سردار رادان: لزوم اشراف اطلاعاتی بر مسائل فرهنگی و اجتماعی جامعه/ باید برای مقابله با عملیات روانی دشمن برنامه داشته باشیم

سردار رادان با تاکید بر اینکه باید بر مسائل فرهنگی و اجتماعی جامعه اشراف اطلاعاتی داشته باشیم، گفت: باید از مسائل شناخت و برای برنامه عملیات روانی دشمن برنامه داشته باشیم.

به گزارش مشرق، سردار «احمدرضا رادان» فرمانده کل انتظامی کشور در بیست و پنجمین گردهمایی تخصصی معاونان فرهنگی اجتماعی فراجا اظهار داشت: کسانی که در معاونت فرهنگی اجتماعی فراجا، معاونان اجتماعی پلیس‌های تخصصی و فرماندهی انتظامی استان‌های سراسر کشور فعالیت می‌کنند در خط اول ماموریت، جنگ ترکیبی، شناختی، نرم و نیمه سخت قرار دارند که چنانچه بتوانند خوب انجام وظیفه کنند کار اجرا راحت‌تر، روان تر، با شتاب‌تر و پرسرعت‌تر انجام می‌شود.

سردار رادان با بیان اینکه امروز حریف ما از ابزار رسانه و ارتباطات جمعی استفاده بیشتری می‌کند و در جنگ شناختی از این ابزار بیشتر بهره می‌گیرد، افزود: طبیعی است که شما و همکارانی، چون شما نیز باید بتوانید از ابزار رسانه، هنر و ارتباطات جمعی در این رویارویی بیشتر و بهتر بهره بگیرید.

فرمانده کل انتظامی کشور ادامه داد: لازمه این کار، شناخت و برداشت درست، واقعی، منطقی و قابل اجرا از موقعیت است؛ در مقابل یک هجمه سنگین باید موقعیت و حریف راخوب بشناسیم، امکانات را بشناسیم و برنامه داشته باشیم.

این مقام ارشد انتظامی با اشاره به اهمیت موقعیت شناسی مطرح کرد: لازمه موقعیت شناسی، شناخت است؛ اینکه بدانیم در کجا و چه زمانی قرار داریم و در این زمان، چه حساسیتی وجود دارد مصداق بارز موقعیت شناسی است که جنس این فرآیند باید شناخت، افکار و درک و ذهن باشد؛ اگر ذهن‌ها را نشناسیم ممکن است موقعیت را بفهمیم، اما راهی که می‌رویم شاید نیاز نباشد و بنابراین به نتیجه مطلوب نمی‌رسیم.

وی اضافه کرد: بعضی وقت‌ها خیلی کارها می‌کنیم، برنامه و اقدام هم داریم، اما در زمان خودش نیست و نتیجه اثربخشی ما کم یا بسیار کم است؛ اگر اقدامات را در زمان خودش انجام دهیم با قید توجه به شرایط و استفاده از ابزارهای مناسب، بسیار در تحقق اهداف ما موثر و کارساز است.

سردار رادان تأکید کرد: ما باید هنر انسجام‌بخشی رسانه را در فضای حقیقی و مجازی ایجاد کنیم که این انسجام بخشی بتواند هم‌افزایی میان قدرت نرم و سخت، در برابر تهدیدات (تهدیدات فرهنگی و اجتماعی) ایجاد کند.

این مقام ارشد انتظامی با بیان اینکه باید فکری نو، کاری نو، طرحی نو و روشی نو داشته باشیم، عنوان کرد: اساسا معتقدم که سازمان انتظامی کشور، یک سازمان کاملا نهادی است؛ بنابراین باید نهادی، جهادی وانقلابی عمل کنیم.

سردار رادان با اشاره به اهمیت و حساسیت اقدامات معاونت فرهنگی اجتماعی فراجا خاطرنشان کرد: معاون فرهنگی اجتماعی و این مجموعه می‌تواند تدبیرسازی کند؛ اما در این میان الزامات انسجام بخشی رسانه‌ای در فضای حقیقی و مجازی چیست و این تدبیرسازی نیازمند طی چه فرآیندی است؟

فرمانده کل انتظامی کشور توضیح داد: برای انسجام بخشی رسانه‌ای، اشراف اطلاعاتی یک اصل و لازمه بوده و برای اشراف اطلاعاتی لازم است شبکه سازی گسترده‌ای داشته باشیم.

وی خطاب به معاونان فرهنگی اجتماعی پلیس‌های تخصصی و فرماندهی انتظامی استان‌ها اعلام کرد: تب سنجی، افکارسنجی و نظرسنجی درست از وظایف شما است؛ در واقع حقیقت صحنه‌های فرهنگی و اجتماعی، دریافت درست از صحنه‌گردانان اجتماعی و فرهنگی است که این مهم بیانگر اهمیت اشراف اطلاعاتی است.

سردار رادان با اشاره به اهمیت چابکی معاونت فرهنگی اجتماعی فراجا مطرح کرد: چابک بودن یعنی نهادی بودن، یعنی خودمان را گرفتار یک چیزهایی که ما را گرفتار نرفتن‌ها و نشدن‌ها می‌کند، نکنیم.

وی خطاب به حاضران گفت: شما می‌توانید بر افکار عمومی تاثیر بگذارید و در این تاثیرگذاری بر افکار عمومی باید به اقدامات ایجابی توجه کنید و تعامل خوب، سازنده و هم افزا با رسانه‌ها داشته باشید و از وسایل ارتباطات جمعی خوب بهره بگیرید.

فرمانده کل انتظامی کشور با تأکید بر لزوم وضعیت‌سنجی مستمر از طرح‌های اجرایی خاطرنشان کرد: سنجش میزان اثربخشی طرح‌های اجرایی بر میزان احساس امنیت در مردم بسیار می‌تواند در پیشبرد اهداف این معاونت کارساز باشد.

سردار رادان با اشاره به نقش و سهم اشراف اطلاعاتی و اقدامات ایجابی در اجرای مأموریت‌های معاونت فرهنگی اجتماعی فراجا خاطرنشان کرد: همواره باید از مأموریت‌های پلیس در مراسم‌هایی، چون اربعین، هفته فراجا، نوروز، ماه رمضان، محرم و ... که اتفاقا شما فعالان فرهنگی اجتماعی در آن نقش آفرین هستید برای پیشبرد هر چه بهتر مأموریت‌های کلان سازمان استفاده کنید.

وی با اشاره بر نقش آگاهی بخشی معاونان فرهنگی اجتماعی به فرمانده، گفت: شما از ابزارهایی استفاده می‌کنید که جهان‌شمول است و آن هنر متعالی رسانه است و با این ابزارهای هنری و رسانه‌ای می‌توانید مرزها را درنوردید.

فرمانده کل انتظامی کشور خاطرنشان کرد: معتقدم دوستان در این معاونت لبه جلویی نبردی هستند که دیده نمی‌شوند؛ شما فعالان معاونت فرهنگی اجتماعی فراجا افسرانی هستید که در لبه جلویی نبردی هستید که دیده نمی‌شوید و باید عمق منطقه نبرد را نیز در نوردید؛ مصداق بارز این سخن، چون کسی است که مصاحبه می‌کند، همه چیز را ثبت و ضبط می‌کند، اما دیده نمی‌شود، ولی جریانی را پیش می‌برد، شما و این دوستان، چون سربازان گمنام هستید.

وی در بخش پایانی سخنان خود با اشاره بر لزوم توجه بر افکارسنجی، تأثیر بر افکار عمومی و توجه به اقدامات ایجابی عنوان کرد: عملکرد معاونت فرهنگی اجتماعی می‌تواند کل سازمان را تحت تأثیر قرار دهد چرا که رأس هرم این معاونت شناخت، ادراک و اقدامات ایجابی است که جنس این مولفه‌های اشاره شده جهادی و نهادی است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس