کد خبر 481816
تاریخ انتشار: ۲۳ مهر ۱۳۹۴ - ۱۱:۵۵
گروه بین الملل مشرق- دبیرکل حزب الله لبنان گفت: فاجعه منا بیانگر اوج بی توجهی مقام های سعودی به شعائر دینی و خون مسلمانان است. سید حسن نصرالله چهارشنبه شب در سخنانی به مناسب آغاز ماه محرم افزود: فاجعه منا معلول نهایت ناتوانی در اداره حج است و این مصیبت در ماه حرام و در حق حجاج بیت الله الحرام، از اوج بی مبالاتی آل سعود به همه ارزشهای انسانی و مقدسات دینی حکایت می کند.

سخنرانی سید حسن نصرالله در شب اول محرم

دبیر کل حزب الله لبنان گفت: فاجعه منا نشان دهنده اوج اهانت حکام سعودی به مقدسات و شعائر اسلامی و نیز بیانگر میزان استکبار و سلطه جویی و نادیده گرفتن تفکر و خون مسلمانان است. سید حسن نصرالله با بیان اینکه فاجعه منا نباید فراموش شود، افزود: بدتر از آنچه که روی داده است ، منع کردن دیگران از صحبت درباره این رویداد و ممانعت از مطالبه تحقیق درباره آن و حتی سیاسی قلمداد کردن مطالبه برای تحقیق درباره آن است.

فاجعه منا ناشی از سهل انگاری حکام سعودی است

وی فاجعه منا را ناشی از بی تدبیری و کوتاهی و سهل انگاری حکام سعودی دانست و گفت: این فاجعه ، تاثیر مهمی در پایان دادن به این ظلم تاریخی روا شده به ملت مسلمان و به حرمین شریفین خواهد داشت. وی از اینکه تاکنون آمار رسمی قربانیان از جانب عربستان اعلام نشده است، ابراز تعجب کرد وافزود: عربستان فقط از 700 قربانی خبر داد در حالی که آمار و ارقام و تصاویر نشان می دهند که این حادثه بیش از هزار و 300 قربانی داشته است.

همچنان برخی افراد در یک منطقه جغرافیایی مشخص مفقود هستند و روشن نیست که آیا آنها زندانی و یا سرگردان هستند از جمله آنها سید حیدر حسینی امام جماعت روستای مرکبا در لبنان است. دبیر کل حزب الله با تاکید بر ناکامی عربستان در مدیریت موسم حج، خواستارمشارکت دادن کشورهای اسلامی در تحقیقات شد و گفت: حاکمان عربستان قاطعانه با مشارکت طرفی در تحقیقات مخالفت می کنند با توجه به اینکه این از ساده ترین حقوق کشورهاست.

به جز صدای رهبر انقلاب اسلامی ایران صدایی دراعتراض به فاجعه منا درجهان شنیده نشد

سید حسن نصرالله از سکوت کشورهای اسلامی دربرابر فاجعه منا ابراز تاسف کرد و یادآور شد که دراین زمینه به جز صدای حضرت آیت الله سید علی خامنه ای رهبر انقلاب اسلامی ایران که خواستار تحقیق دراین زمینه شد، صدایی شنیده نشد. وی تاکید کرد که ما خواهان تحقیق در فاجعه منا پس از شکست عربستان درمدیریت حج هستیم.

نصرالله بیان کرد که این فاجعه در ماه حرام و در بلد الحرام در حق حجاج بیت الله حرام بیانگراوج بی توجهی عربستان به مقدسات دینی و نیز بیانگر حجم توان آنها در خرید افراد و سبک شمردن عقل مسلمانان است. جانهایی که در منا ازدست رفتند، در نزدیکی پایان گرفتن این ظلم در حق امت اسلامی و حرمین شریفین موثر خواهند بود.

حمایت کامل از انتفاضه فلسطین

دبیر کل حزب الله لبنان در بخش دیگری از سخنان خود با تاکید برحمایت کامل ازمقاومت ملت مظلوم فلسطین و انتفاضه و حقوق آنان ، خاطرنشان کرد: ملت های منطقه باید به مسئولیت خود در این زمینه عمل کنند و منتظر کمک دیگران نباشند. وی با اشاره به تحرک گسترده مردم فلسطین در قدس اشغالی، کرانه باختری و باریکه غزه، گفت: این وضعیت، شبیه به شروع آغاز انتفاضه سوم است و برخی از کشورهایی که مدعی توجه به فلسطین هستند، از این وضعیت نگران هستند.

سید حسن نصرالله حمایت از ملت فلسطین با همه وسایل وامکانات موجود و تعامل واقعی با اوضاع فعلی را خواستار شد تا فلسطینی ها بتوانند خود خواسته هایشان را تعیین کنند. وی افزود: آمریکایی ها و اسرائیلی ها گمان می کنند که منطقی است فلسطینی های ساکن در اراضی اشغالی در یاس و نومیدی زندگی کنند تا از هرگونه حرکت مثبتی جلوگیری شود، درنتیجه آنها از این اوضاع برای افزایش اقدام های تحریک آمیز به ویژه در زمینه تقسیم زمانی و مکانی مسجدالاقصی بهره برداری کردند، این درحالیست که ملت فلسطین ثابت کرده است که برای مقابله با این اقدام های تحریک آمیز و حمایت از مسجدالاقصی تواناتر است.

وی بابیان اینکه ملت فلسطین راهی جزمقاومت و انتفاضه برای اعمال نظر خود بر اشغالگران ندارد، گفت: ما شاهد جنبش قوی مردمی در قدس اشغالی هستیم که به شروع انتفاضه سوم می ماند. "حکومت اشغالگر صهیونیست با سوء استفاده از اوضاع منطقه و حال نزار امت اسلامی، تحریکات خود را در قدس اشغالی آغاز کرده است." سیدحسن نصرالله افزود: حکومت اشغالگر صهیونیست با سوء استفاده از اوضاع منطقه و حال نزار امت اسلامی، تحریکات خود را در قدس اشغالی آغاز کرده است. دبیر کل حزب الله لبنان یادآورشد: آنچه در فلسطین در جریان است دشمن صهیونیست را دستپاچه و آمریکا را بهت زده کرده است.

حزب الله قاطعانه از انتفاضه حمایت می کند

وی تاکید کرد: ما در حزب الله اعلام می کنیم که به طور مطلق از مقاومت مردمی فلسطین، جهاد، انتفاضه، حقوق و مقابله آن با دشمن صهیونیست حمایت می کنیم. دبیر کل حزب الله لبنان افزود: ملت فلسطین در هفته های گذشته سطح بالایی از شجاعت، مبارزه طلبی، عزم و اراده، قدرت تحمل و آمادگی برای فداکاری را نشان داد.

وی بیان کرد: اقدام های تحریک آمیز در مسجد الاقصی با هدف تخریب یا تقسیم آن، به ضعف ملت فلسطین و سرگرم شدن جهان عرب به بحرانهای خود تکیه می کرد. تنها طرفی که می تواند به این اقدام های تحریک آمیز پاسخ دهد و از مسجد الاقصی حمایت کند، ملت فلسطین است. ملت فلسطین در مقاومت برای مبارزه با قویترین ارتشها، ابتکاراز خود نشان داد، و امروزعرصه فلسطین بارزترین تصویر از نزاع حق و باطل است.

"نوکران وخادمان اسراییل و امریکا از حمایت ملتها از فلسطینی ها ممانعت می کنند"

وی خاطرنشان کرد: در جهان عرب نوکران وخادمان اسراییل و امریکا هستند که از حمایت ملتها از فلسطینی ها ممانعت می کنند. وی درباره بحران در کشورهای عربی گفت: جنگ همچنان علیه سوریه ادامه دارد. اقدام های سرکوبگرانه علیه ملت بحرین و بازداشتن آنها از ساده ترین حقوق انسانی خود و بستن راه به روی هر گونه راه حل سیاسی شایسته همچنان ادامه دارد.ادامه یافتن جنگ عراقی ها علیه داعش و تروریسم یک جنگ سرنوشت سازی برای ملت عراق است. نیز شاهد افزایش آشفتگی در عموم کشورهای منطقه تا ترکیه هستیم. منطقه ما سال جدید هجری را تحت عنوان جنگ کنترل آغاز می کند.

ثبات سیاسی لبنان قربانی دلایل شخصی و حزبی

نصرالله درباره بحران در لبنان نیز یاداورشد: تمام تلاشها برای احیای دولت به دلایل شخصی و حزبی به شکست کشیده می شود که به معنای انتقال به وضعیتی پیچیده تر است و کسانی که راه حلها را به شکست کشانیدند، متوجه خواهند شد که مرتکب اشتباه شدند. وی گفت: لبنان از یک فلج در نهادها و تداوم ربودن نظامی ها و بحران معیشتی و بحران زباله ها رنج می کشد که به همراه ما به سال جدید منتقل گشت. وی درهمین حال تاکید کرد: در سطح لبنان دو مساله مثبت داریم یکی ثبات امنیتی و دیگری گفتگوهاست.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 2
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 1
 • ۱۲:۲۰ - ۱۳۹۴/۰۷/۲۳
  0 0
  سید حسن کجایی بداد ما برس
 • ۰۲:۲۶ - ۱۳۹۴/۰۷/۲۴
  0 0
  ماشاءالله به سیدحسن نصرالله.

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس