کد خبر 1483531
تاریخ انتشار: ۶ اردیبهشت ۱۴۰۲ - ۰۸:۲۷
هلهله خاتمی و تاجزاده و رفقا روی آوارهای متروپل

رئیس‌شورای مرکزی مجمع روحانیون بر خلاف مشی طیف متبوع خود مدعی شد نگران جمهوریت است.

به گزارش مشرق،روزنامه کیهان در ستون خبر ویژه خود نوشت:خاتمی در جمع عده‌ای از سیاسیون و فعالان رسانه‌ای گفته است:

« -جمهوری معنی و تاریخ دارد و آن اسلامی که در انقلاب ۵۷ در کنار جمهوریت قرار گرفت، اسلامی بود که باید خود را با جمهوریت سازگار می‌کرد.

- جمهوری، تاریخ و معنا و لوازمی دارد. از دوران روم باستان، یونان و تا به امروز جمهوری به‌اشکال مختلف وجود داشته و توسعه یافته است و امروزاشکالی از آن در جهان وجود دارد و در حکمرانی موفق بوده‌اند.

- اینکه جمهوری اسلامی در ایران معنا دارد یا ندارد، باید در مورد آن بحث شود اما شخصا معتقدم نسخه اسلام سازگار با عرف،‌اشکالی را ایجاد نمی‌کند.

- متاسفانه اولین بار من از مفهوم مردم‌ سالاری دینی استفاده کردم، اما منظور ما از مردم سالاری همان دموکراسی و از دینی بودن همان اخلاق دینی سازگار با عرف بود. امروز شاهدیم جمهوری اسلامی به سمت حکومت اسلامی تمایل پیدا کرده است، در حالی که منظور موسسان از جمهوری اسلامی، حکومت آخوندی نبود.

- یکی از فرماندهان ارتش در همان روزهای ابتدایی بعد از پیروزی انقلاب- که فکر می‌کنم تیمسار مصطفی رحیمی بود- نگران کلمه جمهوری اسلامی بود و به امام نامه نوشت و نگرانی خود را با ذکر دلایلی ابراز کرد. من شخصا پیگیر نامه بودم و می‌خواستم بدانم حضرت امام چه نظری دارند. از مرحوم احمد آقا [سید احمد خمینی] پرسیدم چه شد. سید احمد آقا به من گفت، امام نه یک بار که دوبار نامه را مطالعه کرد و گفت به رحیمی بگویید منظور از جمهوری اسلامی، حکومت آخوندی نیست، این مردم نگرانند اسلام با جمهوری سازگار نباشد.

- مردم در همه‌پرسی تعیین نظام به کدام جمهوری اسلامی رای دادند؟ اگر همان زمان می‌گفتیم که قرار است با اسلامیتش تو سرتان بزنیم، آیا کسی به آن رای می‌داد؟

- می‌گویند اگر زنی روسریش تا نصفه عقب باشد،‌اشکالی ندارد و بچه‌های خودمان هستند، اما اگر روسری افتاد و چهار تار مو بیشتر آشکار شد، دیگر بچه‌های خودمان نیستند. بله اسلام نسبت به بی‌حجابی محض حرف دارد و البته اختلاف نظرها هم زیاد است، ولی اسلام دین رکود نیست بلکه برای زمان و مکان انعطاف دارد.

-برانداز می‌گوید این نظام باید برود، تفکر اصلاح‌طلبی مبنا را بر تغییرات و اصلاحات کم هزینه می‌گذارد. من معتقدم اگر زندگی و آزادی می‌خواهید آن را در براندازی و انقلاب جست‌وجو نکنید، در صورتی که آن اتفاق حادث شود، ایران روزگار خوبی نخواهد داشت، اگر «زن، زندگی، آزادی» می‌خواهیم باید بدانیم، براندازی زندگی مردم را بهتر نخواهد کرد.

- در مورد اینکه ترکیب «جمهوری اسلامی» معنا دارد یا خیر، باید بحث شود. مدافعان آن دلایلی دارند و معتقدان به ضدیت عرف و دین نیز برای خود فکت و استدلال دارند، اما شخصا معتقدم می‌توان اسلام را چنان دید و شناخت که جایگاه «عرف» را در عرصه حیات اجتماعی به رسمیت بشناسد، چنان‌که امام برای آن جایگاه مهمی قائل بودند، و در شرایط خاص در فرآیند راهبردن جامعه بر نقش آن از نظر اسلام صحه گذاشتند.

- من از شعار زن، زندگی، آزادی به عنوان یک شعار زیبا تعبیر کردم، اما معتقدم اگر زندگی می‌خواهیم، زندگی در براندازی پیدا نمی‌شود؛ چرا که در آن صورت ایران روزگار خوبی نخواهد داشت و آشوب و ناآرامی‌های سنگینی را در پی خواهد داشت. اصلاح‌طلبان می‌گویند وضع امروز مساوی با جمهوری اسلامی نیست و باید با روش‌های مسالمت‌آمیز اصلاح شود، اما براندازان می‌گویند جمهوری اسلامی همین است و باید برانداخته شود».

گفتار خاتمی درباره احترام به جمهوریت، صددر صد مخالف مشی وی و برخی افراطیون مدعی اصلاحات است. آنها در انتخابات سال ۱۳۸۸ نه تنها علیه اسلامیت بلکه علیه جمهوریت و رای محترم اکثریت مردم، آشوبی را ساماندهی کردند که مرحله به مرحله، دیکته سرویس‌های جاسوسی آمریکا و انگلیس و اسرائیل بود.

تاسف‌بار این که بهانه اصلی تدارک آشوب توسط باند خاتمی و موسوی و احزابی مثل مشارکت و کارگزاران، ادعای تقلب در انتخابات بود و حال آن که تاج زاده اذعان داشت امکان ندارد ۱۱ میلیون رای تقلب و جا به جا شود؛ و خاتمی فقط در پستو و در جمع‌های خصوصی اذعان می‌کرد باور ندارد در انتخابات تقلب شده، اما در خیابان و در فضای سیاسی، در کنار موسوی، شورش علیه جمهوریت برای تعطیلی انتخابات و تضییع رای اکثریت ۲۴ میلیون نفری را مدیریت می‌کرد. سقوط شخصیتی و انحطاط اخلاقی و انسانی، از این بدتر؟ خاتمی اکنون با چه رویی نام جمهوریت را بر زبان می‌راند و حال آن که بازیچه‌اشرافیت سیاسی اقتصادی غربگرا در شورش علیه جمهوریت بوده است؟!

ثانیا خاتمی به عنوان حامی دو دولت روحانی، گندم‌نمایی و جو فروشی کرده و همانند خیانت‌هایی که در دولت خود در حق نظام و مردم مرتکب شد، ناقض حقوق برآمده از جمهوریت و اسلامیت است. تحمیل تورم‌های هفتصد تا هزار درصدی در اقلام مختلف به مردم، یکی از چندین جفای وی در حق جمهور و به نفع‌اشرافیت فاسد است.

ثالثا مردم سالاری دینی، ادبیات رهبر معظم انقلاب و برآمده از اسلام ناب است و قطعا با رویکرد عناصر لیبرال هرهری مذهب و ‌اشرافیت غربگرا تباین دارد. به همین دلیل هم مورد بغض و عداوت طیف مذکور قرار گرفته است. تخطئه حکومت آخوندی -به سیاق ادبیات رادیو اسرائیل- در حالی است که خاتمی لااقل بر حسب ظاهر، هم خود آخوند است که سالها در مسند وزارت و ریاست جمهوری و... حضور داشته و هم از مسندداری کسانی مانند مرحوم‌هاشمی و حسن روحانی حمایت کرده است! بنابراین این بخش از سخن وی هم گزافه‌گویی است.

رابعا در فتنه و آشوب سال ۱۳۸۸، گروهک‌ها و آشوبگران موتلف خاتمی، روی جمهوری اسلامی خط کشیدند و به احکام اسلامی و ساحت حضرت سیداشهدا(ع) جسارت کردند، بنابراین ادعای دغدغه‌مندی برای جمهوری اسلامی، به این همبازی سازمان تروریستی منافقین و فسیل‌های سلطنت طلب و عناصر ملحد بهائیت و... نمی‌آید. خدماتی که خاتمی و برخی هم‌طیفانش به گروهک‌های ورشکسته و منحله کردند، اجازه نمی‌دهد که او خود را اصلاح‌طلب معتقد به جمهوری اسلامی و دارای مرزبندی با براندازان جا بزند.

خامسا در موضوع حجاب، حدود شرعی آن مشخص است و بد حجابی و بی‌حجابی هم تعریف روشنی دارد. در این میان، قطعا نظام میان فرد غافل با فرد معاند تفاوت قائل است، در عین حال که بر الزام شرعی و قانونی حجاب تاکید دارد. منتها نظام بر خلاف برخی افراطیون اطراف خاتمی، قائل به پونز زدن به سر افراد بی‌حجاب و... نیست. و البته بر اساس فرمایش امیر مومنان‌(ع) که متناسب مشی برخی چپ نماهای انقلابی پشیمان است،: «جاهل را نمی‌بینی مگر در حال افراط یا تفریط».

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 11
 • در انتظار بررسی: 2
 • غیر قابل انتشار: 0
 • شیوا IR ۰۸:۵۸ - ۱۴۰۲/۰۲/۰۶
  44 0
  نمیدانم اشوبگر بود چی بود خدا داند ولی تنها زمان این رئیس جمهور مثل یه انسان زندگی کردیم
 • 63636366666 IR ۰۹:۱۴ - ۱۴۰۲/۰۲/۰۶
  42 0
  تو در مورد خاتمی حرف نزن برو از مردم سوال کن بهترین دولت تاریخ ایران ومحبوبترین چهره ایران تو که منفوری حرف مفت نزن
 • IR ۰۹:۱۹ - ۱۴۰۲/۰۲/۰۶
  1 45
  خاتمی عامل جورج سوروس یهودی است و برای براندازی با هدایت یهودی ها فعالیت دارد.
 • IR ۰۹:۲۵ - ۱۴۰۲/۰۲/۰۶
  1 39
  مصی علینژاد دست پرورده محمد خاتمی به فلاکت افتاده حالا استادش داره وارد گود میشه - خوبه - بیا حرف بزن معلوم بشه که چی تو ذهنت که تحت کنترل جورج سوروس جونت هست داری- تو دوران ریاست جمهوریت که با تهدید دانشجوها در جریان سخنرانیت گند دفاع دروغینت از دموکراسی در اومد - دوران ریاست جمهوریت هم که دوره چپاول آقازاده های اصلاح طلب و مفسد اقتصادی بود.
 • هرمز IR ۰۹:۵۰ - ۱۴۰۲/۰۲/۰۶
  1 29
  ای ناقلا! آنروز که کروبی با آرایی کمتر از آرای باطله ادعا می کرد ۱۱ میلیون تقلب شده و رای مردم و جمهور را لگدکوب میکرد چرا حتی یک کلمه هم نگران جمهوریت نشدی. ای ناقلا! هیچوقت مردم فراموش نخواهند کرد خیانت بی شرمانه تو را
 • IR ۱۰:۲۳ - ۱۴۰۲/۰۲/۰۶
  1 37
  ار درس معلمش (جورج سوروس) بود فتنه ای به وسط معرکه آورد خاتمی فتنه گر را
 • م IR ۱۱:۲۳ - ۱۴۰۲/۰۲/۰۶
  27 1
  تندروها بلای جان مردمان ایران شده اند. همان پایداری چی ها و انجمنی ها
 • محمد IR ۱۳:۱۸ - ۱۴۰۲/۰۲/۰۶
  0 7
  سلام آنکس که نداند ونخواهد که بداند در جهل مرکب ابد الدهر بماند. اینا اگه میخواستن بفهمن تا حالا فهمیده بودن.
 • IR ۱۳:۵۴ - ۱۴۰۲/۰۲/۰۶
  4 32
  از امریکا تا کانادا سازمانهای نظرسنجیشون صحت نتیجه انتخابات 88 را تایید کردند اکثر مردم نمیدونن
 • علی افصحی IR ۱۶:۱۸ - ۱۴۰۲/۰۲/۰۶
  1 41
  خاتمی نمی تواند دیدگاه های شیطانی خود را به امام نسبت دهد. امام خمینی:« خطاب من به همهٔ علمای کشور : جمهوری اسلامی معنایش این است که رژیم رژیم اسلامی باشد ، حکومت حکومت اسلامی باشد قوانین قوانین اسلامی باشد»بنیانگذار جمهوری اسلامی تمام بیاناتش در دایرة المعارف انقلاب اسلامی « صحیفهٔ نور » مضبوط است. خاتمی سخن از جمهوری اسلامی ای می کند که دموکراسی و اخلاق دینی داشته باشد ! این جمهوری اسلامی نیست بلکه جمهوری واتیکانی است . جمهوری اسلامی همان معنایی است که امام خمینی فرموده که قوانین اش قوانین اسلامی است. این که از عرف در فقه شیعه سخن به میان آمده به معنای عرفی شدن قوانین اسلام نیست که خاتمی نفهمیده آن را بلغور می کند بلکه عرف تنها نقش رنگ آمیزی احکام را دارد مثلا حجاب اصل است اما شکل آن مربوط به عرف های موجود در جوامع است برخی چادر دارند و برخی مانتو ، برخی لباس های محلی ، اما اصل حجاب یعنی پوشش مشخص بدن و موی سر زن کاملاً روشن و در آیات و روایات به آن تصریح شده . این که درباره حجاب نظرهای مختلفی هست به همین نقش عرف در کیفیت حجاب بر می گردد اما بر خلاف گفتهٔ خاتمی بیسواد در حکم حرمت شرعی بی حجابی همهٔ فقهاء شیعه اتفاق نظر داشته و هیچ اختلاف نظری نیست. حکومت آحوندی شعار منافقین است و هرگز در جمهوری اسلامی عینیت نیافته است میزان اشتغال روحانیت به کارهای دولتی در مقایسه با سایر اقشار قابل ذکر نبوده و بسیار محدود است . اگر رئیس قوهٔ قضاییه شخصیت روحانی است چون باید طبق قانون اساسی بایداهل اجتهاد باشد و اگر رهبری روحانی است برای این است که رهبر باید فقیه باشد چون جمهوری اسلامی است نه جمهوری یونانی عشق خاتمی ! اگر خاتمی که رئیس جمهور بود کسی می گفت حکومت آخوندی خوشش می آمد ! هرگز ! خاتمی شلوغ بازی طرفدارانش را در دانشگاه بر نتابید و تهدیدبه بیرون کردنشان از جلسه نمود ! چطور خود خاتمی بود جمهوری آخوندی نبود همین که مردم به خاطر بی عرضگی از دایرهٔ حکومت بیرونش انداختند حالا شده حکومت آخوندی ! یا تا دیروز روحانی ، هاشمی در رأس بود آخوندی نبود حالا شده !! . زن زندگی هرزه‌گی زیبا نیست بلکه شنیع ترین شعار و آشوبی است که تاکنون در جمهوری اسلامی دیده شده ! حالا خاتمی اصرار دارد خب باشد ثم ماذا! حالا که زن زنذگی آزادی به درک واصل شده ! طرفدارنش هم به زودی به درک واصل خواهند شد.
 • حجت IR ۱۶:۳۷ - ۱۴۰۲/۰۲/۰۶
  1 30
  به این بی سواط بگین این جمهوری است که با اسلام سازگار بشه نه عکسش. در ضمن اینکه دشمن اسلام باشی ولی لباس روحانیت بپوشی یعنی اینکه منافق هستی. والسلام

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس