نشان هنر و ادب دولتی فرانسه موسوم به «نشان شوالیه» چگونه پایه‌گذاری شد؟ دولت فرانسه این نشان را به چه رویکردهای فرهنگی و هنری اهدا می‌کند؟ کدام شخصیت‌های ایرانی تا کنون این نشان را دریافت کرده‌اند؟ گزارش ویژه مشرق به این سوالات پاسخ خواهد داد...

گروه گزارش ویژه مشرق - نشان ملی لیاقت یا نشان شوالیه، نشان هنر و ادب، نشان افسر یا آفیسر و ... نشان‌ها و مدال‌هایی هستند که دولت فرانسه در مقاطع مختلف زمانی از طرف دولت فرانسه به اهالی فرهنگ و هنر یا فعالین سیاسی اهدا می‌شود. نشان شوالیه شاید نام آشناترین این نشان‌ها باشد که تا کنون چند باری هم نصیب شخصیت‌های علمی، فرهنگی و هنری کشورمان شده است. در ادامه نگاهی خواهیم داشت به تاریخچه این نشان و افرادی که تا کنون از سوی دولت فرانسه لایق دریافت عنوان "شوالیه" شده‌اند؛ و حواشی مطرح درباره آن. اگرچه جوایز بین‌المللی نظیر جایزه صلح نوبل، جوایز جشنواره‌های سینمایی مانند کن و اسکار و ... رنگ و بویی سیاسی به خود گرفته‌اند و در پیش‌برد اهداف فرهنگی-سیاسی غرب اهدا می‌شوند، اما نشان شوالیه تا کنون بیش از جوایز دیگر توانسته‌ است ماهیت هنری و فرهنگی خود را حفظ کند. 

نشان‌های دولتی فرانسه 

دولت فرانسه برای تقدیر از هنرمندان، فعالین سیاسی و عموما افرادی که به موفقیت‌های قابل تقدیری نائل می‌آیند، نشان‌های مختلفی طراحی نموده که هرساله به شهروندانی از کشورهای مختلف اعطا می‌شود. قدیمی‌ترین این نشان‌ها با عنوان نشان "لژیون دونور" (Légion d'honneur) بوده که پس از آن و با هدف تسهیل شرایط اعطای آن (و بدلیل شرایط سخت اعطای نشان لژیون دونور) نشان‌های دیگری با عنوان نشان ملی لیاقت و نشان  هنر و ادب نیز ایجاد شد.  

نشان "ملی لیاقت" برای اولین‌بار در سوم دسامبر ۱۹۶۳ توسط ژنرال "شارل دوگل" رییس جمهور وقت فرانسه نام‌گذاری شد. این نشان دارای 5 درجه بوده که شامل طبقه‌بندی شوالیه، افسر، فرمانده، افسر ارشد و صلیب بزرگ می‌باشد. این نشان به کسانی اهدا می‌شود که دارای دستاوردهای نظامی و غیر نظامی برجسته ای برای دولت فرانسه باشند. 

نشان شوالیه چیست و به چه کسانی اهدا می‌شود+تصاویر و فیلم 
 نشان ملی لیاقت (شوالیه)

دلیل ایجاد نشان ملی لیاقت را می توان در دو مورد ذکر نمود: جایگزینی تمام نشان‌های دولتی فرانسه با این نشان و همچنین ایجاد نشانی که در جایگاه پایین‌تری نسبت به نشان لژیون دونور (لژیون افتخار) باشد که تنها به شهروندان فرانسوی تعلق می‌گیرد. 

 نشان شوالیه چیست و به چه کسانی اهدا می‌شود+تصاویر و فیلم
درجه افسر در نشان ملی لیاقت 

نشان دیگری که در فرانسه از سال 1957 میلادی توسط وزارت فرهنگ این کشور ایجاد گردیده نشان هنر و ادب است. این نشان به هنرمندان در  رشته‌های مختلف هنری از سراسر جهان اعطا شده و دارای سه درجه‌بندی فرمانده، افسر و شوالیه است. این نشان در جهت غنی نمودن میراث فرهنگی فرانسه ایجاد گردیده است. 

 نشان شوالیه چیست و به چه کسانی اهدا می‌شود+تصاویر و فیلم
 نشان شوالیه هنر و ادب فرانسه

اما قدیمی‌ترین نشان دولتی فرانسه یا به عبارتی مهم‌ترین آن‌ها نشان لژیون دونور یا به عبارت کامل‌تر "نشان ملی لژیون افتخار" است که در می 1802 میلادی توسط ناپلئون بناپارت بنیان نهاده شد. این نشان بالاترین نشان دولتی فرانسه بوده و مانند نشان ملی لیاقت به 5 درجه تقسیم‌بندی می‌شود. این نشان تنها به شهروندان فرانسوی تعلق گرفته و به کسانی اهدا می‌شود که خدمات فوق‌العاده‌ای در زمینه‌های نظامی و غیرنظامی به کشور خود داشته‌اند.  

 نشان شوالیه چیست و به چه کسانی اهدا می‌شود+تصاویر و فیلم
 نشان لژیون دونور

 اما نکته مهم و قابل تامل آن که نشان لژیون دونور در بین جریان‌های فراماسونری نیز وجود دارد و مانند نشان اول لژیون دونور به نشان شوالیه معروف است، نشانی دقیقاً مشابه نشان شوالیه لژیون دونور با این تفاوت که در نشان فراماسونی آن، تصویر یک شوالیه معبد در میان آن حک شده است. 
نشان شوالیه چیست و به چه کسانی اهدا می‌شود+تصاویر و فیلم.///ویرایش///
 
فلسفه نام‌گذاری نشان "شوالیه"

در قرن یازده میلادی و پس از کشمکش‌های ترکان سلجوقی و خلفای فاطمی مصر بر سر سرزمین‌های غربی شامات، مسیحیان از طرف خلیفه فاطمی متهم به همدستی با ترکان شدند. در نتیجه فشار بر آن‌ها افزایش یافت و پاپ اوربان دوم غرب مسیحی را برای حمایت از مسیحیان و آزادسازی سرزمین‌های مقدس از دست مسلمین بسیج نمود. پادشاهان اروپا و فئودال‌ها نیز که مرزهایشان در اروپا تثبیت شده بود به بهانه حمایت از زائران بیت‌المقدس و مسیحیان شرق و در حقیقت برای تصرف ممالک اسلامی و ثروت‌های افسانه ای آن رهسپار فلسطین می‌شوند. 
 
سه سال بعد بیت‌المقدس را فتح می‌کنند و دست کم 40 هزار مسلمان در شهر را قتل عام می‌نمایند.

مرور خاطرات یکی از سربازان صلیبی شرکت‌کننده در این جنگ به نام ریموند، عمق جنایت‌های وحشیانه سپاه صلیبیان را نشان می‌دهد.

وی در زمینه دستاوردهای این جنگ به خصوص تصرف بیت‌المقدس توسط سپاه صلیبیان به خود می‌بالد و این چنین یاداشت‌های خود را آغاز می‌کند: 

"مناظر شگفت‌انگیزی بود، بعضی از مردان سر دشمنان را قطع می‌کردند، برخی دیگر دشمنان را که بر روی برج بودند، هدف تیر قرار می‌دادند و برخی دیگر را شکنجه می‌کردند و در آتش می‌انداختند. 

در شهر پشته‌هایی از سر و دست و پا دیده می‌شد به طوری که برای حرکت باید با احتیاط از میان اجساد انسان‌ها و اسب‌ها عبور می‌کردیم. اما این پیروزی‌ها در مقایسه با آنچه که در معبد سلیمان انجام می‌گرفت، قابل مقایسه نبود.

 در معبد سلیمان مردان صلیبی درحالی که خون به زانوها و افسار اسب‌هایشان رسیده بود، عبور کردند. اورشلیم (بیت‌المقدس) توسط سپاه صلیبیان تصرف شد و به عنوان پایتخت آنها اعلام گردید."

هسته اولیه شوالیه های تمپلر یا شوالیه های معبد که سال 1129 میلادی " شورای کلیسای تروی" به آن رسمیت داد و به حمایت از آن پرداخت ، یک گروه 9 نفری از نجیب زادگان فرانسوی بودند که علائق مذهبی شدید و پیوند عمیقی با هم داشتند و با اجازه بالدوین دوم، پادشاه اورشلیم در کوه معبد در مکان معبد ویران شده سلیمان در مسجد الاقصی مستقر شده و به همین دلیل عنوان شوالیه های معبد را برگزیدند. در بسیاری از منابع آمده است که شوالیه‌های معبد در دوران اقامت در اورشلیم با گروه مخفی يهودي که از آموزه‌های قباله پیروی می‌کردند ارتباط برقرار كرده و تحت‌تاثیر این نهاد سری قرار گرفتند که در نتیجه آن مسیحیت را رها کرده و به اجرای آداب جادوگری پرداختند. 

الیمنس لیوای، نویسنده فرانسوی کتاب تاریخ جادوگری، شواهد تفصیلی در این کتاب ارائه می‌دهد و اثبات می‌کند، شوالیه‌های معبد نخستین گام را در پذیرش تعالیم کابالا برداشتند. با پایان یافتن جنگ‌هاي صليبي اين شوالیه‌ها در كشورهاي اروپا به ویژه در فرانسه مستقر شدند.در سال 1307 میلادی پس از بروز یک سری اختلافات میان این شوالیه‌ها و پادشاه فرانسه، فیلیپ چهارم شوالیه‌ها را تحت تعقیب قرار داده و جمعی از ایشان بازداشت شدند. شمار قابل توجهی نیز گریختند و به پادشاه اسکاتلند ( تنها پادشاهی که مرجعیت پاپ را قبول نداشت) پناه بردند. شوالیه‌ها کم‌کم تفکرات خود را در دربار این کشور نفوذ دادند.

آن ها در اسکاتلند عقاید و مراسم دینی مصر باستان را با آیین کاهنان اقوام سلتی ادغام نموده، به عنوان فراماسون ها ظاهر شدند. و به این ترتیب فراماسونری در اسکاتلند متولد شد و لژ کهن اسکاتلند همچنان شاخه اصلی فراماسونری به شمار می‌رود.  
 
ماسون‌های اسکاتلندی که وارث میراث اسکاتلند بودند، سال‌ها بعد آن را به فرانسه بازگرداندند و پایه‌های لژ اسکاتلند را بنا کردند. القابی که به افراد عالی رتبه این لژ داده می شد، قرن‌ها پیش به شوالیه‌های معبد داده می‌شد. این عناوین تا به امروز به کار می‌رود. به طور کلی شوالیه‌های معبد ناپدید نشده و هنوز فلسفه، عقاید و تشریفاتشان در لباس مبدل فراماسونری پابرجاست.‌

شواهد بی‌شمار تاریخی این موضوع را تایید می‌کند و امروز شمار وسیعی از تاریخ‌دانان و تاریخ‌نویسان غربی چه فراماسونری و چه غیر فراماسونری این امر را پذیرفته‌اند. 

دریافت کنندگان نشان شوالیه

همان گونه که اشاره گردید نشان ملی لیاقت و نشان هنر و ادب فرانسه به افراد غیر فرانسوی نیز هر ساله اعطا می‌شود. 

در خصوص نشان هنر و ادب درجه فرمانده هر ساله به حدود 20 نفر، نشان افسر به حدود 60 نفر و نشان شوالیه به حدود 200 نفر از سراسر جهان اعطا می‌شود. 

نشان شوالیه چیست و به چه کسانی اهدا می‌شود+تصاویر و فیلم.///ویرایش///
 
درجه افسر در نشان هنر و ادب فرانسه

از میان افراد شاخصی که در سراسر جهان نشان هنر و ادب فرانسه را دریافت کرده‌اند می‌توان به کلینت ایستوود (بازیگر و کارگردان فیلم‌های وسترن امریکایی)، بروس ویلیس (بازیگر امریکایی)، شاهرخ خان(بازیگر هندی)، شکیرا (خواننده و رقاصه کلمبیایی) و لئوناردو دی کاپریو (بازیگر آمریکایی) اشاره نمود. 

نشان شوالیه چیست و به چه کسانی اهدا می‌شود+تصاویر و فیلم.///ویرایش///
 
بروس ویلیس بازیگر آمریکایی از دریافت‌کنندگان نشان هنر و ادب فرانسه

 نشان شوالیه چیست و به چه کسانی اهدا می‌شود+تصاویر و فیلم.///ویرایش///
لئوناردو دی کاپریو

همچنین جرج کلونی (بازیگر آمریکایی که در کنار فعالیت‌های هنری به عنوان سفیر صلح سازمان ملل در تجزیه کشور اسلامی سودان و حضور در مناطق بحران‌زده دارفور نقش جدی بر عهده داشت)، لاتیتیا کاستا (مدل فرانسوی که در مجلات بدنام مانند ووگ بارها تصویر او منتشر و سخنگوی شرکت معروف لوازم آرایش فرانسه اورئال می باشد) نیز از افراد دیگری می‌باشند که در لیست طولانی افراد دریافت‌کننده نشان هنر و ادب فرانسه قرار دارند.  
 
 نشان شوالیه چیست و به چه کسانی اهدا می‌شود+تصاویر و فیلم.///ویرایش///
یوئل لوی رهبر ارکستر فیلارمونیک رژیم صهیونیستی که در سال 2001 نشان شوالیه دریافت نمود

 نشان شوالیه چیست و به چه کسانی اهدا می‌شود+تصاویر و فیلم.///ویرایش///
جرج کلونی

اما در خصوص افراد ایرانی دریافت کننده این نشان ها می‌توان از پرفسور حسابی، محمدرضا شجریان، عباس کیارستمی، لیلا حاتمی، شیرین عبادی، یدالله رویایی، محسن مخملباف، پری صابری، محمد علی سپانلو و ایران تیمورتاش (دختر وزیر دربار رضاشاه پهلوی) نام برد. 

•محمد رضا شجریان 

عصر دوشنبه دوم تیرماه 93 طی مراسمی در سفارت فرانسه در تهران نشانی به نام شوالیه به محمدرضا شجریان خواننده ایرانی اهدا شد. در ضیافت شامی که به میزبانی سفیر فرانسه برونو فوشه، برگزار گردید نشان فرهنگ و هنر دولت فرانسه (شوالیه) به پاس فعالیت محمدرضا شجریان در عرصه موسیقی ایران توسط سفیر فرانسه در ایران به وی اهدا شد.
 

در این مراسم چهره‌هایی همچون محمود دولت‌آبادی، جواد مجابی، محمد سریر، حمیدرضا نوربخش، عباس کیارستمی، لیلا حاتمی، سیمین بهبهانی و ‌شاهرخ تویسرکانی در کنار شجریان حضور داشتند. 

نشان شوالیه چیست و به چه کسانی اهدا می‌شود+تصاویر و فیلم.///ویرایش///

سفیر فرانسه در ایران در ابتدای این برنامه گفت: بنده در دوران جوانی چند بار برای خواننده شدن تست دادم که هر بار ناموفق بودم و نهایتا به جای خواننده دیپلمات شدم. اما بزرگترین افتخار برای من امشب رخ داد که می‌توانم بالاترین نشان هنری وزارت فرهنگ کشور فرانسه را به استادی بی‌نظیر در موسیقی ایران اهدا کنم. برونو فوشه همچنین در ادامه سخنرانی‌اش از زندگی محمد رضا شجریان از کودکی تا به امروز سخن گفت که تسلط او بر زندگی‌نامه وی با تعجب حضار همراه بود.
 
نشان شوالیه چیست و به چه کسانی اهدا می‌شود+تصاویر و فیلم.///ویرایش///

محمدرضا شجریان نیز پس از دریافت این نشان در سخنان کوتاهی گفت: از سفیر و ملت فرانسه بابت این نشان سپاسگزارم و خوشحالم که ملت فرانسه و ایران مبادلات فرهنگی خوبی با یکدیگر دارند که امیدوارم در آینده نیز ادامه داشته باشد.

•محمد علی سپانلو

سپانلو مترجم، شاعر و نویسنده دگراندیش و از جمله شرکت‌کنندگان در کنفرانس معروف برلین است. برخی آثار سپانلو از جمله کتاب خاطرات شفاهی او اخیرا اجازه انتشار نیافته است.

نشان «شوالیه» چیست و به چه کسانی اهدا می‌شود+تصاویر و فیلم///آماده انتشار///(عید فطر)

•لیلا حاتمی

مرداد ماه 91 لیلا حاتمی نشان شوالیه را دریافت کرد. این نشان توسط سفیر فرانسه و از طرف وزیر فرهنگ و ارتباطات این کشور به لیلا حاتمی اعطا شد.

نشان شوالیه چیست و به چه کسانی اهدا می‌شود+تصاویر و فیلم.///ویرایش///

سفیر فرانسه در مراسم اهدای نشان شوالیه به لیلا حاتمی در مورد علت دادن این نشان به هنرمندان اظهار می‌دارد: این نشان به خاطر خلاقیت هنری یا ادبی و یا به خاطر مشارکت در تلالوی هنر و ادب، در فرانسه و در جهان به هنرمندان اعطا می‌شود!

•محسن مخملباف

محسن مخملباف نیز بعد از ساخت فيلم سفر قندهار در سال 86 نشان هنري شواليه را از طرف فرانسوي‌ها دريافت كرد. وی در جدیدترین اثر خود با نام باغبان به موضوع فرقه ضاله بهائیت پرداخته است.

نکته قابل توجه در این فیلم مکان فیلمبرداری است که در منطقه‌ای در حیفا یکی از شهر های فلسطین اشغالی فیلمبرداری شده است. فیلمی که بدون شک مأموریتش پاک نشان دادن اندیشه فرقه بهائیت و دوست نشان دادن تفکر صهیونیستی است. 

نشان شوالیه چیست و به چه کسانی اهدا می‌شود+تصاویر و فیلم.///ویرایش///

•شیرین عبادی 

شیرین عبادی برنده جایزه صلح نوبل، وکیل مدافع بهائیان و حامی منافقین خارج‌نشین که در سال 89 یکی از خیابان‌های شهر پواتیه فرانسه به نام وی نام گذاری گردید نیز یکی دیگر از دریافت کنندگان نشان شوالیه می‌باشد.
 
یدالله رویایی

یدالله رویایی شاعر از دیگر دریافت کنندگان نشان شوالیه می باشد. وی که سوابق قبل از انقلابش از خدمت در دربار پهلوی، مشاور دفتر فرح تا عضو کمیته برگزاری جشن هنر شیراز نشانگر ابعاد شخصیتی وی می باشد در مصاحبه با نشریه ضدانقلابی نیمروز چاپ لندن، به تخطئه انقلاب اسلامی و تشبیه آن به کودتای 28 مرداد 1332 می پردازد و می گوید:

در 28 مرداد سال 1332 به ما دروغ گفتند، در بهمن ماه سال 1357 به ما دروغ گفتند، در دوم خرداد سال 1377 (1376!) به ما دروغ گفتند و به قول کارو غیر از مامان همه به ما دروغ گفتند.

نشان شوالیه چیست و به چه کسانی اهدا می‌شود+تصاویر و فیلم.///ویرایش///
 
رؤیایی با پیروزی انقلاب اسلامی به فرانسه گریخت و به جرگه ضدانقلابیون پیوست. وی در پاریس مدرسه‌ای به نام بروسلت اجاره کرد و ضمن انتشار نشریه ای به نام قلمک، مشغول تدارک سخنرانی و سمینارهای ضدانقلابی با پوشش ادبیات فارسی شد.وی از طریق این جریان ادعا می کرد انقلاب اسلامی باعث شده هویت ملی ایرانیان متزلزل شود. وی همچنین کتاب هایی تحت عناوین "لبریخته ها" (در 150 نسخه!) و "هفتاد سنگ قبر" منتشر کرد که عمدتاً عقده گشایی علیه انقلاب اسلامی ملت ایران می باشد. 

•عباس کیارستمی

عباس کیارستمی نیز یکی دیگر از افرادی است که نشان شوالیه را از دولت فرانسه دریافت نموده و دارای نگاه و رویکردی انتقادی به مقوله مذهب در برخی آثار خود می‌باشد.

 نشان شوالیه چیست و به چه کسانی اهدا می‌شود+تصاویر و فیلم.///ویرایش///

وی در مصاحبه‌ای با خبرنگار روزنامه ایتالیایی لونیتا در پاسخ به این سوال که آیا مذهبی است؟ اظهار می دارد:  بله به شیوه خودم، اما هم گوشت خوک می‌خورم و هم شراب!

•اصغر فرهادی 

اصغر فرهادی کارگردان و فیلم ساز ایرانی نیز موفق به دریافت نشان افسر توسط دولت فرانسه گردیده است. 

 نشان شوالیه چیست و به چه کسانی اهدا می‌شود+تصاویر و فیلم.///ویرایش///

نشان افسر توسط اورلی فیلیپیتی، وزیر فرهنگ فرانسه در اسفند ماه 92 در پاریس به فرهادی اهدا شد. این نشان به‌دلیل خلاقیت‌های هنری و تاثیر اصغر فرهادی بر هنر و ادبیات فرانسه و سراسر جهان به این فیلمساز ایرانی تعلق گرفت. در این مراسم، وزیر فرهنگ فرانسه پیش از اهدای نشان فوق متنی برای حاضران خواند که در آن به ویژگی‌های آثار فرهادی، از اولین فیلم او تا فیلم "گذشته" با جزییات پرداخت؛ جزییاتی که فرهادی در صحبت کوتاه خود پس از دریافت نشان از اینکه وزیر فرهنگ با این دقت درباره آنها سخن گفته اظهار تعجب کرد. وزیر فرهنگ فرانسه در ادامه افزود: ما مفتخریم که فرهادی، ‌شهر پاریس را برای ساخت فیلم "گذشته" انتخاب کرد.

کلام آخر 

با مروری بر اسامی و عناوین دریافت کنندگان نشان‌های دولتی فرانسه مشخص می‌شود که نشان‌های فوق به خصوص نشان هنر و ادب این کشور گرچه ماهیت هنری و ادبی خود را تا حدود حفظ کرده‌اند و همانند جوایز نوبل و اسکار و ... به ورطه سیاست سقوط نکرده‌اند، اما دریافت‌کنندگان این جوایز اصولا دارای تفکرات و گرایشاتی نزدیک به آنچه فرانسوی‌ها و به طور کلی «غرب» می‌پسندد، هستند.

شوالیه‌های معبد که روزی در جنگ سخت به کشتار مسلمانان می‌پرداختند در عصر حاضر و در مقابله با سد مستحکم انقلاب اسلامی متوجه عدم نتیجه بخشی کاربرد سلاح و تجهیزات نظامی شده و استراتژی خود را به نفوذ و استحاله فرهنگی متمرکز نموده‌اند. قالبی نو و ظاهر فریب که یکی از ابزارهای آن جایزه‌های فرهنگی و هنری بوده و به کسانی که در کم‌رنگ کردن خطوط خودی به نفع جبهه فرهنگی رقیب کمک می‌کنند و یا دست‌کم از مواضع و روحیات آنان این چنین برمی‌آید که سرمایه‌ خوبی برای آینده هستند، داده می‌شود.
نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 134
 • در انتظار بررسی: 3
 • غیر قابل انتشار: 40
 • ۰۰:۵۱ - ۱۳۹۳/۰۵/۰۸
  5 11
  خیانت و وطن فروشی استاد و غیر استاد نمیشناسه
 • مرتضی sk ۰۰:۵۸ - ۱۳۹۳/۰۵/۰۸
  5 7
  با یه جایزه عروسک خیمه شب بازی اونا شدن! عملکردشون خیلی گویاتر ازین حرفاست
 • منطق ۰۱:۲۳ - ۱۳۹۳/۰۵/۰۸
  7 2
  روشن کننده بود
 • علیرضا ۰۱:۲۸ - ۱۳۹۳/۰۵/۰۸
  3 13
  حسودیتون میشه به اینایی که گرفتن؟؟!
 • یارغریب ۰۱:۳۲ - ۱۳۹۳/۰۵/۰۸
  2 5
  خدا نیست و نابودشان کند
 • فرهاد ۰۱:۳۷ - ۱۳۹۳/۰۵/۰۸
  3 8
  از هر فرصتی برای بی ارزش کردن هنرمندان این مملکت استفاده می کنید. واقعا هدفتان از این کارها چیست؟
 • ابوالفضل ۰۲:۱۰ - ۱۳۹۳/۰۵/۰۸
  4 4
  همین نشان به فتح الله زاده هم داده شد. دلیل نمیشود حالا که به شجریانی ( که در پستو و خلوت اهنگاش گوش میدیم و جلو باقی بخاطر اختلاف عقیده بدش را میگوییم) داده شده بتازیم به این نشان. بابا این نشانها که داده میشود خودش باعث بهبود روابط میشود و شاید روزی شجریان در یک بحثی باعث کوتاه امدن فرانسه نسبت به ایران بشود
 • دیوونه ۰۲:۲۴ - ۱۳۹۳/۰۵/۰۸
  1 5
  واالله الان داعش و آل سعود و آل ثانی روی تمام شوالیه های معبد و فراماسونو و کابالیستها و شیطان پرستها و جنایتکاران رو هزار بار سفید کردن حالا یه جایزه هم به این افراد بدن دیگه حسودی نداره
 • ریاستی ۰۲:۴۸ - ۱۳۹۳/۰۵/۰۸
  1 4
  اگر این افراد معلوم الحال این نشانهای بی ارزش را در یافت نمیکردند جای تعجب بود.البته اینها از ایرانی بودن حداقل یک چیز رو خوب یاد گرفتند که نمک خورده نمکدان را نمیشکند!!!
 • علیرضا ۰۲:۵۹ - ۱۳۹۳/۰۵/۰۸
  1 3
  وقتی هنر که هدیه خداوند است دستمایه ابزاری عده ای فراماسونر میشود که باور های مردمی کهن را لگد مال اندیشه های پست خود بکنند و نا آگاهانی!؟ که رسیدن به این عنوان کعبه آمالشان میشود........ و این افراد نور چشمی مسءولانی در داخل کشور و اسطوره هایی بی قواره برای عرصه مقدس هنر
 • ۰۳:۲۰ - ۱۳۹۳/۰۵/۰۸
  3 5
  این چرتیات را کسی نمی خواند.
 • عدنان ۰۴:۱۸ - ۱۳۹۳/۰۵/۰۸
  1 3
  فرانسه ارزش شده واس ما؟
 • پسر ۰۵:۲۴ - ۱۳۹۳/۰۵/۰۸
  2 2
  شوالیه کیلویی چند؟؟
 • Admin ۰۵:۳۱ - ۱۳۹۳/۰۵/۰۸
  1 1
  افتخارات ایران زمین...
 • سيد رسول ۰۶:۱۴ - ۱۳۹۳/۰۵/۰۸
  3 3
  مشرق ؛ حق و أنصاف نيست كه أين همه سياه نمايي مي كني ؛ بله ، در خيلي جاها جوايز رنگ و بوي سياسي دارد ولي تلاش و زحمات اهل فرهنگ و هنر را نبايد إز ياد برد آيا نشانها و جوايز خدمت ، لياقت و ايثاري كه در ايران اهدا شده ؛ همه بي حرف و حديث بوده است ؟ نشان مشايي را فراموش كرديم ؟!!!
 • ۰۶:۱۷ - ۱۳۹۳/۰۵/۰۸
  1 3
  شرمنده ولی نمیدونم چرا بعضیاشون ترحم انگیزن.
 • ۰۶:۳۲ - ۱۳۹۳/۰۵/۰۸
  1 2
  علی فتح الله زاده هم این نشان را گرفته
 • ۰۷:۰۴ - ۱۳۹۳/۰۵/۰۸
  0 2
  چطور شما در ابتدا آن جمله در پاراگراف اول و آخر اینطور استدلال می کنید که "نشان‌های فوق به خصوص نشان هنر و ادب این کشور گرچه ماهیت هنری و ادبی خود را تا حدود حفظ کرده‌اند" لذا اگر اینطور بود و فقط ماهیت هنری فرهنگی مورد لحاظ بود پس چرا این نشان به فریب خوردگان بی ظرفیتی همچون محسن مخملباف و شیرین عبادی داده شده!!!
 • لطیف ۰۷:۱۴ - ۱۳۹۳/۰۵/۰۸
  1 2
  دقت کنید همه اینها ، داخلی و خارجی، یه جورایی با بهائیت اخت هستند.
 • ۰۷:۳۷ - ۱۳۹۳/۰۵/۰۸
  2 0
  پَ نَ پَ انتظار داشتین به مخالفانشون جایزه بدهند!؟ آیا ما چنین می کنیم که دیگران ...!؟
 • ایران دوست ۰۷:۵۰ - ۱۳۹۳/۰۵/۰۸
  1 1
  به نام خدا - شوالیه مثل همه واژگان زبان های غربی از ریشه ای ایرانی دزدیده شده است ! اسپ وار = سوار یا اسوار رده ای میان ارتش ساسانی بوده است رده ای بلند و ارجمند ! غربی ها در جنگ با ساسانی ها این واژه و پرچم های عقاب و مدال های زرین و سیمین و .... را می بینند و تقلید می کنند و سپس نام شهسوار یا سواره یا اسوار ساسانی در زبان فرنگی می شود شوالیه و سالوادور و سلوادوره !! و..... غرب همواره دنبال تهاجم به شرق است اما گاه این تهاجم خزنده و چاغ خاموش و نرم است ! هرکس در این راستا مزدوری و خدمت به غرب نماید مثل شهسواران سپاه صلیبی می ماند و مفتخر به دریافت مدال شوالیه از دست اربابان صلیبی خواهد شد ! الان هم سران تروریستهای سوریه و عراق مدال شوالیه از انگلیس خبیث دارند !!!
 • وحید ۱۰:۲۳ - ۱۳۹۳/۰۵/۰۸
  1 2
  اگرکمی دقت کنیم خواهیم دید شوالیه های ایران حاصل غلط مسولین فرهنگی و سمعی بصری این سرزمین است وباسرمایه ملی ایران درحوزه دولتی با بودجه دولتی به غلط بزرگ شده و اغلب اول عقیده ای ضدحکومتی پیدا کرده وبعدنشان شوالیه گرفته اند البته اشخاصی مانندپرفسور حسابی از استثناعات موضوع هستند اما خیانتکاری مثل مخلباف درسوره/فرهادی از فرصتهای سینمایی/لیلا حاتمی از از محبوبیت حاتمی فقید سوء استفاده کرده وازفرصتهای سینما و تلویزیون ایران به این نشانها دست یافته اند ... درمجموع بجز استثناهاتی بقیه تاروحیه ضدحکومتی وحامی بظاهر مردمی مخالف دولت اظهار نکردندازشوالیه خبری نبوده است.باشد که مسولین درس بگیرند وامکانات دولتی را دراختیار چنین فرصت طلب هایی قرار ندهندو انشالله خون شهداء درهمین دنیا گریبانگیرشان شود.باکمال احترام برای استثناعات موضوع
 • آرشیتکت ۱۰:۲۵ - ۱۳۹۳/۰۵/۰۸
  1 4
  حالا مثلا فرانسه کوتاه نیاد جلوی ایران چه اتفاقی میفته؟ شما نگران نباشید ما آدم زیاد دارید جلوی فرانسه وایسه.
 • ۱۰:۲۷ - ۱۳۹۳/۰۵/۰۸
  1 3
  حالم از این شجریان بهم میخوره
 • ۱۰:۳۴ - ۱۳۹۳/۰۵/۰۸
  2 2
  یاد کریم تو سریال کلاه پهلوی افتادم!!
 • محمد ابراهیم ۱۱:۱۷ - ۱۳۹۳/۰۵/۰۸
  0 0
  "گرچه ماهیت هنری و ادبی خود را تا حدود حفظ کرده‌اند و همانند جوایز نوبل و اسکار و ... به ورطه سیاست سقوط نکرده‌اند، " این جمله اشتباه است. این نشان تا ککنون فقط به افراد هنری داده شده و لی نیت و فلسفه اعطا آن سیاسی است و خیلی زیرکانه دارند شخصیت سازی و الگو سازی می کنند. آن وفت ما هنرمندان متعهد افغانی را که یک فرهنگ و زبان و دین داریم از کشورمان اخاراج کنیم هی داد بزینیم وفریاد که اینجا ام القرای جها ن اسلام است. اگر ام القراییم باید افغان های متعهد در ایران پناهگاهی امن داشته باشند
 • ۱۱:۲۹ - ۱۳۹۳/۰۵/۰۸
  1 0
  صدافرین! "این جمله اشتباه است. این نشان تاکنون فقط به افراد هنری داده شده و لی نیت و فلسفه اعطا آن سیاسی است و خیلی زیرکانه دارند شخصیت سازی و الگو سازی می کنند."
 • ۱۱:۳۵ - ۱۳۹۳/۰۵/۰۸
  1 1
  در مقابل رگزار کنندگان صهیونیست جشنواره ها و مسابقاتی که پوشیدن لباس سنتی زن یهودی را پیش شرط دادن نشانهای بی ارزش و جوایزشان میکنند، افرادی هستند که برای گرفتن جایزه ای و مشهور شدن بازیچه این بازیگردانان صهیونیست کودک کش می شوند . اگر افراد کشتار مردم و کودکان غزه را بدست صهیونیستهای کودک کش محکوم کردند که معلوم میشود که این افراد همدلی را با صهیونیستهای کودک کش ندارند و در غیر اینصورت سکوت به امید گرفتن جایزه و نشان از مسابقات و جشنواره هایی که برگزار کنندگان آن عمدتاً افراد وابسته به صهیونیستها است نشان از نداشتن اعتراض به کشتار کودکان غزه توسط این افراد است و بقول معروف سکوت علامت رضایت است. البته عدم حضور این افراد در محکومیت کشتار کودکان در روز راهپیمایی قدس باعث تاسف است.
 • ۱۱:۴۵ - ۱۳۹۳/۰۵/۰۸
  0 0
  یعنی این آدمها رو بزرگ میکنن تا یه روز به خاطرشون کوتاه بیان؟ برعکس این قضیه که محتمل تره
 • ۱۱:۴۷ - ۱۳۹۳/۰۵/۰۸
  1 1
  یه عمر نمک این مملکت رو خوردن اگه این قدر معرفت داشتن به نصف روز آب نمک اجنبی نمیفروختنش
 • ۱۱:۴۹ - ۱۳۹۳/۰۵/۰۸
  1 0
  اون که از خیابون منوچهری خریده
 • شکور ۱۱:۵۱ - ۱۳۹۳/۰۵/۰۸
  1 1
  خاک بر سربی هویتشان
 • امین ۱۱:۵۸ - ۱۳۹۳/۰۵/۰۸
  0 2
  حسودی نداره خفت داره
 • آرش ۱۲:۰۲ - ۱۳۹۳/۰۵/۰۸
  1 1
  آره اَنگَلستانی!! برو اینجا جای تو نیست
 • ۱۲:۳۰ - ۱۳۹۳/۰۵/۰۸
  0 3
  اشتباهی منفی دادم
 • حامد ۱۲:۳۱ - ۱۳۹۳/۰۵/۰۸
  1 1
  اینها جایزه خیانت به کشور خود و خدمت به بیگانه است. اینها جایزه خوش خدمتی به دشمنان کشور است. یعنی اینا بهتر از دیگران در حوزه فرهنگ علیه فرهنگ ملت خود کار کردند و به نفع فرهنگ غرب تلاش کردند. قهرمان بودن به صدای خوب، چهره زیبا، بازی خوب و کارگردانی خوب نیست. قهرمان آن کسی است که از همه مادیان بگذرد اما به ملت خود خیانت نکند. کسی که با نان ملت بزرگ شده و جایزه خیانت از بیگانگان بگیرد قهرمان نیست بلکه خائن و وطن فروش پست است.
 • ۱۲:۴۳ - ۱۳۹۳/۰۵/۰۸
  0 1
  چی هست مگه این تکه فلز بی اعتبار که حسودی کردن داشته باشه؟
 • ۱۲:۴۴ - ۱۳۹۳/۰۵/۰۸
  1 0
  فقط یک واژه درخور این دسته هنرمندان است: زرشک....به اندازه کافی هنرمند والا مقام داریم تو مملکت
 • ۱۲:۴۶ - ۱۳۹۳/۰۵/۰۸
  0 0
  چقدر این بهبود روابط توی تحریمها بدرد خورد و اصلا اونها پدرسوخته بازی در نیاوردن!! چقدر ساده ای دوست من
 • ۱۲:۴۷ - ۱۳۹۳/۰۵/۰۸
  0 0
  کامل خوندی و زورت هم گرفته بدشکل! شک ندارم
 • ابوالفضل ۱۲:۵۰ - ۱۳۹۳/۰۵/۰۸
  0 0
  ارشیتک اگر با دید شما بخواهیم روابط خارجی تنظیم کنیم بعد از مدتی منزوی میشویم و اول از همه در دنیا به پای اسلام نوشته میشود که مسلمانا متحجرند. یادمان باشد اوایل انقلاب امام نه تنها مخالف تسخیر سفارت امریکا بود بلکه گروهی قصد تسخیر سفارت شوروی را داشتند که امام جلویشان را گرفت
 • مصطفی ۱۳:۲۰ - ۱۳۹۳/۰۵/۰۸
  0 0
  تو نهایت هنرت اینه یک داعشی بشی پس خفه شی بهتره
 • امیر ۱۳:۲۳ - ۱۳۹۳/۰۵/۰۸
  0 0
  شما اگه بهت دادن نگیر
 • مهاجر ۱۳:۴۰ - ۱۳۹۳/۰۵/۰۸
  0 0
  بالاترین نشان هنری وزارت فرهنگ کشور فرانسه را به استادی بی‌نظیر در موسیقی ایران اهدا کنم!!!!!!!!!!!!!!! از کی استادی بی نظیر شد؟از وقتی با ضد نظام ها همکار شد؟
 • ۱۳:۵۱ - ۱۳۹۳/۰۵/۰۸
  0 0
  نخچیروان بارزانی هم شوالیه ی جوانترین مرد سیاسی رو داره..
 • احمد خواجوند ۱۳:۵۷ - ۱۳۹۳/۰۵/۰۸
  0 0
  هرکه برای آمریکا اروپا دم تکون بده مزد خودشه میگیره .متداسفانه سیما ی ما فیلم های این کثافتها نشون میده.
 • ۱۴:۳۴ - ۱۳۹۳/۰۵/۰۸
  1 1
  ای مرده شور ببره این چیزایی که گرفتن ...پا گذاشتن روی خون شهدا حسودی داره جاهل ؟
 • ۱۴:۳۵ - ۱۳۹۳/۰۵/۰۸
  0 0
  هنرمند ؟ کدام هنر ؟ از کی تا حالا خیانت شده هنر ؟
 • ۱۴:۳۷ - ۱۳۹۳/۰۵/۰۸
  0 0
  آخه اینجا جای چرندگویانی جای تو نیست ...پس بیجا می کینی اینجا نظر می دی ..
 • ۱۴:۳۷ - ۱۳۹۳/۰۵/۰۸
  0 0
  افتخاری که با حقارت بدست میاد...!!
 • ۱۴:۳۸ - ۱۳۹۳/۰۵/۰۸
  0 0
  مرده شور این هنر رو ببره ...
 • ۱۴:۳۹ - ۱۳۹۳/۰۵/۰۸
  0 0
  آخه اینها ادعای آزدی دارند...
 • هنرمند واقعی ۱۴:۴۰ - ۱۳۹۳/۰۵/۰۸
  0 0
  ان شاءالله دیری نمی پاید که هنرمندان ارزشی دست این خائین به وطن و این کاسه لیسان غربی را از بیخ کوتاه خواهند کرد....هنرمندان ارزشی با هنر جواب این بی هنرها را خواهند داد...صبح نزدیک است..
 • aras ۱۵:۲۱ - ۱۳۹۳/۰۵/۰۸
  0 0
  کابالا = قبله اعرابش به کنار ما اکثرا برعکس عربا و یهودی ها و ... فتحه و کسره تلفظ میکنمیم حرف C هم ق تلفظ میشه
 • aras ۱۵:۲۹ - ۱۳۹۳/۰۵/۰۸
  0 0
  یه خورده بی دین باش یه خورده ادای روشنفکری در بیار به تو هم جایزه میدن
 • aras ۱۵:۳۰ - ۱۳۹۳/۰۵/۰۸
  0 0
  ارزش؟
 • aras ۱۵:۳۲ - ۱۳۹۳/۰۵/۰۸
  0 0
  خیر اونی که فتح ا.. زاده گرفته از یه موسسه غیرانتفاعی بلژیکی بوده ، البته هر ساله کسه دیگه ای از ایران هم حاضر به پرداخت چندهزار دلار باشه اون نشان رو بهش اعطا میکنن
 • مدافع ۱۶:۰۳ - ۱۳۹۳/۰۵/۰۸
  0 0
  و اما مصطفی بهتره تو هم یک آمریکایی بی غیرت مستهجن بشی و در ضمن دهنتو ببند تو که ادب نداری بیجا کردی نظر میدی
 • ۱۶:۴۳ - ۱۳۹۳/۰۵/۰۸
  0 0
  با این مطالبی که نوشتید فکر نمیکنم جایزه شوم غیر سیاسی باشه البته جهت دهی سکولار جوایز رو کسی نمیتونه انکار کنه
 • erfan ۱۶:۴۸ - ۱۳۹۳/۰۵/۰۸
  0 0
  مثلا الان هنرمندی اینجوری حرف میزنی؟؟؟؟میشه یه کم از هنر های خودتون واسه ما تعریف کنید؟؟؟به قول خودت صبح نزدیکه . وقت خوابت هم گذشته افرین برو بخواب
 • erfan ۱۶:۴۹ - ۱۳۹۳/۰۵/۰۸
  0 0
  حرص نخور . این دفه میگیم بدن به حامد زمانی
 • erfan ۱۶:۵۱ - ۱۳۹۳/۰۵/۰۸
  0 0
  اتفاقا استاد هم همین نظر رو نسبت به شما دارن. ولی این کجا و آن کجا
 • هادی ۱۶:۵۱ - ۱۳۹۳/۰۵/۰۸
  0 1
  سعی کن فقط از یک منبع اطلاعات کسب نکنی
 • erfan ۱۶:۵۳ - ۱۳۹۳/۰۵/۰۸
  0 0
  میبینم الان مثل لامپ مهتابی شدی . بپا داغ نکنی بترکی اقای روشن
 • erfan ۱۶:۵۵ - ۱۳۹۳/۰۵/۰۸
  0 0
  اخه جایزه هنری چه ربطی به خون شهدا داره ؟؟؟ برادر من شما سادیسم داری خودتو به دکتر نشون بده. بعضی ها بد جور روان پریشی گرفتنا.
 • ۱۷:۰۱ - ۱۳۹۳/۰۵/۰۸
  0 0
  هر چند همه کشورها از این جایزه ها میدن ولی این مدلش مخصوص دگر اندیشانه.یعنی کاری ندارن چه اثاری داری فقط باید مخالف سیاسی فرهنگی باشی.چرا اینو میگم چون ما خیلی هنرمند و ادیب توانمندتر داریم که از این جایزه ها نگرفتن.
 • مرتضي ۱۷:۱۴ - ۱۳۹۳/۰۵/۰۸
  0 0
  يه مشت شبه منورالفكر غربزده
 • ۱۷:۲۲ - ۱۳۹۳/۰۵/۰۸
  0 0
  البته حامد زمانی هم برای اینکه آونجای شماها را بسوزنه اصلا نمی گیره.... یعنی اصلا به چنین مجالسی نمره
 • مثبت 14 ۱۸:۰۹ - ۱۳۹۳/۰۵/۰۸
  0 0
  دقیقا
 • مثبت 14 ۱۸:۱۳ - ۱۳۹۳/۰۵/۰۸
  0 0
  احسنتت
 • مثبت 14 ۱۸:۱۵ - ۱۳۹۳/۰۵/۰۸
  0 0
  وقتی که برای خود و دشمن مرزی قائل نمی شی می شی این
 • ۱۸:۴۷ - ۱۳۹۳/۰۵/۰۸
  0 0
  حسودی نیست به اینکار میگوییند اطلاع رسانی دموکراتیک (بدون توهین) تو روز روشن .دمتون گرم
 • بصیرت ۱۸:۵۷ - ۱۳۹۳/۰۵/۰۸
  0 0
  هیس مسئولین فرهنگی کشور و صدا و سیما خوابن
 • علی ۱۹:۵۴ - ۱۳۹۳/۰۵/۰۸
  0 0
  در جواب ان عزیزی گفته باید بدن به حامدزمانی سگ در خونه حامد زمانی می ارزه به همه این به اصطلاح هنرمند ها فقط اهنگ گزینه های روی میز حامد به تموم اثار این به اصطلاح هنرمند ها
 • اهوازی ۲۰:۰۳ - ۱۳۹۳/۰۵/۰۸
  0 0
  این ها با فعالیت هنری در عرصه هنری ایران مثلا موسیقی اصیل ایرانی چه خدمتی به فرانسه میکنند؟ وقتی غربی ها از جمله همین فرانسوی ها هنر و تمدن و فرهنگ ما را از جمله معماری و موسیقی و ادبیات و ..... ما را در مقایسه با غرب دست چندم میدانند و البته آثار تاریخی ما را غارت و در موزهای خود به نمایش میگذارند.من شنیده ام غارتگران غربی میراث فرهنگی ایران هم از این نشان ها گرفته اند پس این فعالین فرهنگی باید به خاطر اخذ این نشان ها و الفاب توسط غارتگران میراث فرهنگی و هنری و تاریخی ایران از گرفتن آن خودداری میکردند.
 • ۲۰:۵۰ - ۱۳۹۳/۰۵/۰۸
  0 0
  ممنون خوبه یه کم تاریخ یاد گرفتیم نشنیده بودم اینو اگه میشه منبع این مطلبم برای مطالعه ی بیشتر بذار
 • ۲۱:۳۹ - ۱۳۹۳/۰۵/۰۸
  0 0
  عرفان ! هنرمندان ارزشی مثل وطن فروشان شیفته این مدال های پوچالی نیستند...
 • ۲۱:۴۱ - ۱۳۹۳/۰۵/۰۸
  0 0
  جناب عرفان تندرو ‍! مگه من گفتم هنرمندم ؟ هنر ما اینه که مثل شما تندروها به وطن خیانت نمی کنیم...شما جهال خیلی وقت است خواب تشریف دارید ...نیاز به سفارش من نیست ..
 • ۲۱:۴۲ - ۱۳۹۳/۰۵/۰۸
  0 0
  من نوشتم کاسه لیس غربی ! سریع این عرفان خودش رو رو کرد ...برو کاسه لیس برو ...
 • ۲۱:۵۸ - ۱۳۹۳/۰۵/۰۸
  0 0
  ازهرچی داعشی طالبانی القاعده بوکوحرام و........بدم میاد.......
 • مثبت 14 ۲۲:۰۱ - ۱۳۹۳/۰۵/۰۸
  0 0
  احسنت اقای مدافع و ناشناس
 • مثبت 14 ۲۲:۰۳ - ۱۳۹۳/۰۵/۰۸
  0 0
  کاش اینا هم رگ غیرت دینی و ملی به اندازه حامد زمانی داشتند
 • ۲۲:۲۴ - ۱۳۹۳/۰۵/۰۸
  0 0
  منم همینطور همونایی که آزادی می خوان ولی برای خودشون و مرتب به بقیه برچسب می زنن برچسب زنی کار داعش و النصره و القاعده است اونا به ما می گن رافضی بعضیا تو داخل هم میگن طالبان شباهت این افراد این جاست در مواضع خود هم شباهت های زیادی دارند این طور نیست ؟
 • سرو ۲۳:۱۹ - ۱۳۹۳/۰۵/۰۸
  0 0
  خیلی حقیری
 • ۲۳:۲۳ - ۱۳۹۳/۰۵/۰۸
  0 0
  از این ببعد باید بجای مشرق نیوز بگوئیم " داعش نیوز "
 • ۲۳:۲۵ - ۱۳۹۳/۰۵/۰۸
  0 0
  افکار و ادب این مصطفی بیشتر شبیه به تروریست ها و داعشی هاست ...آخه بی تربیت تو که ادب نداری مگه مجبوری نظر بدی ؟
 • ۲۳:۲۷ - ۱۳۹۳/۰۵/۰۸
  0 0
  همه ما از فتنه گران داعشی و طالبانی نفرت داریم بع واقع تندروهای فتنه گر رو دست داعشی ها و طالبان را هم زدند ...تا جایی که خاطرم هست ریگی تروریست هم از شما فتنه گران حمایت می کرد ...
 • ۲۳:۴۵ - ۱۳۹۳/۰۵/۰۸
  0 0
  داعشی اون مزدوران جلادی بودند که فتنه 88 را رقم زدند ...
 • علی ۰۵:۵۴ - ۱۳۹۳/۰۵/۰۹
  0 0
  آره علیرضا حسودیشون میشه قضیه همون گربه هستش که دستش به گوست نمیرسه
 • علی ۰۵:۵۶ - ۱۳۹۳/۰۵/۰۹
  0 0
  اگهراست میگین یه نمونه از خیانتای این عزیزان رو بگین دیگهالکی چراحرف میزنین
 • علی ۰۵:۵۸ - ۱۳۹۳/۰۵/۰۹
  0 0
  تهمت نزن به مردم .....باید جواب بدی اون دنیا
 • محمدرضا ۰۵:۵۹ - ۱۳۹۳/۰۵/۰۹
  0 0
  چیه چرابه هنرمندان لبنظیر کشورمون توهین میکنید ....همین شجریان هستش که در مادرامون هم دارن همین الان آهنگا ش رو گوش میدن ...حالا با گفتن دوتا کلمه شد ضدانقلاب ....
 • حامد ۰۹:۵۸ - ۱۳۹۳/۰۵/۰۹
  0 0
  شما فیلم خوب بساز، فیلمت رو نشون بده. صدا و سیما هم خیالت راحت، به جز فوتبالش هیچکس نگاش نمیکنه.
 • ۱۰:۱۱ - ۱۳۹۳/۰۵/۰۹
  0 0
  کسانی حرف از داعش میزنن که تا دیروز با ریگی جنایتکار دل و قلوه تبادل میکردن
 • ۱۰:۱۲ - ۱۳۹۳/۰۵/۰۹
  0 0
  منم همینطور راستی کیا بودن که ریگی ازشون حمایت میکرد شما میدونی ؟ همونایی رو میگم که به اعدام تروریست های جندالشیطان اعتراض میکردن
 • ۱۰:۳۶ - ۱۳۹۳/۰۵/۰۹
  0 0
  چرا به بقیه جایزه ندادن! مثلا استاد لطفی که شجریان خاک پاش هم نمیشه
 • پرسشگر ۱۱:۱۶ - ۱۳۹۳/۰۵/۰۹
  0 0
  در ضمن 33 کشور عربی به صدام نفرات وتجهیزات می دادند.از همین مردم عوام .هند هم که حالا می گویند برنج الوده به سرب و گوشت مردار وارد کردند و پول ایران را مدتها پس نمی دادند هم سرباز ونفرات به صدام می داد .اوه راستی نظر شما در موردحماس که گفت شیعه یهودی است یا برای صدام عزاداری کرد چیست؟نظر اسماعیل هنیه در مورد بشار اسد چیست؟من با کودکان غزه همدردی می کنم.
 • پرسشگر ۱۱:۲۸ - ۱۳۹۳/۰۵/۰۹
  0 0
  روسیه که 2000000تن مواد شمیایی و موشک اسکات به صدام داد چطور؟!
 • یارغریب ۱۲:۰۵ - ۱۳۹۳/۰۵/۰۹
  0 0
  قلاده های طلا
 • بی نام ۱۲:۳۱ - ۱۳۹۳/۰۵/۰۹
  0 0
  ایا روابط با چین که روزه را بر مسلمانان این کشور ممنوع می کند وبه ما اجناس بنجل می دهد یا روسیه که 2000000تن مواد شیمیایی به صدام داد واقای پوتین جاسوس کا گ ب بوده یا هندی که گوشت مردار وبرنج الوده به سرب می دهد یا برزیلی که تانکهای معروفش را به صدام می دهد افتخار برای ایرانیان است؟
 • ببم ۱۲:۳۲ - ۱۳۹۳/۰۵/۰۹
  0 0
  در مورد اقای مرسی یا هنیه که شیعه را کافر و ساخته یهود می نامند چه نظری دارید؟
 • ۱۲:۳۳ - ۱۳۹۳/۰۵/۰۹
  0 0
  عرفان بیچاره ...این مطلب نشان از این است که خیلی درمونده شدید...
 • ۱۲:۳۴ - ۱۳۹۳/۰۵/۰۹
  0 0
  عرفات @ تو هم جنون داری دیگه دکتر هم افاقه نمی کنه ...
 • اوهووم ۱۲:۳۴ - ۱۳۹۳/۰۵/۰۹
  0 0
  در مرد کسانی که تاریخ و هنر وادبیات ما را مصادره می کنند وبه نام خود ثبت می کنند چطور؟
 • ۱۲:۳۶ - ۱۳۹۳/۰۵/۰۹
  0 0
  بین حق و باطل مگر غیر از این فاصله هست ؟ هر کس ضد نظام سخن بگوید از دید شما تندروهای فوق افراطی می شود هنرمند !
 • ۱۲:۳۷ - ۱۳۹۳/۰۵/۰۹
  0 0
  همه می دانند که شما داعشی ها در فتنه 88 چه جنایاتی کردید ...وقتی اسم داعش میاد ناخودآگاه یاد شما فتنه گران قداره بند می افتیم ... راستی از رفیقتون ریگی چه خبر ؟
 • ۱۲:۳۹ - ۱۳۹۳/۰۵/۰۹
  0 0
  این عرفان جنون ادواری داره ...
 • ۱۲:۴۳ - ۱۳۹۳/۰۵/۰۹
  0 0
  شما جلبک ها برید همون " ریگی نیوز " رو بخونید ....
 • ۱۲:۴۸ - ۱۳۹۳/۰۵/۰۹
  0 0
  پرشگر یا همان فتنه گر @ شما جهال تا زمانی که فکر خودتان ( اگر داشته باشید ) را به رسانه های معاند دادید بهتر از این نظر نمی دهید ... اگر ما با حماس همراه شدیم ..شما فتنه گران که خط مقدم اسرائیل هستید ...شما که با آمریکا و اسرائیل هم پیاله شدید ..گوی فراموش کردید که تجهیز صدام توسط هم رفیق شما آمریکا بود ؟ گویی فراموش کردید که این اعراب مرتجع دست پرورده ارباب شما ، آمریکا هستند ؟
 • ۱۲:۵۱ - ۱۳۹۳/۰۵/۰۹
  0 0
  نمی دون تا اسم ارباب شما آمریکا و اسرائیل و فرانسه میاد چرا این احمق ها سینه سپر می کنند...خاک بر سر کسانی که استخون آمریکا می خورند و ضد ملت خودشون واق واق می کنن...
 • مرگ بر آمریکا و مزدورانش ۱۲:۵۳ - ۱۳۹۳/۰۵/۰۹
  0 0
  جناب بی نام یا همان پرسشگر که اسم کامنتت رو تغییر دادی ... هر جور حساب بشه جنایت ارباب شما آمریکا و اسرائیل ضد ملت ایران قابل ماله کشی نیست...
 • ۱۲:۵۵ - ۱۳۹۳/۰۵/۰۹
  0 0
  این جناب " پرسشگر " ( ببم ) دارد تغییر کامنت می دهد و مشرق هم بدون توجه دارد یاوه گویی های این مزدور آمریکا را تایید می کند ..
 • مودب باش ۱۳:۲۸ - ۱۳۹۳/۰۵/۰۹
  0 0
  فحش نده اخر چرا فحش می دهی؟
 • ۱۳:۴۲ - ۱۳۹۳/۰۵/۰۹
  0 0
  پرسشگر @ مگه غیر این وده که تجهیز صدام توسط ارباب شما ، آمریکا بوده ؟ غیر از این بوده که حماس جلوی وحشیگری ارباب شما اسرائیل ایستاده ؟
 • یارغریب ۱۳:۵۱ - ۱۳۹۳/۰۵/۰۹
  0 0
  شما آمریکایی ها همه رو به یک چشم می بینید
 • ۱۴:۰۹ - ۱۳۹۳/۰۵/۰۹
  0 0
  حالا شماها چرا به خودتان گرفتید؟
 • ۱۵:۱۶ - ۱۳۹۳/۰۵/۰۹
  0 0
  آقا من به نظرم جوایز نوبل (البته به غیز از جایزه صلح) خیلی کمتر سیاسیه و واقعا بیشتر به مسائل علمی می پردازه .
 • علی ۱۵:۲۱ - ۱۳۹۳/۰۵/۰۹
  0 0
  اگه ما فقط ده بیست تا مثل حامد زمانی توی سینما یا موسیقی این مملکت داشتیم این فرانسوی ها جرات نمیکردن که این طوری قلاده طلا گردن هنرمندا ی!!! این مملکت بندازن
 • ۱۹:۱۲ - ۱۳۹۳/۰۵/۰۹
  0 0
  خریت شماها تمومی نداره
 • ۱۹:۳۸ - ۱۳۹۳/۰۵/۰۹
  0 0
  به فتح الله زاده هم دادند
 • ۱۹:۵۵ - ۱۳۹۳/۰۵/۰۹
  0 0
  علمی کدوم علم ؟
 • یارغریب ۲۰:۳۹ - ۱۳۹۳/۰۵/۰۹
  0 0
  ای کاش
 • ۰۰:۴۹ - ۱۳۹۳/۰۵/۱۱
  0 0
  به اساتید خواستین بتازین،اما آگاهانه(چرا که آدما یا عوض میشن یا عوضی)ولی اجازه ندارین با ناآگاهی به هنرشون بتازین.. هنر همین اساتید خیلیا رو به انسانیت هدایت کرده و هنوز هم... منصف باشیم.
 • ۱۶:۵۶ - ۱۳۹۳/۰۵/۱۲
  0 0
  در ادامه مطالب "ايران دوست" اضافه كنم واژه انگليسيcavalryبه معناي سواره نظام يا cavallier به معناي جنگجوي سواركار يا همان شواليه ، ريشه در زبان باستاني ايران دارد.
 • کریم ۲۲:۰۷ - ۱۳۹۳/۰۵/۱۲
  0 0
  این نشان هات نشان وطن فروشی این افراد می باشد که از دولت های متخاصم جمهوری اسلامی به مخالفین می دهند تا بیشتر به وطن فروشیشان ادامه دهد بیچاره ها بایک مدال حلبی حاضر به وطن فروشی می کند خاک بر سر این آدم های خائن وطن فروش
 • ۰۸:۱۹ - ۱۳۹۳/۰۵/۲۲
  0 0
  ازهمشون بدم میاد راستی شهرام ناظری پس چی ؟ فقط شهرام ناظری لیاقت داره
 • hassan ۱۱:۲۹ - ۱۳۹۳/۰۶/۰۲
  0 0
  سایت محترم مشرق با سلام ، سئوالی دارم ، آیا اگر یکی از افراد مورد تائید آن سایت محترم ، یکی از نشانهای فوق رادریافت میکردند آیا بازهم اقدام به تخریب وتوهین به دریافت کننده گان می نمودید ؟ . ایرادشمادراین است که فقط افرادی قلیلی که مثل شما فکر وعمل میکنند برحق میدانید وسایرین رانادان ومنحرف .
 • ۱۳:۰۶ - ۱۳۹۳/۰۶/۰۲
  0 0
  زنده باد استاد شجريان
 • matin ۱۳:۵۹ - ۱۳۹۳/۰۶/۰۲
  0 0
  بسوز تا بسوزی بیچاره مشرق!!!!!!!!!!
 • حميد ۱۴:۴۳ - ۱۳۹۳/۰۶/۰۴
  0 0
  استاد شهرام ناظري قبل از استاد شجريان مدال شواليه دريافت كرده بود .
 • محسن ۱۰:۴۶ - ۱۳۹۳/۰۶/۱۴
  0 0
  برو عمو جون.توهم نزن
 • ۱۱:۰۰ - ۱۳۹۳/۰۶/۱۴
  0 1
  هنر ؟ تو به صدای کفتری شجریان میگی هنر ؟ بیشتر استادان قدیمی موسیقی ایرانی متفق القولند که سبک و سیاقی که این دراز غربزده راه انداخت از همون موقع که توی جشن هنر شیراز کشفش ! کردند ، پدر موسیقی ایرانی را درآورد و پشت سر منحوسش عده ای دیگر باب کفتری خوانی راه انداختند
 • غریبه ۱۷:۲۰ - ۱۳۹۳/۰۶/۱۸
  1 1
  تو هنرمندی آقای شجریان از بعد فنی هیچ شکی نیست ، شماهایی همون هایی که الان دارین سنگ آقای شجریان را به سینه میزنین قبل از اینکه ازتفکرات این بنده خدا و موضع گیری هاش علیه نظام مطلع بشین اصلاً نمی دونستین که این بنده خدا خوانندست ، شماها همون بهتر که برید ساسی مانکن و بنیامین تون رو گوش کنید . من خودم از طرفدار های پر و پا قرص آقای شجریان بودم اما بعد از مصاحبه هایی که علیه نظام انجام داد... بازهم میگم به لحاظ فنی استاد موسیقی ایرانی هستن اما اگه می خواهید به عنوان یه هنرمند ارزشی به مردم بندازیدش ... هنرمند ارزشی شهید آوینی بود
 • اریا IR ۰۱:۱۷ - ۱۳۹۷/۰۹/۲۰
  0 0
  افتخار ایران هستند.

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس