کد خبر 338414
تاریخ انتشار: ۲ شهریور ۱۳۹۳ - ۲۱:۱۴

رئیس دیوان ریاست اقلیم کردستان در مصاحبه با روزنامه « الشرق الاوسط لندن به افشای برخی از ناگفته های مربوط به تصرف موصل از سوی گروه داعش و حضور نیروهای پیشمرگ در استان کرکوک پرداخت.

به گزارش مشرق، فواد حسین گفت: به‌ رغم تهدیدات داعش اوضاع در استان های اربیل و سلیمانیه و دهوک آرام و کاملاً تحت کنترل است و موجب شگفتی کسانی است که به اربیل سفر می کنند.
وی افزود: به رغم حضور بیش از یک و نیم میلیون آواره که اکثر آن ها را عرب ها تشکیل می دهند و به رغم اقدام دولت نوری مالکی به تحریم اقتصادی اقلیم کردستان و قطع بودجه و پرداخت نکردن حقوق کارمندان اقلیم، باز هم اوضاع در اربیل و استان های سلیمانیه و دهوک آرام و عادی است.
وی گفت: رهبران کُرد از جمله مسعود بارزانی، نیچروان بارزانی و مسئولان امنیتی در شبانه روز بیش از دو ساعت نمی خوابند و مرتب سرگرم برگزاری نشست هایی در خصوص اوضاع در جبهه های جنگ با داعش هستند.
فوادحسین افزود: به ‌رغم عقب نشینی های نیروهای پیشمرگ از جبهه های جنگ به دلیل مشکلات سازماندهی، این نیروها همچنان مقاومت می کنند و کنترل اوضاع را در دست دارند، ولی خطر داعش برای اقلیم کردستان نیز همچنان پا بر جا است.
رئیس دیوان ریاست اقلیم کردستان همچنین گفت: نیروهای پیشمرگ درجبهه ای به وسعت 1050 کیلومتر با داعش در اطراف موصل و جنوب خانقین در حال نبرد هستند و این نبرد در اطراف سد موصل که به کنترل نیروهای پیشمرگ در آمده و همچنین اطراف کرکوک و جلولاء شدت بیشتری دارد.
وی فاش کرد: داعش در روز هفتم ماه جاری میلادی برای رسیدن به اطراف اربیل تلاش کرد و حتی به اربیل نزدیک شد، ولی نیروهای پیشمرگ به مدت دو روز مقاومت کرده و عناصر داعش را عقب راندند.
فوادحسین گفت: پس از اشغال موصل از سوی داعش و با توجه به اقدام این گروه به غنیمت گرفتن سلاح شش لشکر از ارتش و پلیس عراق و یک هزار خودرو زرهی و مقدار بسیار زیادی مهمات و همچنین سلاح و مهمات و موشک هایی که از ارتش سوریه به غنیمت گرفته بودند، موازنه قدرت به نفع این گروه تمام شد و این موازنه موجب اخلال در مقاومت نیروهای پیشمرگ در برابر داعش شد؛ چرا که نیروهای پیشمرگ تنها سلاح هایی سبک در اختیار داشتند.
فوادحسین افزود: سیطره عناصر داعش بر شهر تلعفر دو هفته پیش از سقوط شنگال اوضاعی استثنایی و فوق العاده ای برای نیروهای تروریستی بوجود آورد؛ چرا که اهالی تلعفر که اکثر آنان شیعه ترکمانی بودند تلعفر را ترک کرده و به شنگال که در فاصله 100 کیلومتری اقلیم کردستان واقع شده، گریختند. همچنین با توجه به اینکه در فاصله 70 کیلومتری شنگال عشایر عرب اهل سنت سکونت دارند این موضوع پیشروی عناصر داعش به شنگال را با کمک عشایر اهل سنت تسهیل کرد. متاسفانه این عشایر به دشمنی با نیروهای پیشمرگ برخاستند و به صفوف نیروهای داعش در آمدند و همین موضوع سازماندهی نیروهای پیشمرگ را مختل کرد و موجب شد که داعشی ها به فجیع ترین جنایت ها علیه اهالی شنگال دست بزنند.
رئیس نهاد ریاست اقلیم کردستان توضیح داد: داعش در جبهه های جنگ به دو روش در آن واحد عمل می کند یعنی هم زمان با تهاجم مسلحانه به ایجاد رعب و وحشت بین کودکان و زنان نیز می پردازد و در واقع می توان گفت، داعشی ها به جای جنگ با ارتش با اهالی شنگال می جنگیدند. فواد حسین ضمن اشاره به اینکه اربیل از روزهای نخست اشغال موصل دولت آمریکا را در جریان روند اوضاع قرار داد و با تاکید بر اهمیت مداخله آمریکا برای تغییر موازنه قدرت، نوری مالکی را به عنوان نخست وزیر مسئول عقب نشینی نیروهای عراقی از موصل و سیطره داعش بر این شهر دانست.
وی گفت: مسعود بارزانی رئیس اقلیم کردستان چند ماه پیش در تماس با نوری مالکی خواستار کمک وی برای سرکوب داعش در موصل شد، ولی مالکی به وی پاسخ داد که شما امور خود را در اقلیم کردستان اداره کنید و ما هم امور دیگر مناطق را در عراق اداره خواهیم کرد و راضی به این همکاری نشد.
فوادحسین افزود: مالکی که روزی برای تصدی منصب خود به خاطر خدمت به پروسه سیاسی عراق مورد حمایت کردها قرارگرفته بود، به دشمنی برای کردها تبدیل شد.
وی در ادامه‌ گفت: چند روز پیش از سیطره داعش بر موصل مسعود بارزانی در یک سفر خارجی به سر می برد و من بنا به دستور وی و همچنین دستور نیچروان بارزانی نخست وزیر اقلیم کردستان با طارق نجم رئیس دفتر مالکی تماس گرفتم و پیشنهاد برگزاری یک نشست امنیتی بین مسئولان کُرد و دولت فدرال برای مناقشه موضوع سیطره داعش بر موصل را به وی پیشنهاد کردم، ولی طارق نجم که دوست من است به شوخی به من گفت، به خدا قسم شما اگر وارد موصل شوید حتی اگر اوضاع این شهر آرام شود محال است که از آن خارج شوید. من می دانستم این طرز تفکر طارق نجم همان طرز فکر نوری مالکی است.
فواد حسین ضمن اشاره به رفتار خوب مسئولان اقلیم کردستان با شماری از فرماندهان و افسران و نیروهای ارتش عراق پس از فرار از موصل افزود: پس از فروپاشی ارتش عراق در موصل نیروهای پیشمرگ به هزاران نفر از سربازان عراقی که از جبهه جنگ با داعش گریخته بودند کمک کرده و آنان را صحیح و سالم به خانه هایشان باز گرداندند.
وی درباره دیگر اسرار مربوط به سقوط موصل و نزدیک شدن عناصر داعش به کرکوک گفت: حامد موسوی مدیر دفتر اجرایی نوری مالکی در تماس با من به نقل از نوری مالکی خواستار ورود نیروهای پیشمرگ به استان کرکوک برای جلوگیری از سیطره داعش بر این استان شد و من به او گفتیم نیروهای پیشمرگ حتماً وارد کرکوک خواهند شد.
همچنین ضمن اشاره به اینکه نیروهای پیشمرگ بنا به درخواست دولت فدرال عراق وار دکرکوک شده اند، افزود: اگر عناصر داعش کرکوک را اشغال می کردند فاجعه بزرگی برای عرب ها، کردها و ترکمان ها به وقوع می پیوست؛ چرا که داعشی ها کنترل خط لوله صادرات نفت کرکوک به ترکیه و پالایشگاه نفت بیجی که یکی از اهداف آنان بود را در دست می گرفتند.
رئیس دیوان ریاست اقلیم کردستان در ادامه مصاحبه خود با روزنامه « الشرق الاوسط» افزود: اکنون بیش از یک میلیون آواره عرب از مناطق سُنی نشین به اضافه شماری از مسیحیان و ایزدی ها که از موصل و مناطق صحرای نینوا گریخته اند و همچنین شماری از آوارگان سوری در اربیل به سر می برند و به‌ رغم کارشکنی بغداد، کمک هایی از سوی کشورهای اروپایی به اربیل برای این آوارگان ارسال می شود .
وی ضمن اشاره به اینکه با سیطره داعش بر بخش هایی از عراق و قتل و فساد در مناطق زیادی از این کشور اکنون دولت مرکزی از حاکمیت و تمامیت ارضی سخن می گوید، افزود : ما معتقدیم که حفظ جان مردم و امنیت آنها و آزاد سازی مناطق تحت سیطره داعش بهتر از شعار دادن درباره حاکمیت و تمامیت ارضی است.
فوادحسین در خصوص مشارکت کردها در دولت آینده عراق گفت: برادران ما در بغداد باید در روند تشکیل دولت جدید عراق از دولت پیشین عراق درس بگیرند و در مشارکت دادن دیگران در دولت، قدرتمندانه عمل کنند و به این باور برسند که معادلات سیاسی در عراق به طور کلی تغییر کرده و اکنون هیچ گروه یا مذهب یا قومیتی نمی تواند بر کل عراق حکومت کند؛ چرا که اهل سنت، کردها، شیعیان، مسیحیان و ترکمان ها همه بخشی از پروسه سیاسی عراق و دولت آینده این کشور را تشکیل می دهند.
وی افزود: هیئتی به ریاست هوشیار زیباری گفتگوهای خود را برای مشارکت در دولت جدید عراق با بغداد آغاز کرده و ما به حل این موضوع خوشبین هستیم.
فوادحسین تاکید کرد: عرب ها ما را رنجانده اند، زیرا ما از همه عراق و از اردن و کویت و عربستان سعودی دفاع کرده ایم و اکنون تنها مانده و فقط با حمایت آمریکایی ها با داعش می جنگیم و از پیشروی این گروه به سوی کشورهای همجوار جلوگیری می کنیم، ولی هیچ یک از کشورهای عربی به استثنای اردن به ما کمک نمی کنند. برخی از کشورهای عربی حتی جنایات داعش در عراق را که هیچ ارتباطی با اسلام و اعراب ندارد، محکوم نکرده اند، ولی آمریکا و اروپا که از نظر جغرافیایی و تاریخی بسیار از عراق دور هستند کمک نظامی و انساندوستانه به عراق ارائه داده اند.

منبع: کردپرس

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 4
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 3
 • زهرا ۰۵:۲۲ - ۱۳۹۳/۰۶/۰۳
  1 2
  واقعا که پیشمرگه های غیور و شجاع کرد شده اند سپر بلا برای تمام کشورهای مجاور خودشان و می جنگند و همه ساکت هستند و اینها فعلا خود را فدا برای جلوگیری از خطر تروریستها به ان کشورهای دیگر را به عهده دارند و صحبتهای فواد حسین واقعا برخاسته از یک واقعیت تلخ است که نشان از عدم احساس مسئولیت بعض از سرمداران دولت عراق داشته. انشالله که حق پیروز است و انها که اینطور چهره اسلام زیبا ی پر از عطوفت و رحم و انسانیت را خدشه دار کرده اند نابودند مرگ بر داعش و سلام و درود بر مبارزه کنندگان بر انها
 • محسن ۱۶:۳۸ - ۱۳۹۳/۰۶/۰۳
  3 1
  اين آقا چرند ميگويد.همه مي دانند كه از حمله آمريكائي ها به عراق نيروي كردستان عراق به مثابه مزدوران آمريكا كار ميكنند .همين آقا هم ميگويد بعد از حمله داعش ما از آمريكائيها در خواست كمك كرديم.مگر همين بارزاني نبود كه بلافاصله پس از سقوط موصل براي جدائي كردستان و استقلال آن درخواست همه پرسي كرد و نتانيانهو رسما از آن پشتيباني كرد، ولي بعدا ديدند موفق نخواهند شد، عقب نشيني كردند.ملاقات بايدن و كري با بارزاني چه بود؟نميدانيد بهشت امن آمريكا كردستان عراق است و حتي تركيه در قبال نفت ارزان موافق استقلال آنست كه يك دشنه پشت جمهوري اسلامي ايران بكارند!آقايان شما در باغ نيستيد؟
 • ۱۹:۰۴ - ۱۳۹۳/۰۶/۰۴
  0 0
  در این مصاحبه یک مشکل وجود دارد و ان اینکه ایشان نگفتند که این وحشی ها کجایی هستند و از کجا امده اند و کی انها را اموزش داده است و در پایتخت کدام کشور خانه و زندگی دارند و زن و فرزندانشان الان در چه کشوری هستند؟ بیشت فرماندهان این گروه وحشی در کشورهای اروپایی بیا و برو دارند و حال می کنند و خاورمیانه را ویران می کنند این دکترین جدید اروپایی ها برای ویرانی خاورمیانه است. یک بررسی کلی نشان می دهد که چطور شده که 1000 سال پیش عرب های بیابان گرد و سوسکمار خور بر ایران مسلط شدند. کشورهای روم و یونان که از قدرت ایران خسته شده بودند عربهای بیابان گرد را به است و شمشیر مسلح کردند و انها را به جان ایران ان موقع انداختند. اگر نه چگونه ناگهانی اعراب بیابان گرد صاحب 100هزار راس اسب و 50 هزار جنگجو و شمشیز زن شدند؟
 • ۰۹:۴۴ - ۱۳۹۳/۰۶/۰۹
  0 0
  خودت چرند میگی.