جانشین عصائب اهل الحق گفت: در اینجا هم بصراحت می‌گویم که هرگونه حضور نیروهای آمریکایی ــ به غیر از کارکنان سفارت آمریکا ــ در خاک عراق را نمی‌پذیریم. سلاح ما فقط به ‌سمت داعشی‌ها و نیروهای تکفیری نشانه نخواهد رفت، بلکه آمریکایی‌های اشغالگر را نیز هدف گلوله قرار خواهد داد.

به گزارش مشرق، «عصائب اهل الحق» نامی آشنا برای شهروندان عراقی و نیز آشنایان با مسائل این کشور مظلوم است. اهل الحق گروهی از مجاهدان شیعه هستند که پس از اشغال عراق به وسیله آمریکا در گردان‌هایی موسوم به "مجامیع خاصة" سازماندهی شدند و به دفاع از کشور و مردم خود برخاستند.

اما نقش پررنگ‌تر این مجاهدان، در زمان حمله تروریست‌های متحد آمریکا و صهیونیسم به سوریه و سپس عراق دیده شد؛ یعنی زمانی که آنان ــ همانند نیروهای حزب الله لبنان ــ برای دفاع از حرم حضرت زینب کبری(س) سینه سپر کردند و شهدای زیادی را در دفاع از حریم عقیله بنی هاشم(س) تقدیم نمودند.

عصائب اهل الحق سپس در زمان هجوم داعش به عراق، مأموریت دفاع از عتبات عالیات را بر عهده گرفت و در این راه نیز در کنار ارتش عراق و گروههای دیگر مقاومت، مجاهدت های زیادی نمود. این گروه در آزادسازی مناطق مهمی همچون "آمرلی" و "جرف الصخر" نقش مهمی ایفاء کرد.

عامل اصلی جنایت اسپایکر که بود؟ / طباطبایی: هر آمریکایی به جز اعضای سفارت را در عراق هدف قرار می دهیم

در اوایل ماه گذشته ــ و پیش از فتح الفتوح اخیر در جرف الصخر ــ معاون دبیرکل گروه عصائب اهل الحق عراق در رأس هیأتی به قم آمد و با مراجع عظام تقلید دیدار و گفتگو کرد. وی روز پنجشنبه دهم مهرماه 1393 نیز از دفتر مرکزی خبرگزاری اهل بیت(ع) ـ ابنا ـ در قم بازدید و از زحمات رسانه جامع شیعیان جهان در روشنگری‌هایش علیه گروه‌های تکفیری و انحرافی قدردانی کرد. حجت‌الاسلام والمسلمین «سیدمحمد طباطبایی» پس از آنکه در جریان فعالیت‎های خبری ابنا قرار گرفت، در مصاحبه ای تفصیلی به سؤالات دبیران و خبرنگاران سرویس‌های فارسی و عربی این خبرگزاری و نیز خبرنگار شبکه ماهواره‌ای "العهد" پاسخ داد.

این بازدید و نشست خبری بعد از آن، حدود سه ساعت به طول انجامید و حجت‌الاسلام شیخ «جابر رجبی» نماینده گروه عصائب اهل الحق در ایران نیز طباطبایی را در آن همراهی می‌کرد. شیخ جابر، آقای طباطبایی را اینگونه توصیف می کرد که: "این آقا سید شاید در ایران شناخته شده نباشد، ولی در کشور عراق بسیار محبوب و معروف است".

عامل اصلی جنایت اسپایکر که بود؟ / طباطبایی: هر آمریکایی به جز اعضای سفارت را در عراق هدف قرار می دهیم

آنچه در پی می‌آید متن کامل گفتگوی ابنا با دو رهبر گروه عصائب اهل الحق عراق است:


عصائب اهل الحق چرا، چگونه و در چه سالی تشکیل شد؟

رجبی: بسم الله الرحمن الرحیم. این گروه دو دهه پیش، در زمان حضور «صدام حسین» دیکتاتور معدوم عراق و پس از آغاز فعالیت های آیت‌الله شهید «سید محمد محمدصادق الصدر» در عراق تشکیل شد. البته در آن زمان نام این گروه "عصائب اهل الحق" نبود و تمرکز آن بر روی نماز جمعه‌ها قرار داشت. حاج آقای طباطبایی از اولین مسؤولان این گروه به‌ شمار می‌آیند که تنظیم برنامه‌های آن نماز جمعه‌ها را در زمان خفقان بعثی‌ها بر عهده داشت. حجت‌الاسلام والمسلمین شیخ «قیس خزعلی» دبیرکل فعلی عصائب نیز بعدها به این گروه پیوست.

فرمودید نماز جمعه ها! نماز جمعه‌ شهید سید محمد الصدر در نجف معروف بود، آیا غیر از آن هم نماز جمعه‌ای در عراق وجود داشت؟

طباطبایی: سم الله الرحمن الرحیم. شهید سید محمد محمدصادق الصدر در ابتدای مرجعیت خود در سال 1992 میلادی (1412هـ.ق) حرکت نوین دینی و تبلیغی را آغاز کرد و علماء و طلاب بسیاری را به مناطق مختلف گسیل داشت.از جمله کارهای ایشان، برگزاری نماز جمعه در شهرهای مختلف ــ حتی شهرهای دور از نجف مانند "موصل" و "هور" ــ بود.

رژیم بعث نتوانست مانع این فعالیت‌ها شود؟

طباطبایی: قدرت صدام با وجود ارتش و تشکیلاتش، در مقابل قدرت خداوند متعال و قدرت معنوی شهید صدر بسیار کم و ناچیز بود. این قدرت به ائمه جمعه مناطق دیگر هم منتقل شد و با وجود این‌که رژیم صدام اصرار داشت که نام وی در نمازهای جمعه ذکر شود، خطبای جمعه از یاد کردن نام او امتناع می‌کردند. این امر به‌خاطر آن بود که این خطبا و مردم می‌دیدند که مرجع آنان فردی قوی و شجاع است.

سید محمد محمدصادق الصدر در جلسه ای که با ائمه جمعه داشت در سخنانی خطاب به آنان گفت: "من واقعا خوشحالم که این چنین خطبای جمعه‌ای را در کشور داریم که از صدام و طاغوت ترسی ندراند". ائمه جمعه نیز در مقابل به سید شهید گفتند: "ما هم به خودمان افتخار می‌کنیم که این چنین مرجعی داریم".

البته این اقدامات وسیع سید شهید باعث شد که متأسفانه عده‌ای در ابتدا فکر کنند که وی دست نشانده طاغوت عراق است! این اشخاص بعدها از گفته‌های خود پشیمان شدند، چراکه با چشمان خود دیدند که سید شهید چه می‌گوید و چه‌ کاری انجام می‌دهد. او فردی بسیار صادق و راستگو بود و از این رو بود که بر جامعه آن زمان عراق تأثیری بی‌مثل و مانند گذاشت.

فعالیت نظامی عصائب از کی آغاز شد؟

رجبی: پس از شهادت آیت‌الله سید محمد محمدصادق الصدر فعالیت نظامی عصائب اهل الحق در منطقه جنوب عراق برای حمله به جنایتکاران حزب بعث آغاز شد. همچنین پس از سقوط صدام و ورود نیروهای آمریکایی، چندین گروه‌ مقاومت علیه این نیروها فعالیت می‌کردند که از بارزترین این گروه‌ها، گروه عصائب اهل الحق بود که در آن زمان به ‌نام "مجامیع خاصة" شهرت داشت.

هدف از این فعالیت های نظامی چه بود؟

رجبی: هدف اصلی عصائب اهل الحق اخراج نیروهای اشغالگر آمریکایی و انگلیسی از خاک عراق بود. بنابراین تا آخرین سال حضور این نیروها در عراق یعنی سال 2010 به جهاد خود ادامه داد و با وجود اینکه دیگر گروه‌های مقاومت اسلحه خود را زمین گذاشتند، این گروه سلاحش را کنار نگذاشت و تا آخرین روزها علیه نیروهای اشغالگر مقاومت کرد. نیروهای عصائب اهل الحق در مجموع 5000 عملیات ویژه علیه اشغالگران آمریکایی انجام دادند که این آمار بیش از 70 درصد ضربات گروه‌های مقاومت علیه آمریکایی‌ها در خاک عراق را شامل می‌شود.

بیش از 70 درصد؟!

طباطبایی: بله؛ نیروهای آمریکایی در اجلاس‌ رسمی خود، به عملیات گروه عصائب اهل الحق اقرار می‌کردند و در آن زمان می‌گفتند که 73% از عملیاتی که علیه ما انجام می‌شود را مجامیع خاصة انجام می‌دهد.

دلیل نامگذاری این گروه به مجامیع خاصة چه بود؟

طباطبایی: علت این نام‌گذاری، اندک بودن نیروهای مشغول به کار در گروه در آن زمان بود. مأموریتی که ما در ابتدا برای این مجامیع ترسیم کرده بودیم، هدف قرار دادن شخصیت‌های نزدیک صدام و از بین بردن جنایتکاران بعثی بود.

چگونه می توان نتیجه گرفت که اخراج اشغالگران آمریکایی نتیجه مقاومت عصائب بوده است؟

طباطبایی: همانطور که گفتم در سال‌‌های ابتدایی اشغال عراق، گروه‌های مقاومت متعددی بودند که با نیروهای اشغالگر درگیر شدند؛ مانند "مجامیع خاصة"، "جیش الامام مهدی‌(عج)" و "کتائب حزب‌الله عراق"؛ اما بعد‌ها مقاومت آنان متوقف شد و فقط عصائب اهل الحق مقاومت خود را در مقابل نیروهای اشغالگر ادامه داد. بنده آن زمان به کرات در سخنرانی‌هایم می‌گفتم که ما به برادرانمان در حزب الله لبنان اقتدا می‌کنیم که مقاومت خود را تا خروج آخرین سرباز رژیم صهیونیستی از خاک کشورشان ادامه دادند. عصائب اهل الحق نیز همین خط مشی را پیش گرفت و تا خروج آخرین سرباز آمریکایی از خاک عراق مقاومت خود را در مقابل این نیروهای اشغالگر ادامه داد.

خدا را شاکریم که با اعتماد به ذات اقدس الهی، خون شهدا، مقاومت مجاهدان در جبهه‌های نبرد و اطاعت از آیت‌الله العظمی «سیدعلی خامنه‌ای»(حفظه الله) رهبر معظم انقلاب اسلامی ایران، این پیروزی‌ها را به ‌دست آوردیم. خداوند در قرآن می فرماید: "يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا إِن تَنصُرُوا اللَّهَ يَنصُرْكُمْ وَيُثَبِّتْ أَقْدَامَكُم" (سوره محمد ـ 7).

شما گفتید که عصائب اهل الحق، مجاهدان طرفدار شهید آیت‌الله سید محمد محمدصادق صدر هستند؛ اما معروف است که این مجاهدین در جیش المهدی‌(عج) که اکنون تحت فرماندهی «سید مقتدی الصدر» قرار دارد، فعالیت می‌کنند. مجاهدان شما و آنان چه ارتباطی با هم دارند؟

طباطبایی: یاران شهید محمد محمدصادق الصدر در جیش الامام مهدی‌(عج) منحصر نمی‌شوند. عصائب اهل الحق هم ارتباط مستقیم با آنها ندارد.

اگر اجازه دهید بپردازیم به حوادث روز منطقه و داعش. به نظر شما علت پیدایش داعش چه بود؟

طباطبایی: گروه‌های تروریستی و تکفیری، آفریده دشمنان غربی اسلام و محصول شکست‌های آنان در منطقه هستند. ما مطمئن بودیم که پس از اخراج نیروهای رژیم صهیونیستی از لبنان و خروج نیروهای اشغالگر آمریکایی از عراق، دشمن ساکت نخواهند نشست و برای بازگشت به منطقه، نقشه جدیدی می‌کشد. یکی از مراحل این نقشه شوم کشورهای غربی، ایجاد گروه‌های تروریستی مانند "جبهة النصرة" و "داعش" و ورود آنها به خاک سوریه و عراق بود.

آنها برای اجرای این نقشه از "محور عربی ــ عبری ــ ترکی ضد مقاومت" هم استفاده کردند؛ لذا کشورهایی که در ابتدا به‌طور جدی از این گروه‌های تروریستی حمایت کردند، ترکیه، قطر و در رأس آنان عربستان سعودی بودند که همگی این‌ها تحت فرمان آمریکا هستند. این مسأله در مشاهدات میدانی هم ثابت شد؛ مثلا هنگامی که مقاومت مواضع تروریست‌ها را فتح می‌کرد، سلاح‌هایی می‌یافت که روی آنها به زبان عبری نوشته شده بود.

بنابراین آمریکا حامی و اشباع کننده اصلی گروه‌های تروریستی بود و داعش ساخته دست آمریکا، اسرائیل و کشورهای عربی ضد مقاومت است و ما منتظر اقدام آنان بودیم؛ لذا دو سال پیش و قبل از ورود گروه تروریستی "داعش" به عراق، ما به عشایر عراق ــ به ویژه آن‌ها که در مناطق خطرناک ساکن هستند ــ گفتیم که گروه عصائب اهل الحق آماده‌ است تا به فرزندان شما آموزش‌های نظامی دهد.

اما فعالیت عصائب اهل الحق فقط در عراق نیست و نقش مهمی هم در دفاع از اماکن مقدس سوریه داشت. شما چرا به سوریه ورود کردید؟

طباطبایی: شعار ما در مراکز نظامی و آموزشی مجاهدین دائما این بوده است که: "ما به‌طور عام همه کسانی که قصد دفاع از عراق را دارند و به طور خاص شیعیان حضرت علی بن‌ابی‌طالب‌(ع) را آموزش می‌دهیم". بنابراین دفاع از شیعه و تشیع از اهدف ماست. لذا طبق تکلیف واجب شرعی و وظیفه‌مان در مقابل خداوند و اهل‌بیت(ع) و شیعیان، پس از شنیدن ورود این گروه‌های تروریستی به خاک سوریه، به صراحت اعلام کردیم که ما برای دفاع از اهداف، عقاید و حرم حضرت زینب‌(س) به سوریه خواهیم رفت.

همه نیروهای عصائب به سوریه رفتند؟

طباطبایی: خیر؛ حدود هشتاد درصد از اعضای عصائب اهل الحق برای جهاد و دفاع از مرقد حضرت زینب(س) به سوریه رفتند. تعداد زیادی از شهروندان عادی عراقی نیز برای رفتن به سوریه به‌ همراه اعضای عصائب اهل الحق اعلام آمادگی کردند و با آنان به میدان‌های نبرد اعزام شدند. فرماندهی نیروهای عصائب اهل الحق در آن زمان، به عهده یکی از برادران به نام «حاج مهدی» بود و اعضای گروه تروریستی جبهة النصرة به اعضای گروه ما، "فرزندان حاج مهدی" می‌گفتند. تروریست‌ها پس از مشاهده جرأت و شجاعت نیروهای عصائب اهل الحق می‌گفتند: "اگر صد نفر از فرزندان حاج مهدی هم کشته شوند، آنان از مرگ هراسی نخواهند داشت و همچنان به میدان نبرد می‌آیند".

ورود نیروهای عصائب به سوریه چه تأثیری داشت؟

عامل اصلی جنایت اسپایکر که بود؟ / طباطبایی: هر آمریکایی به جز اعضای سفارت را در عراق هدف قرار می دهیمعامل اصلی جنایت اسپایکر که بود؟ / طباطبایی: هر آمریکایی به جز اعضای سفارت را در عراق هدف قرار می دهیم

طباطبایی: پس از ورود گروه‌های مقاومت و عصائب اهل الحق به خاک سوریه، معادله درگیری‌های میدانی عوض شد. افراد ما در مقابل اعضای گروه‌هایی مانند جبهة النصرة که به‌طور حرفه‌ای آموزش دیده بودند، به خوبی مقاومت کرده و باعث عقب نشینی این نیروها شدند. البته در این درگیری‌ها تعدادی شهید و زخمی نیز دادیم و خون همین شهیدان و مجروحان در واقع عامل اصلی پیروزی‌های ما در میدان‌های نبرد و عقب نشینی جبهة النصرة، داعش و بقیه تروریست‌های تکفیری از خاک سوریه شد. خداوند در قرآن می فرماید: "لَقَدْ نَصَرَكُمُ اللّهُ فِي مَوَاطِنَ كَثِيرَة... (سوره توبه ـ 25)". ما نیز در مواقع و اماکن بسیاری شاهد این پیروزی از جانب خداوند بوده ایم؛ از جمله در سوریه.

گفته می‌شود که تروریست‌ها نقشه‌های شومی برای حرم حضرت زینب(س) داشتند که بحمدالله نقش بر آب شد.

طباطبایی: بله؛ یک نمونه آن را ذکر می کنم. در یکی از حملات مجاهدان ما به مواضع تروریست‌ها در سوریه، یکی از این تروریست‌ها را دیدند که تیر خورده بود ولی هنوز جان داشت. آن تروریست زخمی، مجاهدان عصائب اهل الحق را با دوستان خود اشتباه گرفت و از آنها طلب آب کرد. مجاهدان عصائب هم بر طبق روش و سیره اهل بیت‌(ع) آب را از اسیر منع نکرده و سیرابش کردند. این تروریست پس از این اقدام جوانمردانه نیروهای ما، چند بار گفت: "علیکم بالتمثال.. علیکم بالتمثال.." یعنی: "مجسمه یادتان نرود... مجسمه یادتان نرود...". این جمله را چند بار تکرار کرد، ولی مجاهدان متوجه منظور وی از تکرار کلمه مجسمه نشدند. نیروهای ما پس از مدتی به یکی از پایگاه‌های نیروهای تروریستی در همان منطقه حمله کردند و در بازرسی اتاق‌ها، متوجه اسنادی سرّی شدند. در بین این اسناد، نقشه‌ای وجود داشت که در وسط آن تصویر مجسمه‌ای کشیده شده و در توضیح نقشه آمده بود: «یکی از هدف ما از ورود به سوریه این است که به حرم سیده زینب وارد شویم، قبر او را نبش کنیم و مجسمه یزید بن معاویه در حالتی که سر حسین بن علی را در دست دارد به ‌جای قبر زینب بگذاریم».

اما به لطف خدا و به حرمت خون شهدا و مقاومت آنان، آنها شکست خوردند و این آرزوی تروریست‌ها به‌وقوع نپیوست و هیچگاه نیز واقع نخواهد شد.

با وجود این شکست‌ها در شامات، چرا داعش وارد عراق شد؟

طباطبایی: اتفاقاً بزرگترین دلیل ما بر شکست نیروهای تکفیری داعش در سوریه، همین ورود آنها به خاک عراق است؛ چرا‌که آنان به این نتیجه رسیدند که پیشروی در خاک سوریه و به‌دست گرفتن حرم حضرت زینب(س) امری بعید است.

با ورود داعش به عراق، آیا عصائب از سوریه خارج شد؟

طباطبایی: خیر. پس از ورود داعش به خاک عراق، تمامی گروه‌های مقاومت عراقی از خاک سوریه به عراق رفتند؛ اما عصائب اهل الحق در سوریه ماند. اکنون نیز عصائب اهل الحق، تنها گروه مقاومت عراقی است که همچنان در خاک سوریه فعالیت می‌کند. صراحتاً اعلام می‌کنم که هم اکنون حراست از مناطقی از ریف دمشق تا حرم حضرت زینب(س) به ‌دست نیروهای عصائب اهل الحق عراق است.

آیا فعالیت نظامی عصائب اهل الحق مورد تأیید علماء و مراجع است؟

رجبی: همانطور که گفتم سرمنشأ فعالیت‌های ما افکار آیت الله شهید «سید محمد محمدصادق الصدر» است که از مراجع عظام تقلید و سید مقاومت عراق بودند. پس از ایشان نیز عصائب اهل الحق همواره با مرجعیت رابطه داشته و در تمامی تصمیمات اصلی با آن‌ها مشورت می‌کند. هیچ‌گاه به این صورت نبوده که ما خودسرانه عمل کنیم، بلکه دائما خود را تابع مرجعیت می‌دانیم.

عصائب از تعدادی از مراجع عظام تقلید ــ از جمله آیت‌الله العظمی «سیدکاظم حائری» و آیت‌الله العظمی «هاشمی‌ شاهرودی» ــ تقریر دارد و مراجع عالی‌قدر، عصائب اهل الحق را تأیید کرده‌اند. در سفر اخیر مسؤولان عصائب به قم نیز خدمت تعدادی از مراجع عظام تقلید رسیدیم و گزارشی از فعالیت برهه اخیر خود ارائه دادیم. ضمن اینکه ما خود را ملتزم به ولایت فقیه می‌دانیم و به این امر افتخار می‌کنیم که تصویر آیت‌الله العظمی امام خامنه‌ای را در عراق بالا می‌بریم.

به دیدارتان در این روزها با مراجع عظام در قم اشاره کردید. آقایان در این دیدار ها چه نظررات یا توصیه هایی داشتند؟

رجبی: همراه حاج آقا سید محمد طباطبایی خدمت حضرات آیات عظام «جوادی آملی» و «علوی گرگانی» و نیز آیت الله «علوی بروجردی» و دیگر اساتید حوزه رسیدیم. نکات قابل ذکر مراجع معظم در این دیدار ها این بود که مردم و حکومت های ایران و عراق به خاطر اشتراک فکری و عقیدتی با یک دشمن روبرو هستند.

عامل اصلی جنایت اسپایکر که بود؟ / طباطبایی: هر آمریکایی به جز اعضای سفارت را در عراق هدف قرار می دهیم

آیت الله جوادی آملی هم فرمودند که: "اگر جهاد شما نبود ما در این مکان نمی توانستیم راحت بشینیم و درس بگوییم واز شما میخواهیم که ارتباط مردم بین دو کشور را قوی تر کنید چرا که خاک عراق خاک کل شیعه است". آیت الله علوی گرگانی هم اشاره داشتند که: "متأسفانه اخبار پیروزی های مقاومت در عراق در رسانه ها نقل نمی شود".

ان شاء الله پس از تحقق پیروزی های دیگر شیخ قیس خزعلی دبیرکل عصائب اهل حق با خبرهای خوب به دیدار مراجع قم خواهند آمد.

برگردیم به موضوع عراق. داعش چگونه توانست با سرعت شهر موصل را به اشغال خود درآورد؟

طباطبایی: اشغال شهر موصل به‌ دست داعشی‌ها در واقع خیانتی از طرف برخی مقامات سیاسی عراق بود؛ وگرنه گروه داعش‌ و اعضای آن مانند خانه عنکبوت بسیار سست هستند. داعش اگر کمک آمریکا و صهیونیست‌ها را نداشت، و اگر خیانت برخی عراقی‌ها نبود، هیچگاه نمی‌توانست موصل را اشغال کند.

ماجرای قتل عام و کشتار سربازهای نظامی پایگاه "اسپایکر" را می‌شود یکی از بزرگترین فجایع تاریخ عراق توصیف کرد؛ ولی ابعاد و جزئیات این موضوع هنوز منتشر نشده و فقط گمانه زنی‌هایی درمورد علت قتل عام این سربازان وجود دارد. سؤالاتی که اکنون در این رابطه مطرح می‌شود این است که آیا واقعا مقامات ارشد این پایگاه نظامی برای آزادی خودشان، سربازان را با داعشی‌ها تبادل کردند یا این‌که موضوع دیگری در میان بود؟

طباطبایی: این‌گونه فجایع ناشی از خیانت فرماندهان این پایگاه‌های نظامی است. در مورد اسپایکر هم فرماندهان فهمیدند که داعش و آنها که از داعشی‌ها حمایت می‌کنند در منطقه حضور دارند و یقین کردند که داعشی‌ها سر آن‌ها را از بدنشان جدا خواهند کرد. به همین دلیل از این پایگاه‌ها فرار کرده و سربازان را بدون فرمانده تنها گذاشتند؛ در نتیجه آنان مورد هجوم داعشی‌ها قرار گرفتند و فاجعه رخ داد.

ما تحقیقات خود را در این رابطه ادامه می‌دهیم و اعلام هم کردیم که هر شخصی در رابطه با فاجعه "پایگاه اسپایکر" و نیز جنایت "پایگاه شهر الصقلاویه" اطلاعاتی دارد با شماره‌هایی که اعلام کردیم تماس بگیرد تا ما با تکمیل تحقیقات، به حقیقت آن موضوع دست پیدا کنیم.

شما به خلق داعش به وسیله آمریکا و سپس کمک‌های مالی و تسلیحاتی رژیم آل سعود، اسرائیل و عرب‌های مرتجع منطقه به آن‌ها اشاره کردید. اما اکنون آمریکا و عرب ها را در میان کشورهای عضو ائتلاف بین‌المللی علیه داعش می‌بینیم. این تغییر موضع به چه دلیل است؟

طباطبایی: به نظر من، آمریکا و همپیمانانش ــ از جمله عربستان سعودی ــ هنگامی که دیدند گروه‌های مقاومت، میادین مبارزه با تروریسم را به ‌دست گرفته‌ و دشمن را در عراق و سوریه به عقب رانده‌اند گروهی موسوم به "ائتلاف بین‌المللی مبارزه با داعش" را تشکیل دادند و قصد تمام کردن این فتوحات به نام خود را دارند.

به نام این ائتلاف، نیروهای آمریکایی جدیدی وارد خاک عراق شده‌اند. البته ناظران سیاسی ورود این نیروها را "اشغال" نمی‌دانند. نظر شما در این رابطه چیست؟

طباطبایی: گروه‌های مقاومت عراق اعلام کردند که در صورت حضور نیروهای آمریکایی در خاک عراق، از میدان‌های نبرد عقب نشینی خواهند کرد؛ اما عصائب اهل الحق بر خلاف دیگر گروه‌های مقاومت در بیانیه‌ای اعلام کرد: "مناطقی که به‌ دست مجاهدان ما آزاد شده است را ترک نخواهیم کرد".

این به معنی آن است که حضور نیروهای آمریکایی ائتلاف در خاک عراق را "اشغال مجدد عراق به‌ صورت غیر مستقیم" می‌دانیم. در اینجا هم بصراحت می‌گویم که هرگونه حضور نیروهای آمریکایی ــ به غیر از کارکنان سفارت آمریکا ــ در خاک عراق را نمی‌پذیریم. سلاح ما فقط به ‌سمت داعشی‌ها و نیروهای تکفیری نشانه نخواهد رفت، بلکه آمریکایی‌های اشغالگر را نیز هدف گلوله قرار خواهد داد. 

پس نیروهای ائتلاف چگونه باید علیه داعش عمل کنند؟!

طباطبایی: ائتلاف بین‌المللی علیه داعش دروغ است و در واقع غرب با تشکیل این ائتلاف قصد خندیدن به مردم را دارد. ما هرگز این را نمی‌پذیریم که دولت عراق حتی به یک سرباز آمریکایی اجازه ورود به خاک کشور را دهد.

آمریکا اگر در گفتار خود صادق است، چرا برای مقابله با تروریست‌ها به ارتش عراق سلاح نمی‌دهد؟ در حالی‌ که ارتش عراق نیاز مبرمی به تجهیزات و نیروی هوایی دارد. دولت عراق حدود سه میلیارد دلار به آمریکا برای خرید سلاح پرداخت کرده، اما تا این لحظه آمریکا هیچ سلاحی را تحویل نداده است. بهانه آمریکا برای عدم تحویل سلاح به عراق این بود که تا زمانی که حکومت جدید تشکیل نشده است، سلاح‌ها به حکومت عراق تحویل داده نمی‌شود، اما الآن که حکومت عراق تشکیل شده نیز آمریکا از تحویل این سلاح‌ها خودداری می‌کند.

بنابراین هدف آمریکا از مورد هدف قرار دادن داعش، مبارزه با این گروه تروریستی نیست. به اعتقاد ما هدف از حضور نیروهای آمریکایی در عراق، تقسیم این کشور و از بین بردن گروه‌های مقاومت و برخی از سیاسیون عراق است.

ما به سیاسیون عراق هشدار دادیم که نیروهای آمریکایی اجازه ورود به عراق را ندارند؛ مگر به اجازه مجلس نمایندگان عراق. در اینجا هم دوباره اعلام می کنیم: "ای سیاستمداران عراق! شما حق ندارید که در این مورد به تنهایی تصمیم‌گیری کنید. شما نمی‌توانید چنین اجازه‌ای را به تنهایی صادر کنید؛ بلکه علمای عراق، گروه‌های مقاومت، داوطلبان مردمی و همه اقشار مردم این کشور نیز در این تصمیم‌گیری شریک هستند".

اخیراً انفجارهای متعددی در بغداد، کاظمین و کربلا رخ داد. آیا این ها پیامی از طرف داعش به دولت عراق بود که می‌خواستند بگویند ما توانایی هدف قرار گرفتن مواضع شیعیان در عراق را داریم؟ واکنش عصائب اهل الحق به این اقدام‌ها چیست؟

طباطبایی: ما تأیید می‌کنیم که این انفجارها هر کجا که باشد و توسط هر شخصی انجام شود، چه داعش و چه غیر داعش، انجام دهنده اصلی این انفجارها آمریکا است، چرا که می‌خواهد در عراق بین شیعیان و اهل سنت فتنه بیندازد. آمریکا با انجام اینگونه انفجار‌ها این هدف را دنبال می‌کند که شیعیان نیز در مناطق سنی نشین انفجار انجام دهند که بحمدالله تاکنون این توطئه کارگر نیفتاده است.

در شهرهای "موصل" و "سنجار" تعداد زیادی از شهروندان مسیحی و ایزدی عراق سکونت دارند. داعش پس از اشغال این مناطق، تجاوز و تعرضاتی را نسبت به بانوان مسیحی و ایزدی روا داشت که تا مدت ها توجه شبکه‌های خبری و خبرگزاری‌های دنیا را به سوی خود جلب کرده بود. در پی این تجاوزات، عده ای نیز موفق به فرار از چنگال جانیان داعشی شدند. آیا عصائب اهل الحق کمکی هم به این شهروندان میسحی و ایزدی کرده است یا فقط به مسلمانان کمک می‌کند؟

طباطبایی: اینجا دیگر دین و مذهب مطرح نیست؛ اینجا سخن از انسانیت در میان است. بر هر عراقی واجب است که جهت‌گیری دینی و طایفه ای خود را کنار بگذارد و به آوارگان ــ از هر دین و مذهب که باشند ــ کمک رسانی کند. هر شهروند عراقی باید از حقوقی که دارد بهره‌مند شود. این امر ریشه در مکتب اهل بیت(ع) دارد؛ امیرمؤمنان امام علی(ع) هنگامی که آن سائل کهنسال مسیحی را دیدند، به جای کلمه "من" از کلمه "ما" استفاده کردند. یعنی نفرمودند: این کیست؟ بلکه فرمودند: "این چه وضعی است؟". سپس دستور دادند که از بیت المال مسلمین به آن فقیر مسیحی پرداخت شود.

ما نیز اگر خداوند توفیق دهد قصد داریم همین خط مشی مولا را دنبال کنیم. ما حتی برای ابراز همدردی به دیدار خانواده های پناهنده‌ها رفتیم و کمک‌های لازم را به دست آنان رساندیم. البته طبق گفته خداوند متعال که می فرماید: «لاَ يُكَلِّفُ اللّهُ نَفْساً إِلاَّ وُسْعَهَا لَهَا مَا كَسَبَتْ وَعَلَيْهَا مَا اكْتَسَبَتْ...» (سوره بقره ـ 286) در حد توان خود و به میزانی که خداوند تبارک و تعالی توفیق داد، به آنان کمک کردیم.

همانطور که اشاره کردید عراق از جمله کشور‌هایی است که تعدد مذاهب و طوایف دارد و متأسفانه اختلافات سیاسی در این کشور به وضوح مشاهده می شود؛ آیا پس از حمله داعش به خاک عراق اتحادی بین علمای مذهبی و دینی برای مبارزه با تروریسم به‌وجود آماده است؟

رجبی: نمونه ای از وحدت بین گروه‌های مقاومت سنی و شیعه، پس از حمله داعش به خاک عراق دیده شد. مثلاً در آزادسازی شهر "الضلوعیه" که سنی نشین است ما به خواسته مردم آن منطقه، برای مقابله با داعش به شهروندان آنان آموزش های نظامی دادیم. ما اعلام کرده ایم که هر کس که می خواهد با ظالم بجنگد ــ چه در عراق و چه در غیر عراق ــ ما آماده ایم که به آنان آموزش و سلاح بدهیم، و حتی به دنبال این نیستیم که این کمک ها به اسم عصائب باشد.

عامل اصلی جنایت اسپایکر که بود؟ / طباطبایی: هر آمریکایی به جز اعضای سفارت را در عراق هدف قرار می دهیم

طباطبایی: نمونه دیگر وحدت گروه‌های مقاومت شیعه و سنی در آزادسازی شهر "آمرلی" بود که متحد شدند و ارتش عراق را یاری کردند. اما این امر فقط متوجه گروه‌های مقاومت نیست، بلکه تمامی احزاب و گروه‌ها هم باید با هم متحد شوند. من در اینجا سخن شهید آیت الله سید محمد محمدصادق الصدر را تکرار می‌کنم که در یکی از خطبه‌های نماز جمعه خود گفتند: "اگر ما با هم متحد شویم، برای نابودی اسرائیل حتی به سلاح نیاز نداریم، بلکه آن را با نگاه کردن شکست خواهیم داد".

این شعار و خطاب ما به کل عراقی‌ها است که باید با یکدیگر متحد شوند؛ بخصوص این اتحاد باید بین مسلمانان شیعه و سنی انجام گیرد. ما نمی‌گوییم که سنی‌ها برادران ما هستند، بلکه می‌گوییم "آنان عزیزان ما هستند". اگر ما متحد شویم، حتی یک داعشی و بعثی در خاک عراق باقی نخواهد ماند.

به غیر از آمرلی و الضلوعیة، عصائب در آزادی چه مناطقی نقش داشته است؟ 

رجبی: بنده به چند پیروزی که عصائب اهل حق داشتند اشاره می کنم: حصار منطقه "العظیم" (واقع در استان دیالی) که جزء مناطق مهم و استراتژیک به حساب می آید به طور اختصاصی با مجاهدت گروه عصائب اهل حق شکسته شد و منطقه آزاد شد و پس از آزادی این منطقه شیخ قیس خزعلی دبیرکل عصائب برای بازدید به این منطقه رفتند. همچنین منطقه "سلیمان بیک"، منطقه "گرمه" واقع در 10 کیلومتری بغداد، منطقه "ابراهیم بن علی" واقع در کمربند بغداد، مناطق "لطیفیه" و "محمودیه" و مناطق دیگری را عصائب بتنهایی آزاد کرد. در آزادی مناطق زیاد دیگری نیز با ارتش و گروههای مردمی همکاری داشت.

مقامات رسمی ایران ــ از جمله آقای دکتر «روحانی» رئیس جمهور ــ صراحتاً رفت و آمد فرماندهان نظامی ایران به عراق برای کمک فکری به نظامیان کشور شما را تأیید کرده اند. نقش ایران در ایجاد امنیت و مقدار تأثیر گذاری آن در عراق را چگونه ارزیابی می کنید؟

طباطبایی: قاطع و بدون اغراق عرض می کنم که جمهوری اسلامی ایران در عراق و سایر نقاط جهان نقش بسزایی دارد و با نیروهای مادی و معنوی خود گروه‌های مقاومت را در اقصی نقاط جهان حمایت می‌کند. ایران از مقاومت اسلامی در لبنان، عراق، افغانستان، پاکستان و دیگر نقاط جهان حمایت می‌کند و این در واقع ناشی از حکمت و بصیرت حضرت آیت الله خامنه‌ای‌ (حفظه الله) است که افتخار اسلام و مسلمین هستند. این حمایت روحیه بسیار زیادی به مجاهدان می‌دهد و نقش بزرگی در ایجاد امنیت در عراق دارد.

این روزها تصاویر زیادی از سردار حاج «قاسم سلیمانی» فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران در فتوحات عراق منتشر می شود. نظر شما درباره ایشان چیست؟

طباطبایی: حاج قاسم فقط یک مسئول نیست که دورادور به اوضاع نظارت کند و در عقبه درگیری‌ها حضور داشته باشد؛ بلکه فرماندهی است که در خط های مقدم و در متن درگیری‌ها حضور می یابد. این را برای اولین بار می گویم که در یکی از عملیات علیه داعش، خمپاره‌ای به فاصله تقریبا 30 ــ 40 متری سردار سلیمانی اصابت کرد که بحمدالله آسیبی ندید. این حضور، نشان دهنده اوج قدرت و شجاعت یک فرمانده است.

حاج قاسم دو هفته قبل از آزادسازی آمرلی در عراق حضور داشت و با «حاج مهدی» یکی از فرماندهان عصائب اهل الحق، در مورد موقعیت استراتژیک این شهر به گفتگو پرداخت. حاج قاسم پس از گپ و گفت با این فرمانده عصائب اهل الحق، هدیه ای به او داد و اظهار داشت: "این هدیه از طرف خودم، کشورم، حزب الله لبنان و مردم سوریه است و بدین وسیله از فداکاری ها و اقدامات قهرمانانه گروه شما در خاک سوریه از شما تشکر می کنم".

عامل اصلی جنایت اسپایکر که بود؟ / طباطبایی: هر آمریکایی به جز اعضای سفارت را در عراق هدف قرار می دهیم

«شیخ قیس خزعلی» دبیرکل عصائب اهل الحق در کنار «سردار قاسم سلیمانی»

در پایان اگر سخن ناگفته ای مانده است بفرمایید.

طباطبایی: ما به کسانی که به داعش به‌ عنوان یک نیروی قدرتمند می‌نگرند می‌گوییم که این تصوری باطل است. داعش اگر قدرت داشت می‌توانست شهر "آمرلی" که منطقه‌ای کوچک است را بگیرد. مردم آمرلی با کوچکی شهرشان و بزرگ بودن روحیه‌شان 70 روز در مقابل داعش مقاومت کردند و داعشی‌ها نتوانستند این شهر را تصرف کنند. خداوند متعال می فرماید: " كَمْ مِن فِئَة قَلِيلَة غَلَبَتْ فِئَةً كَثِيرَةً".(سوره بقره ـ 249).

خداوند تبارک و تعالی به ما توفیق اخراج نیروهای اشغالگر از خاک عراق و دور نگه داشتن گروه‌های تکفیری از حرم حضرت زینب(س) را داد. ما به پیروزی‌هایی که خداوند نصیبمان کرده افتخار می‌کنیم و این موفقیت ها موجب ایمان، قوت و شجاعت بیشتر ما می شود. در واقع آن را از امیرمؤمنان امام علی بن‌ابی‌طالب‌(ع) کسب کرده‌ایم، چرا‌که امیرمؤمنان‌(ع) هنگام کندن دَر قلعه خیبر فرمود: من این دَر را با قدرت خدایی از جا کندم.

بنده در هنگام بازدید از مراکز آموزشی و نظامی مجاهدین گروه عصائب اهل الحق دائما این آیه را برایشان می‌خوانم که خداوند متعال در قرآن می‌فرماید: وَمَا رَمَيْتَ إِذْ رَمَيْتَ وَلكِنَّ اللّهَ رَمَى.(سوره انفال ـ 17)؛ و نیز این آیه را که: وَأَعِدُّوا لَهُم مَااستَطَعْتُم مِن قُوَّة وَمِن رِبَاطِ الْخَيْلِ تُرْهِبُونَ بِهِ عَدُوَّ اللّهِ وَعَدُوَّكُمْ..(سوره انفال ـ 60). ان شاءالله تمامی خاک سوریه و عراق از دشمنان اسلام به‌طور عام و دشمنان اهل بیت‌(ع) به‌طور خاص پاک‌سازی خواهد شد. 

رجبی: ما با وجود مرادان مقاومت، ان شاء الله داعشی ها را لِه خواهیم کرد. ما مفتخریم که فرماندهانمان، حضوری حقیقی و میدانی دارند و مانند فرماندهان داعشی ــ مثل «ابوبکر بغدادی» ــنیستند که معلوم نیست کجا هستند و چه می کنند! ابوبکر بغدادی در کنار کسانی که شراب می خورند و قماربازی می کنند مخفی شده است و در پناه صهیونیست ها قرار دارد؛ ولی فرماندهان مقاومت در میدان هستند.

در پایان این را هم بگویم که شیخ قیس خزعلی معتقد است که: "ما با فلسطینی ها یکی هستیم و دشمن ما هم یکی است. آنان با خود صهیونیست ها می جنگند و ما با طرفداران و دست نشانده های آنان می جنگیم". همانطور که سید شهید فرمودند: "کلا کلا یا باطل" (نه نه به باطل) و آن را بدر واقعیت نیز انجام داد، ما هم ان شاء الله پیروز می شویم.

از وقتی که در اختیار ما قرار دادید متشکریم.

طباطبایی: بنده هم از خبرگزاری ابنا به دلیل پوشش فعالیت گروه های مقاومت تشکر می کنم. جهاد میدانی ما با جهاد رسانه ای شما تکمیل می شود. مجمع جهانی اهل بیت(ع) رسالتی جهانی بر عهده دارد و ابنا هم این رسالت جهانی را انجام می دهد و اخبار شیعیان جهان را پوشش می دهد. در پایان دعا می کنیم: رَبَّنَا أَفْرِغْ عَلَيْنَا صَبْراً وَثَبِّتْ أَقْدَامَنَا وَانْصُرْنَا عَلَى القَوْمِ الكَافِرِين.(سوره بقره ـ 250).

عامل اصلی جنایت اسپایکر که بود؟ / طباطبایی: هر آمریکایی به جز اعضای سفارت را در عراق هدف قرار می دهیم

«آیت الله آصفی» عضو عراقی شورای عالی مجمع جهانی اهل بیت(ع) در کنار رزمندگان مقاومت و عصائب اهل الحق. تصویر «آیت الله شهید سید محمد محمدصادق الصدر» رهبر معنوی عصائب روی دیوار دیده می شود.

منبع: ابنا

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 10
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 2
 • ايران ۱۷:۰۰ - ۱۳۹۳/۰۸/۱۰
  0 0
  كاش ژنرال سليمانى خط مقدم نمى رفتند. خدايا حفظش كن وبه شيعه قدرت بده كه حافظ حرم اهل بيت عليهم السلام باشند
 • مهدی مرادیفر ۱۷:۴۱ - ۱۳۹۳/۰۸/۱۰
  0 0
  فرمانده عریز بسیجی حاج قاسم سلیمانی بارفتن به خط مقدم ضمن بالا بردن روحیه مبارزان عراقی با منطقه بهتر اشنا میشود وبهتر میتواند به داعشی های خونخوار وبعثی های کثیف ضربه بزند حاج قاسم برای نیروهای انجاحکم برگ برنده در هر عملیات را دارد که خداوند قادر اورا از بلایای روزگار محفوظ بدارد .وروزی برسد که یک داعشی در منطقه باقی نماند وهمه انها به مجازات اعمال خود رسیده باشند انشاءالله
 • همشهرى ۱۸:۱۳ - ۱۳۹۳/۰۸/۱۰
  0 0
  اولويت اول ايران بايد وحدت شيعه باشد. واقعا نمى توان به امريكا ومتحدانش اعتماد كرد وحدت جهان اسلام تنها راه نجات از ظالمين مدرن است.
 • ۱۹:۳۷ - ۱۳۹۳/۰۸/۱۰
  0 0
  این ژنرال یعنی چی؟ سردار پاسداره؛ فدای لباس سبزی که کفن شهدا بود
 • ۲۱:۴۴ - ۱۳۹۳/۰۸/۱۰
  0 0
  من قصد اثبات یا تایید یا احتمال دادن چیزی رو تو این کامنتی که میزارم ندارم اما اومده که: سید خراسانی برای عقب راندن سفیانی از مرز ایران شعیب ابن صالح را مامور به اجرای عملیات نظامی برای عقب راندن سفیانی می کند. یادمون نره داعش در جلولا و خانقین هست و داره کم کم عقب نشینی می کنه . . سردار زنده و پاینده باشی
 • حامد ۲۱:۴۷ - ۱۳۹۳/۰۸/۱۰
  0 0
  منظورشون حضور کارکنان 6هزار نفری!!! سفارت آمریکا توعراقه ؟؟؟؟
 • ۰۰:۲۶ - ۱۳۹۳/۰۸/۱۱
  0 0
  مرگ بر امریکا و تروریزم مورد پشتیبانی امریکا
 • ۰۸:۱۹ - ۱۳۹۳/۰۸/۱۱
  0 0
  اشتباهی منفی دادم
 • سیستانی ۰۹:۲۹ - ۱۳۹۳/۰۸/۱۱
  1 0
  زمان جنگ نیز حاج قاسم همیشه درخط مقدم بود!فرماندهانش هم پابه پایش درخط مقدم بودند!شهیدمیرحسینی سیستانی دلاوربه عنوان جانشین حاج قاسم درخط مقدم به شهادت رسید!شهیدامینی و....دههادلاورکرمانی وهرمزگانی وبلوچ وسیستانی درکنارچشم حاج قاسم به خون غلطیدند!اماامروزفرق داردوهرگز زضایت به شهادت فرمانده نمیدهیم!مصلحت چیزدیگری است اما حاج قاسم به خط مقدم نروند!
 • عباس ۰۹:۳۵ - ۱۳۹۳/۰۸/۱۱
  0 0
  روزگاری پنهانی به مظلومین عالم کمک میکردیم تادربرابرظالمین ایستادگی کنند.اماامروز حضرت اقا علنا فرمان تسلیح کرانه باختری رامیدهند!معنی این تغییررادرقدرت گیری کانونهای جهادی درسراسردنیا بدانید!مسلمانان اعم ازسنی وشیعه باید قدرت بگیرند!کاش قدرت مسلمانان رادرخارج ازمرزهای کشورخودمان ایران تماشامیکردید!!!!!

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس