حمله سگ‌های ولگرد به دانش‌آموز دماوندی+ تصاویر

میزان سگ‌گزیدگی و مرگ بر اثر هاری در ایران به شدت افزایش یافته است و همچنان خبری از قانونگذاری مطلوب و عملگری کارای مسئولان در این زمینه نیست که نیست!

سرویس سیاست مشرق - «وبلاگ مشرق» خوانشی روزانه در لابه‌لای اخبار و اتفاقات کشور است. ما درباره این خوانش البته تحلیل‌ها و پیشینه‌هایی را نیز در اختیار مخاطبان محترم می‌گذاریم. هر روز با بسته ویژه خبری-تحلیلی مشرق همراه باشید.

***

افزایش سگ‌گزیدگی و مرگ بر اثر هاری در ایران

حل مشکلات اقتصادی با "عاطفه مسئولان و تسبیح خواص!"/ آفرین ویژه به مسئولان برای کنسرو ماهی

محمدرضا شیرزادی، رئیس گروه بیماری‌های قابل انتقال از حیوان به انسان مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت در مصاحبه با ایلنا با بیان اینکه عمده گزارش های حیوان گزیدگی مربوط به حمله سگ است تصریح کرد: تعداد موارد حیوان‌گزیدگی در سال قبل افزایش پیدا کرده و به حدود ۳۷۰ هزار نفر رسیده است. این در حالی است که در سال ۱۴۰۱ این تعداد حدود ۳۲۰ هزار نفر بوده است.

او افزوده است: در سال گذشته متاسفانه موارد -مرگ بر اثر بیماری- هاری هم به ۱۸ مورد افزایش پیدا کرده است.

شیرزادی ادامه می دهد: از ۳۷۰ هزار مورد گزش گزارش شده؛ ۷۵ درصد سگ گزیدگی است -لذا- افرادی که مورد گزش قرار گرفته‌اند باید به مراکز جامع سلامت مراجعه کرده و سرم و واکسن دریافت کنند.[1]

*این گزارش ها و آمارهای دهشتناک چه زمانی خواهد توانست مسئولان امر را از خواب غفلت بیدار کند تا نسبت به وضعیت سگهای صاحبدار و بی صاحب در ایران وارد فرایند عمل جدی شوند؟

آیا قانون گذاری و عمل به قانون در این زمینه مورد تعارف و البته ترس مسئولان از فشارهای توییتری و اینستاگرامی قرار گرفته است؟

هرچه هست اما برای همگان واضح شده که مسئولان ذیربط در بحث سگ ها و خطرات آنها برای جان و سلامت مردم دچار بی عملی واضحی هستند.

***

حل مشکلات اقتصادی با "عاطفه مسئولان و تسبیح خواص!"

حل مشکلات اقتصادی با "عاطفه مسئولان و تسبیح خواص!"/ آفرین ویژه به مسئولان برای کنسرو ماهی

محمدرضا باهنر، فعال شهیر اصولگرا و عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در مصاحبه با ایلنا در خصوص ضرورت اجرای دقیق برنامه هفتم گفت: در هر صورت برنامه هفتم پاشنه آشیل ما است. یعنی ما الان در مسأله رشد اقتصادی، تورم و ضریب جینی در بخش اقتصاد، مشکلات اساسی داریم و یکسری از این مشکلات باید با خرد و تدبیر حل شود. متأسفانه بیشتر نمایندگان مجلس و دولتمردان می‌خواهند با مسائل عاطفی مشکلات -اقتصادی- را حل کنند.

وی با بیان اینکه مسائل عاطفی مشکل را حل نمی‌کند، گفت: یعنی اگر تولید در کشورمان از مصرف پیشی نگیرد، این داستان ادامه پیدا می‌کند. اینکه مقام معظم رهبری چندین سال است که شعار سال را تولید یا مصرف بهینه قرار دادند، کاری است که مجلس دوازدهم باید انجام دهد و محور برنامه آن هم برنامه هفتم است.

باهنر اما در ادامه تصریح می کند: برنامه هفتم برای رشد اقتصاد، تورم و ضریب جینی، اهدافی را مشخص و زمینه‌هایش را هم فراهم کرده است. ان‌شاء‌الله همت کنیم و یا حسین هم بگوییم و کار را راه بیندازند![2]

*باید به آقای باهنر عرض کرد که اگر یک مسئول بالادستی قصد دارد مشکلات امر مهمی مثل اقتصاد را با مسائل عاطفی کند به این دلیل است که خواص در پایین دست با ان شاءا... و تسبیح سبوح قدوس درباره مشکلات اقتصادی حرف می زنند!

به این معنی که وقتی کسی مثل آقای باهنر با سابقه کلان خود در اقتصاد و اجرا و تقنین؛ به جای اینکه شجاعت به خرج بدهد و درباره راهکارهای مشکلات اقتصادی از قبیل گرانی بیقاعده، بر زمین ماندن دستورات اقتصادی دولت، راهکارهای نقدینگی، تأثیر افزایش سنگین مالیات ها و ... حرف بزند اما می بینیم که ایشان هم به بیان کلیات بسنده کرده و اگرچه تقلای چند مسئول برای حل مشکلات با مسائل عاطفی را نقد می کند اما در عین حال خودش هم به مسائل عاطفی مستمسّک می شود.

پر بیراه نیست اگر به مردم بگوییم که مادام که چنین رفتارهایی در بین بعض از خواص کشور رواج داشته باشد و شاهد شجاعت های مثال زدنی و استقامت های بی بدیل در بیان راهکارهای تلخ و شیرین نباشیم؛ سرعت رفع مشکلات کشور بیشتر نخواهد شد.

بدانیم که خواص و مردم در رفع مشکلات مبتلی‌به کشور، نقش های مهم و البته مستقیمی دارند و نمی توان برای رفع مشکلات فقط چشم انتظار عملکرد دولت و مجلس و سایر نهادها نشست.

***

آفرین ویژه به مسئولان برای کنسرو ماهی!

حل مشکلات اقتصادی با "عاطفه مسئولان و تسبیح خواص!"/ آفرین ویژه به مسئولان برای کنسرو ماهی

شفقنا گزارش داد: از ۵۳ کالای خوراکی اعلامی از سوی مرکز آمار، قیمت «کنسرو ماهی» در اسفند سال قبل ۱۱۱.۶ درصد نسبت به اسفند سال ۱۴۰۱ افزایش یافته است.

همچنین، قیمت ۱۷ کالای خوراکی بین ۳۰ تا ۶۰ درصد افزایش یافته است که از میان آن‌ها می‌توان به «قند»، «تخم‌مرغ ماشینی»، «شیر خشک» و «لوبیا قرمز» اشاره کرد. بر اساس این آمارها، قیمت شیر خشک ۵۷.۸ درصد افزایش داشته است.[3]

*شاید باید همین اصل ساده حکمرانی را هم به برخی مسئولان یادآوری کرد که یک دولت باید همواره مواظب حد اقلّ سبد غذایی خانوارهای کشور خود باشد و اجازه ندهد قاتق نان غذای روزمره مردم دستخوش گرانی و تلاطم های قیمتی شود.

بماند که یک دولت کارآمد عادل حتی باید مراقب حداقل های سایر نیازهای خانوارها (غیر از غذا) نیز باشد و برای تأمین آسان آنها کار جهادی کند.

اکنون و پس از یادآوری این اصل ساده حکمرانی که همواره مورد تأکید امام و رهبری نیز قرار داشته است؛ با چه توجیهی باید نظاره گر جامپ قیمتی 111 درصدی کنسرو ماهی و گرانی سایر مواد غذایی باشیم؟

آیا آقایان می دانند که این گرانی بیقاعده سایه انداخته بر زندگی و معیشت مردم چه آسیب هایی فراوانی را به دنبال خواهد داشت؟

سخن در این زمینه بسیار است لکن باید یادآوری کرد که گرانی مشاهده شده در عمده ابعاد بازار کالا و خدمات ایران یک گرانی قاعده‌مند نیست که مثلا ناشی از گرانی قیمت مواد اولیه یا افزایش حقوق نیروی کار و غیره باشد!

بلکه این گرانی صرفا به دلیل نبود نظارت کارای دولت بر بازار ایجاد شده است. نظارتی که وقتی که نباشد؛ "هژمونی سودپرستی" در اقتصاد شکل می گیرد و سودپرستان صرفا به دفاع از حاشیه سود کلان خود می پردازند بدون اینکه هیچ دلسوزی به حال مردم یا کشور یا اقتصاد داشته باشند. در واقع در این حالت؛ این مردم هستند که باید هزینه تورم، مالیات های سنگین و سایر قضایای همیشگی اقتصاد را بپردازند و سود پرستان تقلا می کنند که با گرانفروشی بیشتر که فرصتش را نبود نظارت دولتی فراهم کرده است؛ سهم همیشگی خود از کیک اقتصاد را حفظ کنند.

شاید برای مخاطبان محترم جالب باشد که در روزگار گوشت کیلویی 70 هزار تومان در ایام دولت آقای روحانی؛ صداوسیما یک گزارش تحقیقی را منتشر کرد که در پیامد آن مشخص شد قیمت واقعی گوشت باید 40 هزار تومان باشد اما این گوشت 40 هزار تومانی به دلیل نظارت نه چندان مناسب دولت روحانی با قیمت 70 هزار تومان به دست مردم می رسید.

***

1_https://www.ilna.ir/fa/tiny/news-1471342

2_https://www.ilna.ir/fa/tiny/news-1468856

3_https://fa.shafaqna.com/?p=1781225

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 38
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 28
 • رستم IR ۱۱:۰۳ - ۱۴۰۳/۰۲/۰۴
  13 0
  قوانین باید به روز رسانی و قاطع بشن و مصلحت اندیشی کنار گذاشته بشه کشوری با این قدرت نظامی ننگ هست بر مجلس ما که بی تفاوت عمل کنن
  • IR ۱۱:۴۴ - ۱۴۰۳/۰۲/۰۴
   15 0
   خرماهای 600 گرمی 114 تومان قیمت خورده اول ماهرمضان ان را تا 75 تومان هم فروختند بعد از ماه رمضان دوباره به قیمت روی بسته یعنی اینکه حداقل 50 درصد از سود منطقی گرانتر میدهند
 • عبدالله IR ۱۱:۰۵ - ۱۴۰۳/۰۲/۰۴
  27 7
  مشرق خجالت بکش . این چه عنوانی است که به باهنر دادی؟! فعال شهیر اصولگرا؟!!!!!! معنی لغات رو متوجه نیستی یا خدای ناکرده....! ایشون و لاریجانی و این دست افراد با توجه به سابقه کذایی و محافظه کاری اصلا به حساب نمیان که بخوای عنوانی از ایت دست بشون هدیه بدی! ان موجودات نه انقلابی هستند و نه درد مردم رو درک می کنند. لطفا این اشخاص رو دیگه عنوان نکنید.
  • IR ۱۴:۰۶ - ۱۴۰۳/۰۲/۰۴
   1 6
   نمیخواد واسه همه نسخه بپیچی برو بفکر خودت باش ، حتما به اعمالت فکر کن
  • IR ۲۰:۲۳ - ۱۴۰۳/۰۲/۰۴
   4 0
   احسنت بنده هم می خواستم مطلبی با همین مضمون بنویسم که نوشته شد باهنر فردی با تفکر چند لایه است و .......
 • IR ۱۱:۲۷ - ۱۴۰۳/۰۲/۰۴
  16 1
  میشه یکی به من نادان توضیح بده چطور پس گفتن تورم ماهانه دو درصد کم شده؟
  • IR ۱۲:۳۶ - ۱۴۰۳/۰۲/۰۴
   5 1
   برای همین بود که رهبری زمانی گفتند آمار تورم ماهانه گزاره اقتصادی قابل اتکایی نیست.
  • IR ۱۲:۴۹ - ۱۴۰۳/۰۲/۰۴
   11 1
   قیمت «کنسرو ماهی» در اسفند سال قبل ۱۱۱.۶ درصد نسبت به اسفند سال ۱۴۰۱ افزایش یافته است.// صاحب کارخونه کنسرو ماهی برای خرید ویلا در کانادا عجله داره. اونم میخاد مثل دندانپزشکا صاحب یه ویلای بزرگ تو کانادا بشه.پولش رو از کجا باید دربیاره؟ از حلقوم مردم. ماهی قزل آلا بهمن 1402 کیلویی 200 هزارتومن بود. حالا شده 370 هزار تومن!! سر و دمش رو بزن و پوستش رو بکن اونوقت حساب کن که ماهی کیلو چنده. کنسرو زپرتی 75000 تومن!! مملکت داری عرضه هم میخاد. ول کردن امور _از جمله قیمتها_ به امان خدا هنر نیست. کاسبا پوست مردم رو می کنن و آب از آب تکون نمی خوره.
  • IR ۱۳:۰۹ - ۱۴۰۳/۰۲/۰۴
   1 2
   چیزی نیست ....زر زدن الکی
  • IR ۱۷:۴۷ - ۱۴۰۳/۰۲/۰۴
   0 0
   نادان تورم یعنی رشد قیمت‌ها و وقتی سرعت رشد کم‌تر از قبل بشه تورم کم شده. مثلا تورم ۱۸ درصد نسبت به تورم ۲۰ درصد، ۲ درصد کم شده. فهمیدی نادان؟! نگفتن تورم منفی شده. خطاب به اون کاربری که گفته زر زدن دیدی خودت زر زدی منافق ابله؟!
  • IR ۱۸:۴۸ - ۱۴۰۳/۰۲/۰۴
   0 0
   مثال تن ماهی و ارزاق دیگری که مثال زده شد کالای تورمی نیستند و در دسته بندی دیگری با عنوان " نرخ رشد خرید روزانه" دسته بندی میشن . به این شکل که خریدهای یومیه و مایحتاج روزانه از خوراک و بعضی پوشاک در این دسته بندی قرار میگیره و درصدش از تورم بسیار بیشتره و مستقیما در درآمد و معیشت مردم دخیله .
  • IR ۱۰:۴۳ - ۱۴۰۳/۰۲/۰۶
   0 0
   ساده ای بابا اینها با اعداد و ارقام بازی می کنند اما واقعیت خلاف این است
 • IR ۱۱:۴۳ - ۱۴۰۳/۰۲/۰۴
  14 0
  یک نان را دولت نتوانسته کنترل کند هر روز شاهد افزایش قیمت به بهانه های مختلف توسط نانواهای متخلف هستیم که ارد بیت المال را کیلوئی هزار می گیرند و یک نان 300 گرمی را در بهترین حالت 5 هزار تومان می فروشند اگر کنجد باشد که کمتر از 10 هزار نیست و بعضی جاها نان ساده نمی فروشند چرا هیچ نظارت موثری نیست موارد دیگر هم که بماند لوبیا قریب کیلوئی صد هزار تومان .گو.شت ابگوشتی حدود 700 هزار .تا کی این رهاشدگی قرار است ادامه یابد
  • IR ۱۳:۰۸ - ۱۴۰۳/۰۲/۰۴
   6 0
   پنجهزار تومن ؟؟؟؟؟؟؟؟ من نان بربری رو از نانوی در بلوار کوهک میخرم 15000تومن کجای کاری اخوی ؟خوب دیدی خیر باشه ....از غار کهف بیا بیرون !
 • IR ۱۲:۱۱ - ۱۴۰۳/۰۲/۰۴
  14 0
  وضعیت اقتصادی خیلی خیلی داغونه
 • ایرانی IR ۱۲:۲۰ - ۱۴۰۳/۰۲/۰۴
  13 0
  نابودی کشور توسط همین ها رقم میخوره نه دشمن خارجی.
  • IR ۱۸:۴۴ - ۱۴۰۳/۰۲/۰۴
   6 0
   امیدوارم یه روز یه مسئول مثل شمای ایرانی متوجه بشه کدوم تهدید برای ایران خطرناک تره . دشمن خارجی و تهدیدات نظامی و اقتصادیش مسئول دشمن داخلی با تهدیدات معیشتی با تاثیر ۱۰۰ درصدی
 • IR ۱۲:۵۱ - ۱۴۰۳/۰۲/۰۴
  11 0
  اولا که باهنر و مثالهم هم مثل دولت بی تدبیر از مهار تورم و بهبود معیشت مردم ناتوان هستند. دوما که رشد قیمت کنسرو ماهی مشتی نمونه خروار است و اینکه مسئولان باید اینکار را بکنند یا نکنند مال الان نیست مال وقتی بود که ۱۱۱ درصد رشد نداشتیم و این رشد هم علامت ناتوانی مسئولان هست.
 • IR ۱۲:۵۴ - ۱۴۰۳/۰۲/۰۴
  10 0
  این بی هنر اگه خودش و اربابش لاریجونی ام بیاند بگن ما از اول هم چیزی بارمون نبود و نظام به ما خیلی رحم کرده بخاطر اتلاف عمر ۴۰ ساله مردم که ما رو دستگیر و محاکمه نکرده و خودمون پذیرفتیم که دیگه باید فراموش بشیم یه عده ای مثل همین مقاله نویس ها میاند اینارو دوباره مطرح می کنن
 • ایرج IR ۱۲:۵۶ - ۱۴۰۳/۰۲/۰۴
  4 0
  سلام ، جامپ قیمتی؟ همان جهش قیمت است؟ لطفا رعایت کنید.
 • IR ۱۳:۰۴ - ۱۴۰۳/۰۲/۰۴
  6 1
  مشکل آقای باهنر و تسبیحی که بخاطر دستبرد به جایگاه بزرگان پاره شده مربوط به رنگ چای ایشان است!
 • IR ۱۳:۰۹ - ۱۴۰۳/۰۲/۰۴
  4 0
  ابرها از جلوی خورشید کنار رفته
 • حسين DE ۱۳:۴۲ - ۱۴۰۳/۰۲/۰۴
  9 0
  باهنر فعال "شهير" جل الخالق؟چه كسى يك چنين لقبى به ايشون داده؟ حداقل در مورد ايشون با قاطعيت ميتوان گفت اصلاح طلب هيچى نفهم،اين بيسواد سياسى چگونه عضو مجمع تشخيص مصلحت نظام شده نميدونم 🤷🏻‍♂️جاى علامت سئواله؟؟؟
 • مهدی IR ۱۴:۰۲ - ۱۴۰۳/۰۲/۰۴
  6 0
  آقا گرانی کجا بود؟ فرهنگ نداری دیگه.. به این میگن جراحی اقتصادی گرفتی؟ یعنی حالا حالا ها باید جای زخم درد کنه... کجای کاری؟
 • IR ۱۴:۴۸ - ۱۴۰۳/۰۲/۰۴
  9 0
  گوشت ۷۰۰ رد کرده سال ۹۵ با این مبلغ یه گوسفند می‌دادند
 • بهرام IR ۱۴:۵۴ - ۱۴۰۳/۰۲/۰۴
  6 0
  قطعا ،اگر آسیب به ما برسد از ناحیه مسئولان بی عرضه و خائنان داخلی است
 • IR ۱۴:۵۹ - ۱۴۰۳/۰۲/۰۴
  5 0
  اینقدر دولتمردان و دست اندر کاران هستند که سر همه رو کلاه میذارن
 • IR ۱۵:۱۵ - ۱۴۰۳/۰۲/۰۴
  6 0
  باز سر و کله : باهنر پیدا شد .
 • IR ۱۶:۱۷ - ۱۴۰۳/۰۲/۰۴
  2 0
  تا وقتی سکه طلا پول رسمی کشور نشه همینه
 • محمدایوب IR ۱۶:۲۰ - ۱۴۰۳/۰۲/۰۴
  7 0
  آقای با هنر چند سال مجلس بودی وعضو هیئت رییسه چه کردی مردم هم با رای ندادن گفتند قبولت ندارند اگر بیل زن بودی تا حالا زده بودی بسه دیگه
 • IR ۱۶:۴۱ - ۱۴۰۳/۰۲/۰۴
  5 0
  لوبیا قرمز تو همین یکی دو ماهه ۹۰ درصد افزایش قیمت داشته،قبل عید شصت و پنج بود الان ۱۲۰ تومنه...البته حتی چیپس و پفک هم بیست و پنج تا چهل درصد افزایش قیمت داشته تو همین دوماه
 • شاه کلید کنترل تورم !! IR ۱۸:۴۲ - ۱۴۰۳/۰۲/۰۴
  6 0
  شاه کلید کنترل تورم !! >>>>> پالایشگاهها و پتروشیمیها به دولت ( مردم ) برگردد !! >>>> باید همه پتروشیمیها به دولت ( مردم ) برگردد !! >>>> حراج اموال عمومی :‌ ممنوع !!
 • شاه کلید کنترل تورم !! IR ۲۰:۳۷ - ۱۴۰۳/۰۲/۰۴
  4 0
  شاه کلید کنترل تورم !! >>>>> پالایشگاهها و پتروشیمیها به دولت ( مردم ) برگردد !! >>>> باید همه پتروشیمیها به دولت ( مردم ) برگردد !! >>>> حراج اموال عمومی :‌ ممنوع !! >>>> حراج اموال عمومی = تورم
 • نادر IR ۰۵:۵۹ - ۱۴۰۳/۰۲/۰۵
  2 0
  باهنر بعد از ۸ دوره نمایندگی فقط از ضعف ها میگوید و اینکه باید با خرد و تدبیر مشکلات مثلا نقدینگی و ... را حل کنیم ولی راهکار نمیدهد
 • IR ۰۸:۲۳ - ۱۴۰۳/۰۲/۰۵
  3 0
  حقوق 20 درصد هم بالا نرفته خوراکی ها 100درصد همینطور هزینه آب وبرق و گاز و دارو بخدا یک عده خیلی سخت اشان هست گوش شنوایی هست؟
 • IR ۱۰:۴۹ - ۱۴۰۳/۰۲/۰۶
  1 0
  واقعیت این است دولت واقعا ناتوان است اقای رییس جمهور توی این باغ ها نیست فکر می کند همه چیز گل و بلبل است اولویت را نمی داند امروز اولویت اول کشور کنترل تورم و گرانی است از یک طرف بابت مالیات به کسبه فشار می اورنداز انطرف تورم ایجاد می کنند دولت فقط و فقط بدنبال تامین کسری بودجه اش است حتی به قیمت کوچک شدن سفره مردم
 • احمد IR ۲۲:۱۹ - ۱۴۰۳/۰۲/۰۶
  1 0
  باید به آقای باهنر گفت جنابعالی فقط 28 سال نماینده مجلس بودید بفرمائید در این مدت 28 سال چه اقدام ویژه ای برای مردم انجام دادید؟ این دوره هم که رای نیاوردید لذا جا داشت حداقل 6 ماه سکوت می کردید!!
  • IR ۱۸:۴۱ - ۱۴۰۳/۰۲/۱۸
   0 0
   ایشان بیش از 40سال است

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس