کد خبر 483976
تاریخ انتشار: ۲۸ مهر ۱۳۹۴ - ۰۶:۲۱

مدیران مدارس از بی پولی شکایت دارند و وزیر آموزش و پرورش از کمبود بودجه دولت سخن می گوید. در این بین، خانواده ها محبورند به اختیار یا اجبار، مدارس دولتی را کمک مالی کنند.

به گزارش مشرق، واریز سرانه های ناچیز به مدارس که گاهی اوقات نیز واریز نمی شود موجب شده تا مدارس در بی پولی به سر برند. مدیران مدارس از بی پولی شکایت دارند و وزیر آموزش و پرورش از محدودیت و کمبود بودجه دولت سخن می گوید. بار این شکایت ها و بهانه ها بر دوش خانواده دانش آموزان افتاده است.

دریافت کمک های مردمی از سال های خیلی دور وجود دارد؛ گاهی مدارس کارنامه دانش آموز را گرو نگه می داشتند یا گاهی تهدید می کردند که سر کلاس راه نمی دهند ، اما مبالغ دریافتی نیز بسیار ناچیز بود یا با وجود تهدید ها خیلی از خانواده ها وجهی پرداخت نمی کردند و سال تحصیلی تمام می شد.مسوولان آموزش و پرورش نیز  همواره دریافت وجه  اجباری را از خانواده های اولیا تخلف می دانستند اما اقدام عملی انجام نمی دادند.

سال تحصیلی ۹۴-۹۵ از سال های تحصیلی گذشته مستثنی نیست، تمام مدارس در سراسر کشور از اولیا دانش آموزان به اجبار یا اختیار کمک های مالی می خواهند و رویکرد مسوولان وزارت آموزش و پرورش نیز از خفا به آشکار برای  دریافت کمک های مردمی تبدیل شده است و به مدارس چراغ سبز نشان داده اند.

برای سال تحصیلی جدید وزیر آموزش و پرورش نیز به سمت اولیای دانش آموزان دست نیاز دراز کرده است و می گوید: به دفعات اعلام کرده ایم که کمک‌های مردمی اجباری نیست.

وی افزود: دولت بابت هر دانش‌آموز علاوه بر هزینه‌های سرمایه‌ای مثل فضا و تجهیزات که در اختیار دانش‌آموزان قرار داده بیش از ۲ میلیون تومان برای هر دانش‌آموز هزینه می‌کند که این رقم کفایت نیاز مدارس را ندارد. از مردم خوبمان که همانند دوران دفاع مقدس همیشه در صحنه بودند، درخواست کمک می‌کنم.

فانی تصریح کرد: به مدیران مدارس نیز عرض می‌کنم به هیچ‌وجه اجباری در گرفتن وجه نیست. مدیران مدارس باید برنامه‌ها و مشکلات را به اطلاع اولیاء برسانند و مردم فهیم و همیشه در صحنه داوطلبانه کمک می‌کنند. پیشاپیش کمک‌های داوطلبانه مردم را ارج می‌نهم.

آموزش و پرورش پیش از شروع سال تحصیلی یک حساب یکپارچه برای مدارس راه اندازی کرد تا بر پول های واریزی نظارت داشته باشد. پول هایی که در بسیاری از موارد اجباری دریافت شده است.

سید محمد بطحایی معاون توسعه مدیریت و پشتیبانی وزارت آموزش و پرورش درباره حساب یکپارچه مدارس گفت: تعداد ۱۰۵ هزار مدرسه در سراسر کشور حساب مالی مستقل خواهند داشت و هر مدرسه صرفاً دارای یک حساب خواهد بود.در این حساب تمام هزینه‌های مربوط به کتاب، کمک‌های مردمی، سرویس مدارس و فوق برنامه‌ها واریز می‌شود و این حساب توسط وزارت آموزش و پرورش نظارت می شود.

وی تصریح کرد: با افتتاح این حساب متوجه خواهیم شد که چه میزان هزینه بابت چه برنامه‌ای وارد حساب مدارس می‌شود یا اینکه چقدر هزینه خارج شده است.به پولی که به حساب مدارس واریز می‌شود سود تعلق می‌گیرد و این سود برای همان مدرسه مورد استفاده قرار می‌گیرد.

یک ماه از شروع سال تحصیلی جدید  می گذرد و مدارس دولتی از اولیا دانش آموزان با دادن یک شماره حساب  درخواست واریز وجه  بابت کمک های مردمی را دارند.برخی از مدارس به ویژه در جنوب شهر مبلغی را تعیین نکرده اند و گفته اند در حد بضاعت خود به مدرسه کمک کنید اما برخی مدارس رقم های بالای ۸۰۰ هزار تومان تعیین کرده  و خانواده ها به صورت اجباری باید بپردازند.

اولیای دانش آموزشی که فرزندش در یکی از مدارس شمال شهر درس می خواندمی گوید:مبلغ ۸۰۰ هزارتومان برای کمک های مردمی تعیین شده و کسانی که خارج از محدوده زندگی در این مدرسه ثبت نام کرده اند مبالغ خیلی بالاتری از مبلغ ذکر شده باید واریز کنند.

یکی از اعضای انجمن اولیا مدرسه ۷ نیز می گوید: مبلغ ۲۰۰ هزار تومان را برای دانش آموزان متوسطه اول تعیین کرده ایم که خانواده ها باید پرداخت کنند.

یکی از اولیا دانش آموز مدرسه متوسطه در منطقه ۱۷ می گوید: مدیر مدرسه شماره حسابی را در یک پاکت گذاشته و به دانش آموزان داده تا به خانواده هایشان بدهند.اما مبلغی را تعیین نشده است.

وی تصریح کرد: مدیر مدرسه به خانواده ها گفته است آموزش وپرورش هیچ کمکی به مدرسه نکرده بنابراین باید اولیا برای ارتقای کیفیت مدرسه همکاری کنند و در حد بضاعت پولی بپردازند و بر اجباری بودن تاکید ی نشده است. صحبت های مدیر مدرسه باعث شد تا خیلی از اولیا به مدرسه در حد بضاعتشان کمک کنند.

یک مدرسه در خاورشهر نیز مبلغ ۳۵۰ هزار تومان از دانش آموزان کلاس اولی دریافت می کند و مابقی دانش آموزان باید ۱۰۰ هزار تومان ا جباری باید بپردازند.یکی از اولیای دانش آموزانی در این ارتباط می گوید: ۲۵۰ هزار تومان بابت هوشمندی سازی و ۱۰۰ هزارتومان بابت کمک های مردمی می خواهند که اجباری باید بپردازیم.

مدارس هیئت امنایی نیز از این مسئله مستثنی نیستند و اولیا باید وجهی را به اجبار پرداخت کنند. یکی از اولیا دانش اموزان می گوید: ما در منطقه ۶ زندگی می کنیم اکثر مدارس هیئت امنایی هستند. سال گذشته به صورت اجباری از ما ۳۵۰ هزار تومان دریافت کردند. اگر پرداخت نمی کردیم تهدید می کردند که فرزندتان را سال آینده ثبت نام نمی کنیم یا کارنامه اش را نمی دهیم. برای سال تحصیلی جدید هنوز مبلغی اعلام نکرده اند اما مطمئنا بالاتر از مبلغ سال گذشته است.

این در صورتی است که مسئولان وزرات آموزش و پرورش بارها تاکید کرده اند که مدارس هیئت امنایی شهریه ندارند و دریافت وجه برای کلاس های فوق برنامه اختیاری است.

در این ارتباط؛ اسفندیار چهاربند مدیرکل آموزش و پرورش شهر تهران در پاسخ به این پرسش که دریافت پول در مدارس دولتی از خانواده ها اجباری است گفت:کمک های مردمی اجباری نیست اما ضروری است و در هیچ زمانی هیچ مقام مسئولی بر اجباری بودن مشارکت مردمی تاکید نداشته است بلکه این امر ضروری است.

وی بیان کرد: مردم در سخت ترین شرایط اقتصادی کشور، در هنگام تاسیس نظام آموزشی، جنگ و تحریم به مدارس کمک می کردند چرا که اعتقاد دارند نظام آموزشی تاثیر زیادی در شخصیت فرزندان آنان و آینده می گذارد لذا در این امر کوتاهی نمی کنند.

دریافت کمک های مردمی اجباری یا اختیاری به شهر ها ختم نمی شود بلکه مدارس روستایی نیز از اولیا، کمک های مالی می گیرند.

یک دهیار روستایی در نواحی شمالی کشور نیز  می گوید: روستای ما ۲۵ دانش آموز چند پایه دارد و دانش آموزان باید ۱۵۰ هزار تومان به صورت اجباری پرداخت کنند.البته با دانش آموزانی که کم بضاعت هستند، مدار می کنیم.

هیچ شیوه نامه ای برای دریافت کمک های مردمی که مسئولان آموزوش و پرورش مدعی هستند اختیاری است اما خانواده ها به صورت اجباری پرداخت می کنند وجود ندارد.بنابراین آموزش و پرورش سقفی هم برای پرداخت مشخص نکرده است. مدارس هر مقداری که می خواهند تعیین و به عنوان کمک های مردمی اجباری از خانواده ها دریافت می کنند.

منبع: مهر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

  • انتشار یافته: 1
  • در انتظار بررسی: 0
  • غیر قابل انتشار: 0
  • ۰۸:۲۵ - ۱۳۹۴/۰۷/۲۸
    0 0
    آموزش و پرورش سقفی برای پرداخت مشخص نکرده است. مدارس هر مقداری که می خواهند تعیین و به عنوان کمک های مردمی اجباری از خانواده ها دریافت می کنند.

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس