مسئول پروژه ترجمه و آماده‌سازی کتاب «رهبر احیاگر» گفت: مولف مجموعه‌ای از بیانات مقام معظم رهبری از منظومه فکری حضرت آقا را استخراج و گزیده‌های بسیار جالبی از عناوین بیانات رهبری را گردآوری کرده است.

به گزارش مشرق، کتاب «رهبر احیاگر» نوشته شیخ نعیم قاسم معاون دبیر کل حزب‌الله،صبح امروز  با حضور نویسنده و مترجم کتاب،سردار حسین سلامی جانشین فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، شیخ حسن بغدادی عضو شورای مرکزی مجلس حزب الله لبنان و مسئول موسسه حفظ میراث فرهنگی و دینی جبل عامل، سید عبدالله صفی الدین نماینده حزب الله لبنان در ایران، محمدحسین صفارهرندی عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام ،حمیدرضا مقدم‌فر مشاور فرمانده کل سپاه پاسداران، شریعتمدار رایزن فرهنگی ایران در لبنان، مجید قلی‌زاده مدیرعامل خبرگزاری تسنیم، جعفر درونه مدیر پروژه ترجمه کتاب «الولی المجدد» و جمعی از شخصیت‌های فرهنگی و صاحب‌نظران حوزه بین‌الملل برگزار شد.

 «رهبر احیاگر» ترجمه‌‌ای است از کتاب «الولی المجدد» که شیخ نعیم قاسم آن را به عربی نوشته و محمدباقر اسدی آن را به زبان فارسی ترجمه کرده است. این کتاب از سوی انتشارات خبرگزاری تسنیم منتشر و روانه بازار کتاب شده است.

جهان تشنه شنیدن نسخه عملی شده احیاگری در دوران جدید است

محمد حسین صفارهرندی عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام، در این مراسم ضمن تقدیر از نگارش این کتاب گفت: رهبران و احیاگران در تاریخ اسلام و ایران کم نبودند. کسانی که در دوره‌های مختلف قیام کردند و برای تجدید بنای فکری و فرهنگی قویم و استواری که در مرور ایام بر آن گرد و غبار تحریف و غفلت و غیره نشسته است، قدم برداشتند که کار همه آنها قابل ستایش است؛ چهره‌های شاخصی که بارها از آنها در صد سال اخیر هم در ایران و هم در جهان اسلام یاد شده است.

وی افزود: اما تفاوتی میان احیاگری حضرت امام(ره) و خلف شایسته ایشان، مقام معظم رهبری، با دیگران وجود دارد و آن اینکه اینها موفق شدند مبانی احیای اندیشه اسلامی را در روی زمین محقق کنند. این تحقق اندیشه‌ها هنر یک شخصیت بزرگی مثل امام(ره) به‌عنوان بنیانگذار نظام و شایستگی‌های رهبر انقلاب در استمرار بخشیدن و توفیق عبور دادن نظام در عقبه‌های دشوار است.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه این را نمی‌توان در زمره احیاگری گذشته قرار داد، افزود: از این جهت جهان تشنه این است که این نسخه عملی شده را بشنود و ببیند. من اینجا به کار ستودنی شیخ نعیم قاسم اشاره می‌کنم. این کار در حالی توسط ایشان سامان یافته که انتظارهای فراوانی در میان کشورهای اسلامی و خارج از آن برای بیشتر دانستن منویات چنین رهبری وجود دارد؛ کسی که تأثیر او غیرقابل انکار است که دشمن نیز اعتراف می‌کند و دوست هم با رضایت به‌سراغش می‌آید. شخصیتی مانند رهبر معظم انقلاب یکی از تأثیرگذارترین چهره‌های جهان معاصر هستند؛ نه از باب اینکه بلاتشبیه همانند خیلی از چهره‌های دیکتاتور که شهرت یافتند، بلکه به‌واسطه اندیشه‌‌هایشان قلب‌ها را تسخیر کردند. کتاب شیخ نعیم قاسم در حقیقت پاسخی است به نیازی که امروز در جهان در این زمینه وجود دارد.

«رهبر احیاگر» نقش راهبردی رهبر انقلاب در هدایت و شکوفایی انقلاب اسلامی است

صفار هرندی به دیگر جنبه‌های کتاب «رهبر احیاگر» اشاره کرد و یادآور شد: اهمیت این کار از آن جهت است که روایتگری کتاب از سوی کسی صورت می‌گیرد که از حیث ظاهری نسبت چندانی با رهبر انقلاب ندارد؛ مثلاً اینکه در ایران زندگی نمی‌کند و یا از اطرافیان رهبر معظم انقلاب نیست. اشتیاق نویسنده برای رفتن به‌سراغ چنین کاری برحسب محتواست. نکته دیگر شخصیت خود جناب شیخ نعیم قاسم در اهمیت این کتاب موضوعیت دارد. چون ایشان یکی از چهره‌‌های شاخص مهمترین وقایع دوران معاصر ما هستند. نمی‌توان مقاومت جانانه‌ای که یک شجره طیبه را در عصر ما به راه انداخته است، دست کم گرفت. ایشان جزء سلسله‌جنبانان چنین حرکتی هستند و در رتبه دوم در هدایت این منظومه جهادی قرار دارند. وقتی از نگاه چنین شخصیتی به‌سراغ قائد اعظم این جهاد می‌رویم، اهمیت را درمی‌یابیم.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام به دیگر نکات مهم در نگارش این کتاب اشاره کرد و افزود: دیگر نکته اینکه آنچه ایشان وجه اهتمام خود قرار دادند، طبعاً برای من هم مهم است. ایشان در این کتاب 26 نکته را از رفتارها و سخنان رهبر معظم انقلاب در موضوعات مختلف استخراج کردند. این 26 نکته در حقیقت مهمترین نکات از نگاه کسی است که از میانه میدان حرکت دهنده بخش عظیمی از حرکت جهادی است.


رهبر معظم انقلاب تجلی جلوه‌هایی از صولت علوی، حلم حسنی و روحیه عاشورایی حسینی است
سردار حسین سلامی جانشین فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی هم گفت: از شیخ نعیم قاسم به خاطر نگارش این کتاب ارزشمند که در مورد ترویج اندیشه‌های راهبردی رهبر معظم انقلاب و با زبان عربی به منظور آگاهی‌بخشی به جهان اسلام نگارش شده تقدیر و تشکر می‌کنم.

وی افزود: از انتخاب این نام زیبا برای چنین کتابی نیز تشکر کرده و عرض می‌کنم که حقیقتا رهبر معظم انقلاب، رهبری احیاگر برای هویت‌بخشی به مسلمانان در عصر حاضر هستند؛ انقلاب اسلامی در واقع یک بعثت مجدد برای احیای اسلام در جهان امروز بود و امام راحل نیز اولین احیاگر اسلام در عصر جدید بودند. 

«رهبر احیاگر» نقش راهبردی رهبر انقلاب در هدایت و شکوفایی انقلاب اسلامی است

جانشین فرمانده کل سپاه تصریح کرد: بدون تردید شخصیت رهبری معظم انقلاب امتداد شخصیت فقهی، علمی، عملی، اجتماعی، سیاسی و اقتصادی امام راحل هستند البته بسط شخصیت فکری رهبر انقلاب کار بسیار مشکلی است؛ رهبری و اندیشه‌های ایشان تراکم تجربیات عمیقی در تاریخ اسلام به خصوص در سال‌های بعد از انقلاب اسلامی بوده است.

سردار سلامی ادامه داد: شخصیت رهبر انقلاب را که مشاهده می‌کنیم احساس می‌کنیم که تجلی‌گاهی از جلوه‌های نورانی نبوی هستند و در واقع تجلیاتی از آن روح بلند و پرمعنای شخصیت پیامبر اکرم در شخصیت این رهبر بزرگ نیز متلجی شده است.

وی افزود: وقتی اندیشه‌های سیاسی رهبر انقلاب را مطالعه می‌کنیم به وضوح می‌بینیم که صولت علوی و هوشمندی امیرالمومنین را در عبور از فتنه‌های داخلی و خارجی نیز دارا هستند. البته ایشان همان حکمت، تدبیر، حلم و صبوری امام حسن (ع) و همچنین شجاعت و صلابت و روحیه عاشورایی امام حسین (ع) را نیز دارا هستند.

جانشین فرمانده کل سپاه با بیان اینکه نامگذاری این کتاب به نام رهبر احیاگر به مفهوم احیای ارزش‌های اسلامی و بازگرداندن مسلمانان به هویت اصلی و حقیقی خود در عصر سختی‌های این دوره قابل توجه است، گفت: در 40 سال اخیر و دوره رهبری رهبر معظم انقلاب یکی از پیچیده‌ترین دوره‌های حیات سیاسی بشر است؛ جنگ‌های مهم جهان در این سال‌ها رخ داده و استکبار لشکرکشی‌های عظیمی را در این منطقه انجام داده است و امروز می‌بینیم که مردم سوریه به خاطر سیاست‌های پیچیده استعمار و متحدانش در منطقه در چه وضعیت غم‌انگیزی به سر می‌برد.

سردار سلامی تصریح کرد: وضعیت عراق نیز امروز قابل توجه است، این کشور در وضعیتی به سر می‌برد که تفرقه‌های خونینی را که استکبار به راه انداخته چه آتشی در این کشور به پا کرده است. در یمن نیز غنی‌ترین کشور عرب به فقیرترین کشور عرب حمله کرده است. البته جمهوری اسلامی ایران نیز متحمل جنگی 8 ساله شد که از آن سربلند بیرون آمد و اینها جزو مهمترین جنگ‌های 40 سال اخیر هستند.

وی خاطر نشان کرد: در این دوره پیچیده استکبار همه تجربه‌های سنتی و مدرن خود را به همراه مدرن‌ترین تجهیزاتش برای دگرگونی وضعیت ژئوپلوتیک منطقه به کار گرفته و استفاده کرده است در این فضا اداره امت اسلامی در دستان رهبر معظم انقلاب بود که خوشبختانه تاکنون با موفقیت از همه این پیچیدگی‌ها عبور کرده‌ایم اما آنچه که بنده سرفصل‌های این کتاب دیدم گزینش بسیار ارزشمندی در افق‌های متنوع  و ارزشمند اندیشه‌های رهبری بود.

جانشین فرمانده کل سپاه ادامه داد: کتاب رهبر احیاگر توانسته این شخصیت درخشان علمی و عملی را بیان کند؛ امام راحل قله‌های بلندی از آرمان‌های عظیم را برای عزت‌بخشی به مسلمین ترسیم کرده بودند و رهبر معظم انقلاب نیز همان قله‌ها را تعقیب کرده و امروز اندیشه‌های ایشان ساخت یک تمدن بزرگ را هدف گرفته است که در واقع ترسیم یک هندسه جدید در میدان نظم جدید مسلمانان بود.

سردار سلامی همچنین با بیان اینکه در میدان نظم جدید مسلمانان تحقیر می‌شدند و هویت مادی و ثروت‌های مسلمین در این فضا به یغما می‌رفت، گفت: این نظم برای هیچ‌کس قابل قبول نبود. نظمی که در آن یک یا چند قدرت با سلاح هسته‌ای قابلیت انهدام چندباره زمین را داشته باشند اما مسلمانان توان استفاده از انرژی صلح‌آمیز هسته‌ای را هم در اختیار نداشته باشند. لذا منطق امام به میدان آمد، منطقی که تحقق نظم عادلانه را هدف گرفته بود که در آن هیچ‌کس تحقیر نشده و جنگ گزینه‌ای برای تغییر نظم سیاسی نیست.

وی افزود: اگر در تاریخ آمریکا و انگلیس به خوبی نگاه کنیم می‌بینیم که جنگ مکررا در این تاریخ‌ها وجود دارد و بیشتر کشورهای جهان به نوعی خاطرات تلخ استعمار کشورهای خود را توسط این دو کشور دارند. اما منطق انقلاب اسلامی منطقی هدایت‌بخش بود که در آن وقتی ملت ایران شاه را سرنگون کردند امام حتی بدون شلیک یک گلوله آمریکا را شکست داد.

جانشین فرمانده کل سپاه تصریح کرد: اندیشه‌های رهبر معظم انقلاب در باب ایجاد تمدن جدید اسلامی با فطرت مسلمان و غیرمسلمان همسو است. این اندیشه متعلق به همه عالم است و امروز بسیاری از مردم جهان اندیشه‌های امام و رهبری را منطبق با فطرت خود اعلام کرده و بر اساس آن حرکت می‌کنند. لذا استکبار و عواملش در منطقه در صف‌آرایی‌های مختلف دست به دست هم دادند تا از مدلی که با این اندیشه، تولید نظام می‌کند جلوگیری کنند.

سردار سلامی همچنین تاکید کرد امروز افق‌های روشنی از بیداری اسلامی در سراسر جهان پدیدار شده و میدان موفقیت‌ها و فضای تنفسی ژئوپلوتیک آمریکا تنگ شده و دیگر هیچ مسلمانی در هیچ جای جهان اسلام فرش قرمز زیر پای آمریکایی‌ها پهن نمی‌کند.

وی خاطر نشان کرد: هنر مقاومت و رویش اندیشه‌های مقاومت جزو محصولات ارزشمند و ثمرنشسته شجره طیبه اندیشه‌های رهبر معظم انقلاب است و برای اولین بار همه جهان دست به دست هم دادند تا یک نظام نوپا و انقلاب اسلامی را با جنگ، تحریم، فشار سیاسی و اقتصادی با مانع روبرو کنند اما موفق نشدند و کشور ما توانست با الهام از این اندیشه‌ها در مقابل سلطه‌طلبی‌ها ایستاده و به مسلمانان درس مقاومت بدهد و میدان جدیدی را برای مقاومت باز کند.

"امروز افق‌های پیشرفت در کشور در کنار مقاومت باز شده و الگویی در جهان ساخته شده است که هم می‌توان مقاومت کرد و هم پیشرفت؛ این چه تدبیری است که در عرصه سخت‌ترین تهدیدات با تنوع مختلف یک نظام می‌تواند هم مقاومت کند و هم در عرصه‌های مختلف علمی و تکنولوژیک پیشرفت چشم‌گیر داشته باشد این مسیر در افق اندیشه‌های رهبر معظم انقلاب برای کشور باز شده و ما موفقیت‌های چشمگیری در این عرصه داشته‌ایم و این در واقع محصول یک واقعیت از منطق الهی است."

جانشین فرمانده کل سپاه با اشاره به تحولات منطقه و رویکرد حزب‌الله در جنگ 33 روزه گفت: حزب‌الله لبنان نشان داد که با پیروی از اندیشه‌های مقاومت می‌توان یک نتیجه شگفت‌انگیز بوجود آورد که جنگ با صهیونیست‌ها را اینگونه به پایان برد. حتی حزب‌الله لبنان توانست در جنگ 33 روزه نظرات، ایده‌ها و تئوری‌های جنگی را تغییر دهد. اینها محصولات آن اندیشه‌های راهبردی است.

سردار سلامی خاطر نشان کرد: اندیشه‌های رهبری قادر است سیاست‌های دشمن را دفع کرده و دل های مردم را به حرکت در بیاورد در واقع این اندیشه‌ها الهام‌بخش و تکثیر شخصیت می‌کنند؛ هنر رهبر معظم انقلاب و امام راحل این بود که آن حجم واقعی قدرت‌های ظاهری جهان را در چشم مردم جهان به منصه ظهور بگذارد و این قدرت‌ها را در جهان تحقیر کند و امروز مقاومت پیروزی‌های زیادی را در همین عرصه به دست آورده است که ورای تصورات هستند.

وی با بیان اینکه امروز اندیشه‌های رهبر انقلاب در حال حرکت و ترویج هستند، گفت: توصیف و ترویج این اندیشه‌ها نسخه سعادت همه جهان است. بنده زمانی که فرمانده نیروی هوایی سپاه بودم خدمت ایشان رسیدم و پس از ارائه گزارش موشکی، ایشان چند نکته به بنده فرمودند؛ اول اینکه گفتند موشک‌های اتمی قدرت‌ها جزو لاینفک قدرت آنهاست چرا که شهرها را ویران می‌کنند همانند آن چیزی که در ناکازاکی و هیروشیما اتفاق افتاد اما ما نیاز به دقت در انهدام هدف در موشک‌ها داریم. ایشان در همان جلسه تاکید کردند که تصور نکنید اینکه من می‌گویم سلاح اتمی در دکترین ما هیچ جایگاهی ندارد یک بیان تبلیغاتی و رسانه‌ای است بلکه یک حقیقت دینی و شرعی است زیرا سلاح هسته‌ای هدم نسل می‌کند لذا به بنده تاکید کردند که ما نیاز به دقت در اصابت موشک‌ها به هدف داریم. ایشان حتی عدالت را درباره دشمنان نیز رعایت می‌کنند.


غرب به بن‌بست رسیده و تشنه الگوهایی همچون اندیشه‌‌های امام خامنه‌ای است

حمیدرضا مقدم‌فر مشاور فرهنگی فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در این مراسم در سخنانی با قدردانی از شیخ نعیم قاسم به‌دلیل اهتمام برای تألیف این کتاب گفت: این اهتمام خود الگویی برای همه ما ایرانیانی است که با رهبر انقلاب زندگی می‌کنیم، ولی اقدام هوشمندانه مؤلف الگو و مدلی شد که دیگران هم در داخل کشور از پرداختن به اندیشه‌ها و مدیریت راهبردی امام خامنه‌ای و درک و فهم و شناخت اندیشه‌های ایشان غفلت نکنند.

مسئول فرهنگی مجمع بیداری اسلامی گفت: در مورد شخصیت راهبردی رهبر معظم انقلاب باید به این نکته توجه شود که ایشان هم از اندیشه‌های راهبردی برخوردارند و هم مدیریت راهبردی دارند، معظم‌له دارای هر دو بعد هستند؛ این دو بعد در ایشان چند ویژگی دارد، نخستین ویژگی این است که تفکر استراتژیکی ایشان برمعارف دینی، اندیشه‌های الهی و وحی تکیه دارد. ما اندیشمندان متقدم و متأخری داشتیم که چون از چنین ویژگی برخوردار نبودند اندیشه‌هایشان دوام و بقا نداشت، بنابراین اعتبار تفکر استراتژیک رهبر انقلاب تکیه داشتن بر وحی است.

مقدم‌فر به ویژگی دوم مدیریت راهبردی و اندیشه‌های راهبردی امام خامنه‌ای اشاره کرد و با بیان اینکه اندیشه‌های ایشان تنها در عرصه‌های تئوری و نظری خلاصه نمی‌شود، افزود: طی 26 سال گذشته که ایشان رهبری انقلاب را به‌عهده داشتند، در عرصه‌های پیچیده‌ای که در سال‌های اخیر در دنیا و در داخل کشور با آن روبه‌رو بودیم، تفکرات راهبردی رهبری در عرصه مدیریتی و اجرایی خود را آزمودند که تجربه بسیار موفقی بوده است.

«رهبر احیاگر» نقش راهبردی رهبر انقلاب در هدایت و شکوفایی انقلاب اسلامی است

«تک‌بعدی نبودن تفکرات و مدیریت راهبردی رهبر معظم انقلاب» سومین ویژگی بود که مقدم‌فر به آن اشاره کرد و افزود: این تفکرات و مدیریت راهبردی در ابعاد مختلف سیاسی، فرهنگی، بین‌المللی، امنیتی و دفاعی است و در همه این عرصه‌ها ایشان حرف‌های بسیار مهمی برای گفتن دارند. این مدیریت در عرصه‌های مختلف عمل آزموده شده است.

این کارشناس مسائل راهبردی ادامه داد: ویژگی چهارم تفکرات و مدیریت راهبردی رهبر انقلاب این است که چون این اندیشه‌ها تکیه بر وحی دارند، عمیق و پایدار هستند. این اندیشه‌ها با فطرت‌ها و با خلقت انسان همخوانی دارد، لذا می‌تواند انسان‌ها و جهان را مدیریت کند. بنابراین مقطعی و زودگذر نیست. همچنین ویژگی دیگر تفکرات و مدیریت راهبردی رهبر معظم انقلاب این است که قابل الگوگیری و تکثیر برای تمام جوامع بشری است.

وی ادامه داد: با این ویژگی‌ها تمام اندیشمندان، متفکران و محققان در داخل کشور نباید غفلت کنند، امروز دنیا تشنه شنیدن و درس گرفتن از این آموزه‌ها است. در دنیای غرب در حوزه تفکر، سبک زندگی و زیست بن‌بست ایجاد شده است. امروز لیبرال دموکراسی به بن‌بست رسیده، الگوی مارکسیسم به تاریخ پیوسته و دنیای غرب و شرق و جهان بشریت به‌دنبال الگوی اصیل، بادوام و صحیح برای زندگی است.

مشاور فرهنگی و رسانه‌ای فرمانده کل سپاه پاسداران افزود: این الگو طی 26 سال رهبری و بیانات مقام معظم رهبری قابل یافتن است. ویژگی دیگر تفکرات و مدیریت راهبردی ایشان نیز این است که این تفکرات یک منظومه است. اقدام بسیار مهمی که حجت الاسلام شیخ نعیم قاسم انجام داده این است که بخشی از این منظومه را گردهم جمع کرده است. شناسایی و فهم این منظومه و معرفی آن به بشر اقدام بزرگی است که بخشی از آن را در کتاب «الولی المُجَدد» می‌توان مشاهده کرد.

مقدم‌فر در پایان اظهار امیدواری کرد انتشار این کتاب منشأ اثر برای تداوم این حرکت جهت شناسایی و فهم عمیق منظومه فکری و مدیریت راهبردی رهبر انقلاب باشد.


کتاب «رهبر احیاگر» نشان‌دهنده نیاز فعالان بیداری اسلامی به اندیشه‌‌های رهبر انقلاب است

محمدمهدی شریعتمدار، رایزن فرهنگی ایران در لبنان، از سخنرانان این مراسم بود. وی سخنان خود را با بیان دو نکته حائز اهمیت در زمینه کتاب شیخ نعیم قاسم آغاز کرد و گفت: نکته نخست آنکه این کتاب نشان‌دهنده نیاز فعالان عرصه سیاست و جهاد، مبارزه و بیداری اسلامی به تجربه انقلاب اسلامی، گفتمان انقلاب و اندیشه‌های رهبر معظم انقلاب است؛ بنابراین، از این حیث باید مورد توجه واقع و خود زمینه‌ای برای تلاش‌های بیشتر در این عرصه شود؛ به‌ویژه اینکه در سال‌های اخیر بیداری اسلامی فراز و فرودهای متعددی داشته است و نیاز به توجه به بیانات رهبر معظم انقلاب در این زمینه احساس می‌شود؛ این در حالی است که کار انجام شده در این رابطه کم است.

وی در ادامه سخنان خود به شخصیت فرهنگی شیخ نعیم قاسم در کنار بعد سیاسی وی اشاره کرد و افزود: در کنار عرصه سیاست و مجاهدت وی یک ویژگی دارد که شاید در میان دیگر مردان این عرصه کمتر دیده شده باشد و آن هم نگاه فرهنگی، تعلیمی و تربیتی اوست.

شریعتمدار ادامه داد: من از سال 59 با لبنان و ایشان آشنا شدم. توجه ایشان از همان ایام به تشکل‌های دانشجویی و کار دانشجویی منجر به راه‌اندازی یک کمیته تعلیم دینی شد. این اتفاق مربوط به زمانی است که هنوز بحث مقاومت حزب‌الله و سازوکار برآمده از آن وجود نداشت. امروز صحبت از این وقایع ساده است.

رایزن فرهنگی ایران در لبنان به فعالیت‌های شیخ نعیم قاسم در زمینه فرهنگی اشاره کرد و ادامه داد: من هنوز در اسناد نامه‌ای از ایشان با عنوان مسئول کمیته تعلیم دینی دارم این نوع نگاه بعدها در میان کتاب‌های ایشان نیز دیده شده است. به عنوان مثال کتاب «حزب‌الله» شیخ نعیم قاسم که بنده هم افتخار ترجمه آن را داشتم و مؤسسه اطلاعات آن را به چاپ رساند، هنوز تنها منبع و دیدگاه رسمی حزب‌الله است؛ این کتاب با وجود آنکه سیاسی است، اما شروعش با رویکرد فرهنگی است. ایشان کتاب‌های دیگری نیز با این رویکرد دارند؛ مثلاً کتابی دارند که با زبان دختران نوجوان برای تأکید بر رعایت حجاب نوشته شده و جذابیت خوبی برای دختران ما هم دارد. علاوه بر این کاری که ایشان در مورد «رساله حقوق امام سجاد(ع)» انجام دادند نیز چنین رویکردی دارد. ایشان همچنین کتاب دیگری که با نگاه خاصی به بخش‌هایی از نهج‌البلاغه با نگاه روز و نگاه فرهنگی نیز در دست انتشار دارند.

«رهبر احیاگر» نقش راهبردی رهبر انقلاب در هدایت و شکوفایی انقلاب اسلامی است

وی ادامه داد: شاید فعالیت ایشان در حوزه سیاسی بر دیگر ابعاد غالب باشد، اما من خواستم در این مجال به بعد فرهنگی و نگاه فرهنگی ایشان نیز تأکید کنم. همین نگاه فرهنگی ایشان بود که منجر به راه‌اندازی مدارس دینی بسیار مهم و تأثیرگذار در لبنان ویژه پسران ودختران شد که اگر این مدارس اولین مدرسه مهم دینی در لبنان نباشند، حتماً دومین آنها هستند. ایشان در این کتاب نیز علی‌رغم توجه به اندیشه‌های راهبردی مقام معظم رهبری به بعد فرهنگی نیز توجه داشتند؛ از این رو کتاب حاضر می‌تواند برای نخبگان جهان عرب و فعالان این حوزه نیز سودمند باشد.

شریعتمدار در پایان سخنان خود با بیان اینکه از اینکه افتخار پیدا کردم تا در گوشه‌ای از این کار حضور داشته باشم، تشکر می‌کنم، گفت: نکته آخر اینکه در ترجمه کار دقت بسیاری انجام شده و سعی شده تطبیق بیانات رهبر معظم انقلاب با منابع رسمی ایشان کلمه به کلمه و جمله به جمله انجام شود. به طوری که این دقت موجب شد تا کتاب از بررسی مجدد بی‌نیاز باشد.


«رهبر احیاگر»؛ توجهی به نقش راهبردی رهبر انقلاب در هدایت و شکوفایی انقلاب اسلامی

جعفر درونه مسئول پروژه ترجمه و آماده‌سازی کتاب «رهبر احیاگر» در ابتدای این مراسم گفت: اسفندماه سال 92 توفیق سفر به کشور لبنان و دیدار با مؤلف کتاب، شیخ نعیم قاسم نصیبم شد؛ با توجه به سوابق ایشان در تألیف کتب متعدد و کتابی که در زمینه اندیشه‌های امام خمینی(ره) نوشته بودند، متوجه شدم کتابی هم درباره اندیشه و سیره رهبر انقلاب در دست تألیف دارند. کتاب آماده نبود، لذا خواهش کردیم که با اتمام کتاب توفیق ترجمه و انتشار کتاب به زبان فارسی را به خبرگزاری تسنیم دهند. با لطف وی این توفیق نصیب خبرگزاری تسنیم شد و اواخر سال گذشته کتاب با مستندات ارائه و ما کار ترجمه را آغاز کردیم.

وی ادامه داد: مولف مجموعه‌ای از بیانات مقام معظم رهبری از منظومه فکری حضرت آقا را استخراج  و گزیده‌های بسیار جالبی از عناوین بیانات رهبری را گردآوری کرده بود. بخش عمده‌ای از کار ترجمه به شناسایی منابع اصلی به زبان فارسی گذشت. مولف در تألیف عربی کتاب به منابع معتبری ارجاع داده بود که منبع اصلی این ارجاعات و استخراج بیانات رهبری پایگاه اطلاع رسانی، حفظ و نشر آثار رهبر معظم انقلاب بود. معدود مطالبی هم بود که در تألیف عربی مورد استناد قرار گرفته بود. اما در مجموع بیانات رهبری در پایگاه پیدا نشد بنابراین ما سعی کردیم در ترجمه فارسی به منابعی ارجاع دهیم که آن بیانات را نشر یا نقل کرده باشند، اگر روزنامه و یا استنادات شخصی بوده ما آن را مطرح کردیم.

درونه تصریح کرد: کار ترجمه توسط محمدباقر اسدی انجام شد و خانم‌ها امامی و مقدم و آقای ابراهیم‌زاده هم کمک زیادی به پیداکردن استنادات متن داشتند. کار پیش از این آماده بود اما حساسیت‌های انتشار چنین کتابی موجب شد که ما بر وزانت کتاب تأکید داشته باشیم. با توجه به اینکه مؤلف کتاب را به محققان و پژوهشگران علاقه‌مند به تحقیق پیرامون اندیشه‌های رهبر انقلاب اهدا کرده بودند تلاش شد کتاب با کمترین ایراد منتشر شود و انشاءالله پس از رونمایی در اختیار علاقه‌مندان قرار می‌گیرد.

مسئول پروژه ترجمه و تدوین کتاب «رهبر احیاگر» از همراهی شریعتمدار رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در لبنان که بر اعتبارسنجی ترجمه نظارت داشته، قدردانی کرد.

وی با اشاره به محتوای کتاب گفت: در این کتاب تلاش شده به حفظ و ماندگاری و زنده نگه داشتن راه و خط امام خمینی(ره) توسط رهبر انقلاب در حوادث و رخدادهای گوناگون توجه و استنادهایی در این زمینه ارائه شود. همچنین نشان داده شده که ایشان با نوآوری، خردمندی و فرزانگی نه تنها این راه را حفظ کرده‌اند، بلکه آن را به بالندگی رسانده‌اند.

درونه در خاتمه، امتیاز کتاب برای خوانندگان را توجه به نقش راهبردی امام خامنه‌ای در هدایت و رهبری کلان انقلاب اسلامی و رساندن آن به قله‌های پیشرفت و عظمت دانست.


دیدگاه‌های استراتژیک امام خامنه‌ای ایران را قدرتمند کرده است

شیخ نعیم قاسم معاون دبیرکل حزب الله لبنان در مراسم رونمایی از کتاب جدید«الولی المجدد» رهبر احیاگر در خبرگزاری تسنیم که به قلم وی به نگارش در آمده است، از حضور در خبرگزاری تسنیم ابراز خرسندی کرد و گفت: از اینکه  برای رونمایی از کتاب در جمع شما عزیزان حضور یافتم بسیار خرسندم. ‎ دوستانی که پیش از من صحبت کردند مرا از شرح بسیاری از موارد بی نیاز کردند و من به ذکر برخی از جزئیات دیگر درباره این کتاب بسنده می‌کنم‎.

 شیخ نعیم قاسم با بیان اینکه امام خامنه‌ای احیاگر اسلام هستند به تشریح جزئیات کتاب جدید خود درباره رهبر احیاگر پرداخت و گفت:  امام خامنه ای هدایت این امت را با یک سیستم جهادی بر عهده دارد. هیچ کتاب کاملی درباره ایشان وجود ندارد. بیشتر کتابهایی که درباره امام خامنه ای نوشته شده به این صورت است که بیانات او را جمع آوری کرده‌اند یا بیانات را به عناوین مختلفی تنظیم می‌کنند. اما من مایل بودم که در این کتاب امام خامنه‌ای را با شخصیت متفکرش که احیاگر در اسلام است، معرفی کنم. من به کل افکار ایشان ورود نکردم بلکه به افکار احیاگر وی پرداختم.

وی افزود: بیست و شش موضوع را من به آن پرداختم. مهمترین مورد این کتاب «بیداری اسلامی» است. در این کتاب به نقش رهبری در به وجود آمدن این بیداری پرداختم. دلیل این امر آشنایی خوانندگان با دیدگاه امام خامنه ای در این زمینه بوده است و چالشهایی که بیداری اسلامی با آن مواجه است.

وی با تاکید بر حق انتخاب در دیدگاه‌های امام خامنه‌ای گفت: امام خامنه‌ای سیستمی را برپا کردند که مردم حق انتخاب دارد. این مسئله نشان داد که مسلمانان باید بتوانند اسلام را به شیوه‌ای بهتر معرفی کنند.‎

«رهبر احیاگر» نقش راهبردی رهبر انقلاب در هدایت و شکوفایی انقلاب اسلامی است

معاون دبیرکل حزب الله لبنان دیدگاههای راهبردی امام خامنه ای را عاملی قدرت ایران دانست و افزود: مورد سوم برنامه استراتژیک در جمهوری اسلامی ایران است. ایران بر اساس اهداف مشخص گام بر می‌دارد مثل برنامه پنج ساله. یا برنامه های علمی ایران . دیدگاه‌های استراتژیک رهبر ایران این کشور را قدرتمند کرده است. ‎

وی ادامه داد: اکتفا می‌کنم به همین نکات تا شما مشتاق باشید برای خواندن کتاب. همان طور که دکتر مقدم فر گفت این کتاب دیدگاه فکری رهبری را طوری ارائه می‌دهد که اگر کسی که کتاب را مطالعه کند، بتواند به اصول فکری معظم له دست پید کند.‎ پیش از آمدنم به ایران یکی از رهبران احزاب لائیک لبنان به من گفت که کتاب شما را خواندم و شگفت زده شدم و من فهمیدم که در برابر یک رهبر عظیم قرار دارم. تا پیش از آن، به این ابعاد استراتژیک رهبر ایران دست نیافته بودم‎.

 به گفته شیخ نعیم قاسم، این کتاب برای افرادی که می‌خواهند در بیانات رهبری جستجو کنند یک کتاب مرجع است که آنها را از منابع دیگر بی نیاز می‌کند.‎ هنگامی که در خصوص 26 عنوان سخن می‌گویم یعنی می توانید از بیست و شش منبع در این زمینه بی نیاز شوید.

وی با تاکید بر اینکه ما صرار داشتیم که تفکر امام خامنه‌ای را همان طور که هست، معرفی کنم، اظهار داشت:  من عواطف را دخیل ندادم.از اغراق خودداری کردم. سعی کردم که امام خامنه‌ای را همان طور که هست به دوستان و غیردوستان معرفی‌کنم. تلاش من بود که دیدگاه ایشان را به شما برسانم من فقط واقعیت‌ها را بیان کردم‎.

معاون سید حسن نصرالله در پایان به مبارزه با رژیم صهیونیستی تاکید کرد و گفت: ولی مجدد رهبر ماست که گوش به فرمان وی هستیم. هنگامی که به سخنان رهبری گوش دادیم پیروزی‌های خوبی کسب کردیم و مقاومت قوی شد. ایشان به ما آموخت که مقابله با اسرائیل باید اولویت باشد و ما تا آخر به مبارزه با اسرائیل تا سرنگونی آن ادامه می‌دهیم .

وی در پایان این مراسم از خبرگزاری تسنیم به دلیل ترجمه این کتاب و نیز از دست اندرکاران ترجمه این کتاب به زبان فارسی تشکر کرد و ابراز‎ امیدواری کرد که این کتاب گامی در جهت شناساندن بهتر مقام معظم رهبری و دیدگاههای معظم له باشد.‎

در پایان این مراسم از دست اندرکاران ترجمه کتاب به پاس زحمات شان جوایزی اهدا شد.


«رهبر احیاگر» نقش راهبردی رهبر انقلاب در هدایت و شکوفایی انقلاب اسلامی است


«رهبر احیاگر» ذیل 26 عنوان اصلی تالیف شده است:

1) خط امام خمینی

2) بیداری اسلامی

3) ایمان و برکات آن

4) بصیرت

5) اسناد راهبردی

6) نام‌‌گذاری سال‌ها

7) وسعت اطلاعات رهبری

8) ولایت فقیه

9) مردم‌سالاری دینی

10) عاشورا

11) امام مهدی(عج)

12)پیروزی‌های نظامی در رویارویی با چالش‌ها

13)اسلام‌ستیزی

14) جنگ نرم و فتنه سال 88

15) نقد مثبت

16) حق برخورداری از انرژی صلح‌آمیز هسته‌ای

17)مذاکره با آمریکا

18) تعلیم و تربیت

19)توجه ویژه به قرآن کریم

20) تعلیم و تربیت

21)جوانان و انقلاب

22)حج

23) به کارگیری هنر

24)وحدت اسلامی

25)فلسطین مساله اصلی انقلاب است

26)حزب‌الله: الگوی حرکت و جهاد


منبع: تسنیم

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس