اسحاق جهانگیری

کار اصرار برخی فعالان اعتدالی و اصلاح‌طلب از تأکید بر راهکار برجامی برای حل مشکلات کشور گذشته و انگار به عشق و جنون کشیده است. آنها همچنان نمی‌خواهند از تجربیات عبرت بگیرند.

سرویس سیاست مشرق - «وبلاگ مشرق» خوانشی روزانه در لابه‌لای اخبار و اتفاقات کشور است. ما درباره این خوانش البته تحلیل‌ها و پیشینه‌هایی را نیز در اختیار مخاطبان محترم می‌گذاریم. ۷:۳۰ هر روز با بسته ویژه خبری-تحلیلی مشرق همراه باشید.

***

موتورهای تولید تورم خاموش؛ موتورهای گرانی بیقاعده روشن!

"فرم و محتوای شورش آینده" به روایت فرماندهان فتنه/ موتورهای تولید تورم خاموش؛ موتورهای گرانی بیقاعده روشن!

احسان خاندوزی، وزیر اقتصاد اخیراً در بخشی از یک مصاحبه با خبرگزاری ایلنا در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه با افزایش نرخ دلار و افزایش تورم در دی ماه هنوز بر سر حرف‌تان برای کاهش نرخ تورم هستید، اظهار داشت: حتما تمام موتورهای کنترل تورم اعم از کنترل نقدینگی و کسری بودجه در کشور کنترل شده است و رسانه‌ها هم کمک می‌کنند مسأله نرخ ارز که انتظارات آتی در اذهان مردم و فعالان اقتصادی دارد، کنترل شود و هر سه موتور کنترل تورم در مسیر کاهش آینده نرخ است به شرطی که اجازه ندهیم که شایعات خارجی با این سرعت و اینقدر زود بازار را بهم بریزد.[1]

*وزیر محترم اقتصاد، 3 ماه قبل و در ابتدای مهرماه هم عبارتی را به کار برد مبنی بر اینکه موتورهای تولید تورم در دولت رئیسی مهار شده‌اند.[2]

لکن علیرغم ادعای مذکور، چیزی که در نهایت عیان شده، "گرانی بیشتر" است.

در واقع با وجود اینکه نرخ تورم در ادعای مسئولان کاهش یافته اما "گرانی بیقاعده" مشغول جولان است و معیشت مردم را دستخوش تلاطم کرده.

دقت شود که به زعم برخی تحلیلگران، علت گرانی بیقاعده هرگز مقولاتی مثل نقدینگی، کسری بودجه و یا نرخ دلار نیست بلکه "نبود نظارت کارا بر بازار و نبود قیمت‌گذاری عادلانه و عقلانی از سوی دولت" است که این پدیده را رقم می‌زند. پدیده‌ای که حتی در لیبرال‌ترین اقتصادهای جهان نیز با آن (گرانی بیقاعده) برخورد می‌شود و دولت هم مسئول این برخوردهاست.

شاهد مثال آنکه چندی قبل شرکت سامسونگ به دلیل گرانفروشی بیقاعده در کشور هلند توسط سازمان رقابت این کشور به مبلغ 47 میلیون دلار جریمه شد.[3]

با تفاسیر فوق می‌توان اینطور بیان کرد که در فرض خاموش شدن موتورهای تولید تورم از سوی دولت فعلی لکن موتورهای تولید گرانی بی‌قاعده همچنان مشغول کار هستند و اثر خود را می‌گذارند!

***

"عُشّاق برجام" همچنان از تجربیات درس نمی‌گیرند

"فرم و محتوای شورش آینده" به روایت فرماندهان فتنه/ موتورهای تولید تورم خاموش؛ موتورهای گرانی بیقاعده روشن!

اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس‌جمهور روحانی اخیراً طی یادداشتی به مسئله سوخت و نیز قطع گاز چند ساعته در برخی مناطق کشور بواسطه سرما اشاره کرده و گفته است: در سندهای تهیه شده، مشخص شده است که این بحران سال‌به‌سال بدتر می‌شود. راهکار، تنها در گرو توسعه ظرفیت‌های تولیدی و مدیریت مصرف به طور همزمان است، و اجرای آن نیازمند دسترسی به فناوری های روز و چند صد میلیارد دلار سرمایه‌گذاری در بخش نفت و گاز و برق است. تجربه ملی و جهانی به وضوح نشان می‌دهد که این منابع را باید از بازارهای بین المللی تامین کرد. نفت و گاز بزرگترین سرمایه مردم ایران و به تعبیر اصحاب توسعه "مرغِ تخم‌طلایی توسعه" است که می‌تواند هم به تامین انرژی داخلی توسعه و رفاه مردم کمک کند و هم با صادرات درست و روان به دور از محدودیت‌ها، ارز مورد نیاز توسعه اقتصادی را فراهم کرده و با ریال آن بودجه دولت را یاری رساند.

به گزارش جماران، او می‌افزاید: این ضرورت در هر دو وجه داخلی و خارجی نگران کننده است؛ از منظر داخلی تابستان و نیز اوج سرمای امسال گذشت، اما تابستان و زمستان بعدی در راه است. از منظر خارجی هم با تداوم شرایط کنونی، موقعیت و جایگاه ایران به رغم ذخایر سرشار نفت و گاز در بازارهای بین المللی بیش از گذشته به مخاطره می افتد. لازم است با تغییر سیاست ها به این چالش مهم توجه عملی کنیم و امروز و آینده ایران و جایگاه انرژی را در رفاه و توسعه کشور دریابیم.[4]

*پر واضح آنکه منظور جهانگیری از "نیازمند دسترسی به فناوری‌های روز"، "ضرورت تأمین از بازارهای بین‌المللی" و "لازم است با تغییر سیاست‌ها به این چالش مهم توجه عملی کنیم"؛ فی‌الواقع تأکید بر همان نگاه دولت سابق یعنی امید به رفع تحریم‌ها از سوی آمریکا و تقلا برای امضای برجام به منظور حل مشکلات کشور است.

نگاه و امیدی غلط که 8 سال بر تفکر اجرایی کشور حاکم بود و در این راه حتی از خطوط قرمز نیز عبور کرد لکن به هیچ چیزی نرسید و برجام آقایان نه تنها هیچ دستاوردی نداشت بلکه تحریم‌های بیشتری را نیز شامل ایران و مردم ایران کرد.

در واقع در حالت خوشبینانه جهانگیری متوجه نیست که تحریم هرگز رفع نمی‌شود. بلکه بی‌اثر می‌شود و ایران اسلامی هم نشان داده است که توانمندی این بی‌اثرسازی را دارد.

همانطور که توانست اثر 100 درصد تحریم‌ها را به کمتر از 20 درصد امروزی برساند و همانطور که مثلا توانست بحران تحریم بنزین را با ایجاد بزرگترین پالایشگاه میعانات گازی (ستاره خلیج فارس) مدیریت کند و جالب آنکه این پالایشگاه در دوران تفکر غرب‌گرای آقای جهانگیری و دوستان ایشان توسط سپاه پاسداران (قرارگاه خاتم) به بهره‌برداری رسید و ایران را در مسئله بنزین خودکفا کرد.

در بحث سرما و مسئله گاز نیز باید دانست که ولو با وجود قطعی چند ساعته گاز در برخی مناطق محدود کشور لکن ایران اسلامی در این قضیه هم نه با بحران که با بحران‌نمایی مواجه است و همانطور که در قضایای اخیر دیدیم؛ در توییتر اساسا گاز ایران قطع است لکن در واقعیت همه مردم ایران به راحتی از گاز ارزان استفاده می‌کنند و گرم می‌شوند. ضمن اینکه مسئله قطعی چند ساعته گاز در برخی مناطق هم فی‌الفور حل شد.

راه پیشرفت بیشتر کشور در "اقتصاد مقاومتی" و خودکفا شدن است و منتظر نشستن برای رفع تمام تحریم‌ها؛ سرابی است که هر دولتی به دنبال آن برود قطعا شکست خواهد خورد. اگرچه تلاش عقلانی برای این قضیه لازمه سیاست و دیپلماسی است.

***

"فرم و محتوای شورش آینده" به روایت فرماندهان فتنه

"فرم و محتوای شورش آینده" به روایت فرماندهان فتنه/ موتورهای تولید تورم خاموش؛ موتورهای گرانی بیقاعده روشن!

محمدرضا تاجیک، از تئوریسین‌های اصلاح‌طلب و از حامیان آشوب، طی یادداشتی با طرح کنایه فروپاشی حکومت ایدئولوژیک کمونیستی در شوروی، نوشته است: جامعه امروز ایرانی، به‌طور فزاینده‌ای نوعی سیاسی‌شدگی امور غیرسیاسی و پیش‌پاافتاده (عمدتا امور انضمامی و ناظر بر زندگی روزمره) را تجربه می‌کند. این امر پیش‌پاافتاده و انضمامی، گاه در خم ابرو و پیچش موی یک دختر یا پسر جوان نمود می‌یابد و گاه دیگر، در گرانی یک جنس، برخوردی ناجور، واقعه‌ای طبیعی، امری حادثی، گفته یا نگفته، کرده یا نکرده‌ای بی‌مقدار، خبری بی‌بنیان. بی‌تردید، آن عامل که از هیچ‌ چیز، چیزی می‌سازد و امر پیش‌پاافتاده را به امر سیاسی تبدیل می‌کند، انبوهی از احساس نارضامندی، بی‌قدرتی، بی‌اعتمادی، مهجوری، بیگانگی، بی‌عدالتی، نابرابری و ناامیدی است که دیری است در حفره‌ها و شیارهای ناخودآگاه مردمان انباشت شده و مجال و روزنه‌ای برای بروز و ظهور می‌یابند.

به گزارش اعتمادآنلاین، او سپس می‌افزاید: دقیقا در این شرایط که از هر امر جزیی و به‌ ظاهر بی‌مقداری بلا (خیزش و اعتراض و جنبش) می‌خیزد، بسیاری از اصحاب تصمیم و تدبیر در عالم ایده‌ها یا عالم مثل خود - که در آن صورت والا و اعلای هر چیز، از جمله سیاست، تجربه می‌شود - به‌ سر می‌برند و امور نازل و پیش‌پاافتاده را اموری نااندیشیدنی، فریبکار و نگاه‌ناکردنی فرض می‌کنند که آنان را از توجه به امور والا و بالا غافل می‌دارند. زیست‌جنبش‌هایی که در سالیان اخیر در جامعه رخ داده‌اند، آشکارا از اهمیتِ امر به‌ ظاهر بی‌اهمیت - امور خرد و جزیی معطوف به ملموس‌ترین و انضمامی‌ترین لایه‌های زندگی فردی و جمعی مردمان - خبر می‌دهند و اصحاب قدرت را به گشودن درها و پنجره‌های زیست‌جهان خود و بازگشت از سفر طولانی آسمانی خود فرامی‌خوانند و بدانان می‌گویند زیر پای‌تان غوغا و شورش امر پیش‌پاافتاده و جزیی برپاست. به زیر نگاه کنید، قبل از آنکه زیر و رو شوید.[5]

*تقریبا هیچ حکومت و سیستم ساقط‌شده‌ای در امروز و دیروز جهان نیست که برخی اصلاح‌طلبان ستادی سرنوشت آنرا به نظام جمهوری اسلامی ایران طعنه نزده باشند!

از پادشاهی فرانسه در انقلاب کبیر تا کشتی تایتانیک و حکومت سلطان حسین صفوی و حکومت لیبی در دوران قذافی.

جالب است که مخاطبان محترم بدانند حتی حکومت پهلوی هم جزو همین حیطه و البته جزو پرتکرارترین آنهاست و برخی چپ‌های ستادی هر سال به مناسبت دهه فجر، دلایلی برای سقوط پهلوی برمی‌شمارند و سپس همین دلایل را به صورتی زیر پوستی به نظام جمهوری اسلامی ایران نیز ربط می‌دهند.

از این رفتار شریرانه که البته بر اثر هجر عقلانیت و مطالعه حادث می‌شود که بگذریم؛ سخنان تاجیک ناظر به احتمالات مربوط به وقوع "فتنه اقتصادی" است.

فتنه‌ای با فرماندهی و زمینه‌چینی صریح اصلاح‌طلبان که طی 12 سال گذشته پخت و پز شده و در مقابل مشکلات اقتصادی صرفا "راه حل خیابان" را به مردم نشان داده است. راه حلی که تاکنون پیش‌لرزه‌هایی مثل دیماه 96، اغتشاشات مهسا و اغتشاشات آبان 98 را با زمینه‌های مختلف امتحان کرده و برای گُر گرفتن این جرقه‌ها بر هیمه‌ای که آقایان جمع‌آوری و انباشه کرده‌اند لحظه‌شماری می‌کند.

و از همین روست که تاجیک عبارت‌هایی مثل شورش و زیر و رو شدن را بی هیچ محابایی رواداری می‌کند.

اینکه برخی محافل تحلیلی از تاجیک و دوستان او با عنوان "فرماندهان فتنه اقتصادی" یاد می‌کنند نیز از همین روست!

این آنها هستند که به جای تشویق مردم به "رأی خوب" برای کاهش مشکلات؛ دائما آدرس خیابان و شورش وسیع را می‌دهند.(مثلا بخش‌های اشاره شده از یادداشت تاجیک)

آنها هستند که بدون هیچگونه مذمت و منعی گفتند اغتشاشات آبان 98 در سطحی وسیع‌تر و خشن‌تر تکرار خواهد شد.[6]

و آنها هستند که در بحبوحه اغتشاشات مهسا گفتند نظام شکار است و نظام شکارچی(!) و سپس از این گفتند که خشونت اغتشاشگران الهی است.[7]

مردم، مسئولان، خواص و نهادهای امنیتی هریک در مقابل توطئه "فتنه اقتصادی" یا همان آشوب آینده وظایفی جداگانه و گاه متداخل دارند...

***

1_ https://www.ilna.ir/fa/tiny/news-1322876

2_ https://irna.ir/xjKFvT

3_ http://fna.ir/47jtc

4_ https://www.jamaran.news/fa/tiny/news-1582380

5_ https://www.etemadonline.com/tiny/news-593162

6_ mshrgh.ir/1018114

7_ mshrgh.ir/1438198

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 48
 • در انتظار بررسی: 1
 • غیر قابل انتشار: 39
 • IR ۰۸:۴۳ - ۱۴۰۱/۱۱/۰۵
  38 15
  ای تاجیک! پماد رو باید اونجایی زد که میسوزه!
  • IR ۱۲:۲۸ - ۱۴۰۱/۱۱/۰۵
   24 3
   هشدار! درمقابله با سیاستهای ضدرانتی بانک مرکزی و نزولی شدن قیمت ارز و سکه، متاسفانه شاهد مقاومت و جوسازی جریان تزویر غربگدا و شبکه دلالی وابسته به آنها هستیم لذا باید همزمان با اخلالگران و دلالان برخوردشود
  • IR ۱۳:۳۸ - ۱۴۰۱/۱۱/۰۵
   1 0
   کدخدا و خدای حسن روحانی و اسحاق جهانگیری امریکاست هنوز دل به شیطان بزرگ دارند
  • همشهری IR ۰۷:۴۲ - ۱۴۰۱/۱۱/۰۶
   0 0
   سلام مشرق جان صبح شما بخیر وسلامتی! یک آقا یا خانم در پیامهایتان که منتشر کردید خیلی دم از حق و باطل و نفاق و منافق زده و نظرات محترم دیگران را تفسیر به رای کرده ! لطفا به ایشان بفرمائید که جناب حزب باد! و متعصب و بی منطق ! خودت کور و کر و منافق هستی ! لطفا کمی قبل از حرف زدن اندیشه کن ! ما ادعایی نداریم ولی آدمهای پرادعا حرفهای بی اساس میزنند ! عزت زیاد
 • IR ۰۹:۰۱ - ۱۴۰۱/۱۱/۰۵
  54 19
  اقای تاجیک و هم پیاله های شما هر کاری کنید شما قابل اعتماد نیستید شما را رها کنند سرتان در اخور بیگانگان است
 • سید IR ۰۹:۱۶ - ۱۴۰۱/۱۱/۰۵
  32 15
  نکته اول این که نگرانی بانیان برجام بی فرجام از نابودی این قرارداد ننگین در این است که تبدیل به شیشه عمر نحله تهوع آورشان شده است و مرگ آن به مثابه مرگ این نحله است! نکته دوم این که همواره در ذهن داشته باشیم که اراذل و اوباش دو نوع هستند! نوع یقه چرک شان که همان شعبان بی مخ ها و پری بلنده های کف خیابان هستند و نوع یقه تمیزش که در حال حاضر همین اصلاح طلبان تهوع آور و بازوهای رسانه ای شان می باشند!!!
 • IR ۰۹:۱۷ - ۱۴۰۱/۱۱/۰۵
  29 27
  روحانی بیسواد ترین رییس جمهور تاریخ
  • ن IR ۱۱:۳۸ - ۱۴۰۱/۱۱/۰۵
   8 30
   مخالفم
  • IR ۱۲:۱۵ - ۱۴۰۱/۱۱/۰۵
   1 5
   وامصیبتا
 • IR ۰۹:۱۸ - ۱۴۰۱/۱۱/۰۵
  23 16
  درود بر مشرق
 • ali IR ۰۹:۳۱ - ۱۴۰۱/۱۱/۰۵
  11 7
  من هیچ وقت یادم نمیره که در زمان اقای جهانگیری در اوج کرونا که خیلی از مردم احتیاج به هوا ساز و دستگاه تنفسی داشتند حتی یک لحظه.تاکید می کنم حتی یک لحظه برق نرفت !!!!! تشکر تشکر.و حتی وقتی خودت کلید کنتور برق را ز کل خاموش میکردی همچنان برق در خانه بود و برق می گفت نه تو به من احتیاج داری من می مانم تشکر تشکر!!! .دم شون گرم که چقدر خدمت کردند.ماموریت خارج از کشور میرفتند نه حق ماموریت میگرفتند نه سکه چند ده تایی از دولت.وقتی سیل می امد کفشهاشون را در می اوردن و میرفتند توی چادر و زندگی مردم دمشون گرم.وقتی خبرنگار ازشون سوال میکرد میکروفن را از خبرنگار نمی گرفتند و بصورتش پرت کنند .وقتی یک هواپیمای پیزورتی به ایران میدادند از بس خدمات بزرگ انجام داده بودند این خدمت براشون چیزی نبود و با ان عکس سلفی نمیگرفتند ووو دست اخر هم که ثابت کردند امریکا قابل تعامل و اعتماده.!!! این یکی بزگترین خدمات اون هشت سال بود!!!!! دمشون گرم
 • IR ۰۹:۴۳ - ۱۴۰۱/۱۱/۰۵
  13 5
  عمو جون من مصرف کننده چیزی که برام مهمه قیمتهاست، به جای حرافی اونو درست کن اگه راست میگی
  • IR ۱۲:۴۰ - ۱۴۰۱/۱۱/۰۵
   7 0
   گرانی فقط برای سرمایه داران محتکر خوبه
 • IR ۰۹:۴۷ - ۱۴۰۱/۱۱/۰۵
  4 3
  خجالت هم چیز خوبیه و البته شرم و حیا و هم
 • عباد IR ۰۹:۵۰ - ۱۴۰۱/۱۱/۰۵
  10 3
  تمام موتور ها خاموش اما موتور گرانی با سرعت سرسام اور روشن و شبو روز می تازد دستت درد نکند جناب وزیر
 • IR ۱۰:۱۹ - ۱۴۰۱/۱۱/۰۵
  7 5
  یکی از اهداف اغتشاشات این بود مسدودی اینترنت به نام دولت اقای رییسی رقم بخورد حالا تا سالها اصلاح طلبان با وعده بازگرداندن اینترنت در تمام انتخابات پیروز میشوند. و هربار داغ اینترنت را به مردم یاداوری میکنند
 • علی IR ۱۰:۳۱ - ۱۴۰۱/۱۱/۰۵
  7 2
  نباید اینقد گرونی ایجاد می شد
 • IR ۱۰:۳۲ - ۱۴۰۱/۱۱/۰۵
  5 3
  سطح اعتقاد بعضیها را میتوان از برابر دانستن ایدئولوزژیهای من درآوردی بشری با محکمات وحی الهی بدست آورد .
 • IR ۱۰:۳۶ - ۱۴۰۱/۱۱/۰۵
  1 5
  آقا شورش یعنی چی؟؟؟؟
 • رصا IR ۱۰:۵۹ - ۱۴۰۱/۱۱/۰۵
  4 6
  این دعواهای نمایشی و این چی گفت اون چی گفت دیگه خییییلی قدیمی شده.
 • ناشناس IR ۱۱:۰۹ - ۱۴۰۱/۱۱/۰۵
  6 27
  درود بر روحانی و اصلاح طلبان
 • علیرضا IR ۱۱:۲۳ - ۱۴۰۱/۱۱/۰۵
  10 2
  به جای افتادن به جون هم و تخریب همدیگه ، فکر مردم و گرانی ها باشید
 • بابک IR ۱۱:۳۲ - ۱۴۰۱/۱۱/۰۵
  18 5
  جنگ زرگری اصول گرا و اصلاح طلب. دودش هم تو چشم مردم میره.
 • سیدهادی IR ۱۱:۳۸ - ۱۴۰۱/۱۱/۰۵
  10 4
  یکی باید بیاد جلو این غضمفرهای اصلاح طلب مزدور را بگیره
 • موسی IR ۱۱:۵۰ - ۱۴۰۱/۱۱/۰۵
  1 3
  واقع بین باشین..
 • IR ۱۱:۵۶ - ۱۴۰۱/۱۱/۰۵
  5 1
  میخواهم سفارش کنم به تاجیک و قماشش که برن به اونجایی که میسوزه پماد بمالند میترسم که در کشور قحطی پماد پیش بیاد
  • IR ۱۸:۳۸ - ۱۴۰۱/۱۱/۰۵
   0 1
   با ادب نمیتونی جواب بدی؟
 • حسین IR ۱۲:۰۷ - ۱۴۰۱/۱۱/۰۵
  17 5
  چکار دولت قبل دارید شما بفکر اقتصاد ومعیشت مردم باشید
 • ناشناس IR ۱۲:۰۷ - ۱۴۰۱/۱۱/۰۵
  3 5
  اقای تاجیک ها و شریعت ها و رسائی ها شما شناخته شده هستید و نیاز به خود نمایی نیست
 • ناشناس IR ۱۲:۲۶ - ۱۴۰۱/۱۱/۰۵
  7 5
  چطور تا زمانی که دولت قبلی سرکار بود حزب وجناح شما دائما تاکید داشتید که مشکلات اقتصادی کشور بخاطر ضعف مدیریتی و سوء مدیریت می باشد
 • IR ۱۲:۴۰ - ۱۴۰۱/۱۱/۰۵
  3 3
  ان شاءالله وضع اقتصاد درست میشه.
 • FR ۱۳:۰۲ - ۱۴۰۱/۱۱/۰۵
  5 3
  متاسفانه وکالت وطن فروشی را جمع اصلاح طلب ستادی بطور جعلی بنام خود سند زده اند و بهمین دلیل سطح شورش هایشان هم در هر مرحله مبتذل تر و البته وحشیانه تر است … خودشان هر امر ساده و طبیعی در کشور را سیاسی میکنند و امور مهم را تحریف و بعد هم نقد جامعه شناسانه از آن رسانه ای میکنند
 • یک دوست IR ۱۳:۴۳ - ۱۴۰۱/۱۱/۰۵
  2 1
  اصلاح طلب و اصولگرا و طرفدارانشون مثله طرفدارای تیم قرمز و آبی هستند از هر کدومشون بپرسی چرا مثلا از فلان تیم طرفداری میکنی یا اولین بار چرا از اون تیم حمایت کردی حرفی برا گفتن ندارند اصلا یادشون نمیاد اولین بار چرا از او تیم حمایت کردند فقط چون چند سال حامی بودند حاضر نیستند پا پس بکشند واین مردمند که وسط این بازی له میشن
 • IR ۱۳:۵۰ - ۱۴۰۱/۱۱/۰۵
  1 0
  بندگان خدا چند کلمه رو که در طول عمرشون یاد گرفتن کنار هم میگذارن یه انشای وقت تلف کن می نویسن ومشخص میکنند ذهن بیماری دارن خدا شفاشون بده!!
 • سید IR ۱۳:۵۸ - ۱۴۰۱/۱۱/۰۵
  1 0
  مرد مومن اگر همه مردم شاغل باشند و نرخ بیکاری صفر و ماهی ۱۵۰ میلیون حقوق بگیرند میشه گفت زنده اند خبر نداری که بعید است همتون میدونید این اقتصاد نابود شده است یا باید وضعیت اقتصادی را به ۴ سال قبل برگردونید یا خدا کمک مردم کنند تازه یه بازنشسته ای که حقوق یکماهس هزینه یکبار سوپر مارکت است چه خاکی بر سرش بریزد واقعا متاسفیم
 • IR ۱۵:۰۸ - ۱۴۰۱/۱۱/۰۵
  2 0
  به جرأت می توان گفت که در نبود تاجزاده (زندان) و خفقان گرفتن زیبا کلام (رتبه بندی و بازنشستگی دانشگاه) تاجیک پرچمدار وقاحت و جهالت و دنائت احزاب اصلاحاتچی است.
 • IR ۱۵:۳۰ - ۱۴۰۱/۱۱/۰۵
  4 1
  چیزی که عیان است چه حاجت به بیان است با فروپاشی اقتصادی و فقر مردم دستو پنجه نرم می کنند اونوقت شما اندر خم شعارید
 • IR ۱۶:۱۳ - ۱۴۰۱/۱۱/۰۵
  0 0
  فارغ از بحث سیاست رشد نقدینگی بالای سی درصد است موتور تورم و گرانی نقدینگی است.. این کسی که میگه موتور تولید تورم خاموش است از کجا اومده کجا درس خونده.... واقعا علم اقتصاد را لگد مال کردید با این تحلیل ها... نمیشه که وقتی رئیس جمهور از حزب ما است بگیم همه چی عالیه... کسری بودجه هم عامل تورم است.. نرخ دلار که خودش ناشی از نقدینگی است.. هیچ کجای دنیا نمی‌تواند با رشد نقدینگی سی چهل درصدی تورم تک رقمی داشته باشد....
 • مهدی IR ۱۹:۴۳ - ۱۴۰۱/۱۱/۰۵
  1 0
  تا بانکهای خصوصی و رانتهای وام واعتباربانکی ازبین نرود تورم تا انقلاب مهدی هست امیدوارم مشرق پخش کنه
 • IR ۲۰:۵۴ - ۱۴۰۱/۱۱/۰۵
  0 0
  قطار پیشرفت
 • IR ۲۱:۰۶ - ۱۴۰۱/۱۱/۰۵
  0 0
  انقلاب زن زندگی آزادی مدیون رییسی است انشا.. در ماههای آینده کار تمامه
 • IR ۲۲:۱۳ - ۱۴۰۱/۱۱/۰۵
  0 0
  جونگیر !!!!!!راست میگه!!!!!!!
 • IR ۲۲:۴۲ - ۱۴۰۱/۱۱/۰۵
  0 0
  من کاری به اراجیفی که تاجیک یاجهانگیری گفتن ندارم اینهاخیلی وقتهاآرزوهاشون روبه عنوان آینده پیش رومیگن چون دستشون کوتاه شده وازخوش رقصی برای ارباب افتادن.اماحال وهوای مردم رونزدیک عیدنوروزسالهای قبل باامسال مقایسه کنیداینهاهمون مردم خوشن که ازبهمن خریدعیدشون روشروع میکردن؟پرده هاشون،لباساشون،دکوراشون و...رونومیکردن وخونه هاشون روبادل خوش آب وجارومیکردن؟برابچه هاشون رخت ولباس نومیخریدن؟دوماه فضای نزدیک شدن به عیدهمه رومیگرفت؟مردم ازگرونیهاافسرده شدن وهیچ توضیح وتوجیهی برنمیداره
 • IR ۰۲:۳۴ - ۱۴۰۱/۱۱/۰۶
  0 0
  درد ما ملت ایران دوا نداره .الان همین دولت مدعی انقلاب که دلمون خوش کرده بودیم دردی دوا خاهد کرد ..هر کدملی فلان مقدار ارز میده.
 • همشهری IR ۰۷:۳۸ - ۱۴۰۱/۱۱/۰۶
  0 0
  سلام مشرق جان صبح شما بخیر وسلامتی! یک آقا یا خانم در پیامهایتان که منتشر کردید خیلی دم از حق و باطل و نفاق و منافق زده و نظرات محترم دیگران را تفسیر به رای کرده ! لطفا به ایشان بفرمائید که جناب حزب باد! و متعصب و بی منطق ! خودت کور و کر و منافق هستی !
 • IR ۱۶:۲۸ - ۱۴۰۱/۱۱/۰۶
  0 0
  ما که ازوضع اقتصادی موجود راضی نیستیم ودرعین حال هرکس امنیت اجتماعی را خدشه دارکند محکوم میکنیم ودرردیف این محکومیت افرادی را که سبب میشوند به مردم فشار معیشت وارد کنند آنها را هم محکوم میکنیم وبه اعتباری محرم کشوری داری نمیدانیم .
 • IR ۲۲:۲۰ - ۱۴۰۱/۱۱/۰۶
  1 0
  مذاکره مشکل ما را با آمریکا حل نمی‌کند، زیرا شیطان بزرگ همیشه به‌دنبال باج‌خواهی است و هرگز به تعهدات خود عمل نکرده، نمی‌کند و نخواهد کرد. تنها راه موفقیت ما، مقاومت در برابر شیطان بزرگ حیله‌گر و عدم توافق است. هرگونه توافقی با دشمن غدار، قطعاً به ضرر ما تمام می‌شود؛ آمریکا هرگز تمام تحریم‌ها را لغو نخواهد کرد و با توافق یا بدون توافق، هر روز بر تحریم‌ها خواهد افزود. باید سلطه‌ی دلار را بشکنیم و تحریم‌ها را خنثی و بی‌اثر کنیم، از پیمان عدم اشاعه خارج شویم و به نظارت‌های پادمانی و فراپادمانی جاسوسان آژانس خاتمه دهیم.
 • IR ۰۰:۳۹ - ۱۴۰۱/۱۱/۰۷
  0 0
  شرکتهایی که ارز نیما میگیرند ولی اجناس خود راباارز ازاد هرروز گران میکنن جریمه وازدریافت دوباره ارز منع شوند

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس