کد خبر 452195
تاریخ انتشار: ۲۱ مرداد ۱۳۹۴ - ۱۲:۰۸

كتاب طواف نساء و جايگاه آن در فقه به قلم حميد كمالي اردكاني از سوي حوزه نمايندگي ولي فقيه در امور حج و زيارت منتشر شد. گرچه اصل وجوب طواف نساء و برخي احكام كلي آن، مورد اتفاق‌نظر فقيهان شيعه است، اما از ديرباز، بسياري از احكام آن، در آثار فقهي فقهاي اماميه به بحث گذاشته شده، مباحثي كه به دليل ابتلاي زياد، ضرورت پرداخت به آن نمايان است.

 به گزارش مشرق، حوزه نمايندگي ولي فقيه در امور حج و زيارت، كتاب طواف نساء و جايگاه آن در فقه را به قلم حميد كمالي اردكاني را به تدوين پژوهشكده حج و زيارت، در قطع وزيري، شمارگان 1000 نسخه و به قيمت هفت هزار تومان منتشر كرد.

يكي از احكام اختصاصي فقه اماميه در مناسك حج و عمره، وجوب طواف نساء است. با پوشيدن لباس احرام و تلبيه، محرمات مشخصي بر مكلف حرام مي‌شود كه تنها با انجام كامل مناسك، اين محرمات حلال، و شخص از احرام خارج مي‌شود.

طبق فتواي فقهاي فريقين، بيشتر محرمات با تقصير يا حلق حلال مي‌شود؛ اختلاف فرق اسلامي در تمتعات جنسي است كه آيا تقصير يا حلق براي حليت اين حرام نيز كافي است يا انجام عمل ديگري، به نام طواف نساء، نيز لازم است.

گرچه اصل وجوب طواف نساء و برخي احكام كلي آن، مورد اتفاق‌نظر فقيهان شيعه است، اما از ديرباز، بسياري از احكام آن، در آثار فقهي فقهاي اماميه به بحث گذاشته شده، مباحثي كه به دليل ابتلاي زياد، ضرورت پرداخت به آن نمايان است.

وضعي يا تكليفي قودن وجوب طواف نساء، دايره تحليل استمتاعات، جايگزيني طواف وداع نسبت به طواف نساء، نيابت در طواف نساء، اثر ترك طواف نساء بر حج يا عمره از اين قبيل‌اند. در اين ميان جايگزيني طواف وداع با طواف نساء، از اهميت بالايي برخوردار است.

بحث مهم ديگر، دايره تحليل استمتاعات است كه آيا طواف نساء تنها باعث تحليل جماع مي‌گردد و ديگر استمتاعات با حلق يا تقصير و طواف زيارت، حلال مي‌شود يا حليت از تمام استمتاعات و حتي مقدمات آن، مانند عقد ازدواج نيز منوط به انجام طواف نساء است.

اين مباحث، آثار تكليفي و وضعي مهمي را در پي دارد كه نيازمند بحث فقهي قابل توجهي است. گرچه مباحث مربوط به طواف نساء در كتب استدلالي فقهاي شيعه مطرح شده است، اما جمع‌آوري مسائل مهم و مورد ابتلاي آن، و بررسي عميق فقهي آن، با توجه به آراي فقهاي عظام معاصر، ضرورت تدوين اين كتاب به شمار مي‌رود.
کتاب «وجوب طواف نساء و جايگاه آن در فقه» منتشر شد
كتاب طواف نساء و جايگاه آن در فقه از سه بخش و يك خاتمه تشكيل شده است. بخش اول در دو فصل مفاهيم و كليات ارائه شده است. در فصل اول از اين بخش مفاهيم كاربردي از جمله مفهوم طواف، ركن، حكم تكليفي و وضعي تبيين شده است و در فصل دوم اقسام طواف از ديدگاه فريقين و اختصاص طواف نساء به اماميه مورد بررسي قرار گرفته است.

بخش دوم اين كتاب، كه دو فصل را به خود اختصاص داده‌، به اصل وجوب طواف نساء در اقسام حج و عمره، و نوع اين وجوب و آثار آن پرداخته است.

در بخش سوم، احكام مترتب بر طواف نساء از جهت تحليل محرمات به بحث گذاشته شده و در فصل دوم به احكام مترتب بر طواف نساء، از جهت صحت يا فساد حج و عمره، پرداخته شده است.

در خاتمه كتاب فروعات فقهي مهم طواف نساء مورد پژوهش قرار گرفته است. فروعاتي چون جايگزيني طواف وداع با طواف نساء، نيابت در طواف نساء، حلال‌زاده بودن بچه‌اي كه با ترك طواف نساء متولد شده و ... و در پايان، از موضوعات مهم مطرح شده در كتاب، جمع‌بندي نهايي ارائه شده است.

گفتني است، تاكنون متن كامل حدود يكهزار عنوان كتاب حوزه نمايندگي ولي فقيه در امور حج و زيارت با فرمت هاي گوناگون از سوي كتابخانه تخصصي پايگاه اطلاع رساني حج به نشانيlib.hajj.irمنتشر شده است.

منبع: پايگاه اطلاع‌رساني حج

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس