سخنان تکان‌دهنده وزیر خارجه لبنان در آستانه سفر به دمشق

وزیر خارجه دولت پیشبرد امور لبنان در آستانه سفر به دمشق، به شدت از عملکرد کشورهای غربی و سازمان ملل در قبال سوریه انتقاد کرد.

به گزارش مشرق، عبدالله بو حبیب وزیر خارجه دولت پیشبرد امور لبنان از رایزنی های کشورش با دمشق درباره بحران آوارگان در جریان سفر قریب الوقوع خود به سوریه خبر داد.

وی افزود: سازمان ملل متحد همچنان اوضاع سوریه را ناامن می داند و به آوارگان سوری در هرجا که باشند، کمک های مالی ارائه می کند و اگر به سوریه برگردند و سازمان ملل این کمک ها را ارائه کند می توانند منازل و روستاهای خود را بازسازی کنند.

وزیر خارجه لبنان که در حال حاضر در نیویورک است، درباره نتایج دیدارهایش گفت: تصمیم جهانی عدم بازگشت آوارگان و عدم ارائه کمک های مالی به آنان در صورت بازگشت است.

وی افزود: در نیویورک با فیصل المقداد، وزیر خارجه سوریه و بسام صباغ، نماینده سوریه در سازمان ملل دیدار و با المقداد توافق کردیم که پس از بازگشت از نیویورک به دمشق سفر کنم.

بوحبیب درباره جایگزین های ممکن برای لبنان و سوریه در موضوع آوارگان گفت: جایگزین ها را بررسی خواهیم کرد . یک تیم ویژه در وزارت خارجه اقدام به تهیه پیشنهادات می کند و در سفر به دمشق آن ها را بررسی می کنیم و به پیشنهادات سوریه نیز گوش فرا می دهیم.

وی تاکید کرد: موضوع دولت سوریه درباره آوارگان مشخص است و دمشق آماده استقبال از آوارگان و حل مشکلات آنان است.

وزیر خارجه دولت پیشبرد امور لبنان در عین حال با اشاره به موج جدید آوارگان سوری به لبنان هم بیان کرد: اوضاع اقتصادی در سوریه در نتیجه تحریم تحمیلی علیه آن بد است و از همین رو به لبنان می آیند که شرایط بهتری داشته باشند یا از لبنان به جایی دیگر بروند. تحریمها ملتها را آزار می دهد نه مقامات رسمی کشورها را. تجربه کوبا پیش روی ما است که ملت کوبا بیش از مقامات کوبا تاثیر پذیرفتند.

وی با اشاره به اهتمام ویژه کشورهای غربی به اوضاع اوکراین از عدم پایبندی آنها به کمک ها به سوریه خبر داد.

بوحبیب در ادامه بیان کرد: از پنج سال قبل سازمان ملل از بازسازی سوریه دم می زند اما اقدام خاصی انجام نداده است. پدرسون نماینده سازمان ملل پنج سال است که به دمشق می رود و بر می گردد بدون اینکه در عمل کار خاصی انجام دهد. اصل مشکل فقط مالی نیست بلکه سیاسی است.

منبع: مهر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس