کد خبر 1485467
تاریخ انتشار: ۱۲ اردیبهشت ۱۴۰۲ - ۱۰:۰۸

به گزارش مشرق، کیان عبداللهی، فعال رسانه در کانال تلگرامی اش نوشت:

پرسش از «حقیقت» یعنی اینکه چه چیز درست است و چه چیز درست نیست؛ سوال از امر «خیر» (Good)، یعنی چه کاری را باید انجام داد؟ و چه کاری را نباید مرتکب شد؟ و پرسش از امر «زیبا» یعنی چه چیز و با چه معیاری حقیقتا زیباست؟ و چه چیز نیست؟ را شاید بتوان کلان‌ترین و مهم‌ترین سوالات تاریخ اندیشه بشری قلمداد کرد. سوالاتی که در دوره‌های مختلف پاسخ‌های متنوع و متفاوتی به آنها داده شده، اما به‌نظر می‌رسد نظریاتی که به‌جای جزیره‌ای دیدن این حوزه‌ها، به یک پیوند و ارتباط میان آنها قائلند، اقبال و جذابیت بیشتری را کسب کرده‌اند.

افلاطون ایده‌ای دارد که حداقل به تصور من نزدیک‌ترین دیدگاه به واقعیتِ نسبت میان «حقیقت» و «خیر» و «زیبایی» است؛ او این سه را درواقع یکی می‌داند و معتقد است که حقیقت و خیر و زیبایی سه وجه یک چیزند و نه سه چیز متفاوت.

ایمانوئل کانت، فیلسوف دوران‌ساز قرن هجدهمی غرب هم علاوه‌بر دو کتاب بسیار مشهورش، یعنی «نقد عقل محض» و «نقد عقل عملی»، نقد سومی هم دارد با عنوان «نقد قوه حکم» که اگرچه قرن‌ها در ایران و حتی جهان به آن کم‌توجهی شده، اما حتما مهم‌ترین کتاب او یا حداقل مکمل قطعی دو نقد دیگر است. خود او معتقد است که با این کتاب، پلی میان دو نقد پیشین، یعنی عقل نظری و عقل عملی زده و مفسران و شارحان هم معتقدند که بدون نقد سوم، انسان در دو نقد دیگر ‌کانت اسیر و شهروند دو جهان کاملا متمایز و بی‌ربط به هم و به تعبیری «آواره» است.

در دیدگاه کانت در نقد قوه حکم نیز، چه درباره امر زیبا (و حتی امر والا) و چه درباره عقل نظری، مشخص است که «اخلاق» نقش بسیار مهمی دارد. به‌نوعی که کانت در بخش‌هایی معتقد است حتی برای درک بهتر «زیبایی» هم اخلاقی زیستن مهم است، چه رسد به اینکه بخواهیم درباره عقل نظری صحبت کنیم.

مقصود از این مقدمات و ارتباط آن به ماجرای شهید الداغی و محسن برهانی چیست؟ اینکه وقتی به هر دلیلی کینه‌جویی و موضع‌گیری علیه جمهوری اسلامی و مذهبی‌ها برای محسن برهانی که می‌گوید حقوقدان و استاد دانشگاه است، اصل شد و وقتی از اخلاق کناره جست، نه‌تنها امر «خیر» و «نیک» برای او پوشیده می‌شود، و نه‌تنها نمی‌تواند منطق نظری عملِ شرافتمندانه و انسانی شهید حمیدرضا الداغی را ببیند، بلکه حتی «زیبایی» کار او را هم -فارغ از اینکه این شهید یک حزب‌اللهی و طرفدار دوآتشه‌ جمهوری اسلامی هست یا نیست- نمی‌تواند درک کند.

آنطور که دوستان شهید الداغی، مثل مهدی عرفاتی – هم‌دانشگاهی سابق شهید- نوشته‌اند، شهید الداغی اساسا مذهبی دوآتشه مصطلح، آن‌طورکه برخی تصور کنند نبوده؛ اما غیرتمند و با شرافت بوده و انسانی می‌زیسته و همین روحیه‌اش او را به امر و اقدامی کشانده که مومنانه رفتار کرده و همین برای مذهبی و غیرمذهبی‌های باشرافت «زیبا» و «خیر» و مصداق «حقیقت» محسوب می‌شود.

اما محسن برهانی که اخلاق را در پای کینه‌جویی‌ نفله‌ کرده، نه می‌تواند این نیکویی را ببیند و نه آن زیبایی را درک کند. اینجاست که نه حقوق‌خوانی به کار می‌آید و نه دانشگاهی بودن. آدمی باید اولا انسان باشد و اخلاقی عمل کند تا حقیقت و زیبایی را هم بتواند آن‌گونه که هست، درک کند. در غیر این صورت هر دو برای او پوشیده می‌ماند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 15
 • در انتظار بررسی: 13
 • غیر قابل انتشار: 0
 • IR ۱۰:۱۱ - ۱۴۰۲/۰۲/۱۲
  6 0
  اینها میخواهن ادای روشنفکران و علامه دان ها را دربیارن ولی درواقع سر بزنگاه بی بصیرتی خود را نشان میدهن. تاریخ از نمونه های برهانی ها زیاد داشته متاسفانه. خدا رسواش کنه
 • IR ۱۰:۲۴ - ۱۴۰۲/۰۲/۱۲
  4 0
  امثال این ‌محسن برهانی از تو کدوم زباله دونی بیرون میان؟ اینا تو چه خانواده هایی بزرگ میشن؟ مگه اینا تو ایران مدرسه نرفتن؟ اینارو جمع کنید و به کمپ هایی تو جنوب ایران تبعید کنید. اینا لیاقت زندگی تو جامعه رو ندارن.
 • IR ۱۰:۲۴ - ۱۴۰۲/۰۲/۱۲
  14 0
  بسیار مایل هستم که در روز قیامت، ببینم که جناب‌ محسن برهانی در خصوص افاضاتی که می‌فرمایند، چگونه با برهان قاطع خودش، خدا را هم محکوم می‌کنه و فاتحانه به سوی بهشتی که پاداش فواحش، هرزه‌ها، تجزیه‌طلب‌ها و قاتلان و جنایتکاران هست، میره.
 • FR ۱۰:۲۶ - ۱۴۰۲/۰۲/۱۲
  0 0
  بسیار نوشته زیبایی بود .. اصل همان اخلاق است که در غیاب آن خیلی نفله گی ها رخ می‌دهد
 • IR ۱۰:۴۱ - ۱۴۰۲/۰۲/۱۲
  0 0
  شما اگه از فلسفه ی اخلاق ادعای اخلاق محوری داری بدون این که حقیقت برات روشن شه مطلب در بحث و سخن رانده ای بهتر بود نگاه تیز بینانه تر و ریشه ای تر رو میداشتین نسبت به حقیقت نه صرفا نگاه سطی و کینه توزانه
 • سید IR ۱۰:۴۳ - ۱۴۰۲/۰۲/۱۲
  0 0
  بسیاری از باسوادان علم شان خود شیطان و حجابی برای کسب معرفت شان است!!!
 • IR ۱۰:۵۰ - ۱۴۰۲/۰۲/۱۲
  1 0
  قماش زن زندگی ازادی مدعیان دفاع از حقوق زنان ، پای عمل که میرسه و پای دفاع از زن در برابر تعرض ها میرسه بجای دفاع از زن، همشون مثل موش توی سوراخ قائم میشن ،بعد همین .....ها شدن مدعیان دفاع از حقوق زن......
 • ایرانی IR ۱۰:۵۲ - ۱۴۰۲/۰۲/۱۲
  2 0
  بله موافقم که متأسفانه محسن برهانی مغز و انصافش نفله شده!
 • IR ۱۱:۰۸ - ۱۴۰۲/۰۲/۱۲
  2 0
  توقعات بی جایی از حامیان جنبش زن هرزگی آزادی دارید
 • محمد IR ۱۱:۳۷ - ۱۴۰۲/۰۲/۱۲
  1 0
  سلام متاسفم برای برهانی که با حرفهای بی سروته در واقع خودش رو نفله کرد؛واین کلمه ننگین( نفله) رو برای همیشه رو پیشانیش حک .
 • IR ۱۱:۵۹ - ۱۴۰۲/۰۲/۱۲
  2 0
  يعني بيسواد تر از محسن برهاني خود محسن برهاني است ... يكبار مناظره اش را در تلويزيون ديدم ...؟؟؟!!! واقعاً بيسواد بود برهاني طفلكي .... ملت ايران گرفتار چه افرادي شده اند واقعاً ...؟؟؟!!!!!!
 • هموطن GB ۱۳:۲۳ - ۱۴۰۲/۰۲/۱۲
  3 0
  نظرات شخصی این فرد بی شرافت مهم نیست، مهم این است که چگونه هنوز در جایگاه استاد حقوق دانشگاه، نظریه بی شرفی و بی ناموسی را به دانشجویان از همه جا بی خبر تزریق میکند.
 • IR ۱۷:۴۴ - ۱۴۰۲/۰۲/۱۲
  6 0
  الان باید فقط گفت برهانی خفه شو با عرض پوزش از خوتنندگان محترم.
 • IR ۲۱:۵۵ - ۱۴۰۲/۰۲/۱۲
  4 0
  میگن باطن آدما با توجه به عملکردشان میتونه انسان؛ سگ، کفتار،گرگ باشه ولی بعضیا ندید حتما باطن خوک دارن.
 • سید فروزان CH ۲۱:۵۶ - ۱۴۰۲/۰۲/۱۲
  8 0
  آنهایی که در اجتماعات خارج از کشور میگفتند ناموس چیه !!!!!مطمئن بودند که اقلیتی هم در داخل از ناموس بی خیال هستند ، نمونه همین به اصطلاح استاد دانشگاه

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس