کویت: رأی دادگاه فدرال عراق درباره خورعبدالله، با قطعنامه‌های شورای امنیت همخوانی ندارد

رئیس پارلمان کویت گفت که رأی اخیر دادگاه فدرال عراق درباره توافقنامه کشتیرانی خورعبدالله، با قطعنامه‌های شورای امنیت و توافقات صورت گرفته بین دو کشور همخوانی ندارد.

به گزارش مشرق، «احمد السعدون» رئیس پارلمان کویت (مجلس الامه) امروز دوشنبه تأکید کرد که در خصوص ترسیم مرزها با عراق، فقط قطعنامه‌های بین‌المللی، ملاک است.

السعودن با اشاره به قطعنامه ۸۳۳ شورای امنیت، گفت: پس از سخنرانی تاریخی امیر، در کویت با مرحله بی‌سابقه‌ای روبرو هستیم؛ به نحوی که در جریان آن، مسیر کویت را در خصوص پایبندی به سند قانون اساسی تعیین کرد.

قطعنامه ۸۳۳ شورای امنیت در تاریخ ۲۷ مه ۱۹۹۳ تصویب شد. این قطعنامه، سندی بین‌المللی درباره مرزهای عراق-کویت است. که با ۱۵ رای موافق، تصویب شد.

این مسئول کویتی با اشاره به اینکه اقدامات دولت هم در همین مسیر تعیین شده صورت می‌گیرد، تصریح کرد: رأی اخیر دادگاه فدرال عراق درباره توافقنامه کشتیرانی خورعبدالله، با قطعنامه‌های شورای امنیت و توافقات صورت گرفته بین دو کشور همخوانی ندارد.

دیوان عالی فدرال عراق اخیرا در حکمی توافقنامه تنظیم حرکت کشتیرانی در خور عبدالله را که پارلمان عراق در سال ۲۰۱۳ آن را به تصویب رسانده، غیرقانونی دانست.

بعد از این تصمیم دیوان عالی فدرال عراق که عالی‌ترین نهاد قضایی این کشور به شمار می‌رود، توافقنامه خورعبدالله از طرف عراق ملغی شده و این دستور برای تمام نهادهای عراقی لازم‌الاجراست.

پایگاه خبری بغداد الیوم به نقل از السعدون گزارش داد: ما در برابر یک مسئله جدید قرار داریم. قطعنامه شماره ۸۳۳ شورای امنیت، با هدف ترسیم [خطوط مرزی] مورد توافق بین عراق و کویت صادر شد.

وی در عین حال ابراز خوشبینی کرد که عراق به قعطنامه‌های شورای امنیت در این زمینه پایبند باشد؛ زیرا در خصوص تعیین مرزها، باید قطعنامه‌های شورای امنیت مد نظر قرار گیرد.

دیوان عالی عراق هم علت صدور این حکم را این طور بیان کرد که برخلاف ماده ۶۱ قانون اساسی عراق اکثریت دو سومی اعضای پارلمان عراق موافقت خود را با این توافقنامه اعلام نکرده‌اند.

بندر خور عبدالله که در شمالی‌ترین نقطه خلیج فارس میان جزایر ربه و بوبیان کویت و جزیره فاو عراق قرار دارد، بین کویت و عراق تقسیم شده است؛ اما دو طرف بر سر مناطقی در آن اختلاف دارند.

منبع: فارس

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس