میانمار

همسرم صبح زود بیدار شد که قرآن بخواند. بعد، حدوداً ساعت چهار صبح بود که گفت می‌خواهد به مسجد محل برود. من با او مخالفت کردم و گفتم نباید در این ساعت بیرون بروی، ولی او گفت که مشکلی پیش نخواهد آمد. وقتی آفتاب زد، همه می‌گفتند یک نفر را کشته‌اند. من رفتم پایین ببینم چه خبر است.

سرویس جنگ نرم مشرق- "آشین ویراتو" راهب بودایی افراط‌گرا و نژادپرست اهل میانمار در یک سخنرانی کینه‌توزانه نسبت به مسلمانان، گفت: "وقتی مسلمانی کسب و کاری راه می‌اندازد، این کار را برای جامعه مسلمانان می‌کند. به همین دلیل است که دارند در همه‌جا ملک و زمین می‌خرند. از قدرت پولی‌شان استفاده می‌کنند. دشمن ما دارد قوی‌تر و خطرناک‌تر می‌شود. روزی می‌رسد که مسلمانان بر همه منابع ما چنگ می‌اندازند... اجازه ندهید پول‌تان به دست دشمن برسد. اگر پول شما به دست‌شان برسد، ازدواج می‌کنند و شما را مجبور می‌کنند به آیین آن‌ها درآیید. بچه‌هایشان هم تهدیدی برای کشورمان هستند. مذهب‌مان را از بین می‌برند."

اکثریت جمعیت میانمار، بودایی هستند

اما آیا واقعیت در کشوری که طی ماه‌ها و سال‌های اخیر بارها نام آن را شنیده‌ایم، همان چیزی است که این راهب بودایی می‌گوید؟ در این گزارش قصد داریم به اوضاع مسلمانان میانمار و دلیل هراس آن‌ها از زندگی در این کشور بپردازیم.

(این گزارش پیش‌تر در مشرق منتشر شده بود که با توجه به اوج گیری جنایات علیه مسلمانان میانمار، بازنشر شده است)

از جمله سنت‌های مرسوم بین جوامع مسلمان و بودایی این است که مسلمانان در یک روز مذهبی برای پرستشگاه‌های بودایی، مواد غذایی نذر می‌کنند. این سنت به دهه‌ها پیش بازمی‌گردد و نشان‌دهنده روابط حسنه بین این دو گروه در گذشته است. این در حالی است که مسلمانان میانمار، امروزه جرأت نمی‌کنند شب‌ها از خانه بیرون بیایند.

شهر "مندلی" قلب فرهنگی و پایتخت سابق سلطنتی میانمار محسوب می‌شود. در این شهر، قصر سلطنتی، "تپه باستانی مندلی" و بت‌کده‌های بسیاری به چشم می‌خورند. با شروع جریان دمکراتیک در میانمار، این کشور درهای خود را به روی گردشگران خارجی گشوده است. توریست‌ها نیز دسته‌دسته به میانمار می‌آیند تا فرهنگی را ببینند که تا کنون پشت حکم‌رانی ارتش، از نظرها پنهان بوده است.


بخشی از جاذبه‌های فرهنگی شهر "مندلی"

مندلی مانند اکثر شهرهای غرب میانمار دارای جمعیت غالب بودایی است. به هر جا که نگاه کنید، بت‌کده‌ای ساخته‌اند. با این حال، در این شهر اقلیت مسلمانی نیز زندگی می‌کنند. تا همین اواخر، این دو گروه با صلح و آرامش کنار هم زندگی می‌کردند. یک روز صبح، صحنه‌ای در یکی از خیابان‌های مندلی، قلب همه را به درد آورد: یک زن که کنار جنازه خون‌آلود همسرش ضجه می‌زد.

ماجرا از جایی شروع شد که گفتند یک مرد مسلمان به یک زن بودایی تجاوز کرده است. پلیس نیز خبر این واقعه را به رسانه‌ها برد و برخی گروه‌های بودایی به خشم آمدند. مرد مسلمانی که به او اتهام تجاوز زده بودند، صاحب یک چای‌خانه کوچک بود. گروهی از اراذل و اوباش بودایی برای گرفتن انتقام از او به این چای‌خانه هجوم بردند، اما مسلمانان به کمک صاحب مغازه آمدند و این‌جا بود که درگیری‌ها آغاز شد. یک شاهد عینی، ماجرا را دقیق‌تر توضیح می‌دهد: "دسته‌ای از افراد، ناغافل پیدایشان شد. چند مسلمان به کمک مقتول آمدند. جمعیت هر لحظه بیش‌تر می‌شد که پلیس آمد و توانست آشوب را بخواباند."

همسر مقتول نیز وقایع صبح حادثه را این‌گونه نقل می‌کند: "همسرم صبح زود بیدار شد که قرآن بخواند. بعد، حدوداً ساعت چهار صبح بود که گفت می‌خواهد به مسجد محل برود. من با او مخالفت کردم و گفتم نباید در این ساعت بیرون بروی، ولی او گفت که مشکلی پیش نخواهد آمد. وقتی آفتاب زد، همه می‌گفتند یک نفر را کشته‌اند. من رفتم پایین ببینم چه خبر است. همه همسر مرا در محل می‌شناختند، اما این‌قدر "لت و پارش" کرده بودند که کسی نتوانسته بود هویتش را تشخیص دهد. با این حال، من به محض دیدنش، او را شناختم."


به این مرد مسلمان، اتهام تجاوز به یک زن بودایی زدند و او را کشتند

یکی از دوستان فرد مقتول که از مغازه‌داران محل است، درباره مقتول می‌گوید: "انسان نیکوکاری بود. او را مثل برادر خودم می‌دانستم. بعد از مرگش، من هم‌دیگر دل و دماغ زندگی کردن در این‌جا را ندارم."

اکنون معلوم شده است که آن "تجاوز" کذایی اصلاً اتفاق نیفتاده بود. همه روزنامه‌ها و رسانه‌های رسمی، وقوع چنین جرمی را رد کرده‌اند و آن را تنها یک "اتهام" دانسته‌اند. واقعیت ماجرا این بوده که به این زن پول داده بودند که بگوید: "به من تجاوز شده است." البته در اعترافات بعدی این خانم هم نیامده که چه کسی به او پول داده است.

سعی کردیم با آشین ویراتو، راهب بودایی که به "بن‌لادن میانمار" معروف است، مصاحبه‌ای بکنیم، اما به دلیل این‌که وی مرتباً با پروازهای لوکس به این طرف و آن طرف می‌رود، نتوانستیم با او تماس بگیریم. ضمناً، اصلاً به تماس‌های مستقیم تلفنی ما پاسخ نمی‌داد." در صومعه اختصاصی "ویراتو" قاب عکس‌هایی از این راهب به دیوار آویخته شده است. شهرت این راهب تا جایی است که عکس او روی جلد مجله "تایم" با عنوان "چهره تروریست بودایی‌ها" نقش بست. ویراتو پس از انتشار این مطلب، مسلمانان را مقصر ماجرا می‌داند و می‌گوید که عرب‌ها، همه رسانه‌های جهان را در اختیار دارند.

در کنار صومعه، تابلوهای اعلاناتی برای راهب‌ها و بازدیدکنندگان نصب کرده‌اند. در یکی از آن‌ها داستان یک زن بودایی گفته شده است که با یک مرد مسلمان ازدواج کرده است. در داستان آمده که این زن به خاطر انجام اعمال عبادی‌اش توسط شوهرش به قتل می‌رسد. در ضمن، تکه‌هایی از روزنامه‌های میانمار با محتوای توهین‌آمیز نسبت به مسلمانان، روی تابلوی اعلانات نصب شده است. روی تابلویی دیگر، تصاویر دلخراشی از "جنایات" مسلمانان نسبت به بودایی‌ها چسبانده شده است. همین تصاویر هولناک و موحش در فضای اینترنتی پخش شده و به آتش خصومت و کینه‌توزی بین بودایی‌ها و مسلمانان در میانمار دامن می‌زند.


یکی از مغازه‌داران محل، گفته است مسلمان کشته شده را "مثل برادر" خود می‌دانست

ویراتو در میانمار طرفداران بسیاری پیدا کرده است. یکی از راهب‌هایی که به صومعه ویراتو آمده بود تا از او علم بیاموزد، درباره همه‌گیر شدن عقاید دروغین ویراتو می‌گوید: "سطح سواد در کشور ما بسیار پایین است. به همین دلیل این عقاید بی‌پایه به راحتی بین مردم رواج می‌یابد. آموزه‌های بودایی می‌گوید که مردم باید تابع عقاید رهبران بودایی باشند. چراکه آن‌ها با خدای بودایی‌ها، یعنی "بودا" هم‌تراز هستند!"

در دو سال گذشته، شاهد پاک‌سازی قومی مسلمانان نژاد "روهینگیا" در غرب میانمار بوده‌ایم. صدها هزار نفر هم‌اکنون در کمپ‌هایی با شرایط بسیار سخت دست و پنجه نرم می‌کنند. هر روزه، بسیاری از آن‌ها به دلیل شرایط بد بهداشتی، جان خود را از دست می‌دهند. دولت میانمار نهایت سعی خود را به کار بسته تا آن‌ها را از کشور بیرون کند. آن چیزی که قلب آدم را به درد می‌آورد این است که مردم میانمار هم نسبت به این قضیه بی‌تفاوت هستند. یکی از ساکنین این کمپ‌ها می‌گوید: "ما امید خود را از دست داده‌ایم، آینده‌ای نداریم. خانه‌مان را خراب کرده‌اند."

ویراتو در بین راهب‌های استان "راخین" که مسلمانان روهینگیا آن‌جا سکونت داشتند، بسیار محبوب است. هشدارهای ویراتو مبنی بر این‌که این منطقه دارد مسلمان می‌شود، در همه‌جای این استان شنیده می‌شود. شعله خصومت‌ها در راخین مانند آن‌چه در شهر "مندلی" رخ داده بود، از یک تجاوز ساختگی شروع شد. تصاویر این تجاوز برای تحریک احساسات مردم، روی اینترنت پخش شد. پیش از این اتهام، مسلمانان و بوداییان با صلح و آرامش در کنار هم زندگی می‌کردند.

تروریسم بودایی در علیه مسلمانان میانمار
"آشین ویراتو" در سخنرانی جنجالی خود: "دشمن ما قوی‌تر و خطرناک‌تر می‌شود"

"جنبش 969" که ویراتو به راه انداخت، با حمایت ارتش و دولت میانمار همراه شد. این جنبش در واقع همان برنامه بودایی‌ها برای مبارزه با گسترش اسلام در میانمار است. اعداد 9، 6 و 9 نشان‌گر فضایل بودا است. عدد "9" نماد 9 صفت مشخصه بودا، "6" نماد 6 مشخصه "نظام گیتی یا درمه" بودا و "9" آخر نماد 9 ویژگی راهب‌های نزدیک به بودا است.

دوست مسلمان مقتولی که در ابتدای گزارش به وی اشاره شد، در خصوص اسلام‌هراسی در میانمار می‌گوید: "این‌طور پخش می‌کنند که مسلمانان دارند میانمار را می‌گیرند. مسلمانان حداقل چهار زن دارند و پشت سر هم بچه‌دار می‌شوند. می‌گویند یک روز مسلمانان در میانمار تبدیل به اکثریت می‌شوند و نسل بودایی‌ها را برمی‌دارند." وی در پاسخ به این سؤال که چند زن دارد، با خنده می‌گوید: "من همین یکی را هم به زور نگه داشته‌ام."

اکنون به یکی دیگر از سخنرانی‌های کینه‌توزانه راهب‌های ارشد بودایی این‌بار نه در میانمار بلکه در سریلانکا می‌پردازیم. وی در این سخنرانی می‌گوید: "حکمی در قرآن است که می‌گوید اگر برای یک غیرمسلمان یعنی کسی که به مذهب اسلام معتقد نباشد، غذا یا آب می‌آورید، باید سه بار در آن تف کنید. یعنی وقتی شما در هتل‌ها یا غذاخوری‌های مسلمانان غذا می‌خورید و چای می‌نوشید، حتماً در آن آب دهن ریخته‌اند. بدون اطلاع شما، در هر غذایی که می‌خورید، تف می‌اندازند. این حکم "شریعت" مسلمانان است."


تصویر "آشین ویراتو" روی جلد مجله تایمز: "چهره تروریست بودایی‌ها"

"بودا بالا سنا" (به اختصار "بی‌بی‌اس") نام گروه ملی‌گرای افراطی و نژادپرست در سریلانکا است که تحت تأثیر ویراتو هستند. مسلمانان در سریلانکا مانند میانمار در اقلیت قرار دارند و جان‌شان تهدید می‌شود. گروهی از راهب‌های این کشور که با دولت در ارتباط هستند، دارند هیزم به آتش خصومت و دشمنی با مسلمانان می‌ریزند.

مؤسس بودا بالا سنا در مورد اسلام این‌گونه اظهار نظر می‌کند: "اگر قرآن را ببینید، متوجه می‌شوید که در آن چیزی جز ترویج خشونت و کشتار وجود ندارد. این در حالی است که در بودایسم، ‌چنین چیزهایی منسوخ است. شما انتظار دارید ما دست روی دست بگذاریم و فقط مراقبه کنیم تا آن‌ها بیایند و ما را قتل‌عام کنند؟ ما هیچ تریبونی برای بیان دیدگاه‌هایمان و حقایق نداریم." وی در ادامه صحبت‌هایش به جمعیت مسلمانان اشاره می‌کند: "عده آن‌ها خیلی زیاد است. چاره‌ای نداریم جز این‌که یک جبهه بین‌المللی از بودایی‌ها تشکیل دهیم. برای آن‌که جلوی این تروریست‌های مسلح را بگیریم، باید از لحاظ ایدئولوژیک، آن‌ها را شکست دهیم."

شعار بی‌بی‌اس، همان شعار ویراتو است: "مسلمانان زیاد زاد و ولد می‌کنند و تمایلات تروریستی شدیدی دارند. می‌خواهند سریلانکا را از اسلام پر کنند و ما برای همین، مقابل‌شان می‌ایستیم." اکثر سریلانکایی‌ها از این عقاید حمایت می‌کنند، دولت هم یا به آن‌ها کاری ندارد یا در مواردی به صورت خفیف اقدامات آن‌ها را محکوم می‌کند.


راهب طرفدار ویراتو ادعا می‌کند که در قرآن چیزی جز ترویج خشونت و کشتار نیست

یکی دیگر از راهب‌ها در سخنرانی توهین‌آمیز خود می‌گوید: "ای راهب‌های محترم، این مسلمانان هفت، هشت بچه می‌آورند. مادربزرگ، مادر و دختر، همگی همزمان در یک بیمارستان وضع حمل می‌کنند. راهب‌های محترم، وضع آن‌ها این است، اما مردم ما (بودایی‌ها) بعد از دو بچه، دیگر فرزند نمی‌خواهند."

تقابل بودایی‌ها و مسلمانان در میانمار را نمی‌توان یک ستیزه دوطرفه دانست، چراکه این فقط بودایی‌ها هستند که به مسلمانان حمله می‌کنند. مسئله هم مربوط به این اواخر نیست، بلکه از دهه 80 که حکومت نظامی سرکار آمد، مسلمانان میانمار تحت فشار قرار گرفتند. پیش از سال 1988، میانمار یک کشور کمونیست بود. تقریباً همه صنایع، ملی شده و در اختیار دولت سوسیالیست برمه سابق بودند. تبعیض دینی به این معنا وجود نداشت. در آن دولت سوسیالیست، همه افراد دارای یک ارزش بودند و تفاوتی بین آن‌ها گذاشته نمی‌شد. مسلمانان نیز از حقوق برابر برخوردار بودند.

با این حال، در سال 1988 پس از سال‌ها تظاهرات دانشجویی که خواستار حکومت دمکراتیک در برمه بودند، سوسیالیسم برافتاد، اما نه به وسیله مردم، بلکه به وسیله یک کودتای نظامی. از آن زمان به بعد، ارتش بر این کشور حکم‌رانی کرده است. پس از کودتای ارتش، مسلمانان نیز به حزب "آنگ‌سان‌سوچی" پیوستند، از این رو ارتش، آن‌ها را تحت فشار قرار داد تا از جنبش‌های سیاسی خارج شوند. این موضوع 26 سال است که در جریان است. در طی این سالیان و با تبلیغات راهب‌ها و دولت میانمار، مردم غالباً بی‌سواد این کشور نسبت به مسلمانان بدگمان شده و از آن‌ها کینه به دل گرفتند.


مسجدی متعلق به مسلمانان در شهر "مندلی"

به‌رغم این اقدامات اختلاف‌افکنانه، همه مردم میانمار از آن‌ها تأثیر نپذیرفته‌اند. راهب‌هایی هستند که با ویراتو هم‌نظر نیستند و در واقع همت‌شان را به کار گرفته‌اند تا روابط بین بودایی‌ها و مسلمانان را بهبود ببخشند. با این حال، جرأت نمی‌کنند مستقیماً از ویراتو انتقاد کنند، چون نفوذ او در میانمار آن‌قدر زیاد شده است که تقریباً هیچ‌کس جرأت انتقاد از او را ندارد.

خواستیم با امام جماعت مسجد مرکزی شهر مندلی صحبت کنیم، ولی حاضر به مصاحبه نشد. دلیلش هم این بود که پلیس او را تهدید کرده بود که تحت هیچ شرایطی اجازه ندارد با رسانه‌ها مصاحبه کند. یکی از نزدیکان امام جماعت می‌گوید که پلیس مرتباً به این منطقه مسلمان‌نشین می‌آید و برای آن‌ها خط و نشان می‌کشد و برخی را بدون دلیل دستگیر می‌کنند.

خود بودایی‌ها دشمن مسلمانان نیستند. آن‌ها می‌گویند دولت و نیروهای امنیتی در پشت پرده این خشونت‌ها و کشتارها هستند. در شرایط کنونی، بسیاری از مسلمانان به ویژه آن‌هایی که خانواده دارند، برای حفظ جان، مجبور به ترک شهر مندلی شده‌اند. بر این باورند که در آینده بر شدت خشونت‌ها افزوده خواهد شد و دیگر هیچ راهی جلوی پایشان نخواهد بود. کسانی که خشونت‌ها را در میانمار شروع کردند، آتشی را برافروخته‌اند که دولت این کشور هم روی آن بنزین می‌ریزد.


این راهب با ویراتو مخالف بود، اما می‌ترسید مخالفت خود را صراحتاً بیان کند

واقعیت در میانمار، دقیقاً عکس آن چیزی است که آشین ویراتو ادعا می‌کند. مسلمانان این کشور تنها تلاش می‌کنند زندگی عادی خودشان را داشته باشند، اما راهب‌های افراطی مثل ویراتو با همکاری دولت میانمار، سال‌هاست به دنبال ریشه‌کن کردن اسلام و مسلمانان در کشور خود هستند.

قسمت اول
 
قسمت دوم

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 119
 • در انتظار بررسی: 19
 • غیر قابل انتشار: 46
 • حسین ۲۳:۵۸ - ۱۳۹۳/۱۰/۲۰
  کمک به مسلمانان مظلوم میانمار، یمن ،عربستان،بحرین، کشمیر،فلسطین و... همه خارج از دستور کار گروه‌های جنایتکاری مثل داعش و القاعده هستند اونوقت دقیقا اون دولت‌ها و نیروهای مسلمان ضدّ صهیونیستی که با رژیم جعلی اسراییل و صهیونیستهای پلید به شدت می‌جنگند مثل دولت سوریه و حزب‌الله در دستور کار داعش و القاعده قرار دارند اون وقت یک عده ابله میان میگن داعش و القاعده هیچ ربطی‌ به موساد ,MI6 و CIA ندارند. آخر حماقت و سر زیر برف کردن تا چه حد؟
  • حسین PL ۱۳:۲۶ - ۱۳۹۶/۰۶/۱۷
   166 5
   آنگ سان سوچی باید به عنوان جنایتکار معرفی بشه نه اینکه بهش نوبل صلح داده بشه. نوبلی که به این عفریته و اوباما داده بشه دیگه مایه شرم هست و اعطای اون به هر کس دیگه ای باید توهین محسوب بشه.
 • ۰۱:۵۷ - ۱۳۹۳/۱۰/۲۱
  اگه تو ایران افلیت بودایی بود ما باشون چه رفتاری میکردیم؟
  • IR ۱۵:۴۲ - ۱۳۹۶/۰۶/۱۵
   الان تو ایرا اقلیت های مختلفی است ، ما چه برخوردی باشن میکنیم؟
  • IR ۱۱:۵۱ - ۱۳۹۶/۰۶/۱۷
   46 38
   همین که میگی اقلیت مشخصه چی کار میکردن
  • IR ۱۱:۵۳ - ۱۳۹۶/۰۶/۱۷
   14 36
   همون کاری رو که اکثریت با امامان معصوم کردن !
  • سبحان شاهمرادی اصولگرا IR ۱۶:۰۵ - ۱۳۹۶/۰۶/۱۷
   51 19
   سفیر میانمار باید اخراج شود و رابطه سیاسی ما با حکومت وحشی میانمار باید قطع گردد
  • IR ۱۶:۱۵ - ۱۳۹۶/۰۶/۱۷
   45 2
   مگر الان اقلیت مذهبی نداریم؟!
  • IR ۱۸:۲۹ - ۱۳۹۶/۰۶/۱۷
   32 5
   عمو جون اقلیتها نه تنها آزادنند تو این مملکت بلکه نماینده مجلسم دارند!!!!!!
  • IR ۱۹:۳۵ - ۱۳۹۶/۰۶/۱۷
   28 18
   ما کاریشون نمیکردیم ولی احتمالا بودائیها (مثل بهائیها) تو فتنه88 مردمو زنده زنده میسوزوندن
  • IR ۲۱:۰۸ - ۱۳۹۶/۰۶/۱۷
   22 1
   اونوقت یه نماینده دیگه به مجلس اضافه میشد به نام نمایندگان اقلیت بودایی...در ایران طبق قانون به ازای هر 100هزار نفر از هر حوزه رای گیری یک نماینده تعریف کرده قانون ولی یک اقلیت داریم که با وجود جمعیت 20 هزار نفریشون یک نماینده دارند توی مجلس
  • IR ۰۰:۴۲ - ۱۳۹۶/۰۶/۱۸
   21 3
   همون رفتاری که خدا گفته با اهل کتاب و یکتاپرستان کنید؛ احترام! نمیتونی ذن ما رو منحرف کنی داداش، اینجا با پاکستان فرق داره، ما حداقل چهارتا کتاب میخونیم و از دین سردر میاریم. البته دست عالمانی که سعی کردن مردم رو آموزش بدهند درد نکنه
  • IR ۱۳:۵۵ - ۱۳۹۶/۰۶/۱۸
   19 7
   برو از اقلیتها مخصوصا در غرب کشور بپرس بهت میگن.خخخخخ
  • محمدعلی IR ۱۰:۰۸ - ۱۳۹۶/۰۶/۲۱
   2 4
   اشتباهی مثبت دادم
 • ۰۱:۵۹ - ۱۳۹۳/۱۰/۲۱
  67 58
  ازشون حمایت نکنیم بعد مثل مسلمونای چچن برن با داعش!
  • IR ۰۹:۲۳ - ۱۳۹۶/۰۶/۱۷
   61 18
   خوب عزیزم. سیاست اسراییل همینه دیگه. پول میدند تا مسلمانان میانمار رو بکشند بعد عقده ای شون کنند و آخر سر ازشون سرباز برای منافعشان درست کنند. این از سالها پیش در سفرهای مقامات سعودی به اون مناطق معلوم بود
  • IR ۲۲:۱۸ - ۱۳۹۶/۰۶/۱۷
   8 10
   میگن کلمه چچن همون سسن هست ! از ساسانیان گرفته شده ! رنگ پرچم چچن رو از پرچم ایران گرفتن . ایرانی تباران داعشی!
 • ناشناس ۰۶:۵۲ - ۱۳۹۳/۱۰/۲۱
  61 14
  جالبه . راهب هاي بودايي حرف هايي رو به اسلام و قرآن نسبت ميدن كه اصلا وجود خارجي نداره . تعجب من از اين راهب هاي بودايي نيست چون واضحه كه خط و خطوطشون از جاي ديگه س . (درست مثل وهابي ها كه ظاهرا مسلمانن ولي خطشونو از يهود ميگيرن) و يهود براي بدنام كردن مسلمانان فقط از وهابي تكفيري استفاده نميكنه و در كشور هاي مختلف با اديان مختلف نام اسلام رو خراب ميكنه. تعجب من از اينه كه مخاطبين اين راهب هاي بودايي چرا بدون تحقيق و مطالعه هر چيزي رو كه به خوردشون ميدن قبول مي كنند . بابا عقل هم خوب چيزيه والا
  • IR ۰۸:۵۱ - ۱۳۹۶/۰۶/۱۷
   37 6
   و بامزه اینکه خودشان دارند خشونت را معنا می کنند!
 • بهنام خان ۰۷:۲۱ - ۱۳۹۳/۱۰/۲۱
  48 5
  امان از افراطی گری
 • محمدجواد ۰۷:۴۸ - ۱۳۹۳/۱۰/۲۱
  52 7
  من حدس میزنم اینا قسمتی از یک برنامه ی بزرگه القا مسلمانان جهان به اینکه جایی جز دولت بزرگ اسلامی برای شما امن نیست. پس به چنین جنبشی بپیوندید و در این راه مبارزه کنید. فراری دادن مسلمانهایی که در جامعه شون اقلیت هستن فقط منجر به این میشه اونا به جایی برن که ازشون استقبال میشه و فعلا داعش... نمی دونم نظر شما چیه؟
  • IR ۲۱:۰۵ - ۱۳۹۶/۰۶/۱۷
   10 1
   اگه استادشون صهیونیست هایی باشن که اسرائیل رو علم کردند با یک چنین کارهایی پر بیراه نمیگی
 • عبیدالله ۰۸:۰۱ - ۱۳۹۳/۱۰/۲۱
  53 13
  الانم بت پرستی میکنند! باید بااین بت پرستا جنگید پست فطرتا
 • الف ر ۰۸:۵۲ - ۱۳۹۳/۱۰/۲۱
  28 46
  ما فقط به فکر فلسطین وسوریه هستیم!!!
 • ۰۸:۵۶ - ۱۳۹۳/۱۰/۲۱
  56 8
  اینها بودایی های داعشی هستند .
 • کمال پاشا ۰۹:۴۳ - ۱۳۹۳/۱۰/۲۱
  60 9
  کشتند و دریدند شکم های زنان را گرگان میانمار و من انگار نه انگار...
 • ۱۰:۰۲ - ۱۳۹۳/۱۰/۲۱
  64 9
  خوب خودشنو رسوا کردند، همه جای دنیا جار میزدند ما ضد خشونت و ... هستیم حالا خوب تشت شان از بوم افتاده دیگه، به کوری چشمتان من تصمیم گرفتم با عیال یه مشورتی بکنم ببینم میشه یه مسلمان دیگه اضافه کنیم به دنیای اسلام!!!!!
  • مهدیا IR ۲۳:۵۳ - ۱۳۹۶/۰۶/۱۵
   32 5
   افرین این یعنی امید
  • IR ۰۹:۰۰ - ۱۳۹۶/۰۶/۱۷
   43 9
   دقیقا...دائم تو هالیوود از اینها چهره ای آرام و صلح طلب نمایش داده میشه، اما حالا دیگه همه فهمیدن چه جونورهایی هستند
 • skandary ۱۰:۱۴ - ۱۳۹۳/۱۰/۲۱
  10 27
  خودکرده را تدبیر نیست. اگر بخواهیم ریشه یابی کنیم. باید کمی هم سیاستهای کورهای حامی تکفیریها ووهابی ها را در این قضیه مقصر بدانیم. عربستان وامارات و.. سعی دارند با رواج تفکر تکفیری وتوصیه به زادو ولد تکفیری ها وحتی کمک مالی از طریق سازمانهای خیریه وابسته به نمایندگیهای این کشورها سیاستهای نادرست خود در جوامع کمتر توسعه یافته ویا توسعه نیافته را به پیش ببرند.در حالی که همه شاهدیم این سیاستها به جای کمک به مسلمانان بر ضد آنها است وبه ضررشان تمام می شود. نمونه آن همین میانمار.اما این کشورها سیاستهایشان را به نوعی دیگر در کشور خود ماهم سعی دارند اعمال کنند.اگر مردم میانمار وبخصوص بودایبی های آن با اسلام اصیل وتشیع علوی آشنا شوند. اون وقت است که مبانی وقوانین اسلام واقعی را در می یابند.وحتما به دین اسلام گرایش پیدا می کنند.
 • ۱۰:۱۶ - ۱۳۹۳/۱۰/۲۱
  والله فعلا که مسلمونا دست همه رو تو جنایت از پشت بستن. میدونم منتشر نمی کنید!
  • ت ۲۰:۱۹ - ۱۳۹۶/۰۶/۰۳
   47 28
   خب دوتا خر مثه توئن.
  • IR ۰۸:۵۲ - ۱۳۹۶/۰۶/۱۷
   50 22
   می شود بفرمایید مسلمان روهینگیا چه خشونتی نشان داده بودند؟ اتفاقا اگر آنها قوی بودند و مثل حزب الله سازمان نظامی قدرتمند داشتند بوداییها جرات چنین جنایاتی را نداشتند
  • kamal IR ۱۱:۵۱ - ۱۳۹۶/۰۶/۱۷
   12 50
   خر خودتی و اجدادت،مگه داعشیا به اسم مسلمون نمیجنگن خوب کل دنیا که مثل ما حقایقو نمیدونن فک میکنن مسلمونا همه داعشین
  • IR ۱۱:۵۳ - ۱۳۹۶/۰۶/۱۷
   27 11
   البته نه مسلمانهای واقعی بلکه امثال داعش و وهابیهای تروریست
  • IR ۱۵:۱۹ - ۱۳۹۶/۰۶/۱۷
   21 9
   جناب کمال خوب خودتان میفرمایید داعشیها به اسم اسلام، حالا این چه دخلی به اصل اسلام دارد که در تائید این کامنت مردود نظر میدهید
 • ۱۰:۲۶ - ۱۳۹۳/۱۰/۲۱
  39 3
  تحریک این افراد توسط انگلیس خبیث و اسرائیل صورت می گیرد والا مسلمانان در اسیا با دیگر مذاهب مشکلی ندارند
 • علی ۱۰:۲۹ - ۱۳۹۳/۱۰/۲۱
  45 10
  اگر با یک چماق به یک الاغ حمله کنی و او را بزنی و چوب را انداخته و فرارکنی . ان الاغ به چوب حمله نمی کند با انکه کتک و درد را از چوب خورده . خوب می داند که این چوب را کسی دیگری به او زده دنبال ان ادم می دود تا جواب کتک را به او بدهد ولی شما فراموش کرده اید که القائده طالبان النصره داعش قطر ال سعود و ترکیه همه و همه از یک جا هدایت می شوند .
  • IR ۱۲:۲۹ - ۱۳۹۶/۰۶/۱۷
   27 22
   الان تو طرفدار مظلومی یا ظالم ؟لعنت بر خانم سوچی و پ ک ک و یاشاسین اردوغان
 • ۱۰:۵۳ - ۱۳۹۳/۱۰/۲۱
  29 6
  مثل اقلیتهای مسیحی که هیچ مشکلی ندارند
 • ۱۱:۰۲ - ۱۳۹۳/۱۰/۲۱
  27 3
  ببینید اونها چجوری درباره ی قرآن برداشت اشتباهی دارند. ما هم به عنوان یک مسلمان باید اونها رو مطالعه کنیم تا اگرم استدلالی میکنیم درست باشه.
 • ناشناس h ۱۱:۱۶ - ۱۳۹۳/۱۰/۲۱
  30 10
  حق و باطل .کم کم ارتش جمع میکنند برای آخرالزمان عزیزان ..
 • ۱۱:۴۳ - ۱۳۹۳/۱۰/۲۱
  45 7
  وقتی به اوباما به رییسشان (دالایی لاما) به خاطر سوزاندن مسلمانان میانمار جایزه صلح نوبل می دهد بقیه گله هم برای رسیدن به مدال به جنایت ها ادامه می دهند.
  • IR ۱۱:۵۶ - ۱۳۹۶/۰۶/۱۷
   11 15
   دالایی لاما رهبر بوداییان تبته و ربطی به میانمار نداره، قبل از حرف زدن کمی مطالعه کنین بد نیست. ضمناً بهش جایزه نوبل دادن چون به نفع آمریکا سر به سر چینی ها میزاره
  • مهدی IR ۱۹:۲۶ - ۱۳۹۶/۰۷/۱۴
   5 2
   بودایی بودایی تبت میانمار نداره همشون یک توفاله هستن
 • عابر ۱۲:۰۳ - ۱۳۹۳/۱۰/۲۱
  54 11
  لعنت بر تین سین گیاتسو حرامزاده و پیروان حرامزاده اش تین سین گیاتسو(دالای لاما)=سرکرده آمریکایی صهیونیستی بوداییان کثیف مرگ بر صهیونیزم جهانی و آمریکا و همدستانشون
 • غلامعلی ۱۲:۳۴ - ۱۳۹۳/۱۰/۲۱
  26 4
  اللهم اشغل ظالمین بالظالمین
 • سارا ۱۳:۰۰ - ۱۳۹۳/۱۰/۲۱
  39 10
  ما به فکر همه هستیم. ولی فقط در حد همان فکر!
 • سارا ۱۳:۰۳ - ۱۳۹۳/۱۰/۲۱
  23 8
  اینهمه جنایت بخاطر ترس. اگر مسلمانان اینچنین, اگر مسلمانان آنچنان.... اینها تعصبات کور و ترسهای القا شده است که باعث اینهمه قتل و توحش شده.
 • آریا ۲۱:۰۸ - ۱۳۹۴/۰۱/۱۳
  30 54
  موقعی که در افعانستان با آرپی جی مجسمه بودا را می زنند نتیجه این می شود
  • IR ۱۳:۱۷ - ۱۳۹۶/۰۶/۱۷
   22 19
   مجسمه ی بودا را بیگانگان تخریب نکردن . واسه اجداد افغانها بوده , دوست داشتن ارثیه ی پدری خودشون رو نابود کنن
  • IR ۲۲:۳۰ - ۱۳۹۶/۰۶/۱۷
   15 2
   طالبان خرابش کرد دوست عزیر
 • نیایش IR ۱۳:۰۵ - ۱۳۹۶/۰۶/۱۰
  الان فکرمیکنیدتوایران چنین اتفاقهایی نمیفته،،کسی جرات نمیکنه واقعیتهاروبگه،اول بایددلمون برای مردم کشورخودمون بسوزه،،اول دردومشکلات خودمون حل بشه،بقیه پیش کش
  • DE ۱۰:۰۷ - ۱۳۹۶/۰۶/۱۷
   55 20
   ماکجای ایران بچه روزنده زنده میسوزونیم؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟فکر کن بعد نظر بده
  • IR ۱۲:۴۳ - ۱۳۹۶/۰۶/۱۷
   16 29
   دمت گرم که حرف حساب رو زدی
  • IR ۱۲:۵۲ - ۱۳۹۶/۰۶/۱۷
   22 8
   شر و ور نگو !
  • IR ۱۴:۱۴ - ۱۳۹۶/۰۶/۱۷
   15 7
   از قدیم همیشه می گفتند حرف مفت که مالیات نداره ضمنا چطورشداینبار حرفی ازساندیس خورها ودرختانی که بجای تظاهرکنندگان جا زده شدند نزدی؟
  • IR ۱۶:۱۷ - ۱۳۹۶/۰۶/۱۷
   22 8
   یک مثال بزن فقط یک مثال که در ایران اقلیتی به خاطر اعتقادش کشته شده! بی صفت!
  • IR ۲۰:۴۵ - ۱۳۹۶/۰۶/۱۷
   19 3
   فکر کنم تو جزو همون فتنه گرایی هستید که تو88 با ادعای مدرنیسم و روشنفکری می گرفتین بچه ی مردم رو تو خیابون آتیش میزدین عزیزم شما که ایران نیستید!!!!!!!!!!!!!!!!! خودتون رو از این توهم خارج کنین
  • IR ۱۲:۴۷ - ۱۳۹۶/۰۶/۱۸
   13 7
   داداش ما حتی بهایی ها رو هم به جرم دیدگاهشون نمی کشیم! چی میگی
 • IR ۰۲:۲۹ - ۱۳۹۶/۰۶/۱۵
  45 2
  داعشیان کثیف اینها هستند خدالعنت کندایناروحالااگرقوم غیرمسلمان بوداونوردنیاهم ازشون دفاع میکردن
  • IR ۲۳:۴۶ - ۱۳۹۶/۰۶/۱۷
   5 1
   داعش اگه دستش به بودایی ها می رسید همشون رو سر می برید.داعشی ها افراط گراهای اسلامی هستند و دشمن سرسخت همه ادیان دیگر از جمله بودایی ها.
 • خ IR ۰۱:۰۹ - ۱۳۹۶/۰۶/۱۶
  13 2
  متاسفم
 • IR ۰۸:۴۹ - ۱۳۹۶/۰۶/۱۷
  24 17
  این بوداییان رو هرجا دیدید گول ظاهر آرام و تبلیغات شونو نخورید تا میتونید بزنیدشون . البته اگه استاد مبارزه شائولینی باشند که وای بحالتون . واقعا باید در مقابل این ظلم سکوت و فرار نکرد باید از حقشون دفاع و جنگ کنند و این رهبر بوداییها رو به سزای اعمالش برسونن ، امیدوارم فتوایی صادر بشه بر حلال بودن خون این تروریست بودایی
  • IR ۱۱:۰۲ - ۱۳۹۶/۰۶/۱۷
   28 0
   شائولین به بودا ربط نداره(قسم به میترا)....گول تبلیغات وتاریخ سازی دولتی چین را نخور.....
  • IR ۱۲:۵۴ - ۱۳۹۶/۰۶/۱۸
   12 8
   کسی رو که تو قرن بیست و یکم هنوز داره بت میپرسته، باید مثل سگ کتکش زد، بس که نفهمه!!!
 • IR ۰۹:۱۵ - ۱۳۹۶/۰۶/۱۷
  31 12
  چرا به میانمار چندتا موشک نمی فرستید تا لاشخورای وحشی حساب کار دستشون بیاد من از رهبر عزیزم خواهش میکنم به میانمار ضرب شسصتی نشون بده تا درس عبرت دیگران بشن
  • IR ۱۲:۵۴ - ۱۳۹۶/۰۶/۱۷
   7 26
   میخوای به یه کشور دیگه حمله نظامی کنیم به خاطر رعایت نکردن حقوق بشر؟ وظیفه بقیه مسلمانان چیه اونوقت !؟
  • IR ۰۰:۳۷ - ۱۳۹۶/۰۶/۱۸
   10 1
   تا ما حرکتی نکنیم، این بقیه ی مسلمون ها هیچ کاری نمی کنن، چشمشون به ایران و کشورهای مستتقل و مقتدر اسلامی هست. چون باقی کشورها قدرت سیاسی و اثرگذاری ندارند بعد 35 سال دیگه اظهر من الشمسِ!
 • IR ۱۰:۳۵ - ۱۳۹۶/۰۶/۱۷
  32 1
  وقتی دنیای اسلام با خودش درگیره باید بودایی های بت پرست بی همه چیز فاجعه بیافرینند واقعا یکسری فیلم از این جنایت ها دیدم اصلا نمیشه ادامشو دید پلیس وارتش بصورت عادی دست پای میبرند سلاخی میکنند زنده زنده عده زیادی میکنند زیر خاک اونم جلوی دوربین خبرنگاران کار از فاجعه گذشته
 • محمود IR ۱۰:۵۶ - ۱۳۹۶/۰۶/۱۷
  25 6
  به نظرم ایران اونجاهم بایدیک گروهی مثل حزب الله باید تاسیس کنه تا پدرشون رو دراره
 • نکیب پشتون IR ۱۰:۵۸ - ۱۳۹۶/۰۶/۱۷
  34 4
  ما افغان ها حدود چندین هزار نفر دراین هفته واردمیانمارشده اند ما از مسلمان ها دفاع میکنیم آرزو آینه که منم برم وبامسلمان ها یکجاباشیم
  • IR ۱۲:۰۳ - ۱۳۹۶/۰۶/۱۷
   16 26
   از همون روزی که شما پشتونهای طرفدار طالبان تروریست مجسمه بودا رو در بامیان منفجر کردین این جنگ ابلهانه رو بین مسلمونها و بودایی ها در سراسر جنوب آسیا شعله ور کردین
  • IR ۱۵:۲۷ - ۱۳۹۶/۰۷/۲۸
   0 0
   تو امریکایی هارو از افغانستان بیرون کن نمیخواد به میانماری ها کمک کنی
 • IR ۱۱:۱۲ - ۱۳۹۶/۰۶/۱۷
  33 20
  این بودایی های حرام زاده بی ناموس رو باید شقه شقه کرد
 • IR ۱۱:۱۳ - ۱۳۹۶/۰۶/۱۷
  37 8
  سیستم جهانی بر اساس سیستم آمریکا چینده شده سیستمی که در آن سوچی جایزه صلح نوبل می گیرد و عربستان کرسی حقوق زن !!! متاسفانه کشورهای اسلامی هم آنقدر قدرت ندارند که بتوانند کار عملی در میانمار انجام بدن نهایتا یک سخنرانی ، بهترین راه حل اینه که کشورهای اسلامی پولی را به بنگلادش بدهند تا مسلمانان میانمار را کلا پذیرش و شناسنامه دهد 2 3 میلیون نفر در جمعیت 140 میلیونی بنگال ها هیچه فقط مشکل پول دارن یا کشوری دیگر مثل مالزی ، اینا دیگه نباید میانمار بمونن .
 • IR ۱۱:۵۵ - ۱۳۹۶/۰۶/۱۷
  23 12
  بودایی هم مجوس (از اهل کتاب) حساب میشه یا کافر یا مشرک ؟؟؟
  • IR ۱۲:۴۲ - ۱۳۹۶/۰۶/۱۷
   26 9
   بودایی کافر و نجسه
 • وحید AE ۱۲:۴۱ - ۱۳۹۶/۰۶/۱۷
  11 9
  مشرف. وکافر
 • وحید AE ۱۲:۴۱ - ۱۳۹۶/۰۶/۱۷
  11 4
  مشرف. وکافر
 • IR ۱۵:۰۱ - ۱۳۹۶/۰۶/۱۷
  6 25
  چرا باز لینک دانلود نزاشتید متاسفیم بر شما خجالت بکشید چند بار باید بگیم
 • IR ۱۶:۱۹ - ۱۳۹۶/۰۶/۱۷
  14 10
  بودایی ها که ادعای مهربانی نوع دوستی دارن و میگن حتی با دشمنت دوست باش!! پس چیه اینا؟!
 • IR ۱۶:۲۰ - ۱۳۹۶/۰۶/۱۷
  84 6
  تف به ذات آمریکا و هیلاری کلینتون
  • علی فضلی IR ۱۲:۴۲ - ۱۳۹۶/۰۶/۳۰
   0 2
   هیلاری کلینتون یه عحوزه ی ادمکشه
 • حسام IR ۱۶:۴۸ - ۱۳۹۶/۰۶/۱۷
  21 4
  سوریه تموم شد ! الان نوبت شماس عوضیا
 • مسعود IR ۱۷:۲۷ - ۱۳۹۶/۰۶/۱۷
  35 15
  پیش بسوی فتح میانمار .........
 • مریم IR ۱۸:۱۵ - ۱۳۹۶/۰۶/۱۷
  9 4
  الله عجل لولیک الفرج...........
 • IR ۱۸:۵۵ - ۱۳۹۶/۰۶/۱۷
  6 2
  نکته جالب در این گزارش گرفتن 4 زن و تولد بچه های زیاد توسط مسلمانان همه چی دنیا بجز ایران هست.
 • m AE ۱۹:۲۹ - ۱۳۹۶/۰۶/۱۷
  8 2
  خدایا دل ادم به درد میاید. چرا این ظلمو در حق بشریت میکنن بچه های بی گناه رو زنده زنده جلوی مادرش آتش میزنند. خدا چه صبری داری....
 • a IR ۲۱:۲۳ - ۱۳۹۶/۰۶/۱۷
  6 2
  بهترست مسلمانان ارتباط قوي تر داشته باشند و نقشه هاي شوم دشمنان را افشا نمايند .منافع چين شديدا در معرض اسيب ست واو را بايد هشيار نمود .از مسلمانان مي خواهيم جنايتكاران را مواظب باشند كه فرار نكنند .انها جنايت كار جنگي اند
 • رضا IR ۲۱:۲۶ - ۱۳۹۶/۰۶/۱۷
  10 3
  سلام مسلمانان میانمار اگر با همین وضعیت ، بزرگی داشتند گروهی تشکیل می دادند جهت مبارزه ، اوضاعشان بهتر بود ، نباید بنشینند تا نوبت کشته شدنشان برسد
 • حسین IR ۲۱:۴۱ - ۱۳۹۶/۰۶/۱۷
  12 8
  بهترین راهکار تشکیل ائتلاف اسلامی توسط ایران ، ترکیه ، عراق ، مصر و قطر است ، اگر مسلمین عرضه‌ی اینکار را داشته باشند
 • IR ۲۱:۵۵ - ۱۳۹۶/۰۶/۱۷
  11 3
  باید اسلح بفرستیم و آموزششون بدیم وگرنه این حرامیان به مسلمانان رحم نخواهند کرد
 • IR ۲۲:۲۶ - ۱۳۹۶/۰۶/۱۷
  12 4
  درود خدا برتمام مسلمین شیعه وسنی.ما همه با هم هستیم.تو خوشی وناخوشی.اون راهبه های بت پرست را باید به درک واصل کرد.انشاءالله یه روزی هم رزم بشیم وتمام کفار میانمار رو ازاون خراب شده به درکنیم.انشاءالله
 • IR ۲۲:۳۱ - ۱۳۹۶/۰۶/۱۷
  13 8
  انشاءالله.مقام معظم رهبری دستور جهاد با اون بوداییای ادم کش روصادرکنن.تا مسلمین ایران همیشه اسلامی.نقشه میانماروازصفحه جغرافیا با کمک خدا حذف کنند.امین
  • IR ۱۳:۴۹ - ۱۳۹۶/۰۶/۱۸
   5 7
   داداش چین و هند بودائی ، راستو چپِ میانمار با حدود سه میلیارد نفر رو چیکار میکنی با تجهیزات پیشرفته ای که دارن.حرف پخته ای بزن
 • IR ۲۲:۳۴ - ۱۳۹۶/۰۶/۱۷
  2 27
  فقط ما مسلمانا به فکر هم هستیم.نه اسراییل وامریکا .اگه بهشت میخواییم باید همدیگرو با اغوش باز قبول کنیم.وهمدیگر رو کمک کنیم.درود خدا بر ایران اسلامی
 • IR ۲۲:۳۸ - ۱۳۹۶/۰۶/۱۷
  2 3
  اسراییل غاصب پول واسلحه میده به اون میانماریای خون اشام.لعنت خدا براسراییل وامریکا واتحادیه اروپا که مدعی الکی حقوق بشرن.خاک تو سرشون
 • IR ۲۲:۴۰ - ۱۳۹۶/۰۶/۱۷
  3 23
  وای اگر سید علی حکم جهادم دهد. ارتش دشمن نتواند که جوابم دهد.زنده باد ایران.پاینده باد اقوام ایران.
 • علی IR ۰۰:۱۶ - ۱۳۹۶/۰۶/۱۸
  2 5
  وقتی اخلاق نباشد درملل نتیجه اش همین است. درگیری بودایی ها راکم داشتیم که این هم اضافه شد. افراط واقعا درد عجیبی درمیال ملل شده خوب بود داعش که اینقدر ادعامی نماید به کمک مسلمانان میانمار می رفت بجای مسلمان کشی. بهرحال شاعر گوید جنگ هفتاد دو ملت همه راعذر بنه چو ندیدند حقیقت ره بیگانه زدند
 • IR ۰۰:۲۳ - ۱۳۹۶/۰۶/۱۸
  4 2
  بی خاصیتترین دوران سازمان ملل رو داریم مشاهده میکنیم
 • افشین GB ۰۰:۲۷ - ۱۳۹۶/۰۶/۱۸
  4 5
  دنیا به اخر میرسه،مسلمانها کشته میشن اما رو سیاهی مال شما کافرا واسه همیشه میمونه.
 • IR ۰۰:۲۹ - ۱۳۹۶/۰۶/۱۸
  7 3
  چرا به مسلمانان میانماری کمک نمی کنید؟ فلفل رو زبونم، خدا من رو ببخشه؛ ولی نکنه به خاطر چهره، نژاد و صورتشون باشه! اینکه از چهره شبیه ما نیستن؟!. مسلمانِ شرقی و غربی نداریم، یا اینکه فقیر باشند و ... . خدا مرگم بده که اینجور گفتم، خوب نمیفهمم چرا ما رویکرد نسبتاً تهاجمی تری نداریم؟! یادتون باشه اسلام از ایران به شرق آسیا رفته، مسئولید در مقابل این تبلیغی که کرده اید ...، سران باید به خدا جواب پس بدهند.
  • IR ۰۳:۱۹ - ۱۳۹۶/۰۶/۲۱
   0 7
   چون میانمار از اول اسلامی و در اشغال مسلمانان مثل فلسطین نبود و مسلمانان یک اقلیت نسبی هستن و نمیشه مثل قضیه اسراییل تهاجمی عمل کرد
 • IR ۰۱:۱۱ - ۱۳۹۶/۰۶/۱۸
  35 3
  باید تشلسحات بهشون برسانیم سبک و ضد تانک به تعداد زیاد
  • IR ۲۱:۰۸ - ۱۳۹۶/۰۶/۱۸
   6 0
   مجیدجان و اون چند نفری که تأیید کردید: تشلسحات چی هست!؟
 • رهایی IR ۱۱:۲۰ - ۱۳۹۶/۰۶/۱۸
  18 56
  من معتقدم اگه این هزار نفر جمع میشدن و اتحاد داشتن دست خالی هم حسابشونو میرسیدن مشکل اکثر کشورها نداشتن اتحاد و همبستگی هست .... امام ما اینو یاد داد که جوامع بشری همیشه موفق میشن اگه همه باهم باشن ....
 • احمد IR ۱۵:۴۷ - ۱۳۹۶/۰۶/۱۸
  0 0
  حالا این اشین براتو درجه اش یک درجه دارد تا دالایی مثل مفتی ها که یک درجه تا مفتی اعظم دارند یا یک درجه به قطب دردین بت وای از ان وقتی که افراط در کار بیاید خواه بت پرست یا مسلمان یا هر دینی نتیجه اش چه می شود با یک سخنرانی مسلمانان را به خاک وخون می کشد نه خدا دارد نه پیغمبر بدانیم که تمام بت پرستان بودایی هم با همین ها هستند ولی درجات جنون فرق می کند افرادی هستند ارام وگروهی خشن مانند دیگر ادیان ومذاهب که اگر امار گیرند بیش از هزار دین ومذهب دردنیا وجود دارد. الان یکعده مسلمان باید خانه وزمین ومحصولاتشان رابگذارند وبه فکر نجات جانشان باشند دراین مواردباید حقوق بشر وسازمان ملل. وقانون دنیا جوابگو باشد حقوق اقلیتها درمقابل افراطیون را حفظ نماید
 • کاظم IR ۲۱:۳۲ - ۱۳۹۶/۰۶/۱۸
  1 6
  این کشتار از ترکش های جنگ استیجاری داعش . القاعده و تمام تکفیری هاست که مسلمانان در کشورها ضربه اش را با عنوان تندرو میبینند . مرگ بر شیاطین انس
 • IR ۱۸:۵۸ - ۱۳۹۶/۰۶/۱۹
  1 2
  اعوذو با الله من الشيطان الرجيم بسم الله الرحمن الرحيم اللهم صل علي محمد و آل محمد و عجل فرجهم سلام ما شيعيان، در قضيه نشر اسلام ناب محمدي (صلي الله عليه و آله و سلم) كوتاهي مي كنيم و اگر تا الان دست بكار شده بوديم به صورت جدي، امام زمان عجل الله تعالي فرجه الشريف، ظهور كرده بودند! دشمني اسرائيل و آمريكا و ساير دست پرورده هاشون مثل همين ميانمار، آشكار هست، اما ما بايد با گسترش مباني تشيع، هم براي همه جهان و بخصوص مسلمانان ديگر، اين رو روشن كنيم و مانع اين رخدادهاي اسلام هراسانه و تروريستي بشويم. تنها راه در اين زمان، پيروي از رهبر و ولي فقيه ماست اما تنها در حرف نه، بلكه در عمل! بايد بنشينيم جدي فكر كنيم و مغزهاي متفكر تشيع را جمع كنيم و اولا وظيفه مان را بشناسيم و دوما برنامه اي براي عمل به آن تنظيم كنيم و سپس به آن عمل كنيم، مگر دست آويز و منبع كم داريم؟! همين قرآن كريم يك آيه اش راهگشاست اما گوشه خانه ها دارد خاك مي خورد! متاسفانه به اين موضوعات كمتر توجه مي شود و در حد برگزار كردن يك همايش و شعار دادن و پوستر و بنر بسنده مي كنند! غافل از اين كه هيچ چيز بدين شكل تغيير نمي كند. خداوند فرموده سرنوشت هيچ امتي را درست نمي كند مگر به دست خودشان، حالا ما فقط دست ها را بلند كرده ايم مي گوييم ظهور امام زمان را نزديك بفرما! آقا نزديك نميشه، بايد يه تكوني هم بخوريم! از كربلا به واقعه فخ رسيده ايم از عمق ناگوارترين ها به ناگوار! ميانمار هم مثل ساير رخدادهاي ناگوار جهان اسلام دارد براي ما تكرار مي شود! پس چند بار از يك سوراخ گزيده مي شويم؟! آيا كافي نيست؟ براي درس عبرت گرفتن و تجربه كردن بس نيست!؟ نشسته ايم به كوفيان بد و بيراه مي گوييم كه امام حسين عليه السلام را تنها گذاشتند! ما چكار كرديم!!!؟؟؟؟؟ به خودمان بياييم مسلمانان و شيعيان! برويم حداقل بشنويم رهبرمان چه مي گويد، بشنويم قرآن چه مي گويد، اهل بيت عليهم السلام چه فرموده اند، و وظيفه مان چيست!؟ در هر كسوت و شغل و موقعيت اجتماعي كه هستيم، برويم ببينيم وظيفه مان چيست؟! دست به دست هم بديم؛ و الا اين وضع تا هزارها سال ديگه ادامه پيدا خواهد كرد و با نشستن و دست روي دست گذاشتن هيچ چيز حل نمي شود! توكل بر خدا و السلام عليكم و رحمة الله و بركاته اللهم صل علي محمد وآل محمد وعجل فرجهم
 • mehrdad US ۲۳:۵۹ - ۱۳۹۶/۰۶/۱۹
  2 5
  خدا ازشون نگذره با تشکر www.carletgo.com
 • مسعود IR ۱۰:۱۰ - ۱۳۹۶/۰۶/۲۱
  3 2
  متاسفانه با خبر شدیم که یکی از روزنامه های زرد داخلی که جزئ روزنامه های اجاره ای به حساب میاد ،از خانم سوچی رفع اتهام کرده است .واقعا شرم آور است
  • IR ۱۱:۱۲ - ۱۳۹۶/۰۶/۲۳
   3 7
   مرگ بر سوچی ، قاتل بی رحم
 • salar IR ۱۶:۲۳ - ۱۳۹۶/۰۶/۲۱
  2 2
  لعنت خدا بر بودائیان
 • علی IR ۰۳:۰۴ - ۱۳۹۶/۰۶/۲۲
  3 58
  تنها راه نجات مردم مسلمان و بی دفاع میانمار اقدام عملی ایران است.
 • سارا IR ۱۷:۵۹ - ۱۳۹۶/۰۶/۲۵
  1 2
  اول وآخر این جنایت , امضای اسراییل هست و این بزودی مشخص خواهد شد, بنظر من چاره اینه که اینارو هم مثل داعشی ها با زدن چندتا موشک به پایگاه نظامیشون,بفرستیم به درک اسفل جهنم....
 • علی IR ۰۲:۳۲ - ۱۳۹۶/۰۷/۰۹
  2 3
  عکسها و فیلمها واقعا دل هر انسان فارغ از دین رو به درد میاره و اونا حتی به حیوانات مسلمانان رحم نمیکنم.ای کاش میتونستم کاری کنم.
 • میم IR ۱۲:۴۰ - ۱۳۹۶/۰۷/۰۹
  0 3
  با سلام/خداوند در قرآن فرموده است اسلام برای مکه و سرزمینهای اطراف آن نازل شده است مقصر آنهایی اند که قرآن را بدون خواندن به سرزمین وحوش برده اند حالا هم باید قانونی وجود داشته باشد که هر فردی در هر جای دیگر مسلمان باشد مجاز باشد به میل یا برای حفظ جان خود به مکه و سرزمینهای اطراف مهاجرت نماید.
 • طاهر گ IR ۰۹:۴۵ - ۱۳۹۶/۰۷/۱۷
  2 2
  کاش میشد یه جوری به فریادشون برسیم