کد خبر 376011
تاریخ انتشار: ۱۰ دی ۱۳۹۳ - ۱۱:۰۶

لابی صهیونیستی «آیپک» و فدراسیون یهودیان آمریکا از رئیس‌جمهور این کشور و دولت وی به دلیل ممانعت از تصویب قطعنامه پایان اشغال کرانه باختری، تمجید کردند.

به گزارش مشرق، لابی صهیونیستی «آیپک» و فدراسیون یهودیان آمریکای شمالی روز چهارشنبه با صدور بیانیه‌ای از «باراک اوباما» رئیس‌جمهور آمریکا و دولت وی به دلیل تعهد به آنچه که امنیت اسرائیل خواندند و در واقع ممانعت دولت آمریکا از تصویب قطعنامه پایان اشغال کرانه باختری بود، تمجید کردند.

«مایکل سیگال» رئیس هیأت مدیره «فدراسیون یهودیان آمریکای شمالی» (JFNA) در این بیانیه نوشت: «این قطعنامه خطرناک که امروز در شورای امنیت سازمان ملل متحد مطرح شده است، تنها آسیب بیشتر و شاید غیرقابل جبرانی به فرایند دنبال کردن صلح بین اسرائیل و فلسطینیان وارد می‌آورد.»

این بیانیه اینگونه ادامه می‌دهد: «ما در فدراسیون‌های یهودیان، باراک اوباما، سامانتا پاور نماینده آمریکا در سازمان ملل، جان کری (وزیر خارجه آمریکا) و تمامی تیم اوباما را برای فداکاری در اطمینان حاصل کردن از اینکه این تلاش ناقص به موفقیت نمی‌رسد، تمجید و تحسین می‌کنیم. رأی آمریکا علیه این قطعنامه بود که رد آن را تضمین کرد و ما عمیقاً قدردان تلاش‌های این دولت در دفاع از دولت یهودی اسرائیل هستیم.

پایان این بیانیه اینگونه آمده است: «در حالیکه جو بایدن معاون رئیس‌جمهور آمریکا کمتر از دو ماه پیش مقابل هزاران نماینده فدراسیون یهودیان در سراسر آمریکا گفته بود: "هیچ دوستی برای اسرائیل همچون آمریکا وجود ندارد و اسرائیل دوستی مثل آمریکا ندارد" و امروز بار دیگر مشاهده کرد که تا چه اندازه این وعده بر جای خود باقی ماند.»

از طرف دیگر لابی صهیونیستی آیپک نیز با صدور بیانیه‌ای، ضمن ابراز خشنودی از ممانعت آمریکا از تصویب این قطعنامه اعلام کرد که از تلاش‌های موفقیت‌آمیز آمریکا در جلوگیری از تصویب این قطعنامه در سازمان ملل تقدیر می‌کند و این قطعنامه‌ را مانعی در مسیر از سرگیری مذاکرات سازش خاورمیانه میان صهیونیست‌ها و فلسطینیان دانست.

لابی دولت اوباما برای ناکام گذاشتن پیش‌نویس پیشنهادی

این بیانیه‌ها پس از آن صادر شد که روز سه‌شنبه، با مخالفت آمریکا و نرسیدن آرای اعضای شورای امنیت به حد نصاب لازم، همانطور که انتظار می‌رفت قطعنامه تعیین چارچوب زمانی برای خروج رژیم صهیونیستی از اراضی اشغالی کرانه باختری و تشکیل کشور مستقل فلسطین، ناکام ماند (جزئیات بیشتر).

علاوه بر آمریکا که دارای حق وتو است، استرالیا هم با این پیش‌نویس که از سوی اردن به شورای امنیت آمده بود، مخالفت کرد.

این پیش نویس که کشور فلسطین را تنها به مرزهای پیش از سال 1967 محدود می‌کرد، تنها توانست آرای 8 عضو شورا را به دست آورد. پیش‌نویس ارائه شده، برای تصویب، نیاز به دستکم 9 رأی مثبت داشت.

انگلیس که پیش از این اعلام کرده بود با این پیش نویس مخالفت می‌کند و در صورت لزوم از حق وتوی خود استفاده می‌کند، در کنار لیتوانی، نیجریه، کره جنوبی و رواندا، از رأی دادن خودداری کرد.

این پیش نویس که نسخه اصلاح شده پیش نویس ابتدایی اردن بود، خواستار مشخص شدن نتیجه مذاکرات سازش تا پایان سال 2016 و همچنین خروج نیروهای اشغالگر از اراضی فراتر از مرزهای پیش از جنگ 6 روزه، تا سال 2017 شده بود.

رژیم صهیونیستی به شدت با این پیش نویس مخالفت و اعلام کرده بود اجازه تصویب آن را نمی دهد. آمریکا و انگلیس نیز با این ادعا که تصویب این قطعنامه موجب بروز تنش بیشتر و دشوار شدن روند مذاکرات سازش می شود، با آن اعلام مخالفت کرده بودند.

«جان کری» وزیر خارجه آمریکا که از ابتدای آغاز فعالیت در این سمت، مدعی موضع بی‌طرفانه در مذاکرات سازش شده بود، ساعتی پیش از رأی‌گیری در مورد قطعنامه، با هدف منصرف کردن کشورها از رأی مثبت، با وزیران خارجه و مقامات کشورهای متعددی تلفنی گفت‌وگو کرد.

بنا بر اعلام وزارت خارجه آمریکا، کری در این رابطه با وزیران خارجه اردن، عربستان سعودی، مصر، روسیه، انگلیس، شیلی، لیتوانی، لوکزامبورگ، آلمان و فرانسه گفت‌وگو کرده است. وی همچنین با رئیس‌جمهور رواندا، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین و نخست‌وزیر رژیم‌صهیونیستی صحبت کرده است.

مذاکرات سازش که سال گذشته با هدف رسیدن به راهکار نهایی ظرف 9 ماه، بار دیگر با نقش‌آفرینی آمریکا آغاز شد، نهایتا یک ماه پیش از ضرب‌الاجل تعیین‌شده، به واسطه گسترش شهرک‌سازی‌های رژیم‌صهیونیستی، با شکست مواجه شد.

با این حال، واشنگتن می‌گوید تنها راه حل برای مسئله فلسطین، همین مذاکرات و رضایت دوجانبه است. «جف راتک» سخنگوی وزارت خارجه آمریکا این هفته در واکنش به ارائه پیش‌نویس به شورای امنیت، گفته بود این طرح امنیت اسرائیل را با چالش مواجه می‌کند و در عین حال تنش میان طرفین را افزایش می‌دهد، به همین خاطر واشنگتن با آن مخالف است.

«یوال اشتاینیتز» وزیر اطلاعات و امور راهبردی رژیم‌صهیونیستی نیز گفته بود در صورتی که کشور فلسطین با وضعیت کنونی تشکیل شود، حماس و گروه‌های مقاومت در کرانه باختری قدرت می‌گیرند، که این امر می‌تواند امنیت اسرائیل را با تهدید جدی مواجه کند.

منبع: فارس

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha