سوغات فرهنگ فرانسه برای رستوران‌های انگلیس، غذایی به نام "جگر چرب" است که اگر روش تهیه آن را بدانید، شاید هیچ‌گاه وسوسه نشوید طعم آن را امتحان کنید.

گروه بین‌الملل مشرق- فرهنگ هر ملت مختص همان جامعه و یکی از مهم‌ترین جاذبه‌های یک کشور محسوب می‌شود. اصولاً مهم‌ترین هدف توریسم، آشنا شدن با فرهنگ‌های مختلف و تجربه زندگی، اگرچه به مدت کوتاه، در یک فرهنگ متفاوت است. اغلب کشورهای غربی به داشتن فرهنگ‌های چندگانه مشهور هستند و به این پدیده افتخار می‌کنند. در این میان، سوغات فرهنگ فرانسه برای رستوران‌های اروپایی و آمریکایی، غذایی به نام "جگر چرب" است که اگر روش تهیه آن را بدانید، شاید هیچ‌گاه وسوسه نشوید طعم آن را امتحان کنید. برای تهیه "جگر چرب"، اردک‌ها یا غازها را تحت شرایط "خاص" و با روش "تغذیه زوری" به بیماری کبد چرب دچار می‌کنند و می‌کشند. سپس جگر پرنده را که تا 10 برابر بزرگ‌تر از حالت عادی شده است، به روش‌های متنوع سرو می‌کنند.

- "اردک چاق" رستوران مشهور انگلیسی است که به سرعت تبدیل به یک پدیده بین‌المللی شد

- "هستون بلومنتال" سرآشپز "اردک چاق" طی 5 سال، سه ستاره میشلن دریافت کرد

- سومین ستاره میشلن برای رستوران‌ها مثل جایزه نوبل می‌ماند

- مشهورترین غذای اردک چاق، "صدای دریا" است: ترکیبی از غذاهای دریایی و نوعی "شن خوراکی"

- دیلی‌تلگراف برخی از غذاهای رستوران‌های امروزی را "تئاترهای گران‌قیمت غذایی" توصیف می‌کند

- برای تهیه جگر چرب، با لوله‌ای فلزی و به زور به جانور غذا می‌دهند تا به بیماری کبد چرب دچار شود

- پرنده‌ها را درون قفس‌های تنگ می‌گذارند تا تکان نخورند و انرژی مصرف نکنند و نهایتاً بمیرند

- فرانسه بزرگ‌ترین تولیدکننده و مصرف‌کننده جگر چرب در دنیاست

- اردک چاق چند سال پیش موجب بزرگ‌ترین "فاجعه نورو-ویروس" در تاریخ رستوران‌ها شد


غذاهای فرانسوی در غرب و به ویژه انگلیس طرفداران زیادی دارند


ساختمان رستوران "اردک چاق" در انگلیس

بخشی از فرهنگ یک جامعه را غذاهایی تشکیل می‌دهد که مردم آن جامعه می‌خورند. رستوران‌های غذای چینی، ایتالیایی، مکزیکی، فرانسوی و غیره در کشورهای اروپایی به وفور وجود دارد و مشتریان می‌توانند بنا به علاقه شخصی و هر نوع مزاجی که دارند، این رستوران‌ها را انتخاب کنند. "اردک چاق"[1] یکی از رستوران‌های مشهور انگلیس است که در سال 1995 تأسیس و به سرعت تبدیل به یک پدیده بین‌المللی شد. این رستوران، سال گذشته جایگاه 47 را بین 50 رستوران برتر دنیا کسب کرد. این در حالی است که اردک چاقی که 11 سال در این لیست حضور داشته است، دو سال پیش، رتبه 33 را از آن خود کرده بود. این رستوران در سال 2006، دومین رستوران دنیا[2] و سال 2005 بهترین رستوران دنیا[3] شناخته شده بود. به نظر می‌رسد با گذشت هر سال، رتبه این رستوران نسبت به سال گذشته سقوط کرده است، اما اردک چاق همچنان یکی از مشهورترین رستوران‌های دنیاست.

"هستون بلومنتال"[4] آشپز سرشناس بین‌المللی[5] و یکی از نابغه‌های معاصر در این زمینه که به "علم" در آشپزی اهمیت ویژه‌ای می‌دهد، صاحب رستوران اردک چاق است. به کمک نبوغ وی، اردک چاق اولین ستاره "میشلن"[6] خود را سال 1999، دومین ستاره را سال 2002 و سومین ستاره را سال 2004 کسب کرد و یکی از رستوران‌هایی است که در کوتاه‌ترین مدت، به یک رستوران "3 ستاره میشلن" تبدیل شد[7]. البته بلومنتال چند رستوران دیگر هم دارد که هر کدام یک یا دو ستاره میشلن دریافت کرده‌اند و رتبه‌های تک رقمی هم در لیست 50 رستوران برتر دنیا داشته‌اند.

"میشلن" یک شرکت فرانسوی تولید تایرهای ماشین است. این شرکت در اولین سال از قرن بیستم، زمانی که کم‌تر از 3000 خودرو در فرانسه تردد داشتند، تصمیم گرفت کتاب راهنمایی را برای رانندگان منتشر کند تا راحت‌تر بتوانند به "سبک جدید زندگی‌شان" عادت کنند. این کتاب راهنما به سرعت جنبه‌های بین‌المللی پیدا کرد و چاپ آن در سال 1904 به بلژیک و سال 1911 به انگلیس رسید. کتاب "راهنمای قرمز"[8] میشلن اکنون بیش از صد سال در زمینه معرفی بهترین رستوران‌ها سابقه دارد و در این زمینه به اعتبار بین‌المللی رسیده است.

غذای فرانسوی پیشنهاد ویژه سرآشپز در منوی رستوران‌های انگلیس+فیلم و تصاویر
جلد اولین کتابچه راهنمای میشلن که سال 1911 در انگلیس منتشر شد


"هستون بلومنتال" سرآشپز "اردک چاق"، یکی از نوابغ "علم" آشپزی مدرن محسوب می‌شود

"بازرسین" شرکت میشلن که تقریباً هیچ‌کس آن‌ها را نمی‌شناسد[9]، مدام در رستوران‌های مختلف می‌چرخند و به غذاهای آن‌ها نمره می‌دهند. زمانی که میشلن یک ستاره به رستورانی می‌دهد و یا یک ستاره از آن کم می‌کند، اعتبار رستوران به شکل چشم‌گیری تحت تأثیر قرار می‌گیرد[10]. سومین ستاره میشلن برای رستوران‌ها مثل جایزه نوبل می‌ماند[11]. در توضیح ستاره‌های میشلن می‌خوانیم: "یک ستاره: یک رستوران بسیار خوب در رده خود. دو ستاره: پخت و پز عالی، ارزش منحرف شدن از مسیر اصلی را دارد. سه ستاره: دست‌پخت استثنایی، ارزش یک سفر ویژه را دارد."

"اردک چاق" با کسب همین ستاره سوم بود که توانست مشتریان بی‌شماری را برای رزرو 40 صندلی درون رستوران به صف کند. این رستوران که به خاطر منوی 14 عددی خود مشهور است، اخیراً اعلام کرد که شعبه خود در انگلیس را می‌بندد و به استرالیا نقل مکان می‌کند. استرالیایی‌ها با شنیدن این خبر حسابی دهان‌شان آب افتاده است. بیش از 90 هزار نفر وارد یک شرط‌بندی آنلاین شده‌اند تا بتوانند یکی از میزهای این رستوران را در کشورشان رزرو کنند[12]. چهارده هزار نفری که از این میان انتخاب می‌شوند، هر کدام باید 525 دلار بدهند تا پشت دور از میزهای رستوران بنشینند.

"منوی چشیدنی" اردک چاق شامل غذاهای عجیب و غریبی است که قیمت‌هایشان از اسامی‌شان هم عجیب‌تر است. "شوربا یا فرنی حلزون"، قارچی به نام "بوتریتیس سینریا" و "آب‌غوره در تخم‌مرغ" تنها سه غذا از این منو است. شاید مشهورترین غذای اردک چاق، "صدای دریا"[13] باشد که شامل ترکیبی از غذاهای دریایی و نوعی "شن خوراکی"[14] است. وقتی این غذا را سفارش می‌دهید، آیپادی در یک صدف می‌گذارند و کنار ظرف غذا روی میز شما قرار می‌دهند. این آیپاد، دائماً صدای موج دریا را برای شما پخش می‌کند[15]. قیمت منو به ازای هر نفر؟ 220 پوند (بیش از 342 دلار)، بدون احتساب 12.5 درصد هزینه سرویس.


"صدای دریا" یکی از غذاهای منوی "اردک چاق" که همراه با "آیپاد" سرو می‌شود


ماهی قزل‌آلا یکی از غذاهای منوی "اردک چاق"

روزنامه انگلیسی "دیلی‌تلگراف" در این‌باره می‌نویسد: "با شنیدن این اسم‌ها و قیمت‌ها، شاید این سؤال پیش بیاید که آیا این رستوران فقط مخصوص یک قشر خاص از مردم است؟ اگر این‌طور نیست، چرا یک فرد باید هزینه گزافی پرداخت کند، برای غذایی که نه آن را می‌فهمد و نه حتی از آن لذت می‌برد[16]؟ آیا از این می‌ترسد که خدمتکار و سرآشپز او را تمسخر کنند یا "کج‌سلیقه" بدانند؟ حتماً برای شما هم پیش آمده که به رستورانی می‌روید و یک غذای ساده سفارش می‌دهید. در جواب به شما می‌گویند، اگر می‌خواهید فلان طعم واقعی را بچشید، این غذای منوی ما را امتحان کنید. اگر در یک رستوران معمولی باشید، مسلماً پیشنهاد آن‌ها را رد می‌کنید و به سراغ یک رستوران دیگر می‌روید، اما اگر رستورانی باشد که شهرت بین‌المللی دارد، انگار همه انتظار دارند به هر پیشنهادی که می‌دهند، هر چه‌قدر هم که بی‌ربط باشد، به‌به و چه‌چه کنید." اما یک سؤال پیچیده‌تر: آیا این نوع برخورد با غذا، به معنای فرهنگ‌سازی است؟ چه برداشتی باید از این سبک جدید زندگی در انگلیس کرد؟ سبکی که اکنون دارد به استرالیا هم صادر می‌شود.

نتیجه این عادت‌های جدید غذایی و کاهش تحرک در بین مردم انگلیس، افزایش 2 کیلوگرمی وزن متوسط افراد بالغ در این کشور از سال 2002 تا کنون بوده است. انگلیس اکنون بیش‌ترین آمار مرگ و میر به خاطر مشکلات مربوط به وزن و چاقی را در بین کشورهای اروپایی دارد. جالب این‌جاست که شمار "بانک‌های غذا" در انگلیس نیز به همین نسبت، طی سال‌‌های اخیر رشد داشته است که دلیل آن رکود اقتصادی است و بدتر شدن وضع مردم در این کشور را نشان می‌دهد. بانک‌های غذا مکان‌هایی هستند که از طریق کمک‌های مردمی، شکم افراد نیازمند را سیر می‌کنند.

مردم انگلیس رابطه‌ای "ناسالم" با خوراک دارند. در حالی که فرهنگ غالب، پرخوری را رواج می‌دهد، نه جسم و نه جیب مردم به آن‌ها اجازه نمی‌دهد انتظارات همه را در این زمینه برآورده کنند. "دیلی‌تلگراف" در انتقاد از این فرهنگ، می‌نویسد: "زیاده‌روی‌های رستوران "اردک چاق" در این زمینه، باید وجدان ما را تکان بدهد. نمی‌شود بخشی از این "تئاترهای گران‌قیمت غذایی" در آشپزی مدرن را کنار بگذاریم و به غذاهای سنتی خودمان برگردیم؟"


نمونه‌ای از آن‌چه دیلی‌تلگراف به طعنه، "تئاتر غذایی" می‌نامد


نمونه‌ای از آن‌چه دیلی‌تلگراف به طعنه، "تئاتر غذایی" می‌نامد

تئاترهای گران‌قیمت غذایی تعبیر بسیار خوبی برای اشاره به منوهایی است که در بسیاری از رستوران‌های امروز در کشورهای غربی جلوی مشتری گذاشته می‌شود. وقتی غذا را جلویتان می‌گذارند (اگر محو جلال و جبروت رستوران نشده باشید و عاقلانه به ظرف غذا نگاه کنید)، در اولین نگاه متوجه می‌شوید، آن‌چه به شما می‌دهند، یک اثر هنری است نه غذایی که بتوانید آن را بخورید و سیر شوید.

ناگفته نماند که همه آشپزهای حرفه‌ای معتقدند هنر، بخشی از آشپزی است و ظاهر غذا، اهمیت زیادی در سرو آن دارد. با این حال، مسئله دیگری هم وجود دارد: آیا "هنر آشپزی" امروز به خصوص در انگلیس دچار افراط نشده است؟ موضوع با یک مثال، روشن‌تر می‌شود. "جگر چرب"[17] نام غذایی با اصالت فرانسوی است[18] که راه خود را به منوی سرآشپز "اردک چاق" هم باز کرده است[19]. اصلی‌ترین ماده لازم برای تهیه این غذای تجملی و گران‌قیمت، که یا به صورت غذای جانبی و یا یک وعده کامل مصرف می‌شود، جگر "چرب‌شده" اردک‌ها یا غازهایی است که 9 تا 25 هفته سن داشته باشند.

برای آن‌که پرنده‌ها را برای تهیه جگر چرب آماده کنند، به مدت 14 تا 21 روز لوله‌ای فلزی از گلوی حیوان به داخل معده‌اش وارد می‌کنند و به زور به جانور غذا می‌دهند تا زمانی که جگر پرنده، بزرگ و بزرگ‌تر (تا 10 برابر اندازه اولیه) شود. هدف این است که پرنده را بیش از اندازه، چاق و به بیماری کبد چرب مبتلا کنند. وزن نهایی جگر از حدود 80 گرم به 600 تا 1000 گرم می‌رسد. پرنده‌ها را درون قفس‌های بسیار کوچک قرار می‌دهند و آن‌ها را مجبور می‌کنند در یک حالت، ثابت و بدون حرکت بایستند تا انرژی مصرف نکنند. در نهایت هم پرنده‌ها از خوردن بیش از حد می‌میرند[20] و آماده طبخ غذا می‌شوند.


اردک‌ها به زور با لوله‌ای که مستقیم درون معده‌شان می‌رود، تغذیه می‌شوند


نگهداری از اردک‌ها در قفس‌های تنگ و تأثیر فشردن لوله‌های فلزی درون گلوی آن‌ها

اگرچه این روش چاق کردن پرندگان به 2500 سال قبل از میلاد برمی‌گردد، اما امروز، فرانسه با فاصله زیاد از کشورهای دیگر، اولین کشور در تولید (78.5 درصد کل تولید، معادل 18450 تن) و مصرف "جگر چرب" است. کشورهای دیگری که در مصرف این غذا بعد از فرانسه قرار می‌گیرند، سایر کشورهای اروپایی، آمریکا و چین هستند[21]. روش مشابهی هم برای چاق کردن خوک‌ها وجود دارد که وزن یک خوک را گاهی تا 800 کیلوگرم و حتی بیش از 900 کیلوگرم افزایش می‌دهد[22].

به‌رغم آن‌که بسیاری از فعالان حقوق حیوانات از روش تهیه "جگر چرب" انتقاد کرده و حتی با برگزاری تظاهرات اعتراض خود را نشان داده‌اند[23]، اما این غذا علاوه بر رستوران‌ها، در فروشگاه‌های مختلف و حتی فروشگاه‌های اینترنتی مثل "آمازون"[24] نیز به صورت خام و سرخ شده قابل سفارش است. قیمت هر کیلوگرم جگر چرب حدوداً بین 100 دلار[25] تا 150 دلار[26] متغیر است[27].

این مثال به خوبی نشان می‌دهد آشپزی مدرن در غرب چه‌قدر با آن‌چه "جسم و روح"[28] مردم نیاز دارد، فاصله گرفته است. تنها حیوانات نیستند که از این سقوط فرهنگی آسیب‌دیده‌اند. چهار سال پیش، خبرگزاری‌ها گزارش دادند که "اردک چاق" موجب بروز بزرگ‌ترین "فاجعه نورو-ویروس" در تاریخ رستوران‌ها شده است[29]. دست‌کم 240 نفر از مشتریان این رستوران دچار نورو-ویروس شده بودند که پیامدهایی مثل استفراغ، اسهال و درد شکم به مدت چند روز دارد[30]. "طعنه" این بیماری به افراد مبتلا هم جالب است: نورو-ویروس گاهاً موجب از بین رفتن حس چشایی فرد می‌شود[31].


"جگر چرب" به روش‌های مختلفی سرو می‌شود


"جگر چرب" به روش‌های مختلفی سرو می‌شود

تحولات فرهنگی و تغذیه‌ای در غرب به نظر می‌رسد نه در جهت پیشرفت، بلکه در جهت پسرفت بوده است. "تیم استنلی" نویسنده مقاله دیلی‌تلگراف می‌نویسد: "مدتی پیش در مراسم کلیسایی شرکت کردم. بعد از مراسم، رستورانی که در همان حوالی بود، علاوه بر شرکت‌کنندگان، به مردم بی‌خانمان هم شام داد. من و چند نفر دیگر به رستوران رفتیم و یک غذای ساده سفارش دادیم: ساندویچ پنیر. همان‌طور که با هم حرف می‌زدیم و می‌خندیدیم، با خودم گفتم: "امشب تبدیل به خاطره‌ای برایم می‌شود که مدت‌ها بود مثلش را تجربه نکرده بودم. غذایی که می‌خورید باید همین کار را بکند: شکمتان را سیر کند و روح‌تان را سیراب."


در ادامه تصاویر و فیلم‌هایی را از اردک‌هایی می‌بینید که به زور تغذیه می‌شوند تا "جگر چرب" از آن‌ها تهیه شود.

دانلود


غذا دادن به اردک‌ها به زور و با لوله‌ای که درون گلوی آن‌ها فرو می‌رود

هشدار: این فیلم صحنه‌های به شدت دردناکی از خشونت علیه حیوانات دارد - دانلود


آثار زخم بر اثر تغذیه اجباری با لوله‌های فلزی روی سر و نوک این اردک مشخص است

دانلود


این اردک، پس از مردن هم هنوز غذا در دهانش هست

هشدار: این فیلم صحنه‌های به شدت دردناکی از خشونت علیه حیوانات دارد - دانلود


این اردک‌ها بر اثر استفاده از روش تغذیه اجباری و پاره شدن شکم‌شان مرده‌اند


[1] Fat Duck

[2] "2006 List” Link

[3] "2005 List” Link

[4] Heston Blumenthal

[5] "Heston Blumenthal” Link

[6] Michelin

[7] "The Fat Duck” Link

[8] Red Guide

[9] "Michelin Guide History” Link

[10] "Michelin Guide” Link

[11] "Fading stars - Michelin Red Guide” Link

[12] "The Fat Duck: Silly food is killing us, body and soul” Link

[13] Sound of the Sea

[14] "Sound of the Sea” Link

[15] "Why Heston Blumenthal's Fat Duck Melbourne is worth the hoopla” Link

[16] "The Fat Duck: Silly food is killing us, body and soul” Link

[17] foie gras

[18] "Code rural et de la pêche maritime - Article L654-27-1” Link

[19] "The Fat Duck Cookbook by Heston Blumenthal” Link

[20] "Chapter 11. Fatty Liver Or Foie Gras Production” Link

[21] "A Global Taste Test of Foie Gras and Truffles” Link

[22] "Taiwan god pig sacrifice: religious rite or cruelty?” Link

[23] "Activists stage protest against foie gras in Reno” Link

[24] "Whole Lobe of Fresh Duck Foie Gras (Duck Liver) - Grade A - Flash Frozen - 1 lobe - 1 lb to 1.5 lb” Link

[25] "Foie gras” Link

[26] "Terrine of Duck Foie Gras, (A Grade),1kg" Link

[27] "Fresh Foie Gras (Duck) Grade "A”” Link

[28] "The Fat Duck: Silly food is killing us, body and soul” Link

[29] "Heston Blumenthal's Fat Duck ‘had largest norovirus outbreak’” Link

[30] "Norovirus, sometimes known as the winter vomiting bug, is the most common stomach bug in the UK.” Link

[31] "Norovirus” Link


نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 78
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 5
 • مرتضی ۰۰:۳۷ - ۱۳۹۳/۱۱/۰۹
  2 0
  این افراد قلب های سیاهی دارند.
 • ۰۰:۳۸ - ۱۳۹۳/۱۱/۰۹
  2 0
  خدا لعنتشون کنه ببین با حیوونا چطور رفتار میکنن نگید احساسی هستم مطمئن باشید اینجور آدمها رو بدن به من پوستشون رو زنده زنده میکنم فقط میگم خدا لعنتشون کنه
 • ۰۱:۰۴ - ۱۳۹۳/۱۱/۰۹
  2 0
  فَلْيَنظُرِ الْإِنسَانُ إِلَى طَعَامِهِ (عبس،آیه 24) كُلُوا مِنَ الطَّيِّبَاتِ وَاعْمَلُوا صَالِحًا (مؤمنون، آیه 51): "از چيزهاى پاكيزه بخوريد و كار شايسته كنيد" آیا هر خوراکی به کار شایسته و عاقبت بخیر ی می انجامد؟ وای بر انسان!!!!!!!!!!!
 • ۰۱:۰۵ - ۱۳۹۳/۱۱/۰۹
  1 1
  فرانسوی های کثیف غرب پرستان کجان ؟؟؟ بخدا باید به فرهنگ و منش ایران بالید
 • ۰۱:۲۳ - ۱۳۹۳/۱۱/۰۹
  3 0
  چقدر رذل! چقدر وحشی! سیخهای جهنمی نثارتان باد!
 • علي ۰۱:۴۷ - ۱۳۹۳/۱۱/۰۹
  1 0
  اينان واقعا وحشي هستند
 • ۰۱:۴۷ - ۱۳۹۳/۱۱/۰۹
  2 0
  انواع بیماریهای روحی-جسمی نوش جانتان ای موجودات پست!!!
 • ۰۱:۵۸ - ۱۳۹۳/۱۱/۰۹
  2 0
  خدا میدونه قراره قیامت با اون انسان نما ها چطور رفتار بشه...
 • نیما ۰۲:۱۰ - ۱۳۹۳/۱۱/۰۹
  1 0
  خدا لعنتشون کنه. اینا وحشی هستن
 • ۰۲:۱۵ - ۱۳۹۳/۱۱/۰۹
  1 0
  امان از غفلت!
 • ۰۲:۱۶ - ۱۳۹۳/۱۱/۰۹
  1 0
  تف به رویتان هرچند تف حیفه آتش جهنم به رویتان
 • جواد ۰۶:۱۶ - ۱۳۹۳/۱۱/۰۹
  1 0
  جهنم گوارایتان باد بزودی
 • 72 ۰۶:۳۲ - ۱۳۹۳/۱۱/۰۹
  1 0
  مرده شورشونوببرن...عجب نکبت هایی هستن
 • ۰۶:۳۷ - ۱۳۹۳/۱۱/۰۹
  1 0
  امیدوارم تو جهنم اونقدر زقوم تو حلق این ملاعین نجس بریزن تا بفهمن اردک آزاری چه عاقبتی داره. اردکهای زبون بسته به خدا قسم چه جوری دلشون میاد اردک همینجوریش هم یکی از مظلوم ترین و بی آزارترین و البته دوست داشتنی ترین پرندگانه.
 • ۰۶:۵۲ - ۱۳۹۳/۱۱/۰۹
  1 0
  متنفرم از این رفتارهای سخیف این چه نوع برخورد با حیواناته ؟ اصلا این غذا بیماری زا هم هست ! بعضی ها واقعا از عقل بهره ای نبردن
 • ۰۸:۱۳ - ۱۳۹۳/۱۱/۰۹
  1 0
  عحب!.، یاد کسایی افتادم که گنجشکهای کوچک رو میخورن و میان اینجا میگن اونا وحشی هستن!! پس شما چی هستید؟؟
 • شناس ۰۸:۲۶ - ۱۳۹۳/۱۱/۰۹
  1 0
  الله اکبر...اینه حمایت از حقوق حیواناتی که ادعا می کردن؟؟؟ طرفداران داخلی این جنایتکاران غربی کجان؟
 • ۰۹:۱۶ - ۱۳۹۳/۱۱/۰۹
  1 0
  اگر قدرت دست اینای که برا لذت شکم به حیون رحم نمی کنن بیفته تکلیف خلق خدا معلومه!!! دیپلماسی لبخند!
 • ۰۹:۲۲ - ۱۳۹۳/۱۱/۰۹
  1 0
  نمیدونستم عجب اشغالهایی هستند این فرانسویهای به اصطلاح مدرن.
 • ۰۹:۲۸ - ۱۳۹۳/۱۱/۰۹
  1 0
  حتما دولت هاي اروپايي با اين كارها مخالفند
 • میلادم ۰۹:۵۹ - ۱۳۹۳/۱۱/۰۹
  1 0
  به خدا اگه این کار تو ایران انجام میشد راحت 12تا تحریم بخاطرش اعمال میشد غربی های وحشی
 • با نام ۱۰:۰۱ - ۱۳۹۳/۱۱/۰۹
  1 0
  یک عده افراد و انسان های دون پایه و سست بنیان!
 • شیرزاد ۱۰:۰۴ - ۱۳۹۳/۱۱/۰۹
  1 0
  جالب اینجا است که خودشون رو هم متمدن و طرفدار حقوق حیوانات میدونند.
 • سامی ۱۰:۱۲ - ۱۳۹۳/۱۱/۰۹
  1 0
  خدا لعنتشون کنه بی وجدانای کثیف... فیلمشو دان نکردم اما از همین چندتا عکس قلبم درد اومد خدا لعنتشون کنه
 • ۱۰:۱۴ - ۱۳۹۳/۱۱/۰۹
  1 0
  انسان میتونه به جایی سقوط کنه که از هر حیونی پست تر بشه ... اینم نمونش
 • ۱۰:۱۷ - ۱۳۹۳/۱۱/۰۹
  1 0
  تصور کنید این نوع غذا فقط در ایران سرو میشد!! شورای امنیت، فرانسه، انگلیس، معاون پارلمان آلمان، خانم ابتکار، اوباما، جان کری، رییس مجلس اتحادیه اروپا، فایو، اف دی ای، سازمان ملل، بان کی مون، لیبرال های خودمون و ...... عکس العمل هر کدام چی بود؟؟
 • صبا ۱۰:۲۱ - ۱۳۹۳/۱۱/۰۹
  1 0
  اونوقت ما گاو و گوسفند ذبح اسلامی میکنیم به ما میگن وحشی من نمیدونم کی این غذا ها رو میتونه بخوره چه جوری از گلوشون پاینن میره
 • ۱۰:۲۶ - ۱۳۹۳/۱۱/۰۹
  1 0
  صد رحمت به وحوش گرگ کفتار خرس هم همچين جنايتى نمى کنند تازه ادعاى فرهنگ و روشنفکرى هم ندارند, اين نحوه برخورد با حيوانات درکشورهاى مدعى حقوق بشر با احکام اسلام مقايسه کنيد
 • مصطفی ۱۰:۲۷ - ۱۳۹۳/۱۱/۰۹
  1 0
  راجع به کشتار دلفینهای بی گناه در نروژ و کشورهای اسکاندیناوی هم می تونید یه گزارش تهیه کنید. کشتاری که دریا رو به خون تبدیل می کنه!!! ان هم در قرن بیست و یکم در این کشورهای به ظاهر متمدن
 • kim ۱۰:۴۲ - ۱۳۹۳/۱۱/۰۹
  1 0
  داعش دست پروده همین گشور هاست
 • محسن ۱۰:۴۸ - ۱۳۹۳/۱۱/۰۹
  1 0
  اينا با انسانها هم بدتر ازاين رفتار ميكنند ولي به قول اقا فقط ظاهر شيك و ادكلن زده دارند... كثافتهاي شكم پرست و منحوس
 • ۱۱:۰۰ - ۱۳۹۳/۱۱/۰۹
  1 0
  حیوونا صد مرتبه شرافت دارن به شماها.
 • علیرضا ۱۱:۰۲ - ۱۳۹۳/۱۱/۰۹
  1 0
  قابل توجه کسانی که غرب پرستند
 • مسعود ۱۱:۱۸ - ۱۳۹۳/۱۱/۰۹
  1 0
  اولئک کالانعام بل هم اضل...
 • بعد ۱۱:۲۵ - ۱۳۹۳/۱۱/۰۹
  1 0
  فرانسه شده طرفدار حقوق بشر وحیوانات جوک ساله خخخخخخخخخخخخخخ
 • بیست وسی ۱۱:۳۱ - ۱۳۹۳/۱۱/۰۹
  1 0
  توحش مدرن این تیتر بهتره
 • امید ۱۱:۳۵ - ۱۳۹۳/۱۱/۰۹
  1 0
  خدارو شکر که مسلمونیم و از این چیزا نمیخوریم.تو کتاب آیت الله دستغیب نوشته تغذیه آدم رو روحیه اش تاثیر زیادی داره
 • ناصح مشفق ۱۱:۴۰ - ۱۳۹۳/۱۱/۰۹
  1 0
  غرب ، یک باغ وحش منظم !
 • ۱۱:۴۱ - ۱۳۹۳/۱۱/۰۹
  1 0
  خیلی بی شرفن اونوقت کله پاچه خوردن ایرانی ها رو بد نشون می دن آخنه نمی دونم اونایی که دم از سلامت غذا هاشون رو می زنن خوردن جگر چرب چه لطفی داره براشون
 • محمود ۱۲:۰۸ - ۱۳۹۳/۱۱/۰۹
  1 0
  بسم الله*سگ بر آدمی شرف دارد که چون خر چشم بر علف دارد.این جنایتکارای متمدن نما قسی القلبند.
 • مرتضیsk ۱۲:۲۰ - ۱۳۹۳/۱۱/۰۹
  1 0
  چه قیاسِ من در آوردی فرمودین ! اومدی روشنفکر بازی در بیاری ؟
 • مهدی ص ۱۲:۳۶ - ۱۳۹۳/۱۱/۰۹
  1 0
  انشاالله کسایی که این غذارو میخورند وکسایی که اونو تولید وسرو میکنند به سرطان کبد دچار شوند
 • ترلان ۱۲:۵۶ - ۱۳۹۳/۱۱/۰۹
  1 0
  فلینظرالانسان علی طعامه کوفت بخورید زهرهلاهل بخورید مرگ بخورید
 • کربلا ۱۳:۵۷ - ۱۳۹۳/۱۱/۰۹
  1 0
  بابا حیوون با حیوون این کار رو نمیکنه که اینا بخاطر شهوت شکن دارن اینجوری زجر کش میکنن واقعا اگه تمدن اینه من ازش متنفرم.
 • ۱۴:۱۵ - ۱۳۹۳/۱۱/۰۹
  1 0
  حتما !!!جون عمه اشون!!
 • ۱۴:۱۸ - ۱۳۹۳/۱۱/۰۹
  1 0
  بعض انسانها دراخرت به زمین وزمان مدیونند خاک برسرشان
 • اصلاح طلب منصف ۱۴:۱۹ - ۱۳۹۳/۱۱/۰۹
  1 0
  اینکارها بخاطر اینه که به مردمشون و سلیقه هاشون احترام میذارن شما تو فکر جهاد مغنیه باشید کاری به این کارها نداشته باشید
 • ۱۴:۵۳ - ۱۳۹۳/۱۱/۰۹
  0 0
  کاریکاتوریست های وقیح و ملعون مجله شارلی ابدو با نسبت دادن دو عنصر شهوت و خشونت به وجود پر از برکت و رحمت پیامیر مهربانیها، تاختند! یعنی همان چیزی که غرب و بویژه خود فرانسویان به آن آلوده اند.
 • ۱۴:۵۶ - ۱۳۹۳/۱۱/۰۹
  1 0
  شکار گنجشک شرف داره به این آزارها
 • ۱۵:۰۰ - ۱۳۹۳/۱۱/۰۹
  1 0
  افساد طلب مغرض لطفا ساکت شو و حرف نزن
 • اصلاح طلب منصف ۱۵:۰۳ - ۱۳۹۳/۱۱/۰۹
  1 0
  چرا راه دور رفتی تو همین ایران خودمون مخرج ادرار و مدفوع گوسفند رو مسدود میکنن تا وزنش بره بالا حالا بگو مرگ بر اروپا
 • سيد مجيد حسيني ازنوجاني ۱۵:۳۲ - ۱۳۹۳/۱۱/۰۹
  1 0
  لطفا 20:30 گزارشي تهيه كند و پخش كند. تا غرب پرستان اين وحشي ها را بهتر بشناسند
 • ۱۵:۳۸ - ۱۳۹۳/۱۱/۰۹
  1 0
  با دیپلماسی و فعالیت حقوقی این افراد و اقداماتشان را علیه حقوق حیوانات منضم به فیلم و عکس از جنایاتشان به اتحادیه اروپا و آزادی بیان و حقوق بشر و اتحادیه زنان بدهید تا دستگیر و محاکمه شوند و تحریم شوند.
 • محمد ۱۵:۴۰ - ۱۳۹۳/۱۱/۰۹
  1 0
  الحق که شماها سرمایه های غربیها تو ایران هستید دم تکون بده کوچولو
 • ۱۶:۴۷ - ۱۳۹۳/۱۱/۰۹
  1 0
  در مورد توالت فرنگی غربی ها و بی فرهنگی و کثافت بازی اونها هم یه مطلب بزنید و تفاوت اونها که بعد از دستشویی خودشونو نمی شورن و اودکلن میزنن رو با مسلمونها متذکر بشین. بهشون طهارت رو یاد بدین. الان دیگه ما وظیفه داریم اونها رو تربیت کنیم. تو رو خدا مشرق یه گزارش تو این زمینه بنویس حالشونو بگیر. ما خودمون مشغول جنگ سختیم شما نرمشو تقبل کن.
 • ۱۷:۰۸ - ۱۳۹۳/۱۱/۰۹
  1 0
  lمرگ بر اروپا که میگیم ولی مرگ بر اون افراد پست و رذلی هم که این کارا میکنن میگیم
 • ۱۷:۱۰ - ۱۳۹۳/۱۱/۰۹
  1 0
  یه مشت کثافته آشغاله وحشیه مدعیه انسانیت زاتشون به جز حیوانهای شهوت پرست چیزی نیست
 • اراکی ۱۷:۴۹ - ۱۳۹۳/۱۱/۰۹
  1 0
  اینهاخوب بلدند هر پلیدی رو زیباجلوه بدهند...از سرمایه داری گرفته تاهمجنسگرایی تا دهکده جهانی... خداوکیلی من یکی که بااین حیوونا وارد دهکده جهانی نمیشم.
 • ۱۸:۱۴ - ۱۳۹۳/۱۱/۰۹
  1 0
  یه اردک چاق فرار کرده بگیریدش
 • دامپزشک ۱۸:۱۷ - ۱۳۹۳/۱۱/۰۹
  1 0
  به هر طریقی برای قانع کردن مخاطب دروغ نگو کاری که شما می فرمائید عملا حرکات طبیعی معده چهار قسمتی گوسفند را از کار می اندازه وباعث میشه در عرض چند روز حیوان تلف بشه اونقدر زنده نمیمونه که چاق بشه اصلا یکی از معضلات پرورش گوسفند انباشتکی شکمبه یا راست روده که خود باعث مرگ دام میشه آقای اصلاح طلب کاذب
 • مقدم ۱۸:۳۶ - ۱۳۹۳/۱۱/۰۹
  1 0
  دنیای غرب یک طویله بزرگ است از جنس طلا!!!!
 • عبدالهی ۱۸:۵۴ - ۱۳۹۳/۱۱/۰۹
  1 0
  لطفا خبر رو دقیقتر بخونید و سطحی به مسائل نگاه نکنید توی این مطب صحبت از خوردن و نخوردن و بزرگ و کوچکی نیست صحبت از اینه که چطور با یک حیوان بیچاره رفتار میکنند تا اون رو برای لذتهای زودگذر خودشون آماده کنند صحبت از زجریه که اون حیوان زبان بسته در طول دوران زندگیش تحمل میکنه تا یه همچین به اصطلاح غذایی تهیه بشه
 • ۱۸:۵۸ - ۱۳۹۳/۱۱/۰۹
  1 0
  انشاالله
 • منتظر ۲۲:۰۸ - ۱۳۹۳/۱۱/۰۹
  1 0
  اللهم عجل لولیک الفرج
 • ۲۳:۵۷ - ۱۳۹۳/۱۱/۰۹
  1 0
  هان؟؟؟
 • محمد ۱۱:۱۴ - ۱۳۹۳/۱۱/۱۰
  1 0
  اینها همون وحشی های حامی آزادی بیان هستن بوی گند کثافتشان تمام دنیا راگرفته
 • محمد ۱۱:۱۶ - ۱۳۹۳/۱۱/۱۰
  1 0
  این غذا ازگلوی همون وحشی هائی پائین میره که خون بیگناهان سوریه توی گلوشا نه هرکشی نمیتانه ازاین غذابخوره
 • ۱۲:۲۹ - ۱۳۹۳/۱۱/۱۰
  1 0
  چه قدر وحشی اند این ها...
 • علی ۱۲:۵۶ - ۱۳۹۳/۱۱/۱۰
  1 0
  دیدنش از تماشای فیلم های جنایات داعش وحشتناک تر بود
 • ۱۵:۴۲ - ۱۳۹۳/۱۱/۱۰
  1 0
  همین چیزهارومیخورن وحشی میشن
 • ۱۹:۳۵ - ۱۳۹۳/۱۱/۱۰
  1 0
  ننگ بر تو و فرانسه
 • الهام ۱۵:۴۶ - ۱۳۹۳/۱۱/۱۱
  1 0
  به فکرش هستیم چون انسانیم نه حیوان
 • الهام ۱۸:۲۰ - ۱۳۹۳/۱۱/۱۱
  1 0
  یه نظری دادی که نه میشه منفی داد نه مثبت :دی
 • افسانه ۱۶:۳۳ - ۱۳۹۳/۱۱/۱۲
  1 0
  الهی درد بی درمان بشه براشون
 • ۱۶:۳۸ - ۱۳۹۳/۱۱/۱۲
  1 0
  خوشم میاد این خبر سالی چند بار تو رسانه های داخلی پخش میشه یه چی تو مایه های باز پخش سریال
 • مهرسا ۱۹:۴۷ - ۱۳۹۳/۱۱/۱۲
  1 0
  ای خدا بعضی ازین ادما چه کارا که نمی کنن
 • ۰۱:۳۵ - ۱۳۹۳/۱۲/۱۱
  1 0
  سلام مشرق من این خبر رو بیش از سه سال پیش خوندم تو داری تازه منتشرش میکنی؟!!
 • ۱۲:۳۰ - ۱۳۹۴/۰۷/۱۲
  1 0
  دوستان ربطی به غرب و شرق نداره ... حیوون خداس آدم وقتی 2 تا اردک لب آب میبینه عشق میکنه ... حالا یه سریا نمیدونم چجوری دلشون میاد... تو خود اروپا هم هستن آدمایی که مخالف این کارن. اونایی هم که مصرف میکنن مرفه ان و خیلی پولدار ... دیگه قضاوت با خود شخص.... دست من باشه که میگم اصن آدم گوشت و تعطیل کنه گیاه خوار شه.

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس