کد خبر 1594109
تاریخ انتشار: ۲۸ فروردین ۱۴۰۳ - ۱۶:۴۹

به گزارش مشرق، کانال تلگرامی اشراق در مطلبی با عنوان عملیات ایران و چالش‌های آمریکا به یادداشت استیون‌کوک، کارشناس «اندیشکده شورای روابط خارجی» پرداخت و نوشت:

استیون‌کوک، کارشناس «اندیشکده شورای روابط خارجی» طی یادداشتی به ذکر ۴ چالش آمریکا نسبت به حمله موشکی ایران به مناطق اشغالی فلسطین پرداخته است.

  • حفظ توازن

آمریکا بین تعهد به امنیت اسرائیل و جلوگیری از بروز یک نبرد منطقه‌ای، باید توازن دشواری برقرار سازد. اسرائیل تمایل ندارد که حمله ایران بی‌پاسخ بماند اما بایدن به نتانیاهو گفته که «از پاسخ اسرائیل حمایت نمی‌کند». این گفتگو به‌زعم نویسنده گرچه نشان چراغ سبز آمریکا به حکومت اسرائیل نیست، ولی به معنای چراغ قرمز هم نیست. بلکه می‌تواند چراغی زرد از سوی تل‌آویو تلقی شده و با حمله به ایران، کاخ سفید را در عمل انجام‌شده قرار دهد.

  • بازدارندگی علیه ایران

واشنگتن از تداوم حضور نظامی در منطقه و حفظ ارتباط مساعد با متحدانش برای احیای بازدارندگی علیه ایران بهره خواهد بُرد. همکاری اردن برای مهار حمله هوایی ایران، نمونه مشخصی از دستاوردهای چنین حضور و اتحادی است.

عملیات ایران و چالش‌های آمریکا

  • اقدام کنگره

به نظر کوک، اکنون «دوستان اسرائیل در کنگره فشار جدیدی برای تصویب یک بسته کمک امنیتی به اسرائیل وارد خواهند آورد. در حالی که عملیات نظامی اسرائیل در رفح برای کاخ سفید بحث‌برانگیز شده، حمله ایران، موضوعی کاملاً متفاوت است. این بدان معناست که اکنون احتمال بیشتری وجود دارد که کمک‌های امنیتی بیشتری در راه باشد».

  • تأثیر بر آتش‌بس

کوک معتقد است که حمله ایران تأثیری بر مذاکرات آتش‌بس در غزه نخواهد داشت و کاخ سفید هم‌چنان باید درصدد جلب رضایت حماس و اسرائیل در این مذاکرات باشد. زیرا تنها بازیگر مؤثر بر آتش‌بس، این دو خواهند بود.

همکاری اردن با آمریکا و فرانسه برای تقویت پدافند اسرائیل در برابر عملیات ایران نشان‌گر اهمیت تعمیم و گسترش توافق‌های عادی‌سازی روابط کشورهای عربی با حکومت اسرائیل برای سیاست منطقه‌ای آمریکاست. چنان‌که وجود توافق وادی‌عقبه بین اَمان و تل‌آویو، امروز دستاوردی مهم برای امنیت اسرائیل به همراه داشت.

*بازنشر مطالب شبکه‌های اجتماعی به منزله تأیید محتوای آن نیست و صرفا جهت آگاهی مخاطبان از فضای این شبکه‌ها منتشر می‌شود.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس