کد خبر 479384
تاریخ انتشار: ۱۸ مهر ۱۳۹۴ - ۱۵:۵۴

مدیرعامل سازمان انتقال خون گفت: باید با برنامه ریزی برای نوبت دهی نذر خون در ایام محرم، اهدای خون هیجانی به سمت اهدای خون با برنامه هدایت شود.

 به گزارش مشرق، دکتر علی اکبر پور فتح اله در همایش مسئولان واحدهای برنامه ریزی جذب و فراخوان اهداکنندگان ادارات کل انتقال خون کشور اظهار کرد: سازمان انتقال خون آمادگی دارد تامین پلاسمای مورد نیاز کشور را به طور کامل برعهده بگیرد و از بخش خصوصی در صنعت پلاسما برای ورود به صنعت پلاسما و ایجاد پالایشگاه پلاسما حمایت و تضمین لازم را برای تامین پلاسما به عنوان ماده خام فراهم نماید.

پور فتح اله افزود: سازمان انتقال خون هم اکنون 170 هزار لیتر پلاسما را از طریق خونهای اهدایی مازاد بر مصرف بیمارستانی تامین می کند و برای افزایش این ظرفیت به 300 هزار لیتر با برنامه ریزی و مدیریت اهدای خون در بخش پلاسمای بازیافتی آمادگی داریم و می‌توانیم مابقی نیاز را از طریق ایجاد مراکز اهدای پلاسما تامین کنیم.

وی با اعلام اینکه به زودی سازمان انتقال خون پلاسمای اهدایی داوطلبان اهدا را از طریق پلاسما فرزیس دریافت خواهد کرد، گفت: با ورود انتقال خون به چرخه اقتصادی به زودی اعتبارات لازم برای فراهم سازی دستگاههای مورد نیاز پلاسما و پلاکت فرزیس در استان‌های کشور را به دست می‌آوریم و تامین این فرآورده‌های بیولوژیک مورد نیاز مردم را برعهده می‌گیریم.

پور فتح اله تاکید کرد: ما آماده ایم تضمین دهیم که از صنعت پلاسما حمایت می‌کنیم و تامین پلاسما را می‌توانیم جزو وظایف خود قرار دهیم.

وی با اشاره به ضرورت تامین هزینه فرآیندهای انتقال خون گفت: در 17 کشور صنعتی دنیا خون به رایگان اهدا می شود اما فرآیندها و هزینه های مرتبط با آزمایشگاه و تامین فرآورده های مختلف و اقدامات متعددی که در فرآیند تولید قرار دارد تعرفه گذاری و از محل خدمات دریافت می شود.

پور فتح اله با اشاره به نزدیک شدن به ایام سوگواری سرور شهیدان امام حسین (ع) در ماه محرم گفت: اهدای خون هیجانی باید به سمت اهدای خون برنامه ریزی شده هدایت شود و برای نوبت دهی نذر خون و ثبت نام از نذر کنندگان خون در پایگاهها ضمن فرهنگ سازی مناسب اقدام لازم صورت پذیرد.

وی همچنین با اشاره به شعار امسال سازمان برای این ایام: «نذر خون؛ تصمیم آگاهانه، اهدای مسئولانه»، از اهداکنندگان خون خواست سازمان انتقال خون کشور را در اجرای این شعار و برنامه ریزی نذر اهدای خون یاری دهند.

به گزارش سازمان انتقال خون، در بخش دیگری از این نشست مدیر عامل سازمان انتقال خون با اشاره به اینکه عمده موارد مثبت آزمایش های سلامت در خون اهداکندگان بار اول اتفاق می‌افتد، از برنامه سازمان انتقال خون برای کاهش تدریجی اهداکندگان بار اول و تامین نیاز بیمارستان ها از اهداکنندگان مستمر خبر داد.

پور فتح اله افزود: با کاهش 25 درصد اهداکنندگان بار اول و افزایش اهدای خون مستمر، این توان را خواهیم داشت که ضریب سلامت خون در کشور را افزایش دهیم.

مدیر عامل سازمان انتقال خون ایران امنیت و سلامت خون ایران را از دستاوردهای بزرگ این سازمان تلقی کرد و افزود: ما از بی‌نظیرترین ساختارها در میان کشورهای منطقه و در حال توسعه برخوردار هستیم و برای رسیدن به نقطه صفر بروز آلودگی های عفونی منتقله از راه خون راه پیچیده و طولانی را باید طی کنیم.
منبع: خبرگزاری دانشجو

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس