کد خبر 403818
تاریخ انتشار: ۲۱ فروردین ۱۳۹۴ - ۲۲:۱۰

پس از فقدان ملاک‌های مشروعیت و بین‌المللی و تولید اندیشه‌های تکفیری و ترور در رژیم نامشروع آل‌سعود و تکرار هتک حرمت به زائران در دهه‌های پیشین؛ حادثه تعرض به دو نوجوان ایرانی در فرودگاه جده خشم و انزجار ملت ایران اسلامی به این حرکت شنیع را برانگیخت.

به گزارش مشرق، اقدام شنیع و غیرانسانی و البته خلاف شرع و موازین اسلامی پلیس عربستان در فرودگاه جده با دو نوجوان ایرانی طی چند روز گذشته خشم و فریاد عدالت‌خواهی ملت غیور ایران را برانگیخت و تنفر از فرهنگ وهابیت و رژیم آل‌سعود را صد چندان کرد، به طوری که در گوشه‌گوشه ایران اسلامی تظاهرات‌های گسترده‌ای در اعتراض به این حادثه وقیح برپا شد و محکومیت و برخورد با این اقدام وحشیانه بخش اعظم سخنان ائمه جماعت سراسر استانها و شهرستانها بود.
جریان فرودگاه جده برخورد شخصی یک مامور ناهنجار با یک ایرانی نیست بلکه صد درصد سیاسی است

خطیب جمعه مشهد در خطبه‌های این هفته نماز جمعه با اشاره به فرمایش مقام معظم رهبری در زمینه تجاوزات رژیم آل‌سعود در منطقه، خاطرنشان کرد: مقام معظم رهبری در مسئله تهاجم عربستان به یمن تعبیر توحش از حکومت سعودی کردند.

آیت‌الله سیداحمد علم‌الهدی ادامه داد: حکومت سعودی یک طاغوت مهاجم نیست بلکه درنده و وحشی است لذا جریان فرودگاه جده که به اهانت دو نوجوان ایرانی ختم شد برخورد شخصی یک مامور ناهنجار با یک ایرانی نیست بلکه صد درصد سیاسی است.

وی گفت: رفتار غیرانسانی ماموران سعودی به دو نوجوان ایرانی حتما سیاسی است و این مسئله وحشی‌گری سیاسی است با این حال دولت‌مردان ما باید با حکومت سعودی به عنوان یک سیاست‌مدار وحشی برخورد کنند و اگر بناست رابطه سیاسی با سعودی‌ها داشته باشیم باید بدانیم با یک وحشی رابطه داریم.

***
اقدام ماموران عربستانی در فرودگاه جده محکوم است

آیت الله محسن مجتهدشبستری  در آئین عبادی سیاسی نماز جمعه این هفته تبریز نیز با محکوم کردن اقدام ماموران عربستانی در فرودگاه جده و تجاوز به دو نوجوان زائر ایرانی در حریم امن الهی، به حمله وحشیانه سعودی‌های به یمن اشاره کرد و گفت: عربستان با این اقدام وحشیانه گور خود را در یمن می‌کند.

امام جمعه تبریز ادامه داد: سعودی‌ها اینقدر شعور ندارند که تجربیات گذشته را ببینند؛ به طوری که تجاوزکنندگان در سوریه، غزه شکست خوردند.
حادثه فرودگاه جده برای ملت ایران بسیار سنگین بود

امام جمعه قم در خطبه‌های این هفته نماز جمعه در حرم حضرت معصومه به حضور نظامی آل‌سعود در بحرین علیه ملت مقاوم این کشور و عدم کمک به فلسطین از سوی هیچ یک از کشورهای مدعی حوزه خلیج فارس و حتی همکاری با دشمنان ملت اسلام، کشتار حجاج، بی‌توجهی به حقوق ملت خویش اشاره کرد و گفت: با وجود تمام این اتفاقات رعایت نکردن کرامت زوار و حادثه اخیر که برای ملت ایران بسیار سنگین بود این ویژگی‌های وقیح آل‌سعود را در منطقه بیش از پیش کرده‌است.

آیت‌الله علیرضا اعرافی بیان کرد: حمله به یمن هیچ منطقی ندارد و برخلاف موازین حقوقی جهانی است؛ این حمله زیرساخت‌های زندگی یک ملت را از بین می‌برد و با حقوق بشر مغایرت دارد، چراکه حتی اجازه نمی‌دهند به مجروحان این کشور کمک‌رسانی شود؛ آمریکایی‌ها هم بدانند که حمایت از این حمله، بازی با آتشی است که عاقبتی ندارد و عاقبت خودشان را می‌سوزاند
خواسته مراجع تقلید و مردم ایران محاکمه ماموران خاطی عربستان است

امام جمعه شهرری در خطبه‌های نماز سیاسی ـ عبادی جمعه، با اشاره به حادثه زشت ماموران سعودی علیه زائران ایرانی عنوان کرد: فرودگاه سعودی یک فرودگاه بین‌المللی و محل تردد مسافرانی است که از اقصی‌ نقاط جهان به این کشور سفر می‌کنند و این اقدامات شنیع در این فرودگاه قابل قبول نیست.

حجت‌الاسلام سید علی شاهچراغی تصریح کرد: آن چیزی که مردم ایران اسلامی را آرام می‌کند این است که دو مامور جانی عربستان محاکمه و به اشد مجازات برسند که اگر چنین اتفاقی نیفتد، سعودی‌ها بدانند که عمره یک عمل مستحبی است و قطعاً سفرهای عمره مفرده تعطیل می‌شود.

تجدیدنظر دولت در رابطه با دولت عربستان سعودی
امام جمعه خرمشهر همچنین در خطبه‌های نماز جمعه این هفته با اشاره به تعرض اخیر به دو نوجوان ایرانی در عربستان، از تکرار اتفاقات مشابه در سال‌های گذشته خبر داد.

حجت‌الاسلام سید نبی موسوی‌فر برگزاری سفرهای بسیار عمره را امری غیرضروری خواند و تجدیدنظر دولت خدمتگزار در رابطه با دولت عربستان سعودی را خواسته مردم دانست.

وزرات امور خارجه باید جواب دندان شکن به اقدام شنیع سعودی‌ها بدهند
حجت‌الاسلام حمید حسن‌زاده ظهر امروز در خطبه‌های نماز جمعه این هفته میاندوآب با اشاره به عمل غیرانسانی و وحشیانه ماموران عربستانی علیه دو زائر ایرانی، اظهار داشت: تمامی مسئولین عالی رتبه کشوری از جمله مسئول حج و زیارت کشور و مسئولین امنیتی کشور و همچنین وزرات امور خارجه کشور باید جواب دندان شکن به این عمل سعودی‌ها بدهند.

امام جمعه میاندوآب محاکمه ماموران فرودگاه عربستان را خواستار شد و افزود: رفتار نامناسب و خشونت مردم عربستان علیه زائرین ایرانی در سال 66 نیز رخ داده بود و لذا باید این کشور به شدت مجازات شود.

حسن‌زاده به حمله عربستان سعودی به خاک یمن اشاره کرد و گفت: مسئله یمن و حمله ظالمانه به ملت این کشور برای سعودی‌های یک امتحان بوده و آنان با حمله به این کشور اصل جاهلیت را زنده کردند. 

نباید حیثت ایرانی فدای یک امر مستحب شود
امام جمعه جیرفت نیز در این زمینه با اشاره به اقدام شنیع پلیس سعودی‌ در فرودگاه جده اظهار داشت: مسئولان سازمان حج و زیارت در این زمینه موضع‌گیری کرده‌اند، اما باید چاره‌اندیشی اساسی شود.

حجت‌الاسلام رضا کرمی‌پور با اشاره به اعلام مواضع مراجع تقلید در برخورد با عوامل پلید سعودی در موضوع دو جوان عمره‌گزار در فرودگاه جده و اثرات منفی در روحیه جوانان بیان داشت: بر اساس فرموده آیت‌الله مکارم شیرازی «آیا برای انجام عمل مستحبی باید جمهوری اسلامی و حیثت مردم زیر سؤال برود»، نباید حیثتمان را فدای یک امر مستحب بکنیم.

کرمی‌پور اعلام مواضع نمایندگان مجلس و سازمان حج و زیارت را به صورت عملی خواستار شد و تصریح کرد: بر اساس فرمایش حضرت امام راحل که فرمودند، «از صدام شاید بگذریم، اما از سعودی‌ها هرگز نمی‌توان، گذشت» باید با مسببان این عمل به شدت برخورد شود.

امام جمعه جیرفت خاطرنشان کرد: سیاست خارجی جمهوری اسلامی اصل آن عزت و شرف است و اگر قرار باشد برای حفظ عزت خود حج واجب هم تعطیل شود، مانعی ندارد. وقتی که حج واجب را سه سال تعطیل کردیم چه اتفاقی افتاد که در لغو سفرهای عمره مفرده بیفتد.

وی با بیان یک تجربه شخصی از برخورد جدی و عملی در جلوگیری از سفرهای بی‌حد و حصر افراد به عمره اظهار داشت: برای سفر عمره به عنوان روحانی کاروان دو بار دعوت شدم، اما انصراف دادم، زیرا عمره درصد کمی زیارتی است و بیشتر جنبه سیاحتی پیدا کرده است.

جسارت و بی‌احترامی به حجاج ایرانی تا حصول نتیجه دنبال شود
امام جمعه بروجرد در خطبه‌های نماز وحدت‌افزای جمعه با اشاره به حادثه تاسف‌بار تعرض به 2 نوجوان ایرانی توسط ماموران سعودی در فرودگاه جده، عنوان کرد: مسئولان ایرانی باید غیرتمندانه و مسئولانه این موضوع را تا حصول نتیجه دنبال کنند.

حجت‌الاسلام والمسلمین حسن ترابی با اشاره به جسارت و بی‌احترامی به حجاج ایرانی در طی سال‌های گذشته، ادامه داد: دولت سریعا باید دستور توقف عملیات عمره را تا زمان رعایت احترام به حجاج ایرانی و امنیت اخلاقی و جانی آنها صادر کند.

مسئولان با قاطعیت انتقام مظلومیت زائران ایرانی را از آل‌سعود بگیرند
امام جمعه کاشان نیز در خطبه‌های نماز جمعه این هفته، هتک حرمت پلیس فرودگاه جده نسبت به دو نوجوان ایرانی را به شدت محکوم کرد و این حرکت را موجب برانگیخته شدن غیرت و خشم ملت و مسئولان ایرانی دانست.

آیت‌الله عبدالله نمازی تصریح کرد: مسئولان وزارت امور خارجه و سازمان حج باید در اعزام ایرانیان به حج عمره تجدید نظر کنند.

امام جمعه کاشان با اشاره به سخنان گذشته خود در خصوص بدرفتاری با زوار ایرانی در مقابل بقیع و حتی آزار و اذیت بانوان کشورمان و نیز توجه به مستحب بودن حج عمره گفت: در حالی که در کشور فقیر داریم و با تذکر به این نکته که احیای یک نفر احیای تمام نفوس است و با توجه به اینکه اکنون در شرایط سخت‌تری چون تعرض به جوانان، نوجوانان و زنان مواجه هستیم باید تجدید نظری در حج عمره که امری مستحب است داشته باشیم.

نمازی همچنین در خصوص حج واجب نیز یادآور شد: این موضوع بحثی است که مراجع بزرگوار تقلید باید در مورد آن فتوا بدهند.

نماینده ولی‌فقیه در کاشان تأکید کرد: مسئولان با قاطعیت انتقام مظلومیت زائران ایرانی را از آل‌سعود بگیرند.

با عاملان جنایت فرودگاه جده به شدیدترین وضع ممکنه برخورد شود
امام جمعه موقت بندرعباس نیز در این زمینه در خطبه‌های نماز جمعه این هفته در ادامه، بمباران یمن را خیانت به اسلام و دین خواند و گفت: برخی‌ها مدام در حال خوش‌خدمتی به جهان استکباری هستند.

حجت‌الاسلام محمدحسن فروزان‌نژاد در ادامه به موضوع تعرض دو مامور سعودی در فرودگاه جده به دو نوجوان زائر ایرانی اشاره و اضافه کرد: باید با عاملان این جنایت به شدیدترین وضع ممکنه برخورد شود تا درس عبرتی باشد برای سایرین تا به زوار خانه خدا تجاوز نکنند.

لغو عمره مفرده تا رفع اهانت‌ها و هتک‌حرمت‌ها

امام جمعه چالوس در مراسم عبادی سیاسی جمعه این هفته گفت: جنایات سعودی‌ها در یمن و در حمایت از گروه‌های تکفیری و تروریستی هتک حرمت به زائران حرمین شرفین قابل گذشت نیست.

وی خواستار تدابیر دولت برای مقابله با این بی‌حرمتی‌ها شد و افزود: ما نیز ضمن حمایت از فرمایشات برخی از مراجع تقلید و طرح دو فوریتی نمایندگان مجلس شورای اسلامی مبنی بر لغو عمره مفرده تا رفع اهانت‌ها و هتک‌حرمت و تحقیر، از دولت علاوه بر پیگیری مسئله، می‌خواهیم تدبیری بیاندیشد تا ملتی که در برابر بزرگ‌ترین قدرت‌ها ایستاد و عزتش را حفظ کرد نباید میلیاردها دلار پول در جیب سعودی‌ها بریزد که خرج جنایت علیه مسلمانان و شیعیان بکند و تحقیر و توهین هم بشوند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 5
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 0
 • ۲۲:۵۱ - ۱۳۹۴/۰۱/۲۱
  0 0
  باید تو یمن وارد عمل شیم و درس خوبی بهشون بدیم
 • ۲۲:۵۸ - ۱۳۹۴/۰۱/۲۱
  0 0
  آیا حج رفتن در شرایط فعلی و در حالی که میدانیم درآمد حاصله از آن کجاها خرج میشه حرام نیست/
 • ۰۷:۰۱ - ۱۳۹۴/۰۱/۲۲
  0 0
  از این کارا زیاد صورت گرفته در سالهی پیش در جریان براعت از مشرکین که مردم زائر کشتند به هزاران هم تجاوز شده
 • كامي ۱۰:۰۶ - ۱۳۹۴/۰۱/۲۲
  0 0
  نه خدايي ميخوام بدونم عرعرستان كيه و ما با اونا چه مراوده اي داريم ...
 • رحیم ۱۹:۲۳ - ۱۳۹۴/۰۱/۲۲
  0 0
  حتما باید مردم پیگیر این مساله بشوند و دولت هم نباید کوتاهی کند هرچند که خیلی دیر رسانه ای شد.

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس