کد خبر 333099
تاریخ انتشار: ۱۴ مرداد ۱۳۹۳ - ۱۷:۴۴

رئیس کمیسیون عمران مجلس٬ با اشاره به اینکه بیش از ۷۰ درصد سکونت‌گاه‌های موجود در تهران به علت فرسودگی در معرض آسیب‌های ناشی از زلزله قرار دارند، گفت: طبق پیش‌بینی‌ها وقوع زلزله در تهران به تعویق افتاده است، اما وقوع زلزله قطعی است.

به گزارش مشرق، سید مهدی هاشمی رئیس کمیسیون عمران مجلس٬ با بیان اینکه بیش از 70 درصد سکونت‌گاه‌های موجود در تهران به علت فرسودگی در معرض آسیب‌های ناشی از زلزله قرار دارند٬ اظهار داشت: معافیت‌های مالیاتی٬ عوارض و همچنین، پرداخت تسهیلات راهی برای حل معضل بافت‌های فرسوده است. بافت‌های فرسوده یکی از دردهای کهنه شهر تهران بوده که بارها مورد تذکر قرار گرفته شده است.

هاشمی ادامه داد: با توجه به اینکه بیش از 90 درصد سکونت‌گاهای کشور در معرض خطرات بلایای طبیعی قرار دارند و 70 درصد این سکونتگاه‌ها در معرض خطر زلزله هستند بر ضرورت توجه به نوسازی و بهسازی بافت‌های فرسوده برای جلوگیری از بروز خسارت‌های مالی و جانی در اثر وقوع زلزله تاکید کرد.

این نماینده مردم در مجلس نهم٬ با انتقاد از بی‌توجهی مدیران و مسئولان ارشد کشور به بافت‌های فرسوده برای مقابله با آثار بروز زلزله در کشور٬ تصریح کرد: با توجه به اهمیت نوسازی بافت‌های فرسوده و تجارب تلخی که ما در گذشته درباره زلزله داشتیم ضروری است که مدیران و مسئولان ارشد نسبت به بهسازی بناها جدیت بیشتری به خرج دهند.

هاشمی با بیان اینکه مسئول مستقیم رسیدگی به بافت‌های فرسوده و اقدام در راستای بهسازی و نوسازی آن‌‌ها وزارت راه و شهرسازی است٬ افزود: این وزارت‌خانه باید علاوه بر اولویت قرار دادن نوسازی و بهسازی بافت‌های فرسوده در دستور کار خود باید با مطالبه این مهم از سایر دستگاه‌های مسئول چون شهرداری به بهبود شرایط کمک کند.

وقوع زلزله در تهران قطعی است

رئیس کمیسیون عمران مجلس با یادآوری پیش بینی‌ها در خصوص وقوع زلزله در تهران٬ گفت: مدت‌هاست که طبق پیش‌بینی‌ها وقوع زلزله در تهران به تعویق افتاده است، اما وقوع زلزله قطعی است و باید از فرصت‌های موجود استفاده حداکثری را داشته باشیم تا در آینده دچار خسران و زیان جدی به ویژه در بخش جانی نباشیم.

وی با بیان اینکه امید است مسئولان وزارت راه و شهرسازی نسبت به وقوع زلزله در آینده نزدیک حساسیت بیشتری به خرج دهند٬ افزود: اتخاذ تمهیدات لازم موجب پیشگیری از بروز خسارت‌های سنگین جانی و مالی در صورت وقوع زلزله خواهد شد.

هاشمی با بیان اینکه خطر زا بودن وجود بافت‌های فرسوده در سطح کشور باید به عنوان باور در مسئولان و مردم نهادینه شود به خانه ملت گفت: در نظر گرفتن مشوق‌های مختلف برای بهسازی و نوسازی بافت‌های فرسوده خود عاملی برای مقابله با پیامدهای زلزله است.

ارائه وام‌هایی کم‌بهره مشوق اصلی نوسازی و بهسازی بافت‌های فرسوده

این نماینده مردم در مجلس نهم با یادآوری وجود مشوق‌هایی برای نوسازی و بهسازی واحدهای فرسوده٬ گفت: در حال حاضر یکسری مشوق‌هایی از جمله معافیت‌ از پرداخت عوارض و مالیات برای این مهم وجود دارد اما کافی نیست.

وی با تاکید بر اینکه در اختیار قرار دادن تسهیلات و وام‌هایی با بهره کم به ترغیب مردم نسبت به نوسازی و بهسازی بافت‌های فرسوده منجر می‌شود٬ گفت: نوسازی بافت‌های فرسوده موجب اجرای طرح‌های جامع و تفصیلی٬ تعریض معابر و تقویت استحکام ساختمان‌ها و ابنیه و همین طور رعایت نکات ایمنی که مورد انتظار است خواهد شد.

هاشمی با بیان اینکه توجه به نوسازی بافت‌های فرسوده تاثیر مستقیم در زیباسازی چهره شهرها دارد٬ افزود: شهرداری‌ها باید با مدنظر قرار دادن نوسازی بافت‌های فرسوده به بهبود معماری و شهرسازی توجه کنند.

رئیس کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی٬ با تاکید بر اینکه وقوع زلزله در تهران نباید دور از انتظار قلمداد شود٬ خاطرنشان کرد: مسئولان باید به این باور برسند که توجه به بافت‌های فرسوده برای حفظ جان و مال مردم ضروری است از این رو این مهم در مجلس نیز به جد مورد پیگیری واقع خواهد شد.
منبع: تسنیم

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 4
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 0
 • ۱۸:۰۱ - ۱۳۹۳/۰۵/۱۴
  0 0
  آخ جوووووون ...تهران زلزله.
 • ۱۰:۲۱ - ۱۳۹۳/۰۵/۱۵
  0 0
  خدا شفات بده
 • ۱۶:۴۸ - ۱۳۹۳/۰۵/۱۵
  0 0
  باتوجه به اینکه پس از وقوع زلزله اینترنت قطع میشه و دسترسی به منابع اطلاعاتی کم است خوب است که افراد نسبت به فراگیری احکام شرعی مربوط به پس از زلزله را از هم اکنون اقدام کنند تا در صورت زنده ماندن به گناه نیافتند ...!! !!!!
 • جواد ۱۷:۱۴ - ۱۳۹۳/۰۵/۱۵
  0 0
  هر چی خدا بخواد همونه بی خود حکم ندید دل مردم رو بلرزونید خیلی کار میکنید !!

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس