مشرق نیوز | آخرین اخبار ایران و جهان | mashreghnews.ir

اخبار پیشنهادی
گزارش ویژه مشرق؛
در حال حاضر «مارین لوپن» پوپولیست با فاصله نه چندان زیادی نسبت به «امانوئل ماکرون» لیبرال و «فرانسوا فیون» جمهوریخواه پیشتاز است. پوپولیسم به جریانی اطلاق می‌گردد که مردم را در مقابل نخبگانی که ناشایست و فاسد می‌داند قرار داده و تعریف می‌کند.
بیگانگان وارد می‌شوند؛ زیرساخت «اینترنت اشیاء» ایران به فرانسه واگذار شد +عکس و فیلم
گزارش ویژه مشرق؛
با وجود هشدارها درباره بازی «های‌وب» با امنیت کاربرانش، اکنون پارس‌آنلاین نیز به شرکت‌هایی پیوسته است که با برون‌سپاری خدمات اینترنت اشیا، بیگانگان را وارد حریم خصوصی ایرانی‌ها می‌کنند.
استعمار کانادا در معادن قاره آفریقا به قیمت مرگ تدریجی مردم 39 کشور + تصاویر و فیلم
گزارش ویژه مشرق؛
به اعتقاد «استفن براون» محقق و استاد دانشگاه اوتاوا، دولت کانادا برای منحرف کردن اذهان عمومی با برچسب یک دولت بشردوست در حال پنهان کردن حقیقتی به نام استعمار آفریقایی‌ها و معادن آنهاست.
بزرگ‌ترین باند مافیایی کشور را بشناسید؛ کاسبان تحریم و براندازان در لباس لابی ایران +تصاویر
بازنشر/گزارش مشرق درباره «نمازی‌ها»؛
محمدباقر نمازی، از کارگزاران رژیم پهلوی به همراه فرزندش سیامک، بنیانگذار و مدیر بزرگترین باند مافیایی کشور، حالا هر کدام به ۱۰ سال حبس محکوم شده‌اند.
«تشیع انگلیسی»؛ از تکفیر اهل سنت تا انحراف در اعتقادات شیعیان +عکس و فیلم
عزای حسین (ع) زیر تیغ جهالت و فتنه؛
«تشیع انگلیسی» چیست؟ «شیعه لندنی» به چه جریانی گفته می‌شود؟ «مرجعیت ساختگی» که وحدت جهان اسلام را هدف قرار داده از کجا تغذیه می‌شود؟
چرا مناره‌های مصلای قم و مسجد جمکران به سبک سعودی‌هاست؟ +تصاویر
گزارش مشرق؛
با مقایسه مناره مصلای قم و مناره‌های مساجد شاخص ایرانی فریاد فقدان هنر ملی به چشم می‌خورد و وضوح شباهت آن به مناره‌های بناهای سعودی به چشم می‌آید.
نگاهی به سوابق، تفکرات و اقدامات ضدامنیتی «هما هودفر» + عکس و فیلم
مشرق گزارش می‌دهد؛
هودفر از عضو موسس سازمان «ولوم» است؛ شبکه‌ای بین‌المللی برای فمینیست‌های دنیای اسلام. ماموریت هودفر، شبکه‌سازی در میان زنان مسلمان با هدف ترویج فمینیسم و ایدئولوژی‌زدایی تعریف شده است. «زنانه‌کردن چهره مجلس ایران» آخرین پروژه وی بود.
«غول‌های یهودی» چگونه روسیه را به ویرانی کشاندند + تصاویر
دکان‌داران سیاست روسیه در دهه 90؛
شواهد و مدارک نشان می‌دهد الیگارک‌ها با برقراری شبکه‌ای از پیوندها با وفاداران سرسخت حزبی و مقامات رده بالای حزب، توانستند به تدریج گلوگاه‌های اقتصادی شوروی، و بعدها فدراسیون روسیه، را به دست بگیرند.
چرا جهان سومی‌ها آسمان‌خراش می‌سازند؟ +تصاویر و فیلم
بر بلندای قله­‌های هوس؛
غرب، سال‌هاست عطش خود را در سرکشی­‌های معمارانه سیراب کرده است. تمدنی که مرد روزهای برج و آسمان‌خراش بود، سال‌هاست که دیگر سیراب از برج و پل و اتوبان و بلندترین‌­هاست.
رئیس جوان «مجلس اعلای اسلامی» کیست و چه نقشی در سیاست عراق دارد؟+تصاویر
گزارش مشرق؛
با ادامه تلاش‌ها و رایزنی‌های احزاب و گروه‌های عراقی برای ایجاد اصلاحات، شخصیت‌های موثر در سیاست‌ عراق وزن قابل توجهی در جهت‌دهی به سمت و سوی این تحولات دارند.
عبدالملک الحوثی؛ فارغ‌التحصیل سیاست در آکادمی آتش و خون + تصاویر و فیلم
همه چیز درباره یمن و انصارالله؛
عبدالملک در زمان شکل‌گیری جنبش انصارالله، در کنار پدر و برادر خود، و در آوردگاه آتش و خونی که از 2004 در یمن برپا بوده است، درس‌هایی از سیاست آموخت که در هیچ دانشگاهی تدریس نمی‌شود.
میدانی باشکوه برای یادبود متجاوزان استرالیایی +تصاویر
گزارش ویژه؛
هشت هزار سرباز متجاوز استرالیایی که در کنار نیم میلیون نفر دیگر، قربانی طمع‌ورزی و جنگ‌افروزی چرچیل و دولتمردان استرالیا برای فتح تنگه‌ای در ترکیه شده بودند، اکنون به نمادی مقدس برای گرامیداشت تجاوزات نظامی استرالیا تبدیل شده‌اند.
زنان در کورس انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا +تصاویر و فیلم
گزارش ویژه؛
آمریکا با وجود ادعای رهبری دموکراسی در جهان، بیست و هفتمین کشوری بود که به زنان حق رأی داد اما آیا در سال 2016 میلادی برای اولین بار، رئیس‌­جمهور یا معاون اول از میان زنان سیاستمدار آمریکایی انتخاب خواهد شد؟
برنامه‌های ترکیه جدید برای نفوذ در منطقه چیست؟
گزارش مشرق؛
ترکیه‌ اردوغان و داود اوغلو با رؤیای امپراتوری، چه راه‌هایی را برای گسترش نفوذ در منطقه برگزیده است؟ نسبت ایران با تلاش‌های ترکیه برای نفوذ در محیط فرهنگی، اقتصادی و امنیتی پیرامون ایران چیست؟ آیا ترکیه رقیب ماست یا با گذر از رقابت، به مرحله دشمنی قدم گذاشته است؟
اقتصاد چین چگونه تورم منفی، رکود و فاصله طبقاتی را پشت سر می‌گذارد +تصاویر و فیلم
گزارش مشرق/پایانی
حاکمیت تک‌حزبی در چین در کنار سیاست‌های دولت برای کاهش حقوق و دستمزد کارگران جهت افزایش سرمایه‌گذاری اقتصادی موجب ایجاد فرصت‌هایی برای فساد اقتصادی و اختلاس در چین شده است، اگر چه یکی از جرائم منجر به اعدام در قوانین چین همین اختلاس است.
اژدهای اقتصاد چین چگونه از خواب بیدار شد+ تصاویر و فیلم
گزارش مشرق/
چرا رشد چینی‌ها پرشتاب‌ترین رشد در تمام دنیا لقب گرفته است؟ انقلاب دهقانی چین چه خدمتی به رشد اقتصادی این کشور ارائه کرد؟ چرا رشد چینی‌ها پرشتاب‌ترین رشد در تمام دنیا لقب گرفته است؟ این رشد پرشتاب چه درس‌هایی برای کشورهایی مانند ایران دارد؟
توسعه ژاپن؛ داستان ملتی که از شکست‌هایش درس گرفت + عکس و فیلم
معرفی قدرت‌های نوظهور/7
قانون اساسی جدید ژاپن، مصوب 1946 میلادی تحت نظارت آمریکا، این کشور را از داشتن ارتش محروم کرده است تا بار دیگر سیاست و اقتصاد این کشور به نظامی‌گری کشیده نشود.
خودکشی طنزپردازان افسرده؛ تناقضی در دل تمدن غرب + تصاویر و فیلم
گزارش ویژه؛
یکی از بهترین بررسی­‌های جامعه­‌شناختی در مورد خودکشی، اثر معروف امیل دورکهایم است. وی چهار علت خودکشی را از هم متمایز می‌سازد: مالیخولیا، افسردگی، وسوسه بزهکارانه و تصمیم آنی مثلاً ناشی از دیدن چاقو. گر چه خودکشی هنرمندان ممکن است ناشی از تمام یا هر یک از این عوامل باشد، اما گزارش حاضر نشان داده است این چهره‌ها عمدتاً بر اثر افسردگی دست به این عمل زده­‌اند.
از حضور فعال جمهوری اسلامی در آسیای مرکزی تا رد پیشنهاد مادلین آلبرایت از سوی ایران
تحولات خاورمیانه در ویکی لیکس؛
سرویس تحقیقاتی کنگره اذعان کرده است بسیاری از دولت‌های آسیای مرکزی قراردادهای انتقال انرژی با ایران بسته‌اند. این وضعیت به معمایی برای کنگره و دولت آمریکا تبدیل شده است که چگونه می‌توانند هم منابع درآمدی ایران را محدود سازند و هم توسعه سیاسی و اقتصادی را در جمهوری‌های استقلال یافته از شوروی شتاب بخشند.
جراح مسلمان ستیزی که می‌خواهد رییس جمهور شود + تصاویر و فیلم
معرفی نامزدهای انتخابات آمریکا/6
بن کارسون که یک جراح مغز برجسته و دارنده مدال آزادی ریاست جمهوری -بالاترین جایزه غیرنظامی در ایالت متحده آمریکا- است،به عنوان دومین کاندیدای جدی جمهوریخواهان در این روزها مطرح است. او پس از دونالد ترامپ در رده دوم نظرسنجی‌ها قرار دارد. کارسون، مخالف سرسخت مسلمانان و موافق حمایت کامل از رژیم صهیونیستی است.
پاپ فرانسیس دوم؛ یک پاپ متفاوت +تصاویر و فیلم
گزارش ویژه؛
فرانسیس دوم رهبر کاتولیک‌های جهان کیست؟ چه تحولاتی باعث شد تا فرانسیس دوم روی کار بیاید؟ بندیکت شانزدهم چرا استعفا کرد؟ تفاوت‌های پاپ جدید و پیشینیان‌اش چیست؟ چرا فرانسیس دوم وجهه رسانه‌ای و سیاسی واتیکان را بیش‌ از هر زمان دیگری، پررنگ کرده است؟ با گزارش مشرق از یک پاپ متفاوت همراه باشید.
فرماندهان ارشد داعش چه کسانی هستند + تصاویر و فیلم
گزارش ویژه؛
گروه تروریستی داعش چند فرمانده ارشد میدانی دارد؟ این فرماندهان اهل کدام کشورها هستند؟ چگونه جوانان کشورهای دیگر به مقام فرماندهی این گروه در سوریه و عراق رسیدند؟ نقشه فرار این تروریست‌های تحت تعقیب و زندانی چگونه طراحی و اجرا شد؟ انگیزه‌های آنان از پیوستن به این گروه خون‌ریز چیست؟
مافیای پزشکی؛ بیماری‌های ساختگی در خدمت «صنعت پزشکی» + فیلم
گزارش ویژه؛
هر چند وقت یکبار نام بیماری جدیدی را می شنویم که در گوشه‌ای از دنیا بروز می‌کند و سپس به برخی نقاط دیگر گسترش می‌یابد. بسیاری از این بیماری‌ها نتیجه غذاهای آلوده یا انحرافات موجود در سبک زندگی جدید است اما برخی از آنها نیز این گونه نیست. مثلاً‌ در مورد ایدز،‌ سارس، ابولا و برخی سرطان‌ها و نحوه درمان‌ آن‌ها شواهد زیادی به نفع ساختگی‌بودن آن وجود دارد.
از خیانت CNN به رؤسای جمهور ایران تا در آغوش کشیدن ملکه انگلیس و گاف‌های بوش پدر و پسر +تصاویر و فیلم
گاف­‌های خبرساز؛ ترجمه‌­های دردسرساز/
طی اجلاس گروه 20 در سال 2011 سارکوزی به اوباما گفت:«من نمی­توانم نتانیاهو را تحمل کنم. او یک دروغگوست.» اوباما هم که انگار داغ دلش تازه شده بود، گفت:«تو فقط با او غذا می­خوری. من خیلی بیشتر از تو با او برخورد دارم.» فاش‌­شدن این گفتگو موجب شد این سه نفر نتوانند بر سر برنامه هسته‌­ای ایران در آن زمان به توافق برسند.
ریک سنتوروم؛ «خروس‌ جنگی‌» ایتالیایی‌الاصل با رکوردی خارق العاده +تصاویر و فیلم
معرفی نامزدهای انتخابات آمریکا/5
این سیاستمدار ایتالیایی‌تبار آمریکایی در تلاش است تا با شعارهای مذهبی کاتولیکی و بازگرداندن اخلاق به جامعه فاسد آمریکا به قدرت برسد. او همواره از دشمنان سرسخت ایران بوده و همیشه از روی میز بودن گزینه نظامی حمایت کرده است.
کاندولیزا رایس؛ استاد دانشگاهی که مجوز شکنجه صادر می‌کرد +تصاویر و فیلم
ژنرال‌های جنگ نرم/19
کاندولیزا رایس تمام تلاش خود را برای راه انداختن جنگ بر ضد عراق بکار بست. پس از آن هم مجوز استفاده از روش‌های شکنجه از جمله "غرق مصنوعی" بر ضد زندانیان جنگ‌های عراق و افغانستان را صادر کرد؛ هرچند، حالا اعتراف می‌کند که اشتباه کرده است.
روش‌های آمریکا برای شکنجه‌ روحی و روانی زندانیان در ابوغریب و گوانتانامو + تصاویر
گزارش ویژه؛
در یکی از روش‌ها، زندانی را از قفس (احتمالاً باید گفت قفس و نه سلول زندان) بیرون می‌کشند و به اتاقی که با تخته سه‌لایی پوشیده شده منتقل می‌کنند. شکنجه‌گران، زندانی را به دیوار اتاق پرتاب می‌کنند گویی می‌خواهند او را در هم بشکنند ولی تخته سه لایی به شکل جزیی ضربه‌ها را تخفیف می‌دهد و به شکلی که به حالت از خودبی‌خود بیفتد بی‌آنکه استخوان‌هایش شکسته شود.
مردم آمریکا چقدر به رسانه‌های خود اعتماد دارند + تصاویر و فیلم
گزارش ویژه؛
در نظرسنجی مؤسسه گالوپ در سپتامبر 2014 میلادی که از 1017 آمریکایی بزرگسال در همه ایالات مختلف آمریکا انجام گرفت، روشن شد که اعتماد آمریکایی‌ها به رسانه‌های جمعی برای گزارش کامل، دقیق و بیطرفانه اخبار، به کمترین حد خود یعنی 40% رسیده است. در جریان انتخابات دور دوم ریاست‌جمهوری جرج دبلیو بوش، اعتماد به رسانه‌ها از 54%‌در سال 2003 میلادی ناگهان به 44% در 2004 میلادی سقوط کرد.
سرویس اطلاعاتی فرانسه؛ کفتار اطلاعاتی اروپا +تصاویر
گزارش ویژه؛
سرویس اطلاعاتی فرانسه که خواهران دو قلوی DGSI‌ و DGSE‌ را در رأس خود دارد یکی از فرصت‌طلب‌ترین سرویس‌های اطلاعاتی جهان محسوب می‌شود. درباره سابقه اطلاعات فرانسه در پیروی از سازمان سیا و ام‌آی6 هم مستندات مختلفی به چشم می‌خورد که گاه سبب رسوایی شده است.
ليندسي گراهام؛ نامزدی با برچسب‌همجنس‌گرایی + تصاویر و فیلم
معرفی نامزدهای انتخابات آمریکا/4
گراهام از جمله مهمترین مهره‌های جنگ‌طلب آمریکاست. او هرگز ازدواج نکرده است و به همین دلیل بسیاری در آمریکا احتمال همجنس‌باز بودن وی را مطرح می‌کنند. او اخیرا در جریان مذاکرات هسته‌ای ایران و شش کشور مدعی شده بود كه توافق هسته‌ای با ایران به وقوع حمله‌ای دیگر به آمریکا مشابه 11 سپتامبر منجر خواهد شد.
رجب طیب اردوغان؛ از شهرداری تا ریاست جمهوری و آرزوی امپراتوری +تصاویر
چرا اردوغان به تهران آمد؟
اردوغان در شهرداری استانبول، رسما وارد عرصه سیاست شد. تحولات اساسی در استانبول راه رسیدن او به نخست‌وزیری و ریاست‌جمهوری را هموار کرد. اما در سیاست‌خارجی ترکیه، عملکرد پریشان اردوغان نتوانسته‌ آنکارا را به بازیگری مؤثر و سازنده در منطقه تبدیل کند؛ حالا دست نیاز اردوغان بسوی ایران است.
تد کروز؛ سناتوری که مانع حضور ابوطالبی در سازمان ملل شد +تصاویر و فیلم
معرفی نامزدهای انتخابات آمریکا/3
تد کروز در آوریل ۲۰۱۴ طرحی را به سنا پیشنهاد کرد که بر اساس آن رئیس جمهور آمریکا می‌تواند از اعطای ویزا به سفیر هر کشور نزد سازمان ملل که در اقدامات جاسوسی یا تروریستی علیه آمریکا دست داشته یا منافع و امنیت ملی آمریکا یا متحدینش را تهدید کند خودداری کند.
ایران و آل‌سعود؛ سیاست‌هایی که هیچ‌گاه همسو نمی‌شوند + فیلم
گزارش ویژه؛
چه چیزی میان ایران و عربستان هست که از پایان تخاصم جلوگیری می‌کند؟ در شرایطی که عربستان خصمانه‌ترین مواضع را نسبت به ایران داشته است، وزیر خارجه ایران انتخاب همتای جدیدش را تبریک می‌گوید؛ اما چه می‌شود که مقامات سعودی بطور متناوب در مقابل تلاش‌های ایران برای بهبود روابط، نسبت به ایران کینه و دشمنی خود را رسما ابراز می‌کنند و بر عداوت‌ها اصرار می‌ورزند؟
آل‌سعود و وهابیون چگونه عربستان را اداره می‌کنند +تصاویر
گزارش ویژه؛
آل‌سعود چگونه قلمرو حجاز را به نام خود زد؟ ارکان قدرت در عربستان سعودی کدام قوا هستند؟ ریشه‌های جنگ قدرت بین شاهزادگان سعودی به چه زمانی باز می‌گردد؟ بی‌کفایتی خاندان سعود چگونه به مرحله‌ای رسید که مقامات آن از مدیریت مراسم حج که سال‌هاست در این کشور اجرا می‌شود، عاجز شده‌اند؟
جاستین ترودو؛ خون تازه در رگ‌های خشکیده سیاست‌های کانادا +تصاویر و فیلم
گزارش ویژه؛
انتخابات پارلمانی کانادا با پیروزی یک جوان نخست‌وزیرزاده از حزب لیبرال شکستی برای محافظه‌کاران رقم زد که به معنای پایان سیاست‌های خصمانه و متأثر از نفوذ صهیونیسم در مواجهه با چالش‌های بین‌المللی نیز می‌تواند باشد.
از سندپراکنی کنگره درباره موشک‌های ایران تا توصیه‌های مذاکراتی مقام آمریکایی به سولانا
سانتریفیوژهای ایرانی به روایت اسناد ویکی‌لیکس/2
«گالین رمینگتون» معاون وزیر خارجه آمریکا و متخصص مذاکرات منطقه‌ای، توصیه‌هایی را برای مسئول اسبق سیاست خارجی اتحادیه اروپا ارسال کرد. نوشته‌های این مقام آمریکایی که در بهار 2008 نگاشته شده و احتمالاً کمی بعد به دست سولانا رسیده، در مذاکراتی که در همان سال در ژنو انجام شده ظاهراً به صورت اتفاقی جامانده و بعداً به دست ویکی‌لیکس افتاده است.
سیر تحول نمادهای شهری تهران؛ از مسجد تا برج‌های بانکی + تصاویر
گزارش ویژه؛
تمایل به هندسه مواج و سرگردان و بدون غایت، در دور جدیدی پس از معماری شیشه‌ای مدرن بر بانک‌ها سیطره یافته است. آن‌هم ساختمان بانک که دست برقضا مهم‌ترین ساختمان در شهرهای دوره انقلاب اسلامی بویژه در پایتخت شده‌اند.
توسعه از نوع کره‌جنوبی؛ پیشرفت یا نفوذ؟ + تصاویر و فیلم
تکرار/معرفی قدرت‌های نوظهور-6
تولید داخلی کره جنوبی در سال 2014 میلادی با 1.4 تریلیون دلار، در رتبه سیزدهم جهان قرار گرفته است. کره‌جنوبی با مساحتی کمتر از یک شانزدهم ایران، 30 میلیون جمعیت کمتر و منابع زیرزمینی و معدنی به مراتب کمتر، توانسته تولید ناخالص خود را به بیش از سه برابر ایران ارتقاء دهد و 16 پله بالاتر از ایران قرار گیرد.
اندونزی؛ کشور هزار جزیره در میان بیست قدرت‌ جهان+تصاویر
معرفی قدرت‌های نوظهور/5
اندونزی حدود 250 میلیون جمعیت دارد و چهارمین کشور پرجمعیت دنیاست. کشوری که تا حدود شش دهه قبل، مستعمره بود. طی 50 سال اندونزی چگونه خود را به صف قدرت‌های برتر اقتصادی جهان برساند؟ ایران چقدر این قدرت نوظهور آسیایی و مسلمان را جدی گرفته است؟
قطر؛ تاجر عجول خلیج فارس+عکس و فیلم
معرفی قدرت‌های نوظهور/4
از جمعیت دو میلیون نفری قطر، 40 درصد عرب، 10 درصد ایرانی و 50 درصد از دیگر ملیت‌ها هستند. در بیشتر شاخص‌های سلامت و رفاه قطر در رتبه‌های اول قرار دارد. سیاست خارجی قطر هم متناسب با شرایط اقتصادی آن، تحولات بسیاری داشته است؛ و چالش‌های فراوانی هم دارد. اما در پس این توسعه و رفاه، نقاط تاریک نیز کم نیست.
از اذعان به ادامه چرخش سانتریفیوژها با وجود تحریم‌ تا دلیل استعفای رئیس سابق سازمان انرژی اتمی ایران
سانتریفیوژهای ایرانی به روایت اسناد ویکی‌لیکس/1
سرویس تحقیقاتی کنگره از آنجا که خود سندی برای متهم کردن ایران نیافته است، مدعی شده است که طبق گمان شورای اطلاعات آمریکا، ایران تا سال 2003 میلادی برنامه تولید سلاح هسته‌ای را در پیش گرفته بود، اما در آن تاریخ متوقف شد.
۱
آخرین عناوین