پنجمین جلسه رسیدگی به متهمان حادثه تروریستی حرم شاهچراغ برگزار شد

پنجمین جلسه رسیدگی به متهمان حادثه تروریستی حرم مطهر شاهچراغ (ع) در شیراز برگزار شد.

به گزارش مشرق، دادگاه رسیدگی به اتهامات عاملین حمله تروریستی به حرم مطهر شاهچراغ (ع) که به ریاست قاضی سید محمود ساداتی برگزار شد نماینده دادستان عمومی و انقلاب شیراز در دفاع از کیفرخواست صادره و در پاسخ به اظهارات متهمین ردیف های اول و دوم به بخشی از تعارضات بیان شده در اعترافات متهمین در جلسات گذشته دادگاه پرداخت .

سیده حمیده حسینی پور نماینده دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان فارس با بیان اینکه متهمین بارها به عدم اطلاع نیت آمران و عامل اصلی حمله به زوار شاهچراغ اشاره کرده اند؛ گفت: این در حالی است که در تحقیقات پرونده و اعترافات آنان در دادسرا و همچنین اظهاراتشان در جلسات پیشین به ارتباطات دو طرفه و گرفتن دستورات از طریق فضای مجازی و شبکه اجتماعی "تلگرام" و همچنین تشکیل گروه با سایر مرتبطین با این حمله تروریستی در شبکه اجتماعی " ایمو" اشاره و عنوان کرده اند علت استفاده از "تلگرام" رعایت جنبه های امنیتی در عملیات بوده است .

وی همچنین در خصوص اظهارت محمد رحمانی معروف به خالد متهم ردیف دوم که عنوان داشته است عبداله سعید ( رابط داعش با عناصر عملیات ) مهمانان اعزامی را از فامیل های خود معرفی کرده است گفت: این افراد که توسط متهم ردیف دوم در دو منزل تحت اختیارش سکونت داده شده اند از ملیت های مختلف بوده اند که همین امر نشان دهنده عدم وجود نسبت فامیلی مهمانان با عبداله سعید وکتمان حقیقت از سوی وی می باشد.

نماینده دادستان عمومی و انقلاب شیراز در ادامه و در پاسخ به دفاعیات این متهم مبنی بر عدم عضویتش در گروه داعش در برابر هیئت دادگاه بیان داشت: در اغلب تصویر استخراج شده از گوشی تلفن همراه متهم تصاویری با مهمانان اعزامی از سوی عبد اله سعید در حال نشان دادن انگشت اشاره به نشانه پایندی به گروه داعش یافت شده است ضمن آنکه کلیه هزینه های پشتیبانی و تدارکات و پذیرایی از مهمانان نیز توسط عبد اله سعید برای متهم ردیف دوم پرداخت شده است.

 پنجمین جلسه دادگاه متهمین حادثه تروریستی شاهچراغ/ استفاده متهمین از «تلگرام» با ملاحظات امنیتی

در ادامه این جلسه رئیس دادگاه با طرح سوالاتی از متهمین ردیف های اول ، دوم و پنجم به بررسی ارتباطات آنان پرداخت و ضمن نمایش عکس ها و تصاویر استخراج شده از تلفن های همراه متهمین و بررسی هویت افراد حاضر در تصاویر به نحوه ارتباطات آنان در فضای مجازی و اقدام به از بین بردن حساب کابری های ایجاد شده پس از اتمام عملیات اشاره کرد .

در ادامه حمید اله کابلی متهم ردیف پنجم این پرونده با حضور در جایگاه متهم به سابقه آشنایی خود با متهم ردیف اول پرونده محمد رامز رشیدی پرداخت و با بیان اینکه 24 سال است در ایران زندگی می کند گفت: رامز را در زمان سکونت در تهران و به لحاظ همسایگی می شناختم و از عضویت وی در گروه داعش اطلاعی نداشتم .

وی با بیان اینکه آخرین اطلاعی که از رامز داشتم مربوط به زندانی شدنش در زندان بگرام بود گفت: این موضوع را از طریق پدر رامز به دست آوردم .

کابلی در ادامه اعترافات خود در دادگاه گفت: حدود 10 روز قبل از حادثه تروریستی شاهچراغ (ع) رامز با من تماس گرفت و گفت شیراز است و قصد دارد در شیراز خانه اجاره کند. او از من خواست موضوع آمدنش به شیراز را به خانواده اش نگویم.

این متهم پرونده تصریح کرد: چند باز از رامز در خصوص علت زندانی شدنش در افغانستان سوال کردم که پاسخی نداد.

وی با قبول عضویت خود در کانال های فضای مجازی مرتبط با گروه داعش گفت: تنها مخاطب فعالیت های تبلیغی این گروه بودم اما هیچگاه عملی عضویتی در این گروه نداشته‌ام .

در ادامه وکیل مدافع حمید اله کابلی ضمن دفاع از موکل خود از هیئت دادگاه خواست تا بر اساس تحقیقات انجام شده در پرونده و همچنین اعترافات وی در دادسرا و دادگاه و عدم ارتباط با حمله تروریستی با تقاضای تبرئه وی از طرف هیئت دادگاه موافقت شود .

گفتنی است با اعلام ریاست دادگاه ادامه روند رسیدگی به پرونده اتهامات عاملین حمله تروریستی به حرم مطهر شاهچراغ (ع) به روزهای آتی موکول شد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 4
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 3
 • IR ۲۲:۰۴ - ۱۴۰۱/۱۲/۰۸
  4 6
  تروریست افغانی
  • IR ۲۲:۲۰ - ۱۴۰۱/۱۲/۰۸
   0 4
   ترویست ضدملیت است
  • IR ۰۰:۳۳ - ۱۴۰۱/۱۲/۰۹
   3 1
   تروریست ضدملیت خخخ خودت دونستی چه گفتی
 • ز IR ۰۸:۱۱ - ۱۴۰۱/۱۲/۰۹
  8 1
  سلام چرا هیچ صحبتی از جمهوری باکو و گذرنامه این افراد نیست

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس