هشدار امیرعبداللهیان نسبت به گسترش دامنه جنگ در منطقه در گفت‌وگوی تلفنی با بورل

امیرعبداللهیان در گفت‌وگوی تلفنی با مسؤول سیاست خارجی اتحادیه اروپا ضمن هشدار نسبت به اقدام رژیم صهیونیستی برای کوچاندن اجباری فلسطینی‌ها گفت: ضروری است در اسرع وقت حملات رژیم صهیونیستی متوقف شود.

به گزارش مشرق، یک روز بعد از دور جدید حملات رژیم صهیونیستی یه غزه وزیر امور خارجه حسین امیرعبداللهیان و مسؤول سیاست خارجی اتحادیه اروپا جوزپ بورل امشب (شنبه) ۱۱ آذر ماه تلفنی گفت‌وگو کردند.

آخرین تحولات غزه و روند همکاری‌های ایران و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی از جمله محورهای این گفت‌وگوی تلفنی بود.

امیرعبداللهیان در این تماس تلفنی با تأکید بر لزوم توقف جنایات رژیم صهیونیستی، گفت: ضروری است در اسرع وقت حملات نظامی رژیم صهیونیستی علیه مردم غزه متوقف شده و امکان ارسال کمک‌های بشر دوستانه فراهم شود.

رژیم صهیونیستی روز جمعه دهم آذر ماه و پس از آتش‌بس موقت که چند بار تمدید شد، دور جدید حملاتش به غزه را از سر گرفت که بر اثر آن حدود ۲۰۰ نفر شهید و نزدیک به ۶۰۰ تن دیگر در طی یک روز مجروح شدند.

رئیس دستگاه دیپلماسی در این تماس تلفنی ضمن هشدار نسبت به طراحی و اقدام رژیم صهیونیستی برای کوچاندن اجباری فلسطینی‌ها از سرزمین خود، ریشه وضعیت فعلی را ناشی از اشغال و تجاوزگری رژیم صهیونیستی خواند و افزود: در صورت عدم توقف جنایات جنگی رژیم اسرائیل علیه غزه و کرانه باختری، امکان گسترش عمیق دامنه جنگ در منطقه وجود دارد.

امیرعبداللهیان شب گذشته نیز در گفت‌وگوی تلفنی با همتای عمانی با اشاره به سفر اخیرش به بیروت گفت که در این سفر از رهبران مقاومت شنیده در صورت از سرگیری حملات رژیم صهیونیستی، پاسخ مقاومت پشیمان کننده و سخت‌تر از قبل خواهد بود.

وزیر خارجه در ادامه رایزنی تلفنی با بورل به حمایت‌های آمریکا از رژیم صهیونیستی اشاره کرد و سیاست‌های حمایتی آمریکا را مشوق این رژیم برای تداوم تجاوز نظامی و کشتار غیرنظامیان در غزه و نیز عامل مهمی در تداوم و گسترش جنگ خواند.

این دیپلمات عالیرتبه ایرانی در این گفت‌وگو، ضمن اشاره به آخرین وضعیت همکاری‌های جمهوری اسلامی ایران با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، گفت که این همکاری‌ها در چارچوب فنی و حقوقی تداوم خواهد یافت.

مسؤول سیاست خارجی اتحادیه اروپا جوزپ بورل نیز در این گفت‌وگوی تلفنی گفت: لازم است تنش‌ها در نوار غزه و کرانه باختری هر چه زودتر متوقف شود.

وی افزود: اتحادیه اروپا تلاش می‌کند اسرائیل را به احترام به حقوق بین‌الملل متعهد سازد.

بورل ضمن تأکید بر نقش جمهوری اسلامی ایران در کمک به کاهش تنش‌ها در منطقه، افزود: ما هم معتقدیم راه‌حل موضوع فلسطین، تمرکز بر مسیر دیپلماتیک است و هرگونه تداوم حملات نظامی منجر به تشدید بحران خواهد شد.

جوزپ بورل همچنین ابراز امیدواری کرد که همکاری‌های سازنده ایران و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تداوم یابد.

پیش از این ناصر کنعانی اعلام کرده بود که همکاری‌های ایران و آژانس در جریان است.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس