1

احزاب اصلاح‌طلب از لیست مطهری در انتخابات حمایت نکرده و ترجیح می‌دهند که با لیستی مجزا وارد رقابت شوند.

سرویس سیاست مشرق- در میان انبوهی از گزارش‌ها و تیترهای خبری، در یک بسته کامل با نام «ویژه‌های مشرق» شما را در جریان مسائل مهم و اثرگذار از نگاه روزنامه‌های کشور قرار می‌دهیم.

در این ویژه‌نامه، نگاهی به آخرین مواضع جناح‌های سیاسی و تحولات مهم داخلی، خارجی، اوضاع اقتصادی و اجتماعی کشور انداخته می‌شود که مخاطبان بامطالعه آن به رهیافت‌های مهم، نکات و تأملات از سیر وقایع اثرگذار دست خواهند یافت، در این بخش با ما همراه باشید

************

روزنامه‌های امروز شنبه ۵ اسفندماه در حالی چاپ و منتشر شد که رسیدن رشد اقتصادی پاییز به عدد ۵.۱ درصد، نگاهی به فهرست‌های انتخاباتی، چالش‌های صادرات صنایع غذایی و ناگفته‌های پیشرفت ۲۰ درصدی نهضت ملی مسکن در صفحات نخست روزنامه‌های امروز برجسته شده است.

اسامی لیست «صدای ملت» با محوریت علی مطهری روز پنجشنبه در نشست خبری سرلیست آن اعلام و منتشر شد؛ لیستی ۳۰نفره‌ که بنا به اذعان خود مطهری «نه لیست اصلاح‌طلبان و نه لیست اصولگرایان» است. این لیست مورد توجه بسیاری از روزنامه‌های اصلاح‌طلب قرار گرفته است.

روزنامه هم‌میهن در شماره امروز خود لیست علی مطهری را لیست میانه‌روها نامیده و نوشته است:

شناخته‌شده‌ترین چهره‌های لیست صدای ملت بعد از خود مطهری، علی عباسپورتهرانی، محمد خوش‌چهره، محمد بطحایی، اسماعیل دوستی، منصور حقیقت‌پور و چند چهره دیگر بوده و اسامی موجود در این لیست، دو دوره انتخابات مجلس گذشته یعنی مجالس دهم و یازدهم را به ذهن تداعی می‌کند که تعداد چهره‌های کمترشناخته‌شده و ناشناس آن بیش از انتظار بود. البته با توجه به اینکه علی مطهری پیشتر در انتخابات مجلس دهم با «لیست امید» و حمایت سیدمحمدخاتمی و «تکرار می‌کنم»، به‌عنوان رهبر جبهه اصلاحات و اصلاح‌طلبان وارد انتخابات شده بود.

در بخش دیگری از این گزارش آمده است:

با همه نقدهایی که درباره بستن لیست امید به آن وارد شده و ناامیدی‌هایی که رای‌دهندگان به دلیل عملکرد غیرتشکیلاتی و عدم پاسخگویی و تعهد لازم به رویکردی که این لیست برای رای‌آوری در انتخابات مطرح کرده بود؛ انتظار نمی‌رفت که افتخار لیست «صدای ملت» این باشد که «نه لیست اصلاح‌طلبان و نه لیست اصولگرایان است»!

چرا اصلاح‌طلبان از لیست علی مطهری حمایت نکردند؟/ روزنامه شرق: تحریم انتخابات یک ایده شکست خورده است!

به نظر می‌رسد که احزاب اصلاح‌طلب حامی لیست مطهری در انتخابات نبوده و ترجیح می‌دهند که لیستی مجزا داشته باشند؛ در حالی که جبهه اصلاحات به دنبال آن بود که علی مطهری را به عنوان یک نامزد در لیست خود جای دهد؛ نماینده لیست امید خود آستین بالا زده و فهرست خودش را در انتخابات چیده است، این اتفاق به این معنا است که میانه‌روها و اصلاح‌طلبان لیست واحدی در انتخابات نخواهند داشت که این موضوع در جای خود جالب توجه است.

روزنامه آرمان ملی درباره جدایی لیست اصلاح‌طلبان از میانه‌روها در انتخابات پیش‌رو به نقل از حسین مرعشی دبیرکل حزب کارگزاران نوشته است:

حزب اعتدال توسعه، حزب کارگزاران، حزب ندای ایرانیان و حزب اعتماد ملی چهار حزبی هستند که از ما حمایت کرده و اعلام کردند از همه ظرفیت‌های خود را در اختیار خواهند گذاشت. البته این اعلام حمایت به معنای ائتلاف با صدای ملت نیست. حزب کارگزاران سازندگی ایران و احزاب ندای ایرانیان و اعتماد ملی به طور قطعی عضو جبهه اصلاحات ایران هستند و به هیچ وجه ائتلاف جدیدی بین این سه حزب اصلاح‌طلب با حزب اعتدال و توسعه و ستاد تبلیغاتی صدای ملت برای معرفی کاندیداها در سراسر کشور صورت نگرفته است.

چرا اصلاح‌طلبان از لیست علی مطهری حمایت نکردند؟/ روزنامه شرق: تحریم انتخابات یک ایده شکست خورده است!

علی صوفی عضو جبهه اصلاحات درباره لیست‌های ائتلافی اصلاح‌طلبان گفته است: در دوره‌های قبل هم شاهد چنین ائتلاف‌هایی بودیم که هر حزبی از کاندیدای خودش چه به صورت مستقل و چه در ائتلاف با احزاب دیگر حمایت کرده است. و در این ائتلاف مانعی وجود ندارد فقط از نام جبهه اصلاحات و اصلاح‌طلبان نمی‌تواند استفاده کند. بخشی از احزاب عضو جبهه اصلاحات و شخصیت‌های اصلاح طلب در این انتخابات شرکت می‌کنند. اکثریت اعضای جبهه اما مواضع سخت‌گیرانه‌ای برای آنها در نظر گرفته‌اند.

روزنامه شرق که این روزها مدافع بیانیه روزنه‌گشایی اصلاح‌طلبان است در یادداشتی تحریم انتخابات را ایده شکست خورده نامیده و می‌نویسد:

بررسی ده‌ها مورد تحریم انتخابات نشان می‌دهدکه تحریم انتخابات اساسا ایده شکست‌خورده‌ای است. مپین‌های تحریم انتخابات به‌ندرت به دموکراسی‌سازی موفق منجر می‌شود. در حالی که شواهد تجربی حاکی از آن است که شرکت در انتخابات، حتی انتخابات ناقص، شانس بیشتری برای پیشرفت تدریجی دموکراتیک دارد. رویکرد تحریم انتخابات در ایجاد اتحاد در نیروهای مخالف با مشکلات مواجه می‌شود. تحریم انتخابات اغلب نیازمند انسجام داخلی قوی در میان احزاب مخالف است که دستیابی به آن در چشم‌اندازهای پراکنده سیاسی می‌تواند چالش‌برانگیز باشد.

چرا اصلاح‌طلبان از لیست علی مطهری حمایت نکردند؟/ روزنامه شرق: تحریم انتخابات یک ایده شکست خورده است!

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 33
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 10
 • IR ۲۰:۵۹ - ۱۴۰۲/۱۲/۰۵
  8 4
  عه چراحمایت نمیکنید شماکه همتون فرزندان یکی هستید
  • IR ۱۰:۱۳ - ۱۴۰۲/۱۲/۰۶
   8 1
   طبیعتاً هیچ کس مخالف یا مانع حضور و شرکت جماعت اصلاح طلبان در انتخابات نیست و حتا از مشارکت ایشان استقبال هم می کنیم اما عدم شرکت، تحریم و یا قهر با انتخابات از سوی اصلاح طلبان تهوع آور اگر اتفاق بیفتد باید آن را به فال نیک گرفت که موهبتی خفیه از جانب الاهی خواهد بود! چرا که هرگاه این قوم یأجوج و مأجوج و لجوج در انتخابات حضور داشته اند عاقبت کشور را به فتنه و بلوا سوق داده اند و اگر هم پیروز شده اند مملکت را به جاسوس خانه اربابانشان تبدیل کرده اند!!!
 • IR ۲۱:۴۶ - ۱۴۰۲/۱۲/۰۵
  0 2
  ما با توجه به حرفهای اپوزیسیون سلاح ورزی غنی نزاد فردای اقتصاد و .... چه اینده ای پیش رو هست
 • IR ۲۱:۴۹ - ۱۴۰۲/۱۲/۰۵
  0 2
  طرفدار گرفتن تمام منابع اقتصادی و مین و ... ایران برای خودمون
 • IR ۲۳:۳۳ - ۱۴۰۲/۱۲/۰۵
  2 0
  تو منافق صفت
 • DE ۲۳:۴۲ - ۱۴۰۲/۱۲/۰۵
  3 1
  باشه این اصلاحاتچی ها انتخابات مردم رو تحریم کنند، مردم ایران هم اونا رو تحریم میکنند. این به او در(-:
 • ZA ۰۰:۳۱ - ۱۴۰۲/۱۲/۰۶
  2 2
  شکست خورده اشکنه خورده نون و تره خورده هر کوفتی خورده
 • IR ۰۰:۴۰ - ۱۴۰۲/۱۲/۰۶
  1 1
  اینهم بخشی از درخته
 • IR ۰۱:۱۴ - ۱۴۰۲/۱۲/۰۶
  4 2
  من موندم تو غرب مردم به چی رای می دند الان ترامپ بیاد مثلا همجنسگرایی و اموزشش و کثافتکاری جمع میشه نه چون جای دیگری در مخافل قدرت و .. تصمیم گیری شده در مورد اقتصادی هم همینه در مورد چیزهای دیگ هم اروپا که از انریکا هم بی خودتر رای دادن مثلا تو فرانسه رای میدند که چی بشه والا
 • IR ۰۳:۱۸ - ۱۴۰۲/۱۲/۰۶
  1 1
  مصیبت اینجاست
 • IR ۰۴:۰۷ - ۱۴۰۲/۱۲/۰۶
  5 1
  تکرار دهه سیاه 90 با اصلاح طلبان
 • IR ۰۷:۵۷ - ۱۴۰۲/۱۲/۰۶
  1 0
  عکس ها داد میزنند
 • IR ۰۹:۰۰ - ۱۴۰۲/۱۲/۰۶
  4 1
  خیییییییلللللللیییییی غلط کردید ! صدای کدوم ملت ؟؟ همانایی که سرمایۀ نتان یابو هستند ؟؟؟!!!
 • IR ۰۹:۰۸ - ۱۴۰۲/۱۲/۰۶
  4 1
  بنویسید صدای ملت ! بخوانید حامیان غارت و چپاول بیت المال !
 • IR ۰۹:۳۰ - ۱۴۰۲/۱۲/۰۶
  3 1
  علی مطهری رهبر جبهه اصلاحات و اصلاح‌طلبان !
 • IR ۱۰:۲۹ - ۱۴۰۲/۱۲/۰۶
  1 2
  با حلوا حلوا دهن مردم شیرین نمیشه.
 • IR ۱۱:۱۴ - ۱۴۰۲/۱۲/۰۶
  4 1
  فقط موگرینی کمه
 • IR ۱۲:۰۲ - ۱۴۰۲/۱۲/۰۶
  4 0
  رایش نخواهیم داد
 • IR ۱۲:۰۳ - ۱۴۰۲/۱۲/۰۶
  4 1
  نامه های بی جواب روحانی پ ن پ می خواستی با اون گندی که زدی جواب نامه هات رو هم بدن ،خودت اماده کن برای محاکمه ورفتن پیش داداشه دزدت 👎🖐️👿
 • Iran IR ۱۳:۱۶ - ۱۴۰۲/۱۲/۰۶
  2 3
  از استعدادها هوش ها مهارتها و سرمایه های انسانی وظرفیت ها و پتانسیل ها و فرصت ها درست استفاده نشده یا اصلا استفاده نشده !! از منابع و پول کشور و بیت المال و خزائن کشور در جاهای درست استفاده نشده !!! از فرصت ها درست استفاده نشد ه !!! این چه جور کشورداری و مملکت داری است ؟؟
 • 7 مقدس IR ۱۳:۵۴ - ۱۴۰۲/۱۲/۰۶
  1 0
  اتفاقا بهترین ایده هستش و بسیار هم مثمر ثمر - ملت بیایند رای بدهند
 • ایرانی IR ۱۴:۰۱ - ۱۴۰۲/۱۲/۰۶
  0 3
  به نظر من کار درستی کردند. من از اصلاح طلبان خوشم نمیاد. از اصول گراها هم بدم نیاد. اما دقت کنید در انتخابات های قبلی
 • DE ۱۴:۱۲ - ۱۴۰۲/۱۲/۰۶
  9 2
  اگر شکست خورده هست چرا دو هفته هست با آسمان و ریسمان بافی به هر شکلی دارید دو قطبی مشارکت رو می سازید!
 • IR ۱۵:۰۹ - ۱۴۰۲/۱۲/۰۶
  0 0
  رفتارهای بانک مرکزی و دنیای افتصاد همه را از اصلاح نا امید کرده
 • Iran IR ۱۶:۳۴ - ۱۴۰۲/۱۲/۰۶
  0 0
  چرا تمام این سالها سرمایه و پول کشور هزاران میلیارد هزاران میلیارد به سمت کسانی سرازیر شده که به هیچ دردی نخورده اند وفقط تمام مدت مشغول خوشگذرانی زن باره گی و عیش و نوش خودشان بوده اند !!!
 • IR ۱۷:۴۵ - ۱۴۰۲/۱۲/۰۶
  1 0
  مدعیان اصلاح طلب به این نتیجه رسیدند که اعتبار ازدست رفته خود را بین مردم امتحان نکنند اینها از نگاه مردم نه اینکه رد صلاحیت شدند بلکه رد تابعیت شدند
 • کارشناس IR ۱۹:۴۲ - ۱۴۰۲/۱۲/۰۶
  0 0
  یک انحراف جدی است .
 • IR ۲۳:۲۱ - ۱۴۰۲/۱۲/۰۶
  3 0
  تو غلط کردی مشرق نیوز
  • IR ۱۷:۳۲ - ۱۴۰۲/۱۲/۰۷
   0 0
   مشرق نیوز یک خبرگزاری است واخلاق حرفه ای را بهتر ازدیگر خبرگزاری ها رعایت می کند
  • IR ۱۷:۳۳ - ۱۴۰۲/۱۲/۰۷
   0 0
   حالا چرا افتادی به غلط کردی مشرق نیوز ،بهت فشار اومده
 • IR ۱۶:۱۰ - ۱۴۰۲/۱۲/۰۷
  0 0
  علی مطهری حالا حالاها باید پستونک بخوره تا بزرگ بشه .
 • IR ۲۳:۲۳ - ۱۴۰۲/۱۲/۰۷
  0 0
  اینها با نگاه نیچه ای ادم کشی هیتلری را توجیه می کنند و البته یک چیز دیگه نوجوانها و جوانهایی که از منطر ارزشی هیچ ارزشی جز گروههای جوانانه خودشون نمی شناسند راحت گنگها یی با پروزه گیری برای ایجاد ازادی و نا بودی اسلام و ایران و کشور و عیره برای اونطرف کار می کنند
 • IR ۲۰:۵۳ - ۱۴۰۲/۱۲/۰۸
  0 0
  شما سر کارید کسی رودیوار علی مطهری یادگاری نمی نویسد لیست مال تمامی اصلاح طلبان واعتدالیون بی ابروست که پشت مطهری هرهرمذهب جمع شدهاند فردادرحالی که قدرت طلبان اصول گرا باهم باده لیست رقابت میکنند انها همگی از لیست مشترک مثلا صدای ملت دفاع خواهند کرد

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس