1

طالبان از آنکه تاکنون از سوی جامعه بین‌المللی و به‌ویژه از سوی همسایگان به رسمیت شناخته نشده کلافه گشته و به دنبال انجام اقداماتی در راستای اعمال فشار است.

سرویس سیاست مشرق- در میان انبوهی از گزارش‌ها و تیترهای خبری، در یک بسته کامل بانام «ویژه‌های مشرق» شمارا در جریان مسائل مهم و اثرگذار از نگاه روزنامه‌های کشور قرار می‌دهیم.

در این ویژه‌نامه، نگاهی به آخرین مواضع جناح‌های سیاسی و تحولات مهم داخلی، خارجی، اوضاع اقتصادی و اجتماعی کشور انداخته می‌شود که مخاطبان بامطالعه آن به رهیافت‌های مهم، نکات و تأملات از سیر وقایع اثرگذار دست خواهند یافت، در این بخش با ما همراه باشید.

******

روزنامه‌های امروز یکشنبه هفتم خردادماه در حالی چاپ و منتشر شد که زیاده خواهی طالبان و پاسخ قاطع نیروهای مرزبانی ایران، تحلیل‌هایی از دستاوردهای سفر پادشاه عمان به ایران، و دوئل نهایی اردوغان و قلیچدار اوغلو در صفحات نخست روزنامه‌های امروز برجسته شده است.

ماجراجویی طالبان که پس از دستیابی به حکومت در افغانستان به دنبال کسب مشروعیت داخلی است، به درگیری مرزی با ایران منجر شد. روز گذشته، در درگیری مرزی بین مرزبانان ایران با «افراد مسلح ناشناس» مرتبط با طالبان درمرز افغانستان، دو مرزبان ایرانی شهید شدند. این درگیری حوالی ساعت ۱۰ صبح همزمان با تعرض طالبان به مرز ایران اتفاق افتاد که در جریان آن یک نیروی طالبان هم کشته شد. این درگیری مرزی، همزمان با تشدید تنش‌ها بر سر حقابه ایران از رود هیرمند رخ داده است.

روزنامه هم‌میهن درباره حوادث روز گذشته در مرز ساسولی نوشته است:

با توجه به فضای به‌وجودآمده طی یک هفتۀ گذشته در رابطه با موضوع آب هیرمند شرایط بین ایران و افغانستان از فضای سوءتفاهم فراتر رفته و به سمت سوء‌ظن پیش رفته است. در ایران نیروهای انتظامی و نظامی و مرزی تحت یک انتظام و تابع دستورات مرکزی هستند، ولی در افغانستان به‌رغم اینکه مدت‌ها هم از حاکمیت طالبان گذشته، ما با حاکمیت یک گروه مواجه هستیم و حاکمیت یک دولت را در افغانستان نداریم و تصمیمات و اقدامات در افغانستان براساس تصمیمات سرتاسری نیست. اصلاً طالبان یک گروه قومی هستند که از چند طایفه تشکیل شده‌اند و هر طایفه هم در یک‌جا حاکمیت دارند. به‌طور طبیعی سفارت ما در کابل سعی می‌کند با آن سازمانی که در کابل مستقر است، ارتباط داشته باشد و ما نمی‌توانیم به صورت جدا با هر طایفه‌ای که بر یک منطقه‌ای مسلط است، ارتباط برقرار کنیم که آنها تأثیرگذار باشند.

این روزنامه نوشته است:

در بین طالبان هستند افراد و گروه‌هایی که به دنبال بالا رفتن تنش با ایران باشند. این یک نوع نخوت و بزرگ‌بینی است که الان در بین طالبان ایجاد شده و ناشی از آن فضایی است که دو سال پیش صداوسیمای ما هم به آن دامن زد که طالبان آمریکا را شکست دادند و سعی کردند فضای خروج آمریکا از افغانستان را به تصور شکست آمریکا از طالبان تبدیل بکنند. اکنون تبعات آن بزرگنمایی دامنگیر خودمان شده و این بزرگ‌بینی و نخوت در بین طالبان ایجاد شده که توانستند آمریکای ابرقدرت را شکست بدهند و طبیعتاً ایران هم دیگر برایشان موجودیتی ندارد.

با شرارت طالبان در کنار مرزهای ایران چه باید کرد؟ / حزب اتحاد ملت: اغتشاشات و انتخابات دو روی یک سکه است!

روزنامه آرمان امروز نیز در گزارشی با عنوان طالبان را با قدرت دفاعی ایران آشنا کنید می‌نویسد:

جمهوری اسلامی ایران باید جوابی در خور به مقامات افغانستان بدهند تا حداقل از یاوه‌گویی‌های خود دست بردارند و همچنین به اصول مرزبانی هم توجه کنند تا بار دیگر چنین مشکلاتی رخ ندهد. پس از کناره‌گیری دولت پیشین افغانستان و با روی کار آمدن طلبان مرزهای شرقی ایران همواره آبستن حوادثی اینچنین بود. در این مورد و باتوجه به کری خوانی نیروهای محلی که حالا اداره کشور افغانستان را در دست گرفته‌اند نیاز است تا آنها را با سامانه‌های دفاعی ایران که غرب و اسرائیل را بیمناک کرده است آشنا کنیم!

با شرارت طالبان در کنار مرزهای ایران چه باید کرد؟ / حزب اتحاد ملت: اغتشاشات و انتخابات دو روی یک سکه است!

روزنامه اعتماد نیز شمشر را از روی برای طالبان بسته و در گزارشی با عنوان علیه گردنکشی طالبان نوشته است:

ما در برابر طالابن نه منسجم عمل کرده‌ایم و نه جدیت کافی به خرج داده‌ایم. یعنی ما سراغ این رفته‌ایم که خدماتی در اختیار این گروه قرار بدهیم تا در برابر آن طالبان مرزهای ما را ایمن نگه دارند و از حضور آنها به عنوان عامل خروج امریکا از کنار مرزهای‌مان استقبال کرده‌ایم. همه می‌دانند که اگر امریکایی‌ها خودشان افغانستان را ترک نکرده ‌بودند، اساسا فضایی برای طالبان ایجاد نمی‌شد که در کابل به قدرت برسد. بین سال‌های ۱۳۸۱ تا ۱۴۰۱ که طالبان به قدرت بازگشت، حضور امریکایی‌ها در افغانستان مانع بازگشت طالبان به قدرت شده ‌بود و زمانی به قدرت رسیدند که امریکایی‌ها در خاک افغانستان حضور نداشتند.

اعتماد با اشاره به تحلیل ساختار قدرت در افغانستان می‌نویسد:

بر اساس آنچه من در تعقیب اخبار افغانستان دیده‌ام، جمهوری اسلامی ایران از عدم انسجام در برخورد با طالبان و فقدان قاطعیت در سیاستش در قبال افغانستان رنج برده است. دلیل این امر به درستی برای من روشن نیست، شاید در تهران این تصور وجود داشت که طالبان در ابتدای مسیر حکمرانی‌اش قرار دارد و با گذشت زمان وضع بهتر می‌شود یا شاید تعهداتی به ما داده ‌بودند که تعهدات امنیتی و محیط زیستی‌شان را در قبال ما عملی خواهند کرد.

با شرارت طالبان در کنار مرزهای ایران چه باید کرد؟ / حزب اتحاد ملت: اغتشاشات و انتخابات دو روی یک سکه است!

شرق نیز در تیتر اول خود با عنوان پای دراز همسایه می‌نویسد:

دیروز مرز مشترک میان ایران و افغانستان به محلی برای ردوبدل‌کردن آتش میان نیروهای امارت اسلامی و مرزبانان ایرانی تبدیل شد و تصاویر مختلفی از منطقه در شبکه‌های اجتماعی منتشر شد که بیش از یک تیراندازی ساده و معمولی بود. طالبان که از یک سو با بسیاری از رفتارهایی که در عرف دیپلماتیک یا قوانین مرزبانی رایج، غریبه است و از سویی دیگر حاضر نیست حقابه ایران از هیرمند را بدهد، این روزها در مرز در حال خط‌ونشان‌کشیدن برای کشاورزان ایرانی است، با پاسخ قاطع نیروهای مرزبانی ایران مواجه شده است.

با شرارت طالبان در کنار مرزهای ایران چه باید کرد؟ / حزب اتحاد ملت: اغتشاشات و انتخابات دو روی یک سکه است!

روزنامه فرهیختگان با روان شناسی ساختار طالبان نوشته است:

طالبان از آنکه تاکنون از سوی جامعه بین‌المللی و به‌ویژه از سوی همسایگان به رسمیت شناخته نشده کلافه گشته و به دنبال انجام اقداماتی در راستای اعمال فشار است. آنها می‌خواهند به همسایگان بگوید از گذشته خود دست کشیده‌اند و منشا مشکلات امنیتی نخواهند بود اما اگر تصمیم بر عدم پذیرش‌شان باشد، به سمت اقدامات ضدامنیتی متمایل خواهند گشت. شروط متعدد کشورهای منطقه برای به رسمیت شناختن امارت اسلامی که اجرای آنها برای طالبان دشوار است، این کشور را به تغییر روش جلب پذیرش از روش اقناعی به اجباری وا داشته است. درگیری‌های مرزی کنونی به جنگ نمی‌انجامد. در صورت بروز تهدیدات امنیتی در مرز با افغانستان، زمینه‌های پیگیری منافع وجود دارد. طالبان یکپارچه نیست، در داخل این کشور گروه‌های معارض زیادی وجود دارد و به لحاظ اقتصادی این کشور به تهران وابسته است. در صورت اصرار طالبان به اقدامات خارج از عرف، تحرکاتی از سوی تهران انجام خواهد شد.

با شرارت طالبان در کنار مرزهای ایران چه باید کرد؟ / حزب اتحاد ملت: اغتشاشات و انتخابات دو روی یک سکه است!

نه انتخابات، نه اعتراضات!

کانال تلگرامی امتداد (ارگان حزب اتحاد ملت) یادداشتی را منتشر کرده که در آن اعتراضات خیابانی را نتیجه ناامید شدن مردم از صندوق رأی دانسته است. در این یادداشت خواسته‌های آشوبگران تحریف شده و به جای آن خواسته‌های اصلاح‌طلبان بیان شده و اهل آشوب هم مردم نامیده شده‌اند!

با شرارت طالبان در کنار مرزهای ایران چه باید کرد؟ / حزب اتحاد ملت: اغتشاشات و انتخابات دو روی یک سکه است!

روزنامه جوان در ستون اخبار ویژه با اشاره به این خبر نوشته است:

اینکه ارگان حزب تندروی اتحاد ملت آشوب‌ها را شکست‌خورده می‌داند، قابل تأمل است. گرچه که هدف آشوب‌ها به استناد سخنان و شعارها و مواضع لیدرها و حامیان «زن، زندگی، آزادی»، نه حل مشکلات اقتصادی یا رابطه بهتر با دنیا، بلکه براندازی جمهوری اسلامی بود. اینکه اصلاح‌طلبان دنبال چسباندن شعارها به عنوان خواسته‌های معترضان (بخوانید اغتشاشگران) هستند، نشانه ضعف جریان اصلاحات است که خود را خالی می‌بیند و دنبال قوی نشان دادن خود از این مسیر است.

گفتنی است حزب اتحاد ملت به دنبال تحریم انتخابات مجلس امسال است.

اخیراً محمدرضا تاجیک، تئوریسین اصلاح‌طلب نیز طی یادداشتی نوشته بود که سیاست‌نامه نویسی و اندرزگویی خطاب به حاکمان دیگر در ایران جایی ندارد و مسئولان و حاکمان اندرز نمی‌پذیرند و....

این هر دو جا یادداشت، با ناامیدسازی مخاطب از اصلاح و انتخاب و اندرزگویی برای رفع هر آنچه آن را مشکل می‌داند، او را به سوی شورش‌هایی با هدف براندازی دعوت می‌کند.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 27
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 2
 • IR ۲۲:۵۵ - ۱۴۰۲/۰۳/۰۷
  0 6
  باید در برابر طالبان هوشمندانه و منطقی عمل کرد و نه احساسی که بعدش پشیمونی باشه. ان شالله
 • IR ۲۲:۵۹ - ۱۴۰۲/۰۳/۰۷
  4 0
  اروپا و آمریکا میخوان شما رو تحریم کنن دنبال بهانه هستن و طالبان رو جلو اتداختن
 • هوشنگ IR ۲۳:۰۰ - ۱۴۰۲/۰۳/۰۷
  5 0
  چی شد ؟ تا دیروز از مقاومت حماس می زدی
 • IR ۲۳:۰۰ - ۱۴۰۲/۰۳/۰۷
  1 0
  بعد از آشتی باعربستان اینا شلوغ کردن ببین کیا ناراحت شدن
 • هوشنگ IR ۲۳:۰۲ - ۱۴۰۲/۰۳/۰۷
  2 1
  آفرین بر طالبان وقتی ایران از حملات حماس تروریست به تل آویو حمایت می کنه نوبته خودش تا اسرائیل از طالبان حمایت کنه خخخخخخ
 • هوشنگ IR ۲۳:۰۶ - ۱۴۰۲/۰۳/۰۷
  0 2
  نوبته اسرائیله از طالبان حمایت کنه سلاح بده همون طور که ایران از حماس تروریست حمایت می کنه سلاح می ده
 • IR ۲۳:۱۴ - ۱۴۰۲/۰۳/۰۷
  0 0
  ما در مقابل طالبان خیلی درست رفتار کردیم.بعضی ها یادش میره که هرچقدر هم سیاسی و عالم و با تجربه باشند،سید علی هم سابقه سیاسی هم رتبه علمی و هم دانش نظامیش از اونها بیشتره.اونهایی که تابع ولی فقیه نیستن همیشه در تلاطم روزگار دچار تحیر ک سرگردانی هستن اما اونهایی که نایب امام عصر و رتبه فقیه حکیم را بر نظر خودشون مقدم می کنن همیشه مث کوه استقامت میکنن و نه خوف و نه حزنی دارند. حسن نیت ایران نسبت به روی کار اومدن طالبان نه از روی اقبال بلکه از روی همگونی با شرایط منطقه بود و این حسن نیت منافاتی را رقتار مقتدرانه و سیاست های امام راحل و رهبر حکیم در مورد گشورهای اسلامی و منطقه ای و خط مشی اساسی و راهبردی انقلاب نداره.
 • هوشنگ IR ۲۳:۱۶ - ۱۴۰۲/۰۳/۰۷
  1 1
  دوربین ها لحظات درگیری را ثبت می کنه نیروهای ایران نتوانستند پهپاد ما را بزنند !!!!!!!
 • ابی آذری زبان هستم IR ۲۳:۵۹ - ۱۴۰۲/۰۳/۰۷
  0 1
  جنگهای نیابتی خواست امریکاست.. مثل جنگ اوکراین. نباید در تله علیف و طالبان افتاد ابزارهای بهتری هست
 • ژنوم IR ۰۰:۱۴ - ۱۴۰۲/۰۳/۰۸
  4 0
  مینویسند طالبان بخوانید القاعده
 • بانمک IR ۰۰:۱۸ - ۱۴۰۲/۰۳/۰۸
  2 0
  مرز را ببندید...داد و ستد تعطیل و از لحاظ سیاسی منزوی و بی محلی کنید... بهترین راه کار است...در ضمن ورود خروج افغان ها مهم است ..
 • IR ۰۰:۲۰ - ۱۴۰۲/۰۳/۰۸
  1 0
  باید یک لشکر ده میلیونی درست کنیم از همین ده میلیون افغانی که در ایران هستند و آنها را به جنگ طالبان بفرستیم . مگر نه اینکه شهروند ایران شده اند ؟ پس باید برای ایران بجنگند باید طالبان سقوط کند و ایران ، افغانستان را تصرف کند و افغانستان جزء ایران شود . همین الانش کل جمعیت افغانستان دارند می ریزند داخل ایران ، پس بنابراین ، وقت کشورگشایی است
 • IR ۰۰:۳۵ - ۱۴۰۲/۰۳/۰۸
  3 0
  موشک نقطه زن وزدن سد
 • IR ۰۰:۳۸ - ۱۴۰۲/۰۳/۰۸
  2 0
  روس هم تصور میکرد اوکراین چیزی نیست ولی نصف ارتشش با نصف اموالش از بین رفت و احتمالا منتقرض شود. کورش هم وقتی به قبیله کوچک در اطراف خزر حمله کرد همین تصور راداشت ولی سرش را بردند و کشته شد.
 • IR ۰۱:۵۵ - ۱۴۰۲/۰۳/۰۸
  3 0
  یه کم بگذره اون طالبان هم شیک و مجلسی میشن، قابل عرضه در بورس مذاکره و معامله
 • IR ۰۲:۲۰ - ۱۴۰۲/۰۳/۰۸
  0 0
  درود بر سلطان مصالحه . ای نور دیده ، صلح به از جنگ و داوری
 • US ۰۳:۱۸ - ۱۴۰۲/۰۳/۰۸
  0 0
  همان دستهایی که دپیلماتها و خبرنگار ما را در مزار شریف شهید کردند و گردن طالبان انداختند حالا هم در کارند تا نگذارند مرزهای شرقی ما آرام باشد.
 • IR ۰۶:۲۲ - ۱۴۰۲/۰۳/۰۸
  3 1
  تا روابط ما با آمریکا درست نشود هیچ چیز درست نمی شود
  • IR ۲۲:۴۴ - ۱۴۰۲/۰۳/۰۸
   0 0
   خیلی خیلی خیلی احمقی خیلی! یعنی همه دنیا رو فقط امریکای ورشکسته ی امپریالیسم جهانخوار و غرق در فساد جنسی و اقتصادی و اجتماعی و... که ارباب خودت حسابش کردی میدونی؟؟!! بابا تو دیگه کی هستی! بیدار شو تا دیر نشده
 • IR ۰۶:۵۱ - ۱۴۰۲/۰۳/۰۸
  1 0
  اون سال اول بهتر بود که در مقابل طالبان خوب می ایستادیم
 • IR ۰۷:۱۷ - ۱۴۰۲/۰۳/۰۸
  1 0
  با مقداری سوخت رایگان بعنوان رشوه ....
 • IR ۰۷:۲۱ - ۱۴۰۲/۰۳/۰۸
  1 0
  یه دعوای خانوادگی بوده
 • علی IR ۰۸:۳۳ - ۱۴۰۲/۰۳/۰۸
  3 0
  طالبان قابل اعتماد نیستند و مسئولین ما در خوابند .
 • IR ۰۹:۴۵ - ۱۴۰۲/۰۳/۰۸
  3 0
  "پاسخ قاطع نیروهای مرزبانی ایران" ؟؟؟ ایران فقط 3 شهید و چند مجروح داد و فقط از این جهت قاطعیت دارد که حاضر است بیشتر شهید بدهد اما اینکه چه بدست بیاورد در برنامه مسوولین دیده نشده است. ضمنا طالبان ( قوم نژاد پرست پشتون) هیچ گاه ایرانیان را مسلمان حساب نمی کنند پس ادبیات مسلمانی و ان المومنون اخوه و ... را ایشان هیچگاه در مورد ما قابل طرح شدن نمی دانند.
 • IR ۱۳:۱۲ - ۱۴۰۲/۰۳/۰۸
  0 0
  طالبان دشمن دینی و مذهبی تشیع و شیعیان هستند چونکه انها قومی دینی هستند مذهب برای اونها اهمیت بسزایی داره درست مثل دشمنی صفویه و عثمانی دوستی با طالبان ممکن نیست زیرا انها بدوی و تندرو هم هستند که قوانین بین المللی را درک نمیکنند بسیار هم هیجانی هستند پس باید باهاشون با زبان زور حرف زد بنظرم بمباران مداوم نیروهای طالبان تا دو کیلومتری مرزهای ایران با پهپاد بصورت مستمر میتونه مرزها رو ارام و ترمز طالبان رو بکشه
 • IR ۲۲:۴۳ - ۱۴۰۲/۰۳/۰۸
  0 0
  من هرچه تلاش کردم ببینم مرزبانان افراد مهاجم را بتعداد چند نفرشون را کشتند ویا مجروح کردند هیج جا نیافتم اما برای خودمون آمار پشت آمار یعنی میشه بگویید چه هدفی پشتش هست
 • صادق IR ۱۶:۵۲ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۰
  0 0
  اگربشود مسیولین با انجام کانال های متعدی سرچشمه‌ریزش آب بصورت دایره ای شکل بطرف پائین دست آب را مهار کرد ومشکل کم آبی منطقه را برطرف کرد

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس