کد خبر 388355
تاریخ انتشار: ۲۱ بهمن ۱۳۹۳ - ۱۰:۱۰

اگر بتوانیم به مساله فساد، فراجناحی بنگریم، می‌توانیم فساد را ریشه‌کن کنیم. باید جناح‌های سیاسی به هم کمک کنند تا نتوان در آرای نمایندگان اعمال نفوذ کرد.

به گزارش مشرق، احمد توکلی از نخستین نمایندگانی بود که درباره موضوع تخلف مالی معاون‌اول محمود احمدی‌نژاد تذکر داد. حالا از نتیجه پرونده محمد‌رضا رحیمی راضی است و به‌صراحت از اراده رحیمی برای خریدن نمایندگان خبر می‌دهد.

او در گفت‌وگو با شرق تاکید دارد که مسایل مشابهی نیز در مجالس گذشته از‌جمله مجلس‌ششم وجود داشته است. 

واکنش توکلی به مواضع اخیر احمدی‌نژاد نسبت‌به حکم رحیمی نیز شنیدنی است. وی می‌گوید: «این نشان بی‌معرفتی است.»

توکلی در موضوع برخورد با فساد می‌گوید: «اگر بتوانیم به مساله فساد، فراجناحی بنگریم، می‌توانیم فساد را ریشه‌کن کنیم. باید جناح‌های سیاسی به هم کمک کنند تا نتوان در آرای نمایندگان اعمال نفوذ کرد.»

توکلی در پاسخ به اینکه فکر می‌کنید نامه نمایندگانی که خواستار افشای اسامی ١٧٠نامزد مجلس‌هشتم شدند، به جایی برسد و چرا این مساله در مجلس‌هشتم مطرح نشد؟ هم گفته «این حرف درست نیست. در آن‌زمان من و آقای نادران با موضوع استیضاح کردان و قضیه رشوه آقای رحیمی مخالفت کردیم. اینکه ما معتقد بودیم آقای رحیمی صلاحیت ندارد، به‌این‌دلیل بود که می‌خواست نمایندگان را بخرد.»

دستگاه نظارتی در پرونده رحیمی کاری نکرد

توکلی در پاسخ به اینکه چرا آن زمان دستگاه نظارتی یا خود مجلس کاری نکرد و سکوت کرد؟ نیز گفته «ما در آن‌زمان به این مسایل واکنش نشان دادیم، اما دستگاه نظارتی کاری نکرد چون نخواست با احمدی‌نژاد درگیر شود.»

او درباره اینکه آقای رحیمی در نامه خود اشاره کردند مبالغ را به آقای باهنر دادند، نیز تاکید دارد «این را از خود آقای باهنر باید پرسید، اما بنده شخصا معتقدم اعمال نفوذ در آرای نمایندگان، فساد و کار بسیار خطرناکی است و تلاش برای خریدن نمایندگان با رشوه، یک‌خیانت واضح است و باید اسامی افشا شوند تا فساد ریشه‌کن شود.»

قبل از رحیمی، جزایری را داشتیم

توکلی البته معتقد است: «این موضوع در ایران بعد از انقلاب سابقه‌دار است. نخستین‌بار هم به ماجرای شهرام جزایری بر‌می‌گردد. او به آقای کروبی و آقای محمدرضا خاتمی که رییس حزب مشارکت بود، پول‌هایی داد. در آن‌زمان هم اعتراض کردم و وقتی به دیدن آقای کروبی رفتیم ایشان گفتند که من روحانی هستم و از خیلی‌ها تبرات می‌گیرم، درحالی‌که امام خمینی(ره) هیچ‌وقت حاضر به این کار نشد و حتی خمس را نیز از کسی دریافت نکرد. من این مساله را مطرح کردم تا بدانید مساله فساد سابقه‌دار است و جناحی نیست. فساد اگر در تمام جناح‌ها نفوذ کند، اصلاح‌طلب و اصولگرا نمی‌شناسد. باید همه مراقب باشند. اگر بتوانیم قضیه فساد را جناحی نکنیم و به همدیگر کمک کنیم، می‌توانیم مساله فساد را حل کنیم.»

تلاش نادران و توکلی از مجلس هشتم

ماجرای انتقاد احمد توکلی به پرونده حلقه فساد بیمه به عمر مجلس‌هشتم باز می‌گردد. او و الیاس نادران بارها در صحن علنی مجلس به ماجرای تخلف صورت‌گرفته در پرونده بیمه ایران اشاره کردند و نادران نیز از کلید‌واژه «حلقه فاطمی» استفاده کرد. 

محمدرضا رحیمی، معاون‌اول احمدی‌نژاد به حکم دادگاه به پنج‌سال و ٩١روز حبس و پرداخت سه‌میلیارد ردمال محکوم شده است. حالا آدم‌های نزدیک به دولت احمدی‌نژاد از او تبری جسته‌اند و شخص احمدی‌نژاد هم ماجرا را طوری جلوه‌داده که گویی پرونده فساد رحیمی در دولت او رخ نداده و رحیمی معاون‌اول دولت او نبوده است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 2
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 2
 • ۱۰:۲۴ - ۱۳۹۳/۱۱/۲۱
  0 0
  روز اقتدار ایران روز باور ما می توانیم است؛ باید دست در دست هم چنان فرهنگ طیبه ای را گسترش دهیم که ضعف و وا دادگی و فساد و خیانت در آن جای نداشته باشد و به دست خود محکوم به فنا شوند.
 • احمدخواجوند ۱۰:۳۲ - ۱۳۹۳/۱۱/۲۱
  0 0
  آقاي توكلي شماها نميتوانيد فسادرا ريشه كن كنيد ،فساد ريشه در عمق زمين دارد.