تایوان ۶۱۹ میلیون دلار تسلیحات از آمریکا دریافت خواهد کرد

ارتش تایوان ۶۱۹ میلیون دلار تسلیحات احتمالی از آمریکا دریافت خواهد داد.

به گزارش مشرق، آمریکا فروش احتمالی ۶۱۹ میلیون دلار تسلیحات جدید به تایوان، از جمله موشک برای ناوگان F-۱۶ این جزیره را تأیید کرد.

گفته شده فروش این تسلیحات احتمالاً روابط پرتنش بین واشنگتن و پکن را پرتنش تر خواهد کرد.

در همین ارتباط نیز پنتاگون روز چهارشنبه اعلام کرد که وزارت امور خارجه آمریکا فروش احتمالی تسلیحات و تجهیزاتی را به تایوان تأیید کرده است که شامل ۲۰۰ موشک ضد هوایی پیشرفته هوا به هوا (AMRAAM) و ۱۰۰ موشک AGM-۸۸B HARM است. در بیانیه وزارت دفاع آمریکا آمده است: «فروش این تسلیحات توانایی تایوان برای تأمین دفاع از حریم هوایی و امنیت منطقه‌ای خود را تقویت خواهد کرد.»

در واکنش به صدور مجوز فروش این تسلیحات، وزارت خارجه چین اعلام کرد که «قاطعانه» با فروش برنامه ریزی شده سلاح به اوکراین مخالف است و افزود که ایالات متحده باید فروش تسلیحات و تماس‌های نظامی با تایوان را متوقف کند.

چین اعلام کرده است که فعالیت‌هایش در اطراف تایوان موجه است زیرا به‌دنبال دفاع از تمامیت ارضی خود و هشدار به ایالات متحده درباره «تبانی» در تایوان است.

پیش از این نیز، «شی یی» سخنگوی فرماندهی ارتش چین روز سه شنبه در بیانیه‌ای اعلام کرده بود: اقدامات آمریکا تعمدا مداخله در اوضاع منطقه‌ای بوده و باعث برهم زدن شرایط در این منطقه می‌شود و صلح و ثبات را در تنگه تایوان در معرض خطر قرار داده است. ما کاملاً با این اقدامان مخالف هستیم.

این مقام ارتش چین تاکید کرد که نیروهای چینی هر لحظه در معرض خطر قرار می‌گیرند و در عین حال با قاطعیت از حاکمیت ملی و یکپارچگی سرزمینی چین دفاع می‌کنند.

در اوایل هفته جاری وزارت دفاع جزیره تایوان اعلام کرده بود که یک فروند هواپیمای گشتی آمریکایی (P-۸A Poseidon) از طریق تنگه تایوان از سمت شمال به جنوب پرواز کرد. وزارت دفاع آمریکا هم در بیانیه‌ای در این خصوص ادعا کرد: هواپیمای آمریکایی از طریق تنگه تایوان از شمال به جنوب در مسیر بین المللی پرواز کرده است!

به گزارش خبرگزاری کیودو، وزارت خارجه چین این اقدام آمریکا را به شدت محکوم کرد.

منبع: مهر

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس