کد خبر 396951
تاریخ انتشار: ۱۹ اسفند ۱۳۹۳ - ۲۳:۲۰

وزیر امور خارجه سابق آمریکا طی سخنانی گفت که از دولت رئیس جمهور این کشور در مذاکرات هسته‌ای با ایران حمایت می‌کند.

به گزارش مشرق، "هیلاری کلینتون" وزیر خارجه سابق آمریکا گفت که از دولت "باراک اوباما" رئیس جمهور آمریکا در مذاکرات هسته‌ای با ایران حمایت می‌کند.

وی با اشاره به نامه اخیر سناتورهای جمهوری خواه به سران ایران درباره توافق هسته‌ای گفت: افراد منطقی می‌توانند درباره چگونگی رسیدن به هدف مخالف باشند اما نامه سناتورها اقدام نابجایی بوده است.

روز گذشته 47 سناتور جمهوری‌خواه طی نامه‌ای سرگشاده به رهبران ایران اعلام کرده‌اند هرگونه توافق هسته‌ای با ایران پس از پایان دوره ریاست جمهوری باراک اوباما معتبر نخواهد بود.

این نامه نه تنها برای این است که حکومت ایران را از امضای توافق دلسرد کند بلکه برای اعمال فشار بر کاخ سفید است تا به کنگره در روند مذاکرات قدرت و اعتبار دهد.

در بخشی از این نامه خطاب به مقامات ایران آمده است: با مشاهده مذاکره هسته‌ای شما با دولت ما، احساس کردیم که شاید شما سازوکار قانونگذاری ما را کاملاً درک نکرده‌اید... هر چیزی که توسط کنگره تصویب نشود تنها یک توافق اجرایی است. رئیس جمهور بعدی می‌تواند چنین توافقی را با حرکت یک خودکار لغو کند و کنگره‌های بعدی می‌تواند مفاد توافق را در هر زمانی تغییر دهد.

این نامه آخرین حرکت قانونگذاران کنگره آمریکا برای تأثیر گذاشتن بر روند مذاکرات هسته‌ای است. هفته گذشته طرح بازبینی توافق با ایران توسط کنگره به تعویق افتاد.

رهبران جمهوری‌خواه سنای آمریکا که اکنون اکثریت این مجلس را در اختیار دارند رأی‌گیری درباره قانونی را که کاخ سفید را ملزم خواهد کرد هر نوع توافق درباره برنامه هسته‌ای ایران را برای تصویب شدن در اختیار کنگره بگذارد به زمان دیگری موکول کردند.

از سوی دیگر محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان در واکنش به نامه اخیر 47 سناتور آمریکایی گفت: به‌اعتقاد ما این نامه هیچ ارزش حقوقی ندارد و صرفاً یک ترفند تبلیغاتی است. جالب‌تر اینکه در حالی که مذاکرات هنوز به نتیجه نرسیده و توافقی حاصل نشده، گروه‌های فشار در آمریکا آن‌چنان نگران شده‌اند که با توسل به شیوه‌های غیرمتعارف بیش از هر چیز نشان می‌دهند که همانند نتانیاهو با هر نوع توافقی مخالفند.
منبع: تسنیم

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس