مشاور معاون اجرایی رئیس‌جمهور از اجرای مصوبه افزایش۳۰ درصدی قیمت نان در راستای ارتقای کیفیت نان از امروز 10 آذر خبر داد. این افزایش قیمت برای جبران تعدیل قیمت گندم و افزایش دیگر هزینه‌های 2 سال اخیر کارخانجات آسیابانی و نانوایی‌ها نسبت به قیمت‌های رسمی و مصوب 1392 در سراسر کشور صورت گرفته است.

گروه سیاسی مشرق - روزنامه‌ها در لابه‌لای گزارش‌ها و سرمقاله‌ها، قسمتی از صفحات خود را به اخبار روزهای گذشته یا اخبار ویژه اختصاص می دهند که مشرق در ادامه به آنها اشاره می‌کند.

****

*وطن امروز


کرانه باختری؛ جهنم صهیونیست‌ها

حمایت عملی ایران از مقاومت فلسطین مدت‌هاست که صراحتا از زبان رهبر معظم انقلاب و فرماندهان نظامی ایران اعلام می‌شود. به گزارش «وطن‌امروز»، بعد از فرمان رهبر انقلاب مبنی بر مسلح شدن کرانه باختری و تاکید دوباره بر آن، این حمایت شکل  ویژه‌ای به خود گرفت. فرماندهان نظامی ایران نیز که به عنوان مهم‌ترین مخاطبان این پیام رهبر انقلاب محسوب می‌شوند بارها در اظهارات خود بر تسریع در تسلیح کرانه باختری تاکید کرده‌اند. سردار حسین سلامی، جانشین فرمانده کل سپاه نیز با اشاره به این موضوع تاکید کرد کرانه باختری به جهنم صهیونیست‌ها تبدیل می‌شود. به گزارش تسنیم، جانشین فرمانده کل سپاه در گفت‌وگوی تلویزیونی «نگاه یک» اظهار داشت: آمریکا قادر به تامین امنیت رژیم صهیونیستی نیست زیرا تمام سرزمین فلسطین اشغالی محل تقاطع آتش حزب‌الله، حماس و جهاد اسلامی است. وی درخصوص تسلیح کرانه باختری نیز گفت: فلسطینیان کرانه باختری آرمان خود را کنار نخواهند گذاشت و در روزی که خیلی دور نیست کرانه باختری به جهنمی برای امنیت صهیونیست‌ها تبدیل می‌شود و فرزندان کرانه باختری و نوار غزه به هم دست می‌دهند. سلامی با اشاره به پهپاد ایرانی RQ170 و واکنش آمریکایی‌ها اظهار داشت: این پهپاد ایرانی یک واقعیت است و مردم پرواز آن را مشاهده خواهند کرد و آن را از نزدیک لمس و شاهد نشست و پرواز آن خواهند بود. جانشین فرمانده کل سپاه با اشاره به حوادث منطقه تصریح کرد: نمی‌توانیم اجازه دهیم مسلمانان در عراق، سوریه یا لبنان بی‌رحمانه قتل‌عام شوند. نمی‌توانیم اجازه دهیم اتفاقات منطقه با منطق رژیم صهیونیستی جلو برود. سلامی درباره انتشار تصویر سردار قاسم سلیمانی روی مجله آمریکایی، گفت: سردار سلیمانی فرماندهی متفکر، اندیشمند، شجاع، اهل میدان، موثر، نافذ، ثابت‌قدم و فداکار است و همه خصوصیات منحصربه‌فرد یک فرمانده استراتژیک را دارد و توطئه‌های دشمنان را به‌خوبی می‌شناسد. هرچه آمریکایی‌ها بنویسند نمی‌توانند گوشه‌ای از شخصیت او را به‌خوبی نشان دهند.

دستگیری عاملان حمله به زنان در جهرم

فرماندار و رئیس شورای تامین شهرستان جهرم از دستگیری متهمان حمله به چند نفر از بانوان این شهرستان در کمتر از 72ساعت خبر داد. حجت الله رضایی، فرماندار و رئیس شورای تامین شهرستان جهرم در این باره به ایرنا گفت: در کمتر از 72 ساعت، نیروهای امنیتی و انتظامی، عاملان حمله به بانوان در جهرم را دستگیر کردند. وی افزود: متهمان حمله به چند نفر از بانوان این شهرستان به هیچ ارگان و نهادی وابسته نیستند و ادعای رسانه‌های بیگانه در این ارتباط بی‌اساس و کذب محض است. رضایی با بیان اینکه این عوامل ناامنی با تلاش نیروهای امنیتی سپاه، اطلاعات، انتظامی، قضایی و بسیج دستگیر شدند، تصریح کرد: دستگیرشدگان به عمل قبیح خود اقرار کرده و در حال حاضر تحت نظارت دستگاه‌های انتظامی و قضایی هستند. رئیس شورای تأمین شهرستان جهرم ضمن تشکر از نیروهای خدوم اطلاعاتی، انتظامی و بسیج تأکید کرد: با هرگونه ناامنی و کسانی که قصد اخلال در نظم عمومی را داشته باشند بشدت برخورد خواهیم کرد.

