در مانور شهری تسخیر تهران برخی از کماندوهای تیپ 65، برای نفوذ و تسخیر اهداف تعیین شده، از لباس‌ روحانیت، کارکنان آن سازمان و کارکنان زحمت کش شهرداری استفاده کنند، که در نوع خود ابتکارات جدیدی بود و خاطرات جالبی از این موارد وجود دارد.

چگونه تهران 2 ساعته توسط کلاه سبزها تسخیر شد/ کلاه‌سبزها چگونه کماندو می‌شوندبه گزارش مشرق، «اشباح قدرتمند» شاید تنها توصیفی باشد که بتواند قدرت نهفته در پس چهره‌های آرام و خندان و شوخ طبعی آن‌ها را توصیف کند؛ نیروهای ویژه‌ای که با تاسی از آبشناسان‌ها، غلام خلیلی‌ها، علیاری‌‌ها،  اقارب‌پرست‌ها، مشکیان‌ها و دیگر شهدای سرافزار کلاه‌سبزهای ارتش، اجازه نمی‌دهند تا امروز دشمن در خیالی خام، نگاهی کج به این آب و خاک داشته باشد.

شاید باور کردنی نبود که در اولین تماس با فرمانده یکی از زبده‌ترین نیرومخصوص‌های دنیا، بتوانیم قرار مصاحبه با او را تنظیم کنیم؛ فردی بسیار «خوش‌رو» و صد البته شوخ طبع؛ مردی که اگر بتوانی در میان مشغله‌های مختلف و ماموریت‌های ویژه‌اش، فرصتی برای همکلام شدن با او را پیدا کنی، به وضوح می‌توانی مفهوم «اشداء علی الکفار و رحماء بینهم» را درک کنی.

صبح یکی از روزهای پایانی تابستان به سراغ تیپی می‌رویم که بسیار پرآوازه است بسیاری معتقدند که اعضای این تیپ از جمله برترین کماندوهای ویژه دنیا هستند؛ دلیرمردانی که در روزگاری نه چندان دور، افتخارات بسیاری در مقاومت سردشت و خرمشهر آفریدند و شاید تنها شاهد باقی مانده از دلاوری‌های آن دوران، «کلاهِ‌سبز» و «فرنچ‌های» روی سینه و بازوی کماندوهای تیپ 65 باشد.

با کمی تاخیر به محل استقرار تیپ 65 می‌رسیم؛ ساختمان بلندی با نوشته بزرگ «آشیانه عقاب‌های آسمان» روی آن؛ جمله‌ای که با آرم مخصوص این تیپ کماندویی ویژه، به طرز عجیبی نگاه را خیره می‌کند و با حرکت خودرو، زاویه گردنت را با امتداد جاده بیشتر می‌کند؛ از درب بزرگ دژبانی داخل می‌شویم؛ در هر گوشه‌ای، تعدادی از افراد مشغول دویدن و انجام تمرین‌های ورزشی هستند؛ سراغ دفتر فرماندهی تیپ را می‌گیریم و علی رغم تصورمان، هشتمین فرمانده این تیپ با هیبتی متفاوت در گوشه‌ای از پادگان می‌یابیم؛ به گرمی خوش آمد می‌گوید و با نحوه دست دادنش، به وضوح توانایی بدنی و ورزیدگی اندامش را به رخمان می‌کشد؛ مرد حدوداً 50 ساله‌ای که با شوخی و خنده‌ای که با نیروهای در حال تمرینش دارد، تصوراتمان از یک فرمانده نظامی و ارتباط یک فرمانده عالی رتبه با نیروهایش را به چالش می‌کشد.

به دفتر کار امیر خسروی می‌رویم؛ دفتری در حدود 30 متر مربع که در هر گوشه‌ای از آن، یک کاپ قهرمانی در یکی از رشته‌های ورزشی _ از چتربازی تا اسکی _ گذاشته شده و آنچه که بیشترین توجه را به خود جلب می‌کند، 7 قاب عکسی است که بر سینه دیوار روبروی‌ات نصب شده و تصویر 7 فرمانده پیشین این تیپ را قاب گرفته است.

سرِ صحبت با امیر «خسرو خسروی» باز می‌شود و در میان این گپ و گفت، علی رغم سکوت امیر در برابر برخی مسائل که شاید روزی از آن‌ها سخن به میان آید، صحبت‌ها به موضوعاتی نیز کشیده می‌شود که تاکنون پرده از آن‌ها برداشته نشده بود؛ حقایق و ماجراهایی که در تاریخ 20، 30 ساله گذشته علی رغم اهمیتش کمتر به آن‌ها پرداخته شده است؛ مسائلی همچون مانور شهری جنجالی تیپ 65 در ابتدای دهه 60 و 70 در تهران و تسخیر 1 ساعت و نیمه اهداف تعیین شده آن در پایتخت…

 امیر، شما هشتمین فرمانده یکی از قدرتمندترین تیپ‌های نیرومخصوص ایران، منطقه و دنیا هستید؛ قدری راجع به سابقه خود و تشکیل این تیپ بگویید.

امیر خسروی: من متولد سال 1339 هستم و از سال 1360 با ورود به دانشکده افسری، به ارتش جمهوری اسلامی ایران وارد شدم و از سال89 هم این توفیق را پیدا کردم که به عنوان هشتمین فرمانده تیپ 65 نوهد، در این سِمت به کشور عزیزمان خدمت کنم.

در خصوص نحوه شکل گیری این تیپ، موضوع به اوایل سال 1332 برمی‌گردد که در آن سال، 10 نفر از پرسنل نظامی وقت نیروی هوایی و زمینی ارتش، به فرانسه اعزام شدند و اولین آموزش چتربازی را گذراندند و اولین یگان چتربازی در ایران را تشکیل دادند این واحد در سال 1338 به گردان چتربازی ارتقاء یافت. در سال 1349، نام این تیپ به تیپ 23 نیروهای ویژه هوابرد تغییر یافت. در دهه 50 به دلیل نیاز موجود، دو یگان دیگر به نام‌های «رهایی گروگان» و گروهان «عملیات روانی» نیز به ساختار تیپ 23 اضافه شد و این تیپ متشکل شد از 3 یگان «رهایی گروگان»، «جنگ‌های نامنظم» و «عملیات روانی و یگان پشتیبانی».

چگونه تهران 2 ساعته توسط کلاه سبزها تسخیر شد/ کلاه‌سبزها چگونه کماندو می‌شوند

البته در اوایل دهه 60 نیز در زمانی که جنگ تحمیلی ادامه یافت، تیپ نیرومخصوص‌های ارتش با حضور سربازان وظیفه در آن، به لشکر 23 تکاور تبدیل شد و در سال 1370، تیپ 65 نوهد با سه گردان متشکل از یگان رهایی گروگان، عملیات روانی و پشتیبانی به علاوه آموزشگاه جنگ‌های نامنظم و فاوا، مجدداً به صورت مستقل درآمد و از لشکر 23  منفک شد.

 وظیفه یگان عملیات روانی در این تیپ چیست؟

امیر خسروی: جنگ روانی عبارت است از بکار گرفتن هر وسیله و روش به منظور تاثیرگذاری بر روحیه و رفتار یک گروه به خاطر رسیدن به یک هدف نظامی محتمل. به عبارت دیگر جنگ روانی را می‌توان تحیمل اراده خود بر دشمن از راه‌هایی به غیر از راه‌های نظامی و با وسائلی به جز ابزار اقتصادی تعریف کرد که دستیابی به اهداف این جنگ می‌تواند در بازه زمانی کوتاه و یا بلند مدت اتفاق افتد؛ تبلیغات استراتژیک، تبلیغات نبرد، پخش و انتشار اخبار، فریب دادن دشمن به شیوه‌ای سازمان یافته و همچنین تبلیغات محرمانه از جمله این موارد است؛ همچنین انتشار اخبار به طور مرتب و سیستماتیک به منظور کمک به سیاست خارجی کشور و بالا بردن اعتبار آن و کسب سمپاتی و پشتیبانی، از جمله جنگ روانی با اهداف بلند مدت است.

در مجموع این یگان پیش از عملیات، در حین ماموریت و پس از آن وظیفه تضعیف روحیه نیروهای متخاصم و تقویت روحی نیرو‌های خودی را دارد و در رسته‌های مختلف با ابزار و امکاناتی که در اختیار دارد به این جنگ روانی که یک مساله مهم در ماموریت‌های ما است می‌پردازد.

نیرومخصوص‌های ارتش ایران  جزو 5 نیرومخصوص برتر جهان

 در برخی از تقسیم بندی‌های انجام شده، «نیرومخصوص‌های» ارتش جمهوری اسلامی ایران که به عنوان تیپ نوهد مشغول انجام وظایف خود هستند به عنوان یکی از ده نیروی مخصوص برتر در رده بندی جهانی معرفی شده‌اند، آیا امروز هم می‌توان این ادعا را مطرح کرد؟

امیر خسروی: تمرینات مداوم و روزآمدی در تکنیک‌ها و تاکتیک‌ها یکی از ارکان اصلی تمامی واحدهای رزمی و نظامی در دنیا است؛ این در حالی است که اهمیت این موضوع در نیروهای مخصوص در هر کشوری، دو چندان است و نیروهای مخصوص می‌بایست علاوه بر تمرینات مداوم و گاهاً طاقت‌فرسا، از آخرین تکنیک‌ها، تاکتیک‌ها و فنون نظامی دیگر کشورها اطلاع حاصل کنند و خود را با این پیشرفت‌های جهانی همگام سازند تا علاوه بر آشنایی با این فنون و تکنیک‌ها، به بدل آن‌ها نیز دست پیدا کند. لذا ما علاوه بر تاکیدات خود در موضوع ارتقای توانایی فیزیکی و بدنی، به موضوع ارتقای روحیه ایمانی و بهره‌گیری از آخرین تکنولوژی‌های روز نیز اهتمام ویژه‌ای داریم.

از سویی برای رده بندی نیروهای مخصوص دنیا باید رزمایش و مانور مشترکی با کشورهای مختلف برگزار شود ولی در مجموع با توانمندی‌های امروزمان می‌توانم ادعا کنم که تیپ 65، در میان 5 نیروی ویژه برتر دنیا قرار دارد و ما سعی کرده‌ایم تا علی رغم تحریم‌ها و محدودیت‌هایی که برای کشور ما وجود دارد، با تکیه بر خودکفایی و ارتقاء روحیه و توانمندی‌های فردی، برخی ضعف‌های فنی موجود را پوشش دهیم.

البته این تحریم‌ها از سویی باعث شد تا خودکفایی و ساخت تجهیزات مورد نیاز توسط کارشناسان داخلی نیز، بیش از گذشته مورد توجه قرار گیرد و امروز ما توانسته‌ایم چترهای بسیار سریع و بسیاری دیگر از تجهیزات مورد نیازمان را در داخل تولید کنیم؛ حتی زمانی که سرهنگ پاینده و تیم همراهش از برج میلاد پریدند، این پرش را با استفاده از چترهای دست‌سازی انجام دادند که با خلاقیت شخصی، موفق به ساخت آن شده بودند و امروز ما قادریم چترهای اتوماتیک، سقوط آزاد و انواع دیگری از چترهای مورد نیازمان را در داخل تولید کنیم.

 کمی درباره نوع آموزش‌هایی که نیروهای مخصوص نوهد در طول دوره‌های متعدد خود می‌بینند توضیح می‌دهید.

امیر خسروی: در ابتدا، تمامی نیروهایی که از دانشکده افسری یا مراکز درجه داری ارتش به تیپ 65 وارد می‌شوند، باید دوره چتر بازی اولیه با چتر اتوماتیک را فرا بگیرند؛ پس از گذراندن این دوره نیز، می‌بایست دوره 6 ماهه نیروی مخصوص را در دریا، کوه و جنگل، کویر و برف بگذرانند که پس از کسب امتیازات لازم و اتمام این دوره، جزو نیروی پایور ما شده و به یگان‌های مختلف نیروهای مخصوص تیپ 65، معرفی می‌شوند و دوره‌های تخصصی دیگری را پشت سر می‌گذارند که دوره‌های سقوط آزاد، پرواز با پاراگلایدر، پاراموتور و ... از این قبیل است.

همچنین در دوره «نیرومخصوص» سعی می‌شود تا با آموزش‌ها و تمرینات فشرده و تا اندازه‌ای سخت، نیروها از نظر روحی و بدنی محک زده شوند و توانایی‌های ویژه روحی و جسمی آن‌ها برای شرایط سخت عملیاتی، ارتقا یابد. در ادامه این دوره، آموزش‌هایی از قبیل جهت‌یابی‌های ویژه، تخریب ویژه، مخابرات ویژه و کار با بسیاری از سلاح‌های استراتژیک به این افراد داده می‌شود تا آن‌ها در هر شرایط عملیاتی، بتوانند خود را به اهداف از پیش تعیین شده برسانند و با کمترین امکانات و مواد اولیه در دسترس‌شان، هدف مورد نظر را تخریب و یا تسخیر کنند.

 امیر، در همان اولیل جنگ و در آشفتگی اولیه پس از انقلاب، یکی از موثرترین نیروهایی که در میادین جنگ با عراق حاضر شد و با در پیش گرفتن جنگ‌های چریکی، اقدامات ارزشمندی را انجام داد، تیپ 23 سابق و حضور موثر کماندوهای کلاه سبز آن بود.

امیر خسروی: بله. در آن زمان با حضور شهید دکتر چمران در مناطق جنگی، تعدادی از اعضای اصلی جنگ‌های نامنظم، بچه‌های نیروی مخصوص تیپ 23  سابق بودند که در کنار شهید چمران، ستاد جنگ‌های نامنظم را تشکیل دادند و با توجه به آموزش‌هایی که دیده بودند و به دلیل ویژگی خاص این تیپ که هیچگونه وابستگی به زمین ندارد، از توانایی بالایی در جنگ‌های چریکی برخوردار بودند و قادر بودند با تعداد کمی از نفرات، ضربات مهلکی را به دشمن وارد کنند و به سرعت از محل دور شوند.

کانی‌مانگا؛ فیلمی که 15 سال بر پرده‌های سینمای کشور اکران شد

 امیر، فعالیت کلاه سبزهای ارتش در دوران دفاع مقدس و عملیات‌های برون مرزی آن به اندازه‌ای عجیب و دور از تصور بود که چندین فیلم همچون «کانی‌مانگا» و «شیران سبز» ساخته شد که سال‌ها اکران می‌شد و حتی فیلم کانی‌مانگا، توانست با 15 سال حضور بر روی پرده سینماهای ایران، رکورد طولانی‌ترین اکران کشور را از آن خود کند. در مجموع وظایف کماندوهای کلاه سبز ارتش در جنگ تحمیلی چگونه ترسیم شده بود؟

امیر خسروی: البته هم فیلم کانی‌مانگا و هم فیلم شیران سبز، برگرفته از عملیات‌های واقعی کلاه سبزهای لشکر 23 بود که در خاک عراق انجام شده بود به عنوان مثال سناریوی فیلم شیران سبز، از یک عملیات واقعی برگرفته شد که در سال 64 در مناطق شمال غرب کشور انجام شد که در آن، چند کماندوی کلاه سبز ارتش ماموریت یافتند تا یک پایگاه در کشور عراق را منهدم کنند.

در طول 8 سال دفاع مقدس نیز مسئولیت سردشت در شمال غرب کشور به نیروی مخصوص نوهد سپرده شد و به جرات می‌توانم ادعا کنم که بهترین عملکرد را این واحد در میان دیگر واحدهای نظامی کشور در مدت جنگ انجام داد به طوری که در آن زمان دشمن نتوانست حتی یک وجب از خاک آن نقطه را به تسخیر خود درآورد؛ البته از سوی دشمن تک‌های شدیدی همچون حمله شمیایی معروف «سردشت» در این منطقه انجام شد ولی نیروهای ما به سرعت این تک‌ها را دفع می‌کردند و دشمن هیچگاه نتوانست در این منطقه مستقر شود.

همچنین عملیات قادر هم یکی از عملیات‌هایی بود که نیرومخصوص‌های ارتش جمهوری اسلامی ایران در آن شرکت داشتند و شهید آبشناسان هم به عنوان فرمانده لشکر 23 در آن عملیات به شهادت رسید.

از این رو لشکر 23 و نیرومخصوص‌های ارتش، در زمان جنگ هم موفق بودند و یکی از درخشان‌ترین عملکردها را در کارنامه خود به ثبت رساندند و شهدای بسیاری را هم در طول دفاع 8 ساله مقدس، به میهن اسلامی‌مان تقدیم کردند.

بعد از اتمام جنگ و با توجه به نیازهای کشور، سپاه و نیروی انتظامی نیز اقدام به تشکیل واحدها و یگان‌های ویژه کردند؛ یگان‌های ویژه‌ای که آموزش‌های آن‌ها عموماً برگرفته از آموزش‌های کماندوهای تیپ 65 بود، در حال حاضر نیز تعاملاتی میان این نیروهای ویژه در ارتش، سپاه و نیروی انتظامی وجود دارد؟

امیر خسروی: همینطور است مرحوم غلام خلیلی یکی از زبده‌ترین نیرومخصوص‌های ارتش بود که به همراه تعدادی دیگر از نیرو مخصوص‌های زبده نوهد، دوره‌های اصلی و اولیه نیروی مخصوص را برای تعدادی از نیروهای مستعد سپاه پاسداران برگزار کرد و آموزش‌های لازم را در پادگان حر که مقر سابق لشکر 23 نوهد بود، به آن‌ها انتقال داد که الحمدلله امروز هم این نیروها، عملکرد بسیار قدرتمندی در جایگاه خود و برای انجام ماموریت‌ها دارند.

چگونه تهران در یک ساعت و نیم تسخیر شد/ نقش صیاد شیرازی در تسخیر یک ساعت و نیمه تهران

 یکی از استثنایی‌ترین عملیات‌ها و ماموریت‌های انجام شده توسط کلاه سبزهای ارتش، مانور شهری تهران در ابتدای دهه 60 و 70 بود که واکنش‌های متفاوتی را به همراه داشت، مقداری راجع به آن صحبت کنید.

امیر خسروی: در آن زمان شهید بزرگوار صیاد شیرازی با توجه به ماموریت‌های حساس نیروهای ویژه و عمدتاً برون مرزی تیپ 65، پیشنهاد برگزاری یک مانور شهری را مطرح کردند تا هم نتیجه آموزش‌های جدید این تیپ مشخص شود و هم توانایی نیرو مخصوص‌های این تیپ که پس از پایان جنگ در هیچ رزمایشی شرکت نکرده بود، محک زده شود. لذا در سال 71، بنا بر تدابیر خود شهید صیاد شیرازی، چند نقطه در شهر تهران به عنوان اهداف این مانور تعیین شد و نیرو مخصوص‌های این تیپ موظف شدند تا بدون در اختیار داشتن هرگونه سلاحی، اهداف از پیش تعیین شده در تهران را در زمان مشخصی تسخیر کنند.

اهداف در نظر گرفته شده همچون برخی کلانتری‌ها، پاسگاه‌ها، تعدای از ادارات، بعضی از پادگان‌ها و حتی سازمان رادیو و تلویزیون آن زمان، که جزو اهداف از پیش تعیین شده بودند، به گونه‌ای انتخاب شده بودند که هم از حساسیت بالایی برخوردار بودند و هم در مواردی، ورود به آن‌ها غیر ممکن به نظر می‌رسید؛ این در حالی بود که در این مانور، نیروهای شهری موظف شده بودند که از این محل‌ها در برابر هر نیروی متخاصمی، در طول برگزاری مانور به شدت محافظت کنند که خوشبختانه نیرو مخصوص‌های تیپ 65 نوهد موفق شدند، اهداف از پیش تعیین شده را در مدت زمانی کمتر از زمان تعیین شده به تسخیر خود درآورند. یکی از نقاط قوت نیرو مخصوص‌های تیپ 65 در این مانور، آموزش ویژه‌ای بود که به همت شهید صیاد شیرازی و دیگر فرماندهان این تیپ، برای آن‌ها طراحی شده بود و این نیروهای مخصوص برای هرگونه نفوذ، از بین بردن و تسخیر اهداف خود در عملیات‌های برون م رزی، از آن بهره‌مند بودند؛ آموزش‌هاییکه طی آن، نیروهای مخصوص این تیپ، با لباس بومی هر منطقه و با لهجه و زبان خاص آن، در پوششی از نیروهای محلی به اهداف مورد نظر خود نزدیک شده و نفوذ کنند.

 شما آن زمان در تیپ 65 بودید؟

امیر خسروی:‌ نه در آن زمان من در لشگر 23 تکاور بودم ولی از نحوه برگزاری این مانور اطلاع دارم؛ در این مانور حدود دو گردان از نیرومخصوص‌های ارتش حضور داشتند و قرار بود این مانور شهری در 2 ساعت اجرا شود که اولین هدف در کمتر از یک ساعت تسخیر شد و کل مانور هم در زمان مقرر هم انجام شد.

حتی در این میان، برخی از کماندوهای تیپ 65، برای نفوذ و تسخیر اهداف تعیین شده، از لباس‌ روحانیت، کارکنان آن سازمان و کارکنان زحمت کش شهرداری استفاده کنند، که در نوع خود ابتکارات جدیدی بود و خاطرات جالبی از این موارد وجود دارد. (با خنده)

البته برگزاری این مانور، علاوه بر روحیه مضاعفی که به نیروهای مخصوص تیپ 65 تزریق کرد، باعث شد تا بخشی از مشکلات دفاعی که اجازه داده بود تا نیروهای مخصوص ما با استفاده از آن‌ها به اهداف خود دست یابد، شناسایی و مرتفع شوند.

 گفتید که طراحی و پیشنهاد برگزاری این مانور با شهید صیاد بود، ایشان از نتیجه این مانور راضی بودند؟

امیر خسروی: البته که راضی بودند، من به یاد دارم در آن زمان و پس از برگزاری این مانور، فرماندهان نظامی کشور، علی رغم برخی بهانه‌تراشی‌های برخی از افراد، واکنش بسیاری خوبی به عملکرد نیرومخصوص‌های تیپ 65 نشان دادند و این مانور به فرماندهی فرمانده وقت تیپ، جناب سرهنگ فهیمی صالح انجام شد.

در حال حاضر تیپ 65، برنامه‌ای برای استفاده از توانایی‌های پیشکسوتان این تیپ که سرمایه‌های ارزشمندی برای ارتش و نظام ما هستند، ندارد؟

امیر خسروی: به حمدالله ارتباط میان نسل جدید تیپ 65 با نسل قبل‌تر آن حفظ شده و سالانه دو بار اساتید پیشکسوت تیپ 65 کنار هم جمع می‌شوند؛ این محافل از یک‌سو باعث ارتقای روحیه نیروهای امروز تیپ و از سوی دیگر افزایش همدلی میان نسل قدیم و جدید را در پی دارد؛ حتی چند ماه پیش نیز در مسابقه چتر بازی نیروهای مسلح، پیشکسوتان قدیمی تیپ نیز حضور داشتند و در حاشیه این مسابقه، تعدادی از پیشکسوتان که شاید 10 تا 20 سال بود پرش با چتر را انجام نداده بودند، پریدند که صحنه‌ بسیار زیبایی بود.

 اما حرف پایانیِ هشتمین فرمانده کلاه سبزهای ارتش جمهوری اسلامی ایران...

امیر خسروی: خدا رحمت کند امام خمینی را؛ ایشان در زمانی که برخی‌ها در اوایل انقلاب، انحلال ارتش را زمزمه می‌کردند، فرمودند که ارتشی‌ها فرزندان همین انقلاب هستند و باید ارتش در جایگاه خودش بماند؛ ارتشی که در دوران 8 سال دفاع مقدس جانانه جنگید و جوانان بسیاری را نثار این انقلاب، نظام و کشور کرد و توانست سد محکمی در برابر ارابه جنگی عراق باشد.

از طرفی ما در طول سال‌های پس از انقلاب نیز شاهدیم که استکبار و کشورهای غربی با حمایت از کشور عراق در جنگ با ایران به دنبال براندازی این نظام بودند و با شکست در 8 سال جنگ، دنباله این هدف خود را با توسل به تحریم کشورمان پیگیری کردند و این روزها هم با ادبیاتی دیگر، از گزینه‌های رو میزشان دم می‌زنند. لذا آن‌ها مترصدند تا در هر زمان ممکن، نظام جمهوری اسلامی را با چالش مواجه کنند ولی امروز شاهدیم که آمریکا و اسرائیل علی‌رغم تمام بلوف‌هایی که از روی میز بودن تمام گزینه‌ها دم می‌زنند، ولی به هیچ وجه جرات و جسارت فکر حمله به ایران را نیز ندارند چراکه در زمان دفاع 8 ساله مقدس که نظام اسلامی ایران هم در ابتدای راه خود قرار داشت، نتیجه رویارویی با ایران اسلامی را تجربه کردند و با وجود حمایت تمام قد تسلیحاتی و سیاسی از عراق، شکست را تجربه کردند.
منبع: تسنیم

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 80
 • در انتظار بررسی: 21
 • غیر قابل انتشار: 13
 • ۰۹:۴۵ - ۱۳۹۳/۰۷/۲۸
  22 69
  فایده شون چیه?فقط میخورن ومیخوابن فوقش سالی یکی دوبار تو مانورها شیرین کاری میکنن,بدبخت اون سرباز وظیفه ها که تو مرز به دست اشرار کشته میشن
 • ۱۰:۵۹ - ۱۳۹۳/۰۷/۲۸
  5 7
  چند تا از عملیاتهای ایت تیپ در بعد از انقلاب و مخصوصا سالهای اخیر را هم خوب میگفتید دیگه
 • ۱۱:۰۷ - ۱۳۹۳/۰۷/۲۸
  5 22
  بیشترش تبلیغه تا واقعیت،وگرنه تو جنوبشرقی وشمالغربی مشکلات امنیتی چرا حل نمیشه؟
 • داود ۱۱:۳۹ - ۱۳۹۳/۰۷/۲۸
  5 5
  آقای ناشناس اصلا در شمال غرب مشکل امنیتی ما نداریم
 • بسیجی ۱۱:۴۶ - ۱۳۹۳/۰۷/۲۸
  18 4
  درود خدا بر دلاورمردان ارتش جمهوری اسلامی ایران
 • ۱۲:۲۴ - ۱۳۹۳/۰۷/۲۸
  8 4
  تو یکی ساکت
 • ۱۲:۳۲ - ۱۳۹۳/۰۷/۲۸
  5 4
  تکاورهای sbs2 ایران هم تو بعد خودشون n1 جهانند مثل 65 ها ولی کسی از این دو نیروها خبری ندارد(عملیات و....) لطفا یک سرچی هم درباره sbs2 های نیروی دریایی ارتش بکنیید چون اون ها بهترین نیروی ویزه دریایی ایران و البته بهترین های جهان هستند( ولی تو دنیا به نطر من از 65ها و sbs2 ها بهتر نیست نه تو ایران نه تو جهان)
 • علیا ۱۲:۴۴ - ۱۳۹۳/۰۷/۲۸
  17 1
  هر کسی را بهر کاری ساختند... این عزیزان رو برای شرایط حساس که دیگران از حل و فصلش عاجز هستند ساختند. شما رو هم برای نق زدن و بدون کر حر زدن ساختند
 • محمد ۱۲:۵۰ - ۱۳۹۳/۰۷/۲۸
  7 3
  مهمترين اثر اين برادران اثر بازدارنده گيه. كه اين خودش بزرگترين دستاورده چرا كه به دشمن اجازه تهاجم رو نميده امنيت اوروز رو مديون اينهائيد در ضمن همه چي گفتي نيست
 • محمد ۱۲:۵۳ - ۱۳۹۳/۰۷/۲۸
  2 2
  مهمترين اثر اين برادران اثر بازدارنده گيه. كه اين خودش بزرگترين دستاورده چرا كه به دشمن اجازه تهاجم رو نميده امنيت اوروز رو مديون اينهائيد در ضمن همه چي گفتي نيست
 • مرتضیsk ۱۲:۵۳ - ۱۳۹۳/۰۷/۲۸
  6 2
  دیگه همینم مونده بود تو واسه ارتش نسخه بپیچی ! لازم بدونن وارد عمل میشن شایدم شدن به تو نگفتن
 • مرتضیsk ۱۲:۵۷ - ۱۳۹۳/۰۷/۲۸
  10 3
  عزیزم امتحانشون رو خوب پس دادن ، تقصیر اونا چیه موقع جنگ تو کوچولو بودی پـوشک میبستی چیزی حالیت نبود ! مانور تهران چشم خیلی هارو گشاد کرد
 • مرتضیsk ۱۳:۰۲ - ۱۳۹۳/۰۷/۲۸
  9 2
  دمشون گرم ، عملیات های فوق سری برون مرزیشون تو این روزا دربعضی رسانه ها بیان میشه به امید سرافرازیه همه برو بچه های سپاه و ارتش
 • ۱۳:۱۲ - ۱۳۹۳/۰۷/۲۸
  4 2
  فایده وجود تو چیه؟ چرت و پرت گفتن و نفهمیدن مسایل
 • ۱۳:۱۳ - ۱۳۹۳/۰۷/۲۸
  4 2
  خدا قوت
 • ۱۳:۲۳ - ۱۳۹۳/۰۷/۲۸
  3 3
  اون اولی؛ میدونی از زیر بیرق کی داری حرف میزنی!
 • ۱۴:۲۴ - ۱۳۹۳/۰۷/۲۸
  3 15
  عجب! ما که اونجا خدمت کردیم و دیدیم که اکثرا نمایشی و توخالیه!! هر کس باور نمیکنه میتونه از کسایی که اونحا خدمت کردن بپرسه
 • ۱۴:۳۳ - ۱۳۹۳/۰۷/۲۸
  1 2
  عجب!!
 • ۱۴:۵۱ - ۱۳۹۳/۰۷/۲۸
  4 2
  یعنی کامل مغزو زمین گذاشتیا...
 • مجتبی ۱۵:۰۰ - ۱۳۹۳/۰۷/۲۸
  9 2
  داش انتظار داری جلوی توی سرباز مانورای اصلی رو نمایش بزارن
 • سید محمد ۱۵:۱۵ - ۱۳۹۳/۰۷/۲۸
  0 3
  ممکنه یه ذره ...بگیری ؟؟
 • ۱۵:۲۳ - ۱۳۹۳/۰۷/۲۸
  4 12
  ظاهر اين امير اصلاً ورزيده به نظر نمياد
 • محمد ۱۵:۲۷ - ۱۳۹۳/۰۷/۲۸
  2 6
  به نظر بنده این آقا منافق باشه وقصددیگری داره!!قابل توجه برادران عزیز پلیس سایبری جهت شناسایی منافق !
 • مرتضیsk ۱۵:۳۶ - ۱۳۹۳/۰۷/۲۸
  8 3
  از کِی تا حالا سرباز وظیفه ها جزء پرسنل نیرو مخصوص شدن ! نکنه انتظار داشتی تو ماموریتها با خودشون ببرنـِت ؟
 • ۱۵:۵۳ - ۱۳۹۳/۰۷/۲۸
  6 0
  مرتضی؛ وقتی از چیزی خبر نداری نباید همینطور دیمی اظهار نظر کنی. پرسنل وشیفه هم تو نوهد هستن البته به عنوان نیروهای اداری.
 • یک ایرانی ۱۶:۲۲ - ۱۳۹۳/۰۷/۲۸
  7 0
  "نیرو مخصوص" !!! چرا تلاش دارید وازه های ایرانی که جا هم افتاده عربی اش کنید ؟؟!!آقا جان چرا اینقدر خودت و مارو آزار میدی بنویس : " نیروی ویژه " پایان !!
 • ۱۶:۳۰ - ۱۳۹۳/۰۷/۲۸
  2 11
  شمالغرب رو که صابرین سپاه نسخشون رو پیچوندن. در نیروهای مسلح هر یگان شرح وظای خاص خودش رو داره و با توجه به اون وظایف آموزش میبینه و تجهیزات در اختیار میگیره. اینها وظیفشون حمله به هدفی مشخص در زمان مشخص هست. همینجوری که یرخی نمیرند جلو. اون چیزی که تو مد نظرت هست در جنب شرق مربوط به یگانهای دیگه هست. مثل اینه که خبر از تانک میدن میگین جنوب شرق. خبر از زیر دریایی میدن میگین جنب شرق. خبر از ماهواره میدن میگین جنوب شرق. یده وسط پخش بازی لیورپول و رئال مادرید که چند روز دیگه هست زنگ بزن شبکه 3 و از جنوب شرق گلایه کن دیگه
 • ۱۶:۳۱ - ۱۳۹۳/۰۷/۲۸
  6 5
  آدم تو وطن خودش بخوره و بخوابه شرف داره به بی شرفی مثل تو که رفتی زیر لگد دشمنان وطنت داری موس موس میکنی وطن فروش
 • ۱۶:۴۳ - ۱۳۹۳/۰۷/۲۸
  3 2
  مش رجب ! تو خالی بادکنکه و حرفای تو !! از کی تا حالا نوهد (کادر عملیاتی اش) سرباز وظیفه میگیره !!؟و دوم اینکه این نیروهای ویزه برا ماموریت " امر بر" و کارگر ای آشپزخونه رو نمیبرن داداش افتاد !!
 • مهدی ۱۶:۴۶ - ۱۳۹۳/۰۷/۲۸
  6 10
  حرفت دروغ محضه میدونی چرا چون نوهد اصلا سرباز وظیفه نمیگیره در ضمن یکی از دوستان من که توی لشکر 30 گرگان بود تازه دوره تکاوری هم دیده بود میگفت یه بار داشتم رد میشدم که دیدم این تکاورای کادری از توی چندین حلقه که دورش اتیشه میپرن گفتم این که چیزی نیست طرف بهم گفت بیا انجام بده رفتم و تا پریدم به سرم محکم خورد به حلقه اولی و خلاصه چند ماه بدنم درد میکرد ادعا کردن راحت ولی این نوهد که تو اینجا نشتی و زر میزنی همین الان تو عراق و سوریه ماموریت انجام میده برای مثال کشتن حدود 50 تن از احرار الشام با بمب و ترور رهبران گروههای تروریستی و تهاجم به مراکز حساس و ... که اگه نبودن الان معلوم نبود کجا بودی
 • ۱۷:۳۲ - ۱۳۹۳/۰۷/۲۸
  4 11
  فایده شون اینه که اربابت آمریکا، سی و چهار ساله نتونسته دستشو به لب مرزهای ایران برسونه.
 • ۱۷:۳۴ - ۱۳۹۳/۰۷/۲۸
  6 0
  نه بابا! میخاستی وقتی داری زمین جارو میزنی بیان بهت چتربازی هم یاد بدن!!!
 • ۱۷:۳۶ - ۱۳۹۳/۰۷/۲۸
  2 11
  چرا اینقدر اصرار دارید کلماتی رو که در زبان وجود داره به خاطر ریشه عربی حذف کنید؟ دشمنی تون با چیه؟ با کیه؟ چقدر نژاد پرستی؟ اول و آخرش دین خدا به عربیه. تا کی به تاریخ و گذشته میخاید بنازید؟ الان چی دارید؟ الحمدلله اونایی که الان ایران رو با تلاش و زحمت و ولایتمداری شون به اینجا رسوندن، هیشکی مثل شما نژاد پرست و عرب ستیز نیست. شما توی همین چیزای بچه گونه دست و پا بزن و دشمن رو خوشحال کن!
 • 1mard ۱۷:۴۴ - ۱۳۹۳/۰۷/۲۸
  2 1
  مرز دست نیروی انتظامی هست نه دست ارتش. تازه کلاه سبز ها بخشی از نیروی ویژه کشور هستان مثل یگان ویژه ناجا و سپاه
 • 1mard ۱۷:۴۵ - ۱۳۹۳/۰۷/۲۸
  1 1
  بله کاملا درسته من دردوران خدمت یکی از عملیات های اونها رو از زبان فرمانده سابقشون شنیدم این عملیات در سال 83 انجام شد
 • 1mard ۱۷:۴۶ - ۱۳۹۳/۰۷/۲۸
  0 5
  فکر کردی.. اگه اینطور بود که همه ی دنیا می فهمیدن اونجا چه خبره که
 • ۱۷:۵۸ - ۱۳۹۳/۰۷/۲۸
  1 1
  البته به خاطر رشادتاشون و ترس دشمناشون از عملكردشون رفاه نسبي دارن مگه بده
 • ۱۸:۱۱ - ۱۳۹۳/۰۷/۲۸
  3 0
  از نظ رده بندی نظامی نیرو ویژه و مخصوص فرق دارند/.................
 • ۱۸:۱۶ - ۱۳۹۳/۰۷/۲۸
  2 1
  مهدی انگلیسی الکی واسه اینا افتخار نتراش,اون ,50 نفر احرارشام داعش هلاک کرد,تازه درسوریه ارتش نیرو نداره سپاه قدس فعاله که انصافا خوب کار کردن
 • ۱۹:۲۰ - ۱۳۹۳/۰۷/۲۸
  12 3
  بعد از این مانور و ترس ایجاد شده تمام بچه های تیپ نوهد رو پخش وپلا کردن.
 • ۱۹:۲۸ - ۱۳۹۳/۰۷/۲۸
  1 5
  نیروهای مخصوص هر روز در حال تمرین هستن که بدنشون افت نکنه و همیشه اماده عملیات باشن. تمرین های طاقت فرسایی که ورزشکاران زبده هم نمیتونن یک صدمش رو هم انجام بدن.
 • ۱۹:۵۷ - ۱۳۹۳/۰۷/۲۸
  1 6
  اشناسی که میگی فایدشون چیه بیا بهت نشون بدم فایدش چیه وقتی ناموست خدایی نکرده دست خارجی بیوفته همین نیروهای ارتش ٰ-سپاه و بسیج هستن که باید از این ملت دفاع کنن چاقال
 • ۱۹:۵۸ - ۱۳۹۳/۰۷/۲۸
  5 2
  کلاه آبی ها انگشت کوچیکه کلاه سبزها هم نیستند.
 • ۲۰:۰۰ - ۱۳۹۳/۰۷/۲۸
  0 2
  مشت رجب
 • ۲۰:۱۷ - ۱۳۹۳/۰۷/۲۸
  1 5
  سربازایی که توی پست پنج نفری گرفتن خوابیدن، همین که هنوز زنده هستن باید برن خدا رو شکرکنن. اگه غیرت داشتن باید برای دفاع از شرف و عزت و مرزهای کشورشون آماده و حاضر سر پستاشون حاضر می شدن.
 • ۲۰:۱۹ - ۱۳۹۳/۰۷/۲۸
  5 2
  وقتی که مانور بزرگ تهران برگزار شد، به دلیل اینکه از قبل به خیلی از جاها اطلاع رسانی کرده بودن خیلی از مسوولین عوض شدن از جمله ... تو ماجرای سقوط هواپیمای وزیر راه هم بعد از اینکه هیچکسی نتونست جعبه سیاه هواپیما رو پیدا کنه یه گروه از این تیپ اعزام شد و جعبه سیاه رو پیدا کرد.
 • ۲۰:۲۲ - ۱۳۹۳/۰۷/۲۸
  0 2
  من خودم اونجا رفتم . حرف مفت نزن. شاید شما رو بردن یگان تنبلا خدمت کردی
 • ۲۰:۲۵ - ۱۳۹۳/۰۷/۲۸
  2 1
  اگه میشد که گفته بشه توی عراق و سوریه بچه های نیروی ویژه چه کارایی انجام دادن دهنت اینقدر باز میشد که یه فیل هم داخلش جا بشه. حیف که نمیشه بروز داد. شاید هم چند سال دیگه بیان بشه.
 • ۲۰:۴۶ - ۱۳۹۳/۰۷/۲۸
  31 1
  داداشهای عقده ای ما اونجا توی اداری خدمت میکردیم و رکن 1 بودیم و از همه جیز خبر داشتیم!!!
 • ۲۰:۵۱ - ۱۳۹۳/۰۷/۲۸
  4 0
  خالی بندی محض محض . اگه مردی برو یه دون نون بخر ؟ در ضمن این تکنیک وتاکتیکها بستگی به تکنولوژی داره وبس هرچی دل تنگتان خواست بگین اگه اینقدر زرنگ هستید چرا دیپلمات ایرانی را تو افغانستان کشتند؟
 • ۲۰:۵۲ - ۱۳۹۳/۰۷/۲۸
  0 4
  خداوند همه سربازان ولایت را حفظ کند. اما بگویید این یگان قدرتمند چه عملیاتی داشته است ؟
 • مرتضیsk ۲۱:۳۹ - ۱۳۹۳/۰۷/۲۸
  3 2
  ناشناس 15:53 تو اصلاً حالت خوبه ؟ خودت فهمیدی چی گفتی و چه ربطی به موضوع داشت ! برو فرق پرسنل نیرو مخصوص با سرباز وظیفه بشناس بعد تراوشات ذهنیت رو بیان کن
 • سید علی ۰۹:۱۲ - ۱۳۹۳/۰۷/۲۹
  3 3
  تو تا حالا سیستان بلوچستان اومدی ؟ که استان ما رو ناامن میدونی ... های و هوی رسانه ای کورت کرده
 • شیرزاد ۱۰:۲۷ - ۱۳۹۳/۰۷/۲۹
  2 0
  بعضی از شما . هی ایراد بنی اسزاییلی میگیرید که چی .؟ امریکا قدرت نظامیشو با تبلیغات هالوودی ده برابر نشون میده و به زور میکنه تو ذهن و روح مردم دنیا انوقت بعضی از این دوستان هی ایه یاس میخونند به نظر من ما ایرانی ها استاد جنگ روانی نیستیم . بیشتر تاثیر پذیریم تا تاثیر گذار تو این مقوله
 • علیا ۱۰:۴۷ - ۱۳۹۳/۰۷/۲۹
  4 4
  پسر خوب میدونی رکن یک چیه؟ فکر کردی هرچی شمارش پایین تر باشه جای بهتریه؟ مثلا 1 بهتر از 2 و 2 بهتر از 3 جمع کن این حرفا رو. اگه قرار بود از عملیات های این عزیزان من و شما خبر دار بشیم که اصلا بهشون نمیگفتند نیرو مخصوص. زیاد دیدم کسایی که فکر میکنند خیلی میدونند اما هیچی نمیدونند
 • سرباز اسلام ۱۰:۴۷ - ۱۳۹۳/۰۷/۲۹
  2 6
  پاینده باد نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران ‏، زنده باد سربازان ارتش اسلام
 • ۱۳:۱۲ - ۱۳۹۳/۰۷/۲۹
  4 2
  اینها خارهای چشم دشمنانند. سربلند باشید واستوار.
 • ۱۴:۱۲ - ۱۳۹۳/۰۷/۲۹
  12 1
  راه رفتن نظامي رو هم اينا به قدس ياد دادن بچه جون برو تاسيس اون نيرو رو بخون.
 • ذاکر ۱۸:۴۳ - ۱۳۹۳/۰۷/۲۹
  4 2
  سلام.امیدوارم یه روزی مردم عزیز ایران در مورد ارتش و بخصوص تیپ65 مواردی را از منابعی خاص بتونند اطلاعات بیشتری کسب کنند تا ببیند که نتنها لحظه ای فراغت ندارند بلکه امروزه ارتش های دنیا از هیبت و ورزیدگی و ایمان و اعتقادات این عزیزان اونقد واهمه دارند که آمریکا با قدرت تسلیحاتی که داره همیشه قدرت مانور ارتش ایران در مشکلات پیچیده منطقه رو برترین و بهترین دانسته و بهش اعتقاد دارند .
 • مهدی ص ۱۹:۵۱ - ۱۳۹۳/۰۷/۲۹
  3 0
  این نیرو همیشه باعث افتخار ایرانیا بوده انشاالله همیشه در سایه حق موفق باشند دوستانی که اطلاعشون کمه از این نیرو اسم شهید حسن ابشناسانو جستجو کنند
 • سرباز سردار ۲۲:۱۵ - ۱۳۹۳/۰۷/۲۹
  6 2
  با سلام البته لازم به ذکره اسم این یگان، تیپ 65 نوهد هست که نوهد هم مخفف نیروهای ویژه هوابرد می باشد.
 • حامد ۲۲:۱۵ - ۱۳۹۳/۰۷/۲۹
  1 6
  مطمنا درسایه امنیت اسن که ما راحت داریم اظهار نظر میکنیم . یک سوال عاملین ایجاد امنیت چه کسانی هستند ؟ ارتش-سپاه -بسیج -ناجا - مردم درسایه ولایت . باولایت تاشهادت
 • ۲۲:۲۴ - ۱۳۹۳/۰۷/۲۹
  0 3
  دا داش علیا عقده ای هستی؟؟ ایمان دارم از همون بی عقلها هستی که در مورد رکنهای ارتش هیچی نمیدونی!
 • ۰۷:۰۷ - ۱۳۹۳/۰۷/۳۰
  0 3
  داداش علیا معلومه عقده ای هستی و اصلا خدمت نرفتی که اینجوری در مورد رکن 1 صحبت میکنی.. یک بی عقل که ادعاش میشه ولی راه خونشو بلد نیست
 • مریم ۱۲:۵۰ - ۱۳۹۳/۰۷/۳۰
  1 1
  خداوند همه نیروهای نظامی و انتظامی مخلص و ولایت مدار ایران اسلامی را در کنف حمایت خود قرار دهد و روز به روز بر اقتدارشان بیفزاید سپاه ارتش نیروی دریایی بسیج همه و همه سربازان این مرزو بوم و جان برکفان ولایتند
 • مهدی ۱۳:۲۳ - ۱۳۹۳/۰۷/۳۰
  8 2
  فقط ارتش. جانم فدای ارتش ایران
 • سیدعادل میراحمدی بهنمیری ۱۱:۲۷ - ۱۳۹۳/۰۸/۰۱
  1 2
  سلام. اخرین سلاح در این رزم فردی کاربرد دارد. هیهات من ذلة. التماس دعا یاعلی(ع)
 • ناشناس ۲۳:۳۱ - ۱۳۹۳/۰۸/۰۱
  4 2
  یعنی تهران اینقد بی در وپیکره که به این راحتی تسخیرشده
 • یه بسیجی ۱۲:۲۸ - ۱۳۹۳/۰۸/۰۹
  2 2
  فایدشو تو خبر نداری. برو ببین چند سال پیش موقع گردن کشی اشرار تو کردستان کیا گردن اونا رو شکستن اون موقع میفهمی.
 • m ۱۴:۱۵ - ۱۳۹۳/۰۹/۲۶
  2 0
  نه عزیزاینازبده بودند
 • میلاد ۰۹:۰۸ - ۱۳۹۳/۱۱/۰۱
  2 1
  عصبانیت و توهین و ادعا نشان ضعفه، خدا قوت میگم به همه ی عزیزان ارتش و سپاه خواهشا راجع به سربازانی که تو مرز از جونشون مایه میذارن این قدر زود قضاوت نکنید.خیلی از شما تحمل ۱ روز پست دادن تو اون شرایط و امکانات بسیار کم وسختو ندارید، در ضمن
 • حسن ۱۳:۵۲ - ۱۳۹۳/۱۱/۰۲
  3 0
  یاشاسین ایران
 • ۱۳:۰۷ - ۱۳۹۴/۰۵/۱۶
  1 1
  بخوابن تا چند تا جیره خور مث تو به سرشون بزنه که هرکی هرکیه؟
 • امیر ۱۸:۰۵ - ۱۳۹۴/۰۹/۱۳
  6 0
  همینایی که می گی می خورن و می خوابن بودن که خرمشهر رو برای مدت زیادی از دشمن محفوظ نگه داشتن.
 • ناشناس ۰۷:۵۷ - ۱۳۹۴/۰۹/۳۰
  1 1
  مگر قرار هرجززززی شدتیپ نوهدواردبشه.؟
 • علی ۱۸:۴۲ - ۱۳۹۵/۰۱/۱۷
  10 2
  درودبرارتش ایران وسلام برتیپ ۶۵نوهدیاهمون دلتا فورسهای ایران که بدون تبلیغات وبی سرصداکارشون انجام میدن
 • ABOLFAZL ۱۵:۱۰ - ۱۳۹۵/۰۳/۲۹
  1 2
  سلام وارض خسته نباشید من یک سوال دارم چگونه میتوان یک تکاور دریایی یا همان کلاه سبز شد لطفا پاسخ دهید بسیار ضروری است
 • ۱۶:۰۸ - ۱۳۹۵/۰۵/۱۵
  3 1
  درود ب بچه های تیپ 65 نوهد ... جاداره از برو بچه های تیپ 55 هوابرد شیراز هم یادی کنیم ک تبپ 65 عمده نیروهاش رو از 55 هوابرد شیراز میگیره ک خودمم اونجا خدمت کردم گروهبان یکم وظیفه چترباز مدرکشم دارم از کمیته چتربازی تیپ 55 هوابرد تبپ 65 برا چتر اتوماتیک و دو ره بار ریز که حمل ادوات مث تانک و نفربر با هواپیما بعد پروندنشون با چتر پایبن هس نیروهاشو میفرسه تیپ 55 هوابرد شیراز برا وظیفه ها دوره چتر با 5 تا پرش میذارن مدرکشم میدن بشون.
 • ۱۴:۳۹ - ۱۳۹۵/۰۷/۰۲
  4 0
  زنده باد بچه‌ها ارتش جمهوری اسلامی ایران
 • محمد ۰۴:۵۳ - ۱۳۹۵/۰۸/۲۴
  1 0
  ایران باید بعد ازرنجری دوره خیلی سختر ببینند مثل نیروی دریای امریکا دوره رنجری تمام میکنند دوره سختر رو میبیند برای ورد به نیروی دریای مثلا 45کیلومتر پیاده روی میکنند توی باطاق زیاد راه میرند برجهت خلاف آب راه میرند کوه خیلی زیاد باپرازآجر80کیلوی خدامیدونه توش چیهست دخل استخر اب باوزنه چند کیلوی دست به دست یک ساعت بعد بادودست بسته بایک مربی تمرین میبینند خیلی چیژهای دیگر هم هستش اموزش میبیند برای بزگترین عملیاتهای دنیا آیاایران کی چنین نیروی از مرگبارترین وخطرناکترین ومخرترین عملیات هاروکی آموزش میبیند بعد اگر یک آرپیچی زن باید یک سلاح دیگر حمل کند آرپیچی رو شلیک کرد تیراندازی هم شلیک کنه کلی کمک مکنه وفقط نباید آرپیچی شلیک کنه تمام تیم عملیات رومیگم هرکدام دواسلحه باکمری چاقو جدا ویک قمه نیازهستش چاقو کوچیک هستش قمه بزرگتر هستش تکتیرانداز باید دوسلاح دیگر یک یایوزی یا کلانش بایک کلت یک تکتیر نیاز هستش آموزش حمل سخت این اسلحه هارو سبک مکند امیدورام یکروزی چنین دورهای سخت باشد برای پیروزی بهتر باید سلاح خفه کن داشته باشد بی سر صدا وچراق قوه دوربین یک هدف یک نگاه یک شلیک درست ویک تیر کلی در مصر ف گلوله صرفه جوی مشود هزینه این تیرها برمیگرد بانشانه هدف درست میشه زد

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس