کد خبر 1593461
تاریخ انتشار: ۲۶ فروردین ۱۴۰۳ - ۱۶:۳۵
حسن رشوند

آنچه از حمله ۲۶ فروردین حاصل شد اراده ای بود که بدون ذره ای ترس یا تعلل انجام دادیم و پیام این ایستادگی را با عمل بهنگام و دقت در انجام آن به رژیم صهیونیستی و آمریکا انتقال دادیم.

به گزارش مشرق، حسن رشوند طی یادداشتی نوشت: زمانی که رژیم صهیونیستی عصر روز ۱۳ فروردین و در روز شهادت امیرالمومنین علی ( ع) تصمیم گرفت کنسولگری ایران در دمشق را بر خلاف کنوانسیون های بین المللی مورد حمله قرار دهد شاید هیچوقت فکر نمی کرد که جمهوری اسلامی این اقدام را جدی گرفته و پاسخی فراتر از اقدام جنون آمیز رژیم صهیونیستی را تدارک و اجرا کند. پیش از حمله به کنسولگری ایران ، حداقل ۷ بار رژیم صهیونیستی مراکز و پایگاههای ما را در سوریه مورد هدف قرار داده و تعدادی از مستشاران و نیروهای ما را به شهادت رسانده بود و پاسخ این جنایات را هم به نوعی دریافت کرده بود ولی این بار کاملا فرق می کرد چراکه کنسولگری ، خاک کشور محسوب شده و هرگونه اقدام علیه آن به منزله تعرض به خاک آن کشور به حساب می آمد.

در رابطه با پاسخ کوبنده ای که شب گذشته ایران به تلافی جنایت کنسولگری ایران در دمشق انجام داد، چند نکته وجود دارد:

۱- مدیریت تصمیم گیری در این قضیه بی نظیر بود. چرا که دشمن صهیونیستی ۱۲ روز در ترس و وحشت قرار داشت و هر لحظه منتظر واکنش اقدام ایران بود اما همه تصمیم سازان و تصمیم گیران نظام به یک جمله کلیدی بسنده می کردند و آن این جمله رهبر حکیم و هوشمند انقلاب اسلامی بود که فرمودند« کنسولگری خاک کشور است و رژیم خبیث صهیونیستی باید تنبیه شود و از این اقدام خود پشیمان خواهد شد».

۲- بدنبال این راهبرد کلان رهبری ، بخش تصمیم گیر نظامی ماموریت یافت تا طرح عملیاتی خود را تهیه کند. وقتی طرح مقابله ارائه شد، رهبر انقلاب فرموده بودند؛ دو نکته باید حتما رعایت شود:

الف) پاسخ حمله به کنسولگری ایران باید مستقیم و از خاک کشور داده شود و چیزی به نام نیابتی و... از خاک عراق ، لبنان و... قابل قبول نیست.

ب ) در صورت اقدام، سناریوی دوم و سوم هم داشته باشید که اگر اسرائیل پاسخ داد شما کجا و در چه سطحی اقدام خواهید کرد. قدرت فکر و عمل رهبر معظم انقلاب را می توان از اظهارات « جواد خادم » فعال سیاسی اپوزیسیون و وزیر دربار پهلوی که بعد از حمله موشکی و پهپادی به اسرائیل گفته بود« همه فهمیدند که با ایران به رهبری آیت‌الله خامنه‌ای نمی‌توان شوخی کرد. آنچه مسلّم است، تنها کشور قدرتمند منطقه، ایران است و لاغیر».

۳- ۱۲ روز فشار افکار عمومی بر بدنه تصمیم گیر برای اقدام متقابل وجود داشت ولی همواره یک پاسخ داده می شد که ما در زمان و مکان مناسب پاسخ پشیمان کننده ای به رژیم خواهیم داد.همین پاسخ ، رعشه بر اندام رو به اضمحلال رژیم صهیونیستی وارد کرده بود و هر لحظه در انتظار حمله کشنده ایران بودند تا اینکه به ساعت صفر نزدیک شدیم.

۴- دو روز قبل از حمله گسترده ۲۶ فروردین یکباره خبری بر روی تلکس خبرگزاری های جهان مخابره شد که ایران یک کشتی تجاری که با پرچم پرتقال در تنگه هرمز در حرکت بود و متعلق به یک تاجر یهودی بود را توقیف کرد.برخی از ارتباط این خبر با حمله پشیمان کننده بی اطلاع بودند و شروع به ارائه این تحلیل غلط کردند که انتقام و اقدام پشیمان کننده همین توقیف کشتی بود که انجام شد . غافل از اینکه این اقدام یک پیام به اسرائیل ، آمریکا و کشورهای غربی بودکه اقدام پشیمان کننده در صورت تشدید تنش ، از توقیف و جلوگیری از کشتی ها تا حملات نظامی پشیمان کننده و هک وزارت جنگ رژیم دو ساعت قبل از شروع حملات پهپادی و موشکی و همچنین حمله سایبری به اداره برق رژیم در سرزمین های اشغالی خواهد بود.

بنابراین ، آنچه ایران در حمله شب گذشته انجام داد یک جنگ ترکیبی علیه اسرائیل بود که به خوبی طراحی و اجرا شد.

۵- نباید فراموش کرد که اقدام ایران در به پرواز در آوردن ۴۰۰ تا ۵۰۰ پهپاد به سرزمین های اشغالی یا شلیک صدها موشک از نقاط مختلف کشور ، فاز اول عملیات جمهوری اسلامی برای تنبیه رژیم صهیونیستی بود. هرچند اهداف نظامی رژیم برای نابودی یا ضربه زدن به آنها یک هدف مهم بود ولی هدف نهایی نبود و هدف نهایی نمایش قدرت جمهوری اسلامی و اراده ملت ایران برای مقابله با هر تجاوزگری بود تا رژیم صهیونیستی بفهمد اگر در سر نقشه اقدام دوم را دارد ایران بخش دوم راهبرد تنبیه خود را عملیاتی خواهد کرد. اقدامی که قطعا پشیمان کننده تر از حملات پهپادی و موشکی شب گذشته خواهد بود.

۶- حملۀ ایران معادلات نظامی جهان را تغییر داد. این برای اولین بار است که تمامی پدافندهای اسرائیل و آمریکا در رویارویی با حملۀ ایران شکست خوردند. این را می توان یک تغییر موازنه راهبردی در خاورمیانه و بلکه جهان دانست. طراحی این عملیات فراتر از تصورات و انتظارات بود و قواعد بازی را تغییر داد. ایران با حملات تاریخی خود، قواعد درگیری را شکست، اسرائیل را خوار و این پیام را منتقل کرد که نمی‌توانید با خطوط قرمزجمهوری اسلامی در منطقه بازی کنید.

۷- سامانه دفاعی گنبد آهنین کاملا در برابر باران موشکی ایران ، خود را ناتوان نشان داد و اسرائیل فکرش را نمی‌کرد که با این حجم پهپاد و موشک این سامانه مورد آزمایش قرار می گیرد. بنابراین، از این پس ، رژیم صهیونیستی باید بدنبال سامانه ای باشد تا بتواند صهیونیست ها را از آتش خشم موشکی فرزندان مقاومت در ایران و منطقه نجات دهد.

۸- عملیات شب گذشته ایران به اسرائیل ثابت کرد که مسئولان جمهوری اسلامی به آنچه برای مقابله با رژیم صهیونیستی وعده داده بودند، صادق اند و بدون درنگ به تصمیمی که رسیده اند ، عمل می کنند.

۱۰ - ایران با حمله ۲۶ فروردین بدنبال اقناع افکار عمومی داخلی و خارجی بود. قانع شدن به این معنا که این انتقام همچون گذشته جنبه پنهان نخواهد داشت و افکار عمومی از ابعاد و چگونگی آن اطلاع پیدا خواهند کرد.

۱۱ – جمهوری اسلامی در حمله پهپادی و موشکی ۲۶ فروردین رکورد های تازه ای را برای خود ثبت کرد که قبل از آن سابقه نداشته است.این عملیات بزرگترین حمله پهپادی جهان، پر حجم ترین حمله موشکی از کروز گرفته تا انواع موشک های بالستیک، اولین حمله مستقیم به رژیم صهیونیستی از سال ۱۹۶۷ یعنی جنگ ۶ روزه اعراب ، بلندترین بُرد جغرافیایی حمله پهپادی و موشکی ایران ، استفاده از چند استان و تقریبا شرقی ترین نقطه کشور استان فارس تا مرکزی ترین آنها استان اصفهان تا جنوبی ترین و غربی ترین استانها در این عملیات مشارکت داشتند.همچنین طولانی ترین حمله پهپادی در این عملیات اجرا شد. به گونه ای که ۴۰۰ تا ۵۰۰ پهپاد بیش از ۱۳۰۰ کیلو متر مسافت را طی و عملیات خود را در سرزمین های اشغالی انجام دادند.

۱۲- هدف قرار دادن پایگاه هوایی «نواتیم » که برای ما بدلیل عملیات های متعدد کودک کشی آنها در غزه و همچنین پرواز هواپیمای F۳۵ از این پایگاه و حمله به کنسولگری ایران در دمشق و شهادت فرماندهان و مستشاران ارشد سپاه در این مکان خیلی مهم بود.

پایگاه هوایی نواتیم در فاصله ۱۱۰۰ کیلومتری از اراضی ایران و ۱۵ کیلومتری جنوب شرقی شهر بئر السبع در صحرای نقب قرار دارد.

این پایگاه به‌عنوان مهم‌ترین پایگاه هوایی ارتش اشغالگر، آشیانه اصلی جدیدترین هواپیماهای F۳۵ است. پایگاه مذکور دارای فرودگاهی با ۳ باند است که اخیراً برای دریافت هواپیماهای مدرن آماده شده بود.

پایگاه نواتیم مقر اسکادران ۱۰۳ سوپر هرکولس‌های ترابری_پشتیبانی، اسکادران عملیاتی ۱۱۶ و تعداد زیادی جنگنده‌های اف۳۵، اسکادران آموزشی ۱۱۷ (آموزش خلبانان اف۳۵)، اسکادران ۱۲۲ جاسوسی اطلاعاتی، آشیانه هواپیمای ویژه ریاست‌جمهوری و شمار زیادی از عناصر ارشد جاسوسی رژیم صهیونیستی است که مورد هدف موشک های سپاه قرار گرفت.

۱۳- در نهایت می توان گفت؛ آنچه از حمله ۲۶ فروردین حاصل شد نه شلیک ۱۱۰ موشک که برخی این رقم را تا ۲۰۰ موشک اعلام می کنند یا پرواز ۴۰۰ ، ۵۰۰ فروند پهپاد و تهدید رژیم صهیونیستی و ربودن خواب از سر آنها در یک شب یا انتظار انتقام در این مدت بوده است ، بلکه اراده ای بود که بدون ذره ای ترس یا تعلل ، و صرفا با توکل به نصرت الهی انجام دادیم و پیام این ایستادگی را با عمل بهنگام و دقت در انجام آن به رژیم صهیونیستی و حامیان غربی و در راس آنها آمریکا انتقال دادیم و برق امید را در چشمان گریان و پاک زنان و کودکان مظلوم غزه نشاندیم.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 7
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 2
 • کارشناس IR ۱۷:۲۴ - ۱۴۰۳/۰۱/۲۶
  5 11
  کجا رو زدین ؟ تلفات کو؟ بیشتر شبیه اتش بازی بود
  • IR ۱۸:۳۶ - ۱۴۰۳/۰۱/۲۶
   8 3
   خفه شو صهیونیست لمپن کور ...
  • DE ۲۲:۳۸ - ۱۴۰۳/۰۱/۲۶
   4 3
   دهنتو ببند لگن لیس اسقاطیلی! معلومه خیلی میسوزی! بسوز!
  • IR ۱۲:۵۸ - ۱۴۰۳/۰۱/۲۷
   1 0
   عوضی اسقاطیل..... وطن فروش خائن.....این کشور جای وطن فروش ها و خیانتکاران نیس.؟.؟وزارت اطلاعات باید این خائنین را دستگیر کند
 • عماد IR ۱۸:۱۵ - ۱۴۰۳/۰۱/۲۶
  8 3
  «إِنَّا مِنَ الْمُجْرِمِينَ مُنْتَقِمُونَ» سرانجام دست انتقام الهی از آستین دلاور مردان جبهه مقاومت و پاسداران سرافراز انقلاب اسلامی بیرون آمد تا رژیم جنایتکار صهیونیستی را تنبیه کند و تلخی مجازات پشیمان کننده حیدریان خیبرشکن را به آنها بچشاند. از همه رزمندگان جبهه حق به ویژه سپاه پاسداران تقدیر و نصرت ویژه الهی را برای آن جان برکفان و شکست دشمنان صهیونیستی را از خداوند بزرگ خواستاریم. «نَصْرٌ مِنَ اللَّهِ وَفَتْحٌ قَرِيبٌ وَبَشِّرِ الْمُؤْمِنِينَ». گوشه ای از حمایت های مردمی
 • IR ۱۹:۵۲ - ۱۴۰۳/۰۱/۲۶
  4 3
  فکر میکنم هدف ج ا ایران نمایش توانایی حمله از بعد کمیت بود.اونطور که گفته شد فقط از یک نوع پهپاد استفاده شده همینطور موشک بالستیک تنها خیبر شکن بوده و کروز رو که نمیدونم. ایران باید نشون میداد که اگر بنا بر استفاده از پهپاد و موشک باشد کمیت فوق تصور رو به نمایش خواهد گذاشت. تصور کنید اسقاطیل حماقتی کند مرحله بعد علاوه بر اینکه کمیت نسبت به مرحله اول دو یا چند برابر خواهد شد کیفیت پرتابه ها نیز درجه ای بسیار بالاتر خواهد بود. پهپادها دیگه فقط شاهد ۱۳۶ نخواهد بود بلکه پهپادهای با موتور جت نیز وارد درگیری میشه. به همراه پهپادهای رادارگریز. موشک‌ها هم عماد و سجیل و حاج قاسم و فتاح ۱ و ۲ و خرمشهر و از هر نوع خدا میدونه چند فروند. و اهداف هم دیگه نظامی نیست. آب شیرین کن ها و نیروگاه های برق و البته نیروگاه اتمی دیمونا.
 • IR ۰۰:۳۲ - ۱۴۰۳/۰۱/۲۷
  2 2
  ایران و تمام مقاومت افتخار آزادگان جهان

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس