وزارت خزانه داری آمریکا نام ۱۰۵ فرد و نهاد روسی را به فهرست تحریم‌ها افزود

وزارت خزانه‌داری آمریکا در نخستین سالگرد جنگ اوکراین نام ۲۲ فرد و ۸۳ نهاد روسیه را به فهرست تحریم‌های ضد روسی خود افزود.

به گزارش مشرق، وزارت خزانه داری آمریکا روز جمعه به وقت محلی و در سالگرد جنگ اوکراین در بیانیه ای اعلام کرد: امروز، یک سال پس از آغاز جنگ بی‌دلیل روسیه علیه اوکراین، دفتر کنترل دارایی‌های خارجی وزارت خزانه‌داری ایالات متحده اقدامات قابل توجهی برای کاهش توانایی روسیه برای ادامه جنگ بیرحمانه خود و تامین منابع برای این جنگ انجام می دهد.

در این بیانیه آمده است: در یکی از مهمترین اقدامات تحریمی تا امروز، وزارت خزانه داری بخش فلزات و معادن در اقتصاد روسیه را هدف قرار می دهد و همچنین تحریم هایی را علیه ۲۲ شخص و ۸۳ نهاد وضع می کند.

وزارت خزانه داری آمریکا ادامه داد: تحریم های امروز، به همراه اقدامات دیگر از سوی وزارت امور خارجه، وزارت بازرگانی و دفتر نماینده تجاری آمریکا و هماهنگ با متحدان و شرکای آمریکا در گروه ۷، انزوای روسیه در اقتصاد بین‌الملل را به دنبال دارد و مانع از توانایی روسیه برای دستیابی به سرمایه، مواد، فناوری و پشتیبانی از جنگ آن علیه اوکراین که تاکنون هزاران کشته و میلیون ها نفر آواره کرده است، می شود.

والی آدیمو معاون خزانه داری آمریکا روز سه شنبه به وقت محلی در آستانه نخستین سالگرد جنگ اوکراین در سخنانی در شورای روابط خارجی آمریکا اعلام کرده بود که واشنگتن و متحدانش تحریم‌های بیشتری را علیه روسیه در «روزهای آینده» اعلام خواهند کرد و بخش عمده آن پیگیری شبکه‌هایی است که به تسهیل دور زدن تحریم ها به روسیه کمک می کنند.

این مقام وزارت خزانه داری آمریکا اضافه کرد: در روزهای آینده، شاهد اقدامات بیشتری خواهید بود که ما با همکاری و هماهنگی متحدان و شرکای خود در سراسر جهان انجام خواهیم داد.

آدیمو ادامه داد: کرملین انتظار داشت ظرف چند روز کی‌یف را تصرف کند و ظرف چند هفته کنترل اوکراین را در دست بگیرد. اما امروز، به‌دلیل شجاعت مردم اوکراین و حمایت ایالات متحده و متحدان‌ ما، دولت دموکراتیک و منتخب مردم اوکراین همچنان پابرجا است و مردم اوکراین شجاعانه در برابر تهاجم غیرقانونی روسیه مقاومت می‌کنند.

وی درباره تحریم های آمریکا و جهان علیه روسیه گفت: اقتصاد روسیه اکنون شباهتی به اقتصاد گروه ۲۰ ندارد و بیشتر شبیه اقتصاد ایران و ونزوئلا شده است.

آدیمو با اشاره به کسری بودجه ۴۷ میلیارد دلاری دولت روسیه در سال ۲۰۲۲ گفت: کنترل‌ها و تحریم‌های صادراتی ما برای جلوگیری از دسترسی روسیه به تجهیزات مورد نیاز برای جبران این خسارات در آینده ادامه خواهد یافت و اقتصاد روسیه هرچه بیشتر با مشکلات مالی روبرو خواهد شد.

همزمان کارگروه اقدام مالی "اف ای تی اف" روز جمعه عضویت روسیه را به بهانه عملیات ویژه نظامی در اوکراین، تعلیق کرد.

به گزارش خبرگزاری تاس؛ این گروه مستقر در پاریس در بیانیه ای، اقدام های فدراسیون روسیه را به صورت غیرقابل قبول، مخالف اصول بنیادین اف ای تی اف به منظور افزایش و تقویت امنیت، ایمنی و یکپارچگی سامانه مالی جهان دانست.

اف ای تی اف افزود: فدراسیون روسیه همچنان در برابر تعهداتش برای اجرای تدابیر و معیارهای این گروه، مسئول است و باید به رعایت و اجرای تعهدات مالی خود ادامه دهد.

سرویس نظارت مالی فدرال روسیه، این تصمیم اف ای تی اف را بی بنیاد و فراتر از اختیارات این گروه دانست.

ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه ۲۱ فوریه ۲۰۲۲ (دوم اسفند ۱۴۰۰) با انتقاد از بی‌توجهی غرب به نگرانی‌های امنیتی مسکو، استقلال جمهوری‌های خلق دونتسک و لوهانسک را در منطقه دونباس به رسمیت شناخت.

پوتین سه روز پس از آن، پنجشنبه ۲۴ فوریه (۵ اسفند ۱۴۰۰) نیز عملیاتی نظامی که آن را «عملیات ویژه» خواند، علیه اوکراین آغاز کرد و به این ترتیب روابط پرتنش مسکو - کی‌یف به رویارویی نظامی تبدیل شد.

آمریکا و کشورهای غربی در پاسخ به این اقدام روسیه، تاکنون تحریم‌های گسترده‌ای را علیه مسکو اعمال و میلیاردها دلار تسلیحات و تجهیزات نظامی به کی‌یف ارسال کرده‌اند.

ایالات متحده بر اساس آمارها از زمان آغاز جنگ میان روسیه و اوکراین در پنجم اسفند سال گذشته تاکنون، حدود ۶۸ میلیارد دلار به کی‌یف کمک نظامی و مالی کرده است. دولت بایدن حتی در شرایطی که روسیه پیشنهاد آتش بس موقت را مطرح و سازمان ملل از آن استقبال کرده بود، وعده ارسال حمایت‌های نظامی و تسلیحاتی را داده بود که به اعتقاد تحلیلگران نشانه تمایل واشنگتن برای ادامه درگیری‌ها و تشدید تنش‌ها در اوکراین است.

منبع: ایرنا

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس