فرماندهان و رزمندگان ایرانی در میانه تردید و امید، 19 دی به خط شلمچه زدند و عراقی ها در جشن پیروزی‌شان در کربلای 4 حسابی غافلگیر شدند. روش و منش چاپلوس پروری صدام از دلایل اصلی این غافلگیری بود.

گروه جهاد و مقاومت مشرق - عملیات کربلای 5‌ که یکی از بزرگترین عملیات‌های رزمندگان در طول جنگ تحمیلی بود، 28 سال پیش در تاریخ 19 دی‌‌ماه سال 1365 با رمز مبارک‌ یازهرا(ع) در منطقه‌ شلمچه‌ و شرق بصره‌ آغاز شد.

سنگینی شرایط دشوار پس از عملیات کربلای 4 ضرورت انجام عملیات دیگری را ایجاب می‌کرد. عملیاتی که پیروزی آن تضمین شده باشد و ضمنا از جنبه نظامی ‌و سیاسی بسیار ارزشمند باشد تا آثار نامطلوب عدم فتح کربلای 4 را جبران کند.

وقتی «صدام» گول خورد!
ارتش بعث در جشن شکست کربلای 4 بود که ایرانی ها کربلای 5 را آغاز کردند

فرماندهان و رزمندگان ایرانی در میانه تردید و امید، 19 دی به خط شلمچه زدند و عراقی ها در جشن پیروزی‌شان در کربلای 4 حسابی غافلگیر شدند. روش و منش چاپلوس پروری صدام از دلایل اصلی این غافلگیری بود.

وقتی «صدام» گول خورد!
نقشه عملیات کربلای 4 / طرح عملیات خوب بود اما دشمن هم کاملا از اوضاع با خبر شده بود

حمدانی از فرماندهان گارد ریاست جمهوری عراق می‌گوید: «حمله (کربلای4) ایران به کلی شکست خورد و رقابتی میان فرماندهان سپاه سوم و هفتم عراق که همیشه موفق بودند، پدید آمد. فرمانده سپاه سوم، طالی الدوری برای اینکه نشان دهد ایران را شکست داده است، امار و ارقامی از تلفات فوق العاده سنگین نیروهای ایرانی ارائه داد که غیر منطقی به نظر می رسید.

ماهر عبدالرشید، فرمانده سپاه هفتم هم می‌دانست که باید مطابق میل صدام رفتار کند. او هم آمارهای غیر واقعی داد. آمارهایی که تقریبا خنده‌دار یود. اما صدام رضایت داشت چون پس از فاو، این دروغگویی ها تسکینش می داد. فرماندهان می گفتند با تلفات سنگینی که به ایرانی ها وارد شده، می توانیم همه نفس راحتی بکشیم. فرماندهانی که مدت ها در جبهه بودند به مرخصی رفتند و آماده باش لغو شد.

وقتی «صدام» گول خورد!
شرق بصره/ دژ مرزی منطقه 5 ضلعی / دی ماه 65 / نبرد نوک 5 ضلعی از سخت ترین نبردها بود

مردم در جامعه هم آمارها را باور کردند و می گفتند تا ایرانیها عملیات دیگری شروع کنند، حداقل شش ماه زمان می‌خواهند. ایرانی ها کمتر از دو هفته بعد حمله کردند و دروغ‌ها برملا شد. معلوم شد فرماندهان تلفات ایرانی را 10 برابر بیشتر اعلام کرده‌اند.»

روایت عملیات کربلای 5 از زبان سردار حاج قاسم سلیمانی

ارزشمندترین منطقه موجود شلمچه بود که دشمن در آن مستحکمترین مواضع و موانع را داشت، به طوری که عبور از آن‌ها غیرممکن می‌نمود و با توجه به اصول نظامی ‌شناخته شده و محاسبات کمی، ضریب موفقیت بسیار ناچیز بود و بالطبع تضمین پیروزی از سوی فرماندهان عملیات را غیر ممکن می‌ساخت؛ لیکن ضرورت غیر قابل انکار ادامه جنگ در آن موقعیت و لزوم تسریع در تصمیم‌گیری پس از عملیات کربلای 4 سبب گردید که صرفا برای انجام تکلیف و با امید به نصرت الهی، تمامی ‌نیروهای خودی اعم از رزمنده و فرمانده برای عملیات بزرگ کربلای 5 آماده شوند.

هنگام انتخاب منطقه عملیات کربلای 5، آنچه اوضاع را پیچیده‌تر می‌کرد، این بود که:

- تنها انجام یک عملیات نمی‌توانست موثر باشد.

- به علاوه عملیات باید با پیروزی توام باشد.

- همچنین سرعت عمل نیز نقش تعیین کننده‌ای در این عملیات داشت.

دشمن با توجه به اهمیت منطقه، زمین شرق بصره را مسلح به انواع موانع و استحکامات کرده بود و با رها کردن آب در منطقه، انجام هرگونه عملیاتی را غیر ممکن ساخته و فضای امنی را برای خود به وجود آورده بود تا بتواند حرکت هر نیروی مهاجم را قبل از دستیابی به خط اول خود سرکوب کند.

وقتی «صدام» گول خورد!
بسیاری از نیروهایی که آماده عملیات در کربلای 4 بودند، با توقف عملیات، فرصت حضور پیدا نکردند

اولین خط دفاعی دشمن دژی بود که در یک سمت آن سنگرهای بتونی برای استراحت نیرو و در سمت مقابل، سنگرهای دیده بانی و تیربار با مهمات آماده و سنگرهای تانک احداث شده بود. این دژ، دشمن را از موقعیت ممتازی برای اشراف و تسلط کامل بر منطقه برخوردار می‌کرد. در پشت خط اول چند موضع هلالی شکل احداث، که قطر هر یک به 300 الی 400 متر و ارتفاع آن به 5 تا 6 متر می‌رسید.

در پشت مواقع هلالی، برای تردد و استقرار تانک، جاده ساخته شده بود و به این وسیله تانک می‌توانست با استقرار روی مواضع مشخص شده، کل منطقه درگیری را زیر پوشش گلوله مستقیم و تیربار قرار دهد.

دومین خط دشمن به فاصله صد متر از خط اول و به موازات آن احداث و سیل‌بندی بود به عرض 205 و ارتفاع 4 متر که دارای موضع پیاده، کانال مواصلاتی و مواضع تانک بود. این سیل بند از جنوب جاده شروع می‌شد و به سمت اروند ادامه داشت.

سومین خط دشمن، خاکریزی بود به موازات خط دوم و دارای مواضع پیاده و تانک که در جلوی آن کانال َمتروکه‌ای به عرض 4 و عمق 2 متر احداث شده بود.

وقتی «صدام» گول خورد!
یکی از چالشی‌ترین تصمیم گیری‌ها، تصمیم برای انجام عملیات کربلای 5 با حضور هاشمی رفسنجانی بود

چهارمین رده دشمن در پشت نهر دوعیجی قرار داشت و شامل نهر، دژ و چندین موضع هلالی پی در پی، که بر توانایی دشمن برای مقابله و دفاع می‌افزود.

پنجمین رده دشمن در پشت نهر جاسم قرار داشت. ضمن آن که در حد فاصل خط چهارم و پنجم، قرارگاه دشمن، خصوصا قرارگاه تاکتیکی سپاه سوم (مقر فرماندهی لشکر11)، دارای مواضع مستحکمی‌بود و پدافند مستقل داشت. پس از خط جاسم تا کانال زوجی، مرکز توپخانه، لجستیک و عقبه لشکر 11 قرار گرفته بود و رده ششم و هفتم دشمن شامل کانال زوجی و مثلثی های غرب کانال زوجی بود. در منطقه شلمچه، دشمن زمین را به شکل پنج ضلعی درآورده بود. که از استحکامات بسیار پیچیده‌ای برخوردار بود.


غافلگیری در شرق بصره

عراقی ها سراسیمه نیروهای بسیاری را به منطقه شلمچه آوردند تا ایرانی ها را عقب بزنند. قرار ب.د عملیات ساعت 2 نیمه شب آغاز شود که خبر رسید شاید عملیات لو رفته باشد. پس ساعت شروع عملیات را پیش انداختند و ساعت 1 و 35 دقیقه بامداد رمز عملیات اعلام شد.

وقتی «صدام» گول خورد!
هلالی ها از معروفترین موانع در شلمچه بودند

دو ساعت از عملیات گذشت و پیشروی امیدوار کننده بود. یعنی عراقی عها غافلگیر شدند. ایرانی ها کانال پرورش ماهی را رد کردند و گروهی دیگر در نوک جزیره بوارین و خط معروف موانع 5 ضلعی را شکستند. پاسگاه بوبیان عراق را هم گرفتند.

ارتش عراق روز دوم عملیات بیشتر از 20 بار پاتک کرد که همه ناموفق بود و مجبور شد عقب نشینی کند. توپخانه دشمن و تیر مستقیم تانک ها تنها پل ارتباطی را بی وقفه زیر آتش گرفته بود و ارتباط کاملا قطع شده بود. آتش دشمن الحاق برخی گروه‌ها را هم قطع کرده بود.

وقتی «صدام» گول خورد!
گفته می شود در کربلای 5 حدود 30000 نفر شهید و یا زخمی شدند

انتقال مهمات، غذا و مجروح به هیچ عنوان مقدور نبود. و همه چیز توسط افراد حمل می‌شد. فشار دشمن در عصر روز دوم عملیات به کارگیری هوانیروز و نیروی هوایی را ضروری کرد.

نبرد شبانه روزی کربلای 5 ادامه داشت و نیروهای ایرانی با سرعت محدود پیش می رفتند. رزمندگان، شب دهم تلاش کردند در غرب نهر جاسم سرپل بگیرند و شب یازدهم سرپل را گرفتند و بعد از فرار عراقی ها، در غرب نهرجاسم عملیات را ادامه دادند.

نبرد در نهر جاسم

دشمن که زمین داده بود تا نیروهایش را حفظ کند و تا غرب نهرجاسم عقب نشسته بود، در چهارراه شلمچه مقاومت می کرد. عملیات در غرب نهر جاسم تا شب نوزدهم عملیات (7 بهمن 1365) ادامه داشت.

وقتی «صدام» گول خورد!
نهر دوعیجی / شرق بصره /عملیات کربلای 5 / منطقه نهرهایی موازی داشت که به اروند می‌ریختند و ایرانی‌ها تا نهر جاسم پیش رفتند

عراق برای سد کردن پیش روی رزمندگان اسلام به کلیه سپاه های خود اعلام کرد یگان های کیفی و عملیاتی خود را به شلمچه اعزام کنند. خیلی سریع بیش از 100 یگان عراق به منطقه آمدند.

طی این مدت فقط 25 یگان سپاه در برابر دشمن صف‌آرایی کردند و بارها با سازمان و جذب نیروی جدید، عملیات را ادامه دادند.

وقتی «صدام» گول خورد!
امور معنوی خستگی نبرد را از تن رزمندگان بیرون می کرد

روزهای خونین

جبهه ایران و عراق به خونین ترین روزهایش رسیده بود و تمام قدرت در طرف در زمین محدود شلمچه به میدان آمده بود. عراق حدود دو سوم استعداد ارتش خود یعنی 180 تیپ را وارد منطقه نبرد کرده بود. می توان گفت شدیدترین و گسترده ترین عملیات در میان 90 عملیات دفاع مقدس، کربلای 5 بوده است.

مقدار گازهای ناشی از پرتاب گلوله هادر فضای جبهه به حدی زیاد بود و تنفس را برای رزمندگان مشکل می کرد.

در این عملیات، 30000 نفر به شهادت رسیده ویا مجروح شدند. سپاه در عملیات کربلای 5 آسیب جدی دید و تعدادی از فرماندهان و نخبگان مانند حاج حسین خرازی، حاج اسماعیل دقایقی، حجت الاسلام میثمی و ده ها شهید دیگر به شهادت رسیدند.

حمدانی از فرماندهان عراقی می گوید: بیش از 5000 توپ و تانک در این منطقه بر روی هم آتش ریختند. شما نمی توانستید 10 متر جا پیدا کنید که بمباران نشده باشد. وضعیتی که من دیدم را فقط در فیلم ها دیده بودم.

وقتی «صدام» گول خورد!
پزشکان ایرانی در نزدیک ترین نقطه به خط مقدم پیچیده ترین عمل ها را انجام می دادند

در پایان نبرد کربلای 5، ایران موضع برتر را داشت و توانسته بد خط دفاعی شلمچه را بشکند. آمریکا برای جلوگیری از شکست عراق و سقوط بصره، ناو هواپیمابر جان اف کندی را به خلیج فارس فرستاد. روزنامه های دی ولت، اشپیگل و زوددویچه سایتونگ نوشتند: آمریکا با شش گردان و ششصد هواپیمای جنگی آماده است در صورت سقوط بصره با ایران بجنگد.

فروریختن دژ شلمچه، در خطر قرار گرفتن بصره، شرایط سیاسی و نظامی و تاثیرات مهم کربلای 5 بر جنگ، آن را از مهم ترین عملیات های جنگ کرده است.

آشنایی با عملیات کربلای پنج‌؛ سنگین‌ترین و گسترده‌ترین عملیات دفاع مقدس
نیروهای ارتش در کربلای 6 می خواستند فشار بر جبهه های جنوب را کم کنند

ارتشی‌ها کجا بودند؟

همزمان با کربلای 4 بنا شد ارتش در جبهه نفت شهر، عملیاتی با نام کربلای 5 انجام شود تا توان عراق در دو جبهه درگیر شود. با توقف عملیات کربلای 4، عملیات کربلای 5 در جبهه نفت شهر هم لغو شد.

با قطعی شدن عملیات کربلای 5 در شلمچه، به نیروهای ارتشی نقفت شهرو سومار هم دستور دادند طرح عملیاتی کربلای 5 را با نام کربلای 6، 48 ساعت پس از کربلای 5 اجرا کنند، اما فرماندهان نگران آمادگی دشمن در این منطقه بودند. فشار رکبلای 5 که زیاد شد، کربلای 6 باید آغاز می شد. انگار دشمن از عملیات بو برده باشد، همزمان با حرکت نیروها، منطقه را زیر آتش گرفت و رزمنده‌ها تا به خط مقدم برسند، چند نفر شهید دادند. رزمنده ها به عقب برگشتند و عملیات متوقف شد.

آغاز جنگ دریایی

همزمان با عملیات کربلای 5، ارتش عراق به شهرها، نفتکش‌ها و تاسیسات نفتی ایران حمله کرد و تا سال 66 به این حملات ادامه داد. ایرانی ها که تا قبل از این در دریا محتاطانه عمل می کردند، به همه حملات عراق، پاسخ دادند. با ورود نظامی ابرقدرت ها به خلیج فارس، جنگ وارد مرحله جدیدی شد.

ایرنا توانش در جبهه زمینی ضعیف شده بود و تیم اقتصادی دولت معتقد بود که دیگر نمی تواند هزینه های جنگ را تامین کند. مسعود روغنی زنجانی رییس وقت سازمان برنامه و بودجه گفته بود: سال 65 نامه ای را به صورت دستی برای نخست وزیر ایران بردم و در آن استدلال کردم نمی توانیم جنگ را ادامه بدهیم. گفتم دو راه بیشتر نداریم؛ یا جنگ را تمام کنیم و نظام را حفظ کنیم یا جنگ را ادامه دهیم که نتیجه آن فروپاشی نظام و قهرمانانه کنار رفتن است!

جنگ دریایی گزینه مناسبی برای گرمی تنور جنگ بود. نیروهای گمنامک نیروی دریایی سپاه در خلیج فارس، موقعیت های خوبی برای ضربه زدن به دشمن ایجاد کرده بودند.

آشنایی با عملیات کربلای پنج‌؛ سنگین‌ترین و گسترده‌ترین عملیات دفاع مقدس
در کربلای 5، عملیات سنگین بود و فرصت استراحت محدود

اهداف عملیات

منطقه شلمچه به لحاظ اهمیت سیاسی و نظامی‌آن، به عنوان یکی از معابر وصولی شهر بصره، همواره در زمره اهداف قوای نظامی‌ جمهوری اسلامی‌ایران قرار داشت. در صورت تسلط بر این منطقه، جمهوری اسلامی‌ می‌توانست برتری خود در جنگ را به اثبات برساند.

منطقه عملیات

منطقه عملیاتی شلمچه که در جنوب شرقی شهر مهم بصره قرار گرفته و تقریبا نزدیک ترین محور وصولی به این شهر به شمار می‌آید، به مناطق و محورهای زیر محدود بود:

از شمال، به آب گرفتگی جنوب زید

از شرق، به دژ مرزی ایران و عراق

از جنوب، به رودخانه اروند و اروند صغیر

از غرب، به کانال زوجی و شهرهای تنومه و الحارثه

آشنایی با عملیات کربلای پنج‌؛ سنگین‌ترین و گسترده‌ترین عملیات دفاع مقدس
ناو هواپیما بر جان اف کندی

این منطقه از تعداد زیادی نهر، کانال، خاکریز، جاده و... تشکیل شده است که همه آن ها در بخش شمالی اروند قرار دارند. هم چنین، آب گرفتگی‌های متعددی در این منطقه وجود دارند که از سوی ارتش عراق به عنوان موانعی در مقابل هر گونه نفوذ قوای جمهوری اسلامی‌ایجاد شده اند.

استعداد دشمن

منطقه عملیاتی در حوزه پدافندی سپاه سوم عراق بود و سه لشکر 11 پیاده، 5 مکانیزه و 3 زرهی در این منطقه مستقر بودند.

با شروع عملیات، تعداد دیگری از لشکرهای عراق به تدریج در منطقه عملیاتی حضور یافتند.

آشنایی با عملیات کربلای پنج‌؛ سنگین‌ترین و گسترده‌ترین عملیات دفاع مقدس
نمایی از پتروشیمی بصره که رزمندگان آن را از دور می دیدند

قوای خودی

براساس موجودی 200 گردان نیرو، نحوه رزم به شکل زیر طراحی شد:

قرارگاه خاتم الانبیاءصلی‌الله‌علیه‌وآله‌وسلم به عنوان قرارگاه مرکزی.

قرارگاه کربلا تحت فرماندهی قرارگاه خاتم الانبیاء صلی‌الله‌علیه‌وآله‌وسلم هدایت نیروهای زیر را به عهده داشت: لشکر 25 کربلا/ لشکر 41 ثارالله علیه‌السلام/ لشکر 31 عاشورا/ تیپ مستقل 33 المهدی (عج)/ تیپ مستقل 18 الغدیر/ تیپ مستقل 48 فتح.

قرارگاه نجف تحت فرماندهی قرارگاه خاتم الانبیاءصلی‌الله‌علیه‌وآله‌وسلم هدایت نیروهای زیر را بر عهده داشت: لشکر 17 علی بن ابی طالب علیه‌السلام/ لشکر 5 نصر/ لشکر 105 قدس/ لشکر 155 ویژه شهدا/ لشکر 21 امام رضا علیه‌السلام/ تیپ مستقل 57 حضرت ابوالفضل علیه‌السلام/ تیپ مستقل 12 قائم (عج).

قرارگاه قدس تحت فرماندهی قرارگاه خاتم الانبیاءصلی‌الله‌علیه‌وآله‌وسلم هدایت نیروهای زیر را بر عهده داشت: لشکر 27 محمد رسول الله صلی‌الله‌علیه‌وآله‌وسلم / لشکر 7 ولی عصر (عج) / لشکر 8 نجف اشرف / لشکر 14 امام حسین علیه‌السلام / لشکر 32 انصارالحسین علیه‌السلام/ تیپ مستقل 44 قمربنی هاشم علیه‌السلام.

هم چنین، گردان مستقل 38 زرهی ذوالفقار، تیپ 20 زرهی رمضان و تیپ توپخانه 15 خرداد تحت امر قرارگاه خاتم الانبیاء صلی‌الله‌علیه‌وآله‌وسلم بودند. در مجموع، 24 گردان توپخانه، آماده آتش وجود داشت.

در جریان عملیات نیز قرارگاه عملیاتی نوح و تیپ های مستقل 110 خاتم الانبیاءصلی‌الله‌علیه‌وآله‌وسلم و 22 بدر به نیروهای عمل کننده ملحق شدند.

آشنایی با عملیات کربلای پنج‌؛ سنگین‌ترین و گسترده‌ترین عملیات دفاع مقدس
جزیره بوارین و نخلستان های سوخته آن

نتایج عملیات کربلای 5

عبور از موانع نفوذ ناپذیر دشمن در شرق بصره و حضور در حومه این شهر به گونه‌ای اهمیت یافت که متعاقب این عملیات:

*موقعیت سیاسی و نظامی‌عراق تضعیف شد و در نتیجه حملات گسترده این کشور به مراکز اقتصادی، صنعتی و مسکونی ایران بار دیگر آغاز شد.

*اوضاع جبهه های نبرد به سود قوای نظامی‌ایران تثبیت شد و سپاه پاسداران یکی از ارزنده ترین تجارب نظامی‌خود را کسب کرد.

*تلاش‌های بین‌المللی برای پایان دادن به جنگ افزایش یافته و به تصویب قطع نامه 598، که در آن برای اولین بار تا حدودی نظریات جمهوری اسلامی‌ایران لحاظ شده بود، در شورای امنیت سازمان ملل انجامید.

*حضور گسترده نظامی‌امریکا و متحدین او در خلیج فارس آغاز شد و یکی از هواپیماهای مسافربری ایران توسط ناوگان امریکا ساقط گردید.

*تعدادی از حجاج بی دفاع ایران توسط رژیم سعودی به شهادت رسیدند.

مناطق و تاسیسات آزاد شده

12 کیلومتر پیشروی به طرف بصره و آزاد کردن 150 کیلومتر مربع.

آزاد سازی پاسگاه های بوبیان، شلمچه، کوت سواری و خین.

آزاد سازی 14 کیلومتر از جاده آسفالته شلمچه - بصره.

آزاد سازی جزایر بوارین، فیاض و ام الطویل.

آزاد سازی 11 قرارگاه تیپ ارتش عراق.

آزاد سازی روستاهای خرنوبیه، سعیدیه، حنین، سلیمانیه، هسجان، جاسم.

عبور از کانال ماهی گیری، نهر دوعیجی و جاسم.

استقرار در 10 کیلومتری بصره.

تصرف دریاچه بوبیان و بخشی از کانال ماهی.

تجهیزات منهدم شده دشمن:

بیش از 80 فروند هواپیما.

700 دستگاه تانک و نفربر.

250 قبضه توپ صحرایی و ضد هوایی.

صدها قبضه انواع ادوات نیمه سنگین.

1500 دستگاه خودرو.

400 دستگاه انواع ادوات مهندسی و رزمی.

مقدار زیادی سلاح سبک و مهمات.

در این عملیات 81 تیپ و گردان مستقل دشمن منهدم و 24 تیپ و گردان مستقل نیز آسیب کلی دیدند و تعداد 40 هزار نفر کشته یا زخمی‌و 270 نفر نیز اسیر شدند.

بازتاب عملیات کربلای 5

شکستن خطوط و استحکامات و پیشروی در شرق بصره، توانایی‌ها و قابلیت‌های نظامی‌عراق را بار دیگر، زیر سؤال برد، چنان که روزنامه آبزِرِور چاپ پاریس به نقل از کارشناسان غربی نوشت: «برای اولین بار از آغاز جنگ تاکنون، ناظران و کارشناسان غربی در مورد امکانات دفاعی عراق دچار تردید شده اند.»

هم چنین تاکید بر توانایی نظامی ‌ایران، بخشی دیگری از تحلیل‌های ارایه شده در رسانه‌های خبری بود، چنان که رادیو بی. بی. سی طی تحلیل در همین زمینه، با توجه به تجربه سپاه در عملیات فاو و عبور از رودخانه اروند، ضمن اشاره به عبور از منطقه آب‌گرفتگی و کانال پرورش ماهی در عملیات کربلای 5 گفت: «موفقیت ایران در عبور از دریاچه ماهی، یک بار دیگر توانایی ایران در عبور از آبراه ها را نشان می‌دهد.»

هفتهنامه نیوزویک نیز ضمن تاکید بر پیروزی ایران در عملیات کربلای 5، بر شرایط پیروزی ایران بر عراق اشاره کرد: «تهاجم ایرانی ها در نزدیکی بصره، حداقل یک چیز را در خصوص جنگ ایران و عراق تغییر داده و آن این مساله است که برای اولین بار طی چند سال گذشته، این احتمال را که یک طرف حقیقتاً بر دیگری پیروز شود، مطرح ساخته است.»

مطالعه بیشتر

برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه عملیات های کربلای 4، 5 و 6 می توانید به کتاب دائره المعارف مصور تاریخ جنگ ایران و عراق، نوشته جعفر شیرعلی نیا مراجعه نمایید.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 39
 • در انتظار بررسی: 47
 • غیر قابل انتشار: 30
 • مجید ۲۳:۱۶ - ۱۳۹۳/۱۰/۱۷
  14 2
  احسنت خیلی دیر، ولی کار خوبی رو انجام دادین. لطفا ادامش بدین
 • سمانه ۰۱:۲۱ - ۱۳۹۳/۱۰/۱۸
  12 27
  واقعا لذت داره وقتي در تمامي تاريخ انقلاب آقاي هاشمي حضور دارن.امثال رسايي ها كجا بودن؟!
 • قاسم ۰۲:۱۴ - ۱۳۹۳/۱۰/۱۸
  10 3
  زمان جنگ فرماندهان تجربیات خوبی کسب کرداند. جنگ بعدی با استکبار در هم شکننده خواهد بود.
 • ۰۸:۳۱ - ۱۳۹۳/۱۰/۱۸
  16 6
  ارتشی‌ها کجا بودند؟ در کربلای5 صیاد شیرازی فرمانده نیروی زمینی ارتش نبود متاسفانه چند ماه قبل از کربلای5دستهای پنهان باعث خانه نشین شدن صیاد شیرازی شده بودند همان دستهایی که بعدها جزء سران فتنه یا ساکتین فتنه شدند!
 • ۰۹:۴۱ - ۱۳۹۳/۱۰/۱۸
  10 1
  بیشتر اون 80 فروند هواپیما رو موشکهای هاگ پدافند هوایی که اون زمان بخشی از زیر مجموعه نیروی هوایی ارتش بود منهدم کردن
 • ناشناس ۱۰:۰۲ - ۱۳۹۳/۱۰/۱۸
  35 3
  ارتشی ها کجا بودن؟ نیروی هوایی ،هوانیروز ،نیروی دریایی و یگان های ضد زره ارتش و لجستیک هوایی عملیات کربلای 5 مسئولیت حراست از مرزهای غربی کشور در صورت حمله دشمن و........ اگر جهاد فی سبیل ا... بوده اینقدر بی انصاف نباشید.
 • توپخانه ۱۰:۰۴ - ۱۳۹۳/۱۰/۱۸
  4 25
  آمریکا تو مرز بصره پیشبینی همه چیزو کرده بود اینها ول معطل بودند
 • ایرونی ۱۰:۰۶ - ۱۳۹۳/۱۰/۱۸
  15 6
  یاد و خاطره شهدای والامقام عملیات کربلای 5 گرامی باد. انشاءالله قدردان فداکاریهای شهدای عزیزمان باشیم.
 • ۱۰:۴۱ - ۱۳۹۳/۱۰/۱۸
  4 0
  شهید خرازی در برابر اصرار رفسنجانی مبنی بر انجام این عملیات و با توجه به سوخت شدن کربلای 4 ، آن را خودکشی محض دانست و مخالفت کردولی خطاب به هاشمی گفت چون شما نماینده امام هستید می پذیرم و با امدادهای غیبی شد انچه که شد .
 • ۱۰:۴۸ - ۱۳۹۳/۱۰/۱۸
  8 2
  ساکت فتنه عامل فتنه بس کن بابا
 • احمد ۱۰:۵۱ - ۱۳۹۳/۱۰/۱۸
  0 3
  لشکر 19 فجر را چزو یگانهای شرکت کننده ننوشتید
 • ۱۰:۵۳ - ۱۳۹۳/۱۰/۱۸
  4 1
  ناراحت نشو رفیق. هر کسی در جنگ مسئولیتی داشته و می بایست ان را انجام دهد وظیفه ارتش هم همان بوده که انجام شده است.
 • ۱۲:۱۴ - ۱۳۹۳/۱۰/۱۸
  3 0
  آمریکا در سوریه و عراق همین کارو میکنه نه میخاد داعش پیروز شود نه اسد و دولت عراق هر دو طرف از بین ببرد و ضعف ایجاد کند
 • ۱۲:۲۲ - ۱۳۹۳/۱۰/۱۸
  13 0
  عموی من چهارم دیماه و در عملیات کربلای 4 در جزیره ام الرصاص شهید شد و یکی از همرزمانش هم نوزدهم دی در جریان عملیات کربلای 5 در شلمچه شهید شد ام نکته جالب ماجرا بازگشت همزمان پیکرهای هر دو شهید بود که در 13 تیر ماه سال 76 همزمان با سالروز شهادت امام حسن عسکری (علیه السلام ) و آغاز امامت امام عصر (عجل الله تعالی فرجه الشریف ) به آغوش خانواده باز گشتند اینطوری چشم انتظاری خانواده و فرزندان این دو شهید که یکی خیلی کوچک بود و فرزند عموی من که حدود دو ماه بعد به دنیا آمد به اتمام رسید امیدوارم که چشم انتظاری شیعه هم هرچه زودتر با ظهور حضرت حجت (روحی فدا ) تمام بشه انشاالله
 • سلمان ۱۲:۲۴ - ۱۳۹۳/۱۰/۱۸
  3 0
  فکر کنم از سال 62 وظایف آفندی به سپاه و ماموریت پدافندی به ارتش واگذار شده بود
 • مرتضیsk ۱۳:۰۳ - ۱۳۹۳/۱۰/۱۸
  9 0
  قربانِ خون شهیدان
 • ۱۳:۰۶ - ۱۳۹۳/۱۰/۱۸
  12 0
  چقدر ما برای این آب و خاک شهید دادیم
 • ع ۱۳:۳۶ - ۱۳۹۳/۱۰/۱۸
  11 1
  به عنوان یک بسیجی و مطلع عرض می کنم: هوانیروز، پدافند هوایی اعم از موشک ها و ...، توپخانه ارتش در کنار بسیج و سپاه نقش موثری در عملیات کربلای 5 داشتند. اغلب هواپیماهای منهدم شده ناشی از طراحی خاص شهید ستاری برای سامانه ضد هوایی بود که از والفجر 8 شروع شد، و در کربلای 5 نیز تکرار گردید و بسیار موفق بود.
 • حمید ۱۴:۵۷ - ۱۳۹۳/۱۰/۱۸
  1 5
  نه بابا ، نکنه شما در جبهه در خاکریز عراق یا امریکا بودید که خبر دارید؟ شایدم اقوامی از این کشور ها دارید؟
 • حمید ۱۴:۵۸ - ۱۳۹۳/۱۰/۱۸
  0 5
  ما بس نمی کنیم حال هرچی میخوای زور بزن مرگ بر فتنه گر
 • حسین ۲۲:۵۱ - ۱۳۹۳/۱۰/۱۸
  4 1
  اگر الان آمریکا جرات حمله به ایران را ندارد به خاطر این است که این فداکاری ها و دلاوری ها را از رزمندگان ما دیده و میداند که ایران با همه جای دنیا فرق دارد.
 • امیر حسین ۱۱:۵۲ - ۱۳۹۳/۱۰/۱۹
  2 0
  خیلی از موارد از قلم انداختید این تشریح عملیات نشد ...
 • ۱۶:۱۰ - ۱۳۹۳/۱۰/۱۹
  0 0
  میزان حال فعلی افراد است.
 • ۱۹:۲۱ - ۱۳۹۳/۱۰/۱۹
  0 2
  جمع کن بساط نادانیت را با فتنه گریهای خائنانه کشور را چندین سال به عقب بردند چقدر از دست این خائنها بکشیم؟ قوه قضائیه باید جدی رسیدگی کند
 • ۱۹:۲۳ - ۱۳۹۳/۱۰/۱۹
  0 0
  بله حتما ادامه بده مشرق و البته به صورت دقیق
 • 92عطار ۱۹:۵۷ - ۱۳۹۳/۱۰/۱۹
  1 0
  گرامی باد یاد وخاطره بیش از 90 نفر ازرزمندگان گردان فجر ل7ولی عصر خوزستان - بهبهان که دراین عملیات توسط بمب های شیمیایی عراق بشهادت رسیدند-
 • مسعود قاضی ۱۳:۱۶ - ۱۳۹۳/۱۰/۲۰
  1 1
  عالی بود. واقعا دست مریزاد. استفاده کردم. مرگ بر آمریکا ـ مرگ بر اسرائیل ـ مرگ بر آل سعود و لعنت خدا بر صدام
 • ۰۸:۴۲ - ۱۳۹۳/۱۰/۲۱
  0 0
  خدا روحش رو شاد بکنه. برای شادی روح شهدا صلوات.
 • سرباز وطن ۱۰:۲۲ - ۱۳۹۳/۱۱/۰۸
  0 0
  حالا هم با وجود این رشادتهای دلاورمندان ایران و این همه شهیدی که در راه آزادی و استقلالمون دادیم بعضی از مسئولین فراموش کردن و چشمشون به دستای کثیف شیطان بزرگه مرگ بر امریکا مرگ بر ترسوی آسوده طلب جانم فدای ایران جاوید ایران
 • حمید از اهواز ۰۰:۴۶ - ۱۳۹۴/۰۵/۱۸
  0 0
  ایران ما حالا یکی از قدرتهای عالمه که این فقط به برکت خون شهدا است . ما هرچه داریم از رزمندگان این مملکت داریم
 • حسین ۱۹:۱۴ - ۱۳۹۴/۰۷/۲۶
  5 0
  توی این عملیات شصت هزار سرباز پیاده از ارتش حضور داشتن.خواهشا اطلاعاتتون رو کامل کنین.در ضمن بیش از شصت و پنج هزار شهید دادیم. نکته ای که تقریبا هیچ جا گفته نشده و سعی کردن مخفی نگه دارن اینکه هدف از این عملیات فتح بصره بود که به شکست انجامید.اما به طور کلی عراق جایگاهی که بعد از کربلای چهار به دست آورده بود رو از دست داد. یا حق
 • مجتبی ۱۲:۵۱ - ۱۳۹۴/۱۰/۱۱
  0 0
  ممنون از لطف و محبت عزیزان بابت شرح وقایع دلاور مردان مملکت عزیزمون .کاش در عصر حاضر هم جایه دزدی و چپاول عده ای به فکر دلاوری و ابادانی این مملکت بودیم و قهرمانی میکردیم در این عرصه .یاد شهدا گرامی و روحشون شاد .بنده به شخصه خودمو مسول خون شهدامون میدونم
 • ۲۳:۱۵ - ۱۳۹۴/۱۰/۱۸
  3 0
  اصلا نامی از مهندسی جنگ جهاد سازندگی سنگر سازان بی سنگر برده نشده درصورتیکه مهندسی رزمی جنگ بر عهده جهاد بود .
 • ۰۴:۵۴ - ۱۳۹۴/۱۲/۱۴
  5 0
  اره . اقایون هاشمی و شمخانی زیر کولر داشتند باد میخوردند و رزمنده ها ...
 • علیرضاجعفریان ۱۱:۵۲ - ۱۳۹۵/۰۱/۲۰
  3 1
  باسلام وعرض تشکرازمطالب خوب شما/آنچه گفتیم جهاداصغربودکه گذشت وآنچه پیش روداریم وبسیارسخت ودشوارهم میباشدجهاداکبروادامه راه گذشته ودرنهایت خشنودی شهداوامام راحل ((رضی ا...عنه ورضوعنه))وتسلای امام زمان (عج) میباشد.ازشبهه واختلاف سلقه ونظرات بپرهیزیم که وعده ای الهی موفقیت ائمه وصالحین میباشد.
 • هاشمیان ۰۴:۲۲ - ۱۳۹۵/۰۴/۲۲
  2 3
  آقای هاشمی بافرزندانشان،درتهران نقشه جنگ طراهی مینمودندوعزیزان ویاران امام درخط مقدم شهیدوجانبازویااسیرمیشدندوازمملکت وناموس دفاع مکردند
 • خسروی ۱۳:۴۴ - ۱۳۹۵/۰۶/۰۶
  10 1
  باسلام دوست عزیز دربعضی از نوشتهای خود اسامی لشکر ها را بانام قدیم ویا اصلا ازقلم انداختید لشکر 19فجراستان فارس تنها لشکر پیروز در کربلای 4 که توانسته پنج ضلعی را فتح وبه تیپ حضرت ابوالفضل تحویل دهد وبعد از عدام موفقیت سایر یگانها مجبور به عقب نشینی تاکتیکی شده که به پیشنهاد آقای رودکی و سلطان آبادی به آقای سردار رضایی که راه عبور از پنج ضلعی میباشد که لشکر 19فجر مجدد در عملیات کربلای پنج شرکت می کند که شما این مطلب را فراموش نموده اید باتشکر
 • نصرت احمدی ۲۳:۳۴ - ۱۳۹۵/۰۹/۱۱
  6 0
  سلامـ ،نام شهدای بسیجی کربلای ۵ را ننوشته بودید،شهید بسیجی رضا احمدی از بندر ماهشهر،من خواهر شهیدم هیچ نام وعکسی از این شهید نیست، سپاسگڎارزحمات شما
 • نصرت احمدی ۲۳:۳۴ - ۱۳۹۵/۰۹/۱۱
  18 2
  سلامـ ،نام شهدای بسیجی کربلای ۵ را ننوشته بودید،شهید بسیجی رضا احمدی از بندر ماهشهر،من خواهر شهیدم هیچ نام وعکسی از این شهید نیست، سپاسگڎارزحمات شما

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس