کد خبر 460391
تاریخ انتشار: ۸ شهریور ۱۳۹۴ - ۰۸:۱۶

مهم‌ترین و محوری‌ترین عامل وحدت گفتمانی در میان اصولگرایان، فقهای این جریان هستند؛ این گزاره‌ای است که تمام اشخاص و طیف‌های اصولگرایی در رابطه با آن اشتراک نظر دارند و همه جرگه‌های اصولگرایی متفق‌القول معتقدند که نظر و رای فقها و علمای جریان اصولگرایی باید فصل الخطاب فعالین و کنشگران این جریان باشد.

 به گزارش مشرق، با نزدیک شدن به ایام انتخابات، فعالیت جناح‌های سیاسی و احزاب و تشکل‌های زیرمجموعه آن‌ها، شکل سازمان یافته تری به خود می‌گیرد و فضای سیاسی کشور آکنده از میتینگ ها و گردهمایی‌های حزبی و جناحی  می‌شود.

با وجود آنکه حدود هفت‌ماه تا انتخابات دهمین دوره مجلس شورای اسلامی زمان باقی است و هنوز جناح‌ها و احزاب سیاسی به صورت مصداقی وارد فرآیند انتخابات نشده‌اند؛ اما با ارزیابی فعالیت‌ها و کنش‌های روزها و ماه‌های اخیر طیف‌های شاخص سیاسی کشور، تا حدودی می‌توان توفیق یا عدم توفیق آن‌ها در حصول اجماع و ائتلاف و به تبع آن، آرایش احتمالی مجلس آینده را حدس زد.

اصولگرایان؛ از شورای همگرایی تا شورای فقها

اصولگرایان در سه دوره اخیر مجلس شورای اسلامی، پیروز قاطع و بلامنازع انتخابات بوده‌اند؛ آن‌ها علی‌رغم کثرت سلایق در درون جناح شان، توانسته‌اند در سال‌های اخیر با تلفیق دو استراتژی، "کار تشکیلاتی و سازمانی" و "تبعیت محض از فقها و ریش سفیدان جریان اصولگرایی"، کرسی‌های مجالس هفتم، هشتم و نهم را تصاحب کنند.

شورای همگرایی اصولگرایان؛ جلسات مقدماتی برای حصول اجماع

موتور اصولگرایان برای حصول اجماع و وحدت، از اوایل سال 93 روشن شد؛ زمانی که جلساتی تحت‌عنوان همگرایی با همت اعضای بلندپایه جامعه روحانیت مبارز به منظور فراگیر کردن چتر ائتلافی اصولگرایان در تهران برگزار شد.

 جلسات سراسری شورای همگرایی اصولگرایان در سال 93 به صورت منظم و با دعوت از شخصیت‌های اثرگذار و مراجع سیاسی جریان اصولگرا برگزار می‌شد؛ در این جلسات که با استقبال خوب کنشگران و فعالان سیاسی اصولگرا همراه بود، عمده مباحث مطرح‌شده حول محور ضرورت وحدت اصولگرایان و اجتناب از تفرق و تشتت بود.   
 
در یکی از جلسات شورای همگرایی اصولگرایان که در مهرماه 1393 در مجتمع 13 آبان تهران برگزار شد و با استقبال پرشور فعالان سیاسی و رسانه‌ای اصولگرا و همچنین بدنه اجتماعی این جناح مواجه گشت؛ آیت‌الله مصباح یزدی از اعضای ارشد جامعه مدرسین حوزه علمیه قم به ایراد سخنرانی پرداخت و وجوه تمایز میان تفکرات مادی‌گرایانه و سکولاریستی با اندیشه‌های منبعث از ارزش‌های الهی و اسلامی را تبیین و تشریح کرد.

دیگر جلسه شورای همگرایی اصولگرایی در سال 93 که آن هم با استقبال گسترده اصولگرایان سراسر کشور مواجه شد، مربوط به دی ماه سال گذشته می‌‍شود، جلسه‌ای که در سالن اجتماعات مصلی تهران برگزار شد و میهمان ویژه آن آیت‌الله علم‌الهدی امام جمعه مشهد بود.

البته جلسه دی ماه همگرایی اصولگرایان، یک میهمان خاص نیز داشت، میهمانی که غیبتش در جلسات گذشته همگرایی اصولگرایان دستمایه‌ای برای رسانه‌های جناح مقابل شده بود تا بر طبل اختلاف و تشتت میان اصولگرایان بکوبند؛ آن میهمان خاص کسی جز محمدرضا باهنر دبیرکل جبهه پیروان خط امام و رهبری نبود که با حضورش در پنجمین جلسه شورای همگرایی خط بطلانی بر وجود تشتت و تفرق در میان اصولگرایان کشید.

پس از پایان سال 93 و ورود به سال 94،جلسات همگرایی اصولگرایان دیگر به صورت کلی و سراسری برگزار نشد و متولیان برگزاری این جلسات تمرکز خود را بر روی اجماع و ائتلاف نیروهای استانی گذاشتند؛ بنا به گفته حجت الاسلام تقوی تاکنون در 29 استان کشور، جلسات همگرایی اصولگرایان دایر شده است و در برخی از شهرها نیز استقبال نیروهای اصولگرا از این جلسات وحدت بخش به مراتب بیشتر و پرشورتر از تهران بوده است.

جلسات مشترک سه تشکل موتلفه، پایداری، ایثارگران 

اگرچه جلسات متمرکز اصولگرایان تحت عنوان شورای همگرایی دیگر در سال 94 به صورت فراگیر برگزار نمی‌شود، اما تب اجماع و وحدت در اردوگاه اصولگرایی فروکش نکرده است و راست کیشان سیاسی ایران تمام تمرکز و توان خود را معطوف به جمع شدن زیر یک سقف کرده‌اند و تحت هیچ شرایطی نمی‌خواهند قافیه مبارزه انتخاباتی را به رقیب سنتی‌شان ببازند. 

یکی از اقدامات اصولگرایان برای نیل به وحدت و اجماع ، جلسات مشترک سه تشکل موتلفه، پایداری و ایثارگران بوده که در طی چندماه اخیر به صورت منظم برگزار شده است و آنطور که از اظهارات شرکت‌کنندگان در این جلسات برمی‌آید، نتایج ملموسی را برای ائتلاف اصولگرایان به دنبال داشته است.

ویژگی بارز و برجسته جلسات مشترک سه تشکل موتلفه، پایداری و ایثارگران این است که هر کدام از این تشکل‌ها، نمایندگی یکی از طیف‌های اصولگرایی را برعهده دارند، اگر حزب پر سابقه و قدمت موتلفه اسلامی را نماینده طیف راست سنتی بدانیم، جمعیت ایثارگران نیز نماینده نواصولگرایان محسوب می‌شود، همچنین جبهه پایداری نیز با قرائت خاصی که از بینش اصولگرایی دارد، نمایندگی یک طیف و تفکر را در جبهه اصولگرایان برعهده دارد. 

بنابراین با توجه به گزاره فوق‌الذکر، صرف زیر یک سقف نشستن اصولگرایانی با مشخصات مزبور، فارغ از نتایج جلسات برگزار شده، ذاتا پدیده میمون و مبارکی است و می‌تواند در آستانه انتخابات مجلس دهم برای بدنه اجتماعی اصولگرایان، یک قوت قلب باشد.

البته برگزاری حدود 40 جلسه مشترک میان سه تشکل، موتلفه، پایداری و ایثارگران چندان همه خالی از نتایج ملموس نبوده است؛ اجلاس وحدتی که روز پنجشنبه با شرکت اعضای شورای مرکزی و دبیران استانی سه تشکل مزبور برگزار شد، موید این مطلب است؛ اجلاسی که سخنران اصلی آن آیت‌الله مصباح یزدی بود؛ فردی که جناح مقابل،علاقه وافری برای معرفی کردن او و پیروان سیاسی‌اش به عنوان عامل محرکه انشقاق اصولگرایان دارد. البته در اجلاس وحدت اصولگرایان آیت‌الله موحدی کرمانی دبیرکل جامعه روحانیت مبارز نیز از طریق ویدئو کنفرانس به ایراد سخنرانی پرداخت؛ همچنین حجت الاسلام تقوی نیز در این اجلاس به نمایندگی از آیت الله یزدی، سخنانی را ایراد کرد.
   
شورای هماهنگی اصولگرایان؛ ایده‌ای برای ائتلاف حداکثری

در میان تشکل‌هایی که ذیل جریان اصولگرایی تعریف می‌شوند، بی‌تردید جبهه پیروان خط امام و رهبری یک تشکل شاخص و تاثیرگذار محسوب می‌شود؛ جبهه‌ای که 18 حزب و تشکل اصولگرا زیرمجموعه آن هستند و همواره در فرآیندهای ائتلافی اصولگرایان در بزنگاه‌های انتخاباتی، نقش ویژه و برجسته ای را ایفا کرده است.

یکی از ابتکارات جبهه پیروان برای تسهیل فرآیند حصول اجماع در اردوگاه اصولگرایی جهت ورود به انتخابات مجلس دهم، ایده تشکیل شورای هماهنگی اصولگرایان است؛ ایده‌ای که با موافقت سایر تشکل‌های اصولگرا، از جمله جامعه روحانیت مبارز نیز مواجه شده است.

اواخر مرداد ماه بود که محمدرضا باهنر دبیرکل جبهه پیروان در دیدار با اعضای ارشد جامعه روحانیت مبارز، ایده تشکیل شورای هماهنگی اصولگرایان را مطرح کرد و این ایده با استقبال اعضای جامعه روحانیت مبارز که در کسوت بزرگان و اعاظم جریان اصولگرایی قرار دارند، مواجه شد.

آنطور که محسن کوهکن مسئول ستاد انتخابات جبهه پیروان گفته است،تمام احزاب و شخصیت‌های اصولگرا با وجود سلایق مختلف به تفاهم رسیده‌ا‌ند که شورای هماهنگی اصولگرایان با محوریت جامعتین تشکیل شود و نماینده احزاب اصولگرا که مجوز فعالیت از کمیسیون ماده ۱۰ احزاب را دارند در این شورا حضور داشته باشند.

اخیرا نیز باهنر طی مصاحبه‌ای از آغاز به کار رسمی شورای هماهنگی اصولگرایان تا واخر شهریور خبر داده است و اعضای ستاد مرکزی شورای هماهنگی اصولگرایان را متشکل از 10 الی 15 نفر دانسته است.

البته دبیرکل جبهه پیروان در مصاحبه اخیر خود، اعضای شورای هماهنگی اصولگرایان را محدود و محصور در فعالین احزاب سیاسی ندانسته و از احتمال حضور سرمایه‌های فرهنگی و اجتماعی اصولگرایان در این شورا سخن گفته است؛ اقدامی که بی‌تردید می‌تواند در زمان رقابت‌های انتخاباتی مجلس دهم، برای اصولگرایان به مثابه یک نیروی تقویت کننده باشد و آن‌ها را در کشاکش‌های انتخاباتی به برتری برساند.

شورای فقها، برگ برنده راست کیشان سیاسی ایران

مهم‌ترین و محوری‌ترین عامل وحدت گفتمانی در میان اصولگرایان، فقهای این جریان هستند؛ این گزاره‌ای است که تمام اشخاص و طیف‌های اصولگرایی در رابطه با آن اشتراک نظر دارند و همه جرگه‌های اصولگرایی متفق‌القول معتقدند که  نظر و رای فقها و علمای جریان اصولگرایی باید فصل الخطاب فعالین و کنشگران این جریان باشد.

با نگاهی به انتخابات پیشین چه ریاست جمهوری و چه مجلس، متوجه می‌شویم که اصولگرایان هرگاه بر مدار فقها و علما طی طریق کرده‌اند، به پیروزی و ظفرمندی نائل شده‌اند و هرگاه تکروی پیشه کرده‌اند و هشدارها و تذکرات فقها و علما را نادیده گرفته‌اند با شکست و مغبونیت مواجه شده‌اند.

نخستین زمزمه‌ها مبنی بر ضرورت ورود عینی و مصداقی فقهای جریان اصولگرایی به فرآیند انتخابات مجلس دهم، اواسط سال گذشته با طرح تشکیل شورای داوری، به گوش رسید؛ تشکیل این شورا اگرچه عملیاتی نشد، اما به مثابه تلنگری برای اصولگرایان بود تا از نقش و کارکرد ویژه فقها در امر انتخابات غافل نشوند.

یکی از نتایج ملموس نشست‌های سه جانبه موتلفه،ایثارگران و پایداری که به نوعی می‌توان آن را ماحصل 40 جلسه مشترک سه تشکل مزبور دانست، موفقیت آن‌ها در جلب رضایت حضرات آیات یزدی، موحدی کرمانی و مصباح یزدی سه فقیه عالی‌قدر برای هدایت‌گری جریان اصولگرایی است، جمع سه نفره‌ای که با عنوان «شورای فقها» کار نظارت بر سلامت و روند تحقق  وحدت را در جریان اصولگرایی بر عهده گرفته‌اند. 

شاید بتوان اجلاس وحدت روز پنجشنبه را تجلی اتکاء اصولگرایان به فقهای عالی‌قدر این جریان دانست؛ فقهایی که با بینش سیاسی و بصیرتی که دارند می‌توانند به مثابه ناخدایی، کشتی اصولگرایی را از امواج صعب و سخت دریای طوفانی ایام انتخابات به سلامت و موفقیت عبور دهند.

با توجه به سابقه اصولگرایان در نیل به وحدت حول محور بزرگان و اعاظم جریان اصولگرایی، به نظر می‌رسد با مکانیزم طراحی شده، حصول اجماع در جریان اصولگرایی چندان دور از دسترس نباشد و بدنه اجتماعی اصولگرایان می‌توانند به پیروزی مجدد در انتخابات اخیر مجلس امیدوار باشند.

منبع: میزان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس