اطلاعیه مرکز رسانه قوه قضاییه در رابطه با اظهارات اخیر سخنگوی دولت در مورد لایحه عفاف و حجاب/تاکیدات متعدد و چندباره رئیس قوه قضاییه بر استفاده از ظرفیت قوانین موجود برای برخورد با ناهنجاری‌های اجتماعی

مرکز رسانه قوه قضاییه در رابطه با اظهارات اخیر سخنگوی دولت در مورد لایحه عفاف و حجاب اطلاعیه‌ای صادر کرد.

به گزارش مشرق، سخنگوی دولت اخیرا در جمع دانشجویان دانشگاه تربیت دبیر شهید رجایی، مطالبی را در رابطه با لایحه عفاف و حجاب مطرح کرده است.

به گفته بهادری جهرمی، در موضوع مقابله با بی‌حجابی و مسئله کشف حجاب «دولت معتقد بود که نیازمند به اصلاح در قانون نیستیم و قوانین موجود کفایت می‌کند» و لزومی به ارائه لایحه جدید نیست، مع ذلک بدلیل اینکه قوه قضاییه این لایحه را تدوین و به دولت ارسال کرده و از این حیث لایحه قضایی محسوب میشده، لذا دولت بجای رویکرد مخالفت، رویکرد تعامل را برگزیده و لایحه را ظرف مدت ۲۰ روز تقدیم مجلس کرده است.

با توجه به اینکه اظهارات اخیر سخنگوی محترم دولت در رابطه با سیر طی شده در تدوین لایحه عفاف و حجاب در بخش‌هایی ناقص و غیردقیق بوده و این امر می‌تواند در تحلیل این موضوع حقوقی سبب برداشت‌های اشتباه گردد، ذکر چند نکته در این خصوص ضروری به نظر می‌رسد:

۱- شورای عالی انقلاب فرهنگی به ریاست رئیس جمهور محترم، بر اساس مصوبات خود در تقسیم کار دستگاه‌ها در زمینه عفاف و حجاب، تهیه لایحه را به عنوان وظیفه قوه قضاییه تلقی و اعلام کرده است و عدلیه بر اساس تکلیف واگذار شده از سوی این شورا که مصوباتش در حکم قانون است، اقدام به تهیه لایحه در کوتاهترین زمان ممکن نموده است.

۲- رئیس قوه قضاییه در مقاطع زمانی مختلف طی سال گذشته و همچنین سال جاری، بارها بر کفایت مجموعه قوانین و مقررات موجود برای برخورد با ناهنجاری‌های اجتماعی تاکید کرده و در سخنان چندباره رئیس عدلیه آمده که دستگاه‌هایی که در این خصوص وظیفه دارند هریک باید به تکالیف خود عمل نموده و منتظر قانون جدید نمانند، قوه قضاییه نیز در این راستا به موارد ارجاعی به عنوان جرایم ارتکابی رسیدگی خواهد کرد و از این حیث نیازی به انتظار برای تصویب قانون جدید نیست.

به عنوان مثال، حجت‌الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای طی سخنانی در دیدار با اقشار مختلف مردم استان کرمان در این زمینه تاکید کرد: «امروز ناهنجاری‌های اجتماعی به‌ویژه در حوزه عفاف و حجاب وجود دارد و سبب آزردگی مردم ما می‌شود؛ من بعد از اغتشاشات سال گذشته مکرراً خطاب به مسئولان و دستگاه‌های ذی‌ربط از جمله فراجا و وزارت کشور، تاکید کردم که بسیاری از جرایم در حوزه ناهنجاری‌های اجتماعی و عفاف و حجاب، در زمره جرایم مشهود هستند و باید با همین ظرفیت‌های قانونی موجود، با آن‌ها برخورد کرد تا اینکه یک قانون جامع‌تری تصویب شود.»

رئیس قوه قضاییه همچنین در جلسات متعدد شورای عالی قوه قضاییه در سال گذشته و امسال با تاکید مجدد بر مقوله مقابله با ناهنجاری‌های اجتماعی بویژه در بحث عفاف و حجاب گفته: «دادستان‌ها و مقامات ذی‌صلاح قضایی مقوله‌ی اجرای قانون در بحث مقابله با ناهنجاری‌های اجتماعی را از فراجا مطالبه کنند و فراجا و وزارت کشور نیز در این عرصه به میدان بیایند؛ نباید منتظر تصویب لایحه مرتبط با عفاف و حجاب ماند بلکه همانطور که بارها تاکید کرده‌ایم باید در این زمینه از ظرفیت‌های قانونی موجود بهره گرفت؛ به ویژه در قبال افرادی که در زمین دشمن بازی می‌کنند و ناهنجاری‌ها را ترویج می‌دهند؛ قطعاً باید مطابق قانون در مقابل این افراد ایستاد و با آنان برخورد کرد.»

۳- رئیس قوه قضاییه در نهم فروردین ماه سال جاری دستورالعمل ۴ ماده‌ای قضایی را در رابطه با نوع مواجهه با مسئله ناهنجاری‌های اجتماعی به وزارت کشور و ضابطین ابلاغ کرد.

در این دستورالعمل تصریح شده قانون اساسی کشور و آیین دادرسی ظرفیت‌های مناسبی را برای برخورد با معضلات اجتماعی در همه حوزه‌ها دارد.

همچنین در این دستورالعمل با ذکر جزئیات قانون و با تفصیل تصریح شده است، قانون اساسی درباره مجازات تخلفات در صنوف مختلف، تخلفات کارکنان دولت و همچنین تخلفات دانشجویی ظرفیت مناسبی دارد و قوانین موجود امکان برخورد با ناهنجاری‌ها را پیش‌بینی کرده است

ضمن آنکه در مواردی که خارج از این قوانین صنفی رخ می‌دهد نیز می‌توان با استناد به ظرفیت قانونی آیین دادرسی برخورد مقتضی را انجام داد.

در این دستور العمل تصریح شده است درخصوص جرایم مشهود، ضابطان قضایی با همین ظرفیت‌های قانونی موجود، موظف به برخورد با مختلفان هستند.

۴- مسئله عفاف و حجاب در جلسه سران سه قوه مطرح و در این جلسه لزوم ارائه لایحه قضایی برای مواجهه با بی‌حجابی یا کشف حجاب توسط قوه قضاییه مورد تاکید و تصویب اعضای جلسه قرار گرفته و نهایتا رئیس دستگاه قضا بر همین اساس و همچنین مبتنی بر مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی دستور لازم برای تهیه لایحه قضایی را صادر کرده است..

۵- پیش‌نویس لایحه در معاونت حقوقی قوه قضاییه تهیه و در این خصوص یک نظر تخصصی از مجلس شورای اسلامی و قریب ۵ نظر از مراجع مختلف در دولت دریافت می‌شود و پس از اعمال اصلاحات لازم، نسخه نهایی در ۹ ماده با امضای حجت‌الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای به عنوان لایحه قضایی برای ارسال به مجلس تقدیم دولت شد.

قابل ذکر است در همین مقطع زمانی نیز چنانچه دولت با اصل لایحه موافقت نداشت، می‌توانست متن لایحه قضایی را مستقیما برای مجلس ارسال و از ورود به محتوای آن صرف نظر کند، در حالی که طبق اظهارات سخنگوی دولت این متن قریب ۲۰ روز در قوه مجریه بررسی و در ۱۵ ماده نهایی و با تصویب در هیات وزیران برای تصویب به مجلس شورای اسلامی ارسال می‌شود. (گفتنی است لایحه قوه قضائیه در ۹ ماده برای ارسال به مجلس تقدیم دولت شد).

۶- متن لایحه قضایی که انتظار می‌رفت حسب توافق در جلسه سران سه قوه و اخذ نظرات کارشناسی از مجلس و دولت، با سرعت بررسی و به تصویب برسد نهایتا با زمان طولانی رسیدگی در مجلس شورای اسلامی و ذیل اصل ۸۵ قانون اساسی، در ۷۰ ماده تصویب و برای شورای نگهبان ارسال شد که هم اینک برای رفع ایرادات شورای نگهبان در کمیسیون مربوطه در حال بررسی و نهایی سازی است تا مجددا برای رفع ایرادات به شورای نگهبان ارسال گردد.

۷- از مسئولان محترم به خصوص در کسوت سخنگویی، انتظار می‌رود در بیان مطالب دقت کرده و با دوری از ارائه اطلاعات و اظهارات ناقص یا غیردقیق، تعامل و همگرایی مثبت و برادرانه موجود بین قوای سه گانه را که ثمرات مناسبی در بهبود وضعیت کشور داشته است تقویت نمایند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 28
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 23
 • ۱۵:۳۰ - ۱۴۰۲/۰۹/۱۰
  13 24
  امروز دوباره امام جمعه شمال شرق نگران حجاب شده اند گرچه این سخنرانیها هیچ اثری مثبتی ندارد و شنیدنش از زبان بعضیا نتیجه عکس هم میدهد ولی به نظر میرسه این دستور پشت پرده است شایدم خارج از ایران یا دلیل دیگش صبح تا شب فکر کردن بهضیا به زن و طاقت نیاوردن و منقلب شدن است
  • تهرانی ۱۷:۰۸ - ۱۴۰۲/۰۹/۱۰
   12 0
   قوه قضاییه که ترمز طرح‌های ترویج عفاف و حجاب ناجا و سردار رادان را به بهانه لایحه قانون جدید عفاف و حجاب کشید حالا طلبکار شده؟؟!
  • !! ۱۷:۳۸ - ۱۴۰۲/۰۹/۱۰
   6 0
   اراجیف نباف بابا !!
  • ۱۷:۴۰ - ۱۴۰۲/۰۹/۱۰
   7 0
   حجاب فرهنگ ماست. دشمن فرهنگ یا جاهل است یا مغرض
  • ۲۰:۲۱ - ۱۴۰۲/۰۹/۱۰
   12 0
   همه مردم مومن نگران بیحجابی و هرزگی در جامعه هستند فقط هرزه ها راضی اند
  • ۲۱:۰۷ - ۱۴۰۲/۰۹/۱۰
   3 0
   متاسفانه یه «قوه» خودشو ملزم میدونه جواب شریعتمداری و بده. تابلوئه که مخاطب این جوابیه، شریعتمداری هست. یجای کار واقعا میلنگه.
  • ۱۱:۴۴ - ۱۴۰۲/۰۹/۱۱
   4 0
   اصلا فهمیدی چی گفتی؟؟؟
 • Ali ۱۷:۴۰ - ۱۴۰۲/۰۹/۱۰
  17 0
  اقدام کنند. مگه این اولین باره که قراره تغییر در قانون داده بشه. با چه توجیهی اجرای قانون جاری متوقف بر وضع قانون محتمل آتی شده؟
 • مرصاد ۱۷:۴۱ - ۱۴۰۲/۰۹/۱۰
  27 0
  دشمن ؛ با برنامه و مستمر ، در حال حجاب و عفاف زدایی در جامعه است ، اما مسئولین ؛ با وقت کشی و جدل های بیهوده ، دست روی دست گذاشته و در حال تماشای اندلسی شدن کشور هستند !!
 • مهدی ۱۸:۱۱ - ۱۴۰۲/۰۹/۱۰
  13 4
  خودتون هم نمیدونید با این لایحه عفاف و حجاب چکار کنید !!!
  • ۲۲:۴۶ - ۱۴۰۲/۰۹/۱۰
   11 0
   خودشون می دونن ولی سیاستشون اینه که یکی به نعل بزنن یکی به میخ
 • ۱۹:۲۸ - ۱۴۰۲/۰۹/۱۰
  0 0
  سرتون را با این چیز ها گرم کنید
 • ۲۱:۲۳ - ۱۴۰۲/۰۹/۱۰
  12 0
  زحمات امام خمینی را هدر دادید و حالا همدیگر را مقصر جلوه می دهید و تهدید می کنید؟؟؟؟؟؟؟؟؟
 • ۲۲:۱۴ - ۱۴۰۲/۰۹/۱۰
  20 2
  دروع محض است در همه ی اماکن کشف حجاب کردن هیچ نظارتی هم نیست
  • ۰۷:۰۱ - ۱۴۰۲/۰۹/۱۱
   10 2
   کاملا درست هست در مترو ، بیمارستان ها و فروشگاه های مختلف و حتی شهر لوازم خانگی شاهد بودم
  • ۰۹:۵۴ - ۱۴۰۲/۰۹/۱۱
   2 6
   کاش کشف حجاب معمولی بود،
 • ۲۳:۰۱ - ۱۴۰۲/۰۹/۱۰
  13 0
  واقعا دولت با این مدیریت و کار فرهنگی ضعیف، ادعای انقلابی بودن هم داره ؟!
 • ۰۶:۳۸ - ۱۴۰۲/۰۹/۱۱
  11 1
  واقعا احکامی که برای افراد کشف حجابی صادر میشه خنده داره.
  • احمد IR ۱۶:۰۶ - ۱۴۰۲/۱۰/۱۱
   1 0
   سلام میخوایین مثلا پلیس و ارتش بایستن در خیابان ها و هر کس که بی حجاب بود را تیر باران کنند ؟
 • ۱۱:۰۳ - ۱۴۰۲/۰۹/۱۱
  17 0
  به جای صرف وقت جهت تنظیم و صدور اطلاعیه های بی حاصل برای افکار عمومی، تا دیر نشده قوانین معطل مانده در خصوص عفاف و حجاب را اجرائی نمائید...
 • حسین ۱۲:۲۹ - ۱۴۰۲/۰۹/۱۱
  7 0
  خیابانها و مترو مناطق شمال شهر رسما فاجعه خونه شده
 • ۱۵:۰۴ - ۱۴۰۲/۰۹/۱۱
  0 7
  اگر کسی شریک برای خدا قرار دهد ، نمیبخشد . گناهان دیگر به هر کس بخواهد میبخشد . قران .
  • دالوند ۱۹:۳۳ - ۱۴۰۲/۰۹/۱۱
   9 0
   پس برو همین حالا پدر ومادرت رابکش
 • ۱۵:۰۷ - ۱۴۰۲/۰۹/۱۱
  8 0
  آش اونقدر شوره که کسی گردن نمیگیره
 • ۱۵:۴۵ - ۱۴۰۲/۰۹/۱۱
  0 10
  دست از سرک کشیدن توی زندگی مردم بردارین
  • ۱۷:۰۴ - ۱۴۰۲/۰۹/۱۱
   17 0
   خفه شو بی غیرت
  • IR ۱۷:۱۷ - ۱۴۰۲/۱۰/۰۸
   0 0
   زندگی خصوصی مردم به خودشون مربوطه ولی زندگی اجتناعی تابع قوانینه دیگه زندگی خصوصی مردم نیست
  • IR ۱۸:۰۵ - ۱۴۰۲/۱۰/۰۸
   0 0
   بی حجابی یعنی افزایش فحشاء، افزایش فحشاء یعنی افزایش حرام زادگی، افزایش حرام زادگی یعنی فاتحه دین و اخلاق و اقتصاد و استقلال و سیاست دینی و به طور خلاصه فاتحه آینده کشور رو باید خوند حالا فهمیدی چی شد یا بیشتر توضیح بدم ؟!

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس