کد خبر 460361
تاریخ انتشار: ۸ شهریور ۱۳۹۴ - ۰۴:۱۵

مقایسه نرخ حامل‌های انرژی در ایران با نرخ آن‌ها در کشورهای همسایه از شکاف عمیق میان نرخ این حامل ها در ایران و همسایگان و سهولت انجام قاچاق سوخت در مرزها حکایت می کند.

به گزارش مشرق، محاسباتی ساده بر اساس نرخ دلار آزاد (3360 تومان) نشان می‌دهد که نرخ بنزین در کشورهایی که مرز مشترک با ایران دارند به مراتب بالاتر از نرخ این حامل انرژی در کشور است؛ به گونه ای که بر اساس آمارهای سایت گلوبال پترول پرایسس در روز 17 آگوست (26 مرداد ماه) هر لیتر بنزین در افغانستان حدود 2450 تومان، در پاکستان حدود 2520 تومان، در آذربایجان حدود 2520 تومان، در عراق حدود 2900 تومان، در ترکمنستان و در ترکیه حدود 5300 تومان فروخته شده است.

هرچند نرخ بنزین در ترکمنستان، همسایه شمال شرقی ایران، به ازای هر لیتر حدود 940 تومان در روز 26 مرداد ماه بوده است.

مقایسه نرخ بنزین در ایران با نرخ این حامل در کشورهای حوزه خلیج فارس نیز حاکی از آن است که نرخ هر لیتر بنزین در کشورهایی چون عمان، امارات و یمن بالاتر از نرخ این حامل در ایران بوده به گونه‌ای که در روزهای پایانی هفته گذشته در عمان هر لیتر بنزین حدود 1040 تومان، در امارات به طور تقریبی 1950 تومان و در کشور جنگ زده یمن حدودا 2300 تومان فروخته شده است.

البته بنزین در کشورهای عربستان، کویت و قطر ارزان تر از نرخ بنزین در ایران است. به طوری که هر لیتر بنزین در عربستان حدود 200 تومان، در کویت حدود 700 تومان و در قطر نیز حدود 870 تومان فروخته می‌شود.

اختلاف فاحش قیمت گازوئیل

اما از سوی دیگر اگر نرخ گازوییل در ایران را با نرخ این حامل انرژی در کشورهایی چون افغانستان، یمن، عراق، اردن، بحرین و عمان مقایسه کنیم متوجه اختلاف فاحش نرخ فروش این فرآورده نفتی در این کشورها با نرخ فروش آن در ایران خواهیم شد: هر لیتر نفت گاز در روزهای پایانی هفته گذشته در ایران 300 تومان( نرخ آزاد معادل 600 تومان است)، در افغانستان حدود 2300 تومان، در پاکستان تقریبا 2800 تومان، در یمن حدود 2300 تومان، در عراق به طور تقریبی 2100 تومان و در اردن نزدیک به 2150 تومان عرضه شده است.

نگاه دقیق تر به فاصله فاحش میان نرخ گازوییل و بنزین در ایران در مقایسه با کشورهای همسایه نشان می دهد که مسیر قاچاق سوخت به ویژه گازوییل تا چه میزان می تواند هموار باشد.

این موضوع را قاسم خورشیدی- مدیرکل مبارزه با قاچاق فرآورده های نفتی ستاد مبارزه با قاچاق ارز و کالا- تاکید کرده و گفته است که فاصله شدید قیمتی میل به قاچاق گازوییل را در قاچاقچیان ایجاد کرده است.

به گفته وی باید نرخ گازوییل را به نرخ فوب نزدیک کرد چرا که اکنون گازوییل در کشور ما با نرخ 300 تومان و در فوب با نرخ 1500 عرضه می شود.

البته نباید از این چشم پوشی کرد که ناامنی در کشورهایی چون عراق، ترکیه و افغنستان می تواند بر سهولت قاچاق سوخت بیفزاید.

منبع: ایسنا

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 14
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 2
 • amir ۰۵:۳۸ - ۱۳۹۴/۰۶/۰۸
  0 0
  نکته جالب ابن است که هیچ وقت درآمدمردم این کشورهابه تومان حساب نمی شودوبیان نمی شوداگردلار1000تومان محاسبه شودبازهم فیمت بنرین آنهاازماگرانترخواهدبودشماقیمت یک خودرورادراین کشورهانمی گوییدچنداست که به چندبرابرآنجا به مافروخته می شودچرامطالب همیشه طوری عنوان میشودکه انگارماملت ریاده خواهی هستیم
 • شرفی ۰۵:۴۴ - ۱۳۹۴/۰۶/۰۸
  0 0
  میزان درآمدشان را نسبت به درآمد مردم در ایران را هم بنویسید ؟..
 • ۰۷:۱۵ - ۱۳۹۴/۰۶/۰۸
  0 0
  بعضی از این کشور ها که جزو جهان دهم هستند بقیه هم که سرشون به تنشون می ارزه بیزحمت نرخ دستمزدشون رو هم می فرمودید تا ملت آگاهتر بشن
 • ۰۷:۳۹ - ۱۳۹۴/۰۶/۰۸
  0 0
  انوقت درامدشان چقدراست
 • مجید ۰۸:۵۹ - ۱۳۹۴/۰۶/۰۸
  0 0
  حقوق و دستمزد کارمندان وکارگران در کشورهای همسایه چقدر است؟
 • امیر ۱۱:۱۱ - ۱۳۹۴/۰۶/۰۸
  0 0
  تو عراق کار کردم .ماهانه یک کارگر ساده ،900 دلاربه بالاست اونم کارگرخارجی..یعنی یک کارگر ساده خارجی دوربر3میلیون تومان دستمزدش ولی تو ایران حدودای 750 هزارتومانه
 • ۱۲:۵۰ - ۱۳۹۴/۰۶/۰۸
  0 0
  دیگه عادت کردیم هرقت یه افزایش قیمت در راه باشه این خبرا مقدمه چینی موضوع رو انجام میدن وظیفه مبارزه با قاچاق رو با افزایش قیمت حامل های انرژی ربط دادن شاید بی ربط نباشه ولی نه در این حد که هر وقت اونجا کم بیاریم از جیب ملت بزنیم تا قاچاقچی ها بیخیال بشن. مگه من چقدر افزایش حقوق سالانه دارم که باید با قیمت بنزین در امارات و میزان ریسک قاچاقچی کنار بیام؟
 • ۱۲:۵۵ - ۱۳۹۴/۰۶/۰۸
  0 0
  حقدر خوب ایران چند پالایشگاه در کشورهای همسایه ایجاد می کرد و پمپ بنزین های انها را می خرید و مستقیما تولیدات خودش را در انجا می فروخت .
 • سروش ۱۳:۳۴ - ۱۳۹۴/۰۶/۰۸
  0 0
  نرخ دستمزد در همین عراق از نظر شما جنگ زده رو شما بفرما که چقدره؟
 • ۱۳:۳۶ - ۱۳۹۴/۰۶/۰۸
  0 0
  مقایسه خوبی نبود باید 1 - ارزش پول ما را با ارزش پولی آنها در سال های گذشته مقایسه کنید. 2 - تورم ما در سال های متوالی گذشته را با تورم آنها مقایسه کنید. 3 - قیمت بنزین را در کشور های اروپایی، استرالیا، آمریکا با ایران مقایسه کنید. می دونیم که ارزش پول ایران در سال های پیش در مقابل ارزش پول کشورهای دیگر خیلی کم شده است. چرا این مقایسه نمی شد.
 • ۱۳:۴۶ - ۱۳۹۴/۰۶/۰۸
  0 0
  سفسطه نکن. برای مقایسه نرخ بنزین باید چند عامل را در نظر داشت: 1) کیفیت سوخت از نظر تولید آلاینده 2) کیفیت سوخت از نظر میزان تولید انرژی 3) میزان نسبت قیمت سوخت به دستمزد متوسط جامعه رو باید حتما لحاظ کرد. 4) ایران جز 5 کشور برتر دنیا از نظر میزان ذخیره نفته مشرق تو رو به رعایت انصاف در امور نصیحت میکنم هر چند به ضرر تو باشد که این به تقوا نزدیکتره.
 • ۱۵:۲۳ - ۱۳۹۴/۰۶/۰۸
  0 0
  باید تو یه جدول نشون بدی... اینجوری حال خوندن نداریم...
 • علی ۱۶:۰۳ - ۱۳۹۴/۰۶/۱۱
  0 0
  چرا دروغ میگی بنزین در عراق لیتری 400 هستش .. با این دروغگویی فکنم جاهای دیگ هم به دروغ اکتفا کردی
 • ۱۹:۲۸ - ۱۳۹۴/۰۷/۲۱
  0 0
  تازه کشورهایی مانند افغانستان باکستان ترکیه ترکمنستان نفت ندارند

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس