کد خبر 201935
تاریخ انتشار: ۲۷ اسفند ۱۳۹۱ - ۱۶:۴۳

دادگاهی در آمریکا درخواست حذف عبارت «ما به خدا ایمان داریم» از اسکناس ها و سکه های دلار را بررسی می کند.

به گزارش مشرق، عصر ایران به نقل از سایت شبکه العربیه نوشت: بزرگترین سازمان ملحدان (افرادی که وجود خدا را باور ندارند) در آمریکا با ارائه شکایت نامه ای به دادگاه علیه وزارت خزانه داری این کشور خواستار حذف این عبارت از اسکناس های پول ملی آمریکا (دلار) شدند.

عبارت  In God We Trust (ما به خدا ایمان داریم) بر روی همه سکه‌ها و اسکناس‌های دلار آمریکا درج می‌شود.

قرار است دادگاه نیویورک روز سه‌شنبه آینده این شکایت نامه را بررسی کند.

این برای دومین مرتبه است که سازمان ملحدان آمریکا چنین درخواستی را به دادگاه تسلیم می کند. خلاصه شکایت نامه جدید 116 صفحه ای این است که افراد ملحد در آمریکا نمی توانند وجود این جمله را که به احساسات آنها خدشه وارد می کند؛ تحمل کنند.

اسکناس یک دلاری آمریکادر این شکایت نامه آمده است: این عبارت دعوت به دین توحیدی است. این موضوع انحراف از قانون اساسی آمریکاست. هدف از این عبارت اساسا دینی است. کلمه «ما» در این عبارت به معنی همه است در حالی که ما بخشی از این همه نیستیم؛ زیرا ما به این موضوع اصلا ایمان نداریم.

در شکایت نامه قبلی این سازمان در اوایل 2011 درخواست حذف عبارت «ما به خدا ایمان داریم» از دلار آمریکا مطرح شد اما دستگاه قضایی این کشور این موضوع را نپذیرفت.

رهبر سازمان ملحدان در آن مقطع گفته بود ملحدان هم اکنون مانند سیاهان در گذشته، تحت تبعیض قرار دارند.

قبل از این، انجمن ملحدان برزیل هم با شکایتی خواستار حذف عبارت پرتغالی Deus Seja Louvado (خدا را شکر) از اسکناس ها و سکه های واحد پول ملی برزیل (ریال) شده بود.

این درخواست از سوی «اداره کل فدرال حمایت از شهروندان» برزیل پذیرفته شد و در نامه ای به وزارت امور عمومی برزیل پیشنهاد شد در مدت زمان حداکثر 120 روز این عبارت حذف شود. با این حال دادگاه این بزرگترین کشور کاتولیک جهان این موضوع را رد کرد.

اسکناس 100 ریالی برزیلدر این درخواست آمده بود: این جمله، احساسات ملحدان را خدشه دار می کند.

دادگستری برزیل هم در پاسخ ضمن مخالفت اعلام کرد: دلیلی وجود ندارد که تایید کند این عبارت در اسکناس های پول ملی برزیل، احساسات کسی را خدشه دار کرده است. علاوه بر این حذف این عبارت از پول ملی برزیل حداقل 12 میلیون ریال برزیل معادل 6 میلیون دلار هزینه خواهد داشت.

واحد پول برزیل ریال، رئال، رآل یا رآل برزیلی گفته می شود.
کشور ایالات متحده آمریکا در سال 1782 تصمیم گرفت عبارت «به خدا ایمان داریم» را در اسکناس های خود درج کند.

در سال 2003 نیز یک نظرسنجی در آمریکا نشان داد 90 درصد از مردم این کشور موافق وجود این عبارت در اسکناس ها و سکه های دلار هستند اما 3 درصد با این موضوع مخالف اند و بقیه نظری نداشتند.

این عبارت همچنین در پرچم های دو ایالت آمریکا یعنی جورجیا و فلوریدا هم درج شده است.
علاوه بر آمریکا و برزیل، عبارت مشابهی به زبان اسپانیایی بر روی پول ملی نیکارآگوئه (کوردوبا) نیز درج شده است.

پرچم ایالت جورجیا آمریکاپرچم ایالت فلوریدا آمریکا


نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس