کد خبر 414038
تاریخ انتشار: ۱۹ اردیبهشت ۱۳۹۴ - ۰۴:۴۰

«مهرداد فرهمند» خبرنگار شبکه «بی‌بی‌سی فارسی» در قاهره، در سالگرد آغاز فعالیت کمپین «آزادی یواشکی زنان در ایران» در فیسبوک که توسط همکار سابقش «مسیح علی‌نژاد» اداره می‌شود، طی گزارشی به وضعیت زنان بی‌حجاب در مصر پرداخت.

به گزارش مشرق، این گزارش با صدای اذان و نشان‌دادن آرایش‌کردن دختری مصری به‌نام «جهاد» که به تازگی حجاب از سر خود ربوده، آغاز می‌شود. «مهرداد فرهمند» در این گزارش که برای مخاطبین فارسی‌زبان بی‌بی‌سی به‌ویژه زنان و دختران ایرانی تهیه کرده، گفت: "جهاد تا دو هفته‌پیش باحجاب بود. بی‌حجابی او ارتباطی با اعتقادات مذهبی‌اش ندارد و اکنون نیز به اعتقادات اسلامی‌پایبند است(!)، اما بی‌حجاب شده تا به تناقضی در زندگی‌اش پایان دهد”.

دختر مصری در این ویدئو ادعا کرد از آنجایی که افراد با حجاب در مصر متانت و حیا ندارند و با وجود داشتن حجاب سر، به خود زینت‌آلات آویزان می‌کردند و شلوارهای تَنگ و چسبان می‌پوشیدند، بنابراین شیوه بی‌حجابی را در پیش گرفته تا به‌گفته خود به این تناقض پایان دهد.

تصویری از گزارش «بی‌بی‌س فارسی»

تصویری از گزارش «بی‌بی‌سی فارسی»

«بی‌بی‌سی فارسی» در این گزارش به مخاطبین خود اینگونه القا کند که حیا و عفت زنان به محجبه‌بودن ارتباطی ندارد و زنان بی‌حجاب نیز می‌توانند باحیا باشند. این رسانه انگلیسی حتی پا را فراتر گذاشت و مدعی شد بسیاری از زنان باحجاب نیز باحیا نیستند و دارای فساد اخلاقی هستند.

«جهاد» از بی‌توجهی خانواده و آشنایان به وی پس از بی‌حجابی اشاره و به‌طور ضمنی اذعان کرد که حجاب و ارزش‌های اسلامی‌در بین مردم مصر جایگاه مهمی‌دارد. البته «مهرداد فرهمند» بر خلاف اسناد و شواهد تاریخی، در این گزارش مدعی شد که حجاب در بین زنان مصری سابقه چندانی ندارد و تا چند دهه پیش حتی یک زن باحجاب در مصر پیدا نمی‌شد!

«بی‌بی‌سی فارسی» در این گزارش از زبان خبرنگاری مصری به‌نام «شریف شوباشی» گفت: "اسلام سیاسی به زور تهدید و سرکوب و تروریست روانی(!) این نوع حجاب را در مصر به وجود آورده، به‌طوری که مردم فکر می‌کنند زنی که بی‌حجاب است شرافت و عفت ندارد … ما می‌خواهیم مفاهیم را اصلاح کنیم و به جای خود بازگردانیم …”

در پایان این گزارش، «بی‌بی‌سی فارسی» تاکید می‌کند که زنان مصری در پاسخ به دعوت کمپین‌های مختلف که از زنان خواسته‌اند تا باحجاب و بی‌حجاب از خود در میدان التحریر قاهره عکس بگیرند، کاملا بی‌اعتنا بوده‌اند که حجاب و بی‌حجابی زنان مصری به اسلام سیاسی ارتباطی ندارد.

گفتنی است، تا پیش از انقلاب مصر و سقوط حکومت حسنی‌مبارک داشتن حجاب در ادارات دولتی این کشور ممنوع بود. «بی‌بی‌سی فارسی» در این گزارش کوشیده تا به مخاطب خود القا کند که "اگر حکومت تو را به داشتن یا برداشتن حجاب مجبور می‌کند، تو باید بر اساس آنچه می‌اندیشی عمل کنی و نه آنچه به تو گفته می‌شود.”

افکارنیوز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 3
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 1
 • ۰۵:۳۹ - ۱۳۹۴/۰۲/۱۹
  1 0
  بی بی سی مصداق بارز آیه «قتل الخراصون» در قرآن کریمه. مرگ بر دروغگویان...
 • ۱۰:۲۲ - ۱۳۹۴/۰۲/۱۹
  1 0
  مشرق ساعت خواب. اين گزارش را 15 روز پيش شبكه فرانس پرس عربي و به دنبالش بي بي سي عربي و الحره نمايش دادند (البته با ادبيات مختلف) و قرار است كه در يك راهپيمايي بزرگ زنان مصر كشف حجاب كنند. البته مشخص نيست كه اين راهپيمايي انجام شود...
 • امین ۱۳:۱۱ - ۱۳۹۴/۰۲/۲۱
  1 0
  کتاب نوائب الهور فی علائم الظهور جلد دوم صفحه 220 حدیث 267 از کتاب من لا یحضره الفقیه جزو دوم مخلوط سال 1135 هجری قمری کتاب النکاح باب المذموم من اخلاق النساء و صفاتهن از اصبغ بن نباته از امیرالمومنین علیه السلام روایت کرده که شنیدم از انحضرت که می فرمود یظهر فی اخر الزمان و اقترب الساعه و هو شرالازمنه نسوه کاشفات عاریات متبرجات خارجات من الدین واخلات فی الفتن مائلات الی الشهوات مسرعات الی اللذات مسحلات للحرمات جهنم خالدات یعنی: ظاهر می شوند در آخر زمان و نزدیک قیامت و آن بدترین زمانها است زنهای گشاده رو که برهنه اند (هر چند لباس دارند)و آرایش می کنند بیرون می روند از دین اسلام و داخل می شوند در فتنه ها و میل می کنند به شهوتها و شتاب می کنند بسوی لذتهای حرامی که حلال شده باشد جاوید در اتش جهنم می باشند کتاب نوائب الدهور قی علائم الظهور جلد اول صفحه 139 حدیث چهل ونهم روایت کرده از جزو پنجم مجمع الزوائد و منبع الفوائد حافظ نور الدین علی بن ابی بکر هیتمی متوفای سال هشتصد وهفت هجری بتحریر حافظین جلیلین عراقی و ابن حجر کطبوع سال یکهزارو وسیصدو سه طبع مصر در مکتبه قدسی در باب کسوه النساء از رسول خدا صلی الله واله روایتکرده صفحه 137 :سیکون فی اخر امتی رجال یرکبون علی سروج کاشباه الرجال ینزلون علی ابواب المساجد نسائهم کاسیات عاریات علی روسهن کاسنمه الجنت فالعنوهن فانهن ملعونات لو کانت و رائکم امه من الامم لخدم نسائهم کما خدمتکم نساءالامممن قبلکم یعنی: زود باشد که بوده باشد در اخر امت من مردانی که سوار شوند بر زینها که انها شبیه به مردانند زنهای ایشان لباس پوشند ولی برهنه اند بالای سرهاشان مانند کوهانهای شتران خراسانی است پس لعنت کنید ایشان را که ایشان لعنت شدگانند اگر بعد از شما امتی بود هر اینه خدمت می کردند زنهای شما زنهای ایشان را همچنانکه خدمت می کنند شما را زنهای امت هایی که پیش از شما بودند. کتاب نوائب الدهور قی علائم الظهور جلد اول صفحه 141 حدیث 51 روایت کرده از جزو پنجم مجمع الزوائد و منبع الفوائد بسند خود از رسول خدا صلی الله علیه و اله ورایتکرده که فرمود: اذا رایتم اللاتی القین علی روسهن مثل اسمه البعر فاعلموهن انه لاتقبل لهن صلواه یعنی زمانیکه دیدید زنانیرا که بالای سرهایشان را مانند کوهانهای شتران بستند(موها را طوری ببندند که همانند کوهان شتر باشد) پس به انها اعلام کنید نمازشان قبول و پذیرفته نمی شود.

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس