کد خبر 398166
تاریخ انتشار: ۲۴ اسفند ۱۳۹۳ - ۱۱:۳۰

انتخابات هیات‌رئیسه مجلس خبرگان رهبری با تمام جنجال‌آفرینی‌های جریانی خاص به اتمام رسید اما به خوبی می‌توان زمزمه برخی برنامه‌ریزی‌ها برای انتخابات دور بعدی این مجلس را شنید.

به گزارش مشرق، وقتی قرار شد رئیس جدید انتخاب شود، تیم‌های رسانه‌ای نیز در کنار آن شروع به فضاسازی کردند. پرسش بزرگی هم که در ذهن‌ها ایجاد کرده بودند این بود که «چه کسی قرار است و یا باید رئیس مجلس خبرگان رهبری شود»؛ مجلسی که مهم‌ترین تصمیمات را برای کشور خواهد گرفت.

صندلی‌ای که در دوره‌های قبل رنگ رقابت این چنینی سیاسی و جناحی را به خود ندیده بود، طی ماه‌ها و به ویژه هفته گذشته در مرکز توجه رسانه‌های یک جناح خاص سیاسی قرار گرفته بود.

هاشمی رفسنجانی گزینه مطلوب این جریان برای رسیدن به کرسی ریاست خبرگان بود؛ جریان رقیب نیز تاکید داشت که جایگاه خبرگان اسیر بازی‌های سیاسی نخواهد شد و همانطور که حجت‌الاسلام علی رازینی عضو مجلس خبرگان گفته بود «ریاست مجلس خبرگان معمولا یک گزینه داشته است».

اما این‌بار ماجرا فرق داشت؛ رسانه‌های اصلاح‌طلب وعده جدال دو هاشمی را می‌دادند، یکی از تبار رفسنجان و دیگری از تبار شاهرود. نمود این ایجاد حساسیت و القای رقابت سیاسی در انتخابات هیات رئیسه خبرگان رهبری را نیز می‌توان در روز رای گیری و تعداد خبرنگاران خارجی که برای پوشش اخبار روز اول هفدهمین اجلاسیه دور چهارم خبرگان آمده بودند، به خوبی دید.

به هر حال روز موعود فرا رسید؛ شاید وقتی آیت‌الله وارد صحن مجلس خبرگان شد فکر نمی‌کرد که قرار است با فرد دیگری جز هاشمی شاهرودی رقابت کند.

قبل از ورود به عرصه رقابت یکی از منابع نزدیک به هاشمی از قول وی گفته بود که «اگر برخی افرادی که آنها را ناصالح می‌دانم کاندیدای ریاست خبرگان شوند من می‌آیم» و حالا وی در رقابت با 3 تن از وزنه‌های حوزه علمیه قم قرار گرفته بود.

آیت‌الله شاهرودی همان دور اول کنار کشید تا رقابت بین سه نفر باقی مانده ادامه پیدا کند، رقابتی میان آیت‌الله هاشمی، آیت‌الله مومن و آیت‌الله یزدی که با کاندیداتوری‌اش همه را غافلگیر کرد.

پس از انتخابات در دور اول، هاشمی و یزدی به دور بعدی انتخابات ریاست خبرگان راه یافتند و در نهایت آیت‌الله یزدی دبیر جامعه مدرسین حوزه علمیه قم با 47 رای به ریاست خبرگان برگزیده شده تا همه حاشیه‌هایی که در روزهای اخیر از سوی اصلاح‌طلبان برای صندلی قرمز رنگ ریاست خبرگان ایجاد شده بود، ناگهان فروکش کند؛ اما در این میان یک نکته قابل نیز وجود داشت که در هیاهوی رسانه‌ای هفته گذشته نادیده گرفته شد؛ نکته‌ای به نام «جناحی‌کردن جایگاه خبرگان»

اصلاح‌طلبان؛ فضاسازی برای آوردن هاشمی به میدان

جرقه دغدغه‌ها برای ریاست جدید خبرگان از زمان جدی‌شدن بیماری آیت الله مهدوی کنی شروع شد و با فوت رئیس فقید این مجلس در مهرماه سال جاری حرکت یک جریان سیاسی برای تصاحب این جایگاه مهم بیشتر نمود پیدا کرد.

اصلاح‌طلبان از همان ابتدا مهره اصلی خود را برای انتخابات ریاست مجلس خبرگان مشخص کرده بودند؛ هاشمی رفسنجانی گزینه‌ای بود که این جریان با تمام توان سعی می‌کردند شانس وی را برای ورود به جایگاه شخص اول هیات‌رئیسه بیشتر کنند.

رسانه‌های اصلاح‌طلب از آبان ماه سال جاری، یعنی 4 ماه مانده به اجلاسیه هفدهم خبرگان (که قرار بود رئیس جدید در آن انتخاب شود) فعالیت‌های خود را برای قرار دادن کاندیدای مورد نظرشان در کانون توجهات آغاز کردند.

در همین راستا آیت‌الله محسن غرویان عضو هیات علمی جامعه‌المصطفی و از روحانیون نزدیک به هاشمی در مصاحبه‌ای با ایلنا در 3 آبان گفت: «با توجه به شرایط امروز و دوستی پرسابقه آیت‌الله مهدوی کنی و آیت‌الله هاشمی رفسنجانی که چند سال قبل ریاست مجلس خبرگان را به ایشان واگذار کرد، بهترین گزینه جایگزینی ریاست مجلس خبرگان، آیت‌الله هاشمی رفسنجانی است.»

روزنامه جمهوری اسلامی که به صورت سنتی یکی از روزنامه‌های نزدیک به هاشمی محسوب می‌شود با انتشار خبری در ستون «جهت اطلاع» خود انتخابات مجلس خبرگان را بیش از پیش شبیه یک رقابت انتخاباتی سیاسی کرد.

 

این روزنامه در مطلب خود با تکذیب اخبار مبنی بر عدم آمادگی آیت‌الله برای ریاست مجلس خبرگان رهبری نوشت: «آیت‌الله هاشمی رفسنجانی درباره کاندیدا شدن برای ریاست مجلس خبرگان رهبری نه تنها چنین مطلبی نگفته‌اند، بلکه در پاسخ به سؤالی در همین زمینه گفته‌اند درصورتی که بعضی افراد که آنها را برای ریاست خبرگان صالح نمی‌دانم قصد کاندیدا شدن داشته باشند، آمادگی خود را برای کاندیداتوری ریاست این مجلس اعلام خواهم کرد.»

این مطلب بلافاصله در سایت رسمی آیت الله هاشمی نیز بازتاب داده شد و در واقع از سوی منبع رسمی اطلاع‌رسانی دفتر هاشمی رفسنجانی نیز تائید شد.

پس از این اظهارنظر ها تعدادی از اعضای مجلس خبرگان به این اظهارات واکنش نشان دادند و آن را نوعی زیر سوال بردن اعضای این مجلس خواندند.

رسانه دولت در خدمت جناحی‌کردن خبرگان

در این میان اما خبرگزاری رسمی دولت نیز خود را وارد عرصه انتخابات ریاست خبرگان رهبری کرد و در حمایت از هاشمی رفسنجانی به میدان آمد.

این خبرگزاری در بازنشر مطلبی با عنوان «چرا هاشمی رفسنجانی شانس اول ریاست خبرگان است؟» به تشریح دلایل خود برای رای آوری هاشمی پرداخت و آشکارا از وی به عنوان کاندیدای این جایگاه حمایت کرد.

 

در مطلب بازنشر شده از سوی ایرنا با اشاره به حضورهای هاشمی در انتخابات 84 و 92، انتخابات ریاست خبرگان را نیز در ردیف چنین رقابت‌های سیاسی قرار داده و نوشت: «اگر سال های بین 84 تا 92 ایام انزوای هاشمی رفسنجانی از قدرت بود، بعد از 24 خرداد این ورق برگشته و حالا این مهره کلیدی باز هم به صحنه بازی سازی در سپهر سیاسی ایران بازگشته است. جایی که نزدیک‌ترین افق پیش روی آن انتخاب رئیس مجلس خبرگان رهبری است.»

در ادامه این مطلب صریحا بر روی فضای اختلاف میان اعضای مجلس خبرگان تاکید شده و جناح بندی های سیاسی مورد اشاره قرار می‌گیرد؛‌ «طیف مخالف هاشمی رفسنجانی در خبرگان را می‌توان به صورت سمبلیک در مربع آیت‌الله یزدی، جنتی، مصباح و سیداحمد خاتمی خلاصه کرد. برای ارزیابی از احتمال فایق آمدن دوباره آیت‌الله هاشمی رفسنجانی بر گروهی که عمدتا توسط این چهار چهره در مجلس خبرگان نمایندگی می‌شوند، پیش از هر چیز نیاز است تا نغبی به دو انتخابات هیات رئیسه در سال‌های 87 و 89 زده شود.»

این گزارش با استناد به انتخابات‌های پیشین هیات رئیسه خبرگان واژه «برد و باخت و شکست و پیروزی» را وارد ادبیات انتخابات مجلسی کرده که همواره جایگاهی فراجنانی و عالمانه داشته است.

در ادامه این مطلب نیز تاکید می‌شود که اگر هاشمی به صندلی ریاست خبرگان بازگردد در واقع به نوعی «بازگشت پله پله» به قدرت خواهد داشت.

اما نکته قابل تامل بازنشر چنین مطلبی در خبرگزاری رسمی دولت است؛ اقدامی که حدس و گمان‌هایی را درباره تلاش برخی جریانات نزدیک به دولت برای رسیدن هاشمی به صندلی خبرگان به واقعیت نزدیک کرد.

ناگهان؛ حامیان هاشمی واقعیت را می‌پذیرند!

همزمان با روز اول اجلاسیه هفدهم خبرگان اما نگاه رسانه‌های اصلاح‌طلب به انتخابات هیات رئیسه خبرگان به صورت محسوسی تغییر کرد.

روزنامه شرق همزمان با روز اول اجلاسیه خبرگان رهبری مصاحبه خود با هاشمی رفسنجانی را با تیتر «در لحظه حساس حتما لازم نیست رئیس باشم»‌ منتشر کرد و هاشمی رفسنجانی با اشاره به جایگاهش تلویحا نسبت به ریاست مجلس خبرگان ابراز بی‌تمایلی می‌کند.

 

همزمان روزنامه‌های دیگر اصلاح‌طلب نیز با استفاده از کلید واژه‌ای به نام «احساس تکلیف» از سوی آیت‌الله، تلاش می‌کنند فضا را به سمتی ببرند که آمادگی عدم رای‌آوری هاشمی در بین افکار عمومی وجود داشته باشد.

روزنامه آرمان با تیتر «زمان بازگشت آیت‌الله؟»‌ در روز 19 اسفند درباره حضور احتمالی هاشمی در انتخابات ریاست خبرگان سعی می‌کند نتیجه حضور وی در انتخابات را به گونه‌ای خاص تفسیر کند تا فضا برای عدم رای‌آوری هاشمی آماده باشد؛ «باز هم  هاشمی، بازهم چشم‌های منتظر! این روایت انتخاباتی دیگر است که همگان منتظر تصمیم شخصیتی هستند که یک کلمه برای او مبنای تصمیم‌گیری‌های با اهمیت است و آن کلمه جز «تکلیف» نیست. آیت‌ا... هاشمی‌رفسنجانی دیرزمانی است که انتخابات را به نوعی دیگر تعبیر می‌کند و پیروزی یا شکست اهمیت چندانی برایش ندارد.»

 

در ادامه این گزارش آمده: «بارها به اثبات رسیده که ریاست‌ها برای آیت‌ا... هاشمی جذابیت نداشته و حب ریاست در او وجود ندارد. آیت‌ا... هاشمی اگر تکلیف را حضور در انتخابات ریاست مجلس خبرگان بداند بدون شک نباید پیروزی در این انتخابات را به او تبریک گفت چرا که او به صندلی‌ای بازخواهد گشت که سال‌ها در اختیارش بوده است»

این تعابیر همه حکایت از پذیرش یک واقعیت از سوی حامیان هاشمی داشت و آن اینکه وی رقابت سختی با برخی چهره‌های شاخص خواهد داشت؛ اما تنها حاصل چند ماه فضاسازی برای ورود هاشمی به این رقابت، احتمال خدشه‌دار شدن جایگاه وحدت بخش مجلس خبرگان رهبری بود.

وقتی هاشمی رئیس نشد...

روز بعد از انتخابات هیات رئیسه خبرگان همه چیز حکایت از آمادگی اصلاح‌طلبان و حامیان هاشمی برای پذیرش «عدم رای‌آوری» وی حکایت داشت.

روزنامه‌های اصلاح‌طلب پس از انتخابات تلاش کردند با تکیه بر همان کلید واژه «تکلیف‌مداری» هاشمی از کنار نرسیدن وی به صندلی ریاست خبرگان رد شده و یا با حمله به جریان مقابل برنامه‌ریزی‌های گسترده رقیب را دلیل قرار نگرفتن هاشمی در جایگاه ریاست معرفی کنند.

روزنامه شرق با تیتر «منتقد قدیمی هاشمی بر سریر ریاست» به استقبال نتیجه انتخابات هیات رئیسه مجلس خبرگان رهبری رفت.

 

این روزنامه در مطلب خود با ادعای رنامه‌ریزی اصولگرایان برای تصاحب کرسی ریاست خبرگان می‌نویسد: اعضای جامعتین در سخنان خود از احتمال قوی ریاست هاشمی‌شاهرودی بر خبرگان سخن می‌گفتند. اگرچه به نظر می‌رسید، این اخبار برای کم‌رنگ جلوه‌دادن حضور احتمالی هاشمی‌رفسنجانی بوده باشد. هاشمی‌رفسنجانی، حضورش در انتخابات را به تکلیف و شرایط وابسته کرده و گفته بود چنان‌چه افراد ناصالح حضور داشته باشند، نامزد انتخابات خواهد شد، با‌این‌حال حضور هاشمی رفسنجانی هنوز در هاله‌ای از تردید بود و اعضای دو‌تشکل مذهبی و سنتی اصولگرا، سعی در برجسته‌کردن نام آیت‌الله‌ هاشمی‌شاهرودی کردند.»

شرق ادامه می‌دهد: «آنها همین خط، را حتی تا یک روز مانده به برگزاری انتخابات داخلی خبرگان ادامه دادند. ‌به‌طوری‌که سید‌رضا تقوی، رییس شورای سیاست‌گذاری ائمه جمعه کشور و از اعضای جامعه روحانیت مبارز یک‌روز مانده به انتخابات گفت نظر اکثریت خبرگان بر ریاست هاشمی‌شاهرودی است. آیت‌الله‌کعبی هم شانزدهم ‌اسفند‌ماه به تسنیم گفته بود، نگرانی خاصی درباره انتخاب رییس جدید خبرگان در اجلاس روز سه‌شنبه وجود ندارد»

روزنامه آرمان نیز در مطلبی به قلم حسین مرعشی عضو کارگزاران سازندگی و برادر همسر هاشمی رفسنجانی و با عنوان «چرا هاشمی آمد؟!» نوشت:‌ «به‌رغم ظاهر اتفاق دیروز اما نتیجه کار برای آیت‌ا...‌هاشمی شیرین و دلپذیر بود چرا که به‌رغم شناختی که از فضای سیاسی خبرگان داشت، به‌دلیل جایگاهی که برای خبرگان رهبری قائل است و خطراتی که کشور را تهدید می‌کند، ترجیح داد این‌بار هم بماند و صحنه را ترک نکند که بعدا مورد انتقاد طرفداران خود قرار نگیرد. برای همین از نظر فعالان سیاسی ترک نکردن عرصه سیاست از سوی آیت‌ا...‌هاشمی قابل تقدیر است.»

 

مرعشی در مطلب خود در روزنامه آرمان تلویحا موضوع عدم انتخاب هاشمی به عنوان رئیس مجلس خبرگان را با وجود تبلیغات گسترده طیف اصلاح‌طلب، نوعی از خود گذشتگی وی و نتیجه تلاش‌های افراطیون عنوان کرده و می‌گوید: «همه کسانی که دلسوزانه مسائل کشور را پیگیری می‌کنند، می‌دانند که هر لحظه ممکن است مورد هدف اقدامات افراطیون واقع شوند اما با این همه افراد شجاعی مثل علی مطهری همه این مسائل را به جان می‌خرند تا بتوانند حرف خود را به گوش جامعه برسانند.»

بنابراین گزارش، به هرحال انتخابات هیات رئیسه مجلس خبرگان رهبری با تمام جنجال‌هایی که رسانه‌های جریان اصلاحات در اطراف آن ایجاد کردند به اتمام رسید، اما اقدامات این رسانه‌ها برای نمایش شکاف در میان خبرگان ملت موضوعی است که باید مورد توجه افکار عمومی قرار گیرد.

بدون شک مجلس خبرگان رهبری در سال آینده و ایام انتخابات دور جدید خود، دوباره با چنین فضاسازی‌های رسانه‌ای رو برو خواهد شد و رسانه‌های نزدیک به جریانات خاص در کشور تلاش می‌کنند سطح انتخابات مجلس خبرگان را در سطح یک رقابت انتخاباتی معمول پائین بیاورند.

منبع: فارس

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس