چین گانگ: روابط چین و آمریکا در پایین‌ترین سطح قرار دارد

وزیر خارجه چین در دیدار با وزیر خارجه آمریکا گفت: روابط پکن و واشنگتن در پایین‌ترین سطح از آغاز روابط دیپلماتیک قرار دارد و این به نفع دو کشور نیست.

به گزارش مشرق به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، «چین گانگ» وزیر خارجه چین امروز یکشنبه در دیدار با «آنتونی بلینکن» وزیر امور خارجه آمریکا گفت: روابط چین و آمریکا در پایین ترین سطح از آغاز روابط دیپلماتیک قرار دارد و این به نفع دو کشور نیست. تایوان مسئله اصلی در روابط چین و آمریکا است.

بر اساس اعلام شبکه تلویزیونی الجزیره، وزیر امور خارجه چین به بلینکن تأکید کرد که کشورش به روابط سازنده و باثبات با واشنگتن متعهد است.

الجزیره در این خصوص اضافه کرد: وزیر خارجه چین نگرانی های کشورش در مورد منافع اصلی پکن از جمله تایوان را به صراحت اعلام کرده است.

شبکه تلویزیونی الجزیره به نقل از خبرگزاری فرانسه در خصوص این دیدار افزود: وزیر امور خارجه چین در این دیدار گفت که روابط پکن و واشنگتن در پایین ترین سطح خود از سال ۱۹۷۹ قرار دارد.

«آنتونی بلینکن» وزیر امور خارجه ایالات متحده، بامداد امروز یکشنبه وارد پکن شد. بلینکن به عنوان اولین دیپلمات ارشد آمریکایی که در ۵ سال گذشته از چین بازدید می‌کند.

بلینکن بالاترین مقام دولتی ایالات متحده است که از زمان روی کار آمدن جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا در ژانویه ۲۰۲۱، به چین سفر کرده است.

این انتظار وجود دارد که سفر بلینکن راه را برای دیدارهای دوجانبه بیشتر در ماه‌ های آینده، از جمله سفرهای احتمالی ژانت یلن، وزیر خزانه داری و جینا ریموندو، وزیر بازرگانی آمریکا به چین هموار کند. سفر بلینکن به چین همچنین می‌ تواند زمینه را برای دیدارهای شی جینپینگ و جو بایدن در نشست‌ های چندجانبه در اواخر سال فراهم کند.

بایدن روز شنبه گفته بود که امیدوار است در چند ماه آینده با رئیس جمهور شی دیدار کند.

آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه ایالات متحده، هنگام ورود به چین مورد استقبال نیکلاس برنز، سفیر ایالات متحده در چین و یانگ تائو، مدیر کل اداره امور آمریکای شمالی و اقیانوسیه وزارت امور خارجه قرار گرفت.

نشست نوامبر سال گذشته رهبران چین و آمریکا در جزیره بالی اندونزی برای مدت کوتاهی ترس از جنگ سرد جدید را کاهش داد، اما پس از پرواز بالون جاسوسی چین بر فراز ایالات متحده، ارتباطات میان پکن و واشنگتن به شدت پرتنش شد.

دیگر کشورهای جهان از نزدیک سفر بلینکن را دنبال خواهند کرد زیرا هر گونه تشدید تنش بین ابرقدرت‌ها می‌تواند پیامدهای جهانی بر همه چیز از بازارهای مالی گرفته تا مسیرها و شیوه‌های تجاری و زنجیره‌های تأمین جهانی داشته باشد.

یک مقام ارشد وزارت امور خارجه آمریکا هنگام توقف هواپیمای بلینکن در توکیو برای سوختگیری در مسیر پکن به خبرنگاران گفت: هر دو طرف اعتقاد دارند که ما باید کانال‌ های ارتباطی در سطح مقامات ارشد داشته باشیم.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس