ارز

مشاور وزیر نیرو در دولت سابق، خطاب به آقای رئیسی مدعی شد: چه شد که ناگهان، ارزی کلان به چای اختصاص یافت؟!

به گزارش مشرق، روزنامه کیهان در ستون خبر ویژه خود نوشت: محمود فاضلی در دولت قبل، مشاور وزیر نیرو و قبل از آن، رئیس مرکز امور اجتماعی منابع آب و انرژی و معاون پژوهشی مرکز بررسی‌های استراتژیک بود. اما به اعتبار کارنامه منفی دولت سابق ترجیح می‌دهد به سوابق خود اشاره نکند و خود را به عنوان جامعه‌شناس محض معرفی کند.

سایت عصر ایران با اشاره به خبر فساد ۳میلیارد دلاری مربوط به یک شرکت واردات چای، در نوشته‌ای با عنوان «آقای رئیسی! چه شد که ناگهان ارزی کلان به چای اختصاص یافت؟»، به قلم محمود فاضلی نوشت: «بر رسمی ناظر بر وقوع تخلف در تخصیص ارز به واردات چای، و سوءاستفاده از ارز تخصیص داده شده- از جمله فروش مقادیر کلانی ارز در بازار آزاد- منتشر شده. چند دهه است که چنین خبرهایی منتشر می‌شود و هرگز ابعاد مختلف سیاست‌ها، فرآیندها، لابی‌ها و تبانی‌های منجر به بروز چنین مواردی روشن نمی‌شود. مردم علاقه‌ای ندارند که فقط خبر این‌گونه تخلفات را بشنوند. مردم مایل‌اند بدانند این‌گونه تخلفات در چه فرآیندی، تحت اعمال چه سیاست‌هایی از جانب دولت‌ها- همه دولت‌ها- و بر اساس چه روابطی رخ می‌دهند. حداقل خواسته میلیون‌ها ایرانی آن است که مسئولان، فراتر از دادن خبر بروز تخلف، توضیح بدهند که چگونه چنین تخلفی ممکن شده است. میلیون‌ها ایرانی مایل‌اند بدانند چگونه در میان صدها کالای ضروری برای زندگی روزمره- از دارو گرفته تا سایر اقلام- و در میان نیازمندی کشور به واردات انواع تجهیزات و ماشین‌آلات برای توسعه صنعتی، چرا میلیاردها دلار به واردات چای اختصاص یافته است؟ حتماً میلیون‌ها ایرانی مایل‌اند بدانند چه ساختاری بر ثبت سیاست‌های اقتصادی- از ارز چندنرخی تا سازوکارهای ثبت سفارش، تخصیص ارز و...- حاکم است که چنین تخلفاتی ممکن می‌شود. حتما میلیون‌ها ایرانی تمایل دارند مطلع شوند که چگونه حساب‌های اشخاص از نظر کارکرد تجاری داشتن یا نداشتن قابل شناسایی و تحت نظارت است، اما بیش از یک میلیارد دلار ارز در بازار آزاد فروش رفته است».

البته آقای فاضلی جواب بسیاری از سؤال‌های خود را می‌دانند اما باید به ایشان یادآور شد که ریل‌گذاری تخلف مذکور در ابتدای سال ۱۳۹۸ یعنی دومین سال از دولت دوم آقای روحانی انجام شده و اواخر سال گذشته در دولت فعلی کشف و متوقف شده و متهمان پرونده به دادگاه معرفی شده‌اند. اما محافل حامی مدیریت اشرافی در دولت سابق ترجیح می‌دهند اتخاذ و انجام تصمیم رانت‌زا و فسادآفرین مذکور به مدت بیش از دو سال را کتمان کنند و با وجود این که کشف و برخورد با این فساد در دولت فعلی اتفاق افتاده، اصل فساد خودساخته را هم به دولت فعلی منتسب کنند!

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 7
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 4
 • اهبرخان ۰۸:۲۳ - ۱۴۰۲/۰۹/۱۳
  1 0
  به خدا ارز ترجبحی فساد آور است. حذف کنید تا خیال همه راحت شود. به جای ارز ترجیحی به مصرف کننده نهایی انهم به صورت نقد ارز دهید. ارز ترجیحی را در خوراک و نهاده های دامی دیدیم بس است. دامداران صنعتی و خوراک دامهایی که در عرض چند ماه میلیاردر شدن دیدیم. بس ایت بیت المال را به حلقوم یک عده ادم کودن بیسواد پولدار نریزید.
 • ۰۸:۳۹ - ۱۴۰۲/۰۹/۱۳
  3 0
  همتون دزدین
 • ۰۹:۴۶ - ۱۴۰۲/۰۹/۱۳
  5 0
  ماله کشی بس است و با هر کی دزد است برخورد کنید
 • ۱۰:۰۲ - ۱۴۰۲/۰۹/۱۳
  10 2
  رو که نیست سنگ پاست،حامیان شیخ بنفش از رو نمیرن
 • عبدی ۱۳:۱۴ - ۱۴۰۲/۰۹/۱۳
  3 1
  مگه سال ۹۸ آمریکا بر ما حکومت میکرد؟ سال ۹۸ هم همین آقایان در راس قدرت بودند با این تفاوت که پست دیگری داشتند رییس قوه قضاییه سال ۹۸ چه کسی بود. مگه تصمیم سازان ۹۸ الان کنار گذاشته شده اند
 • محمد ۱۳:۴۰ - ۱۴۰۲/۰۹/۱۳
  1 1
  خسته شدیم از بس ناتوانی در اداره امور کشور را به دولت قبل محول می کنند همه سرو ته یک کرباسند روحانی با رئیسی یا احمدی نژاد فرق نداره
 • علی ۱۵:۱۴ - ۱۴۰۲/۰۹/۱۴
  0 0
  3 میلیارد دلار !!!! کل طلب ایران از فروش چندین ساله نفت به کره جنوبی 7 میلیارد دلار است که با آنهمه رفت و آمد و پادرمیانی و خرج کردن 1 میلیارد دلار آنهم با کلی باج دادن به کدخدا تازه پول مردم بدبخت در قطر بلوکه شده و بایستی تحت نظارت کدخدا و برای یکسری اقلام خرج شود ولیکن شخصی آقازاده برای چای 3 میلیارد پول بگیرد و ... !!!! هر روز مردم ایران پر شده از اینهمه دزدی و دست درازی به اموالشان .

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس