رئیس‌جمهور کشورمان گفت:رئیس‌جمهور آمریکا به این واقعیت اعتراف کرد که نظام ایران قابل سرنگونی نیست، ماهیت نظام ایران چون نظام مردم‌سالاری دینی است قابل تغییر نیست.

به گزارش مشرق، حجت الاسلام حسن روحانی در همایش ملی روز فناوری هسته‌ای که امروز صبح در سالن اجلاس سران برگزار شد، اظهار داشت: امروز، روز بسیار مبارکی برای ملت بزرگ ایران در مسیر توسعه علم و دانش و پیشرفت است.

وی در ادامه افزود: البته امسال روز فناوری هسته‌ای مقارن با ایام ولادت بانوی بزرگ اسلام حضرت صدیقه کبری و همچنین ولادت بنیان‌گذار جمهوری اسلامی ایران امام راحل است.

رئیس قوه مجریه تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران در مسیر توسعه کشور هر کجا که اراده و تصمیمی گرفت با همت جوانان، دانشمندان و ایثار و فداکاری شبانه‌روزی آنان  چه آنکه قدرت‌های بزرگ موافق و یا مخالف بودند تاثیری بر اراده این ملت نداشت و به حمدالله به نتیجه رسیدند.

روحانی با ذکر مثالی در این زمینه گفت: در زمان جنگ در سیستم پدافندی موشکی زمین به هوا در لامپ قدرت دچار مشکل شدیم که معمولاً لامپ‌های قدرت اینجور گفته می‌شد که قابل احیا نیستند و این سیستم هم کاملاً آمریکایی بود، در بازار سیاه هم کسی حاضر نشد به ما این دستگاه را بفروشد. تنها یکی از کشورهای منطقه این امکانات را در اختیار داشت و آن کشور را هم از فروش این دستگاه به ما منع کردند.

وی ادامه داد: عده‌ای از اندیشمندان این رشته که در سازمان انرژی اتمی فعالیت داشتند را دعوت کردیم و پیرامون این موضوع به آنها توضیح دادیم در نتیجه آنها اعلام کردند که می‌توانند این لامپ را احیا کنند که البته این اقدام سه، چهار ماه به طول می‌انجامد که پس از آن نیز امکانات لازم را برای آنها فراهم آوردیم تا این کار انجام شود.

رئیس ‌جمهور تصریح کرد: بعد از گذشت چند روز آنها به ما گفتند تا زمانی که لامپ قدرت را احیا نکنیم به خانه باز نمی‌گردیم تا از آسمان ایران و فضای کشور دفاع کنیم.

روحانی تصریح کرد: ظاهرا به نظر می‌رسید این اقدام و احیای لامپ قدرت شدنی نباشد در حالی که این متخصصان ایرانی کمتر از سه ماه اولین لامپ را احیا کردند که ما با استفاده از این تکنولوژی می‌توانستیم سیستم‌ها را برای دفاع کشور آماده نگه داریم.

وی تاکید کرد ملت و دانشمندان ما از آغاز این مسیر را انتخاب کردند و آن روزی که به دنیا گفتیم برای غنی‌سازی نیازمند سوخت هستیم که اگر آنها می‌آمدند و این فناوری را به ما می‌دادند هیچ بحثی نبود منتهی گفتند نه تنها این فناوری را نمی‌دهیم بلکه نمی‌گذاریم  شما در ایران به غنی‌سازی برسید که ملت ما زیر بار حرف دوم آنها نرفت.

رئیس‌جمهور اظهار داشت: امروز هم در هر فناوری برای توسعه اگر دنیا بگوید که بر خلاف مقررات بین‌المللی با منطق زور قصد دارد که در برابر ملت ایران بایستد بنده تردید ندارم که تمام قدرت‌های جهان در برابر ملت ایران شکست خواهند خورد و هیچ تردیدی در اینباره ندارم،به همان دلیلی که تمام قدرت‌های دنیا پشت سر صدام ایستادند تا ملت ایران را شکست دهند و موفق نشدند.

وی ادامه داد: شرق و غرب عالم به صدامیان کمک کردند و ما دست تنها بودیم، انواع هواپیماها و موشک‌ها و سلاح‌های شیمایی که ممنوع بود، انواع تانک‌ها و ... همه را به صدام دادند اما یک چیز را از ما نتوانستند بگیرند و آن اراده و انگیزه و ایمان ملت ایران برای ایستادگی و مقاومت بود.

روحانی خاطرنشان کرد:‌ ما نه در برابر عراق بلکه در برابر همه حامیان آن پیروز شدیم و نگذاشتیم یک میلیمتر مربع از خاک این سرزمین در اشغال اشغالگران قرار گیرد.

رئیس‌جمهور اظهار داشت: در فناوری هسته‌ای هم قدرت‌های جهان که فکر می‌کنند اراده آنها و منطق زورشان باید بر دنیا حکومت کند تلاش کردند تا ملت ایران را در برابر خواست خودشان تسلیم کنند.

وی افزود: آنچه در مذاکرات هسته‌ای به دست آمد این نیست که بیانیه‌ای منتشر شود آنچه در این مذاکرات در طول 15-16ماه گذشته با تلاش و پیگیری به دست آمده آن است که رئیس‌جمهور آمریکا به صراحت اعلام کرد ما به این نتیجه رسیدیم که ملت ایران در برابر فشار، تحریم و زور تسلیم نمی‌شود.

روحانی خاطرنشان کرد: پیروزی ما آن است که بزرگترین قدرت نظامی و اقتصادی دنیا یعنی آمریکا و رئیس‌جمهور آن واقعیت هسته‌ای ایران را مورد اذعان قرار می‌دهد. این به معنای آن است که ملت ایران در راه خودش و مسیر خودش پیروز شده است.

رئیس‌جمهور اظهار داشت: رئیس‌جمهور آمریکا به این واقعیت اعتراف کرد که نظام ایران قابل سرنگونی نیست. ماهیت نظام ایران چون نظام مردم‌سالاری دینی است قابل تغییر نیست. ایران به عنوان یک کشور تأثیرگذار و مهم در منطقه مورد پذیرش همگان است.

وی ادامه داد: رئیس‌جمهور آمریکا به این مسئله اعتراف کرد که ملت ایران غرور ملی خود را با تمام توان حفظ خواهد کرد در برابر فشار تسلیم نخواهد شد. ما در 8 سال دفاع مقدس این واقعیت را نشان دادیم که در برابر فشار تسلیم نمی‌شویم و امروز هم حدود 14 سال است که ملت ما ایستادگی و مقاومت کرده است.

روحانی خاطرنشان کرد: امروز روزی است که دانشمندان هسته‌ای ما یعنی اقتدار علمی، سرداران بزرگ خط دیپلماسی ما یعنی اقتدار سیاسی در کنار هم قرار گرفته و شما امروز می‌بینید که این دو اقتدار، اقتدار بزرگ ملی ما را آفریده است.

رئیس‌جمهور اظهار داشت: ما امروز به جهانیان این واقعیت را می‌گوییم که مسیر اعتدال، منطق مذاکره‌، صلح‌، آرامش، کرامت انسان‌ها و ثبات منطقه بر افراطی‌گری، منطق زور، منطق خشونت و منطق تحریم غلبه کرد و پیروز شد. این چیزی است که به عیان می‌بینیم و دنیا امروز مسیر تکریم ملت ایران را شروع کرده و در حال کنار گذاشت مسیر تحریم و فشار و تهدید است.

وی افزود: ما هیچگاه نمی‌خواهیم در این مذاکرات کسی را شکست بدهیم ما دنبال احقاق حقوق خودمان و به دنبال مذاکراتی هستیم که برد برد باشد. هم نفع ما در آن لحاظ شود و هم نفع دیگران.

روحانی خاطرنشان کرد: ما نمی‌خواهیم به دنیا بگوییم ما در مذاکراتی قدم گذاشته‌ایم که ما پیروز این مذاکرات هستیم و روبه‌روی شکست‌خورده مذاکرات است. اگر دیگران نمی‌دانند ما می‌دانیم که در دنیایی قرار گرفته‌ایم که مذاکرات برد باخت استمرار نخواهد داشت و باقی نمی‌ماند و آن مذاکراتی باقی می‌ماند که برد برد باشد.

رئیس‌جمهور اظهار داشت: 1+5 می‌گوید ما در این مذاکرات کاری کرده‌ایم و خواهیم کرد که ایران سلاح اتمی نسازد. اما از قدیم خوانده‌ایم که تحصیل حاصل محال است. ایران از روز اول به دنبال سلاح اتمی نبوده، امروز نیست و فردا هم نخواهد بود. اگر ما به دنبال سلاح کشتار جمعی بودیم و هچنین اراده‌ای داشتیم ساخت سلاح شیمیایی که به مراتب آسان‌تر از سلاح اتمی است.

وی افزود: ما قربانی سلاح شیمیایی بودیم. علیه ما سلاح شیمایی استفاده کردند نه در میدان جنگ که در شهر سردشت ما شاهد استفاده دشمن از سلاح شیمیایی بر علیه ملتمان بودیم. اما ما مقابله به مثل نکردیم و به دنبال سلاح شیمایی و ساخت آن نرفتیم بلکه به معاهده و کنوانسیون منع سلاح شیمیایی پیوستیم و این نشان می‌دهد که ملت ایران به دنبال کشتار جمعی نبوده، نیست و نخواهد بود.

روحانی خاطرنشان کرد: بالاترین دلیلمان برای عدم ساخت سلاح کشتار جمعی علاوه بر معاهدات بین‌المللی و عملکرد ما و گزارشات آژانس بعد از 14 سال بازرسی‌های مستمر فتوای رهبر معظم انقلاب است که رئیس‌جمهور آمریکا هم به این فتوا استناد می‌کند.

رئیس‌جمهور ادامه داد:این فتوا نشان می‌دهد ملت ایران از نظر دینی، اعتقادی، اخلاقی و مذهبی به دنبال سلاح کشتار جمعی نیست و نخواهد بود و اگر اعضای 1+5 به این پیروزی رسیدند که ایران دنبال سلاح هسته‌ای نخواهد رفت من معتقدم که اگر اعضای 1+5 این را می‌گویند پیروز شدند و حتی پیروز بودند و قبل از اینکه بدانند پیروز بودند. ما به دنبال سلاح نبودیم و نخواهیم بود.

وی افزود: اگر اعضای 1+5 در گذشته به دنبال این بودند که ملت ایران را از اراده‌ و توسعه‌اش و از اقتدارش بازدارند دیدید که نتوانستند و نخواهید توانست و تا ابد قادر به این کار نخواهند بود. ملت ما در مسیر توسعه علمی راه خود را ادامه خواهد داد. همانگونه که مذاکره‌کنندگان توانمند، شجاع و غیور ما در صدها جلسه به صراحت گفته‌اند ما دست از فناوری صلح‌آمیز بر نمی‌داریم.

روحانی اضافه کرد: نطنز ما به فعالیت خودش ادامه خواهد داد. غنی‌سازی در نطنز ادامه پیدا خواهد کرد بیش از 1000سانتریفیوژ در فردو مستقر بوده و مستقر باقی خواهد ماند. در اراک یک رآکتور آب سنگین برای تولید دارو و مصارف پزشکی خواهیم داشت و تحقیق و توسعه را بر مبنای توانمندی علمی اندیشمندان و دانشمندان خودمان و طبق اهداف ملی‌امان خواهیم داشت.

رئیس‌جمهور اظهار داشت: ما هیچ توافقی را امضاء نخواهیم کرد مگر آنکه در اولین روز اجرای توافق تمامی تحریم‌های اقتصادی در همان روز لغو شود.

رئیس‌جمهور تصریح کرد: شما در سوریه، لبنان، عراق امتحان کردید و فهمیدید اشتباه کردید و در آینده‌ای نزدیک می‌فهمید در یمن هم اشتباه کردید.

روحانی خاطرنشان کرد: راه صحیح برادری و دوستی است. بیایم صلح و ثبات را در منطقه مستقر کنیم زیرا خشونت و افراط،‌ آدم‌کشی و تروریزم راه ناصحیحی است زیرا هرکسی که به کمک تروریست‌ها رفته در پایان ضرر کرده است.

وی گفت: از سرنوشت صدام درس بیاموزیم زیرا اگر تجاوز، بمباران جواب می‌داد صدام جواب می‌گرفت، آن مسیر ناصحیح را ادامه ندهید.

رئیس‌جمهور تصریح کرد: تمام کشورهای منطقه را به دوستی، برادری و امنیت دعوت می‌کنیم از همه می‌خواهیم دست از تجاوز بردارند تا ثبات و امنیت را در منطقه برقرار کنیم و به مردم یمن کمک کنیم و همچنین بدانیم آینده یمن در دست مردم یمن خواهد بود و نه دست دیگران و کسی از آن سمت دنیا ادعا نکند که ما دلسوز منطقه هستیم شما راست نمی‌گویید زیرا اگر دلسوز منطقه هستید چرا متجاوزین را تشویق کردید و تشویق می‌کنید.

روحانی ادامه داد: منطقه راه صحیح و درستی دارد که قرن‌ها آن را ادامه داده در منطقه ما شیعه و سنی از مذاهب و اقوام مختلف، برادرانه و دوستانه قرن‌ها در کنار هم زندگی کرده‌اند و شما آمدید و دیگری را برعلیه دیگری تحریک می‌کنید. شما دنبال چه چیزی هستید؟‌ اگر دنبال منافع خودتان هستید این راه اشتباه است.

رئیس قوه مجریه تأکید کرد: مسیر اعتدال و تعامل سازنده را در پیش بگیریدو به ملت‌ها احترام کنید و بدانید که سرنوشت ملت‌ها در اختیار ملت‌ها خواهد بود.
منبع: فارس

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 17
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 12
 • امیر علی ۱۲:۳۱ - ۱۳۹۴/۰۱/۲۰
  0 0
  جناب رئیس جمهور ، وقتی همون اول میگید برد برد...یعنی طرف مقابل هم در این مذاکرات باید اندازه ما برد داشته باشه ...اولاً طرف مقابل صد در صد دشمنه...مردم ایران طرف مقابل بخصوص آمریکارو دشمن میدونن...دوماًشما سر چیزی با دشمن مداکره میکنین که همه دنیا میدونن حق مسلم جمهوریه اسلامیه ایرانه و صد در صد صلح آمیزه...اونا نمیذارن این حق مسلم برا ما باشه و حالا شما در مقابل حق مسلم خودمون دارین باهاشون مذاکره میکنین و میخواین طرف مقابل که دشمن خونی ماست هم در این مذاکره برد کنه...البته مگه اینکه شما طرف مقابل بخصوص آمریکا رو دشمن ندونین و هم اینکه فن آوری هسته ای خیلی براتون اهمیتی نداشته باشه...ضمناً چراشماهمیشه وقتی میخواید از طرف مقابل یادی کنین بجای دشمن و یا حداقل اسم کشور مقابل،اونارو قدرتهای بزرگ نام میبرین؟؟؟
 • ناشناس ۱۳:۴۰ - ۱۳۹۴/۰۱/۲۰
  0 0
  ایکاش در بیانیه لوزان جنایت اسرائیل در مورد ترور دانشمندان هسته ای شهیدمون محکوم میشد .
 • محمد ۱۴:۱۲ - ۱۳۹۴/۰۱/۲۰
  0 0
  ما که از قدرت ها انتظاری نداریم!آقای روحانی! هر چند شما انتظار داری! ولی سوال اینه که چرا قبول میکنید اطلاعات دانشمندانمون رو در اختیار آدم کش ها بزارید؟؟؟
 • ۱۵:۲۲ - ۱۳۹۴/۰۱/۲۰
  0 0
  درود بر روحانی
 • امیر تبریز اوغلی ۱۵:۴۱ - ۱۳۹۴/۰۱/۲۰
  0 0
  اونم چه برد بردی..... از یک طرف میگیم تحریم درایران اثری ندارد و از طرف دیگر میگیم تحریمها باید برداشته شود..... چ بگیممم
 • hossein ۱۶:۰۸ - ۱۳۹۴/۰۱/۲۰
  0 0
  برد برد چیست : قلدر محله به زور حق تو رو خورده است حالا وقتی میخواهی حقت را بگیری استراتژی برد برد را مطرح میکنی .به دلیل اینکه مذاکره هست باید یه چیزی داد و چیزی گرفت حالا شما امتیازی دادی و قسمتی از حقت را از قلدر گرفتی . فکر میکنید نتیجه چند است ؟ یک به یک مساوی یا همون برد - برد .نه در اصل ما 2-1 عقبیم چون از قبل این قلدر حق ما را گرفته بعد امتیازی گرفته و حق ما رو داده .تیم مذاکره کننده قبلی دنبال برد برد بود تا حق ما را با کمترین امتیاز بدست آورد این از آلماتی 2 معلوم است شما خود قضاوت کنید برد برد چیست ؟
 • صداقت ۱۶:۲۵ - ۱۳۹۴/۰۱/۲۰
  0 0
  خب اگه دوباره تحریم کردند و گفتند که این ربطی به هسته ای ندارد و مربوط به حقوق بشر است چی ؟ فقط انرژی هسته ای را دادید رفت.
 • ناشناس ۱۶:۴۱ - ۱۳۹۴/۰۱/۲۰
  0 0
  من مطمینم که دولت تن به این خفت بیاینه لوزان نمیدهد جناب رییس جمهور تمام ملت ایران محکم پشت شما ایستاده اند به یاری خدا همون طور که گفتین ایران توافقی رو امضا نمیکنه مگر این که حقوق حقه اش کاملا در آن رعایت شده باشذ
 • ۱۷:۳۹ - ۱۳۹۴/۰۱/۲۰
  0 0
  خوب حتما عمل کنید ببینیم و تعریف کنیم . یادشون رفته بود بگن چرخ سانتریفیوژها بچرخه چرخ زندگی مردم هم بچرخه خوب بچرخونید ببینیم ...
 • ۱۷:۴۰ - ۱۳۹۴/۰۱/۲۰
  0 0
  منتظریم عملی ببینیم ... چه می کنید ...
 • ۱۹:۳۰ - ۱۳۹۴/۰۱/۲۰
  0 0
  اگه توافق امضا نکردین و تحریمها برداشته نشدن پس اون همه تشکرتون برای چی بود؟؟؟؟
 • احمد ۲۰:۰۶ - ۱۳۹۴/۰۱/۲۰
  0 0
  در ضمن اینها جامعه جهانی نیستند انها چند تا کشور قلدر هستند و چند تا جوجه ونوچه اند هیچ اعتباری بهشون نیست ما برای اینکه پاچه ما را نگیرند مذاکره میکنیم وگرنه مثل سگ فراریشون میدیم
 • ۲۳:۰۰ - ۱۳۹۴/۰۱/۲۰
  0 0
  خب 2 سال پیش باید میپرسیدی
 • ۲۳:۲۳ - ۱۳۹۴/۰۱/۲۰
  0 0
  منتظر باشین همین الان میان پاسخگو میشن! همون پاسخی رو بهتون میدن که در مورد انهدام هواپیمای ایرانی و سایر جنایت هاشون دادن!
 • ۰۰:۲۳ - ۱۳۹۴/۰۱/۲۱
  0 0
  ما بیتشر از همیشه به وحدت نیاز داریم. خداوکیلی اصولگراها بلد نیستند چطور با دولت برخورد کنند. احمدی نژاد که از اصولگراها بود اینقدر روندنش که برید کلاً. چه برسه روحانی که گزینه اصولگراها نبود. کاش اونطور که آقا می خواد عمل می کردیم.
 • محسن ۰۳:۰۰ - ۱۳۹۴/۰۱/۲۱
  0 0
  مگر تو ایران هم دانشمند وجود داره؟
 • محمد ۱۱:۵۷ - ۱۳۹۴/۰۱/۲۱
  0 0
  این هسته ای با خون شهدا و گرسنه خوابیدن فقرا تا الان حفظ شده امیدواریم دولت این را باور داشته باشه.

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس