1

بازگشت به نقطه صفر خط قرمز جمهوری اسلامی ایران در مذاکرات است، آمریکایی‌ها به‌هیچ‌عنوان حق نخواهند داشت تحریم‌های رفع شده را دوباره با یک اشاره کوچک فعال سازند.

سرویس سیاست مشرق- پس از حذف ریچارد نفیو که خود را معمار تحریم‌های فلج‌کننده ایران می‌دانست، این بار نوبت به رابرت مالی رسید که از اتوبوس تیم مذاکره‌کننده آمریکایی‌ها پیاده شود. رابرت مالی در سال‌های اخیر دومین چهره مشهور و نماینده آمریکا در مذاکرات با ایران بوده و بسیاری او را مردی با اختیارات تام در مورد پرونده ایران می‌دانستند.

به باور بسیاری از کارشناسان سیاست خارجه حذف رابرت مالی از تیم مذاکره‌کننده اتفاقی نبوده و دارای دلایلی پیچیده است. در حالی تا همین چند روز قبل کاخ سفید ادعا می‌کرد که مجوز امنیتی مالی به دلیل کوتاهی او در نگهداری اسناد محرمانه معلق شده و او برای مدتی کوتاه به مرخصی رفته است، حالا نام و عکس رابرت مالی از صفحه رسمی توئیتری دفتر نماینده آمریکا در امور مربوط به ایران حذف شده و به‌جای عکس و نام مالی، نام و تصویر آبرام پالی، معاون او را جایگزین گردیده است.

حذف نام و تصویر رابرت مالی از حساب توئیتری دفتر امور ایران در وزارت خارجه آمریکا یک پیام کوتاه اما روشن دارد، رابرت مالی به پایان خط رسیده و اخراج است. البته مقامات آمریکایی در چند هفته اخیر سعی کردند حذف مالی را «امنیتی» جلوه داده بدهند، به‌عنوان‌مثال خبرگزاری رویترز به نقل از مایکل مک کال رئیس کمیته روابط خارجی مجلس آمریکا نوشته است که زمان تعلیق مالی ۲۱ آوریل آغازشده است، در آن زمان دپارتمان امنیت دیپلماتیک به مالی اعلام می‌کند که او در حفظ و نگهداری اسناد محرمانه مشکل داشته و صلاحیت او تعلیق شده است، این سناتور آمریکایی نوشته است که کاخ سفید سعی کرده است که تعلیق مالی را از چشم اعضای جمهوری‌خواه کنگره دورنگه دارد.

سه گزینه آمریکایی‌های برای توافق در سالگرد مرگ برجام چیست؟ / قدرت موشکی و پهپادی ایران چگونه پرونده رابرت مالی را امنیتی کرد؟ / اختلاف عمیق میان سالیوان و بلینکن علنی شد!

رابرت مالی پوست موزی زیر پای بایدن!

با وجود آنکه دسترسی‌های کاری مالی از مدت‌ها قبل قطع‌شده بود، اما به دلیل آنکه ماجرا رسانه‌ای نشود برخی دسترسی‌های محدود و غیر مهم او حفظ می‌شود ازجمله ارتباط او با برخی خانواده زندانیان آمریکایی در ایران که مالی پرونده آن‌ها را در اختیار داشت.

در آن روزها دولت آمریکا مذاکرات محرمانه‌ای را در عمان ترتیب داده اما رابرت مالی در آن روزها در مرخصی اجباری به سر برده و به‌جای او برت مک گورک، از شورای امنیت ملی که فردی نزدیک به جیک سالیوان است در پنل گفتگو حاضر بوده است، جالب آنکه در همان روزها بایدن یک جلسه محرمانه درباره ایران نیز با سناتورهای دموکرات در کنگره برگزار کرده که بازهم رابرت مالی در آن جلسه غایب بوده است.

حذف مالی از تیم مذاکره‌کننده آمریکا و جایگزینی برت مک گورک نشان از اختلافات عمیق میان وزات خارجه آمریکا با تیم شورای امنیت ملی آن کشور دارد، در این کشمکش سیاسی زور جیک سالیوان به‌عنوان محرم اسرار بایدن به آنتونی بلینکن وزیر خارجه چربیده و مالی با برخی بهانه‌های عجیب امنیتی حذف‌شده است.

درحالی‌که وزارت امور خارجه آمریکا اعتقاد به مذاکره بیشتر با ایران برای فریز کردن برنامه هسته‌ای و بازگشت به برجام داشت، شورای امنیت ملی که نقش مشاوره به بایدن را دارد تمایل به گرفتن یک تصمیم آنی و قاطع درباره دارد که امتیازات فرا برجامی را طلب می‌کند، از سویی رابرت مالی به دنبال امضای یک توافق‌نامه رسمی مانند سال ۲۰۱۵ بود، درحالی‌که مشاور امنیت ملی آمریکا به توافق غیررسمی و محرمانه علاقه بیشتری نشان می‌دهد.

این روایت شواهدی آشکار نیز دارد، ازجمله سفر محرمانه جیک سالیوان به مناطق اشغالی و دیداری از پیش تعیین نشده با نتانیاهو که در آن جلسه مشاور بایدن به نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی قول داده بود که گفتگو با ایران در شرایطی به نتیجه خواهد رسید که منافع صهیونیست‌ها در آن لحاظ گردد.

بر اساس گزاش اف بی آی رابرت مالی به دلیل سوابق خانوادگی و ارتباطات خاص صلاحیت آن را نداشته است که به اطلاعات محرمانه دسترسی داشته باشد، البته نه بایدن و نه وزارت خارجه آمریکا در برابر تغییر رابرت مالی مقاومتی از خود نشان ندادند، دلیل این اقدام نیز بسیار روشن است، درحالی‌که حزب دموکرات خود را آماده مبارزات انتخاباتی می‌کند، بایدن تمایل ندارد رابرت مالی پاشنه آشیل کمپین انتخاباتی او باشد، همان‌طور که رابرت مولر توانست ترامپ را به‌سوی شکست در انتخابات رهنمون سازد، بایدن نمی‌خواست افشاگری پیرامون یک رابرت دیگر (رابرت مالی) انتخابات روی سر او آوار سازد.

سه گزینه آمریکایی‌های برای توافق در سالگرد مرگ برجام چیست؟ / قدرت موشکی و پهپادی ایران چگونه پرونده رابرت مالی را امنیتی کرد؟ / اختلاف عمیق میان سالیوان و بلینکن علنی شد!

امسال، سال پهپادی است!

اما یک سؤال مهم آن است که رفتن مالی و آمدن برت مک گورک چه اثری روی مذاکرات در آینده خواهد گذاشت؟ به نظر می‌رسد قصد رها شدن از پرونده‌های متعدد دیپلماتیک و امنیتی است ازجمله پرونده هسته‌ای ایران که می‌تواند روی پروژه‌های بزرگ‌تر ناتو چون جنگ اوکراین نیز مؤثر باشد. از سویی حل پرونده هسته‌ای و برداشتن برخی تحریم‌ها می‌تواند در کوتاه‌مدت دست آمریکایی‌ها را بازتر کرده تا در بلندمدت زمان کافی برای فشار بیشتر به ایران فراهم گردد.

روزنامه گاردین در گزارشی نوشته است که جو بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا قصد دارد الیوت آبرامز، نماینده ویژه آمریکا در امور ونزوئلا و امور ایران در دولت دونالد ترامپ را که پیش‌تر به دروغ‌گویی به کنگره درباره ماجرای ایران-کنترا محکوم‌شده بود، به کمیسیون مشورتی دیپلماسی عمومی آمریکا معرفی کند؛ حذف افرادی چون مالی و افزوده شدن چهره‌هایی چون الیوت آبرامز به سبد دیپلماتیک آمریکا نشانه‌هایی روشن بر این تحولات بلندمدت دارد.

منابع آگاه در مذاکرات شکل‌گرفته در عمان می‌گویند که در حال حاضر دولت آمریکا یک راهبرد جدید درباره پرونده هسته‌ای ایران در پیش‌گرفته و سبدی از چندین پیشنهاد غیررسمی روی میز گذاشته‌اند، اولین گزینه طرح «اقدام در برابر اقدام» نام داشته و خط ترسیمی آن به‌گونه‌ای طراحی ‌شده است که ایران با آژانس همکاری کرده و درازای آن امتیازاتی دریافت خواهد کرد. این طرح بخشی از همان گزینه توافق موقت خواهد بود.

گزینه دوم طرح «توقف در برابر توقف» است که طی آن ایران بیشتر از ۶۰ درصد غنی‌سازی نمی‌کند و در آن‌سو آمریکا نیز در مقابل از اعمال تحریم‌های بیشتر خودداری می‌کند. در این چارچوب نیز می‌تواند امتیازاتی بین طرفین ردوبدل شود.

آخرین گزینه آمریکایی‌ها طرح «حداقل در برابر حداقل» نام دارد که طی آن جمهوری اسلامی ایران غنی‌سازی ۶۰ درصدی را تعلیق می‌کند؛ ذخایر و سانتریفیوژها در داخل باقی می‌ماند در مقابل آمریکا نیز معافیت‌های تحریمی محدودی را در نظر می‌گیرد، در این طرح امکان رسیدن به یک توافق رسمی نیز در نظر گرفته‌شده است.

سه گزینه آمریکایی‌های برای توافق در سالگرد مرگ برجام چیست؟ / قدرت موشکی و پهپادی ایران چگونه پرونده رابرت مالی را امنیتی کرد؟ / اختلاف عمیق میان سالیوان و بلینکن علنی شد!

این سه استراتژی چندلایه و تودرتو به آن معناست که دولت آمریکا دیگر برجام را نمی‌خواهد و به دنبال توافقی است که پرونده هسته‌ای ایران را تا تعین تکلیف جنگ اوکراین در حالت «تعلیق» قرار داده و دکمه اعمال آن نیز در واشنگتن خواهد بود، با این سازوکار که هرگاه آمریکایی‌ها اراده کنند می‌توانند زیر میز زده و بازی را بر هم بزنند و دوباره به «نقطه صفر» بازگردند، در حالیکه «بازگشت به نقطه صفر» خط قرمز جمهوری اسلامی ایران در مذاکرات است، آمریکایی‌ها به‌هیچ‌عنوان حق نخواهند داشت تحریم‌های رفع شده را دوباره با یک اشاره کوچک فعال سازند.

البته شکست آمریکایی‌ها در تحمیل یکی از مدل‌های توافق موقت به تهران از هم‌اکنون قابل پیش‌بینی است اما نقطه راست آزمایی حسن نیت غرب درباره توافق با ایران خیلی دور نیست، نزدیک به سه ماه دیگر موعد برداشتن محدودیت‌های سازمان ملل درزمینهٔ تحقیق و توسعه (R&D) و تولید موشک‌های بالستیک ایران - که غرب همواره آن را به داشتن قابلیت حمل کلاهک اتمی متهم می‌کند- برداشته خواهد شد، در آن زمان دیگر این غرب نیست که درباره توافق تصمیم‌گیری خواهد کرد، آن روز موعد تصمیم‌گیری کلان در تهران است، این تصمیم هوشمندانه و درخشان نقطه کانونی عبور از پیچ تاریخی است! وال‌استریت ژورنال نوشته است که تولید قطعات پهپادها توسط شرکت‌های ایرانی باعث «کم اثر شدن» تحریم‌ها شده است، این جمله در آینده دیپلماسی معنایی خاص دارد.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 59
 • در انتظار بررسی: 1
 • غیر قابل انتشار: 12
 • IR ۰۷:۳۷ - ۱۴۰۲/۰۴/۲۵
  2 1
  ماجرا چیه
  • IR ۱۰:۵۹ - ۱۴۰۲/۰۴/۲۵
   4 4
   هیچی. ماجرا اینه که شما باید بجای خوردن شیر و تخم مرغ به پهباد فکر کنی سیر بشی....
  • IR ۱۵:۵۲ - ۱۴۰۲/۰۴/۲۵
   5 0
   ساخت ایران قوی با اقتصاد قوی میسر است ایران هاب انرژی و مرکز ترانزیت جهان (کریدورهای ریلی دریایی جاده ای) علی‌رغم موقعیت ویژه ژئوپولیتیک، ایران نتوانسته‌است از جایگاه ویژه خود برای اتصال مسیرهای ترانزیتی شرق و غرب(جاده ابریشم اهنی) و شمال و جنوب استفاده کند و رقبای منطقه‌ای ایران، به سرعت در حال طراحی مسیر‌هایی هستند که ایران را دور می‌زند جهان منتظر ما نخواهدماند تاکی کم کاری .دورزدن تحریم ها_ رونق اقتصادی _ رونق گردشگری _ جلوگیری از خام فروشی _ فسادزدایی گمرک _ اشتغال زایی و ...
 • US ۰۷:۳۷ - ۱۴۰۲/۰۴/۲۵
  6 10
  یعنی با این اوصاف ایران صاحب دو مکانیزم ماشه علیه خود خواهد شد
  • IR ۱۳:۱۹ - ۱۴۰۲/۰۴/۲۵
   0 2
   چه شود خخخ
 • مصطفی IR ۰۷:۳۷ - ۱۴۰۲/۰۴/۲۵
  12 15
  تحلیل من اینه که کار برای آمریکا در جنگ اکراین بسیار سخت خواهد شد در صورتی که کشور های دیگه همسایه روسیه بخواهند عضو پیمان آتلانتیک بشن جنگ هسته ای راه خواهد افتاد. روز انتقام مردم ایران از اروپا و آمریکا دور نیست . می بینیم روزی رو که ایران آمریکا رو تحریم می کنه
  • IR ۱۰:۵۷ - ۱۴۰۲/۰۴/۲۵
   8 3
   بخاطر همینه که به طیف شما میگن متوهم...........
  • IR ۱۱:۲۴ - ۱۴۰۲/۰۴/۲۵
   12 4
   چی رو میخوایم تحریم کنیم؟
  • IR ۱۳:۱۷ - ۱۴۰۲/۰۴/۲۵
   6 2
   چی مصرف میکنی مومن
  • IR ۱۳:۱۷ - ۱۴۰۲/۰۴/۲۵
   6 2
   شیشه میکشی
  • IR ۱۳:۱۷ - ۱۴۰۲/۰۴/۲۵
   4 2
   قرصاتو سر ساعت بخور
  • IR ۱۳:۲۲ - ۱۴۰۲/۰۴/۲۵
   6 2
   اون پیک نیک و خاموش کن
  • IR ۱۳:۲۲ - ۱۴۰۲/۰۴/۲۵
   3 2
   مگه تو هم می فهمی تحلیل چیه ؟!!!!
 • ایران قوی IR ۰۷:۵۲ - ۱۴۰۲/۰۴/۲۵
  4 1
  پالی رو هم باید مثل مالی خرید!
 • رضا IR ۰۸:۰۴ - ۱۴۰۲/۰۴/۲۵
  3 2
  به دندانپزشک ها می گویند حرفه ای اما دکترهای دندانپزشک بی سواد بداخلاق مغرور هستند.
 • 🇻🇮🇻🇮🇻🇮 IR ۰۸:۲۴ - ۱۴۰۲/۰۴/۲۵
  4 29
  ما ارتش پیروز ایالات متحدهUSA به زودی با عالی جناب عشقF35 و اعلا حضرت کینگ رپتور بر شما ایرانیان لجن خواهیم تاخت
  • IR ۱۰:۲۸ - ۱۴۰۲/۰۴/۲۵
   4 0
   اعلاحضرت کینگ رپتور با خودشون پوشک بیارن که باور۳۷۳ در انتظار شونه عامریکایی
  • IR ۱۰:۳۲ - ۱۴۰۲/۰۴/۲۵
   2 0
   پوشک بخر عامریکایی در مقاله ای انگلیسی خوندم در تامین پوشک به مشکل خوردید
  • IR ۱۰:۳۳ - ۱۴۰۲/۰۴/۲۵
   2 0
   اف ۳۵ که .... خوردهست میگن ۲۰ تا سقوط داشته به رپتور جان هم بگو اگه اس۳۷۳ میخواد بیاد
  • IR ۱۰:۳۷ - ۱۴۰۲/۰۴/۲۵
   2 1
   یانکی زاده عامریکایی دلت خیبر با ۸۰ تا کلاهک میخواد عجیجم؟
  • IR ۱۱:۰۹ - ۱۴۰۲/۰۴/۲۵
   2 0
   به کینگ رپتور جنگنده عزیزت بگو پوشک بیبی کینگ نمی خواد🤣
  • IR ۱۱:۱۳ - ۱۴۰۲/۰۴/۲۵
   2 0
   ما ایرانیان با عالی جناب کینگ فتاح شما را سوراخ خواهیم کرد که ارزویش بر دل شما یانکیان مانده و آزمایشات هایپر سونیکتان شکست میخورد و خودتان در انتظار ۲۰۲۸ هستید آنوقت به ما لجن میگویید
  • IR ۱۱:۱۶ - ۱۴۰۲/۰۴/۲۵
   2 0
   ترامپ که گفت میخواد صلح رو درآغوش بگیره و نتونست به عین العسد پاسخ بده اگه اشتباه نکنم هیلاری کلینتون بود که گفت ما طاقت جنگ رو نداریم حالا میخوای با یایدن مشنگه به ما حمله کنی عامریکایی
  • IR ۱۲:۰۸ - ۱۴۰۲/۰۴/۲۵
   3 2
   ما مردم انقلابی ایران و کشورهای مستقل مانند چین، روسیه و.... شما یانکی‌های گاوچرون تروریست همجنس باز آدمکش رو به درک واصل نموده و باقیمانده شما رو به همجنس بازان آفریقایی فروخته تا از شما استفاده بهینه نمایند!!! خخخخخخخخخخ
  • IR ۱۲:۱۶ - ۱۴۰۲/۰۴/۲۵
   2 2
   امریکایی زاده های یانکستانی پیش از جنگ: ایرانیان لجن شما را خواهیم کشت تروریسها عامریکایی زاده های یانکستانی در زمان جنگ: مایبیبی من کو😭 مایبیبی دوست دارم خیلی!
  • IR ۱۲:۲۲ - ۱۴۰۲/۰۴/۲۵
   2 0
   چه غلط؟!
  • IR ۱۲:۵۱ - ۱۴۰۲/۰۴/۲۵
   2 0
   اف ۳۵ امشی خوده تون که هیچ کینگ رپور هم منتظر موشک های صیاد ۴B که از S373 شلیک میشود باشد
  • میثم IR ۱۴:۵۰ - ۱۴۰۲/۰۴/۲۵
   2 0
   دمت گرم.اینجا ضایعات خوب میخرن.rq4 تون رو کیلویی پنجاه تومن فروختیم.
  • بابک IR ۱۵:۱۰ - ۱۴۰۲/۰۴/۲۵
   2 0
   از انتخاب هایی که کردی معلوم بجای مغز.....هم تو کلت نیست
  • خودم IR ۱۵:۱۸ - ۱۴۰۲/۰۴/۲۵
   2 0
   شما هیچ نخواهید خورد....که اگر میتونستید تا الان خورده بودید....
  • IR ۱۸:۴۸ - ۱۴۰۲/۰۴/۲۵
   2 0
   هی تو وطن فروش ها حرف نزن دهنت سرویس می‌کنند
  • IR ۱۸:۵۱ - ۱۴۰۲/۰۴/۲۵
   0 0
   هی تو مث وطن فروش ها حرف نزن دهنت سرویس می‌کنند
  • مردی که هرگز نخندید IR ۰۰:۳۳ - ۱۴۰۲/۰۴/۲۶
   0 0
   اره تو اکراین قدرتت دیدیم سید راستی فتاح میدونی چیه ؟
 • IR ۰۹:۳۸ - ۱۴۰۲/۰۴/۲۵
  11 7
  حتما مشاوران جناب رئیسی به ایشان نگفته چند میلیون نفر از مسدودی اینستاگرام بیکار شدن
  • IR ۱۰:۴۴ - ۱۴۰۲/۰۴/۲۵
   5 2
   فساد افزار اینستاگرام همون بهتر که فیلتر شد
  • IR ۱۲:۰۹ - ۱۴۰۲/۰۴/۲۵
   3 1
   من شنیدم 150 میلیون نفر تو ایران از مسدود کردن اینستاگرام بی کار شدن، به مرگ زلنسکی و مریم رجوی اگه دروغ بگم!!!
 • IR ۰۹:۴۴ - ۱۴۰۲/۰۴/۲۵
  6 7
  اقای علیف خوب نگاه کن اردوغان و یهود و امریکا در ماجرای زنگزور پشت سر تو پنهان شده اند و تو را تنها به جنگ غول ایران فرستاده اند
 • IR ۰۹:۴۵ - ۱۴۰۲/۰۴/۲۵
  5 13
  اگر روسیه جنگنده نمیده بهتر دیگه هیچ پهپادی ندید روسها اخرش همیشه خیانت میکنن الان گیرن باید هرچی میخواهید بگیرید
  • IR ۱۱:۰۳ - ۱۴۰۲/۰۴/۲۵
   0 3
   چقدر بدبختی تو که فکر میکنی اینها میتونن بدون اجازه کاری بکنن...
 • عطار IR ۰۹:۴۷ - ۱۴۰۲/۰۴/۲۵
  24 3
  بر باعث و بانیان ننگنامه برجام لعنت. در این میان تنها ایران متضرر شد.
 • مهشید IR ۰۹:۵۴ - ۱۴۰۲/۰۴/۲۵
  7 1
  بدبخت ملت ایران نمی توانند برنج بخورند اما دکترهای علوم پزشکی و دندانپزشک ها غارتگر شده اند. شما دکترهای علوم پزشکی و دندانپزشکی خواهید مرد و به جهنم خواهید رفت.
 • IR ۱۲:۰۴ - ۱۴۰۲/۰۴/۲۵
  2 0
  8:24 شما آمریکایی ها اول دنبال نجات دادن خودتان از نفاق و تبعیض و رسوایی های جور واجور و پرداخت هزینه های جنگ نجات دهید،
 • IR ۱۳:۱۶ - ۱۴۰۲/۰۴/۲۵
  2 0
  یکبار برای همیشه بیاید این برجام آتش بزنید خلاص .
 • IR ۱۳:۵۸ - ۱۴۰۲/۰۴/۲۵
  1 1
  مرگ برجام باعث شد بورس هم امروز سقوط سنگینی تجربه کند
 • IR ۱۴:۰۵ - ۱۴۰۲/۰۴/۲۵
  1 1
  وسط این بازی هم روس ها و به خصوص لاوروف هم رسما سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی شده اند.
 • علی IR ۱۴:۳۱ - ۱۴۰۲/۰۴/۲۵
  1 1
  ظریف قهرمان جاش خالیه
 • IR ۱۷:۰۷ - ۱۴۰۲/۰۴/۲۵
  2 2
  ای بابا بد شد که پس وظیفه تک تک شما به عنوان خادمین کاخ کرملین جانفشانی در راه ارباب پوتین است در نبود واگنر به جبهه های جنگ اوکراین بشتابید و به عنوان مدافعان کرملین بجنگید که اگر خدای نخواسته شکستی برای روسیه در این معرکه حاصل شود هیمنه ارباب برای مدت های طولانی و شاید همیشه به باد فنا خواهد رفت و بی سرپرست خواهید شد
 • مجید IR ۱۹:۴۶ - ۱۴۰۲/۰۴/۲۵
  0 0
  ایران شهریور ۱۴۰۲ میتونست برجام را امضا کنه...ولی فکر و خیالات شیشه ای زمستان سرد اروپا مغرورش کرد..
 • مجید IR ۱۹:۴۷ - ۱۴۰۲/۰۴/۲۵
  0 0
  ببخشید شهریور ۱۴۰۱
 • سام IR ۲۰:۰۵ - ۱۴۰۲/۰۴/۲۵
  0 0
  چرا پیچیده حرف میزنید ساده و سر راست بگید چه اتفاقی خواهد افتاد یعنی چه سه ماه دیگه موعد تصمیم ایران است نه غرب
 • سهیلا IR ۲۰:۱۰ - ۱۴۰۲/۰۴/۲۵
  0 0
  ای کاش اینشتین پلانک ادیسون نیوتن تسلا شرودینگر هلموهلتز روی دنیا نبودند و اختراعی ایجاد نمی کردند زیرا اختراع این فیزیکدانها باعث شد که پزشکها و دندانپزشک ها پول بیت المال را بخورند.
 • حمید IR ۲۰:۳۴ - ۱۴۰۲/۰۴/۲۵
  0 0
  شیطان بزرگ آمریکا است. تمام گروههای شیعی منطقه آماده جهاد علیه روسیه چین و عربستان سعودی و آمریکا هستند.
 • ۲۰:۴۱ - ۱۴۰۲/۰۴/۲۵
  0 0
  اولاً ایران اگه قرار بود کوتاه بیاد خب چرا این همه سال فشار تحریم رو بدوش کشید
 • IR ۲۱:۳۵ - ۱۴۰۲/۰۴/۲۵
  0 0
  خواهی نخواهی فرجام برجام با فرجام نظام گره خورده (گره زده شد)
 • اریا IR ۰۴:۴۷ - ۱۴۰۲/۰۴/۲۶
  0 0
  تنها دستاورد احیای برجام، زنده کردن جریان مرده اصلاحات و بازگشت دوباره روحانی و تیم کثیفش به قدرت هست.
 • IR ۱۰:۱۲ - ۱۴۰۲/۰۴/۲۶
  0 0
  بروقوی شو اگرراحت جهان طلبی .کهدر نظام ضعیفی بنفش ذلیل است
 • Ali IR ۱۲:۳۰ - ۱۴۰۲/۰۴/۲۶
  0 0
  غنی شازی باید به ۹۰ درصد برسه نه ۶۰ درصد ایران به اورانیوم 90 درصد برای زیردریایی، بالستیک اتمی و سرهای تاکتیکی اتمی,موشک های کروز،زیردریایی های بدون سرنشین نیاز داره
 • IR ۱۷:۱۷ - ۱۴۰۲/۰۴/۲۶
  0 0
  با عرض سلام و خسته نباشی کارکنان سایت مشرق نیوز.درخواستی داشتم و می‌خوام که پیام ما رو به مسئولین مربوطه برسونید که اپلیکیشن اخبار داغ شده سنگر دشمنان شده و همش اخبار تفرقه افکن و اونطرفی رو عرضه می‌کنه خواهشاً هر چه سریعتر از فعالیت این گروه جلوگیری کنید.
 • وحید IR ۱۰:۰۵ - ۱۴۰۲/۰۴/۲۹
  0 0
  پزشک ها و دندانپزشک ها با اروپایی ها ازدواج می کنند زیرا اروپایی ها صهیونیست پول پرست هستند.

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس