پهپاد شاهد 147

همزمان با بازدید اخیر فرمانده کل قوا از دستاوردهای جدید نیروی هوافضای سپاه، از پهپاد مدرنی رونمایی شد که شاهد ۱۴۷ نام داشت و با طول بال‌ ۲۶ متری‌ می‌تواند تا ارتفاع ۶۰ هزار پایی اوج بگیرد.

به گزارش سرویس دفاع و امنیت مشرق، پهپادهای شاهد این روزها مشهورترین خانواده پرنده های بدون سرنشین ایرانی هستند که آوازه آن‌ها به خارج از مرزها نیز کشیده شده است چراکه می توان مهمترین پهپادهای اسرائیل زن ایران را پهپادهای سری شاهد دانست. این پرنده ها که در کلاس‌های مختلف با ماموریت‌های متنوع، توسط صنایع تحقیقاتی شاهد نیروی هوافضای سپاه طراحی و تولید شده اند، یکی از با کیفیت ترین پهپادهای ایرانی محسوب می شوند.

اگرچه یکی از مدرنترین محصولات این خانواده، مدل ۱۲۹ است که اولین نشانه‌های وجود آن در حاشیه رزمایش «پیامبر اعظم۷» در اوایل دهه 90 شمسی آشکار شد اما مدل‌های متفاوت دیگری با نام‌هایی چون شاهد ۱۲۹، شاهد ۱۳۶، شاهد ۱۷۱، شاهد ۱۸۱، شاهد ۱۹۱ و شاهد ۱۶۱ نیز در سالهای مختلف، تولید و رونمایی شده اند.

بیشتر بخوانید:

۷ نوع سلاح‌ هدایت شونده هوا به زمین برای «سوخو ۲۲» سپاه/ رونمایی از بمب خاص «فیتر» با قابلیت هدایت دقیق تا هدف +عکس

وقتی تصاویر رسانه اروپایی صدها دروغ ضدانقلاب را رسوا کرد/ دقت و قدرت قابل تحسین موشک‌های سپاه در انهدام پایگاه‌های نظامی در کردستان عراق +عکس

اولین محصول ایرانی آماده پرواز در نقش آواکس و GUNSHIP می‌شود/ صدها هزار ساعت تلاش برای برخاستن «سیمرغ» از خاکستر آنتونوف ۱۴۰ +عکس

شاهد ۱۲۹؛ ورود سپاه به لیگ جهانی پهپاد

همانطور که اشاره شد پهپاد شاهد۱۲۹ که اولین نشانه‌های وجود آن در حاشیه رزمایش «پیامبر اعظم۷» در تیرماه سال ۹۱ آشکار شد، یکی از بزرگترین دستاوردهای نیروی هوافضای سپاه در عرصه بدون سرنشین به شمار می رود. چند ماه بعد از رزمایش مذکور، در مصاحبه خبری فرماندهی کل سپاه، بخش دیگری از قابلیت های آن معرفی و اشاره به مداومت پروازی ۲۴ ساعت و توانایی رزمی آن با موشک سدید شد.

کمی بعد تصاویری از فرود و برخاست آن در رسانه ملی نیز نمایش داده شد و فرمانده نیروی هوافضای سپاه برد آن را ۱۷۰۰ تا ۲۰۰۰ کیلومتر عنوان کرد. این نمونه از نوع شناسایی بوده و صحبتی از قابلیت رزمی آن به میان نیامد. با گذشت چند ماه و در هفته دفاع مقدس سال ۱۳۹۲ بالاخره نمونه رزمی این پهپاد نیز رونمایی شد که به سرعت به یکی از مهم‎ترین اخبار رسانه‌های تخصصی دنیا و بسیاری از رسانه‌های عمومی تبدیل شد.

شاهد 129
اولین تصاویر منتشر شده از شاهد۱۲۹ در سال ۹۱

پهپاد شاهد ۱۲۹ در حقیقت یک پهپاد با ماموریت مراقبتی و رزمی است که ۲۰۰۰ کیلومتر برد دارد. این پهپاد قابلیت حمل و بکارگیری ۴ فروند موشک یا بمب هدایت شونده سدید را دارد و از دوربین‌های عقاب ۴ و ۶ استفاده می‌کند. این پرنده با بیشینه سرعت ۱۳۵ کیلومتر بر ساعت و مداومت پروازی ۲۴ ساعته قادر است در یک روز ۲۰هزار کیلومتر مربع معادل مساحت فلسطین اشغالی را پایش کند.

غزه و دستیابی سپاه به پرنده با موتور توربوپراپ

سال ۱۴۰۰ و در آستانه سوم خرداد ، از چند دستاورد مهم نیروی هوافضای سپاه از جمله یک پهپاد پهن پیکر رونمایی شد. در رونمایی از این پرنده بدون سرنشین غول پیکر که مقارن با پیروزی انتفاضه جدید فلسطینیان بود، نام "غزه" برای این پهپاد جدید عنوان شد تا نشانی از تکرار پیروزی های مقاومت بر دشمن اشغالگر باشد. این هواپیمای بدون سرنشین فوق‌سنگین با تنوع مأموریت بالا در حوزه‌های مراقبتی، رزمی و شناسایی و مداومت پروازی ۳۵ ساعت، یکی از مهمترین دستاوردهای دفاعی سپاه در سال‌های اخیر به شمار می رود.

جزییات دستیابی سپاه پاسداران به آخرین نسل پهپادهای OTH/ ایران با «شاهد ۱۴۷» به قلّه تکنولوژی پرنده‌های شناسایی در جهان رسید +عکس

رونمایی از نسل اول پهپاد غزه در سال 1400

در همان زمان نیز کارشناسان و رسانه های بین المللی، با بررسی تصاویر و مشخصات اعلامی برای "غزه"، تحلیل می کردند که این پهپاد، تراز صنعتی و عملیاتی جمهوری اسلامی ایران را در عرصه بدون سرنشین، به مرز پهپادهای با مداومت و ارتفاع پروازی بالا یا HALE ارتقاء داده است. مشخصات کلی پهپاد غزه نیز شامل ۲۱ متر طول بال، ۳۵ ساعت مداومت پرواز، سقف پروازی ۳۵ هزار پا (معادل ۱۰.۵ کیلومتر)، بیشینه سرعت پروازی ۳۵۰ کیلومتر بر ساعت و توان حمل محموله تا ۵۰۰ کیلوگرم است که جهش قابل توجهی در ویژگی‌های پروازی نسبت به پهپاد شاهد ۱۲۹ داشت.

در عین حال، تابستان امسال و پس از انتشار تصاویری از حضوری جمعی از اعضای راهیان پیشرفت در پایگاه پهپادی سپاه، شوهدی از اضافه شدن برخی سنسورها و سامانه های شناسایی جدید ، ارتقاء و بهینه سازی پایلون‌های حمل سلاح و موشک در زیر بال‌ها و تقویت ارابه فرود پهپاد به دست آمد و به خوبی ثابت کرد همانطور که شاهد-۱۲۹ برای اولین بار توان علمی و فنی کشور را در طراحی و ساخت بال با دهانه ۱۵ تا ۱۶ متر نشان داد، توان بالای متخصصان سپاه در ساخت بال با دهانه بیش از ۲۰ متر برای اولین بار در ایران، تا چه حد قابل تحسین است چراکه این عدد، حتی از دهانه بال برخی پرنده های مشهور جهان همچون نمونه اول پهپاد MQ-۹ هم بیشتر است.

آخرین گام‌های «غزه» برای ورود ایران به باشگاه دارندگان پهپادهای HALE/ تاثیرات مهم دستیابی سپاه به پرنده مجهز به موتور توربوپراپ +عکس

جدیدترین نمونه پهپاد غزه در تابستان 1402 (به ارابه فرود و پایلون های زیر بال دقت کنید)

آخرین گام‌های «غزه» برای ورود ایران به باشگاه دارندگان پهپادهای HALE/ تاثیرات مهم دستیابی سپاه به پرنده مجهز به موتور توربوپراپ +عکس

نمونه اولیه پهپاد غزه که تفاوت ارابه فرود و زیر بالها مشخص است

غزه در مشخصات ظاهری نیز ابعاد بزرگتری نسبت به شاهد ۱۲۹ داشت که بارزترین مشخصه آن افزایش طول بال آن است و همین بال‌های بزرگ غزه را قادر به حمل تعداد بیشتری بمب کرده که به گفته فرمانده نیروی هوافضای سپاه، این پهپاد می‌تواند ۱۳ بمب را حمل کند؛ از سوی دیگر گفته می شود یک فناوری جدید برای حمل بمب در این پهپاد در نظر گرفته شده که مکانیزم آن در نوع خود جالب و ابتکاری است. ضمن آنکه در پهپاد غزه برای نخستین بار بجای موتورهای پیستونی و دورانی معمول در پهپادها، از موتور توربوپراپ استفاده شد.

شاهد 147؛ گلوبال هاوک ایرانی رونمایی شد

همزمان با بازدید فرمانده کل قوا از دستاوردهای جدید نیروی هوافضای سپاه در اواخر آبان ماه 1402، از پهپاد مدرنی رونمایی شد که شاهد ۱۴۷ نام داشت. این پرنده آنطور که سردار حاجی زاده فرمانده نیروی هوافضای سپاه اعلام کرد، با طول بال‌ ۲۶ متری‌ می‌تواند تا ارتفاع ۶۰ هزار پایی (حدودا 20 کیلومتر) اوج بگیرد و اشراف اطلاعاتی خوبی ایجاد کند. بررسی ها نشان می دهد این مشخصات پروازی حدودا معادل ارتفاع پروازی پهپاد آمریکایی مشهور گلوبال هاوک Global Hawk است که رقم ویژه و کم نظیری در جهان امروز که اکثر کشورهای مشهور و پیشرفته دنیا به دنبال چنین پرنده های شناسایی و جاسوسی مدرنی هستند، محسوب می شود.

جزییات دستیابی سپاه پاسداران به آخرین نسل پهپادهای OTH/ ایران با «شاهد ۱۴۷» به قلّه تکنولوژی پرنده‌های شناسایی در جهان رسید +عکس

پهپاد شاهد 147 در بازدید اخیر فرمانده معظم کل قوا

از جمله ویژگی های مهمی که پهپاد جدید سپاه پاسداران از آن برخوردار است، استفاده از موتور توربوپراپ بوده که بعد از پهپاد غزه، دومین نمونه در میان خانواده شاهد به شمار می رود. استفاده از این نوع موتور به دلیل آنکه دارای توربین خاص هستند، می‌توانند در ارتفاعات بالاتر راندمان بیشتری داشته باشند؛ همچنین سرعت بیشتری را برای پرنده فراهم کنند که همین ویژگی باعث افزایش سقف پروازی و سرعت بیشتر پهپاد غزه به نسبت دیگر پهپادها شود. چنین ارتقایی، در این کلاس از پرنده های بدون سرنشین، نقطه نهایی و به عبارت دیگر لبه فناوری به حساب می آید.

به یک زبان ساده تعریف موتورهای توربوپراپ نوعی موتور توربین گازی است که در آن، از گردش محور توربین برای گرداندن ملخ وایجاد پیش رانش استفاده می‌شود. با اینکه گاز خروجی این موتورها نوعی جت است ولی در طراحی توربوپراپ، سرعت گاز خروجی را فدای قدرت چرخاندن محور می‌کنند تا بیشتر نیروی موتور، صرف گرداندن ملخ شود.

جزییات دستیابی سپاه پاسداران به آخرین نسل پهپادهای OTH/ ایران با «شاهد ۱۴۷» به قلّه تکنولوژی پرنده‌های شناسایی در جهان رسید +عکس

جزییات دستیابی سپاه پاسداران به آخرین نسل پهپادهای OTH/ ایران با «شاهد ۱۴۷» به قلّه تکنولوژی پرنده‌های شناسایی در جهان رسید +عکس

در عین حال، ارتفاع پروازی بالای ۱۰ کیلومتر به راحتی این پهپاد را از گزند تمام سامانه‌های دفاع هوایی کوتاه برد خارج کرده و خصوصا در شرایط نبردهای تجربه شده در منطقه، می تواند یک گزینه مهم و قابل توجه باشد چراکه نیروهای دشمن حتی قدرت های فرامنطقه ای حاضر در اطراف کشورمان، در صورت مجهز بودن به پیشرفته ترین سیستم های پدافندی کوتاه برد و حتی شناسایی این پهپاد توان رسیدن به ارتفاع پروازی آن را ندارند.

ضمنا با توجه به طراحی دماغه پهپاد شاهد 147، به نظر می رسد این پرنده جدید نیز همچون پهپاد غزه به آنتن های ارتباط ماهواره ای مجهز است. پیش از این نیز، در یکی از گونه‌های شاهد-۱۲۹ این نوع آنتن ها برای ارتباطات و دریافت فرامین و ارسال داده ها خصوصا از نوع تصویری با موفقیت مورد استفاده قرار گرفته بود. در واقع عمده چالش‌های مخابرات و ارتباطات با پهپاد در بردهای بسیار بالا نسبت به ایستگاه زمینی تا برد ۲۰۰۰ کیلومتر، قبلاً در شاهد-۱۲۹ برطرف شده بود. ضمن آنکخ در تجهیزات رونمایی شده در کنار این پرنده، به نظر می رسد شاهد 147، رادار SAR نیز حمل می کند تا کلکسیونی از تجهیزات پیشرفته و رصد و پایش را در خود جای داده باشد.

ایران سازنده پرنده ای با امکان دید ماورای افق

با این دستاورد جدید می توان گفت اکنون فقط ایران و دو کشور دیگر در جهان، به فناوری ساخت پرنده های شناسایی و اطلاعاتی با ارتفاع پروازی 60 هزار پا و رصد ماورای افق (OTH) رسیده اند ضمن آنکه این نوع پرنده چون می تواند بیش از ۱۰۰۰ کیلومتر را در محدوده شناسایی خود قرار بدهد، قابلیت آنرا دارد تا اطلاعات آنلاین و ارزنده ای را در مورد مواضع شناورهای نظامی و اطلاعاتی دشمن در آبهای دوردست به واحدهای پهپادی دیگر یا موشکی ارسال کند. این مسئله امروز در بسیاری از نیروهای مدرن دریایی دنیا مورد بحث بوده و روش های مختلفی برای حل آن پیشنهاد شده است. جنگنده ها و هواپیماهای گشت دریایی سرنشین دار، ماهواره ها و البته پهپادها از جمله وسایلی هستند که در نقش کشف و شناسایی اهداف در محیط دریایی به کار می آیند.

جزییات دستیابی سپاه پاسداران به آخرین نسل پهپادهای OTH/ ایران با «شاهد ۱۴۷» به قلّه تکنولوژی پرنده‌های شناسایی در جهان رسید +عکس

بخشی از تجهیزات رصد و پایش پهپاد جدید سپاه

جزییات دستیابی سپاه پاسداران به آخرین نسل پهپادهای OTH/ ایران با «شاهد ۱۴۷» به قلّه تکنولوژی پرنده‌های شناسایی در جهان رسید +عکس

در بسیاری از نیروهای مسلح دنیا، استفاده از پهپادهای مدرن برای هدفگیری اهداف دریایی، امری حائز اهمیت محسوب می شود و آنچه در این میان نیاز است داشتن واحد لازم در منطقه و توانایی ارسال زنده اطلاعات به واحد اصلی است تا با استفاده از آن اقدام به هدف گیری و شلیک کند که قطعا این پهپاد جدید با مداومت پروازی بیش از 24 ساعت و آنهم در ارتفاع 20 کیلومتری، این نقطه قوت را برای نیروهای مسلح کشورمان به ارمغان خواهد آورد و بخش بزرگی از آبهای اقیانوس هند دیگر برای شناورهای دشمن امن نخواهد بود.

با این اوصاف، بکارگیری قریب الوقوع این پرنده بدون سرنشین در یگانهای نیروی هوافضای سپاه، بار دیگر نشان خواهد داد نیروهای مسلح جمهوری اسلامی در این رده پیشتاز بلامنازع در منطقه هستند و ایران با داشتن پرنده های مدرن و خاص همچون "غزه" و شاهد 147، دیگر رقیبی در این عرصه در اطراف خود نمی بیند و در میان ارتش ها و قدرت های بزرگ جهان نیز دارای یک اعتبار و برند منحصر به خود است که همین امر، کمک می کند دست قوی و مقتدر موشکی نیروی هوافضای سپاه، بلندتر و دقیق تر از قبل باشد؛ انشاء الله

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 71
 • در انتظار بررسی: 1
 • غیر قابل انتشار: 43
 • احسان معتمدی ۰۹:۲۵ - ۱۴۰۲/۰۹/۰۹
  59 14
  اقا فرمودند ایمان و تخصص و الان ما مدام کارهای سپاه را می بینیم که یواش یواش قدرت کشورمان را بالا برده و کم کم به اول ابرفدرت عالم تغییر داده است یقین دارم رشد این قدرت در چند سال اینده بسیار بیشتر خواهد شد به گونه ای که تمام شر یک سمت و ایران به رهبری اقا یک سمت و ما خوشحال و اشرار مدام در حال ناله و شیون و فروپاشی . ان شا الله
  • ۱۸:۵۷ - ۱۴۰۲/۰۹/۰۹
   12 52
   به اعتراف ظریف همه اینا با یه دکمه امریکا از کار میفتن
  • ۲۱:۴۹ - ۱۴۰۲/۰۹/۰۹
   23 11
   اعتراف ظریف از مرض ناامیدی بیش از حدش بوده...صدتا دکمه هم بزنن، براحتی از کار نمیفته...عمق 100متری پایگاههای زیرزمینی ایضا پهناوری کشور ایران ایضا ضربات متقابل ایران ایضا...
  • جوینده ۰۲:۱۶ - ۱۴۰۲/۰۹/۲۹
   6 0
   اعتراف ظریف یا توهم ظریف؟!
 • ۰۹:۳۵ - ۱۴۰۲/۰۹/۰۹
  75 10
  «اللهم صل علي فاطمه و ابيها و بعلها و بنيها بعدد ما أحاط به علمک » (خدايا ! بتعداد آنچه دانش تو بر آن احاطه دارد ، بر فاطمه و پدر و همسر و فرزندانش درود فرست».
 • ۰۹:۴۹ - ۱۴۰۲/۰۹/۰۹
  38 21
  اینجوری که پیش میره میرسیم به شاهد 200 اما کی قراره در غزه استفاده بکنیم؟ دشمن که با پای خودش اومد میدون ولی ما کجا بودیم؟ مرگ بر اسرائیل گفتن خالی بی نتیجه است نتیجه در استفاده از ایناست
  • ۰۲:۱۴ - ۱۴۰۲/۰۹/۱۰
   11 8
   استاد بیشتر زر مفت بزن استفاده بکنیم!
  • مهدی ۰۹:۱۹ - ۱۴۰۲/۰۹/۱۰
   11 3
   اگر کمی تامل بفرمایید، در جای جای صحنه ایران حضور داره، حضوری از جنس هوش و تدبر. از بعد از انقلاب جبهه مقاومت با دانش ما علیه نماینده استکبار در منظقه ما شکل گرفته. کشوری مثل یمن آیا توانایی ساخت موشک کروز داره و...، آیا حماس در باریکه ای محاصره شده میتونسته از سنگ به راکتهایی با برد 200 کیلومتر برسه، آیا حرب الله با ایمان خودش و دانش موشکی ما جنوب خودش را آزاد نکرد و اکنون تا بیش از 50 روز بیش از 3 میلیارد دلار تجهیزات اپتیکی اسراییل در مجاورت مرزهای خودش رو نابود نکرده! به نظرم اگر دقت کنید میبینید ایران از قبل و اکنون برای آرمان خودش در حوزه فلسطین ایستاده.
 • ۱۰:۰۶ - ۱۴۰۲/۰۹/۰۹
  33 10
  ما که جنگنده نداریم باید بتونیم پهپادی به سرعت و قدرت جنگنده بسازیم
  • ۱۳:۴۲ - ۱۴۰۲/۰۹/۰۹
   19 4
   دو تا کشور دیگه که پهپادی مثل شاهد ۱۴۷ ساختند ، پهپادشون رادار گریز نیست،مزیت اصلی شاهد۱۴۷ پرواز در ارتفاع بالا و رادار گریزی ست
  • امیر ۲۰:۳۴ - ۱۴۰۲/۰۹/۰۹
   7 2
   رادارگریزی این پهپاد تست شده؟!
  • ۲۰:۲۳ - ۱۴۰۲/۰۹/۲۱
   2 0
   همونی که گلوبل هاوک زده تستشون کرده شما نگران نباش
  • IR ۲۱:۵۳ - ۱۴۰۲/۱۰/۳۰
   0 0
   از کجا میدونی
 • ۱۰:۱۸ - ۱۴۰۲/۰۹/۰۹
  37 12
  مولا یار مجاهدان هوا فضا باشه
 • کاک‌مسلم ۱۰:۱۹ - ۱۴۰۲/۰۹/۰۹
  25 7
  تبریک میگم به این دستاوردهای غرور آفرین اگه بتونیم با تلاش و سیاستگزاری درست ارزش پول ملی رو بالا ببریم امیدواری و آینده بهتری در انتظار مردم است
 • ۱۰:۲۲ - ۱۴۰۲/۰۹/۰۹
  13 10
  خدا حفظشون کنه. فقط اگه دوربین هاش رو بتونن با کیفیت تر کنند که تصاویر واضح تری بدن خیلی خوب میشه
 • بنده خدا ۱۱:۱۰ - ۱۴۰۲/۰۹/۰۹
  17 12
  خسته نباشید و خدا قوت. رسیدن به ارتفاع 60 هزار پا آن هم با موتور توربوپراب بسیار غیر قابل هضم و یک جهش بسیار بزرگ و ستودنی است. اما اگر هنوز اقدام به توسعه جنگنده های بدون سرنشین در کلاس والکری، بیرقدار آلما، بویینگ لویال وینگ مجهز به هوش مصنوعی نکرده اید؛ مطمئن باشید عصر هوانوردی آینده را باخته اید. گرچه به خوش فکری و دوراندیشی دانشمندان مومن شما ایمان دارم.
 • مستعان 110 ۱۱:۱۹ - ۱۴۰۲/۰۹/۰۹
  25 43
  کره جنوبی وقتی به رشد رسید که بالاترین بودجه صرف آموزش و پرورش شد برعکس کره شمالی که بالاترین بودجه ها صرف تجهیز ارتش و تولید موشک برای روز مبادا شده و حالا ببینید فاصله از زمین تا آسمان کره جنوبی و شمالی را..
  • احمد ۱۲:۱۵ - ۱۴۰۲/۰۹/۰۹
   25 16
   کره جنوبی الگوی افرادی مثل شما برده های آمریکایی ست، کره جنوبی همون کشوری که آمریکا بهش دستور داد پول ایران رو بلوکه کن و کره ای ها مثل برده های دوران باستان و جومونگ راهی جز اطاعت نداشتند در حالیکه به شدت به روابط دوستانه با ایران نیاز داشتن، کره جنوبی همون کشوری که رئیس جمهورش به سرویس دهی دختران کره ای به آمریکایی ها افتخار میکرد، حالا باید دید با این شرایط چه کسانی کره جنوبی رو الگوی خودشون میدونند؟!
  • ۱۴:۲۵ - ۱۴۰۲/۰۹/۰۹
   21 14
   یم کم فکرت را کار بنداز. زنان کره جنوبی باید سوار اتوبوس شوند و به پایگاه های آمریکایی برده شوند تا خدمات جنسی ارائه دهند و خیلی از آنها بعد از برگشت روانی شده یا خودکشی می کنند. علاوه براین امواج سامانه های ضد موشکی آمریکا باعث شده مردم کره جنوبی دچار انواع سرطان ها و بیماری های اعصاب شوند
  • ۲۲:۲۷ - ۱۴۰۲/۰۹/۰۹
   15 3
   آمار رتبه خودکشی ملت شریف کره جنوبی رو هم بخون تا در سراب غرق نشی خدای نکرده !
  • محمد ۲۲:۳۰ - ۱۴۰۲/۰۹/۰۹
   10 2
   دوست عزیز، همه پیش‌رفت‌های موجود در یک کشور، چه اقتصادی، چه فرهنگی و چه اجتماعی، برپایه بازدارندگی نظامی پدیدار خواهد شد. در منطقه‌ای که دورتادورش پایگاه‌های کشوری است که تا تونسته کشورهای اطراف رو بهانه‌های واهی (القاعده، داعش، وجود بمب‌های شیمیایی و ...) غارت کرده و در اون کشورها اصلاً نمی‌شه در امنیت سر روی بالش گذاشت چه برسه به تحصیل و مسائل آموزشی، عقل حکم می‌کنه که ما اول به روز اون‌ها دچار نشیم، بعد حالا مسائل دیگر، البته این مطالبه هم باید باشد که ما در زمینه برابری آموزشی خیلی عقب هستیم، البته مطئمناً از کره جنوبی و امثالهم جلوتر هستیم، کشور کره یک کشور سرمایه‌داری است که وضعیت تحصیل درش به‌شکلی هست که همه نمی‌تونن وارد دانشگاه شن، و همین مورد موجب عدم یافتن شغل مناسب و دیرشدن زمان ازدواج می‌شه، علارغم این‌که مشکلات مارو ندارن و به‌نوعی زمین کره، حیاط خلوت امریکا بوده و هست و مشکلات تجاوزات‌شون به زنان کره‌ای و این‌ها به‌کنار، اما آمارها رو شما نگاه کنید، همین کره تا سال 2500 تخمین زده می‌شه که کلاً نسل‌شون با ادامه‌یافتن کاهش شدید نرخ تولد، منقرض بشه، اون‌وقت می‌تونن برن به مرده‌هاشون آموزش بدن!!!! این‌قدر خود تحقیر نباشیم و همه مسائل رو به‌هم مرتبط نکنیم. ما در اقتصاد، آموزش، فرهنگ ضعیف هستیم و دلیل اصلیش افرادی بودند که گفتن ما آفتابه آبگوشت بزباش هم نمی‌تونیم درست کنیم و حتی آب‌خوردن هم به برجام و FATF بستگی داره، نه سپاه!!!! دشمن‌ات رو بشناس، وقتی بیان این‌جا من و تو، مخالف و موافق براشون فرقی نداره!
  • ابراهیم ۲۳:۱۰ - ۱۴۰۲/۰۹/۰۹
   9 4
   نه کره شمالی شرقی. نه کره جنوبی غربی. هم کره جنوبی کارش اشتباست و هم کره شمالی. نه مثل کره شمالی یک سویه و تک بعدی شویم ؛ و نه مثل کره جنوبی ، بی بخار و بی ریشه و مرکب دیگران. ایران پیشرفته یعنی «علم» و «تولید» و «قدرت بازدارنده».
  • ۱۷:۳۹ - ۱۴۰۲/۰۹/۱۱
   2 1
   کره جنوبی عملا پایگاه سربازان امریکایی هستن مثل ژاپن و آلمان جز کشورهای اشغال شده بعد جنگ جهانی دوم هستن..خیلی عجیبه داخل ایران این کشورهای بی دولت و کاملآ وابسته شدن آلمان..!ایران هیچ وقت نمی تونه بیخ گوش روسیه و چین پایگاه سربازان امریکایی بشه..
  • ۰۵:۲۳ - ۱۴۰۲/۰۹/۱۲
   2 0
   اولا چند تا فیلم دید و چند تا عکس، فک میکنید که از شرایط دو کشور کاملا مطلع هستید؟ زیاد حرف مستدلی نی، بعدشم کره جنوبی تحریمه؟ مورد بعدی، الان چند درصد بودجه کشور صرف امور نظامی میشه که امثال شما سر هر رونمایی که نیروهای مسلح میکنن، میاید و میگید اگه بودجه نظامی رو صرف چیز دیگه ای کرده بودید الان ژاپن شده بودیم، کره چین آمریکا شده بودیم و فلان و بیسال و...!
  • مهران ۱۵:۵۶ - ۱۴۰۲/۰۹/۱۳
   0 1
   چرا بدون تحقیق اظهار نظر میکنید طبق آخرین رده‌بندی قدرت های نظامی جهان در سال 2023 در سایت بین المللی Global Firepower کره جنوبی در رده 6 (ششم) قدرتهای نظامی جهان قرار داره و کره شمالی در رده 34
 • ۱۱:۲۸ - ۱۴۰۲/۰۹/۰۹
  1 7
  گلوبال هاوک رو هم باید مهندسی معکوس میکردیم.
 • ۱۱:۳۱ - ۱۴۰۲/۰۹/۰۹
  29 21
  ماشاء الله جانم فدای رهبرم سید علی خامنه ای جگر .
 • ۱۳:۱۱ - ۱۴۰۲/۰۹/۰۹
  8 9
  وقتی توانستید پهپادی بسازید که همپای یک جنگنده با مزیتهای بیشتری نسبت به جنگنده سرنشین دار بمصاف دشمن بره وسرعتی ۱۰۰۰ تا ۱۸۰۰ کیلومتر برساعت داشته باشد .توانایی داشته باشد نقش محافظ بمب افکن ها که ماموریتهای انهدام استحکامات دشمن را داشته باشد و به مقابله با هجوم جنگنده های دشمن رادر ماموریتهای خودثبت کند . پایش های منطقه را بدون اینکه دشمن توانایی شناسایی آن را داشته باشد ونخبگان احساس کنند که جنگنده های بی سرنشین امکان درگیرشدن با دشمن برایشان آسان است به قله فن آوری رسیدیم .آنچه امروز دشمنان برفن آوری خود می بالند یک عمود پروازها بدون داشتن باند فرود خصوصا درعصرجدید که کره زمین دررصد ماهواره هاست ودوم اینکه رادار گریز ۱۰۰ درصدی باشد وهیچ فن آوری قادر بدیدن آن نباشد وسوم اینکه تسلیحاتی که بتواند هدایت ماهواره ایی را تحت سیطره خود قرار دهد .جنگهای آینده دنیا جنگهای متمایز از جنگهای کنونی است .ما درپیشبرد ماهواره بر وماهواره های چندمنظوره که حتی ریزترین اهداف را رصد وتحت تعقیب قرار دهد نیاز داریم ما شبکه های ارتباطی پیچیده ارکان مختلف نظامی که مامور امنیت ملی کشور هستند را باید تسهیل کنیم ما باید برپیچیدگیهای اشراف برنظامات جاسوسی دشمنان مسلط باشیم .هر ماموریتی آنچه ما را برماموریتها توام با موفقیت میکند نظامع اطلاعات جامع که درکسری ازثانیه واکنش های لازم را ازخودببیند نیازمندیم .همه این مطالب نیازمند شبکه های تو درتویی است که امکانات داشته باشد .توجه کنید به غزه که با امکانات بقول خود غربیها قرون وسطایی با دوچرخه وموتور ده ها کیلومتر به عمق سرزمین اشغال شده رفتند لیکن اگر توانی داشتند موشکهای لیزری درتخریب ساختمانهای غزه را مانع میشدند گنبد آهنین که سازنده آن به درک واصل شد یک افسانه بود باید ماآن را ازافسانه خارج ورنگ واقعیت به آن دهیم .ما باید حربه مقام اولی اسرائیل را درافسانه سازی ارتش اول منطقه ازاو بگیریم .هرچه کارکنیم بازدارندگی بااهمیت تری را رقم میزنیم که دیپلماتهای ما قهرنکنند ودرخانه خود را حبس کنند .
  • ۰۲:۱۷ - ۱۴۰۲/۰۹/۱۰
   8 2
   ۱۳:۱۱ همه آنچیزی که میگویی را هم بسازیم جان باز حرف مفت دیگری میزنی، جان به جان بکنند خودتحقیر بی ارزش هستی پس راحت باش
  • ۰۹:۴۷ - ۱۴۰۲/۰۹/۱۰
   3 2
   کجاش دیدی میخواد رادار اف ۱۴ با موشک فینیکس بزارن روش بدون خلبان
  • ۱۱:۴۷ - ۱۴۰۲/۰۹/۱۰
   9 2
   افق های کشور همانطوریکه رهبری فرمودند برپایه ایمان وعلم است وهیچ کاری بدون زحمت بدست نمیاید
 • ۱۳:۴۰ - ۱۴۰۲/۰۹/۰۹
  6 5
  شعاع پروازی اش از ۱۰۰۰ کیلومتر بیشتره،تابلوست
 • ۱۴:۵۷ - ۱۴۰۲/۰۹/۰۹
  8 9
  در این جهانی که زندگی می کنیم، ثروت جز با قدرت بدست نمی آید و قدرت جز با ارتش قوی و بازنمایش آن و ارتش قوی جز با کوشش دایمی، بکارگیری دانش و بررسی ارتشهای دیگر کشورها.
  • Sh ۱۹:۲۷ - ۱۴۰۲/۰۹/۰۹
   5 4
   در کشور ما نیازی به قدرت برای ثروتمند شدن نیست کافیه یه پست ریاستی بگیری اونوقت هرچقدر ثروت بخوای بدون حسابو کتاب جلو دستته
  • ۰۲:۱۹ - ۱۴۰۲/۰۹/۱۰
   1 3
   sh مجبور نیستی نفهمی خودت را جار بزنی
 • مهدی ۱۵:۳۷ - ۱۴۰۲/۰۹/۰۹
  7 4
  ما می توانیم
 • مهدی ۱۵:۳۷ - ۱۴۰۲/۰۹/۰۹
  10 8
  ما می توانیم
 • ۱۵:۴۳ - ۱۴۰۲/۰۹/۰۹
  5 11
  ژاپنی ها چقدر کامیکازه داشتند در جنگ با امریکا اما افسوس
 • ۱۶:۰۱ - ۱۴۰۲/۰۹/۰۹
  9 4
  کاش این شخص عصبانی از اجاره خونه همان موقع که وزیر مسکن شهرسازی ساخت مسکن مهر را مزخرف میخواند یک مقداری هم عصبی می شد
  • سهراب ۱۱:۱۴ - ۱۴۰۲/۰۹/۱۱
   5 1
   اصلاحات سرطان انقلاب که فقط جراحی می خواهد...
 • ارش ۱۶:۵۳ - ۱۴۰۲/۰۹/۰۹
  7 4
  خیلی دستاوردها مال ما بوده و الان فراموش کردیم رلدیوم کوری کشف نکرد جابر حیان قبلا به سنگ اشعه ب خورد داشته حتی میدونسته ازش اشعه ایکس بیرون میاد بوعلی هم ازش در درمان استفاده میکرد اما ماری به ایران امد در دارلفنون کتاب دید با خودش برد گفت من کشفش کردم در حالی که وی یک خانم معمولی روده در زمانی که خانم ها اجازه تحصیل نداشتند
  • ۲۳:۰۶ - ۱۴۰۲/۰۹/۰۹
   5 4
   دانشمندان مسلمان ایرانی از شاگردها امام باقر (ع) بودند
  • ۲۳:۰۸ - ۱۴۰۲/۰۹/۰۹
   8 4
   زمانی آمریکا هنوز کشف نشده بود و اروپا در قرون وسطا بود و مغول ها قتل و عام میکردند مهد علم در مسلمانان مخصوصا ایران بود
  • سینا ۱۶:۲۱ - ۱۴۰۲/۰۹/۱۲
   0 0
   نکنه قبلا به فضا هم رفته بودن موندم ساقیت کیه .بوعلی و اشعه ایکس عمه من هم خیلی اختراعات داشته اره همشو شما کشف و اختراع کردین
 • ۱۷:۰۸ - ۱۴۰۲/۰۹/۰۹
  12 7
  احسنت به سپاه
 • یزدان ۱۸:۴۸ - ۱۴۰۲/۰۹/۰۹
  9 11
  مردم از این حرفا و این چیزا رد شدن رفتن
  • ۲۱:۴۱ - ۱۴۰۲/۰۹/۰۹
   6 4
   جناب تو بجای مردم بلغور نکن مردم مردم شما اگه دلسوز مردم بودید نوکر اجنبی نمی شدید
 • ۲۱:۴۲ - ۱۴۰۲/۰۹/۰۹
  6 6
  ماشالله به دانشمندان ایرانی که خار چشم مزدوران داخلی اجانب هستند
 • مهدی ۲۱:۵۰ - ۱۴۰۲/۰۹/۰۹
  5 4
  آرزو میکنم ترامپ رو یه روز بادهمین پهباد هدف قرار بدیم
 • ۲۲:۰۶ - ۱۴۰۲/۰۹/۰۹
  4 8
  امپراطوری ایران دوباره زنده شده است.
 • ساخت ایران ۰۲:۵۵ - ۱۴۰۲/۰۹/۱۰
  6 5
  عالی درود ما به جوانان انقلابی متعهد و تلاش کن و جهاد گر و نخبه شیعه ایران زمین
 • ۰۶:۵۲ - ۱۴۰۲/۰۹/۱۰
  4 3
  کاش میشد خودروسازی مون هم دست سپاه بزرگ بود / مگه مافیای خودرو و تکنوکرات هایی که میگن نمیتونیم و نمیشه و... میگذارند !؟
 • آرش ۲۱:۰۹ - ۱۴۰۲/۰۹/۱۰
  3 1
  اگه میشه روی یکی از اینها رادار آواکس نصب کنید .
 • ۱۳:۱۷ - ۱۴۰۲/۰۹/۱۱
  3 1
  قاهرهم باید بدون سرنشین بشه
 • ۲۳:۵۲ - ۱۴۰۲/۰۹/۱۱
  0 0
  بنظرم این پرنده ها برای دفاع هوایی از خودشون در مقابل پدافند دشمن ،نیاز به رادار کشف تهدید و موشکهای هوا به هوا مثل سایدوایندر دارند ...
 • ناهید ۱۶:۲۰ - ۱۴۰۲/۰۹/۱۵
  0 0
  مرگ بر آمریکا مرگ بر اسراییل
 • محمد ۰۷:۲۹ - ۱۴۰۲/۰۹/۲۱
  0 0
  بسم الله تو غزه امتحانش بکنید .
 • IR ۱۲:۵۶ - ۱۴۰۲/۱۰/۱۰
  0 0
  نمیتونه به اون ارتفاع پروازی برسه.بلوفه دروغه
 • IR ۲۲:۵۹ - ۱۴۰۲/۱۰/۲۳
  0 0
  درود بر تمامی نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران
 • فرزاد IR ۰۲:۴۱ - ۱۴۰۲/۱۱/۰۹
  0 0
  این شد یه چیزی واقعا کیف کردم دمتون گرم باید سازندگان این تسلیحات حقوق میلیاردی بگیرن نه اون جلف های مجازی و....

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس