کد خبر 1475666
تاریخ انتشار: ۶ فروردین ۱۴۰۲ - ۱۰:۱۹
آیا ترامپ در آستانه بازداشت است؟

اگرچه دادستان های منهتن نیویورک تا حد زیادی پیگیر پرداخت پول از سوی ترامپ به یک بازیگر فیلم‌های پورنوگرافی هستند، با این حال، محتوای اتهامات کیفری که علیه ترامپ اقامه شده هنوز نامشخص است.

به گزارش مشرق، «نیویورک تایمز» در گزارشی با اشاره به تشدید گمانی‌زنی‌ها در مورد احتمال و شانس بالای بازداشت ترامپ با حکم مقام‌های قضایی منطقه منهتن نیویورک، به طور خاص به سؤال‌ها و ابعاد مختلفی که در این رابطه مطرح است پرداخته، خودِ ترامپ نیز به تازگی در موضع‌گیری‌هایی از قریب الوقوع بودنِ بازداشتش خبر داده و در شبکه اجتماعی‌اش یعنی Truth، از حامیان دو آتشه خود درخواست کرده که با اعتراضات و تجمع، مانع از پیگرد قضایی و بازداشتش شوند.

نیویورک تایمز در گزارش خود می‌نویسد:

« در پی طرح مسائل مختلف قضایی در مورد دونالد ترامپ رئیس جمهور سابق آمریکا و حضور وی در چند پرونده مهم در آمریکا، گمانه‌زنی‌های زیادی در مورد احتمال صدور حکم بازداشت او مطرح شده است. موضوعی که سبب شده برخی ناظران و تحلیلگران از احتمال نمایشِ تصویر ترامپ در حالی که دستبند به دست دارد، در آینده نزدیک خبر دهند.

با این همه، هنوز توضیحات روشنی در مورد اینکه در ادامه راه چه اتفاقاتی امکان دارد بیفتد، داده نشده است. دادستان‌های آمریکایی هشدار داده‌اند که صدور کیفرخواست علیه ترامپ کاملا محتمل است با این حال، قطعیتی هم در این رابطه وجود ندارد. قبل از اینکه دونالد ترامپ متهم شود، دادستان منطقه منهتن نیویورک "آلوین براگ" باید از هیئت منصفه‌ای که شواهد گوناگون در مورد رئیس جمهور سابق آمریکا را دیده و شنیده است بخواهد تا به متهم کردن و صدور قرار کیفری علیه وی رای دهند. در این راستا، اکثریت اعضای هیات منصفه باید با بازداشت ترامپ موافقت کنند.

البته زمان‌بندی هرگونه اقدام احتمالی جهت صدور قرار کیفری و بازداشت ترامپ مشخص نیست و به احتمال فراوان موکول به بعد از برگزاری جلسه هیئت منصفه جهت تشخیص گناهکار بودن یا نبودنِ ترامپ است. تحقیقات و بررسی‌های انجام گرفته توسط آلوین براگ مورد ترامپ، متمرکز بر اقدام وی در پرداخت حق‌السکوت به یک بازیگر فیلم های پورنوگرافی (فیلم‌های مستهجن) در روزهای پایانی کارزار انتخاباتی وی در سال ۲۰۱۶ است.

در ادامه به اصلی‌ترین سؤال‌ها در مورد ترامپ و اینکه سرنوشت احتمالی وی چه خواهد بود و چه سناریوهایی امکان تحقق دارند، اشاره می‌شود.

چه زمان امکان دارد که برای ترامپ قرار تعقیب کیفری صادر شود؟

هیئت منصفه ویژه‌ای که به پرونده ترامپ رسیدگی می‌کنند در یک هفته سه بار تشکیل جلسه می‌دهند. این جلسات در دوشنبه‌ها، چهارشنبه‌ها و پنج شنبه‌ها برگزار می‌شوند. براساس آنچه منابع آگاه به مسئله اعلام کرده‌اند، حداقل یک شاهد دیگر می‌تواند از سوی هیئت منصفه جهت حضور در جلسات و دادن نظراتش حاضر شود.

پس از ذکر آنچه شاهدان می‌گویند، دادستان‌ها بایستی جرایم کیفری را که می‌خواهند علیه ترامپ مطرح شود، به هیئت منصفه نیز توضیح دهند تا آن‌ها را در روند پرونده ترامپ، قانع کنند. در این چهارچوب، اگر هیئت منصفه به اکثریت آرا برسد، قطعا قرار کیفری و تعقیب قضایی نیز علیه ترامپ صادر می‌شود.

چه زمان امکان دارد که ترامپ بازداشت شود؟

اگر قرار کیفری علیه ترامپ صادر شود، دادستان‌ها و مقام‌های قضایی به احتمال فراوان با تیم‌های حقوقی همکاری می‌کنند تا ترامپ را دستگیر کنند. ظرف چند روز از اجرای قرار تعقیب کیفری وی، ترامپ که در عمارت مارلگوی فلوریدا زندگی می‌کند، باید خود را به دفتر دادستان منطقه منهتن نیویورک تسلیم کند و رود قضایی وی در ساختمان مذکور ادامه می‌یابد.

باید توجه داشت که محتوای اتهامات و پرونده ترامپ محرمانه خواهد بود و افشای محتوای مسائل مذکور مصادف با محاکمه و اجازه مقام‌های قضایی خواهد بود. با این همه باید توجه داشت که به احتمال زیاد اگر ترامپ خود را تسلیم نکند، این مسئله عملا سناریوهای پیجیده‌تری را پیش خواهد آورد.

آیا امکان دارد که ترامپ به کل از اتهاماتش فرار کند و تبرئه شود؟

وکلای ترامپ در مدت اخیر با مقام‌های قضایی این کشور دیدار کرده‌اند و خواهان آن شده‌اند که جرایم کیفری علیه ترامپ کنار گذاشته شود. اگرچه تحقق این سناریو بعید است با این حال، این احتمال وجود دارد که دادستان منطقه منهتن آلوین براگ صدور قرار کیفری علیه ترامپ را دنبال نکند و یا او این کار را بکند و هیئت منصفه به آن رأی منفی بدهد.

با این همه باید توجه داشت که مقام‌های قضایی در روند رسیدگی پرونده ترامپ نفوذ بالایی دارند و بر رأی و نظر هیئت منصفه نیز اثرگذاری دارند و دفاع ترامپ و تیم وکلای وی در این شرایط، می‌توان گفت نقش زیادی را دارا نیست. حداقل شواهد و سیگنال‌هایی که تا به اینجای کار صادر شده‌اند حاکی از این هستند که صدور قرار تعقیب کیفری ترامپ امری کاملا محتمل و البته قریب الوقوع است(خودِ ترامپ نیز بر همین باور است و در این رابطه موضع گیری هایی را نیز انجام داده است).

اتهامات ترامپ چیست؟

اگرچه این نکته روشن است که دادستان‌های منهتن تا حد زیادی پیگیری پرداخت پول از سوی ترامپ به یک بازیگر فیلم های پورنوگرافی هستند، با این حال، محتوای اتهامات کیفری که علیه ترامپ از سوی مقام‌های قضایی آمریکایی اقامه شده هنوز نامشخص است و تا زمانی که قرار تعقیب کیفری علیه وی صادر نشود و برخی مجوزها نیز داده نشود، نامشخص باقی خواهد ماند.

برخی منابع آگاه اعلام کرده اند که فرارهای مالیاتی ترامپ و زد و بندهای تجاری‌اش که به طور خاص با کنشگری‌های مایکل کوهن وکیل سابق وی به پیش برده می‌شوند، تنها بخشی از اتهامات اقامه شده علیه ترامپ هستند. البته برخی جرایم انتخاباتی نیز علیه ترامپ مطرح شده‌اند که همگی آن‌ها در کنار هم می‌توانند مخمصه‌ای جدی را برای ترامپ ایجاد کنند.

بازداشت ترامپ چطور خواهد بود؟

برخی موارد قانونی که اکنون علیه ترامپ توسط مقام‌های قضایی نیویورک دنبال می‌شود، همان‌هایی هستند که در مورد افراد عادی نیز اجرایی می‌شوند. از وی نیز عکسبرداری می‌شود و اثر انگشت وی اخذ می‌شود و به او تفهیم می‌شود که بر اساس قانون می‌تواند ساکت بماند و از حقش مبنی بر استفاده از وکیل بهره برد.

با این همه، با توجه به موقعیت ترامپ به عنوان رئیس جمهور سابق آمریکا و حفاظت های ۲۴ ساعته‌ای که از او انجام می‌شود، دادستان‌ها احتمالا برخی موراد را نادیده خواهند گرفت. امکان دارد که ترامپ را به جای انداختن در یک سلول، در اتاق مصاحبه نگه دارند و استفاده از دستبند را نیز نادیده بگیرند.

آژانس‌های اجرای قانون در نیویورک همچنین دیدگاه‌ها و طرح‌هایی را جهت مقابله با جوسازی‌ها و اعتراضات حامیان دوآتشه ترامپ نیز در برنامه دارند. ترامپ اخیرا به صراحت در شبکه اجتماعی خود یعنی Truth از حامیانش خواسته تا به خیابان ها بریزند و نگذارند که وی بازداشت شود. دوشنبه گذشته نیز منهتن شاهد برگزاری تظاهرات پراکنده از سوی حامیان ترامپ بود.

آیا ترامپ به زندان انداخته می‌شود؟

با توجه به ماهیت جرایم بالقوه‌ای که علیه ترامپ مطرح می‌شود، بعید است که وی با قرار وثیقه آزاد شود و البته که زمینه‌ای برای فرار وی نیز وجود ندارد. به احتمال فراوان ترامپ پس از آنکه تقهیم اتهام شود، آزاد می‌شود.

پس از صدور قرار کیفری علیه ترامپ چه می‌شود؟

به محض اینکه ترامپ متهم شود، پرونده وی احتمال شاهد یک دعوای قضایی طولانی مدت خواهد بود. اگر بنا باشد محاکمه قطعی ترامپ اتفاق بیفتد، احتمالا این مسئله در آستانه انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۴ آمریکا خواهد بود، زمانی که ترامپ سخت درگیرِ مبارزات انتخاباتی‌اش خواهد بود.»

منبع: الف

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 5
 • در انتظار بررسی: 3
 • غیر قابل انتشار: 1
 • IR ۱۰:۲۴ - ۱۴۰۲/۰۱/۰۶
  3 0
  ...آمريکا در مشت پرستوها :)
 • IR ۱۰:۲۵ - ۱۴۰۲/۰۱/۰۶
  2 2
  ترامپ قمارباز ایشالله‌نابود بشی...لعنتی
 • :) IR ۱۰:۳۰ - ۱۴۰۲/۰۱/۰۶
  1 0
  پیشینه تاریخی پرستوها به جد صهیونیسم میرسد
 • IR ۱۰:۳۳ - ۱۴۰۲/۰۱/۰۶
  2 0
  یعنی آمریکا با ترامپ به سرنوشت خشایارشاه دچار شد
 • ایرانی با غیرت IR ۱۵:۵۸ - ۱۴۰۲/۰۱/۱۱
  0 0
  اگر به جای ترامپ این اتهامات متوجه یک شهروند نگون بخت درجه دوم مانند آفریقائی تبارها یا مکزیکی ها بود تا به حال " مادرش را در سوگش " نشانده بودند اصلا شک نکنید. آمریکائی ها استاد مسلم پیاده کردن سیاست یک بام و دو هوا و اعمال تبعیض هستند .

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس