آفریقا جایگاه مهمی در سیاست خارجی دولت دارد/ تشکر از حضور باشکوه مردم در انتخابات

رئیس جمهور با بیان اینکه آفریقا جایگاه مهمی در سیاست خارجی دولت دارد، گفت: ارتباط با آفریقا به صورت عام و ارتباط با کشورهای اسلامی در آفریقا به صورت خاص جایگاه بسیار خاصی در سیاست خارجی ما دارد.

به گزارش مشرق ،آیت‌الله سید ابراهیم رئیسی رئیس جمهور پیش از ترک تهران برای سفر به الجزایر با بیان اینکه ابتدا باید خدای متعال را برای حضور باشکوه مردم پای صندوق‌های رای شاکر باشیم، اظهار داشت: باید از زمان شناسی و مسئولیت شناسی مردم تشکر کنم.

وی افزود: همچنین باید از برگزار کنندگان اعم مجریان و ناظران انتخابات که حقیقتا با صفا و محبت و دلدادگی انقلاب اسلامی و با عشق به مردم با خدمت‌گذاری صادقانه، رای مردم را با امانت داری در این ساعات می‌شمارند و مردم عزیز را در جریان نتایج خواهند گذاشت، تشکر می‌کنم.

آیت‌الله رئیسی ادامه داد: امیدوارم با شکل گیری مجلس شورای اسلامی و مجلس خبرگان بعنوان پشتوانه انقلاب شکوهمند اسلامی و مردم عزیزمان بتوانند به وظایف قانونی خودشان عمل کنند.

رئیس جمهور درباره سفر خود به الجزایر نیز با بیان اینکه این سفر به دعوت رئیس جمهور کشور الجزایر و به منظور شرکت در هفتمین نشست سران مجمع کشورهای صادرکننده گاز است، عنوان کرد: در این سفر دو موضوع مورد توجه است که نخست یک دیدار دوجانبه در سطح رئیس جمهور است که ۱۶ سال است این سفر انجام نشده است. الجزایر در نگاه ملت ما کشوری است که در برابر استعمارگران ایستادگی کرده و مردم ما از ملت الجزایر خاطرات بسیار خوبی را در ایستادگی و مقاومت دارند.

آیت‌الله رئیسی جایگاه کشور الجزایر در آفریقا را جایگاه ویژه‌ای عنوان کرد و ادامه داد: این کشور در حوزه تمدنی اسلامی قرار دارد و ارتباط ما با الجزایر بسیار کمک می کند به ارتباط ما با آفریقا و نقش دو کشور در اپک گازی و نفتی و در جهان اسلام ما را به هم نزدیک‌تر کرده است.

وی تاکید کرد: نکته دیگر مبارزه با یکجانبه گرایی است که الجزایر و جمهوری اسلامی ایران و بسیاری دیگر از کشورهای جهان امروز این نگاه را قبول دارند که در مقابل یکجانبه گرایی باید ایستادگی کرد.

رئیس جمهور با اشاره به اشتراک نگاه دو کشور در حمایت از مردم مظلوم و مقتدر فلسطین و غزه، گفت: در دیدار دوجانبه هم موضوع فلسطین که امروز نه فقط موضوع جهان اسلام بلکه موضوع بشریت است حتما مورد بحث‌مان قرار خواهد گرفت.

آیت‌الله رئیسی ارتباط سیاسی و ارتباط تجاری و اقتصادی را موضوع دیگری برشمرد که در این سفر مورد توجه قرار خواهد گرفت و اظهار داشت: الجزایر بازار بسیار خوبی است برای بازرگانان ما و ایران اسلامی هم می‌تواند به دلیل ارتباطی که ما با کشورهای حاشیه خلیج فارس و آسیای مرکزی داریم، زمینه خوبی برای ارتباطات با بازرگانان الجزایری باشد.

وی ادامه داد: طبیعتا ما در این دیدار بحث مهمی را که داریم، ارتباط در حوزه انرژی است. نفت، گاز و پتروشیمی از حوزه‌هایی است که می تواند مورد همکاری ما قرار بگیرد دو کشور که هر دو ظرفیت بسیار خوبی در این حوزه داریم.

رئیس جمهور با اشاره به برگزاری هفتمین نشست سران مجمع کشورهای صادرکننده گاز، گفت: نشست سران فرصت خوبی است که موضوع اصلی یعنی گاز را با توجه به مباحث و پیشنهاداتی که در دوحه مطرح کردیم را دنبال کنیم. حتما ما بعنوان کشور تولیدکننده و صادرکننده گاز می‌توانیم هاب منطقه باشیم. به دلیل همین ارتباط با همین کشورهای خلیج فارس و آسیای مرکزی و جایگاه جمهوری اسلامی در تولید گاز و این ظرفیت می‌تواند به دنیا معرفی شود.

آیت‌الله رئیسی همچنین گفت که در حاشیه این نشست، دیدارهایی با روسای هیات‌های شرکت کننده خواهیم داشت.

وی در پایان با بیان اینکه امیدوارم که این سفر بتواند به روابط بین غرب آسیا و شمال آفریقا کمک بسزایی داشته باشد، گفت: در سیاست خارجی ما آفریقا جایگاه مهمی را دارد و سیاست راهبردی ما در سیاست خارجی ارتباط با آفریقا به صورت عام و ارتباط با کشورهای اسلامی در آفریقا به صورت خاص جایگاه بسیار خاصی دارد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 6
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 7
 • IR ۱۲:۰۴ - ۱۴۰۲/۱۲/۱۲
  2 1
  بهشون بگبد بیشتر از نصف واجدین شرایط شرکت نکردن
 • IR ۲۲:۴۷ - ۱۴۰۲/۱۲/۱۲
  1 0
  شما جایگاهی برای آنها ندارید
 • IR ۰۸:۱۹ - ۱۴۰۲/۱۲/۱۳
  1 1
  به امید اینکه حقوق های صد میلیونی ناحقی که نا اهلان رانتی میگیرند سرطان بشه برای خودشون و بچه هاشون ، ان شاء الله سودای میلیاردی بازار های بیت کوین و رمز ارز خارجیشون که مالیاتش رو هم نمی دند سرطان شه برای خودشون و بچه هاشون، به امید شفافیت حقوق و مزایای مسئولین نفت و بانک ایران
 • IR ۱۱:۲۳ - ۱۴۰۲/۱۲/۱۳
  0 0
  با ریشه های کم کاری و عقب ماندگی خود خواسته توسط نفوذی ها برخورد نکنید همین آش است و همین کاسه . فاسدان پیر و ملاکی که دنبال نابود کردن نیروی جوان و افزایش ناکامی در استان ها هستند و فکر می کنند خوانین و صاحب حق های پولدارند را کنار نزنید جوانان فریب خورده کنارتان می زنند . حلقه های علمی و صنعتی در استان ها ایجاد کنید تا جوانان کار و شغل و شکوفایی پیدا کنند و تمام مراکز صنعتی راکد و کم فعالیت را در قدس صنعتی ها تحت فشار بگذارید
 • IR ۱۳:۵۸ - ۱۴۰۲/۱۲/۱۳
  0 0
  با ریشه های کم کاری و عقب ماندگی خود خواسته توسط نفوذی ها برخورد نکنید همین آش است و همین کاسه
 • IR ۱۵:۱۷ - ۱۴۰۲/۱۲/۱۳
  0 0
  تاریخ فراموش نخواهد کرد

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس