دستیار و مشاور عالی فرمانده معظم کل قوا گفت: راهبرد ما دفاعی و بازدارندگی موثر است و راهبردی هجومی در دکترین ما وجود ندارد.

به گزارش مشرق، سردار سرلشکر سیدیحیی صفوی در برنامه نگاه دو شبکه دو سیما به سالروز آزادسازی خرمشهر اشاره کرد و افزود: عراقی‌ها اشغال خرمشهر را به عنوان بزرگترین پیروزی خود اعلام کردند که بنابراین آزادسازی خرمشهر در سوم خرداد 61 پیروزی راهبردی ایران و شکست راهبردی عراق بود. در واقع کفه موازنه نظامی سیاسی جنگ به نفع ایران به طور کامل تغییر موازنه داد.

وی به وفاداری مردم به نظام اشاره کرد و گفت: در آن زمان با فرمان حضرت امام (ره) 2 میلیون بسیجی به جبهه‌ها اعزام شدند که 200 هزار شهید، 300 هزار جانباز و 40 هزار آزاده نشان دهنده وفاداری ملت به نظام است. هم‌اکنون این وفاداری در انسجام و اتحاد و حضور مردم در صحنه‌های اقتصاد مقاومتی و حمایت از ارکان نظام و حفظ عظمت ملت ایران است. حضور مردم در راهپیمایی 22 بهمن با همه مشکلات حضوری افتخارآفرین و دشمن‌شکن است.

مجری برنامه از دستیار و مشاور عالی فرمانده معظم کل قوا درباره راهبرد ایران در دوران جنگ تحمیلی پرسید که وی در پاسخ گفت: از ابتدا تا انتهای جنگ راهبرد ایران دفاعی بود و حتی زمانی که به سرزمین عراق ورود پیدا کردیم برای احقاق حقوق ملت ایران و برای این بود که اراده سیاسی خود را بر دشمن تحمیل کنیم و آن‌ها مجبور شوند که قرار داد 1975 را بپذیرند و به آتش‌بس دائمی برسیم؛ بنابراین از ابتدا تا انتها راهبرد ایران دفاعی بود و‌ اکنون نیز استراتژی ما دفاعی و بازدارندگی موثر است و استراتژی هجومی در دکترین ما وجود ندارد. ما اکنون دولت و حکومتی مقتدر از نظر ثبات سیاسی، قدرت دفاعی ، فرهنگی و نفوذ سیاسی در منطقه هستیم.

وی با بیان این‌که «اکنون وضع ژئوپلتیک ایران در بالاترین سطح قراردارد» افزود: عوامل قدرت ملی، ثبات سیاسی و ایجاد امنیت پایدار نه تنها برای ایران اسلامی بلکه ایران برگ برنده امنیت فرامنطقه‌ای است. در منطقه غرب آسیا ازیک طرف هر نوع امنیت پایدار ایران است و ایران حرف اول و آخر را می‌زند.

وی در بخش دیگری از سخنانش در پاسخ به سوال مجری برنامه مبنی بر تحریم‌ها علیه ایران گفت: تحریم‌ها در زمان جنگ هم بود اما نه به اندازه امروز ، امروز امریکایی‌ها و هواداران آن‌ها یک تحریم همه‌جانبه ظالمانه و جنگ اقتصادی را علیه ملت ما به راه انداخته‌اند.

دستیار و مشاور عالی فرمانده معظم کل قوا افزود : این تحریم‌ها نه تنها در «های تک» و تکنولوژی پیشرفته است بلکه در اقلام دارویی و فروش نفت نیز وجود دارد و در زمان جنگ نیز بیش از دو میلیون بشکه نفت و بعضا 3 میلیون بشکه نفت به فروش می‌رساندیم امروز این تحریم‌ها با نفوذ امریکایی‌ها غیرقابل مقایسه است.

وی گفت: همان‌گونه که در زمان جنگ بامقاومت ملی و مدیریت صحیح درداخل کشور و با استفاده از قدرت درون زا و با تکیه بر ملت مان و با تکیه بر نخبگان در بخش‌های مختلف از جمله در بخش نظامی با آن‌ها مقابله کردیم و توانستیم با رهبری حضرت امام(ره) به پیروزی برسیم، اکنون نیز راه عبور از این پیچ تاریخی و تحریم‌های ظالمانه بدون تردید، یک مقاومت ملی است. در مدیریت داخلی نیز مدیریتی شجاعانه و تؤام با ابتکار و صداقت هست.

صفوی با بیان این‌که «در آن زمان (دوران جنگ) نیز درباره جنگ همواره مذاکرات سیاسی انجام می‌شد» ‌گفت : آن زمان مذاکرات کمتر درباره شکستن تحریم‌های اقتصادی بلکه بیشتر درباره تحریم‌های نظامی بود. آن زمان (سال 65) طوری شده بود که بیشتر از 600 هزار بشکه نفت نمی‌توانستیم صادر کنیم و یا نفت ما را از 20 دلار به زیر ده دلار رساندند به طوری که درآمد ارزی ما حدود 7 میلیارد دلار بیشتر نشد.

وی با بیان این‌که «اکنون تحریم‌ها ابعاد بیشتری دارد» گفت: امیدواریم هم دولتمردان و هم ملت هوشمند و صبور تحت رهبری‌های حکیمانه و خردمندانه مقام معظم رهبری از همین تحریم‌های اقتصادی نیز عبور کنیم. آمریکایی‌ها هم می‌دانند این تحریم ها ملت ایران را مقاوم تر می‌کند و می‌دانند ملت ایران ملتی مقاوم است و ظرفیت ملت ما فوق العاده بالاست.همانطور که ملت ایران 8 سال جنگ را تحمل کردند و به پیروزی رساندند اکنون نیز با همین ظرفیت و آستانه تحمل بالا و با آن نخبگان سیاسی از تحریم‌ها عبور می‌کنند. امیداوریم از این تحریم‌ها نیز عبور کنیم و آمریکایی‌ها مجبور شوند به ایران امتیاز لازم را بدهند. تصور نمی‌کنم صهیونیست‌ها آن‌قدر ناشی و کم عقل باشند که برای ایران برنامه نظامی تدارک ببینند، آن‌ها از قدرت و توانمندی ایران و حزب‌الله مطلع هستند.

وی به سخنان تهدید‌آمیز مقامات آمریکایی و صهیونیستی اشاره کرد و گفت: صهیونیست‌ها خوب می‌دانند که نتوانستند در جنگ 33 روزه در مقابل حزب‌الله و جنگ‌های 22 و 50 روزه در مقابل مردم غزه پیروز شوند در حالی که اینجا یک حکومت مقتدر و قدرتمند وجود دارد. حضرت آقا دو سال پیش در حرم مطهر امام رضا(ع) فرمودند «اگر صهیونیست‌ها بخواهند غلطی کنند حیفا و تل‌آویو را با خاک یکسان می‌کنیم». این حرف شعاری نیست و ایران به کمک حزب‌الله و دوستانش این قدرت را دارد که در صورت تجاوز نظامی از طرف صهیونیست‌ها به ایران حیفا و تل‌آویو را با خاک یکسان کند.

وی با بیان این‌که «این حرف پشتوانه عملی دارد و تنها یک حرف نیست» افزود : صهیونیست‌ها مشکلات زیادی دارند و می‌دانند قدرت ایران فراتر از آن است که بتوانند با آن گلاویز شوند.

دستیار و مشاور عالی فرمانده معظم کل قوا در پاسخ به این سوال مجری برنامه که مسئولان رژیم صهیونیستی از بیان برخی مسائل به دنبال چه چیزهای هستند؟ گفت: مسئولان آمریکایی و صهیونیستی با این اظهارات‌شان به دنبال فضاسازی هستند. حزب الله لبنان در بیخ گوش آن‌هاست که بیش از 80 هزار موشک آماده شلیک به تل‌آویو و حیفا است. بعید می‌دانم صهیونیست‌ها برای ما مشکل نظامی بوجود بیاورند چون می‌دانند ایران کشوری قدرتمند است که پاسخ شکننده‌ای به آن‌ها خواهد داد. ما بخشی از قدرتمندی نظامی خود را نشان دادیم و ایران بسیاری از ظرفیت‌ها و توانمندی خود را نشان نداده است. ما کشوری قدرتمند هستیم و نیروهای مسلح قدرتمندی داریم که نه تنها رژیم صهیونیستی بلکه هر متجاوزی بخواهد به ایران تجاوز کند پاسخ شکننده به او خواهد داد.

وی در پاسخ به سوال مجری مبنی بر فعالیت‌های تروریستی در منطقه غرب آسیا نیز گفت: ابتدا باید ریشه تروریسم و ناامنی را پیدا کرد. به نظر من حضور و لشکرکشی امریکایی‌ها از سال 2001 به افغانستان و 2003 به عراق ، اساس ناامنی منطقه شد و گروه‌های تروریستی مانند داعش و جبهه النصره و دیگر گروه‌های تروریستی نیز در منطقه شکل گرفتند که دستگاه‌ها و سازمان‌های اطلاعاتی مانند سیا ، موساد و برخی کشورهای کم‌عقل با پول‌ها و دلارهای نفتی خود این گروه‌های تروریستی را در سوریه ، افغانستان،‌ پاکستان و عراق حمایت می‌کنند.منشا تروریسم منطقه یک جبهه متحد از امریکایی ها و یا دولت های منطقه ای که با امریکایی ها و سازمان های اطلاعاتی امریکا هماهنگ هستند و گروههای تروریستی را انها تجهیز می کنند. آن‌ها حتی اکنون نیز گروه‌های ضدانقلاب اسلامی ایران را تجهیز می‌کنند و می‌خواهند ناامنی را به مرزهای ما بکشند.

وی با بیان این‌که «مقام معظم رهبری امروز به آمریکا و کشورهای جنوبی خلیج فارس هشدار دادند که اگر ناامنی را به مرزهای ما بکشانید‌ با پاسخ شکننده و محکمی مواجه می‌شوید» افزود: در سایت پنتاگون رسما نوشته شده است که ما 25 هزار نیرو را در ترکیه و اردن برای اعزام به سوریه آموزش می‌دهیم و تجهیز می‌کنیم و تاکنون 500 نفر از نیروهای آموزش دیده را وارد خاک سوریه کرده ایم تا علیه دولت سوریه بجنگند. ما حتی در عراق می بینیم که (امریکایی ها) با هواپیما برای داعشی‌ها بار ریزی سلاح می کنند و از این طریق تجهیزات می‌ فرستند .

صفوی با بیان این‌که «حتی این ائتلافی که در عراق تشکیل شده است هیچ برخوردی با داعش نمی‌کنند» افزود: بلکه گاهی فرماندهان آن‌ها را با هلی‌کوپتر از صحنه نبرد نجات می‌دهند؛ بنابراین منشا تروریسم را بایستی قدرت‌های فرامنطقه به طور خاص آمریکایی‌ها و وابستگان آن‌ها در منطقه بدانیم.

وی درباره این سوال مجری که راهبرد آمریکا از گسترش تروریسم در منطقه چیست و چه نفعی می‌برند؟ گفت: آمریکایی‌ها پیش از این خاورمیانه جدید یا بزرگ را مطرح کرده بودند و به نظر می‌رسد اکنون نیز به دنبال این اهداف راهبردی در منطقه غرب آسیا هستند. با طرح خاورمیانه جدید به دنبال تجزیه کشورهای اسلامی و عربی بودند و جنگ‌های نیابتی که برخی دولت‌های عربی به راه انداختند و چه فعالیت‌های گروه‌های تروریستی باعث توسعه پایگاه‌های نظامی آمریکا در منطقه و فروش صدها میلیارد دلار سلاح آمریکایی در منطقه می‌شود. البته علاوه بر بردن نفت منطقه و فروش سلاح با ایجاد ناامنی جلوی بیداری اسلامی را بگیرند. در واقع مسلمانان با پول مسلمانها به جان هم افتادند تا هم امنیت رژیم صهیونستی تامین شود و هم اهداف سیاست امریکا در منطقه پیش برود.

وی به جنایت‌های گروه‌های تروریستی در منطقه به خصوص داعش در عراق اشاره کرد و افزود:‌ این‌ها برای مردم منطقه غیرقابل تحمل است و ملت‌های منطقه ملت یمن ، بحرین، سوریه و عراق محکم ایستاده‌اند.

دستیار و مشاور عالی فرمانده معظم کل قوا در پاسخ به این سؤال مجری که راه مقابله با تروریست در منطقه چیست؟ گفت: یکی از راه‌ها و سازوکارهای مقابله با تروریست، سازوکار دولتی است که اگر دولت‌های منطقه با یکدیگر اتحاد منطقه‌ای و پیمان دفاعی و امنیتی برای منطقه ببندند در این پیمان دسته جمعی امنیت خلیج فارس را تامین کنند.

وی با بیان این‌که «منطقه خلیج فارس تحت الشعاع 8 کشور است» افزود: این پیمان با خروج نیروهای بیگانه از منطقه می‌تواند نقش بسزایی در افزایش امنیت داشته باشد، چون بنده ریشه ناامنی منطقه را وجود نیروهای فرامنطقه و بیگانه می‌دانم. ایجاد این اتحاد و پیمان میان کشورهای منطقه کاری مشکل است زیرا آمریکایی‌ها و اسرائیلی‌ها با نفوذی که در برخی کشورها و دولت‌ها دارند ، نمی‌گذارند این اتفاق به سرانجام برسد. برخی از کشورهای منطقه این جنگ نیابتی از طرف امریکا را پذیرفته‌اند. اکنون که دولت های منطقه نمی توانند، باید ملت های منطقه با تروریست‌ها بجنگند.

وی به کشور عراق اشاره کرد و گفت: خوشبختانه در عراق پارلمان و دولت نسبتا خوبی برقرار است و در حال مبارزه با گروه‌های تروریستی هستند و از سوی دیگر بشار اسد در سوریه با حمایت نیروهای مردمی در مقابل گروه‌های تروریستی ایستادگی کرده است. اکنون نقش رهبران و پارلمان‌ها و بهره‌مندی از نیروهای مردمی برای برخورد و مقابله با گروه‌های تروریستی مهم است.

صفوی با بیان این‌که «اگر دولت‌ها به یک پیمان دسته جمعی نمی‌رسند حداقل با همراهی ملت‌های خود به جنگ تروریست بروند و این شدنی است» گفت: نخستین گروه‌های تروریستی در ایران بودند که سال‌ها درگیر منافقین ، کموله و دموکرات بودیم و بزرگان ما را به شهادت رسانند بطوری که منافقین در یک روز در تهران 63 نفر را ترور کردند؛ بنابراین اگر رهبران با ملت‌های خود صادق باشند ظرفیت ملت‌های منطقه طوری است که با این گروه‌های تروریستی که از خارج می‌آیند و ایدئولوژی‌شان ضدانسانی و بشری است مبارزه کنند. جمهوری اسلامی ایران از تمامیت ارضی عراق حمایت می‌کند.

وی در پاسخ به این سؤال که ارزیابی شما از طرح آمریکایی تجزیه عراق چیست؟ افزود: دولت و پارلمان و مرجعیت شیعه عراق محکم در برابر تجزیه‌ طلبی ایستاده‌اند تا استقلال عراق حفظ شود و جمهوری اسلامی ایران از تمامیت ارضی عراق حمایت می‌کند و هرگونه تجزیه را در کشورهای پیرامونی علیه امنیت ملی خود می‌دانیم.البته برخی گروه‌های در داخل عراق نیز باید بدانند نزدیک شدن به آمریکایی‌ها به دنبال تجزیه و خودمختاری و برای خود استقلالی، با شکست مواجه خواهد شد. این کار سابقه طولانی دارد و نخستین بار انگلیسی‌ها و فرانسوی‌ها در قرارداد "سایس پیکو" به دنبال تشکیل دولتی کردی و ارمنی بودند که یک طرح شکست خورده است. خود گروه‌ها بدانند این اقدامات‌ به ضررشان تمام خواهد شد و دسترسی به این هدف مغایر با عقلانیت سیاسی است و تصور نمی‌کنم با تمام فشارهای که آمریکا وارد می کند ، بتوانند کشورهای منطقه از جمله عراق را به سمت تجزیه شدن ببرند.

وی در پاسخ به این سؤال مجری که چرا منطقه خلیج فارس پرتنش است؟ گفت: تصور بنده این است که از 24 سال گذشته یعنی از سال 1991 که آمریکایی‌ها به بهانه بیرون راندن عراقی‌ها از کویت به این منطقه لشکر کشی نظامی کردند تاکنون که در سال 2015 قرار داریم توسعه نا امنی در این منطقه برای گسترش پایگاه های نظامی و بردن نفت منطقه است .

وی با بیان این‌که «63 تا 65 درصد منابع نفتی جهان در منطقه خلیج فارس است» افزود: روزانه بیش از 17 میلیون بشکه نفت از تنگه هرمز خارج می‌شود.

دستیارو مشاور عالی فرمانده معظم کل قوا با بیان این‌که «هدف امریکا از حضور در منطقه تسلط بر کشورهای منطقه است» گفت: برخی از دولت‌های منطقه دولت‌های بی‌ریشه هستند و حتی 100 سال نیز عمر ندارند.

وی به حضور آمریکا در برخی کشورهای عربی اشاره کرد و افزود: آمریکا به بهانه برقراری امنیت و یا با القاء این توهمات که ایران دشمن شماست در آن‌جا حضور دارد. این در حالی است که ایران آن‌ها را به وحدت دعوت می‌کند اما کشورهای عربی در مقابل این وحدت، ایران‌هراسی و جنگ شیعه و سنی را به راه می اندازند.

وی با بیان این‌که «رفتار ایران عاقلانه و وحدت‌آمیز و توام با تامین امنیت در منطقه است» گفت: برخلاف آن‌چه که آمریکایی‌ها و رژیم صهیونیستی به این کشورها تلقین می‌کنند امیدواریم عقلانیت در این کشورها به وجود بیایید.

صفوی با بیان این‌که «ایران هیچگاه هیچ نوع دشمنی با این کشورها و هیچ نوع تهدیدی برای این کشورها نیست» گفت: امیدواریم عقلانیت در برخی کشورهای منطقه بوجود بیاید تا آن‌ها مصالح خود، امت اسلامی و منطقه خلیج فارس را درست تشخیص دهند.

وی در پاسخ به این سوال که آمریکایی‌ها با اسلام‌هراسی چقدر توانسته اند منطقه را ناامن کنند؟ افزود: آن‌ها موفق بودند، هم آمریکایی‌ها و هم صهیونست‌ها و برخی کشورهای منطقه به دنبال تبعیت از استراتژی امریکایی به این بخش دامن زدند و موفق هم بودند. ملت‌های منطقه می ‌همند که رهبران‌شان ابزار دست امریکایی ها و صهیونیست‌ها قرار گرفته ‌اند و سرانجام همین ملت‌ها حکومت‌ها را سر عقل خواهند آورد و سلاح‌هایی که آمریکایی‌ها به این کشورها می‌فروشند روزی به دست ملت های منطقه می‌ افتد و علیه خود آمریکایی ها به کار می‌رود.

وی با بیان این‌که «رفتار حکومت‌ها در رابطه با ملت های خود تعیین کننده است» افزود: عربستان سعودی 25 تا 26 میلیون جمعیت دارد. مردم عربستان و ملت‌های منطقه رشد فکری کرده‌اند و در فهم بالایی به سر می‌برند و می‌بینند که ایران دشمن آن‌ها نیست.

صفوی با بیان این‌که «باید تلاش کنیم در جنگ نرم و رسانه ای نیز بتوانیم موفقیت کسب کنیم» گفت: باید صدای مظلومیت مردم منطقه را به جهانیان برسانیم.

وی درباره هشدار مقام معظم رهبری در خصوص امنیت خلیج فارس نیز افزود: ممکن است برخی‌ها با حمایت از گروه‌های تروریستی و یا برخی از دولت‌های که از عقلانیت و خردمندی کافی برخوردار نیستند بخواهند یک نوع ناامنی را به مرزهای ما بکشانند. اما آن‌ها می‌دانند که ایران یک حکومت قدرتمند است و نیروهای مسلح ما امنیت خلیج فارس را تضمین می‌کنند. ما 2 هزار کیلومتر ساحل از دریایی عمان تا خلیج فارس داریم که ایران تضمین کننده امنیت در خلیج فارس و ترانزیت نفت است.

وی درباره این‌که بزرگترین چالش را در منطقه خلیج فارس چه می‌دانید؟ نیز گفت: آمریکایی‌ها ممکن است افکار پلیدی داشته باشند اما دستگاه‌های اطلاعاتی ما اشراف کاملی بر هواپیماها و ناوهای آمریکایی دارند و آن‌ها را رصد می‌کنند.

صفوی با بیان این‌که «ما رفتار بیکانگان را در عراق و سوریه و خلیج فارس رصد می‌کنیم» ادامه داد : ما حتی زیردریایی‌های آمریکا را که از زیر آب از تنگه هرمز عبور می‌کنند رصد می‌کنیم و حتی وقتی می‌خواهند از تنگه هرمز عبور کنند شناورهای نیروی دریایی سپاه بالای سر آن‌ها می‌روند و به آن‌ها هشدار می‌دهند که روی آب بیایند زیرا زیردریایی‌ها در عبور از تنگه‌های آبی جهان طبق قوانین باید به سطح آب بیایند. به هر حال امنیت منطقه باید توسط هشت کشور پیرامون تامین شود و امنیت ان ربطی به بیگانگان ندارد.

وی درباره رقابت میان آمریکا و انگلیس در منطقه نیز افزود: انگلیسی‌ها از منطقه خارج شده بودند اما سال گذشته دوباره به منطقه برگشتند در بحرین پایگاه زدند اما به هرحال امریکا و انگلیس و رژیم صهیونیستی در اهداف سیاسی در یک راستا حرکت می‌کنند. برغم تمام خباثت‌ها و نقشه‌های خباثت‌آلود به لطف و فضل الهی ملت‌های منطقه به هوشیاری بالای می‌رسند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 2
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 2
 • سهیل بشردوست ۲۱:۱۶ - ۱۳۹۴/۰۲/۳۱
  0 0
  وقتی میشه با یک بمب مغناطیسی اسرائیل رو از کار انداخت چرا اینهمه موشک خرج یک مشت حیوون کنیم؟
 • حسین ۰۱:۴۶ - ۱۳۹۴/۰۳/۰۱
  0 0
  هنوز هیچ کشوری ادعای ساخت چنین سلاحی رو نکرده یک سری تحقیقات شده اما به صورتی که بشه روش حساب کرد هنوز ثابت نشده

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس