کد خبر 395656
تاریخ انتشار: ۱۶ اسفند ۱۳۹۳ - ۱۸:۵۴

هترا یکی از آثار ارزشمندی است که گرچه کیلومترها دورتر از مرزهای سیاسی امروز ایران قراردارد ، اما در معماری و فرهنگ آن آمیزه‌ای از سه تمدن ایرانی ، یونانی و رومی به چشم می خورد .

به گزارش مشرق، منطقه بین النهرین و شمال خلیج فارس از دیربازعرصه نشو و نمای بزرگترین و قدیمی ترین تمدنهای بشری بوده است.

تمدنهای بزرگ سومری ،عیلام ،آشور و ماد فارغ از این که سامی  یا آریایی و یا نژاد های ناشناخته دیگری  که بودند در کشمکش تاریخ در این منطقه ، تمدن را در جهان پی ریزی کرده اند.

بسیاری از محصولات تمدن جدید مانند خط ، مفرغ ، استفاده از آهن ، همچنین اسطوره ها و مذاهب در این منطقه پا گرفته اند و هم اکنون این منطقه زیر چکمه بی تمدن ترین ابنای بشر یعنی تندروهای داعش قرار گرفته است.

به گزارش بی بی سی منابع کردی در شمال عراق اعلام کرده‌اند که گروه داعش عملیات تخریب خرابه های شهر باستانی هترا (حضر) را آغاز کرده‌اند.

شهر هترا از معدود آثار بجا مانده از دوران اشکانی است و قدمتی بیش از دو هزار سال دارد.

خرابه‌های این شهر با دیوارها و ستون‌های بلند، نمونه بارزی از شهرهای آن دوران بشمار می رود.معبد " هترا " ( Hatra ) اثری مربوط به قرن سوم پیش از میلاد ، در وسط یک بیابان واقع شده است. این اثر مربوط به دوران تمدن‌های باستانی پیش از مسیحیت و بنا بر اعتقادات آن زمان ، متعلق به خدای خورشید ،" شاماش" است . این معبد با انواع مجسمه و تصویر بر روی دیوارهای آن تزئین شده و همین تزئینات و ستون‌های عظیم و مجسمه‌ها ، معبد هترا را به یکی از شگفت‌انگیز‌ترین آثار باستانی عراق تبدیل کرده است.

هترا یکی از آثار ارزشمندی است که گرچه کیلومترها دورتر از مرزهای سیاسی امروز ایران قراردارد ، اما در معماری و فرهنگ آن آمیزه‌ای از سه تمدن ایرانی ، یونانی و رومی به چشم می خورد . مهمترین محوطه باستانی به جا مانده از دوران اشکانیان ، در منطقه ای بین رودهای دجله و فرات ، واقع شده و 105 کیلومتر با شهر موصل فاصله دارد . هترا از اوایل قرن اول میلادی ، قلمرو حکمرانی یک سلسله محلی بوده و شواهد باستان‌شناسی و ترجمه متن کتیبه‌های موجود در این شهر نشان می دهند که هترا در قرن دوم میلادی رونق گرفته و در همان دوران به میزان چشمگیری بر وسعت‌ آن افزوده شده است.

بیشتر بناهای هترا از سنگ آهک و سنگ گچ ساخته شده‌اند و تلفیقی از معماری آشوری ، هلنیستی (یونانی) ، اشکانی (پارتی) و رومی هستند . دیوارهای معبد اصلی شهر نیز از سنگ‌های کنده‌کاری شده با نقوش و تصاویر مرسوم دوران اشکانیان ساخته شده‌اند .اما هترا که روزگاری شهری پر رونق و زیبا بود ، پس از متروکه ماندن در سال 241 میلادی به تدریج رو به زوال گذاشت و در این مدت زلزله نیز به روند تخریب آن کمک کرد .

متاسفانه اکنون نیز جنگ و درگیریها در عراق ، وضعیت شهر هترا را وخیم‌تر کرده و این محوطه باستانی که از سال 1985 در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده، اکنون در وضعیت خطرناکی به سر می برد.

گزارش های مربوط به تخریب خرابه‌های شهر باستانی هترا درحالی منتشر شده که روز گذشته گفته شد داعش عملیات تخریب شهر باستانی نمرود را آغاز کرده است.

شهر تاریخی نمرود که از آن به عنوان نگین تمدن آشوری یاد می‌شود در قرن ۱۳ پیش از میلاد و در حاشیه رود دجله، حدود ۳۰ کیلومتری جنوب‌شرقی موصل، بنیان گذاشته شد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 2
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 2
 • ۱۹:۰۱ - ۱۳۹۳/۱۲/۱۶
  0 0
  بی تاریخان بی بته های آمریکایی واروپایی دستور دادن تمدن ها خراب شود
 • علیرضا اهواز ۱۹:۳۳ - ۱۳۹۳/۱۲/۱۶
  0 0
  هترا قبل از این یک بار به صورت کامل تخریب شد و فرهنگ و تمدنش از بین رفت . اونم توسط اردشیر ساسانی بود که در تعقیب آخرین شاهزاده های پارت به اونجا رفت و کل شهر رو که نمادی از فرهنگ میترایی اشکانی بود تخریب و مردمش رو تبعید کرد ...