آخرین خبرها از وقوع اسیدپاشی در پایتخت

ساعت 21 شنبه سیامند انوری، مدیر بیمارستان ضیاییان تهران حین مراجعه به منزل مورد اسیدپاشی 2 موتورسوار قرار گرفت. ایسنا در این باره نوشت: مرکز اطلاع‌رسانی نیروی انتظامی تهران بزرگ اعلام کرد: شب‌شنبه سیامند انوری، مدیر بیمارستان آموزشی - درمانی ضیاییان تهران مورد اسیدپاشی 2 موتورسوار قرار گرفت. براساس گزارش سایت پلیس، با تشکیل تیم ویژه، دستگیری اسیدپاشان در دستورکار پلیس تهران قرار گرفته است. همچنین سیامند انوری با تشریح حادثه افزود: هنگامی که نزدیک منزل رسیدم برای خرید توقف کردم و دیدم 2 نفر سوار بر موتور به سمت خودروی من می‌آیند. هنگام پیاده شدن از خودرو آنها در را باز کردند و محلولی را به صورتم پاشیدند. من شروع کردم به کمک خواستن که یکی از راکبان به کمک دیگری آمد تا مرا بگیرند اما فرار کردم. این در حالی است که وزیر بهداشت، صبح روز یکشنبه با حضور در بیمارستان فارابی، از انوری عیادت و توصیه‌های لازم را به تیم معالج درباره روند درمان وی ارائه کرد.  به علاوه محمود جباروند، رئیس بیمارستان فارابی درباره وضعیت جسمانی انوری، مدیر بیمارستان ضیاییان گفته است: خوشبختانه با اقدامات انجام شده وضعیت چشم راست با عمل جراحی به خوبی کنترل شده و چشم چپ هم با دارو و اقدامات ساده وضعیت خوبی دارد به طوری که بینایی وی قابل بازگشت است و جای هیچ گونه نگرانی نیست.

این در حالی است که رئیس سازمان نظام پزشکی کشور درپی حادثه اسیدپاشی به مدیر بیمارستان ضیاییان، از نامه‌نگاری این سازمان با شورایعالی امنیت ملی درباره تامین امنیت جامعه پزشکی و محیط‌های بیمارستانی و درمانگاهی خبر داده است. علیرضا زالی با بیان اینکه برای رفع نگرانی از پدیده اسیدپاشی باید اقداماتی در ابعاد امنیتی و انتظامی انجام شود، خاطرنشان کرد: مجلس نیز می‌تواند همانطور که در کمیسیون امنیت ملی پرونده‌های چند اسیدپاشی گذشته را بررسی کرد این حادثه را نیز بررسی کند و امیدواریم با اقدامات انجام شده شاهد ریشه‌کن کردن این حوادث باشیم. وی در ادامه با بیان اینکه امروز پیرامون این حوادث بیانیه رسمی از سوی سازمان نظام پزشکی صادر خواهیم کرد، گفت: به طور جد پیگیر این موضوع هستیم، از انوری نیز اجازه خواستم اجازه پیگیری این حادثه از دستگاه‌های مربوط را به ما بدهد تا این موضوع کشف شود.

نان از امروز گران می‌شود

مشاور معاون اجرایی رئیس‌جمهور از اجرای مصوبه افزایش۳۰ درصدی قیمت نان در راستای ارتقای کیفیت نان از امروز 10 آذر خبر داد. این افزایش قیمت برای جبران تعدیل قیمت گندم و افزایش دیگر هزینه‌های 2 سال اخیر کارخانجات آسیابانی و نانوایی‌ها نسبت به قیمت‌های رسمی و مصوب 1392 در سراسر کشور صورت گرفته است. محسن بهرامی‌ارض‌اقدس در گفت‌و‌گو با تسنیم اظهار داشت: از امروز قرار است مصوبه دولت مبنی بر افزایش کیفیت نان اجرایی شود که در این رابطه قرار شده وزیر صنعت، معدن و تجارت اطلاع‌رسانی لازم را انجام دهد. وی ادامه داد: آقای نعمت‌زاده و سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان مسؤول اجرای مصوبه قیمت نان هستند که بزودی اطلاع‌رسانی می‌کنند. در حالی دولت افزایش 30 درصدی قیمت نان را از اول آذر تصویب کرده بود که این مصوبه بنابه مصالحی قرار شد از امروز اجرایی شود. گفتنی است هیأت وزیران در جلسه 14 آبان امسال خود به پیشنهاد معاونت اجرایی رئیس‌جمهوری و به استناد اصل 138 قانون اساسی تصویب کرد به‌منظور مدیریت، هدایت و تصمیم‌گیری چگونگی اصلاح کیفیت و تعیین قیمت‌ها (از جمله هزینه‌های تبعی و قیمت تمام شده) و تهیه طرح جامع مرحله‌ای اصلاح نظام یارانه گندم، آرد و نان و نظارت بر حسن اجرای مصوبات، عملکرد استانداران و کارگروه‌های استانی و نظارت بر بازرسی گندم، آرد و نان، کارگروهی به ریاست معاون اجرایی رئیس‌جمهور و عضویت وزارتخانه‌های صنعت، معدن و تجارت، جهاد کشاورزی، کشور، بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، دادگستری، امور اقتصادی و دارایی و معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رئیس‌جمهور و بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران و رئیس اتاق اصناف ایران تشکیل شود. همچنین براساس این مصوبه، کارگروهی با وظایفی مشخص تشکیل می‌شود. در این مصوبه تصریح شده قیمت فروش گندم از اول آذر 1393 برای نانوایی‌های یارانه‌ای برای در سیلو و انبارهای تحت اختیار شرکت بازرگانی دولتی ایران سراسر کشور از قرار هرکیلوگرم 665 تومان تعیین می‌شود و برای دیگر متقاضیان گندم، براساس قیمت تمام شده، حساب می‌شود.  دولت همچنین تصویب کرده است که برای بهبود کیفیت نان و ایجاد رقابت سالم بین واحدهای نانوایی سنتی، آزادپز، فانتزی، نان صنعتی، حجیم و نیمه‌حجیم حداقل 20 درصد از مجموع آرد مصارف نانوایی با قیمت غیریارانه‌ای اختصاص خواهد یافت. قیمت فروش نان این واحدها، با هدف رقابت و ارتقای کیفیت، از شمول قیمت‌گذاری مستثناست.*کیهان

روایت مشاور خاتمی از حیات نباتی- انگلی اصلاح‌طلبان

مشاور خاتمی در دولت اصلاحات اصلاح‌طلبان را متهم کرد که زندگی نباتی و نزدیک به انگلی پیدا کرده‌اند.

محمدرضا تاجیک که در دولت اصلاحات مشاور رئیس‌جمهور بود؛ این سخنان را در گفت‌وگو با وبسایت آفتاب (نزدیک به روحانی و حزب حامی وی- اعتدال و توسعه) مطرح کرده است. آفتاب در مقدمه این مصاحبه نوشت: بی‌اغراق حرف‌های محمدرضا تاجیک در این گفت‌وگو، تندترین حرف‌هایی است که در این مدت می‌شد از یک اصلاح‌طلب، آن هم در نقد اصلاحات شنید.

تاجیک در این مصاحبه می‌گوید: متاسفانه در شرایط کنونی شاهد نوعی «اختگی» و «خمودگی آموخته شده» در نزد بسیاری از اصلاح‌طلبان هستیم. به بیان دیگر، انفعال به طور فزاینده‌ای در حال تبدیل شدن به طبیعت اولیه بسیاری از اصلاح‌طلبان است.

وی می‌افزاید: این نوع اصلاح‌طلبان از حیاتی نباتی و موضعی و مقطعی (اگر نگویم انگلی) برخوردار شده‌اند که جز با دم مسیحایی قدرت، فعال نمی‌گردند و جز در ایام چرخش قدرت هوشیار نمی‌گردند. طنز قضیه در اینجاست که این اصلاح‌طلبان سنگین پا و بسته‌‌ذهن، دهان‌های بس گشوده‌ای دارند و هر آن کس را که به مشرب و مکتب انفعال آنان درنیاید و سودای درانداختن طرحی نو در سر باشد، مورد آماج خشونت گفتمانی خود قرار می‌دهند.

وی اصلاح‌طلبان را متهم به بلاتکلیفی نسبت به خود کرد و درباره جایگاه اصلاح‌طلبان در دولت گفت: دولت اعتدال هم به اقتضای طبع و طبیعت درونی‌اش و هم به استلزام حال و احوال بیرونی‌اش در مورد جریان اصلاح‌طلبی و اصلاح‌طلبان، در نوعی شرایط «فقدان تصمیم و تدبیر» قرار دارد. به بیان دریدایی، از منظر گفتمانی دولت اعتدال، «اصلاح‌طلبی» و «اصلاح‌طلبان» از خانواده «تصمیم‌ناپذیرها» هستند؛ همان‌هایی که باید «با فاصله» از آنان و با آنان سخن گفت، همان‌هایی که باید از مواهبشان بهره برد و از مضارشان در امان ماند، همان‌هایی که باید گاه «خودی» و گاه «دگر» تعریف و تصویر شوند.

اشاره تاجیک به حیات شبه انگلی اصلاح‌طلبان در حالی است که پیش از این ابراهیم اصغرزاده گفته بود اصلاح‌طلبان به دولت به چشم رحم اجاره‌ای نگاه می‌کنند.

خط امام(ره) حاشیه نیست متن انقلاب اسلامی است

روزنامه جمهوری اسلامی پرداختن به اظهارات یک مقام دولت اصلاحات مبنی بر بی‌علاقگی بسیاری از اصلاح‌طلبان به حضرت امام(ره) و تاکید بر ساختار شکنی در پوشش اصلاحات را حاشیه‌پردازی خواند.

این روزنامه می‌نویسد: امروز اگر گرفتار تنگ‌نظری‌ها، فرصت‌طلبی‌ها، قدرت‌طلبی‌ها، بداخلاقی‌ها، تضییع حقوق همدیگر و محروم شدن از مدیران با تجربه و کارآمد هستیم، به این دلیل است که در موارد زیادی از متن فاصله گرفته و خود را گرفتار حاشیه‌ کرده‌ایم.

 دشمنان ملت ایران اگر حتی بدیهی‌ترین حقوق ما را در زمینه هسته‌ای انکار می‌کنند به این دلیل است که به تفرقه‌ای که هر روز عده‌ای به آن دامن می‌زنند امید بسته‌اند و تصورشان این است که می‌توانند با دور ساختن ما از همدیگر و فاصله انداختن میان ما و اصول و ارزش‌ها و حتی اسوه‌های دینی و انقلابی‌مان، راه را برای بازگشت به ایران و برقرار ساختن مجدد سلطه استعماری خود بر این کشور هموار نمایند. اینها همه از رهگذر خروج ما از متن و پرداختن به حواشی میسر می‌شود.

این روزنامه می‌افزاید: تازه‌ترین نمونه فاصله گرفتن از متن و پرداختن به حاشیه، بزرگ‌نمایی سخنان یکی از عناصر معروف به اصلاح‌طلب در مورد امام خمینی و اصول، آرمان‌ها و عملکرد بنیانگذار نظام جمهوری اسلامی است. این سخنان به اندازه کافی فاقد پشتوانه منطقی بود که کسی به آن اعتنا نکند و همگان آن را به حساب گوینده آن بگذارند تا به آیه شریفه «واذا مروا باللفو مرواکراما» (آیه 72 سوره فرقان) عمل کرده باشند. اما متاسفانه عارضه خطرناک فاصله گرفتن از متن و پرداختن به حواشی موجب شد عده‌ای به بزرگ‌نمایی آن بپردازند و آن را به چماقی برای کوبیدن بر سر رقبای خود تبدیل نمایند.

روزنامه مذکور با بیان اینکه اظهارنظر حق همگان است و نباید فضا را برای افرادی که می‌خواهند اظهارنظر کنند تنگ و مسموم کرد،  می‌نویسد: نکته قابل توجه اینکه در این قبیل ماجراها سخنان یک فرد معمولا به جمع و جناح سرایت داده  می‌شود و همین تسری موجب خارج شدن از متن و پرداختن به حاشیه می‌گردد و اصل موضوع در این میان گم می‌شود...

در مواردی هم که رقبا تلاش می‌کنند سخن یک فرد را به یک مجموعه نسبت بدهند، آن مجموعه می‌توانند برای پرهیز از ورود به حواشی، با یک اطلاعیه کوتاه عدم هم‌نظری خود با صاحب آن سخن را اعلام نمایند.

یادآور می‌شود عیسی سحرخیز مدیرکل مطبوعاتی دولت خاتمی اخیرا در مصاحبه با سایت جرس (از حامیان فتنه) گفته بود اکثریت اصلاح‌طلبان دیگر علاقه‌ای به آقای خمینی ندارند. او همچنین خواستار حذف ولایت فقیه شده بود.

درباره یادداشت روزنامه جمهوری اسلامی شایان ذکر است که سحرخیز هر چند ورشکسته سیاسی و سقوط کرده است اما مدیر ارشد و راهبردی دولت خاتمی بوده که برای چند سال به عنوان جاده صاف کن دشمن و گروهک‌ها برای ایجاد پایگاه مطبوعاتی و بسترسازی فتنه و آشوب فعالیت کرده است و نخستین سؤال همین است که چنین مهره خائنی چگونه مورد اعتماد مرکزیت اصلاح‌طلبان قرار داشته است؟ دیگر اینکه چرا هم‌اکنون مدعیان اصلاح‌طلبی حاضر نیستند به دهان وی بزنند و از او تبری بجویند؟ سوم؛ سحرخیز تنها کسی نیست که از جدایی مدعیان اصلاح‌طلبی با افکار و اندیشه‌ها و مکتب امام خمینی سخن می‌گوید و جمع‌آوری قول و فعل برخی از تندروهای متظاهر به اصلاح‌طلبی در این باره چند جلد کتاب را شامل می‌شود.

موضوع چهارم نسبت این عناصر و خط مشی جمعی آنها با فشارهای دشمن است. بررسی ایجاد التهاب روانی و شایعه پراکنی و تشنج مطبوعاتی در جامعه آن گونه که در سال‌های 78 و88 دیده شد و طبق یک سناریوی از پیش تعیین شده به کلید زدن آشوب خیابانی انجامید، نشان می‌دهد که نقطه اتکای امید و فشار دشمن برای به هم زدن وحدت جامعه کجاست. بنابراین پرداختن به این نقاط طمع دشمن نه تنها حاشیه‌پردازی نیست بلکه توجه دادن به موضوعات مهم جامعه است. آیا غیر از این است که فاصله گرفتن طیف عمده مدعیان اصلاح‌طلبی از خط و مکتب امام -که عصاره آن جمهوری اسلامی و ولایت فقیه است - باعث گردید اوباش تحریک شده توسط همین طیف در خیابان روی نام جمهوری اسلامی خط بکشند و شعار «انتخابات بهانه است- اصل نظام نشانه است» سردهند؟! امام می‌فرمود پشتیبان ولایت فقیه باشید تا به مملکت شما آسیبی نرسد اما برخی افراطیون مدعی اصلاح‌طلبی با معارضان ولایت فقیه ائتلاف کردند. روز قدس میراث راهبردی حضرت امام بود و مدعیان اصلاح‌طلبی حرکتی در مقابل راهپیمایی روز قدس تدارک کردند که در آن عناصر متظاهر به روزه‌خواری، شعار نه غزه نه لبنان سردادند. حضرت امام، آمریکا را شیطان بزرگی که تمام فریادها را باید بر سر او کشید می‌دانستند و مدعیان اصلاح‌طلبی چنان خدماتی به شیطان بزرگ کردند که مقامات آمریکایی بارها گفتند ما از اصلاح‌طلبان در ایران حمایت می‌کنیم. آیا می‌شود همه این انحراف‌ها و خیانت‌ها را دید اما به خاطر تعصبات باندی، شبیخون سیاسی دشمن را به دعواهای جناحی و حاشیه‌ای نسبت داد؟!

ارتباط نزدیک خاتمی با مدعی بی‌علاقگی اصلاح‌طلبان به امام!

برخلاف ادعای برخی اصلاح‌‌طلبان که می‌گویند سحرخیز از ابتدا مورد حمایت اصلاح‌طلبان نبوده نامه خاتمی به سحرخیز نشان از حمایت رئیس دولت اصلاحات از این محکوم فتنه دارد.

به گزارش تسنیم، عیسی سحر‌خیز مدیرکل مطبوعاتی وزارت ارشاد دولت دوم خرداد طی اظهاراتی، گفته بود خیلی از اصلاح‌طلبان برخلاف اول انقلاب دیگر علاقه‌ای به آقای خمینی ندارند.

سحرخیز همچنین «تغییر قانون اساسی»، «تغییر ساختاری قوه قضائیه» و «حذف نهاد ولایت فقیه» را جزئی از اصلاحات می‌داند و اضافه می‌کند: ما در اول انقلاب اشتباه کردیم که با خوش‌بینی بسیار و اولیه به آیت‌الله خمینی، به ولایت  فقیه هم باور داشتیم.

اما بعد از اظهارات ساختارشکنانه و ضدانقلابی سحرخیز، واکنش‌های متعددی از سوی شخصیت‌های سیاسی مطرح شد. شخصیت‌های مطرح سیاسی در گفت وگوهایی خواستار واکنش اصلاح‌طلبان به اظهارات سحرخیز و برائت این جناح سیاسی از وی شدند؛ اما برخی اصلاح‌طلبان در واکنش به درخواست‌های اصولگرایان از اصلاح‌طلبان برای اعلام برائت از این فرد، اعلام می‌کردند که سحرخیز هیچگاه مورد حمایت اصلاح‌طلبان نبوده است که امروز بخواهند از وی اعلام برائت کنند.

این ادعا در حالی مطرح می‌شود که یک سایت ضدانقلاب چندی پیش نامه محمد خاتمی خطاب به عیسی سحرخیز را منتشر کرده که در این نامه، خاتمی به تمجید، دفاع و حمایت از سحرخیز که آن زمان به دلیل اقدامات ضدامنیتی و مشارکت در فتنه 88 محکوم به زندان شده بود، پرداخته است.

خاتمی در این نامه خطاب به سحرخیز نوشته است: جناب آقای سحرخیز! بسیار متاسفم که با وجود بیماری و علی‌رغم مخالفت پزشکان، مجددا به زندان اعزام شده‌اید و این کم‌توجهی مسئولان به هیچ‌وجه قابل قبول نیست.

سیاست تعدیل اقتصادی دردی است که به جای درمان به کار می‌گیریم!

یک اقتصاددان گفت سیاست اقتصادی تعدیل چیزی را می‌خواهد معالجه کند که خود عامل آن است.

دکتر ابراهیم رزاقی استاد اقتصاد دانشگاه تهران گفت: دولت، سیاست تعدیلی که نتایج خوبی را ندارد دنبال می‌کند، این  سیاست‌ها چیزی را می‌خواهد معالجه کند که خودش علت وجود آن است، مثل بیکاری و فقر و اختلاف طبقاتی که معلوم است اینگونه نمی‌شود و نیازمند اصلاح قانون در مجلس است. و مهمتر از همه توجه به توصیه‌های رهبر انقلاب در زمینه اقتصاد مقاومتی است که متاسفانه این کارها را نکردند و دنبالش هم حتی نرفتند.

وی در مصاحبه با شبکه خبر دانشجو اظهار داشت: از طرفی داشتن منابعی مثل نفت سبب شده تا در سال‌های مورد نظر، به جای کاهش وابستگی به نفت، برعکس حجم فروش نفت و استفاده از اقتصاد نفتی ما بالا برود و مهمتر اینکه این را موفقیت قلمداد کنیم، حجم خام‌فروشی ما حدود ده برابر شده منابع معدنی و منابع طبیعی مثل نفت را به کشورهای صنعتی فروختیم.

وی با انتقاد از وابستگی دو سویه به درآمد نفت و واردات گفت: چرا نباید در عرصه اقتصاد مقاوم باشیم. وابستگی به درآمد نفت و واردات ما را آسیب‌پذیر می‌کند.

دکتر رزاقی خاطرنشان کرد: اقتصاد مقاومتی به معنای استقلال اقتصادی است، آقای روحانی مرتباً می‌آید می‌گوید که این مدل اقتصادی که ما الان داریم، همان مدل اقتصادی است که آقا گفتند! سؤال اینجاست که اگر این اقتصاد مقاومتی است پس چرا هنوز ما وابسته‌ایم؟ چرا آنقدر ما مصرف‌گرا هستیم؟

نیویورک تایمز: برنامه هسته‌ای را نمی‌توان از چنگ مردم ایران درآورد

روزنامه نیویورک تایمز معتقد است مهارت هسته‌ای را نمی‌توان از چنگ ایران درآورد بنابراین باید این کار را به صورت تدریجی انجام داد.

این روزنامه با سودمند خواندن توافق ژنو برای آمریکا نوشت: توافق موقتی که سال گذشته انجام شد مؤثر بود. همان طور که جان کری گفت، ایران حدود 220 کیلوگرم اورانیوم با غنای 20 درصد داشته ولی امروز آن را در اختیار ندارد. شمار سانتریفیوژهای فعال ایران متوقف و بازرسی‌های بین‌المللی مجدداً دو برابر شده است. در خلال یک دهه گذشته، محدودیتی به این گستردگی برقرار نشده بود. قرار است بخشی از تحریم‌های ایران کاهش یابد و ماهانه حدود 700 میلیون دلار دریافت کند، اما این قضیه مشکل بتواند افت درآمد نفت را جبران کند.

نیویورک تایمز با بررسی این پرسش که چرا درخواست اسرائیل مبنی بر برچیدن کامل برنامه هسته‌ای ایران قابل اجرا نیست؟ می‌نویسد: پاسخ این است که این خواسته در دنیای واقعی دست یافتنی نیست. مهارت هسته‌ای ایران را نمی‌توان از چنگ این کشور خارج کرد. دانش فنی ایران منهدم کردنی نیست. دست‌کم برای یک دهه، هدف باید مهار کردن برنامه‌ای کاملاً تحت نظارت، سازگاری آن با استفاده صلح‌آمیز از قدرت هسته‌ای اورانیوم غنی‌شده زیر پنج درصد و این که در کجا باید نگه‌داری شود، باشد. ایران، عضو پیمان ان‌پی‌تی است و به خواست اسرائیل که دارای سلاح هسته‌ای است و از امضاء کنندگان این پیمان نیست، از حق مندرج در این پیمان مبنی بر فناوری هسته‌ای برای اهداف صلح‌آمیز چشم‌پوشی نخواهد کرد. توافق با این کشور یک واقعیت است؛ برنامه هسته‌ای ایران، طنین پراحساس و مهیج ملی کردن نفت ایران در دهه 1950 بوده است. این برنامه امروز همان حس میهن‌پرستانه را در دل ایرانیان ایجاد کرده است. قضیه ملی شدن و کودتای انگلیسی آمریکایی هرگز از حافظه تاریخی ملت ایران فراموش نمی‌شود. تقاضای برچیده شدن برنامه هسته‌ای از این منظر دیده می‌شود. همان گونه که محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران، همتای مذاکره کننده جان کری، گفت: «اگر به دنبال بازی برد کامل در برابر باخت کامل باشید، محکوم به شکست هستید.»

به گزارش تیک این روزنامه همچنین نوشت: فشار برای تحریم بیشتر اقدامی کاملاً احمقانه است.

*خراسان

کشف يک اتفاق جالب در صدور مصوبات دولتي

بر اساس گزارش کارشناسان يک نهاد نظارتي، در حالي که ابلاغيه هاي مربوط به اختصاص اعتبار به استانداري هاي برخي مناطق کشور جهت مقابله با خشکسالي مربوط به هفته هاي جاري است، پس از گذشت چند روز از اين ابلاغيه ها، مجددا مصوبات جديدي براي اين استانداري ها ارسال شده است که بر اساس آن، ده ها ميليارد ريال براي مهار آب هاي سطحي و پيشگيري از وقوع سيلاب در اين مناطق اختصاص يافته است که توالي ابلاغيه ها، قابل تامل به نظر مي رسد.

مجوز 870 ميليون يوآني دولت به چيت چيان

بر اساس ابلاغيه روزهاي اخير يک مسئول ارشد اجرايي به چيت چيان وزير نيرو، اعلام شده است که ضمن لغو مصوبه خردادماه سال 92 دولت سابق در خصوص برخي پروژه هاي نيروگاهي کشور، مجوز استفاده اين پروژه ها از تسهيلات خارجي جمعا به مبلغ 870 ميليون يوان شامل اصل تسهيلات و هزينه هاي تبعي مشتمل بر سود، کارمزد و بيمه صادر شده و وزارت نيرو موظف است با تاييد بانک مرکزي جمهوري اسلامي ايران تسهيلات دريافتي را بازپرداخت کند.

*ایران

اقدام عربستان بدون پاسخ نخواهد ماند

برخی شنیده‌ها حاکی است عربستان در اجلاس اخیر اوپک با لجاجت و به دلایلی که کاملاً متضاد با منافع کلی کشورهای عضو اوپک است، با کاهش تولید نفت مخالفت کرده است. در نتیجه قیمت نفت با کاهش دوباره روبه‌رو شد و در این میان عربستان هم طی یک‌سال  آینده بالغ بر 100 میلیارد دلار زیان خواهد دید اما به خاطر اینکه به ایران و برخی کشورهای دیگر فشار اقتصادی وارد شود، عربستان ضرر و زیان‌های وارده بر خود را هم پذیرفته است. شنیده‌ها حاکی است کشورهایی که زیان دیده‌اند، رفتار عربستان را اقدامی خصمانه بر ضد خود ارزیابی کرده و این پیام را به مقامات سعودی مخابره کرده‌اند که حرکتشان بی‌پاسخ نخواهد ماند. این پیام توسط اعضای اوپک و غیر اوپک به سران عربستان مخابره شده است.

نگرانی سایت احمد توکلی از رد صلاحیت‌ها

سایت الف متعلق به «احمد توکلی» نماینده تهران در یادداشتی با عنوان «لزوم تعیین مرجع تشخیص مصادیق فتنه گر‎» از افرادی که رویدادهای سال 88 را به چماقی برای از میان به در کردن رقیب سیاسی بدل کرده‌اند انتقاد و از اینکه در بررسی صلاحیت‌ها این موضوع لحاظ شود ابراز نگرانی کرد. در این یادداشت آمده: «نزدیک به پنج سال از حوادث غمبار انتخابات دهم ریاست جمهوری می‌گذرد که در به وجود آمدن آن حوادث، عده‌ای اعم از خواص و عوام و اصلاح‌طلب و اصولگرا دخیل بودند. چه آنانی که قواعد قانونی را برنتافتند و چه آن عده‌ای که با در اختیار داشتن مناصب و اختیارات حکومتی، رفتاری نابخردانه انجام دادند و به جای آب، بنزین بر آتش ایجاد شده ریختند. اینکه هر دو طرف ماجرا در ایجاد بلوا سهیم بوده‌اند بعید است که هیچ انسان منصف و عاقلی نداند و تصدیق ننماید. امّا گویی قرار است سایه شوم آن حوادث تلخ، همیشه بر فضای کشورمان گسترده باشد و در این فضا یک گروه، طرف مقابل را در هر بزنگاهی با چماق فتنه، فتنه گر، مفتون و ساکت فتنه و... بنوازد تا که او را از میدان به در کند.»

الف می‌افزاید: «کار به جایی رسیده است که در برخی انتصابات، ملاک‌های دینداری، وفاداری به نظام، ولایتمداری، سوابق مبارزاتی و انقلابی گری و تخصص افراد در درجه چندم ملاحظه قرار می‌گیرد و از همان ابتدا، کارِ فرد را با برچسب فتنه گر، مفتون یا ساکت فتنه یکسره می‌کنند. نکند این بهانه همچون پیراهن عثمان شود که برخی با آن به دنبال تسویه حساب‌های جناحی و حزبی خود باشند؟ نکند خدای ناکرده برخی که اختیار تعیین صلاحیت‌ها را در ید خود دارند، بتوانند با این دستاویز، افراد متدین، انقلابی، ولایی، متعهد و متخصص را از عرصه خدمتگزاری به در کنند؟»

در پایان یادداشت پیشنهاد شده: «نظام جمهوری اسلامی اختیار بررسی و تعیین مصادیق این جرایم و مجرمین آن (فتنه گر، مفتون فتنه و ساکت فتنه) و نیز حدود صلاحیت احراز مشاغل این افراد را به مرجعی مشخص بسپارد تا فضای غبارآلود اتهام زنی موجود، بیش از این کشور را دچار چالش نسازد.»

تجمع سپرده‌گذاران مقابل استانداری ساری

شماری از سپرده‌گذاران مؤسسه قرض‌الحسنه «اعتماد مهر آریا» روز گذشته با تجمع مقابل ساختمان استانداری مازندران در ساری خواستار دریافت سپرده هایشان از این مؤسسه شدند. به گزارش ایرنا، این افراد که تعدادشان به حدود 60 نفر می‌رسد، مدعی شدند پس از چند روز مراجعه به شعب این مؤسسه در ساری برای دریافت سپرده هایشان و پاسخگو نبودن مسئولان مؤسسه مجبور شدند با برگزاری این تجمع از مسئولان استانداری درخواست کمک کنند. به گفته معترضان این مؤسسه از سه هفته پیش دچار مشکل شده و نه تنها وامی پرداخت نمی‌کند، بلکه سپرده آنان را هم باز نمی‌گرداند. گفته می‌شود این مؤسسه دست‌کم هشت هزار مشتری دارد و فاقد مجوز است.

*جمهوری اسلامی

* مفتي سابق مصر تاكيد كرد تكفير شيعيان جايز نيست و تكفيريها، خوارج قاتل، فاسق، مفسد و جنايتكار هستند. به گزارش شفقنا، "علي جمعه" مفتي سابق مصر در گفتگو با يك روزنامه كويتي با توصيف گروه تروريستي داعش به عنوان گروهي قاتل، فاسق، مفسد و جنايتكار با توجه حمايت بيگانگان از اين گروه تكفيري براي اجراي طرح تجزيه جهان عرب، تاكيد كرد دعوت براي تشكيل خلافت اسلامي، ادعايي باطل و بي‌اساس است و هيچ ربطي به دين ندارد. اين عضو شوراي علماي ارشد الازهر در گفتگو با روزنامه الراي كويت تاكيد كرد اعضاي گروه داعش، القاعده و ديگر گروههايي كه انديشه‌هاي تكفيري دارند، نسبت به دين و فقه و حقيقت اسلام جهل دارند و فقه شريعت را درك نمي‌كنند و منطق و نگرش افراطي خونريزي دارند و نظر دشمنان اسلام را در اسلام پذيرفته‌اند تا وجهه مسلمانان را مخدوش كنند. وي افزود: اين گروه شيطاني از اوضاع بي‌ثبات برخي كشورهاي عربي مانند عراق، سوريه و يمن سوء استفاده مي‌كند و از دروغ دعوت براي ايجاد مجدد خلافت اسلامي استفاده كرده و به تحريف دين مي‌پردازد. علي جمعه گفت: سركردگان داعش هيچ چيزي از حقيقت اسلام و فقه شريعت نمي‌فهمند، آنها افكار افراطي دارند كه خون مردم را در پوشش اسلام مي‌ريزند و نظر دشمنان اسلام را درباره اسلام اعمال مي‌كنند.

* يك زن 40 ساله اهل زيمبابوه به نام "بركور" در كمال ناباوري قصد دارد با پسر 23 ساله خود ازدواج كند. اين زن كه 12 سال است همسرش را از دست داده و با پسرش زندگي مي‌كند، مي‌گويد: طبق رسوم بايد با برادر كوچكتر همسر مرده‌ام ازدواج كنم اما من ازدواج با پسرم كه فرزندي از او در رحم دارم را ترجيح مي‌دهم. او در دادگاه گفت مدت سه سال است با پسر خود رابطه نامشروع دارد و پول زيادي خرج كرده تا بتواند به صورت قانوني با وي ازدواج كند. پسر اين زن مي‌گويد: طبق رسومات قبيله‌اي پدرم موظف بوده است به خاطر ازدواج با مادرم پولي به خانواده او بپردازد اما قبل از اتمام بدهي‌اش درگذشته و اكنون من مي‌خواهم وظايف ناتمام او را به پايان برسانم. قاضي دادگاه محلي كه به اتهام اين مادر و پسر رسيدگي مي‌كند مي‌گويد اگر در زمان گذشته چنين چيزي رخ داده بود هر دوي آنها توسط مردم قبيله كشته مي‌شدند اما اكنون ترس از پليس مانع اين كار است. چنين رفتاري حتي در فرهنگ سنتي زيمبابوه كه مردمانش همانند اغلب افريقائيان انيميست يا پيرو دين‌هاي ابتدايي هستند نيز، اقدامي زشت و ناپسند محسوب مي‌شود.

* فرماندار كاشمر از كاهش سن مصرف مواد مخدر در كاشمر به 11تا 13سال خبر داد. مهدي فروزان در گفت و گو با ايسنا، با بيان اينكه دو تا سه درصد مصرف كنندگان مواد مخدر را در شهرستان زنان تشكيل مي‌دهند، گفت: بيشترين كشفيات مواد مخدر مربوط به ترياك و هروئين است. وي افزود: اگرچه كشفيات مواد مخدر صنعتي در شهرستان بسيار محدود است اما به دليل اينكه امكان ساخت مواد مخدر صنعتي توسط خود افراد وجود دارد سريعتر دردسترس قرار مي‌گيرد. فرماندار كاشمر ضمن اظهار تأسف از اينكه در برخورد با سوداگران مرگ هنوز با نقطه مطلوب فاصله داريم، افزود: نيروي انتظامي و پليس مبارزه با مواد مخدر از آنچه در توان دارند در برخورد با سوداگران مرگ به كار گرفته و از هيچ تلاشي دريغ نمي‌كنند. وي تأكيد كرد: براساس نيازسنجي‌هايي كه براي جلوگيري از حمل مواد مخدر در جاده‌هاي شهرستان صورت گرفته نياز مبرم به ايجاد ايست بازرسي ثابت در روستاي اكبرآباد است. اين جاده يك راه ميانبر از تربت حيدريه به بخش كوهسرخ و البلاغ سبزوار است و چون اين جاده كمتر پوشش داده مي‌شود بيشتر ترددهاي قاچاقچيان از اين مسير انجام مي‌گيرد.

* يك تروريست هندي كه به تازگي توسط سرويس امنيتي اين كشور دستگير شده اعترافات هولناكي از جنايات گروه تروريستي داعش انجام داده است. اين تروريستِ اهل شهر بمبئي در حالي كه از مرز سوريه با تركيه وارد اين كشور شده بود پس از ورود دستگير و تحويل نيروهاي امنيتي هندوستان شده است. به گزارش خبرگزاري راشاتودي، اين هندي عضو سابق داعش اعتراف كرده دست كم 55 نفر را شخصاً به قتل رسانده و پس از اينكه ديگر هيچ پولي بابت آدمكشي به وي پرداخت نشده، اين گروه را رها كرده و به هندوستان برگشته است. گروه‌هاي تحقيقاتي هندي بلافاصله پس از دستگيري اين عضو سابق داعش وارد اسلامبول شده و از آنجا وي را به شهر كالايان كه زادگاه وي است، رساندند تا از او بازجويي كنند. مقامات فرودگاهي در شهر كالايان اعلام كرده‌اند نام اين تروريست هندي عاريب ماجد است. روزنامه هندوستان تايمز در خبري اعلام كرده خود داعش با پرداخت 2 هزار دلار به ماجد او را به بهانه درمان راهي هند كرده تا به عمليات تروريستي در اين شهر دست بزند. خود ماجد مي‌گويد با ديدن بيش از 20 هزار وبسايت تروريستي و تكفيري تصميم گرفته وارد تشكيلات داعش شود. او اعتراف كرده در پوشش زائر وارد عراق شده و هزينه سفرش را هم داعش پرداخت كرده است. وي ابتدا به بغداد و سپس به فلوجه در غرب عراق رفته و سپس در جنايات داعش شركت كرده است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 16
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 6
 • ۰۹:۵۹ - ۱۳۹۳/۰۹/۱۰
  0 0
  شاه ایران است اکبر
 • ۰۹:۵۹ - ۱۳۹۳/۰۹/۱۰
  0 0
  نان گران نشده الکی جو ندید لطفا ... با 50 تومن آدامس هم نمیدن
 • ۱۰:۰۰ - ۱۳۹۳/۰۹/۱۰
  0 0
  برو بابا
 • ناشناس ۱۰:۰۴ - ۱۳۹۳/۰۹/۱۰
  0 0
  خبر خبر خبر تورم پایین اومده قیمت نون بالا رفته
 • ناشناس ۱۲:۲۵ - ۱۳۹۳/۰۹/۱۰
  0 0
  گران شده البته با شیب ملایم ! خخخخخ.
 • ناشناس ۱۲:۲۶ - ۱۳۹۳/۰۹/۱۰
  0 0
  واقعا" هم این افساد طلبان حیات انگلی دارند و به انگل اجتماع تبدیل شده اند.
 • ناشناس ۱۲:۳۱ - ۱۳۹۳/۰۹/۱۰
  0 0
  خخخخخخخخخ.
 • کارگر ۱۲:۴۵ - ۱۳۹۳/۰۹/۱۰
  0 0
  نان هم نخوریم؟
 • ۱۲:۵۲ - ۱۳۹۳/۰۹/۱۰
  0 0
  ما نفت داریم دبی هم نفت داره. دبی نخاستیم به اندازه 10% رفاهش کافیه
 • ۱۲:۵۵ - ۱۳۹۳/۰۹/۱۰
  0 0
  نگران نباشید موضوع نان هم در مذاکرات هسته ای ، در تیرماه سال 94 بررسی خواهد شد.
 • شاهرخ ۱۳:۰۰ - ۱۳۹۳/۰۹/۱۰
  0 0
  کارگر عزیز ممنون
 • ناشناس ۱۳:۵۶ - ۱۳۹۳/۰۹/۱۰
  0 0
  امروز نان لواش خریدم دیدم 40 در صد گران کرده سوال کردم چرا در اطلاعیه ها آمده حداکثر 30 در صد فرمودند اتحادیه بما گفته 40رد صد . اونها خیلی حرف میزنند ملاک ما اتحادیه است . پیدا کنید پرتقال فروش را .
 • مجمع کارمندان مظلوم دانشگاه ۱۴:۱۱ - ۱۳۹۳/۰۹/۱۰
  0 0
  افزایش حقوق کارمندان - متناسب با افزایش قیمت نان
 • امیر ۱۴:۵۹ - ۱۳۹۳/۰۹/۱۰
  0 0
  گل بود به سبزه نیز آراسته شد.خیلی حقوق و سطح رفاهمون خوب بود حالا نان های بی کیفیت را باید از آقا شاطر گرونتر بخریم تازه طاقچه بالا هم برامون بگذاره بگه: میخوای بخر میخوای برو جای دیگه.از اینه هم بهتر مثلا تافتون که 300 تومان بود میشه 390 تومان همون آقا شاطر میگه 10 تومان طلبت! کلا داره خوش میگذره؟ متشکریم
 • کارمنـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــد ۱۵:۰۸ - ۱۳۹۳/۰۹/۱۰
  0 0
  زین پس بجای جمله بابا نان داد از جمله بابا شرمنده اهل وعیال شد استفاده کنیم
 • ۱۵:۲۲ - ۱۳۹۳/۰۹/۱۰
  0 0
  زین پس نیست ما از زمان محمود این احساس داریم

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس