تکیه بر "درآمدهای مالیاتی" و مبارزه با فرارهای مالیاتی ازجمله مهمترین الزامات و راهکارهای اقتصاد مقاومتی است که رهبر انقلاب در چندین سخنرانی به‌ویژه در سخنرانی خود درجمع مردم آذربایجان در تاریخ ۲۹ بهمن ۹۳ بر آن تأکید ویژه‌ای داشتند.

به گزارش مشرق، "اقتصاد  مقاومتی" یک تز بسیار مهم در اقتصاد سیاسی است که طی سال‌های گذشته مکرراً از سوی رهبر معظم انقلاب بر لزوم اجرای آن و همچنین عملیاتی بودن برای کشور تأکید شده است.

آیت‌الله خامنه‌ای در سخنرانی‌های متعددی ضمن اشاره به چیستی، مؤلفه‌ها و شاخص‌های اقتصاد مقاومتی و تفاوت آن با تز توسعه غربی، راهکارها و الزامات مشخص و معینی را نیز در این باره تصریح کرده‌اند که از آن جمله می‌توان به موارد ذیل اشاره کرد:

1- حمایت از بنگاه‌های تولیدی کوچک و متوسط
2- تقویت بنگاه‌های دانش‌بنیان
3- نهضت کاهش خام‌فروشی
4- بازنگری در سیاست‌های پولی و فعالیت‌های نظام بانکی کشور برای تسهیل سرمایه‌گذاری
5- کاهش واردات کالاهای مصرفی
6- مبارزه با قاچاق
7- مصرف تولیدات داخلی
8- حمایت از کارگر ایرانی
9- پرهیز از اسراف
10- صحت عمل در تجارت و دادوستد خارجی برای حفظ آبروی ملت ایران.

اما کنار موارد یادشده، تکیه بر "درآمدهای مالیاتی" و مبارزه با فرارهای مالیاتی از جمله مهمترین الزامات و راهکارهای اقتصاد مقاومتی است که رهبر انقلاب در چندین سخنرانی و به‌ویژه در سخنرانی خود در جمع مردم آذربایجان در تاریخ 29 بهمن 93 بر آن تأکید ویژه‌ای داشتند.

ایشان در این سخنرانی با اشاره به لزوم اجرایی شدن نهضت کاهش خام‌فروشی و همچنین تأکید بر لزوم کاهش شدید اتکای بودجه کشور به درآمدهای غیرمطمئن نفتی، خاطرنشان کردند که یکی از راه‌های جبران درآمدهای حاصل از نفت، مبارزه جدی با فرارهای مالیاتی است. آیت‌الله خامنه‌ای می‌فرمایند: "باید تکیه بودجه به تولید داخلی باشد، یعنی به درآمدی که مردم تولید می‌کنند و مالیات می‌دهند. دو کلمه می‌خواهم راجع به مالیات عرض بکنم: عزیزان من! مالیات یک فریضه است. ما امروز از ضعفا مالیات می‌گیریم ــ از کارمند مالیات می‌گیریم، از کارگر مالیات می‌گیریم، از کاسب جزء مالیات می‌گیریم ــ امّا از فلان کلانْ‌سرمایه‌دار، فلان درآمددارِ بی‌حساب‌وکتاب مالیات نمی‌گیریم؛ فرار مالیاتی دارند؛ اینها جرم است؛ فرار مالیاتی جرم است. آن که از دادن مالیات به دولت خودداری می‌کند و مالیاتی که باید به دولت بدهد ــ که آن درآمدی که حاصل شده و در اختیار او است، به‌برکت فضایی است که دولت به‌وجود آورده است و کاری است که دولت دارد می‌کند، پس باید مالیات را بدهد ــ نمی‌دهد، در حقیقت کشور را وابسته می‌کند به پول مفت نفت، و وقتی کشور به پول نفت وابسته شد، همین مشکلات پیش می‌آید...".

در اثبات این گزاره بسیار مهم رهبر معظم انقلاب، اخیراً در مستندی که با عنوان "نزدیک‌تر از نیویورک" و توسط برنامه ثریا از شبکه اول سیما پخش شد، نموداری به تصویر کشیده شد که در آن نشان می‌دهد اگر با فرارهای مالیاتی مبارزه جدی شده و جلوی این فرارها گرفته شود، درآمد حاصل بسیار بیشتر از درآمد سالانه از فروش نفت خواهد بود. همین نمودار به‌روشنی گواه عملی‌بودن و اجرایی بودن اقتصاد مقاومتی است.


{$sepehr_album_28324}

منبع: تسنیم

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 2
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 1
 • کارشناس رسمی استاندارد ۱۹:۰۶ - ۱۳۹۴/۰۴/۰۹
  0 0
  رعایت استانداردها مهمترین عامل پیشبرد اقتصاد مقاومتیست...کلا کلمه "استند "یعنی مقاومت...متاسفانه به رعایت استانداردها در صنایع کم توجهی میشه..
 • بینام ۲۲:۱۹ - ۱۳۹۴/۰۴/۰۹
  0 0
  اگر با اخلال گران اقتصادی وانهاییکه وام های کلان گرفته وبرنمی گردانند و میلیارد ها دلار سرمایه ملت را به یغما بردهاند برخورد قاطع انجام بگیره احتیاجی به فشار مالیاتی بر مردم نیست از این طرف با فشار از مردم مالیات گرفته بشه واز طرفی فساد هزاران ملیاردیاتفاق بیفته اطمینان مردم سلب میشه خواهشا جهت پرداخت بموقع مالیات دهندگان اطمینان انهارا جلب شود ومبارزه با فساد اقتصادی با اشد مجازات اعمال شود . اگر فساد ازبین بره جامعه ملت دولت مسئولین باهم به بهترین وجهی برای پیشرفت ایران اسلامی قدم خواهند پرداخت .بامید انروز

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس